Jump to content

Η μετανάστευση στο εξωτερικό για ειδικότητα


atimi_koinonia

Γιατί ειδικότητα στο εξωτερικό;  

104 members have voted

  1. 1. Γιατί ειδικότητα στο εξωτερικό;

    • Γιατί η αναμονή είναι μεγάλη, δε θέλω να κάνω κάτι άλλο στην Ελλάδα και δεν μπορούν να με συντηρούν οι γονείς μου ως τα 30 μου (οικονομικοί λόγοι)
      19
    • Γιατί η εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα στην Ελλάδα δεν είναι αρκετά καλή στην ειδικότητα που με ενδιαφέρει ή δεν υπάρχει αυτή η ειδικότητα (επιστημονικοί λόγοι)
      10
    • Γιατί η αναμονή είναι μεγάλη και παρότι δεν είχα-έχω-θα έχω οικονομικό πρόβλημα, θέλω να ασκήσω κάποια στιγμή σύντομα την ιατρική (συνδυασμός οικονομικών-επιστημονικών)
      44
    • Γιατί θέλω να κάνω ταξίδια, να ζήσω έξω, να φύγω από συγγενείς - γκόμενες - δανειστές - στρατονόμους που με κυνηγάνε, να γνωρίσω Σουηδέζες (προσωπικοί λόγοι)
      4
    • Γιατί θέλω να ρίξω μαύρη πέτρα σε αυτή τη χώρα, που είναι χαμένη υπόθεση, και να μην ξαναγυρίσω ΠΟΤΕ
      24


Recommended Posts

εγω δηλαδη που μπηκα στην σχολη απο πανελληνιες δεν εχω καμια οικονομικη δυνατοτητα να παω πουθενα εξω για ειδικοτητα και γενικα περιμενω να δουλεψω ποτε λετε να αυτοκτονησω τωρα που δεν εχω παε ι ακομα στο 6 ετος η να περιμενω? :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Last Reply
Θα την κάνουμε να την ενδιαφέρει. Θες βοήθεια για το άρθρο? Γράψε αυτό που θέλουμε. Thats how it works.

Μπράβο μεγάλε. Ένω όλοι μας σχολιάζουμε την διαφθορά και την ξεφτύλα που υπάρχει γύρω μας, όταν μας βολεύει πάμε και εμεις να κάνουμε τα ίδια. Ωραία!!! Τότε ισχύει οτι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, όταν όμως τα κάνουν οι άλλοι φωνάζουμε. Καλοί είμαστε.

Ευάγγελος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ομως, εγω για λογους κυριως οικονομικους εφυγα. Ημουν ανεργη ηδη 8 μηνες και προσπαθουσα να τα βγαλω περα με το επιδομα ανεργιας που ειναι μονο 329 ευρω. Αναγκαζομαι και μενω με την οικογενεια μου για να μην πληρωνω νοικι, φως, νερο, τηλεφωνο, αλλα αμα εχεις συνηθισει να μενεις μονος σου ειναι ενα προβλημα.

Αν ειχα λεφτα, θα εκανα τα ταξιδακια μου και θα περιμενα υπομονετικα τη σειρα μου για να συνεχισω την ειδικοτητα. Και οπως και να το κανουμε, προτιμω Ιουλιο μηνα να ειμαι χυμενη στην παραλια, απο το να τρωω τη βροχη στο κεφαλι!!! :(:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ήταν πιό σωστό να συμμετάσχει στη κουβέντα κ η δημιοσιογράφος απο το να πάρει ένα αποτέλεσμα μιας ψηφοφορίες κ 2,3γνώμες. Αν και το πρόβλημα δεν είναι γιατί φεύγουν οι γιατροί(που έχουν σπουδάσει σε ελληνικά πανεπιστήμια-σημαντικό στοιχείο) στο εξωτερικό, αλλά τί κάνει η πολιτεία για να τους κρατήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο οικονομικός παράγοντας σίγουρα παίζει τον ρόλο του όταν αποφασίσει κανείς να πάει έξω. Δεν είναι λίγο πράγμα να μπορείς να γίνεις οικονομικά ανεξάρτητος σε 1-2 χρόνια από τότε που θα πάρεις πτυχίο. Ιδίως όταν στην Ελλάδα με τις αναμονές και τις ανεργίες οι περισσότεροι γιατροί κόβουν εντελώς τον «ομφάλιο λώρο» μετά τα 35-40 και η τάση είναι αυξητική. :(

