Jump to content

Αθλητική Ένωση Κωνσταντινουπόλεως


pws?

Recommended Posts

ρε παιδια φτανει πια. η αφηστε τον ανθρωπο να δουλεψει μπας και δουμε τπτ καλο η παρτε την ομαδα εσεις και πληρωστε να ερθει ο Λιπι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν είμαι οργανωμένος φίλε απλά...για μένα η ΑΕΚ σημαίνει μια ιδέα που έφεραν οι παππούδες από τις αλησμόνητες πατρίδες, δεν συμβιβάζεται με το κατεστημένο και αυτούς που τις πούλησαν...για μια χούφτα δολάρια...

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τοτε φιλε μου, να βγαλουμε τους χορηγους απο τις φανελες , να μη δεχομαστε χρηματα απο τα τηλεοπτικα η να τα δινουμε σε φιλανθρωπιες , να εχουμε γηπεδο χωρις εισητηρια και απλα να αρνηθουμε καθε ιδεα πρωταθλητισμου , ο οποιος δυστυχως απαιτει πολλες χουφτες δολλαρια.

καλως η κακως ο ντουσαν ηταν , ειναι και θα ειναι επαγγελματιας και το ποδοσφαιρο ειναι επαγγελμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επέτρεψε μου να ΄σου πω δυο πράγματα.Επειδή είμαι και λίγο γερόντι θυμάμαι κάτι παράξενες εποχές...

Οταν ήμουν πιτσιρίκι το ΄82, η ΑΕΚ έγραφε μια απο τις πιο μαύρες εποχές τις ιστορίας της.Στην γειτονιά ήμουν το μοναδικό πιτσιρίκι

ΑΕΚτζης που όλα τα άλλα παιδάκια κορόιδευαν..Όλως τυχαίως είχαμε φτάσει στον τελικό και ο πατέρας μου με πήγε στο γήπεδο να δούμε την ομάδα του παππού,

την ομάδα της Πόλης!

Παίζαμε στο Ολυμπιακό στάδιο και ήταν το πρώτο μεγάλο γεγονός που γινόταν σε αυτό το στάδιο.Γενικός ξεσηκωμός υπέρ πάντων αγώνων !

Το γήπεδο είχε μαζέψει 70000 κόσμο πολλούς Παοκτζήδες ανάμεσα μας.

Αλλά ήταν μια μικρή μειοψηφία, αυτό τον αγώνα μπορώ να στον περιγράψω και τώρα. Θέλω να σπω για τον κόσμο γύρω μου.

Οικοδόμοι εργαζόμενοι και φοιτητές από όλη την Ελλάδα, να φωνάζουν με πάθος σε ένα κατακίτρινο Ολυμπιακό στάδιο...

Κερδίσαμε,εγώ γέλαγα και χαιρόμουν όλοι δίπλα έκλαιγαν δεν καταλάβαινα γιατί...ήμουν ακόμα μικρός.

Ήταν επειδή αυτή η ομάδα εξέφραζε αυτό που πίστευαν.Ήταν η πάλη μιας προσφυγικής ομάδας έναντι του κατεστημένου...

Μια μικρή χαρά στον αγώνα της επιβίωσης που έδιναν...

Τους απαρηγόρητους Παοκτζήδες μόνο εγώ τους κορόιδευα σαν μικρό χαζοχαρούμενο...Μετά είδα κάτι άλλους Αεκτζηδες. Να τους

πλησιάζουν και να τους κτυπούν φιλικά στη πλάτη και να τους προσφέρουν κάτι για κέρασμα.

''Αδέλφια μην στεναχωριέστε δικέφαλος κέρδισε''τους είπαν.Κανείς δεν περιγελούσε την ήττα τους...Έσκυψα από ντροπή

το κεφάλι κάτω,θυμήθηκα οτι και άλλοι με περιγελούσαν που ήμουν ΑΕΚτζής και με έλεγαν Τούρκο.

