Jump to content

Η μετανάστευση στο εξωτερικό για ειδικότητα


atimi_koinonia

Γιατί ειδικότητα στο εξωτερικό;  

104 members have voted

  1. 1. Γιατί ειδικότητα στο εξωτερικό;

    • Γιατί η αναμονή είναι μεγάλη, δε θέλω να κάνω κάτι άλλο στην Ελλάδα και δεν μπορούν να με συντηρούν οι γονείς μου ως τα 30 μου (οικονομικοί λόγοι)
      19
    • Γιατί η εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα στην Ελλάδα δεν είναι αρκετά καλή στην ειδικότητα που με ενδιαφέρει ή δεν υπάρχει αυτή η ειδικότητα (επιστημονικοί λόγοι)
      10
    • Γιατί η αναμονή είναι μεγάλη και παρότι δεν είχα-έχω-θα έχω οικονομικό πρόβλημα, θέλω να ασκήσω κάποια στιγμή σύντομα την ιατρική (συνδυασμός οικονομικών-επιστημονικών)
      44
    • Γιατί θέλω να κάνω ταξίδια, να ζήσω έξω, να φύγω από συγγενείς - γκόμενες - δανειστές - στρατονόμους που με κυνηγάνε, να γνωρίσω Σουηδέζες (προσωπικοί λόγοι)
      4
    • Γιατί θέλω να ρίξω μαύρη πέτρα σε αυτή τη χώρα, που είναι χαμένη υπόθεση, και να μην ξαναγυρίσω ΠΟΤΕ
      24


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Last Reply
Πάντως διαβάζοντας το "Κ" διαπίστωσα ότι φτιάχνεται - φτιάχτηκε Σύλλογος Ανειδίκευτων Γιατρών με πρωτεργάτες Κανελλίνα και Πρεκατέ.

Τι λες τώρα........Να πάμε να διαλύσουμε την ΓΣ τους :P Όπως αυτοί....

Μα καλά ο πρεκατές ακόμα να κάνει ειδικότητα?

Και τι θα διεκδικούν?Θέσεις ειδικότητας στην Κούβα???????????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λες τώρα........Να πάμε να διαλύσουμε την ΓΣ τους :P Όπως αυτοί....

Μα καλά ο πρεκατές ακόμα να κάνει ειδικότητα?

Και τι θα διεκδικούν?Θέσεις ειδικότητας στην Κούβα???????????????????

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΝ ΓΚΙΖΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ!!!!!!!!!!! :antegeia::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιταξε...Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...Αν το εβλεπα το θεμα απο την αποψη της καριερας ως ιατρος οντως θα επρεπε να μεινω...Αισθανομαι ομως εξαντλημενος μετα απο τοσα χρονια στο εξωτερικο. Υπαρχουν μερικοι Ελληνες που συνεχιζουν μετα το πτυχιο εδω περα στην ειδικοτητα. Προσωπικα, τους θαυμαζω, εχουν πολλα κιλα ορχεων που οπως φαινεται εγω δεν τα εχω. Ειναι πολλα τα πραγματακια που στερηθηκα ολο αυτο το διαστημα των σπουδων μου στην Ιταλια που αθροιστικα, εμενα τουλαχιστον, μου φανταζουν ''βουνο''. Ισως τα γονιδια του ''ελληναρα'' μεσα μου καταπιεστηκαν υπερβολικα και πρεπει να εκφραστουν. Εχω αποφασισει να υποστω την εργασιακη κατασταση στη πατριδα μου αν και ξερω οτι ισως σε λιγα χρονια θα το μετανιωσω και θα κλαιγομαι...Ο καθενας βαζει στη ζυγαρια τη πραματεια του και αποφασιζει. Εγω αποφασισα οτι θα επιστρεψω απο τα πρωτα ετη που σπουδαζα και να σου πω την αληθεια στις φασεις πικρας, μοναξιας και παραπονου που με επιαναν συχνα, η επιστροφη στην Ελλαδα ως στοχος ξεπερνουσε κατα πολυ, σε μεγεθος κινητρου για μελετη, το πτυχιο αυτο καθεαυτο...