Είναι όμως αλήθεια πως η φυγή έξω προϋποθέτει κάποια αρχική στήριξη από την οικογένεια καθώς και κάποια διάθεση να ρισκάρεις.

Όπως λέει και ο dimitrakis αν δεν έχεις τα παραπάνω μπορείς εύκολα να φτάσεις σε μια κατάσταση απόγνωσης, όσο καλός και αν είσαι. (Να ένα ωραίο θέμα για ρεπορτάζ)

Κάποτε μίλησα για δάνειο, αστειευόμενος. Σε λίγο θα γίνει και αυτό. :(

Αν δεν υπήρχε η πληθώρα των γιατρών, σίγουρα το μεταναστευτικό κύμα θα ήταν πολύ μικρότερο και θα περιορίζονταν σε ειδικές περιπτώσεις.

Έτσι και αλλιώς η διαφορά μεταξύ Ελλάδας – Ευρώπης – Αμερικής, αν και υπάρχει ακόμα, δεν είναι στα επίπεδα που ήταν το 1970.

Οι καινούργιες τεχνικές και τα καινούργια φάρμακα περνάνε τα σύνορα της Ελλάδας σε διάστημα μηνών, όταν παλαιότερα χρειαζόντουσαν δεκαετίες. :)

Δεν είναι τυχαίο που όσοι έχουν ελεύθερη και απρόσκοπτη πρόσβαση στην καρδιά του Ελληνικού συστήματος υγείας, (δηλαδή όσοι έχουν χοντρό μέσο) τα καταφέρνουν μια χαρά επιστημονικά και οικονομικά χωρίς να βγουν έξω. :angry:

Αν και τώρα τελευταία που έχουνε παραγίνει πολλοί οι γιατροί ακόμα και μέσον να έχεις οι ευκαιρίες λιγοστεύουν επικίνδυνα. :rolleyes:

Κατά την άποψη μου λοιπόν το πρόβλημα είναι και οικονομικό.

Η φυγή στο εξωτερικό μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να γίνεται σε κάποια κέντρα που προσφέρουν την ίδια επιστημονική κατάρτιση με αυτήν που θα βρει κανείς στην Ελλάδα (αυτό ισχύει περισσότερο στις παθολογικές ειδικότητες).

Ταυτόχρονα όμως δίνει την δυνατότητα στον νέο γιατρό να κάνει τα αυτονόητα.

Δηλαδή, να αρχίσει να ειδικεύεται σε 1-2 χρόνια μετά το πτυχίο και να βρει αμέσως δουλειά όταν τελειώσει. -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ νομίζω πως περιπτώσεις σαν της Λουκρητίας είναι αρκετά περισσότερες απ'όσο φανταζόμαστε. Σίγουρα το να φύγεις έξω έχει κάποια 'διαδικαστικά έξοδα' αλλά από κει και πέρα τα έσοδα με το που πάρεις την θέση λύνουν σε μεγάλο βαθμό το προϋπάρχον οικονομικό πρόβλημα.