Λίγα χρόνια αργότερα μια χούφτα ανθρώπων τραγούδαγαν στο Σπόρτινγκ ημίγυμνοι και κάτι οικοδόμοι στο παρκέ

αδημονούσαν να σώσουν την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ από τον υποβιβασμό...μοικανούς τους έλεγαν, ήμουν 15 στα 16

και ζούσα τον παλμό της εξέδρας...

Μόλις τέλειωσε ο αγώνας ένας γίγαντας που ήταν παραδίπλα μου σωριάστηκε στο δάπεδο κλαίγοντας σαν μικρό παιδί...φωνάζοντας

''Υπάρχει θεός'' έμαθα οτι ήταν ο Τρόντζος κυπελλούχος Ευρώπης με την ΑΕΚ στα '68 ημίγυμνος και αυτός όπως όλοι μας...

Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω πέρυσι ένα ψώνιο, τρελάκιας στην καλύτερη τον περιπτώσεων γραφικός που γράφει στους γμ

σε ένα στάδιο στην Σουηδία στην πόλη Μπορός όπου έπαιζε η αγαπημένη ομάδα του είχε κρεμάσει ενά πανώ που γράφε:

''ΑΕΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ'' και μια παλαιστινιακή σημαία δίπλα.

Τον περιστοίχισαν και άλλοι παράξενοι, ήταν πολιτικοί πρόσφυγες εδώ στη Σουηδία πολλά χρόνια, άλλοι δάκρυσαν άλλοι τον αγκάλιασαν.

Δεν ήταν μόνος.'Ηταν ανάμεσα σε αδέλφια. Οι Σουηδοί κοίταζαν παράξενα .Ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω.

Για αυτό αξίζει να είσαι ΑΕΚτζης,όχι για τα πρωταθλήματα άλλα για το τι εκφράζει αυτή η ομάδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε εκτος των αλλων αεκτζης θα πρεπει να σημαινε και συγχωρεση , οποτε ειναι υπερβολη να κραταμε ασβεστο ενα τετοιο μεγαλο μισος για τον ανθρωπο που εχει συνδυασει το ονομα του μετ ις τελευταιες μεγαλες στιγμες αυτης της κατα τ αλλα μεγαλης ομαδας.

δεν μπορω να πιστεψω οτι κανουμε ετσι για το μπαγεβιτς τη στιγμη που χαιρομασταν για το φερερ η για τον καθε αλλο κατα καιρους προπονητη της αεκ που εμαθαν την ομαδα απλα και μονο λογω των οικονομικων ορων στο συμβολαιο που υπεγραψαν.

μπορει καποτε να εφυγε ο ντουσαν και να πηγε στον ολυμπιακο , ομως δεν ειχε βρεθει και καποιοςνα τον κρατησει.και πραγματικα μαρεσαν ολα οσα εγραψες παραπανω και δε με κουρασαν καθολου.ισα ισα , καταλαβαινει κανεις οτι αεκ σημαινει οικογενεια και μεσα απο το μπαγεβιτς γινεται μια προσπαθεια να ξαναγινει οικογενεια , καθως γυρνανε παλι παλιες μεγαλες δοξες στην ομαδα που απο νεα ποστα μπορει να αποδειχθουν εξαιρετικα ωφελιμοι.

ας κρατησουμε τις φωτιες για να αναψουμε καμια λαμπαδα μπας και γινει τπτ ουσιαστικο πια στην ομαδα και ας μην τις χρησιμοποιουμε ως πυρα για να καιμε προπονητες και παικτες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΕΚ πάνω από πρόσωπα. Όλοι μαζί μπορούμε; Βαρέθηκα πια. Ούτε Ντέμης ούτε κοντός, ούτε πρίγκηπας ούτε βάτραχος, ούτε τίγρης ούτε δράκος, δεν χρειαζόμαστε σωτήρες, δεν χρειαζόμαστε ελ σιντ δεν χρειαζόμαστε εχθρούς και διχόνοιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Ο Θεός δεν είναι άδικος τελικά..

Δοκιμάζει την υπομονή μας.

