Jump to content

Η μετανάστευση στο εξωτερικό για ειδικότητα


atimi_koinonia

Γιατί ειδικότητα στο εξωτερικό;  

104 members have voted

  1. 1. Γιατί ειδικότητα στο εξωτερικό;

    • Γιατί η αναμονή είναι μεγάλη, δε θέλω να κάνω κάτι άλλο στην Ελλάδα και δεν μπορούν να με συντηρούν οι γονείς μου ως τα 30 μου (οικονομικοί λόγοι)
      19
    • Γιατί η εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα στην Ελλάδα δεν είναι αρκετά καλή στην ειδικότητα που με ενδιαφέρει ή δεν υπάρχει αυτή η ειδικότητα (επιστημονικοί λόγοι)
      10
    • Γιατί η αναμονή είναι μεγάλη και παρότι δεν είχα-έχω-θα έχω οικονομικό πρόβλημα, θέλω να ασκήσω κάποια στιγμή σύντομα την ιατρική (συνδυασμός οικονομικών-επιστημονικών)
      44
    • Γιατί θέλω να κάνω ταξίδια, να ζήσω έξω, να φύγω από συγγενείς - γκόμενες - δανειστές - στρατονόμους που με κυνηγάνε, να γνωρίσω Σουηδέζες (προσωπικοί λόγοι)
      4
    • Γιατί θέλω να ρίξω μαύρη πέτρα σε αυτή τη χώρα, που είναι χαμένη υπόθεση, και να μην ξαναγυρίσω ΠΟΤΕ
      24


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Last Reply

Καλα, καθομαστε και συζηταμε για το αν ειναι καλυτερα να εισαι γιατρος στην Αμερικη ή στην Ελλαδα ?!

Οποιος εχει βρεθει εστω και για λιγες μερες σε νοσοκομειο στις Ηπα καταλαβαινει οτι η διαφορα ειναι τρομακτικη. Και στον τροπο που εξασκειται η ιατρικη και στις εγκαταστασεις και στις αμοιβες (γενικος παθολογος ---> 15.000 $ το μηνα). Εδω οι διαφορες ειναι τεραστιες μεταξυ Ελλαδας και Βελγιου (οπου και εκει βρισκονται ετη φωτος μπροστα)...

Οποιος εχει την ευκαιρια και την ορεξη να παει στην Αμερικη δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσει. Εκτος κι αν δεν μπορεσει να προσαρμοστει στον τροπο ζωης και δεν μπορει να ζησει χωρις Ζηνα και Ρεμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα του τρόπου ζωής είναι αρκετά σοβαρό και δεν περιορίζεται φυσικά στη Ζήνα και στον Ρέμο.Δεν ξέρω αν είσαι ήδη στις ΗΠΑ,αλλά από φίλους που μένουν εκεί ξέρω στα σίγουρα ότι οι ΗΠΑ δεν είναι πλέον ό,τι ήταν στο παρελθόν,ανελευ-

θερία,περιορισμοί,πουριτανισμός και τόσα άλλα.

Επίσης δεν σας προβληματίζει καθόλου ότι οι γιατροί υποχρεούνται να μην νοσηλεύσουν κάποιον αν δεν έχει ασφάλεια και ότι η διοίκηση τους παροτρύνει να

αποφεύγουν τις πολύ ακριβές εξετάσεις;Για μένα είναι πολύ βασικά αυτά τα θέματα,

γιατί θίγουν την έννοια του να είσαι γιατρός στη βάση της.

Όσο για το επίπεδο,σίγουρα οι ΗΠΑ είναι ναός για πολλές επιστήμες αλλά ακόμη

και εδώ αν θέλεις μαθαίνεις.Όταν ήμουν στο 6ο έτος είχαμε στην Παθολογία και στην Παιδιατρική 2 παιδιά (έναν από ΗΠΑ και έναν από Λονδίνο) που παρακολου-

θούσαν για να εξοικειωθούν με την ελληνική ορολογία και μας είπαν ότι εντυπωσιά-

στηκαν από τις γνώσεις που είχαμε και να μην κωλώνουμε γιατί τους "παίζουμε" στα

ίσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης δεν σας προβληματίζει καθόλου ότι οι γιατροί υποχρεούνται να μην νοσηλεύσουν κάποιον αν δεν έχει ασφάλεια και ότι η διοίκηση τους παροτρύνει να

αποφεύγουν τις πολύ ακριβές εξετάσεις;Για μένα είναι πολύ βασικά αυτά τα θέματα,

γιατί θίγουν την έννοια του να είσαι γιατρός στη βάση της.