Βέβαια το σίγουρο είναι- αναμενόμενα- πως ο συνδυασμός οικονομικών-επιστημονικών λόγων είναι το σημαντικότερο. Κανείς δε γουστάρει να περιμένει όταν μπορεί να ειδικευθεί και να πληρωθεί κάπου καλύτερα, έστω κι αν χρειαστεί να φύγει για ένα διάστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ειμαι ειλικρινης,εξαρταται.Οχι διοτι δεν μπορουν να με θρεφουν μια ζωη οι γονεις μου,αλλα διοτι ΘΕΛΩ Ε Γ Ω να μπορω να θρεψω τον εαυτο μου.Ετσι,επειδη ειναι νωρις ακομα να ξερω τι θα κανω,με το μωλις τελειωσω θα δω ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ θα εχουν ΤΟΤΕ οι ειδικοτητες που θελω κι αν ειναι τοσα που θα ασπριζαν και τα μαλλια μου,θα φυγω.Αν ειναι κανενας χρονος,αντε 1,5-2 το πολυ,θα κατσω,αλλιως θα παω στα ξενα(η στη χειροτερη θα γινω delivery girl).. emdontgetit

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο δικός μου προβληματισμός είναι να έχω να φάω... πέρα από την επιστημονική μου εκπαίδευση.

Άρα, έξω ή μέσα, μπαίνει σε δεύτερο επίπεδο. Πρώτα από όλα είναι να πάψω να πληρώνω, μα να αρχίζω επιτέλους να πληρώνομαι.

Πάντως για τις ειδικότητες που με ενδιαφέρουν υπάρχουν θέσεις (όχι Αθήνα ή Θεσσαλονική βέβαια).

Άρα, το θέμα δεν με αγγίζει τόσο πολύ.

ΥΓ

Το έχουμε συνειδητοποιήσει πως μετά το πτυχίο θα πρέπει να πάψουμε να στηριζόμαστε στις πλάτες των δικών μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχουμε συνειδητοποιήσει πως μετά το πτυχίο θα πρέπει να πάψουμε να στηριζόμαστε στις πλάτες των δικών μας?

Μεγάλη και σωστή κουβέντα είπες εδώ.

Αλλά δε μ'ανησυχεί, πλάκα πλάκα καιρός είναι κιόλας! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο μεγάλε. Ένω όλοι μας σχολιάζουμε την διαφθορά και την ξεφτύλα που υπάρχει γύρω μας, όταν μας βολεύει πάμε και εμεις να κάνουμε τα ίδια. Ωραία!!! Τότε ισχύει  οτι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, όταν όμως τα κάνουν οι άλλοι φωνάζουμε. Καλοί είμαστε.

Ευάγγελος

Εγώ δεν την σχολιάζω μόνο. Συμμετέχω και σε Σύλλογο που την πολεμάει. Και ένας τρόπος να προωθήσεις τις επιδιώξεις σου είναι να το βγάλεις στα ΜΜΕ. Και να πιέσεις, έμμεσα, τη δημοσιογράφο να το βγάλει δεν έχει υποψία διαφθοράς ή ξεφτύλας.

Το κατάλαβες, μεγάλε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

evacha, οι ΣΑΙΕΠ/Sovereign είναι υπεράνω πάσης υποψίας, καλύτερα να ενημερώνεσαι για το who's who πριν επισύρεις κατηγορίες. Αν υπάρχει κάτι/κάποιος που δουλεύει για σένα πριν από σένα (σόρρυ για το κλισέ) αυτά είναι το νομικό πρόσωπο που λέγεται "ΣΑΙΕΠ" και το φυσικό που ακούει στο handle "Sovereign".

Κοινώς το σύστημα είναι: κάτω οι ντροπές και όταν βλέπεις ατασθαλίες και «παραλείψεις» καταγγελία αμέσως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καιρος ηταν ν'ακουστει το προβλημα και εξω απο τον ιατρικο κυκλο και ν'ασχοληθει και καποιος που δεν ειναι γιατρος με το βιοποριστικο πλεον προβλημα των νεων γιατρων.Χρειαζεται, για να σταματησουν οι ασχετοι να πιστευουν οτι ειμαστε υπερβολικοι και οτι "κλαιγομαστε".Στο κατω κατω για να ελπιζουμε σε καποια αλλαγη στο ισχυον συστημα πρεπει να εχουμε την υποστηριξη ολων των κοινωνικων φορεων και γι'αυτο πρεπει να τους δωσουμε να καταλαβουν το μεγεθος του προβληματος. emdisgust:angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση της δημοσιογράφου:

Καλησπέρα και 1000 συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω – ήταν αντικειμενικά αδύνατον!