Ο Θεός δοκιμάζει τους δυνατούς τέκνο μου..

Αυτή η ομάδα δεν λέει να σηκώσει κούπα με τίποτα...

Ο ΑΕΚΤΖΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΖΕΙ ΠΟΛΥ "ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ"

1) Παίχτες από την ομάδα των πρωταθλημάτων κατηφόρισαν στο λιμάνι..

2) Το ίδιο και προπονητές..

3) Πρόεδροι έφυγαν για τη Νέα Υόρκη..

4) ΑΕΚτζήδες γκρέμισαν το Νίκος Γκούμας, για να μείνουμε και άστεγοι..

5) Απατεώνες διαχειρίστηκαν τον πλούτο μας με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε να πέσουμε στη Δ' Εθνική..

6) Γιαουρτάδες στο μπάσκετ τα έκαναν.. "τζατζίκι"

7) Απατεώνες υπάλληλοι σtην ΕΠΟ σου στέρησαν ακόμα και την ελάχιστη χαρά ενός και μόνο πρωταθλήματος (του περσινού..)

8) ....

9) ....

ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΕΣΥ

Ο ΑΕΚΤΖΗΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΡΕΚΟΡ.

ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΟΥ ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΑΕΤΟΥ.

ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ "ΔΕΥΤΕΡΟ-ΤΡΙΤΗ" ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ..

ΕΙΣΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΟΜΩΣ.. ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ..

ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΤΗΣ ΑΕΚ..

ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Τι γινετε ρε παιδια με τον καινουργιο θειο απο την Αμερικη?

Θα ειναι αραγε θειος με μπολικα ''μαρουλια'' οπως διατεινονται οι δημοσιογραφισκοι , η τελικα θα προκυψει κανας Μπομπ ο σφουγγαρακιας ?

Προσωπικη μου αποψη ειναιοτι μας βλεπω συντομως με διοικηση Πρωτοδικειου και τον Χατζατζαρη Προεδρο...

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
  • 1 month later...

ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ!

Το ιστορικοτερο τμημα του συλλογου βρισκεται ενα βημα πριν τον υποβιβασμο.Ειναι το τμημα που μας εφερε το τελευταιο πρωταθλημα και 2 ευρωπαικα τροπαια.

Οφειλουμε αδελφια σε αυτη την δυσκολη στιγμη να βοηθησουμε το μπασκετικο τμημα.

Σπευστε μαζικα στο Ελληνικο ωστε με τον παλμο σας να βοηθησετε το ταλαιπωρημενο τμημα.

Α.Ε.Κ.-Ηλυσιακός28/04 17:00

Ενας αθεραπευτος antinazi21...

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Κάπως διαφορετικό θα είναι το κείμενό μας αυτή την εβδομάδα, εξαιτίας ενός ξεχωριστού συγκινητικού γεγονότος που έλαβε χώρα πριν λίγες ημέρες στη συνοικία μας. Συγκεκριμένα την Δευτέρα 10 Μάη 2010 στο Γαλάτσι, στο Δημοτικό Γήπεδο της συνοικίας μας, δόθηκε ένας φιλικός ποδοσφαιρικός αγώνας ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (που διοργανώθηκε από κοινού από την ποδοσφαιρική «HASTA LA VICTORIA SIEMPRE» και την πρωτοβουλία «ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΖΑ») και ήταν αφιερωμένος στον ηρωικό Παλαιστινιακό Λαό! Αυτόν τον βασανισμένο μα και αδούλωτο λαό που μάχεται γενναία, κόντρα σε ληστρικά γεράκια, για το δικαίωμά του στην αυτοδιάθεση. Η εκδήλωση στο Γαλάτσι έγινε με αφορμή το επικείμενο ταξίδι αλληλεγγύης στα παλαιστινιακά εδάφη (29 Μάη) με στόχο το σπάσιμο της πολιορκίας στα κατεχόμενα.