Ναι αυτό είναι μια αλήθεια. Ισχύει όμως για τα μη επείγοντα περιστατικά και μόνο στα αμιγώς ιδιωτικά νοσοκομεία.

Ωστόσο που θα προτιμούσες να ήσουνα αν για παράδειγμα πάθαινες μια σκωληκοειδίτιδα ή έστω ένα τροχαίο?

Σε κάποιο Ελληνικό Νοσοκομείο όπου θα σε αφήσουν να ψοφήσεις αν δεν τους σκάσει η οικογένειά σου κανένα Ευρώ ή στο Αμερικάνικο όπου το κάθε περιστατικό πάει μέσα ανάλογα με το πόσο σοβαρό είναι. (Γιατί αν δεν πάει και τύχει καμία στραβή μετά πλακώνουν οι δικηγόροι και σκας εσύ δολάρια στην οικογένεια...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ, πουθενά, σε κανένα Ελληνικό Νοσοκομείο δεν σε αφήνουν να ψοφήσεις από τπτ. Σου τα παίρνουν, ναι, αλλά να ψοφήσεις, δεν ψοφάς. Και καλά μαχαίρια υπάρχουν, και τσάμπα χειρουργεία κάνουν, αλλά να ψοφήσεις, όχι. Θα σου βγάλουν την ψυχή, αλλά να ψοφήσεις φόβο δεν έχεις...

Άλλο, άλλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ, πουθενά, σε κανένα Ελληνικό Νοσοκομείο δεν σε αφήνουν να ψοφήσεις από τπτ. Σου τα παίρνουν, ναι, αλλά να ψοφήσεις, δεν ψοφάς. Και καλά μαχαίρια υπάρχουν, και τσάμπα χειρουργεία κάνουν, αλλά να ψοφήσεις, όχι. Θα σου βγάλουν την ψυχή, αλλά να ψοφήσεις φόβο δεν έχεις...

Άλλο, άλλο...

Αππαααπαπαααπα τέτοια πράγματα στην Ελλάδα??????

Το τσάμπα χειρουργείο θα το κάνει κανείς αν δει πως ουκ αν λάβει παρά του μη έχοντος. Μέχρι τότε όμως εσύ μπορεί να έχεις γίνει σηπτικός και να θες μονάδα. Πάλι όμως κάποιον πρέπει να πλερώσεις για να βρεις κρεβάτι στην μονάδα...

Α και δεν κατάλαβα τι σημαίνει τζάμπα χειρουργείο? Δεν τον πληρώνει το κράτος τον χειρουργό. Θα μου πεις «όχι όσο θα έπρεπε» και τότε θα σου πω και γω «μα για τα λεφτά το κάνει το χειρουργείο???»

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lefkander, είπες κοτσάνα παραπάνω m8. Δεν ξέρω αν μπορώ να στο πω πιο ευγενικά αλλά εδώ ο usmeds έχει δίκιο.

Όσο για το σχόλιο ηθικής του ContaStoPtyxio δεν είναι αλήθεια για όλες τις περιπτώσεις. Τα επείγοντα περιστατικά πάντα αντιμετωπίζονται, είτε το νοσοκομείο είναι ιδιωτικό είτε όχι.

Τα επιλεκτικά χειρουργεία σίγουρα δεν είναι φθηνά και δεν τ'αναλαμβάνουν όλες οι κλινικές, αλλά μην ξεχνάς ότι τουλάχιστον αυτό το ξέρεις (στις ΗΠΑ) απ'τη στιγμή που γεννιέσαι. Αντίθετα το να μαθαίνεις ότι στην Ελλαδάρα για να βρεις κλίνη στο Ωνάσειο (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!) θέλει ρουσφέτι και δόντι... αυτό κι αν είναι disturbing!