            Θα ήθελα πρώτα να ευχαριστήσω θερμά για την ανταπόκριση στο ‘κάλεσμά’ μου σχετικά με τη βοήθεια που ζήτησα για την έρευνα σχετικά με τους ‘άνεργους γιατρούς’.

            Αξιοποίησα τα στοιχεία που μου δώσατε, σχεδόν αυτούσια.

            Κάποια προσωπικά μου σχόλια και επισημάνσεις:

            *

            * Στο Σαράντο Καπτανή, ιδιαίτερες ευχαριστίες για την υποστήριξη και την ‘ευαισθητοποιημένη’ απάντηση

            * astypalaia 2: δεν γνωρίζω αν το θέμα είναι ‘ατυχές’, δεδομένου ότι δεν είχε σα στόχο να προβάλει τους ‘φτωχούς γιατρούς’. Σίγουρα εκείνοι που έχουν μικρότερη οικονομική επιφάνεια ‘πάσχουν’ περισσότερο, όμως γενικά τί κάνει κάποιος που πρέπει να περιμένει τόσο καιρό για να πάρει ειδικότητα, μην έχοντας καμία επαφή με το αντικείμενό του –δεν είναι ένα θέμα αυτό;

            * sovereign: για να γράψω αυτό που θέλετε, έπρεπε να μπω στο νόημα. Για να μπω στο νόημα, έπρεπε να αποκτήσω όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες. (εγώ μία παλιο-νομική έχω τελειώσει, πού να ξέρω τί γίνεται;). Ακριβώς γ’αυτό το λόγο απευθύνθηκα σε σας, σε άλλους ‘ομοιοπαθείς’, στον ΙΑΣ, στις πρεσβείες...και όπου αλλού μπορούσα. Παράλληλα, έθεσα ερωτήματα στον Υπουργό – λόγω φόρτου εργασίας στη Βουλή αυτές τις μέρες, δεν έχω πάρει ακόμη κάποιες απαντήσεις. Έχουν επιφυλαχθεί να το κάνουν όμως

            * v 23: αν έψαχνα κατι σε Ξανθόπουλο ή Παπαμιχαήλ, να είσαι σίγουρος ότι θα δούλευα για κανένα άλλο έντυπο!!!

Χωρίς πλάκα πάντως, εκείνο που προσπάθησα να κάνω ήταν να αναδείξω ένα πρόβλημα που υπάρχει – χωρίς αμφιβολία – και πίστεψέ με, το έκανα όσο πιο ευσυνείδητα μπορούσα. Λύσεις δεν μπορώ να δώσω και αυτό το γνωρίζετε όλοι. Να στρέψω μόνο κάποια βλέμματα προς αυτή την κατεύθυνση επεδίωξα και ελπίζω να το πετύχω. Απ’την άλλη μεριά, κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με αναξιοπαθούντες και θέλει να κάνει τον κόσμο να βουρκώσει, είμαι σίγουρη πως δεν θα επέλεγε τη δική σας ομάδα...

·        Βασίλη Γκίζα: Όπως έγραψα και πιο πάνω, στόχος μου ήταν να καταγράψω το πρόβλημα, το οποίο αφορά πάρα πολλά νέα παιδιά. Και να είσαι σίγουρος ότι το έκανα με σοβαρότητα.

·        Dimitrakis: θα πρότεινα να ξεπεράσεις τις αυτοκτονικές σου τάσεις και να παρακάμψεις τις προτροπές των συναδέλφων σου για κάτι τέτοιο – σκέψου ότι μπορεί να γίνεται εσκεμμένα για να μην τους φας τη θέση για ειδικότητα...