Υ.Γ. Εχεις καποιο φιλο/γνωστο στη βερονα;

ναι γνωριζω ενα ζευγαρι απο την Βερονα,αλλα δεν ξερω αν μενουν ακομα εκει,εχω δει ανθρωπους να μπαινοβγαινουν στο σπιτι τους και να κοιτανε κατω...αλλοι πιανουν ενα αγαλμα στον κηπο τους...

Λεγονται Ρομεο και Ιουλιεττα.Τους ξερεις; :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεγονται Ρομεο και Ιουλιεττα.Τους ξερεις; :anavwfwties:

Ακουστα τους εχω αν και απο οτι ξερω κανουν καρριερα ως promoters του ιταλικου τουρισμου...Μεγαλη μπιζνα... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

αναρωτιεμαι ποσοι απο εσας εδω μέσα εχουν δουλεψει ως εισικευομενοι (το θέμα του αγροτικου είναι άλλο πραγμα)....

σε επειγον περιστατικο ολοι θα τρεξουν και ολοι θα κανουν οτι μπορουν χωρις να κοιταν οχι φακελακι.. αλλα αν εχει εστω ασφαλεια... (και ο εργαστηριακος ελεγχος να τρεχει μεχρι αξονικες, χειρουργεια κτλ) στην αμερικη θα γινοταν ολα αυτα αν θα ηταν χαμενος χρονος λογο αδυναμίας του ασθενή να τα πληρώσει;

εγω να τα δεχτω οτι οι εργαστηριακοι δεν εχουν φακελακια... αλλα το ξερετε οτι ολοι οι εργαστηριακοι γιατροι έχουν τις ίδιες εφημερίες και ίδιες χρηματικές απολαβες με 1 ειδικευμενο 1 γραμμής; και σας διαβεβαιω δεν ειναι ιδια η εφημερια που ξεκιναει απο το μεσημερι της παρασκευης μεχρι τη δευτερα για 1 χειρουργο-παθολογο με 1 εφημερευοντα παθολογοανατομο.. εχετε ακουσει πολλες φορες για επειγουσα βιοψια; μονο σε προγραμματισδμενα χειρουργεια... και ο 1 και ο 2 τα ιδια παιρνουν με διαφορετικες πραγματικες ωρες εργασιας....

δουλεψτε καποια χρονια σε επαρχιακο νοσοκομειο...

και ελατε να τα ξαναπουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Η πλειοψηφία των νέων γιατρών προτιμά να κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό και άρα σύντομα, ή στη χώρα μας και άρα αργότερα?

Υπάρχουν περιπτώσεις γιατρών , οι οποίοι για προσωπικού λόγους, δεν θέλουν να φύγουν έξω? Τι μέλλον έχει ένας τέτοιος

γιατρός, ο οποίος παίρνει ειδικότητα στα 40 σε σχέση με έναν άλλο συνομήλικό του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Ζήσε το μύθο σου στην Ελλάδα!'

Δε γράφτηκε για την ιατρική στην Ελλάδα...

Πάντως, όσοι 'μένουμε Ελλάδα', μπορεί να το κάνουμε για λόγους οικονομικούς, οικογενειακούς, συναισθηματικούς, προσωπικούς κλπ. Και κάπου στο τέλος του καταλόγου υπάρχει και ένας λόγος-μυστικό-πικρή αλήθεια: δεν έχουμε όλοι τα φόντα για έξω. Δεν είναι πάντα θέμα δυνατοτήτων. Κάποιες φορές είναι θέμα ικανοτήτων... και δεν τις έχουμε όλοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Ζήσε το μύθο σου στην Ελλάδα!'

Δε γράφτηκε για την ιατρική στην Ελλάδα...

