Jump to content

TV Is The New Cinema


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Last Reply

Η δημόσια τηλεόραση δεν έχει αλλάξει νοοτροπία από τη δεκαετία του '70 δυστυχώς - δε σέβεται τους τηλεθεατές αλλά ούτε και τα χρήματα που παίρνει από όλους μας! Αλλιώς δεν εξηγείται ότι για μια σειρά αυτού του επιπέδου έπρεπε να πάει κανείς σε χαρτορίχτρα για να μαντέψει μέρα και ώρα προβολής! Και στις επαναλήψεις πάλι τα ίδια, όποτε είχε ο,τιδήποτε έκτακτο πάλι το έργο εξαφανιζόταν :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλήσπέρα σε όλους.Μία ερώτηση:Τους υπότιτλους γιά τα επεισόδια του Ηouse ΜDξέρει κανείς που μπορώ να τα βρώ:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

GreekTVSubs. Πρέπει ωστόσο να κάνετε register. Έχει μεγάλη ποικιλία...:)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω πόσοι είχατε δει παλιά (αλλά μιλάμε για ποοολύ παλιά :P ) κάποιο επεισόδιο της σειράς του BBC ''Μάλιστα κύριε Υπουργέ!''. Ήταν μια από τις ποιοτικές σειρές που είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε όσοι προλάβαμε τα χρόνια όπου τα κανάλια ήταν τα δύο κρατικά και μόνο, αλλά είχαν συχνά προγράμματα αξιόλογα. Anyhow, ξεκίνησε χτες η προσφορά μιας πρωϊνής εφημερίδας με τον 1ο κύκλο της σειράς. Αν σας αρέσει η καλή σάτυρα και αν σας πάει το αγγλικό στυλ, θα σας έλεγα να μη χάσετε την ευκαιρία ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα σε DVD η μίνι σειρά του αμερικάνικου ΗΒΟ, Rome. Προσωπικά, πιστεύω ότι πρόκειται για την καλύτερη αμερικάνικη τηλεοπτική παραγωγή της περασμένης χρονιάς. Σε μόλις 12 επισόδεια, ο θεατής παρακολουθεί τη γνωστότερη ιστορία (ίσως) του ρωμαϊκού κόσμου, την ακμή και το θάνατο του Ιούλιου Καίσαρα.

Η πρωτοτυπία, ωστόσο, της σειράς είναι ότι πρωταγωνιστής δεν είναι ο Ιούλιος Καίσαρας, αλλά δύο Ρωμαίοι στρατιώτες που ανήκουν στη δοξασμένη 13η λεγεώνα! Ο σκηνοθέτης προτιμά να θέσει αυτούς στο κέντρο της αφήγησης, χαρίζοντας μας έτσι εικόνες από τη ζωή των πληβείων, πέρα από τα τεκταινόμενα στο χώρο των ευγενών. Η ιστορία ξεκινά στα 52 π.Χ όταν ο Καίσαρας, ηγούμενος της 13ης λεγεώνας, υποτάσσει τους Γαλάτες και συλλαμβάνει τον αρχηγό τους Vicingetorix (όσοι είστε φαν του Asterix σίγουρα θυμόσαστε την Αλεσια :P ). Ο φακός ακολουθεί τον στρατηλάτη στην πορεία του προς την κατάλυση της Δημοκρατίας και την άνοδο του στο θρόνο, μέχρι το θάνατό του από τον Γάιο Ιούνιο Βρούτο, σκιαγραφόντας ταυτόχρονα όλες τις μηχανορραφίες που γίνονται και από τις δύο πλευρές. Το σενάριο είναι πιστό στα ιστορικά στοιχεία, η απόδοση της εποχής είναι καταπληκτική (οι εικόνες της Αρχαίας Αγοράς και της Συγκλήτου σε κάνουν να νιώθεις πως στα αλήθεια βιώνεις τη μαγεία της εποχής), ενώ η παράλληλη κινηματογράφηση πολλών χαρακτήρων κρατά το θεατή σε εγγρήγορση. Το πιο θεαματικό όλων είναι ότι παρόλο που ο θεατής γνωρίζει τι θα γίνει στο τέλος, η πλοκή και το καλοδουλεμένο σενάριο δε σε αφήνουν να ησυχάσεις. Και μόλις το δωδέκατο επισόδειο τελειώνει, σίγουρα θα παρακαλάς να είχε κι άλλο!

Όσοι λατρεύετε αυτήν την περίοδο της ιστορίας (όπως ο υποφαινόμενος) και όσοι διψάτε για πολύ καλές παραγωγές ΠΡΕΠΕΙ να δείτε αυτή τη σειρά! Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο rome

posterart_man_1024x768.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:Pemarup

Στα FNAC το είδα και δεν πίστευα στα μάτια μου! Αφού βγήκαν εκεί, σύντομα θα υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα. Κι ελπίζω τα μεγάλα video-club να ανακαλύψουν τη σειρά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο ήταν το πρώτο επεισόδιο.