·        evach: δεν ξέρω τελικά αν συμμετέχοντας σε μία έρευνα που στοχεύει στο να συγκεντρώσει πραγματικά στοιχεία, ακριβώς για να εξασφαλιστεί η αντικειμενικότητα της, καθίσταται κάποιος διεφθαρμένος ή ξεφτιλισμένος. Για μένα η βοήθεια από το site ήταν πολύτιμη και προσπάθησα να την αξιοποιήσω όσο μπορούσα. Πίστεψέ με, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να κάτσω να γράψω ένα κομμάτι με βάση κάποια στατιστικά στοιχεία, μην έχοντας επαφή με εσάς τους ίδιους. Αν σκεφτείς ότι έχω και δύο μωρά και όλη μέρα τρέχω και δε φτάνω...

·        ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ: εύχομαι να βρίσκεσαι σε κάποια ‘χυμένη’ σε κάποια παραλία και να τρως παγωτά...όπως σου εύχομαι να σε ανταμείψει το μέλλον για όλες σου τις προσπάθειες και τις θυσίες

·        angelospower: άργησα, αλλά τα κατάφερα να συμμετάσχω...εγώ ‘η δημοσιογράφος’...

·        usmeds: ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου

·        a panayiotou  και ioan: τα σχόλιά σας ήταν σύντομα και ‘αφοπλιστικά’. Ευχαριστώ πολύ

Κάτι που ήθελα να διευκρινήσω είναι το εξής:

Στην έρευνά μου χρησιμοποίησα τα στοιχεία και τις σκέψεις που μου στείλατε, δεν μπορούσα όμως να συμπεριλάβω σαν μαρτυρίες, τις προσωπικές σας ιστορίες που δεν ήταν επώνυμες. Νομίζω πως μπορείτε να το κατανοήσετε αυτό... Η επώνυμη μαρτυρία έχει άλλο ‘βάρος’. Δεδομένου ότι έτσι ο αναγνώστης σε εμπιστεύεται και φυσικά ο τρόπος που και ο ίδιος ο δημοσιογράφος το προσεγγίζει, έχει σαν αποτέλεσμα το να ‘γίνει κάποιος ρόμπα’ ή όχι.

Θα ενημερώσω το πότε θα δημοσιευτεί η συγκεκριμένη έρευνα

Ελπίζω να μην σας απογοητεύσω

Καλή επιτυχία σε όλους και ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια

Βάσω Χρυσοστομίδου 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε πολύ τη Βάσω, γιατί αν μη τι άλλο δείχνει πιο σοβαρές προθέσεις από πολλούς που έχουν καταπιαστεί ως τώρα με το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Δηλαδη ρε παιδια ειμαι ο μονος που θελω να γυρισω ελλαδα για ειδικοτητα???? :( .......Ισως οι περισσοτεροι σας δεν εχετε καταλαβει οτι το εξωτερικο δεν ειναι πανακεια....Τελος παντων, πηγαιντε ολοι εξωτερικο να μεινει χωρος για κανα πικραμενο απο εξωτερικο(οπως η αφεντια μου) που δεν βλεπει την ωρα να γυρισει σπιτι του κ ας κανει οποιαδηποτε ειδικοτητα...... :)

Πολλες φορες για να εκτιμησουμε κατι πρεπει να το χασουμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δηλαδη ρε παιδια κανετε τους γιατρους για να βγαλετε λεφτα????

Να σας θυμισω υπαρχει το εμποριο,τα οικονομικα,τα ναρκωτικα και οι πουτανες (σορυ για τον κυνισμο).Ποτε δεν ειναι αργα

