Jump to content

TV Is The New Cinema


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Last Reply

Κανά διμηνάκι έχασες,μην ανησυχείς ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες,την Κυριακή που μας πέρασε το έβαλε για πρώτη φορά.'Ηταν με μια δασκάλα,που έπεσε τέζα μες στο μάθημα και στο τέλος ανακάλυψαν οτι αυτό που είχε ήταν σκουλήκι στο κεφάλι της απο την χρόνια κατανάλωση γουρουνιού/ζαμπόν κτλ...

'Ασχετο!Εντατική το πρώτο επεισόδιο απ'τον καινούργιο κύκλο το'δατε;'Εμεινα μόλις είδα το χέρι του Romano :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο ήταν το πρώτο επεισόδιο.

Τελικά υπάρχει και κυστική έρκωση και εκτός Ιωαννίνων;

(είδατε για να σπουδάζουμε σε κτηνοτροφική περιοχή; Μέχρι και τα εν λόγω σκουληκάκια βλέπουμε στις κλινικές μας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες,την Κυριακή που μας πέρασε το έβαλε για πρώτη φορά.'Ηταν με μια δασκάλα,που έπεσε τέζα μες στο μάθημα και στο τέλος ανακάλυψαν οτι αυτό που είχε ήταν σκουλήκι στο κεφάλι της απο την χρόνια κατανάλωση γουρουνιού/ζαμπόν κτλ...

'Ασχετο!Εντατική το πρώτο επεισόδιο απ'τον καινούργιο κύκλο το'δατε;'Εμεινα μόλις είδα το χέρι του Romano :mellow:

Επειδή έχασα τα πρώτα δέκα λεπτά και με έχει φάει η περιέργεια μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει πως στο καλό κόπηκε το χέρι του????

Υ.Γ. Λατρεύω το χαρακτήρα του Ρομάνο!! Δεν έχει απίστευτη πλάκα η κακία του? Δεν είναι καν κακία...Είναι μια γλυκύτατη παράνοια...όχι βέβαια αν είναι αφεντικό σου υποθέτω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχασα τα πρώτα δέκα λεπτά και με έχει φάει η περιέργεια μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει πως στο καλό κόπηκε το χέρι του????

Υ.Γ. Λατρεύω το χαρακτήρα του Ρομάνο!! Δεν έχει απίστευτη πλάκα η κακία του? Δεν είναι καν κακία...Είναι μια γλυκύτατη παράνοια...όχι βέβαια αν είναι αφεντικό σου υποθέτω!!!

Προσπαθούσε να βάλει ένα φορείο με έναν ασθενή μέσα σε ελικόπτερο για να το μεταφέρει σε άλλο νοσοκομείο (αφού το δικό τους ήταν σε καραντίνα λόγω του τροπικού ιού). Τσακωνόταν με τους υπόλοιπους για το ποιου ο ασθενής θα πρωτομπεί και δεν είδε τον έλικα που του έκοψε το χέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθούσε να βάλει ένα φορείο με έναν ασθενή μέσα σε ελικόπτερο για να το μεταφέρει σε άλλο νοσοκομείο (αφού το δικό τους ήταν σε καραντίνα λόγω του τροπικού ιού). Τσακωνόταν με τους υπόλοιπους για το ποιου ο ασθενής θα πρωτομπεί και δεν είδε τον έλικα που του έκοψε το χέρι.

Ευχαριστώ! Μόνο στο ER συμβαίνουν αυτά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις είδα ένα επεισόδιο του House. Δε νομίζω ότι έχει νόημα η σύγκριση με το ER - πρόκειται για εντελώς διαφορετικά πράγματα. Πάντως είναι ό,τι μας είχαν πει τα παιδιά απ΄το εξωτερικό και ακόμα καλύτερο. Ο Hugh είναι απλά τέλειος :wub: Μπορεί να μου πει κάποιος από που μου φαίνεται γνωστή φάτσα ο προϊστάμενός του?

emardown

Robert Sean Leonard ... ο ''Κύκλος των Χαμένων Ποιητών'' για μια ακόμα φορά :)

Κάτι τέτοια βλέπουν τα παιδιά και θέλουν να γίνουν γιατροί πιστεύω ... :(

PS: μ΄άρεσε που ανέφερε το σύνδρομο της Στοκχόλμης ... είχα χρόνια ν΄ακούσω κάτι γι΄αυτό :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"LOST" (2004-?)