Στο Γαλάτσι συνέρευσαν αρκετοί άνθρωποι για να ενώσουν τη φωνή τους για τη λευτεριά του λαού της Παλαιστίνης. Ανάμεσα στο συγκεντρωμένο κόσμο, στους αθλητές και στους εθελοντές, που όλοι μαζί δημιούργησαν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα, ήταν και αρκετοί δικοί μας άνθρωποι, ΑΕΚτζήδες. Εκεί βρέθηκε και «το πειρατικό club μας» πιστό στις διαχρονικές αρχές και αξίες του, που προστάζουν ότι όπου προσφυγιά και αγώνας για το δίκιο, η καρδιά μας θα χτυπά μαζί! Γιατί η δική μας Α.Ε.Κ., η ξεριζωμένη Α.Ε.Κ. ήταν, είναι και θα είναι ΚΑΙ συμβολισμός αντίστασης κι αλληλεγγύης σε κάθε πληγωμένο άνθρωπο ή λαό. Όπως τότε στο Βελιγράδι, όπως τώρα, όπως πάντοτε!

Μαζί με την αυτονόητη παρουσία μας στο ματς υπέρ αυτού του βασανισμένου λαού αφιερώνουμε και τους παρακάτω στίχους από ένα χαρακτηριστικό παλαιστινιακό ποίημα...

«Ίσως να στερηθώ και το ψωμί μου.

Ίσως δουλέψω σκουπιδιάρης, πετροκόπος και χαμάλης.

Ίσως να σωριαστώ γυμνός και πεινασμένος εχθρέ του ήλιου αλλά δεν παζαρεύω

κι ως τον ύστατο χτύπο της καρδιάς μου θ' αντιστέκομαι!

Ίσως αρπάξεις απ' τη γη μου και την τελευταία σπιθαμή.

Ίσως ταΐσεις στις φυλακές τη νιότη μου.

Ίσως μου κλέψεις την κληρονομιά του παππού μου.

Ίσως καθίσεις πάνω απ' το χωριό μας σαν εφιάλτης τρόμου εχθρέ του ήλιου αλλά δεν παζαρεύω κι ως τον ύστατο χτύπο της καρδιάς μου θα αντιστέκομαι!

Ίσως από τις νύχτες μου να σβήσεις κάθε φως.

Ίσως να στερηθώ της μάνας το φιλί. Ίσως κι ένα παιδί να βρίσει το λαό μου, τον πατέρα μου.

Ίσως να κλέψεις μια στιγμή απροσεξίας από τον φύλακα των πόνων μου.

Ίσως πλαστογραφήσει την Ιστορία μου ένας δειλός, μυθομανής, θρησκόληπτος. Ίσως στερήσεις στα παιδιά μου καινούριο ρούχο στη γιορτή.

Ίσως με δανεισμένο πρόσωπο τους φίλους μου πλανέψεις.

Ίσως υψώσεις γύρω μου τείχη ...τείχη...τείχη ...

Ίσως τις μέρες μου καρφώσεις στο σταυρό του εξευτελισμού εχθρέ του ήλιου αλλά δεν παζαρεύω κι ως τον ύστατο χτύπο της καρδιάς μου θ' αντιστέκομαι!

Εχθρέ του ήλιου

στο λιμάνι στολίσματα, χαιρετισμοί, φωνές χαράς και αχολόι

και τα πολεμικά τραγούδια μας φλογίζουν τα λαρύγγια.

Και ένα πανί μες στον ορίζοντα που προκαλεί τον άνεμο

και τη φουρτούνα

και ξεπερνάει τον κίνδυνο

είναι του Οδυσσέα που επιστρέφει

απ' του χαμού τη θάλασσα

επιστροφή του ήλιου, του ξενιτεμένου και όρκο βάνω στα μάτια τους

δεν παζαρεύω

κι ως τον ύστατο χτύπο της καρδιάς μου

θ' αντιστέκομαι... θ' αντιστέκομαι... θ' αντιστέκομαι!»