Εγω παντως εμεινα 22 μερες χωρις χειρουργειο και τρελαθηκα.πηρα 2 βαλιτσες και γυρεψα την τυχη μου στα ξενα (χωρις να εχω το παραμικρο οικονομικο προβλημα-για ξανασκεφτειται με τι θελετε να καταπιανεστε τα επομενα 35 χρονια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φυγή Ελλήνων αποφοίτων Ιατρικής προς το εξωτερικό για την εύρεση θέσης για ειδικότητα πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια θα είναι πιο μαζική από ποτέ για αυτονόητους λόγους. Δεν ξέρω αν οι λόγοι λέγονται οικονομικοί ή επιστημονικοί, πάντως το σίγουρο είναι ότι πίσω από τη μετανάστευση αυτή κρύβεται η ΤΡΑΓΩΔΙΑ του υπάρχοντος συστήματος αναμονών και της αναξιοκρατίας που κυριαρχεί στην επιλογή προσωπικού στην Ψωροκώσταινα. Μια χώρα που αιμορραγεί διαρκώς προς τα έξω και που ως σήμερα βάζει στην ίδια μοίρα όλους τους αποφοίτους Ιατρικής ανεξάρτητα από οποιοδήποτε τυπικό κ ουσιαστικό προσόν (βαθμός πτυχίου, Πανεπιστήμιο απ' όπου αποφοίτησε, χώρα σπουδών, εμπειρία, γνώσεις, κτλ). Και το καλύτερο απ' όλα είναι ότι ακόμα κι αν ειδικευτεί κανείς στο εξωτερικό κ έχει κατόπιν στο βιογραφικό του διδακτορικά, δημοσιεύσεις σε περιοδικά,εμπειρία εργασίας σε διεθνώς αναγνωρισμένα κέντα και νοσοκομεία, όταν επιστρέψει στην Ελλάδα (αν επιστρέψει ποτέ) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη βρίσκει θέση αντάξια των περγαμηνών του, γιατί προσκρούει στο τείχος της οικογενειοκρατίας, του ρουσφετιού, της πολιτικής τοποθέτησης προσωπικού. Γι αυτό δεν με εκπλήσσει που ένα 23% στην ψηφοφορία ψηφίζει: ρίχνω μαύρη πέτρα πίσω μου στην Ελλάδα γιατί δεν αξίζει. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Μετά και τα δυο δημοσιεύματα σχετικά με το θέμα (στον "Κόσμο του Επενδυτή" την προηγούμενη εβδομάδα και την "Καθημερινή" (Κ) χτες), νομίζω αξίζει να το κάνουμε bump με ένα τραγούδι...

Μετανάστης

Στίχοι: Γιώργος Καλατζόπουλος

Μουσική:Γιώργος Γερασιμίδης

Ερμηνευτές: Γιώργος Νταλάρας

Είπες πως θα ρίξεις μαύρη πέτρα στην Ελλάδα

είπες πως θα γίνεις Ευρωπαίος Γερμανός

μπήκες στο βαπόρι μια Τετάρτη με λιακάδα

κι όσο πάει μαυρίζει ο ουρανός

Μετανάστη μάθε κάτι

γαλλικά γερμανικά

ίδια ειν' τ' αφεντικά

κι ίδια κλέβουν τον εργάτη

Είπες πως θα ρίξεις μαύρη πέτρα στη μιζέρια

είπες πως θα βγάζεις τον παρά με την ουρά

έβαλες στις τσέπες μοναχά τα δυο σου χέρια

πας να τα πουλήσεις φουκαρά

Μετανάστη μάθε κάτι

γαλλικά γερμανικά

ίδια ειν' τ' αφεντικά

κι ίδια κλέβουν τον εργάτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από τις παραπάνω γραμμές,όλοι μπορούν να παρατηρήσουν πλέον ανοικτά την αριστερή παρέκλιση της αυτού εξοχότης του προέδρου του ΣΑΙΕΠ :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εσείς φίλτατο μέλος επιθυμείτε να αποδημήσετε εις Γερμανίας...