Των Τζ. Τζ. Άμπρααμς, Τζέφρυ Λίμπερ και Ντέιμον Λίντλοφ

Με τους Μάθιου Φοξ, Ναβίν Άντριους, Τζος Χόλλογουεϊ, Εβάντζελιν Λίλι, Ντόμινικ Μόναχαν, Χόρχε Γκαρσία, Μάγκι Γκρέις, Μάλκολμ Ντ. Κέλλυ, Ντάνιελ Ντέι Κιμ, Τέρρυ Ο'Κουιν, Χάρολντ Πέρινω, Ίαν Ζόμερχαλντερ

Season 1: emstar emstar emstar emstar emstar

Season 2: emstar emstar emstar emstar emstar

Όταν το αεροπλάνο τους συντρίβεται σε ένα άγνωστο και ακατοίκητο (; ) νησί, οι 48 επιζήσαντες επιβάτες της πτήσης θα πρέπει να συμμαχήσουν για την επιβίωσή τους...

Όταν έπεσαν οι τίτλοι τέλους του πιλότου, το προηγούμενο σαραντάλεπτο θέαμα με είχε αφήσει παγερά αδιάφορο. Δώδεκα επεισόδια μετά, η παγωμάρα ήταν ίδια. Όχι από ανία ή αποδοκιμασία, αλλά από καθαρό ΤΡΟΜΟ.

Διότι βλέπετε, όπως και με το έτερο χιτ της περσινής χρονιάς, τις φοβερές και τρομερές "Νοικοκυρές", το premise του "Lost" δεν είναι σε καμία περίπτωση πρωτότυπο σε σύλληψη: την ιστορία του Ροβινσώνα, σε όλες τις κινηματογραφικές και τηλεοπτικές παραλλαγές της, τις έχουμε φάει με το κουτάλι. Έτσι, παρακολουθώντας το πρώτο επεισόδιο το βρήκα απογοητευτικά οικείο, ένιωθα ένα ακατανίκητο deja vu, σχεδόν έβλεπα τα γνώριμα κλισέ να παίρνουν σάρκα και οστά επί της οθόνης: ο "καλός και δυναμικός ομορφάντρας αρχηγός", η "μοιραία και εύθραυστη γκόμενα του κ.δ.ο.α", ο "κομπλεξικός μαλάκας που προσπαθεί να γίνει Ιζνογκούντ, δηλαδή κδοα στη θέση του κδοα", η " υπέρβαρη κωμική νότα".

Πόσο λάθος έκανα. Στα επόμενα επεισόδια, όταν οι ανατροπές στους χαρακτήρες και την πλοκή πέφτουν με έναν αποστωμοτικά in your face τρόπο, το ενδιαφέρον μετεξελίσσεται ραγδαία σε εθισμό, σε σημείο τέτοιο που κάνει το "24" να μοιάζει με απογευματινή σειρά του BBC. Οι ήρωες της σειράς όχι απλά απέχουν έτη φωτός του στερεοτυπικού, αλλά είναι τόσο μοναδικοί, τόσο εξαίσια ανθρώπινοι και τόσο τραγικά ευάλωτοι που αναρωτιέσαι αν η καταναγκαστική εξορία και συμβίωσή τους ήταν δυστύχημα ή ένα σαρδόνιο όσο και ανελέητο καρμικό αστείο. Και είναι αυτοί που "κάνουν παιχνίδι", με τα flash back από το παρελθόν τους οχι μόνο να δένουν με αξιοθαύμαστη αρμονία με τις εξελίξεις του παρόντος, αλλά και να προωθούν τη δράση με βήμα ταχύ αλλά και ισορροπημένο.

Κάστινγκ, σχεδιασμός παραγωγής, μουσική, μοντάζ, εφέ, σκηνοθεσία, όλα εξυπηρετούν το όραμα των δημιουργών, που είχαν στο μυαλό τους και αναμφισβήτητα κατάφεραν να διηγηθούν στη μικρή οθόνη μια ιστορία αγωνιώδη, ανατριχιαστικά σκοτεινή αλλά και εξωτικά όμορφη, ένα εκπληκτικό μείγμα δράματος, θρίλερ (είκοσι χρόνια στο επάγγελμα, η τρομάρα που πήρα βλέποντας τους "Αγνοούμενους" μόνο με μερικά επεισόδια των "X-Files" και του "Πόλτεργκαϊστ" μπορεί να συγκριθεί) και μυστηρίου με δόσεις κωμωδίας και ίχνη πολιτικού προβληματισμού (κεντρικός ήρωας είναι... Ιρακινός στην καταγωγή).