Πάντως, όσοι 'μένουμε Ελλάδα', μπορεί να το κάνουμε για λόγους οικονομικούς, οικογενειακούς, συναισθηματικούς, προσωπικούς κλπ. Και κάπου στο τέλος του καταλόγου υπάρχει και ένας λόγος-μυστικό-πικρή αλήθεια: δεν έχουμε όλοι τα φόντα για έξω. Δεν είναι πάντα θέμα δυνατοτήτων. Κάποιες φορές είναι θέμα ικανοτήτων... και δεν τις έχουμε όλοι...

Βαλεντίνα συμφωνώ τόσο πολύ με όσα λες!!!Για όλους τους παραπάνω λόγους κι εγώ είμαι από εκείνους που θα περιμένουν 5 χρονάκια μες στο νερό εδώ στην Ελλάδα για να καταφέρουν να πάνε για ειδικότητα...Κι ίσως αν κάνεις την καρδιά σου πέτρα και πεις αφήνω την Ελλάδα και τους δικούς μου ανθρώπους και πληρώνω και κάποια λεφτά για να βγω έξω μήπως κι έχω ένα καλύτερο μέλλον,έρχεσαι αντιμέτωπος με το δίλημμα είμαι ικανός?Εχω τις φοβίες μου σχετικά με το αν έχω τα φόντα,όπως λέμε.Η γλώσσα είναι βέβαιο εμπόδιο όχι στο να κάνεις ειδικότητα αλλά στο να ξεκινήσεις.Τι εννοώ?Πας στο άγνωστο κι αν καταφέρεις και κλείσεις κάποιο ίντερβιου, με μηδέν ευφράδεια λόγου,αφού αν δεν τα μιλάς τα ξεχνάς τα αγγλικά πώς να πείσεις κάποιον ότι είσαι ικανός για τη θέση?Θα προτιμήσει κάποιον άλλο με αέρα στη γλώσσα.Ακόμη κι αν ξαναφρεσκάρω τη γλώσσα και πάλι θα κάνω έξοδα ενώ δεν είναι σίγουρο ότι εκεί θα με πάρουν.ίσως είναι και τσάμπα κόπος κι έξοδα,ειδικά όταν δεν υπάρχει και κάποιος γνωστός για να σε καθοδηγήσει...Πάντως για κοπέλα είναι πάρα πολύ δύσκολα και για πολλούς άλλους λόγους.Για παράδειγμα εκεί είναι δύσκολο να ξεκινήσεις μια νέα ζωή και να ξαναγυρίσεις Ελλάδα στα 30 σου.πολύ δύσκολο.Και τι γίνεται με την οικογένεια? Όλα αυτά με σταματούν και δεν πάω παρακάτω.Λέω δεν είναι καλύτερα να δουλέψω το χειρότερο ως σερβιτόρα ως τότε και να μένω και σπίτι μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον εγώ το έχω πάρει από φόβο το εξωτερικό,γιατί δεν έχω πάει ούτε για ταξίδι αναψυχής.Μπορείτε εσείς οι μεγαλύτεροι να με βοηθήσετε?Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάει κανείς εξωτερικό για ειδικότητα αν δεν έχει γνωριμίες και δεν ξέρει τι του γίνεται πέρα από τις θεωρητικές ιατρικές του γνώσεις?Κλέμενς αν μπορείς να απαντήσεις σε ευχαριστώ...Θέλω να γίνω παιδίατρος,δεν ξέρω αν βοηθάει.Επιπλέον με ενδιαφέρει και το τι γίνεται μετά την ειδικότητα.Τι πλεονεκτήματα έχει η Ελλάδα και τι το εξωτερικό για έναν ειδικευμένο?Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Carpe diem...

I see all my friends that wanted to leave the country.

They all did it in the end... Honestly, all of them.

Niki it's just a state of the mind. You should't be afraid.

Carpe diem...

I see all my friends that wanted to leave the country.