Τελικά υπάρχει και κυστική έρκωση και εκτός Ιωαννίνων;

(είδατε για να σπουδάζουμε σε κτηνοτροφική περιοχή; Μέχρι και τα εν λόγω σκουληκάκια βλέπουμε στις κλινικές μας)

Άσχετο αλλά επειδή μου έμεινε η απορία, λέγεται και κυστική έρκωση η νόσος? Εγώ δεν το έχω βρει ποτέ δυο λέξεις, ούτε στα αγγλικά ούτε στα ελληνικά ... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nip/Tuck.....ειδα τα 3 πρωτα επεισοδια......και εμεινα.... B)

Εκπληκτικο! emgoalemgoal

post-1771-1160347156.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nip/Tuck.....ειδα τα 3 πρωτα επεισοδια......και εμεινα.... B)

Εκπληκτικο! emgoalemgoal

...αν σου αρέσει ο κύριος στην υπογραφή σου

καλύτερα μη δεις το τελευταίο του 1ου κύκλου...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PRISON BREAK!! Μακράν ό,τι καλύτερο έχω δεί ποτέ μου!! Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα!! Βέβαια είναι δυσεύρετο αλλά αξίζει τρελα τον κόπο. Ψάξτε το!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένη τηλεοπτική σειρα...

Χμμ... δύσκολο. Ας το κάνουμε αγαπήμένες τηλεοπτικές σειρές... Και πάλι ο κατάλογος είναι μεγάλος. Καταλήγουμε στο αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές που εξακολουθούν να προβάλονται στην Αμερική.

1)Prison Break....Γεμάτο κλισέ αλλά απίστευτα εθιστικό. Τα cliffanders του είναι απλά κορυφαία. Η δεύτερη season είναι προς το παρόν εξίσου σημαντική με την πρώτη.. Πραγματικά κινηματογραφική σειρα.

2)Lost... Eχει δυστυχώς πάρει την κατιούσα. Ενώ το είχα ξεγράψει ως σειρά από τα μέσα της 2ης season για τις πολυ μεγάλες 'κοιλιές' που έκανε, επανήλθε με ενα εντυπωσιακό φινάλε. Η 3η season ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινησεις. Τα περισσοτερα flashbacks που κάνει πλέον είναι τουλάχιστον βαρετα. Παντως εξακολουθω να τη θεωρώ μια πολύ δυνατή σειρα.

3)Ηeroes: Η σειρά αυτή θα γράψει σίγουρα τηλεοπτική ιστορία. Απίστευτο πιλοτικό επεισόδιο και 2 ακόμα καλύτερα επεισόδια ακολούθησαν. Είναι νωρίς βέβαια αλλά η καλή μέρα...

4)Μy name is earl : H καλύτερη ίσως κωμική σειρά. Βέβαια δεν είναι όλα τα επεισόδια εξίσου καλά, αλλά έχει εξαιρετικούς δευτερους ρόλους και πολύ καλή σεναριακή ομάδα.

5)Desperate Housewives: Σειρά που έκανε μια ψιλοαπαράδεκτη 2 season, αλλά επανήλθε στην 3η πολύ δυνατή. Το καινούργιο μυστήριο έχει ενδιαφέρον και ελπίζω να συνεχίσει έτσι

6)Southpark: Όποιος δεν έχει δει το 10χ8 απλώς δεν ξέρει τι χάνει... Το τελευταιό κομμάτι της 10ης!!! season φαίνεται να είναι το καλύτερο :)

7)Scrubs: 6η και τελευταία season. Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Η σειρά είναι μοναδική. Το humour της βέβαια άλλαξε σε αυτά τα 5 χρόνια και έγινε υπέρ του δέοντος παρωδικό. Παρόλλα αυτά βλέπεται πολύ ευχάριστα.

8)Studio 60 on the Sunset Strip: Πολύ ενδιαφέρουσα αλλά και παράξενη σειρά. Δυνατο σενάριο. Δουλεμένοι διάλογοι και υπόγειο χιούμορ. Δυστυχώς τα νούμερά της δεν είναι καλά και απειλείται με λουκέτο

9)How I Met Your Mother: Kάλυψε το κενό που άφησαν τα friends... H 2η season ξεκίνησε εντυπωσιακά

10)Εverybody hates Chris: Όχι τίποτα ιδιαίτερο. Είναι όμως η μόνη σειρά αυτή τη στιγμή που θυμίζει τοσο έντονα 80s. Ξεπερασμένο χιούμορ, εντελώς προβλέψιμο αλλά φέρνει πολλές μνήμες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αγαπημένη μου σειρά είναι το Greys Anatomy αλλά μετα το νέο πρόγραμμα του Άλτερ δεν το βάζει κάθε Κυριακή βράδυ όπως το καλοκαίρι.

Μήπως ξέρει κάποιος ποια μέρα το έχουν βάλει και τι ώρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι σαν ΕR μα στο πιο αισθηματικό. Καλό!

Έχω αρχίσει να εθίζομαι στο House MD μα και στο δεύτερο κύκλο του LOST

...και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε "ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ"....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Six feet under

2.CSI NY

3.Married with children

4.Law and order

5.H ανατομία ενός εγκλήματος

6.Sex and the city

7.Οι απαράδεκτοι

8.Friends

9.Ned and Stacey

10.Εγκλήματα

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...αν σου αρέσει ο κύριος στην υπογραφή σου

καλύτερα μη δεις το τελευταίο του 1ου κύκλου...

:anavwfwties:

emcensored spoilers emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.