Jump to content

Ορθογραφείτε...τονίζετε


Spider

Recommended Posts

ινβίτρο πού να δεις πόσοι δεν ξέρουν τι είναι συλλαβή στο παιχνίδι με την τελευταία συλλαβή...παρακαλώ να επέμβεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Last Reply

μέχρι να επιστρέψει στο πόστο της η βίτρο, μπορείς να ξεκινήσεις κάνοντας παρατήρηση σε όλους τους άσχετους που χαλάνε το παιχνίδι ... μετά τη 2η παρατήρηση όποιος επιμένει θα παίρνει δώρο {ένα 10% warn + ένα λεξικό μπαμπινιώτη}.

μετά τη 3η συνεχόμενη παρατήρηση ο χρήστης θα διαγράφεται οριστικά ... απ΄όλη την ενότητα του ''περί ανέμων''!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επι παντος επιστητου η επι παντος του επιστητου? :)

1) Αν βάλουμε άρθρο μπροστά από το επιστητό, είναι σαν να λέμε ότι είναι ένα και συγκεκριμένο. Η λέξη "επιστητού" είναι επίθετο σε εννοούμενο ουσιαστικό "όντος". Το επιστητό ον (δηλ. το ον που μπορεί να γίνει γνωστό) δεν είναι μόνο ένα και συγκεκριμένο, και αυτό αποδεικνύεται και από το "παντός" (δηλ. κάθε επιστητό, άρα δεν είναι μόνο ένα). Και η ίδια η έννοια της φράσης π.χ. "έχει γνώμη επί παντός επιστητού" δείχνει ότι αναφερόμαστε σε πολλά πράγματα.

2) Επίσης, το "παντός" είναι και αυτό επίθετο στο εννοούμενο "ον", οπότε δεν είναι σωστό να χωρίσουμε με άρθρο τα δύο επίθετα που προσδιορίζουν το ίδιο ουσιαστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβίτρο αλήτης κι αλιτήριος.ρίζες?άσε το μπαμπινιώτη κάτω!

δεν κατάλαβα τι σχεση εχουν οι 2 λέξεις.

η μεν πρωτη παραγεται από το αλάωμαι (=περιφέρομαι), και η δε δευτερη από το αλιταίνω που σημαίνει αδικώ/κάνω απατεωνιά.

διαφοροδιάγνωση και από τη λέξη αλίτης που ως γνωστόν σημαίνει το ορυκτό αλάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά λάθος το "πόσταρα" (υπάρχει ελληνική λέξη για αυτό???) δυο φορές, οπότε σβήνω τη δεύτερη φορά...

"Αναρτώ"/"ανάρτησα"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μια που ξεκαθαρίσαμε με την invitro ότι είμαστε με τους Τεγόπουλο-Φυτράκη και ουχί με τον Μπαμπινιώτη, παραθέτω προς συζήτηση στον κύκλο το εξής κείμενο, που εντόπια στο www.lexicon.gr...

Γ. ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ

Κείμενα για τη γλώσσα και τα λεξικά

Ενιαία ορθογραφία

Στο Λεξικό μου τής Νέας Ελληνικής χρειάστηκε να αντιμετωπίσω μία προς μία την ορθογραφία όλων των εν χρήσει λέξεων τής σύγχρονης γλώσσας μας. Ως γλωσσολόγος θεώρησα υποχρέωσή μου, για λέξεις με προβλήματα ορθογραφίας, να εισαγάγω στο Λεξικό και να κάνω ευρύτερα γνωστή την επιστημονική ορθογραφία των λέξεων τής Ελληνικής, αυτήν που ακολουθεί την επιστημονική ετυμολογία των λέξεων και που είναι η ορθογραφία («ιστορική» ή «ετυμολογική» ονομάζεται) η καθιερωμένη στη γλώσσα μας. Έτσι ακολούθησα εν πολλοίς —γιατί τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά— την ορθογραφία που υιοθετείται στο «Ετυμολογικό Λεξικό τής Κοινής Νεοελληνικής» τού αείμνηστου καθηγητή τής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο τής Θεσσαλονίκης, τού Ν. Ανδριώτη (γ΄ έκδ. 1983, Θεσσαλονίκη: Έκδοση Ιδρύματος Μ. Τριανταφυλλίδη). Δεν θεώρησα σκόπιμο να δεσμευτώ ούτε από τη «σχολική ορθογραφία» (αυτή που προτάθηκε στη Γραμματική Τριανταφυλλίδη πριν από 60 σχεδόν χρόνια), ούτε πολύ περισσότερο από τις (ανεπίσημες) προτάσεις μιας Επιτροπείας τής Ακαδημίας Αθηνών (έγιναν στη δεκαετία τού '30 και κυρίως από τον Ι. Καλιτσουνάκη και τον Γ. Αναγνωστόπουλο και κατά τα έτη 1959-62 από την Εφορευτική Επιτροπή τού Ιστορικού Λεξικού) ούτε, τέλος, από τη «συνήθη» γραφή των λέξεων.