They all did it in the end... Honestly, all of them.

Niki it's just a state of the mind. You should't be afraid.

Carpe diem...

I see all my friends that wanted to leave the country.

They all did it in the end... Honestly, all of them.

Niki it's just a state of the mind. You should't be afraid.

Carpe diem...

I see all my friends that wanted to leave the country.

They all did it in the end... Honestly, all of them.

Niki it's just a state of the mind. You should't be afraid.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πίστα του αεροδρομίου, τώρα έχει νυχτώσει,

1000000 αστέρια φωτίζουν ό,τι μ' έχει πληγώσει

ένας φίλος μου απόψε εγκαταλείπει αυτή τη χώρα

κατά βάθος λυπάται, μα δεν βλέπει και την ώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πίστα του αεροδρομίου, τώρα έχει νυχτώσει,

1000000 αστέρια φωτίζουν ό,τι μ' έχει πληγώσει

ένας φίλος μου απόψε εγκαταλείπει αυτή τη χώρα

κατά βάθος λυπάται, μα δεν βλέπει και την ώρα...

Είσαι απολαυστική!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Νίκη δεν σε ξέρω κιόλας αλλά καταλαβαίνω τι λές. Όσον αφορά τα φόντα, κι εμένα αν μου έλεγαν στο 6ο να κάνω εφημερείες μόνος στα επείγοντα και για όλο το νοσοκομείο θα τους έλεγα να πάνε να κοιταχτούν. Όσον αφορά τις προοπτικές για ειδικευμένους. Τέλειωσα στα 24 την Ιατρική Αθηνών με μηδέν γνωριμίες. Πάω Σουηδία και 8 μήνες μετά από το πτυχίο έχω θέση ειδικευομένου στην ειδικότητα που θέλω (παθολογία) με μόνιμη θέση στο νοσοκομείο, έτοιμη θέση για την παθολογική υποειδικότητα που θέλω στο 2ο μεγαλύτερο πανεπιστημιακό της Σουηδίας (την οποία μου κανόνισε ο διευθυντής της κλινικής πριν μου προσφέρει τη θέση: σαν έτοιμο πακέτο ένα πράγμα), διακοπές 2 μήνες το χρόνο και εξασφαλισμένη θέση επιμελητή στα 32 μου. Με λίγα λόγια θα είμαι επιμελητής με 2 ειδικότητες στη Σουηδία το 2013, τότε που θα ξεκίναγα την ειδικότητα στην Ελλάδα.

And as a tribute to usmeds I will use the english language and say ''I rest my case''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Νίκη δεν σε ξέρω κιόλας αλλά καταλαβαίνω τι λές. Όσον αφορά τα φόντα, κι εμένα αν μου έλεγαν στο 6ο να κάνω εφημερείες μόνος στα επείγοντα και για όλο το νοσοκομείο θα τους έλεγα να πάνε να κοιταχτούν. Όσον αφορά τις προοπτικές για ειδικευμένους. Τέλειωσα στα 24 την Ιατρική Αθηνών με μηδέν γνωριμίες. Πάω Σουηδία και 8 μήνες μετά από το πτυχίο έχω θέση ειδικευομένου στην ειδικότητα που θέλω (παθολογία) με μόνιμη θέση στο νοσοκομείο, έτοιμη θέση για την παθολογική υποειδικότητα που θέλω στο 2ο μεγαλύτερο πανεπιστημιακό της Σουηδίας (την οποία μου κανόνισε ο διευθυντής της κλινικής πριν μου προσφέρει τη θέση: σαν έτοιμο πακέτο ένα πράγμα), διακοπές 2 μήνες το χρόνο και εξασφαλισμένη θέση επιμελητή στα 32 μου. Με λίγα λόγια θα είμαι επιμελητής με 2 ειδικότητες στη Σουηδία το 2013, τότε που θα ξεκίναγα την ειδικότητα στην Ελλάδα.