ΥΓ1: Η υπόθεση του Γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια αποτελεί την προμετωπίδα του αγώνα μας. Ενός ανυποχώρητου αγώνα που το club μας πλήρωσε με άδικες διώξεις αλλά που η ζωή και ο χρόνος δικαιώνει τη στάση μας. Την ερχόμενη εβδομάδα θα τοποθετηθούμε αναλυτικά επί του γηπεδικού...

ΥΓ2: Χαιρετισμούς στα αδέρφια που μάχονται για την απελευθέρωση της ΑΕΚ από το καταστροφικό 2004.

ΥΓ3: ΑΕΚ ΛΑΤΡΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ!!!

*Για την υπογραφή:

"ΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

τωρα χοντρε τραβα να φας μια γλαροσουπα στο μικρολιμανο...

ΑΕΚ-ΜΑΡΙΝΑΚΙΚΟΣ 1-0

http://www.youtube.com/watch?v=ZzLrZJlQnJA&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=YD-AS5NmNuc&feature=player_embedded

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

killer Ίσμαελ Μπλάνκο : Έτσι να… πονάει πιο πολύ !!!

Στο 90' και με χαμένο πέναλτι...

Είμαστε ΑΕΚΑΡΑΑΑ τι να κάνουμε όλα τα "κακά" έχουμε επάνω μας!!!!

Των ΘΟΔΩΡΗ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ & ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΛΥΜΠΕΡΗ στο aek365

Έτσι είναι αυτά... Η ΑΕΚ τιμωρεί! Τιμωρεί την υπεροψία, τον τρόπο που μπορείς να κατακτάς τίτλους και που τις περισσότερες φορές όλη η Ελλάδα... αηδιάζει. Η ΑΕΚ λοιπόν έδωσε ξανά ένα μάθημα στον Ολυμπιακό. Όπως πέρυσι στο Καραϊσκάκη. Όπως τον Μάιο στα πλέι οφ στέλνοντάς τον να παίζει από τον Ιούλιο Ευρώπη. Απόψε ήταν και πάλι ο εξής ενάς και μοναδικός Ισμαέλ Μπλάνκο που «κάρφωσε» τον Ολυμπιακό στο 90' και έδωσε στην ΑΕΚ του Χιμένεθ μία τεράστια νίκη. Μία νίκη πάθους, δύναμη, ψυχής. Χωρίς τεράστια απόδοση. Χωρίς... φαντεζί ποδόσφαιρο. Αλλά με καρδιά και δίψα ως το φινάλε να δοθεί μία χαρά μεγάλη στους 30.000 οπαδούς της ΑΕΚ που... άφησαν τη... φωνή τους στο ΟΑΚΑ. Και δόθηκε στο 90' από τον killer Ίσμαελ Μπλάνκο. Ο Σιδηρόπουλος προσπάθησε στη συνέχεια να δώσει την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει κρατώντας 7 λεπτά καθυστερήσεις. Μάταια... Η ΑΕΚ έφυγε θριαμβεύτρια και από αυτό το ντέρμπι.