Σε κάθε περίπτωση αμφισβητούμενης ορθογραφίας μιας λέξης εξηγώ στο Λεξικό ποια είναι η ορθή γραφή τής λέξης και γιατί, σημειώνοντας παράλληλα (στην επανεκτύπωση τού έργου, Σεπτέμβριος 1998) ποια είναι η «σχολική» είτε η «συνήθης» είτε ακόμη και η «παλαιότερη» (οικεία σε ώριμα άτομα) ορθογραφία. Εξηγώ λ.χ. ότι πρέπει να γράφουμε κόκκαλο (με δύο - κ-) αφού είναι από το αρχ. κόκκαλος (<κόκκος), ενώ αντιθέτως ότι πρέπει να γράφουμε σάκος (με ένα -κ-) και φάκελος (με ένα -λ-) και πλημύρα (με ένα -μ-), αφού οι λέξεις με αυτές τις απλούστερες γραφές παραδίδονται ήδη στην αρχαία. Επίσης εξηγώ ότι πρέπει να γράφουμε καινούργιος (με -γ-, αφού είναι από το καινουργής), στείβω (με -ει- από το αρχ. στείβω «πατώ, συμπιέζω» και όχι με -υ- από το στύφω), κτήριο (από το ευκτήριον ή το οικητήριον, σε καμία περίπτωση από το κτίζω) και ξευτιλίζω (από το αρχ. εξ-ευτελίζω<ευτελής) κ.ο.κ. Το να στηριχθώ στην παρετυμολογία —όπως ενίοτε συμβαίνει— για να ρυθμίσω την ετυμολογία αποτελεί φανερή αντίφαση. Αντιθέτως, το να απλοποιήσω την ορθογραφία αποτελεί θεμιτό αίτημα και χρήσιμη προσφορά, φτάνει να στηρίζεται σε κριτήρια και να γίνει μέσα από έναν «επίσημο», δηλ. θεσμικό, φορέα που να διαθέτει τις απαιτούμενες ειδικές επιστημονικές γνώσεις και ανάλογο κύρος.

Το 1999, έτος σημαδιακό που βρίσκεται στο μεταίχμιο τού πολυκύμαντου 20ού αιώνα και τού πολλά υποσχόμενου 21ου αιώνα, προσφέρεται για να ξεκινήσει μια συστηματική, οργανωμένη, επίσημη προσπάθεια για την εξασφάλιση μιας ενιαίας ορθογραφίας τής σύγχρονης Ελληνικής. Το Λεξικό μου (με τον ειδικό εξαντλητικό πίνακα που έχω καταρτίσει στο λ. Ορθογραφία, όπου περιλαμβάνονται όλες οι λέξεις με ορθογραφικά προβλήματα) δείχνει ότι πρόκειται για 300 περίπου λέξεις που χρειάζεται να αντιμετωπισθούν. Ο αριθμός αυτός των λέξεων, που μπορεί να αυξηθεί κάπως αν ληφθούν υπ' όψιν τα σύνθετα και τα παράγωγα ορισμένων από αυτές, είναι πραγματικά μικρής σημασίας σε σχέση με τις χιλιάδες των λέξεων τής γλώσσας μας και μπορεί εύκολα να ρυθμιστεί.