And as a tribute to usmeds I will use the english language and say ''I rest my case''

Ήξερες όμως σουηδικά?Δεν είναι έτσι?Για τις υπόλοιπες χώρες είναι τόσο εύκολο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι η απόφαση για να φύγεις στο εξωτερικό εξαρτάται και από το πάθος σου να ασκήσεις το επάγγελμα. Όλοι μας αγαπούμε την ιατρική, αλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Ξέρω φίλους μου που προτίμησαν να φύγουν στο εξωτερικό και να ασκήσουν το επάγγελμα παρά το γεγονός ότι είχαν μικρή αναμονή. Είναι αλήθεια ότι έξω οι προοπτικές είναι καλύτερες όσων αφορά την ιατρική. Εκεί που έχω τις ενστάσεις μου είναι στην ποιότητα ζωής. Αν οι φιλοδοξίες και το πάθος σου για την ιατρική είναι τέτοιο που να σε καλύπτει ψυχολογικά έναντι στις όποιες αντιξοότητες, τότε δε χρειάζεται να το σκεφτείς, φύγε όσο είναι καιρός. Αν πάλι δεν πολυκαίγεσαι για την ιατρική, μπορείς να μείνεις εδώ και να ξεγελάς τον εαυτό σου κάνοντας αγροτικά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, κ.ο.κ. μέχρι να ανοίξει η θέση σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι η απόφαση για να φύγεις στο εξωτερικό εξαρτάται και από το πάθος σου να ασκήσεις το επάγγελμα. Όλοι μας αγαπούμε την ιατρική, αλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Ξέρω φίλους μου που προτίμησαν να φύγουν στο εξωτερικό και να ασκήσουν το επάγγελμα παρά το γεγονός ότι είχαν μικρή αναμονή. Είναι αλήθεια ότι έξω οι προοπτικές είναι καλύτερες όσων αφορά την ιατρική. Εκεί που έχω τις ενστάσεις μου είναι στην ποιότητα ζωής. Αν οι φιλοδοξίες και το πάθος σου για την ιατρική είναι τέτοιο που να σε καλύπτει ψυχολογικά έναντι στις όποιες αντιξοότητες, τότε δε χρειάζεται να το σκεφτείς, φύγε όσο είναι καιρός. Αν πάλι δεν πολυκαίγεσαι για την ιατρική, μπορείς να μείνεις εδώ και να ξεγελάς τον εαυτό σου κάνοντας αγροτικά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, κ.ο.κ. μέχρι να ανοίξει η θέση σου.

Δίκιο έχεις.Συμφωνώ ότι θέλει πάθος για την ιατρική το να φύγεις.Αλλά δε σημαίνει ότι όποιος δεν πάει εξωτερικό δεν αγαπάει και τόσο την ιατρική όσο ένας αλλος που πάει.Απλά αυτός που πήγε πιθανόν δεν είχε τίποτα να ρισκάρει φεύγοντας ενώ αλλοι ρισκάρουν με το να φύγουν από Ελλάδα.ενοχλήθηκα με τη λέξη ξεγελάς που χρησιμοποιείς.δε σημαίνει ότι ξεγελάω τον εαυτό μου επειδή τα ζύγισα πως ναι η προσωπική μου ζωή και το να κάνω οικογένεια είναι σημαντικότερα από το να αφιερώσω τη ζωή μου στην ιατρική.Όχι

η ιατρική αποκλειστικά και μόνο δε με καλύπτει.

Θέλω να κάνω και οικογένεια και να έχω μια καλή ποιότητα ζωής.Γιατί ξεγελάω τον εαυτό μου?Δεν μπορώ να έχω αγάπη για την ιατρική αλλά να αγαπώ και άλλα πράγματα?Μια ζωή έχουμε,εγώ σκοπεύω να περάσω καλά και σίγουρα δε θα περνάω όλη τη μέρα μου στα νοσοκομεία.