Τέσπα, και τα δυο μέρη έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Βέβαια δε γνωρίζω αν αξίζει τον κόπο να μάθεις μια ιατρική (στις ΗΠΑ) η οποία μετά δεν έχει εφαρμογή στην Ψωροκώσταινα λόγω κόστους και πολιτικής υγείας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α!! και προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

Ποτέ μου δεν θεώρησα πως το Αμερικάνικο σύστημα υγείας είναι το ιδανικό.

Αν ήταν να διαλέξω, και χωρίς βέβαια να έχω προσωπική εμπειρία, μάλλον νομίζω πως αυτό της Αγγλίας είναι το καλύτερο.

Ο πολίτης έχει πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου περίθαλψη και ο γιατρός πληρώνεται ικανοποιητικά για την δουλειά που κάνει.

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι θέμα συνήθειας usmeds.

Για μας τους Ευρωπαίους που είμαστε μαθημένοι σε Εθνικά Συστήματα Υγείας νομίζω πως το βρετανικό και το γαλλικό είναι απ'τα καλύτερα. Και το γερμανικό είναι πολύ καλό.

Έχω μιλήσει με Αμερικανούς πάντως και τους φαινόταν αδιανόητο να μην έχουμε την επιλογή (στον "παλιό κόσμο") να διαλέξουμε το επίπεδο περίθαλψης ανάλογα με τα γούστα μας.

Πιστεύω η λύση βρίσκεται κάπου στη μέση. ΕΣΥ για τους φτωχούς-ανήμπορους και ασφάλειες για όλους τους υπόλοιπους εισοδηματίες. Πλάκα πλάκα θέλω να δω την καινούργια ταινία του Michael Moore που βγαίνει φέτος και θα μιλάει για τα στραβά κι ευτράπελα του συστήματος υγείας των ΗΠΑ... ελπίζω να μη χρειαστεί ο τύπος να κάνει ποτέ για την Ελλάδα γιατί θα χρειαστεί τουλάχιστον τριλογία! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά δεν παίρνουν όλοι οι γιατροί φακελάκι,μη λέμε ότι θέλουμε..

Το άφησα το statement να σιτέψει για να δω αντιδράσεις μα δεν άντεξα!!!!

Προτείνω poll.

Με τους σημερινούς μισθούς οι γιατροί του ΕΣΥ πρέπει:

α) Να απαιτούν/εκβιάζουν φακελάκι σε κάθε επαφή με τον άρρωστο

β) Να φοράνε πάντα το ίδιο κουστούμι και γραβάτα μπας και τους λυπηθεί ο ασθενείς τους και τους δώσει φακελάκι.

γ) Να ανοίξουν παράνομο ιατρείο για να παίρνουν το φακελάκι με την ησυχία τους

δ) Να παρατήσουν το ΕΣΥ και να ανοίξουν σουβλατζίδικο (στον δρόμο που χάραξε ο Lefk)

ε) Να αφήσουν το μπλοκάκι των συνταγών τους στον φαρμακευτικό αντιπρόσωπο της επιθυμίας τους, να γράφει όσες συνταγές θέλει, όσο αυτοί παραθερίζουν στο 678ο συνέδριο για την διάγνωση και θεραπεία του βήχα, στις Μπαχάμες.

στ) Να πάνε να κρεμαστούν

(αυτό για όσους τους έχει απομείνει κάποιο φιλότιμο και ανήκουν στην ισχνή μειοψηφία που περιγράφει ο CsP)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω να παρουσιάζω ότι τα πράγματα είναι εύκολα. Πιστεύω όμως ότι κάθε έτος από τα Ελληνικά πανεπιστήμια αποφοιτούν τουλάχιστον 30-40 παιδιά  (ίσως και περισσότερα) που θα μπορούσαν άνετα να σταθούν σε οποιαδήποτε ειδικότητα στην Αμερική. Δυστυχώς όμως λίγο η άγνοια, λίγο η παραπληροφόρηση και ο εκφοβισμός και λίγο η απροθυμία να ξενιτευτούν σε μια άλλη ήπειρο, τους κρατά μακριά από ένα επαγγελματικό και επιστημονικό περιβάλλον που πραγματικά τους αξίζει...