Δύο πράγματα χρειάζονται: ο φορέας που θα αντιμετωπίσει το θέμα και τα κριτήρια πάνω στα οποία θα στηρίξει την οποιαδήποτε ρύθμιση. Φορέας θα μπορούσε να είναι η Ακαδημία Αθηνών (σε συνεργασία με ειδικούς εκτός Ακαδημίας) ή μια ευρύτερη διαπανεπιστημιακή Επιτροπή ειδικών, δηλ. φορείς που να διαθέτουν κύρος, γνώσεις και την έξωθεν καλή μαρτυρία, για να έχει το έργο τους επιστημονική βαρύτητα και να μπορεί να αποτελέσει γνώμονα αποφάσεων των αρμοδίων οργάνων τής Πολιτείας. Ως προς τα κριτήρια —για τα οποία τελικώς θα αποφασίσουν τα μέλη τού φορέα που θα αναλάβει το έργο— θα πρέπει να συνδυάζουν την επιστήμη, την παράδοση τής γλώσσας και μια κατεύθυνση έλλογης απλοποίησης που δεν θα συγκρούεται με βασικές αρχές τού χαρακτήρα τής ορθογραφίας τής γλώσσας μας και μιας στοιχειώδους συνέπειας. Ό,τι προτείνει ένας τέτοιος φορέας θα πρέπει, εν συνεχεία, να εφαρμοστεί στη γλώσσα των σχολικών βιβλίων και των εγγράφων τής Διοικήσεως. Αυτή την ορθογραφία θα πρέπει να υιοθετήσουν εν συνεχεία και να διδάξουν τα Λεξικά τής γλώσσας μας, τα πλέον ενδεδειγμένα να πληροφορήσουν για θέματα ορθογραφίας των λέξεων (η ορθογραφία δεν είναι δουλειά τής γραμματικής, που έχει εντελώς άλλο αντικείμενο και μέθοδο).

Ήδη πριν από 30 περίπου χρόνια ένας από τους μεγαλύτερους «μάστορες» τής νεοελληνικής λεξικογραφίας, ο δάσκαλός μου ακαδημαϊκός Ιωάννης Σταματάκος, έγραφε: «Η Ακαδημία Αθηνών δεν επελήφθη μέχρι τούδε ενός των βασικωτέρων —τού βασικωτέρου ίσως όλων των καθηκόντων της— τής ρυθμίσεως δηλονότι τής ορθογραφίας τής νεοελληνικής γλώσσης, και δη τής δημώδους. Και είναι η ρύθμισις αύτη αναγκαιοτάτη, διότι [...] η ορθογραφική αναρχία προχωρεί κατά γεωμετρικήν πρόοδον και οι μικροί Ελληνόπαιδες καταδικάζονται διά βίου εις εγκληματικήν αγραμματωσύνην». Πρόκειται για υπερβολή που δείχνει όμως μια πραγματική ανάγκη τής γλώσσας μας. Και δεν αφορά μόνο στους «Ελληνόπαιδες» αλλά σε όλους μας.

Εφημερίδα το ΒΗΜΑ, 10 Ιανουαρίου 1999

Κτήριο;;;;

Το είχα γράψει έτσι στην ΣΤ' δημοτικού και ο δάσκαλος με ρώτησε: καλά εσύ , τόσο καλός στην ορθογραφία, (τότε ήμουν λίγο ψώνιο :splaaaats: ) πώς έκανες τέτοιο λάθος;;;

Τεγόπουλος-Φυτράκης: Κτίριο ( από το κτίζω βεβαίως - βεβαίως!)

Πλημύρα;;;

Τεγ-Φυτρ.: πλημμύρα (εννοείται) ...ποιός είναι της πλημμύρας από τους 2; :blink:

Ο Μπαμπ. μάλλον ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν κατάλαβα τι σχεση εχουν οι 2 λέξεις.

η μεν πρωτη παραγεται από το αλάωμαι (=περιφέρομαι), και η δε δευτερη από το αλιταίνω που σημαίνει αδικώ/κάνω απατεωνιά.

διαφοροδιάγνωση και από τη λέξη αλίτης που ως γνωστόν σημαίνει το ορυκτό αλάτι.

slip-walker με εστειλες τι γνωσεις τι επιπεδο τι παθος για την ελληνικη γλωσσα αν αλλαζες και σλιπ τοσο συχνα θα μπορουσα ισως να σε συμπαθησω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

slip-walker με εστειλες τι γνωσεις τι επιπεδο τι παθος για την ελληνικη γλωσσα αν αλλαζες και σλιπ τοσο συχνα θα μπορουσα ισως να σε συμπαθησω

ωχ νατος παλι ο δυσλεκτικός!