Κατεβάστε το από το Ίντερνετ, παραγγείλτε το οργασμικά πλουσιοπάροχο DVD περιοχής 1, δείτε το στο Φίλμνετ, κάντε ότι καταλαβαίνετε. Αλλά, trust me, όταν με κοκκινισμένα μάτια και πρόσωπο αξύριστο (sic) φτάσετε στο "Exodus" (ep.25), θα θέλετε οι καριόληδες να μείνουν για πάντα στο νησί...

Μολις σε 3 μερες ειδα ολο τον 1ο κυκλο! :blink::blink:

Η αληθεια ειναι πως καπου στα 5 επεισοδια τρως ενα κολλημα....αρχιζεις να ενδιαφερεσαι για τους χαρακτηρες, τι τους εφερε στο νησι, πως εγινε το ατυχημα....Ιδιαιτερο ενδιαφερον εχουν κατα τη γνωμη μου κυριως δυο απο αυτους: η Κεητ κ ο Λοκ! Μυστηριωδεις και πολυπλευρες προσωπικοτητες....μας εξιταρουν κ διεγειρουν τη φαντασια μας...απο ενα σημειο κ μετα πιο πολυ ο Λοκ.

Μεγαλο μειον της σειρας ειναι πως με τα φλας μπακ καπου στο τελος αντιλαμβανομαστε πως ακομα κι αυτοι που τους νομιζαμε σκληρους κ "κακους", τελικα αποδεικνυονται "καλοι" κ ευαισθητοι! Ουτε ενας cold blood killer πια σ αυτο το αεροπλανο??? Ολοι λιγο πολυ εγκληματιες, αλλα ταυτοχρονα "δικαολογημενα" εγκληματιες!

Δευτερο μειονεκτημα ειναι το οτι η πλοκη δεν τραβαει.....24 επεισοδια....φημες κ ψυθιροι για τους "Αλλους"....θαμμενες καταπακτες....Μυστηριες πολικες αρκουδες....μια τρελη Γαλλιδα κ μια απαγωγη αγνωστων λοιπων στοιχειων λογω αμνησιας.....Αλλα ουσιαστικα τιποτα! Ειναι σαν εναν μακρυ προλογο για οτι -φανταζομαι- θα ακολουθησει στον 2ο κυκλο!

emroseB)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω ότι εξίσου ενδιαφέροντες είναι και οι Σόγιερ και Χέρλυ, ειδικά ο τελευταίος κουβαλάει μια απίστευτη ιστορία στη... βεβαρυμένη πλάτη του :P (1x18 και κυρίως το 2x18- Dave- αποστωμοτικό επεισόδιο- σου πέφτει το σαγόνι!)

Περιμένω εντυπώσεις κι από σίζον 2! Είδες καθόλου Νιπ/Τακ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως κάτι θέλουν να πουν οι φίλοι μας από USA? Καταστρατήγηση των guidelines βάζοντας το όφελος του ασθενούς (ή την ανθρωπιά) πάνω από τις στατιστικές και τις ''επιστημονικές'' επιτυχίες? Παρουσιάζουν σαν ήρωα έναν γιατρό που φαίνεται να μη σέβεται τίποτα από όσα ξέρουμε πως είναι βαθειά ριζωμένα στη δυτικού τύπου ιατρική (cost/effect ratio). Παράξενο ... :blink: Τις ασφαλιστικές, τους δικηγόρους και τους μάνατζερ δεν τους υπολογίζουν πια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Συγνώμη, αλλά τι ακριβώς σας αρέσει? Ο μισάνθρωπος ιατρός με την έμπνυεση που βγάζει κουλή διάγνωση με ελάχιστα στοιχεία και στέλνει τους ειδικευόμενους να κάνουν αυτοψία χώρου στα σπίτια και στις δουλειές των ασθενών?! Σε ποιον πλανήτη συμβαίνουν αυτά ρε παιδιά!?

Σεξουαλικώς μεταδιδόμενη αφρικανική τρυπανοσωμίαση?! ΕΛΕΟΣ

Είναι εντελώς ηλίθιος ο τρόπος σκέψης του...

ER και ξερό ψωμί... πολύ πιο ρεαλιστικό...

Scrubs δεν έχω δει, αλλά ακούω καλά λόγια από παντού

Grey's Anatomy, μου φαίνεται υπερβολικά Beverly Hills...