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι. Έδειξε από το πρώτο λεπτό ότι πρόθεσή της ήταν να κερδίσει. Δεν κρύφτηκε, δεν άφησε το χρόνο να περάσει. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι σκοπός του είναι να δώσει χώρο στην ΑΕΚ (μόλις 10 λεπτά στο πρώτο μέρος απέκτησε την κατοχή) και να «χτυπήσει» στην κόντρα. Το κατάφερε καλά μία φορά με τον Μιραλάς να βγαίνει τετ α τετ με τον Αραμπατζή στο 34' με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να σώνει την ομάδα. Από εκεί και πέρα έβλεπες τους παίκτες του Βαλβέρδε να προσπαθούν να «κλέψουν» το ματς. Ήρθαν στο ΟΑΚΑ για την ισοπαλία, κάτι που προδίδει οι συνεχείς καθυστερήσεις που έκαναν από το πρώτο τέταρτο κιόλας του αγώνα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της με διάταξη 4-2-3-1 αμυντικά στεκόταν καλά, χωρίς να λείψουν τα ατομικά λάθη (από Μανωλά και Καράμπελα) τα οποία δεν ευτυχώς για την ΑΕΚ δεν στοίχισαν. Από εκεί και πέρα η Ένωση προσπαθούσε να παίξει τόσο από τα πλάγια όσο και από τον άξονα. Το πρόβλημα εντοπιζόταν στα στηρίγματα και στην κίνηση στο χώρο που δεν γινόταν στην τελική προσπάθεια. Πολλές φορές βρέθηκε ο Λυμπερόπουλος με πλάτη στο τέρμα να αναζητά συμπαίκτη του είτε να παίξει το ένα - δύο είτε να τη σπάσει στα άκρα και να ξεμαρκαριστεί κάνοντας κίνηση στο χώρο. Αρκετές φορές παίκτης της ΑΕΚ από τα πλάγια (Σκόκο ή Μπερνς ή ακόμη και ο Λεονάρντο) αναγκαζόταν να επιχειρήσει καταμέτωπο επίθεση, καθώς δεν υπήρχαν παίκτες της ΑΕΚ μέσα στην αντίπαλη περιοχή, εκτός, συνήθως, από τον Λυμπερόπουλο. Γι' αυτό το λόγο η Ένωση δεν εκμεταλλεύτηκε την πίεση που ασκούσε συχνά πυκνά στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά και την καλή ανασταλτική λειτουργία των Μάκου, Γκέντσογλου. Είχαμε δηλαδή κλεψίματα, όχι όμως και στρατηγική να χτυπήσει η ΑΕΚ τον Πάρντο. Παρά ταύτα φάσεις στο πρώτο μέρος έγιναν. Ένα σουτ, του εξαιρετικού στο πρώτο μέρος, Σάνελ Γιάχιτς, όπως και η μεγαλύτερη φάση γι την ΑΕΚ με τον Λεονάρντο όταν εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Ο Βαλβέρδε πήγαινε το παιχνίδι εκεί που ήθελε: κρατώντας το μηδέν πίσω δηλαδή. Ενώ ο Χιμένεθ άλλαζε διαρκώς θέσεις στην τριάδα πίσω από τον Λυμπερόπουλο, ψάχνοντας την κατάλληλη φόρμουλα. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού μάλιστα χρειάστηκε να προσαρμόσει τα αρχικά του σχέδια, καθώς ο Ριέρα τραυματίστηκε στους προσαγωγούς στο 22', πέρασε στο ματς τον Ιμπαγάσα, με τον Φουστέρ να γυρίζει αριστερό εξτρέμ στο 4-2-3-1 του Ολυμπιακού και τον Αργεντινό πίσω από τον Μιραλάς.