ΥΓ:Νίκη και όμως το ήξερα χωρίς λεξικό (το 'χα δει παλιότερα βέβαια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι ο αριθμός των ποστ συμβολίζει κάτι. Το πόσο κομπλεξικό και κενό μπορεί να είναι ένα greekmeds μέλος (το μέλος-βάση αυτών που γράφει-όχι το άτομο το οποίο δεν γνωρίζουμε) δεν το δικαιολογεί ούτε 1 ούτε 6000 ποστς. Παίρνοντας για δικαιολογία μία άρρωστη από την βάση της συσχέτιση και με γνώμονα ένα "correct" επιδίδεται σε ένα ενοχλητικό spamming ανευ σημασίας και με μοναδικό κέρδος την στιγμιαία ευχαρίστηση του "έγινα αισθητός(-ή)".

Τον καλό greekmeds χαρακτήρα από τον σκατοχαρακτήρα greekmeds τους ξεχωρίζεις πολύ εύκολα.

Ο καλός χαρακτήρας (πάντα greekmeds based) βλέπει το λάθος, ενδιαφέρεται να μην σε εκθέσει, σου στέλνει το σωστό σε πμ και αν θέλει ποστάρει σε άλλο χρόνο στο θρεντ που είμαστε ώστε να μην γίνει συσχέτιση με το προσωπό σου.

Ο σκατοχαρακτήρας έχει άλλες ανάγκες. Έχει κεντράρει σωστά πως θα ξεφύγει από την μιζέρια του και έχει εντοπίσει πετυχημένα το μοναδικό πράγμα που τον κάνει να διαφέρει από το κενό. Πετάγεται μέσα στο θέμα, προβάλλει τη γνώση του, σκάει χαμογελάκι ικανοποίησης όταν πατάει το submit, χαλάει το ένα θέμα μετά το άλλο και μετά αφήνει τους άλλους να τα βγάλουν πέρα. Τέλος ικανοποιείται extra από τα κάποια μέλη που θα βρουν αυτές τις κινήσεις γοητευτικές.

Άσχετο εάν τα παραπάνω έχουν ή δεν έχουν σχέση με την σπάμερ που ξεκινάει αυτά τα θέματα, την οποία για τα πρακτικά δεν θα ήξερα ότι υπήρχε στο φόρουμ αν δεν έγραφε τα σχετικά - ώστε να δω ότι μόνο αυτό κάνει, αυτό το πράγμα λέω να σταματήσει.

Ο σκατό - greekmeds - χαρακτήρας δεν έχει θέση εδώ μέσα.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καλός χαρακτήρας (πάντα greekmeds based) βλέπει το λάθος, ενδιαφέρεται να μην σε εκθέσει, σου στέλνει το σωστό σε πμ και αν θέλει ποστάρει σε άλλο χρόνο στο θρεντ που είμαστε ώστε να μην γίνει συσχέτιση με το προσωπό σου.

Εντελώς πληροφοριακά, αυτό (το εντελώς απίθανο για το greekmeds) έχει συμβεί σε ένα άλλο φόρουμ.

Γράφοντας βιαστικά έκανα ένα ολίγον "χοντρό" ορθογραφικό και ένα άλλο μέλος μου έστειλε πμ για να το διορθώσω με edit.

Αλλά αυτό μάλλον κολλάει σε αυτά που λες περί σκατοχαρακτήρων και διάθεσης αυτοεπιβεβαίωσης.

Κρίμα που κάποιοι αναλίσκονται σε τέτοιες συμπεριφορές και η συμμετοχή τους στο φόρουμ εξαντλείται σε αυτό το επίπεδο όταν υπάρχουν τόσοι άλλοι καλοπροαίρετοι χρήστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως δε με πειράζει να διορθώνουν τα ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη μου.

Κάποια λάθη τα κάνω επειδή γράφω ένα ποστ γρήγορα , κάποια άλλα επειδή ίσως δε θυμάμαι τι "ι" πρέπει να βάλω κτλ.

Ε και;

Το να σε διορθώνει κάποιος δε σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να σε προσβάλει.

Στο κάτω κάτω από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Είτε αυτά γίνονται λόγω ταχύτητας ,είτε λόγω άγνοιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως δε με πειράζει να διορθώνουν τα ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη μου.

