Jump to content

εκ των ων ουκ άνευ Ιατρικά βιβλία


Recommended Posts

Α! Και το Scut Monkey! Αυτό το βιβλίο απλώς δεν υπάρχει. Αν θες ΜΟΝΟ ΕΝΑ, οπως περιγράφεις, θα σου πρότεινα αυτό. Τα έχει όλα και συμφέρει. Κι ασε τους άλλους να διαβάζουν comics οσο θα διαβάζεις απο τη μαϊμου :P

εκεινο το σκουτ μανκευ που ηβρα στο scribd.com εκδοση 2002 ειναι μπαγιατικο και δεν μας κανει,ε; κριμα!

γιαυτο και εγω βρηκα στο rapidshare την 11 εκδοση!

Τροποποιήθηκε από SirDemetrius Ματαιόδοξος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου όποιο βιβλίο και αν διαλέξεις τελικά να θυμάσαι ένα πράγμα: στις ιδιωτικές κλινικές ΟΛΕΣ οι θεραπείες είναι 100% malpractice. Γίνεται εμπόριο φαρμάκων με μόνο κριτήριο το κέρδος και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ιατρική (έχω δει αφυδατωμένους να συνεχίζουν αγωγή με lasix και ορούς να πέφτουν κρουνηδόν σε ασθενείς με πνευμονικό οίδημα). Θα μπορούσες να το πεις και παραιατρική. Η ιατρική είναι αυτή που έμαθες στη σχολή σου και σε υπερκαλύπτει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου όποιο βιβλίο και αν διαλέξεις τελικά να θυμάσαι ένα πράγμα: στις ιδιωτικές κλινικές ΟΛΕΣ οι θεραπείες είναι 100% malpractice. Γίνεται εμπόριο φαρμάκων με μόνο κριτήριο το κέρδος και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ιατρική (έχω δει αφυδατωμένους να συνεχίζουν αγωγή με lasix και ορούς να πέφτουν κρουνηδόν σε ασθενείς με πνευμονικό οίδημα). Θα μπορούσες να το πεις και παραιατρική. Η ιατρική είναι αυτή που έμαθες στη σχολή σου και σε υπερκαλύπτει.

Δυστυχώς ρε βαμώ τις σπουδές μας πολύ αλήθεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Τα ανωτέρω σχόλια με κάλυψαν αλλά θέλω να προσθέσω πως η καλλίτερη πρακτική για τα επείγοντα είναι να πας σε πολλές πολλές εφημερίες σε μεγάλο νοσοκομείο,να παρακολουθήσεις και όχι μόνο.Πραγματικό σχολείο-θα δεις που θα θυμάσαι αυτόματα τι πρέπει να κάνεις την κατάλληλη στιγμή χωρίς να ανατρέχεις σε βιβλία,κλπ.Για εμένα τα βιβλία πρέπει να έρχονται στην επιβεβαίωση και την επανάληψη. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

τι λες ρε συ κυρονε προτεινεις το βιβλιο του μπαλογιαννη ?να καψουμε κι αλλους επειδη καηκαμε κι εμεις?

τα βιβλια του μπαλογιαννη ειναι για καψιμο.

ειναι γραμμενα στην καθαρευουσα και τελειως ακυρα.

αποθαρρυνω τους παντες να τα |αγορασουν|

αλλο αν τους ελαχε να τα παρουν δωρεαν απο τη σχολη..

η ανατομια του αγιου ειναι καταπληκτικο βιβλιο επειδη καταφερνει να συνδυασει την ανατομια με την κλινικη πραξη και γιατι μερικες υποσημειωσεις του ειναι ολα τα λεφτα και μπορουν να σε κανουν μετα απο ωρες μελετης να σκασεις στα γελια...

ειναι απο τους καλυτερους καθηγητες που εχει το απθ..

(αλλα ειναι ακριβο..)

πολυ φοβαμαι οτι αν προσεξω ολα/εντιν πολλα τελος παντων απο/ τα βιβλια που αναφερεις θα δω απλα τον καταλογο των συγγραματων που πηρες απο το απθ... ε δεν πηραμε πια και τοσο καλα βιβλια..ενιγουει..

Τροποποιήθηκε από bad_samaritan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

για ιατρικά βιβλία:

Τα θέλετε αυτά ΔΩΡΕΑΝ, σε ηλεκτρονική μορφή?

Δείτε πως από παλιότερες δημοσιεύσεις μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μετά από αρκετή τριβή το 5 minute clinical consult με βοήθησε τα μάλα στην καθημέραν κλινική πράξη στο κινητάκι μου, βεβαίως βεβαίως. Κάποιοι εγχώριοι απαταιώνες ακόμη δίνουν την έκδοση του 1998. Για pocket pc η έκδοση του 09 που έχω κάνει πολλά κόπλα.