Στην επανάληψη ο Βαλβέρδε έκανε και τη δεύτερη αλλαγή του. Πέρασε στο ματς τον Πάντελιτς στη θέση του Φουστέρ, περνώντας τον Μιραλλάς αριστερό εξτρέμ. Από την άλλη πλευρά ο Χιμένεθ δεν προχώρησε σε κάποια κίνηση από τον πάγκο. Τα πρώτα λεπτά βρήκαν τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και μάλιστα χωρίς να δημιουργηθεί καμία φάση, από το... πουθενά κέρδισε πέναλτι έπειτα από τράβηγμα του Λεονάρντο στον Πάντελιτς. Ο Ντουντού ωστόσο έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, με το 0-0 να διατηρείται. Ο κόσμος της ΑΕΚ ξεσηκώθηκε μαζικά μετά το χαμένο πέναλτι του Ολυμπιακού. Έπρεπε ωστόσο να μπούμε στο 70' για να φανεί ότι και οι παίκτες της ΑΕΚ πήραν δύναμη από την αστοχία του Ντουντού. Η Ένωση έχασε μία σπουδαία ευκαιρία όταν ο Μάκος κάνοντας σπουδαία ατομική ενέργεια από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, έφτασε απέναντι στον Πάρντο, όμως προτίμησε να δώσει πάσα και όχι να τελειώσει τη φάση μόνος του.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά η ΑΕΚ ανέλαβε ξανά την πρωτοβουλία του αγώνα. Είχε την κατοχή, κόπηκε ωστόσο δύο φορές με ανύπαρκτα οφ σάιντ που υπέδειξε ο Ευθυμιάδης, ενώ τακτικά υπήρχε το ίδιο πρόβλημα με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Η αλλαγή του Σκόκο από τον Χιμένεθ (πέρασε τον Ντιόπ στη θέση) έγινε καθώς ο Αργεντινός φαινόταν κουρασμένος. Ο Ισπανός είχε ρίξει στη μάχη νωρίτερα τον Μπλάνκο αντί του Μπερνς σε μία προσπάθειά του να γυρίσει τον Λυμπερόπουλο πιο πίσω και να αποκτήσει έτσι η ΑΕΚ μεγαλύτερο πλουλουαρισμό στη δημιουργία φάσεων και να υπάρξουν περισσότερα στηρίγματα στην αντίπαλη περιοχή. Σωστή σκέψη που όμως δεν λειτούργησε στην πράξη στο 100%. Ο Χιμένεθ βλέποντας ότι η αλλαγή του Σκόκο και η κούραση του Λεονάρντο δεν επέτρεπαν στην ΑΕΚ να κρατά τη μπάλα, πέρασε στο ματς τον Γκερέιρο. Οι κινήσεις έγιναν από τον πάγκο και οι 30.000 οπαδοί της ΑΕΚ περίμεναν το φινάλε και τη... λύτρωση. Και η λύτρωση ήρθε!

Αφού πρώτα δεν είχε δοθεί πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, ο Ντιόπ πήρε τη μπάλα από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή με τη δύναμή του, έκοψε τη μπάλα στο απέναντι δοκάρι και ο Μπλάνκο σε κενή εστία εκτέλεσε ΞΑΝΑ τον Ολυμπιακό στο 90'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΦΙΛΑΘΛΟ ΚΟΣΜΟ

Προκλητικός και απαράδεκτος ναζιστικός χαιρετισμός από τον Κατίδη

Την άμεση αντίδραση των φιλάθλων της ΑΕΚ προκάλεσε η προκλητική και απαράδεκτη ενέργεια του Γ. Κατίδη

Σε μια απαράδεκτη και προκλητική ενέργεια προχώρησε ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ Γιώργος Κατίδης, όταν επέλεξε να «πανηγυρίσει» με ναζιστικό χαιρετισμό το νικητήριο γκολ που σημείωσε στον αγώνα της ομάδας του απέναντι στη Βέροια.

Η ενέργεια αυτή δεν έχει καμία σχέση ούτε με την ιστορία της ΑΕΚ, ομάδας με βαθιές ρίζες στην προσφυγιά, ούτε με το φίλαθλο κόσμο της ΑΕΚ, που αγανάκτησε με αυτήν την κίνηση και έδειξε άμεσα αντανακλαστικά, καταδικάζοντας την με κάθε τρόπο.

Το γεγονός της έντονης καταδίκης αυτής της απαράδεκτης ενέργειας από φιλάθλους της ΑΕΚ και όχι μόνο, από άλλους ποδοσφαιριστές και από αθλητές όλων των σπορ, αποτυπώνεται και στη μάταιη προσπάθεια του παίκτη να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Αφού αρχικά δήλωσε, προσβάλλοντας πρώτα από όλα τους φιλάθλους της ΑΕΚ αλλά και συνολικά τους φιλάθλους της χώρας μας, ότι «πανηγύρισα με αυτό τον τρόπο γιατί ήθελα να μας βοηθήσει περισσότερο ο κόσμος. Για μένα δεν σημαίνει τίποτα αυτό. Ήταν ένας

πανηγυρισμός που παραπέμπει σε αυτό το κόμμα, τη Χρυσή Αυγή, και το έκανα για να πανηγυρίσει πιο έντονα ο κόσμος μαζί μας...», στη συνέχεια στον προσωπικό λογαριασμό του σε σελίδα «κοινωνικής δικτύωσης» προσπάθησε να δικαιολογηθεί, λέγοντας «ξέρω την ιστορία της ΑΕΚ. Ξέρω πως είναι προσφυγική ομάδα. Αφιέρωσα το γκολ στον Παυλή και σε καμία περίπτωση δεν είμαι ρατσιστής... Σιχαίνομαι το φασισμό. Δε θα το έκανα αν ήξερα ότι σημαίνει κάτι τέτοιο. Ξέρω τις επιπτώσεις και δε θα το έκανα ποτέ».