Κάποια λάθη τα κάνω επειδή γράφω ένα ποστ γρήγορα , κάποια άλλα επειδή ίσως δε θυμάμαι τι "ι" πρέπει να βάλω κτλ.

Ε και;

Το να σε διορθώνει κάποιος δε σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να σε προσβάλει.

Ξέρεις για όλα στην ζωή ισχύει το πως τα κάνεις η οποία εκφράζεται στο real life με την περίφημη "γλώσσα του σώματος" κτλ.

Όταν κάποιος μετά την διόρθωση βάζει emotion ντομάτες και "I am with stupid" και άλλα τέτοια όμορφα θέλεις να μου πεις ότι δεν θέλει να προσβάλει ?

Τελοσπάντων επειδή το θέμα έχει κουράσει (τουλάχιστον εμένα) κρατώ την παραπάνω τοποθέτηση του trivialx η οποία με καλύπτει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

13 Νοε, είναι επείγΟν. Δεν είναι Ο επείγων, είναι ΤΟ επείγον...Αλλά δεν έχει σημασία όπως και να το γράψεις διότι σ'αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι επείγον...όλα πάνε με ρυθμούς χελώνας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 Νοε, είναι επείγΟν. Δεν είναι Ο επείγων, είναι ΤΟ επείγον...Αλλά δεν έχει σημασία όπως και να το γράψεις διότι σ'αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι επείγον...όλα πάνε με ρυθμούς χελώνας...
Συνάδελφε είναι εύκολο να το διαπιστώσεις! Πάρε ένα λεξικό!

Λοιπόν.......

ΕΠΕΙΓΩΝ (μετοχή) στο post του συναδέλφου είναι μετοχή, τίτλος

ΕΠΕΙΓΟΝ (επιθετικός προσδιορισμός) θα ήταν σωστό στο post του συναδέλφου αν ακολουθούσε ουσιαστικό, π.χ. επείγον ανακοίνωση

Αυτά τα ολίγα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε είναι εύκολο να το διαπιστώσεις! Πάρε ένα λεξικό!

Λοιπόν.......

ΕΠΕΙΓΩΝ (μετοχή) στο post του συναδέλφου είναι μετοχή, τίτλος

ΕΠΕΙΓΟΝ (επιθετικός προσδιορισμός) θα ήταν σωστό στο post του συναδέλφου αν ακολουθούσε ουσιαστικό, π.χ. επείγον ανακοίνωση

Αυτά τα ολίγα....

Συνάδελφε, δε σου χρειάζεται μόνο το λεξικό...Σου χρειάζεται και η γραμματική και το συντακτικό!

Είναι "επείγουσα ανακοίνωση" και όχι επείγον ανακοίνωση! Ο επιθετικός προσδιορισμός συμφωνεί με το ουσιαστικό κατά γένος, αριθμό και πτώση. Εξ άλλου, εμείς ως γιατροί γνωρίζουμε από επείγοντα περιστατικά και όχι από επείγων περιστατικά!

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε είναι εύκολο να το διαπιστώσεις! Πάρε ένα λεξικό!

Λοιπόν.......

ΕΠΕΙΓΩΝ (μετοχή) στο post του συναδέλφου είναι μετοχή, τίτλος

ΕΠΕΙΓΟΝ (επιθετικός προσδιορισμός) θα ήταν σωστό στο post του συναδέλφου αν ακολουθούσε ουσιαστικό, π.χ. επείγον ανακοίνωση

Αυτά τα ολίγα....

Συνάδελφε, δε σου χρειάζεται μόνο το λεξικό...Σου χρειάζεται και η γραμματική και το συντακτικό!

Είναι "επείγουσα ανακοίνωση" και όχι επείγον ανακοίνωση! Ο επιθετικός προσδιορισμός συμφωνεί με το ουσιαστικό κατά γένος, αριθμό και πτώση. Εξ άλλου, εμείς ως γιατροί γνωρίζουμε από επείγοντα περιστατικά και όχι από επείγων περιστατικά!

Αυτά τα ολίγα...

Το επείγον ανακοίνωση είναι εμφανές λάθος μου και ζητώ συγγνώμη. Φυσικά και είναι επείγουσα ανακοίνωση.

Όσο για το επείγων ή επείγον θα επιμένω στην αρχική μου άποψη.