Αυτό είναι κατακριτέο το να θέλεις να είσαι καλός γιατρός αλλά ταυτόχρονα να σέβεσαι τον εαυτό του και τις ανάγκες του?Το να αφιερώσεις τη ζωή σου στην ιατρική και στην ανθρωπότητα είναι πραγματικά αξιόλογο για όποιον το κάνει,αλλά επαναλαμβάνω μια ζωή έχουμε να ζήσουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το ''ξεγελάς'' κατάλαβα πως εννοούσε τα όσα κάνει κανείς για να γεμίσει την αναμονή αλλά και αυτά χρήσιμα είναι. Και να κάνει κανείς οικογένεια όμως και να φτιάξει τη ζωή του είναι εξίσου αν όχι περισσότερο σημαντικό. Το θέμα είναι να βάλει κανείς στόχους και προτεραιότητες και να τους κυνηγήσει με επιμονή και υπομονή. Τόσα παιδιά που γράφουν εδώ και τα κατάφεραν είναι ζωντανό παράδειγμα.

Πάντως δεν είναι και δε μπορεί να γίνει και μια ''κανονική'' δουλειά, ακόμα και πιο χαλαρή ειδικότητα να επιλέξεις αν δουλεύεις με αίσθημα ευθύνης τη ζωή σου στην ουσία πάλι στο νοσοκομείο ή στο γιατρείο θα τη φας την περισσότερη - και σου το λέω έχοντας ζήσει από κοντά, στην οικογένεια και τον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα. Όμως φυσικά άλλο αυτό και άλλο να περνάς καλά και να ζήσεις μια ζωή όπως τη θέλεις. Θα βρεις τρόπο να τα συνδυάσεις και να βγάλεις το καλύτερο και απ΄τα δυο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενοχλήθηκα με τη λέξη ξεγελάς που χρησιμοποιείς.δε σημαίνει ότι ξεγελάω τον εαυτό μου επειδή τα ζύγισα πως ναι η προσωπική μου ζωή και το να κάνω οικογένεια είναι σημαντικότερα από το να αφιερώσω τη ζωή μου στην ιατρική.Όχι

η ιατρική αποκλειστικά και μόνο δε με καλύπτει.

Θέλω να κάνω και οικογένεια και να έχω μια καλή ποιότητα ζωής.Γιατί ξεγελάω τον εαυτό μου?Δεν μπορώ να έχω αγάπη για την ιατρική αλλά να αγαπώ και άλλα πράγματα?Μια ζωή έχουμε,εγώ σκοπεύω να περάσω καλά και σίγουρα δε θα περνάω όλη τη μέρα μου στα νοσοκομεία.

Αυτό είναι κατακριτέο το να θέλεις να είσαι καλός γιατρός αλλά ταυτόχρονα να σέβεσαι τον εαυτό του και τις ανάγκες του?Το να αφιερώσεις τη ζωή σου στην ιατρική και στην ανθρωπότητα είναι πραγματικά αξιόλογο για όποιον το κάνει,αλλά επαναλαμβάνω μια ζωή έχουμε να ζήσουμε...

Το "ξεγελάς" δεν αναφέρεται στην απόφαση σου να παραμείνεις εδώ, αλλά στη δικαιολογία την οποία βρίσκεις για να καλύψεις το χρόνο της αναμονής. Σέβομαι απόλυτα κάποιον ο οποίος δε θέλει να μεταναστεύσει για τους οποιουσδήποτε προσωπικούς λόγους (άλλωστε είμαι κι ένας από αυτούς). Απλά όλοι μας προσπαθούμε να καλύψουμε τα χρόνια αυτά (ίσως και την αδυναμία μας να φύγουμε έξω) με μεταπτυχιακά - διδακτορικά - αγροτικά. Δε νομίζω ότι όλοι αυτοί που κάνουν διδακτορικά θα το διάλεγαν αν είχαν την οποιαδήποτε άλλη επιλογή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.