ΥΓ: Αν τέλος πάντων την βρίσκετε με τον House, κάντε αλλαγή να πάτε Μουτσό... μοιάζουν απίστευτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To House έχει ενδιαφέρον ακριβώς επειδή επικεντρώνει στο σπάνιο και ασυνήθιστο. Αλλά στην Ιατρική ποτέ δεν ξέρεις πότε θα εμφανιστεί το σπάνιο - μπορεί να μην το δεις ποτέ αλλά μπορεί και να το δεις σήμερα. Το ότι ασχολείται με σπάνια περιστατικά δε σημαίνει ότι δεν είναι αληθοφανές.

Ο House είναι ''τύπος''. Σαν τέτοιος μπορεί να αρέσει ή να μην αρέσει. Τον βρίσκω διασκεδαστικό σαν τηλεοπτικό χαρακτήρα. Ομολογώ ότι οι διευθυντές που γνώρισα μπορεί να μην ήταν ''τύποι'' αλλά τα νεύρα μας τα έσπαγαν με πολλούς άλλους τρόπους :P

Το E.R. ήταν και είναι μια χαρά. Ασχολείται με την καθημερινότητα και όχι με τις εξαιρέσεις. Κοιτάει την άλλη πλευρά. Τώρα, αν κάποιος το παρακολουθεί από το 1997 ίσως να το βαρεθεί κάποια στιγμή :mellow: λέμε τώρα ... εμένα έχει καταλήξει να μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το greys anatomy μου αρέσει αλλά συγχρόνως μου θυμίζει ότι για να δουλέψεις στις ΗΠΑ πρέπει να γίνεις ρομποτάκι.

Τα υπόλοιπα σε ποιο κανάλι τα βλέπετε;

Το TRAUMA στο discovery είναι καλό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη NOVA υποθέτω.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με Azrai, τι να σε τραβήξει σε αυτή τη σειρά ρε παιδιά; Αν θέλω σπάνιες διαγνώσεις διαβάζω σπάνια άρθρα, tv βλέπω για να διασκεδάσω. Και μια που λέμε για διασκέδαση, Scrubs= εγγύηση, αλλά χωρίς πολλές ιδιαίτερες ιατρικές λεπτομέρειες. Υπάρχει κι εκεί ο σπάστης γιατρός (Dr Cox) αλλά εκεί πραγματικά γελάς, ειδικά με τους απίστευτους υπομανιακούς μονολόγους του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βλέπω αυτόν τον καιρό...Γενικά μου αρέσουν οι ιατρικές σειρές, αλλά αυτή έρχεται προτελευταία στην προτίμησή μου...

1. ER

2. Greys Anatomy

3. House

4. Scrubs - πάρα είναι κωμικό αδερφάκι μου :P ... :blink:

Το nip/tuck είναι στα υπόψιν ακόμα...

Υ.Γ. Ωραίος τυπάς ο Σπίτης, αλλά νταξ... ΚΟΨΕ ΚΑΤΙ ΤΩ-ΡΑ!

Υ.Γ2 Άσε που του την έπεσε εκείνο το όμορφο γιατρουδάκι κι αυτός την έκλασε... δλδ... λίγη σοβαρότητα... μας έχει βγει ήδη το όνομα...μην το κουράζουμε κι εμείς... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, για τους φανατικούς της σειράς, η ΝΕΤ θα ξεκινήσει να προβάλει το νέο κύκλο επεισοδίων τον ερχόμενο Οκτώβρη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωω!!Ωραία γιατί είχα ακούσει φήμες ότι δεν αγόρασαν τη 2η σεζόν λόγω χαμηλής ακροαματικότητας..(ρε,γμτ,είναι ο τρόπος που πλασσάρεις κάποια πράγματα..Και η νετ-γενικά τα κρατικά-δε το έχουν αυτό το πράγμα..Ίσως διότι δε τους ενδιαφέρει η τηλεθέαση..Αλλά θα μπορούσε στη διαφήμιση η ανκοργουμαν να μιλάει με πιο ζωντάνια κι όχι τόσο διεκπαιρεωτικά,σαν να αναγγέλει τον καιρό σε ραδιόφωνο :mellow: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας το ξαναλέω πάντως. Αν θέλετε να δείτε γιατρό στο στυλ του House, "τύπο" όπως είπε ο/η Clemence, κάντε αλλαγή για Μουτσόπουλο... Ώρες ώρες αισθάνομαι ότι η σειρά είναι βασισμένη επάνω του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.