Οι δικαιολογίες και οι κωλοτούμπες αυτές προφανώς και δεν πείθουν κανένα και σύσσωμος ο φίλαθλος κόσμος, μαζί με όλο το λαό, καλείται να απομονώσει τις φασιστικές ιδέες και πρακτικές μέσα και έξω από τα γήπεδα.

Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

http://www.902.gr/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://sports.in.gr/football/superleague/article/?aid=1231240087

Ισόβιο αποκλεισμό του Κατίδη από τις εθνικές ομάδες αποφάσισε η ΕΠΟ

Τον ισόβιο αποκλεισμό του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ Γιώργου Κατίδη από όλες τις εθνικές ομάδες αποφάσισε η ΕΠΟ με αφορμή τον ναζιστικό χαιρετισμό του κατά τη διάρκεια του αγώνα της Ένωσης με τη Βέροια (πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του). Ο παίκτης των Κιτρινόμαυρων, ο οποίος είναι και ο αρχηγός της Εθνικής Ελπίδων, ήδη έχει κληθεί σε απολογία από τη διοίκηση της ΑΕΚ, ενώ αναμένεται και η κλήση του από τον ποδοσφαιρικό εισαγγελέα.

Αναλυτικά η ανακοίνωση που εξέδωσε η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία:

«Συνεδρίασε εκτάκτως, σήμερα Κυριακή 16 Μαρτίου 2013, η Εκτελεστική Γραμματεία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας, με αφορμή τον ναζιστικό χαιρετισμό του Γιώργου Κατίδη στον αγώνα ΑΕΚ-Βέροια και αφού εξέτασε όλα τα δεδομένα ομόφωνα αποφάσισε:

1. Η ενέργεια του ποδοσφαιριστή να χαιρετίσει ναζιστικά τους θεατές του αγώνα προκαλεί βάναυσα το κοινό αίσθημα, προσβάλλει βαρύτατα όλα τα θύματα της ναζιστικής θηριωδίας και τραυματίζει τον βαθιά ειρηνικό και ανθρώπινο χαρακτήρα του ποδοσφαίρου. Η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία την καταδικάζει απερίφραστα και κατηγορηματικά.

2. Στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της αποφασίζει τον ισόβιο αποκλεισμό του Γιώργου Κατίδη από όλες τις εθνικές ομάδες.

3. Η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία προέβλεψε ανάλογα φαινόμενα και έχει ήδη περιλάβει στον τύπο συμβολαίου, που οι ποδοσφαιριστές υπογράφουν με τις ομάδες, αντίστοιχες απαγορεύσεις.

Η Ε.Π.Ο. είναι, επίσης, βέβαιη, πως τα αρμόδια πειθαρχικά όργανα θα παρέμβουν αποφασιστικά και θα επιβάλλουν τις προβλεπόμενες στον Πειθαρχικό Κώδικα, για το παράπτωμα, ποινές, οι οποίες είναι από τις βαρύτερες στο ποδόσφαιρο και αποτελούν αντιγραφή των ποινών, που η FIFA έχει θεσμοθετήσει για ανάλογες περιπτώσεις.

Τέλος, η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία θα λάβει όλα τα πρόσφορα μέτρα για να διαφυλάξει τον ειρηνικό χαρακτήρα του ποδοσφαίρου, και να προωθήσει τις αξίες της αλληλεγγύης, της συνεργασίας και του σεβασμού που αυτό πρεσβεύει».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.