Θα μπορούσαν να σταθούν μέσα. Θα μπορούσαν όμως να ξεκινήσουν ειδικότητα at first place; Διότι έχοντας χτυπήσει τα USMLE και με ένα καλό σκορ (πράγμα που λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε τι απαιτεί) θα πρέπει να γίνει κανείς δεκτός και από κάποιο νοσοκομείο. Όσον αφορά,όμως, τις περιζήτητες χειρουργικές ειδικότητες αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τον προτιμήσουν από τους βορειαμερικανούς αποφοίτους, που προέρχονται από Πανεπιστήμια διάσημα και που φέρουν συστατικές από εκεί μεγαλογιατρούς. Τι πιθανότητες έχει ένας Έλληνας από το πουθενά;

Έλα, δώσε μας μερικές ελπίδες τώρα... emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι πιθανότητες έχει ένας Έλληνας από το πουθενά;

Λοιπόν όσο καιρό βρίσκομαι έξω έχω γνωρίσει τουλάχιστον δέκα παιδιά από Ελλάδα που έκαναν ή κάνουν χειρουργική στις ΗΠΑ.

Από αυτούς, ανάλογα με την δυνατότητα του καθενός, ορισμένοι υποειδικεύτηκαν σε περιζήτητες σχολές και άλλοι τα παράτησαν και γύρισαν πίσω.

Αν έχεις υψηλά scores (>90) και κάποια κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ ως φοιτητής ώστε να πάρεις συστατική επιστολή (elective, clerkship), έχεις καλές πιθανότητες ακόμα και αν είσαι “Έλληνας από το πουθενά” να βρεις θέση. Πρέπει απαραιτήτως όμως να μιλάς άριστα Αγγλικά.

Ακόμα και χωρίς κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ, αν έχεις καλές συστατικές από καθηγητές ελληνικών πανεπιστημίων που έχουν εκπαιδευθεί στις ΗΠΑ, έχεις κάποιες πιθανότητες. Δεν νομίζω αν πας σε κάποιον καθηγητή που έκανε έξω ειδικότητα και του ζητήσεις επιστολή, έχοντας παραμάσχαλα τα καλά σου scores, να σου πει όχι (ειδικά αν έχεις πάρει 9-10 στο μάθημά του)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κανα 2 clerkships ΗΠΑ, καμια συστατική, πάνω από 90 usmle και αμερικάνικη υπηκότητα (και ελληνική μαζί) για χειρουργικές έχεις καμιά πιθανότητα καλή σε καλό πρόγραμμα....;

Είσαι σε καλύτερη μοίρα από τους κυρίους απο καραϊβική;;;;

Έλα φτιάξε μου τη μέρα....

άσχετα εαν το usmle είναι το λούκι το μέγα :(:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κανα 2 clerkships ΗΠΑ, καμια συστατική, πάνω από 90 usmle και αμερικάνικη υπηκότητα (και ελληνική μαζί) για χειρουργικές έχεις καμιά πιθανότητα καλή σε καλό πρόγραμμα....;

Absolutely!!

Λογικά θα πρέπει να βρεις θέση σε κάποιο πανεπιστημιακό πρόγραμμα.

Και χωρίς την αμερικάνικη υπηκοότητα.

(Πρέπει να μιλάς τέλεια αγγλικά όμως, κοινώς να “fit in” )

Είσαι σε καλύτερη μοίρα από τους κυρίους απο καραϊβική;;;;

Ίσως και σε καλύτερη, διότι έχεις δικαιολογία για το γιατί σπούδασες έξω

(δεν είσαι δηλαδή λαμόγια ΔΙΚΑΤΣΑΣ στα μάτια τους.)