Πάντως διαβάζοντας το "Κ" διαπίστωσα ότι φτιάχνεται - φτιάχτηκε Σύλλογος Ανειδίκευτων Γιατρών με πρωτεργάτες Κανελλίνα και Πρεκατέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη ρε παιδια ειμαι ο μονος που θελω να γυρισω ελλαδα για ειδικοτητα???? :( .......Ισως οι περισσοτεροι σας δεν εχετε καταλαβει οτι το εξωτερικο δεν ειναι πανακεια....Τελος παντων, πηγαιντε ολοι εξωτερικο να μεινει χωρος για κανα πικραμενο απο εξωτερικο(οπως η αφεντια μου) που δεν βλεπει την ωρα να γυρισει σπιτι του κ ας κανει οποιαδηποτε ειδικοτητα...... :)

Πολλες φορες για να εκτιμησουμε κατι πρεπει να το χασουμε....

εγω παντως αν ημουν βερονα σαν και εσενα,δεν θα γυριζα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παντως αν ημουν βερονα σαν και εσενα,δεν θα γυριζα....

Κοιταξε...Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...Αν το εβλεπα το θεμα απο την αποψη της καριερας ως ιατρος οντως θα επρεπε να μεινω...Αισθανομαι ομως εξαντλημενος μετα απο τοσα χρονια στο εξωτερικο. Υπαρχουν μερικοι Ελληνες που συνεχιζουν μετα το πτυχιο εδω περα στην ειδικοτητα. Προσωπικα, τους θαυμαζω, εχουν πολλα κιλα ορχεων που οπως φαινεται εγω δεν τα εχω. Ειναι πολλα τα πραγματακια που στερηθηκα ολο αυτο το διαστημα των σπουδων μου στην Ιταλια που αθροιστικα, εμενα τουλαχιστον, μου φανταζουν ''βουνο''. Ισως τα γονιδια του ''ελληναρα'' μεσα μου καταπιεστηκαν υπερβολικα και πρεπει να εκφραστουν. Εχω αποφασισει να υποστω την εργασιακη κατασταση στη πατριδα μου αν και ξερω οτι ισως σε λιγα χρονια θα το μετανιωσω και θα κλαιγομαι...Ο καθενας βαζει στη ζυγαρια τη πραματεια του και αποφασιζει. Εγω αποφασισα οτι θα επιστρεψω απο τα πρωτα ετη που σπουδαζα και να σου πω την αληθεια στις φασεις πικρας, μοναξιας και παραπονου που με επιαναν συχνα, η επιστροφη στην Ελλαδα ως στοχος ξεπερνουσε κατα πολυ, σε μεγεθος κινητρου για μελετη, το πτυχιο αυτο καθεαυτο...

Υ.Γ. Εχεις καποιο φιλο/γνωστο στη βερονα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιταξε...Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...Αν το εβλεπα το θεμα απο την αποψη της καριερας ως ιατρος οντως θα επρεπε να μεινω...Αισθανομαι ομως εξαντλημενος μετα απο τοσα χρονια στο εξωτερικο. Υπαρχουν μερικοι Ελληνες που συνεχιζουν μετα το πτυχιο εδω περα στην ειδικοτητα. Προσωπικα, τους θαυμαζω, εχουν πολλα κιλα ορχεων που οπως φαινεται εγω δεν τα εχω.

Μεταξύ μας, αν δεν ήταν το βιοποριστικό κι εγώ θα καθόμουν. Αλλά όσο σκέφτομαι ότι στη Ρώμη αν κάτσω θα παίρνω τα ίδια χρήματα που θα δίνω για το ενοίκιό μου και θα πρέπει για άλλα 5 τουλάχιστον χρόνια να με θρέφουν οι γονείς μου... Δεν παλεύεται με το υπάρχον σύστημα. Δε γίνεται. :(

Πάντως Βερόνα, ψςςςςςςς.

Αξιόλογη Σχολή, πόλη του Βορρά, σοβαρές προοπτικές, λογικότερα ενοίκια-ζωή. Έπρεπε να καταπιέσεις τα γονίδιά σου! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emno Άστα να πάνε:Έλληνας πήγε για ειδικότητα ορθοπαιδικής στην Ιταλία και τα έμπλεξε με γυναίκα Ιταλού κλινικάρχη νότια.Έπαθε "τροχαίο" και η κηδεία έγινε με κλειστό φέρετρο...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.