Ευχαριστώ.

Κάποιο νέο από το μέτωπο των μορίων δεν βλέπω, γιατί;.......αφού οι "κυρίες" του υπουργείου λέγανε για αποτελέσματα αυτή την εβδομάδα.Τόσο ανευθυνότητα σε αυτό (και όχι μόνο) τομέα του υπουργείου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε είναι εύκολο να το διαπιστώσεις! Πάρε ένα λεξικό!

Λοιπόν.......

ΕΠΕΙΓΩΝ (μετοχή) στο post του συναδέλφου είναι μετοχή, τίτλος

ΕΠΕΙΓΟΝ (επιθετικός προσδιορισμός) θα ήταν σωστό στο post του συναδέλφου αν ακολουθούσε ουσιαστικό, π.χ. επείγον ανακοίνωση

Αυτά τα ολίγα....

Συνάδελφε, δε σου χρειάζεται μόνο το λεξικό...Σου χρειάζεται και η γραμματική και το συντακτικό!

Είναι "επείγουσα ανακοίνωση" και όχι επείγον ανακοίνωση! Ο επιθετικός προσδιορισμός συμφωνεί με το ουσιαστικό κατά γένος, αριθμό και πτώση. Εξ άλλου, εμείς ως γιατροί γνωρίζουμε από επείγοντα περιστατικά και όχι από επείγων περιστατικά!

Αυτά τα ολίγα...

Το επείγον ανακοίνωση είναι εμφανές λάθος μου και ζητώ συγγνώμη. Φυσικά και είναι επείγουσα ανακοίνωση.

Όσο για το επείγων ή επείγον θα επιμένω στην αρχική μου άποψη.

Ευχαριστώ.

Όπως θες...Πάντως, για να επιμείνω κι εγώ, όταν το ταχυδρομείο, πχ, σφραγίζει μια επιστολή΄, δε γράφει "επείγουσα", γράφει "επείγον". Θέλω να πω, πως όταν θες να κάνεις μια ανακοίνωση ή να επιστήσεις την προσοχή στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιείς το ουδέτερο γένος.

Σ'ευχαριστώ κι εγώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, δε σου χρειάζεται μόνο το λεξικό...Σου χρειάζεται και η γραμματική και το συντακτικό!

Είναι "επείγουσα ανακοίνωση" και όχι επείγον ανακοίνωση! Ο επιθετικός προσδιορισμός συμφωνεί με το ουσιαστικό κατά γένος, αριθμό και πτώση. Εξ άλλου, εμείς ως γιατροί γνωρίζουμε από επείγοντα περιστατικά και όχι από επείγων περιστατικά!

Αυτά τα ολίγα...

Δυο μέρες έλειψα και εμφανίστηκε ένα alter ego μου!

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, δε σου χρειάζεται μόνο το λεξικό...Σου χρειάζεται και η γραμματική και το συντακτικό!

Είναι "επείγουσα ανακοίνωση" και όχι επείγον ανακοίνωση! Ο επιθετικός προσδιορισμός συμφωνεί με το ουσιαστικό κατά γένος, αριθμό και πτώση. Εξ άλλου, εμείς ως γιατροί γνωρίζουμε από επείγοντα περιστατικά και όχι από επείγων περιστατικά!

Αυτά τα ολίγα...

Δυο μέρες έλειψα και εμφανίστηκε ένα alter ego μου!

:anavwfwties:

Ο άνθρωπος θα πεθαίνει κ ο γιατρός θα ανοίγει το λεξικό :lol:

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο άνθρωπος θα πεθαίνει κ ο γιατρός θα ανοίγει το λεξικό :lol:

emiloveyou

Εγώ γι' αυτό διάλεξα εργαστηριακή ειδικότητα. Για να έχω χρόνο.

Και τώρα που τα διάβασα πιο προσεκτικά, εμφανίστηκαν 2 alter ego μου βλέπω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα πρέπει να σου πω οτι στην χώρα μας πολύ νομοί

Έλεος τα ματάκια μας...

Άνεμοι δυτικοί μετέφεραν τον τόνο ανατολικότερα.....arrow%20right.gif:D

Πάντως παρατηρώ μια αξιοσημείωτη παρατηρητικότητα, που ομολογώ είναι βασικό στοιχείο που πρέπει να διαθέτει ο κάθε ιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.