Αυτοί έχουν συγκεκριμένα προγράμματα που προτιμάνε, συνήθως σε χαμηλού επιπέδου Community Hospitals

άσχετα εαν το usmle είναι το λούκι το μέγα :(  :(

Είναι πολλά τα βιβλία, Άρη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κανα 2 clerkships ΗΠΑ, καμια συστατική, πάνω από 90 usmle και αμερικάνικη υπηκότητα (και ελληνική μαζί) για χειρουργικές έχεις καμιά πιθανότητα καλή σε καλό πρόγραμμα....;

Είσαι σε καλύτερη μοίρα από τους κυρίους απο καραϊβική;;;;

Έλα φτιάξε μου τη μέρα....

άσχετα εαν το usmle είναι το λούκι το μέγα :(  :(

Εσύ να μην πας πουθενά! Εδώ, στην αναμονή θα πήζεις ψάρι που δε θες κι εξετάσεις... :antegeia::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ψιλοαπορία...το παρλάρε στην ιατρική ορολογία...πώς εξασκείται;

Γιατί η πλειοψηφία -που εγώ τουλάχιστον γνωρίζω- έχει πάρει εδώ και καιρό ένα προφισ., διαβάζει κείμενα κανονικά και με ορολογία άνετα, αλλά από ομιλία "δις ιζ ε ντορ..." στην καλύτερη... :P

help? :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ζητάς εξασκείται όπως εξασκείται και το άλλο, το σεκς. Καλύφτηκες ή να το πάμε σε slow motion?

:P  :bloodomen:

χαχαχα καλό!

:P γκοτ ιτ ντιουνττττ! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Έλαβα σήμερα το παρακάτω e-mail που βρήκα πραγματικά συγκλονιστικό.

Αφού ήρθαν στο μυαλό μου εικόνες από τα καράβια της δεκαετίας του '50 που έφευγαν για Αμερική και Αυστραλία, τα τρένα που έφευγαν για Γερμανία κλπ κλπ κλπ, συνειδητοποίησα ότι τελικά το πρόβλημα μπορεί να έχει διάφορες οπτικές γωνίες, και τελικά όντως να έχει δημιουργηθεί, μέσα από μια διαδικασία υπερπαραγωγής νέων γιατρών, ένα "ιατρικό προλεταριάτο" που αναγκάζεται να μεταναστεύσει για να κάνει ειδικότητα και -γιατί όχι- να εργαστεί στο εξωτερικό στη συνέχεια, καθώς δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες στην Ελλάδα είναι λιγοστές.

Όποιοι ενδιαφέρονται, το e-mail της δημοσιογράφου είναι διαθέσιμο για περισσότερες πληροφορίες και για να σας δούμε να συνεντευξιάζεστε :) .

            Καλησπέρα Σαράντο!

            Με λένε Βάσω Χρυσοστομίδου και είμαι δημοσιογράφος.

            Αφού σου δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις αφενός να ενημερώνεις τους νέους γιατρούς και αφετέρου να τους ενισχύεις στο να μην αισθάνονται πως είναι μόνοι στην αναζήτηση καλύτερων ‘μονοπατιών’ για τη δημιουργία καριέρας, θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σου.

            Κάνω μία έρευνα σχετικά με άνεργους γιατρούς!!! Με ενδιαφέρουν κυρίως οι περιπτώσεις παιδιών που τελειώνοντας εδώ το Πανεπιστήμιο, έχοντας μπροστά τους πολύχρονη αναμονή για ειδικότητα, αναγκάστηκαν να ‘μεταναστεύσουν’. Από τα μέχρι τώρα στοιχεία που έχω συγκεντρώσει, διαπιστώνω πως οι χώρες που προτιμούν συνήθως είναι η Σουηδία, η Αγγλία και η Γερμανία.

            Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να με φέρεις σε επικοινωνία με παιδιά που βρίσκονται στις χώρες αυτές και κάνουν την ειδικότητά τους, προκειμένου να μου δώσουν μία επώνυμη μαρτυρία γύρω από τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στην Ελλάδα και οι οποίες τους ανάγκασαν να φύγουν καθώς επίσης και την κατάσταση που βιώνουν στις χώρες που πήγαν. Στην ιδανική περίπτωση, θα ήθελα να βρούμε μία περίπτωση από κάθε χώρα. Να τονίσω πως με ενδιαφέρουν περιπτώσεις αποφοίτων που έφυγαν από την Ελλάδα για λόγους οικονομικούς και όχι επιστημονικούς!

            Οι μαρτυρίες των νέων γιατρών δε χρειάζεται να είναι ιδιαίτερα μεγάλες σε έκταση – αρκεί μία συνοπτική και όσο γίνεται πιο αντιπροσωπευτική παρουσίαση της κατάστασης. Θερμή παράκληση να συνοδεύεται και από φωτογραφία τους!!!

            Η συγκεκριμένη έρευνα πρόκειται να δημοσιευτεί στο περιοδικό ‘Κ’ της εφημερίδας «Καθημερινή».

            Περιμένω νέα σου το συντομότερο – Βασίζομαι πραγματικά στην υποστήριξή σου

            Σ’ευχαριστώ εκ των προτέρων

            Βάσω Χρυσοστομίδου

Υ.Γ. εννοείται πως μπορείς να προωθήσεις το μήνυμά μου στο φόρουμ για να υπάρξει ανταπόκριση όσο γίνεται πιο γρήγορα! Thanks again!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω πως υπάρχουν γιατροί που μετανάστευσαν για λόγους οικονομικούς γιατί σε όλες αυτές τις χώρες όπως και στην Αμερική χρειάζεται να περάσεις 6-12 μήνες σαν επισκέπτης σε κάποιο νοσοκομείο για να σε γνωρίσουν. Αυτό σημαίνει πως πληρώνεις από την τσέπη σου αεροπορικά εισητήρια, διαμονή και καθημερινά έξοδα. Εγώ δεν ξέρω κανέναν φτωχό γιατρό που ξενιτεύτηκε και να έκανε όλα αυτά τα έξοδα χωρίς να είναι σίγουρος στο τέλος αν θα τον πάρουν.Επομένως νομίζω πως είναι λίγο ατυχές το θέμα του ρεπορτάζ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επομένως νομίζω πως είναι λίγο ατυχές το θέμα του ρεπορτάζ

Αν σχολιάζει στο τέλος ότι πρέπει να κάνει κάτι το ελληνικό κράτος για να βελτιώσει τις συνθήκες έναρξης και συνέχισης ειδίκευσης στην Ελλάδα, τότε κάτι μπορεί να λέει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Αν σχολιάζει στο τέλος ότι πρέπει να κάνει κάτι το ελληνικό κράτος για να βελτιώσει τις συνθήκες έναρξης και συνέχισης ειδίκευσης στην Ελλάδα,

δεν φαίνεται να την ενδιαφέρει αυτό όμως!! το λέει καθαρά

Να τονίσω πως με ενδιαφέρουν περιπτώσεις αποφοίτων που έφυγαν από την Ελλάδα για λόγους οικονομικούς και όχι επιστημονικούς!

κάτι προς Ξανθόπουλο/Παπαμιχαήλ ψάχνει να βρει :lol:

προκειμένου να μου δώσουν μία επώνυμη μαρτυρία γύρω από τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στην Ελλάδα και οι οποίες τους ανάγκασαν να φύγουν

η δυσκολία είναι μία:

πολύ μεγάλη αναμονή (χρόνων) για να ξεκινήσεις την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ειδικότητα (απαραιτητη επιστημονικά και όχι απλώς επαγγελματικά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

δεν φαίνεται να την ενδιαφέρει αυτό όμως!! το λέει καθαρά

Θα την κάνουμε να την ενδιαφέρει. Θες βοήθεια για το άρθρο? Γράψε αυτό που θέλουμε. Thats how it works.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπαμε...

Προσπαθούμε να κατακτήσουμε τον κόσμο με όλες αυτές τις στρατιές γιατρών που παράγει κάθε χρόνο η Ελλάδα...

Άραγε να υπάρχει έστω και ένας σοβαρός δημοσιογράφος που να έχει καταλάβει το πραγματικό πρόβλημα της Ιατρικής εκπαίδευσης στη χώρα μας?

Η ανεργία και οι αναμονές μας,δεν είναι "πιασάρικα" θέματα για κατανάλωση 10 ημερών...Είναι κοινωνική πληγή με θανατηφόρες επιπτώσεις!Κυριολεκτικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.