ΕΟΦ εκ των ουκ άνευ.

sanford guide, πάλι σε ηλεκτρονική μορφή αλλά δεν πεθαίνω κιόλας.

Από χαρτί, παίζει να αγοράσω τη συνοπτική εκδοση του kumar and clark. Κάποια άποψη για αυτό? Μου φάνηκε λίγο πιο καλογραμμένο το ελληνικό από τα αντίστοιχα oxford.Και σίγουρα πιο πρόσφατο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Εχει κανείς να προτείνει κάποιο βιβλίο Ακτιονολογίας στα Αγγλικά? Για να κατανοήσεις τα βασικά και να περάσεις τις προφορικές εξετάσεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει κανείς να προτείνει κάποιο βιβλίο Ακτιονολογίας στα Αγγλικά? Για να κατανοήσεις τα βασικά και να περάσεις τις προφορικές εξετάσεις..

Αν και μπορεί να θεωρήσεις COS οτι το πουλάω σε άλλο τόπικ, http://www.amazon.com/Squires-Fundamentals-Radiology-Robert-Novelline/dp/0674012798

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από χαρτί, παίζει να αγοράσω τη συνοπτική εκδοση του kumar and clark. Κάποια άποψη για αυτό? Μου φάνηκε λίγο πιο καλογραμμένο το ελληνικό από τα αντίστοιχα oxford.Και σίγουρα πιο πρόσφατο

εγκρινω

τα πιο νορμαλ βιβλιαράκια είναι γενικά η σειρά αυτή(οχι για να δώσεις εξετάσεις βεβαια αλλά για να θυμάσαι κ να καταλαβαίνεις αυτά π διαβάζεις)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από χαρτί, παίζει να αγοράσω τη συνοπτική εκδοση του kumar and clark. Κάποια άποψη για αυτό? Μου φάνηκε λίγο πιο καλογραμμένο το ελληνικό από τα αντίστοιχα oxford.Και σίγουρα πιο πρόσφατο

εγκρινω

τα πιο νορμαλ βιβλιαράκια είναι γενικά η σειρά αυτή(οχι για να δώσεις εξετάσεις βεβαια αλλά για να θυμάσαι κ να καταλαβαίνεις αυτά π διαβάζεις)

Holly, μήπως μπορείς να μου πεις από ποιές εκδόσεις θα τα βρω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εννοείς απο ποιό ελληνικό βιβλιοπωλείο να πας να τα αγοράσεις;

Συνήθως κάνω αγορές μέσω νετ (http://www.amazon.co.uk/Essentials-Clarks-Clinical-Medicine-Pocket/dp/0702035238 ) . Δεν έχω ψάξει πού να το πάρω στην Αθήνα....

Τα κανονικά τα βιβλια -οχι τα pocket- νομίζω μας τα είχε δώσει η σχολή ( την έκδοση του 2005) απο τον Πασχαλίδη. Μπορείς να ρωτήσεις και εκεί κ να σου φέρουν κατα παραγγελία αυτό που θές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Μετά από τόσα χρόνια μπαίνω πρώτη φορά σ'αυτό το topic κι είπα να συνεισφέρω ό,τι μπορώ...

Μερικά βιβλία που θεωρώ "καλά" (απ'αυτά που έχω διαβάσει είτε σε ικανοποιητικό όγκο είτε από εξώφυλλο σε εξώφυλλο) είναι:

(1) Λοιμώξεις Γιαμαρέλλου (το παλιό χοντρό κόκκινο βιβλίο). Έχω διαβάσει αρκετά κι από νεώτερη έκδοση, αλλά δεν είχα την ίδια καλή αίσθηση χωρίς να σημαίνει ότι το θεωρώ υποδεέστερο.

(2) Harrison's (όχι το manual, που δεν με ικανοποίησε σαν περιστασιακή ανάγνωση): ΔΕΝ έχει "τα πάντα", αλλά σίγουρα πρέπει να το διαβάσεις για να έχεις μια καλή εικόνα. Θυμίζει εγκυκλοπαίδεια μερικές φορές... Θα ήταν καλό να γινόταν και πιο πρακτικό, αν και δείχνει βελτίωση από έκδοση σε έκδοση.

(3) AHFS Drug Information: ακριβό, αλλά must... Καμμία σχέση με Goodman's και δεν συμμαζεύεται... Τα πάντα όλα... Η έκδοση του 2004 κυκλοφορεί πλήρης στο διαδίκτυο. Δεν έχω δει επόμενη έκδοση (πλήρη) σε ηλεκτρονική μορφή. Προσωπικά έχω ολόκληρο το "μπαούλο" του 2007 και του 2012...

(4) Mandell's Principles and Practice of Infectious Diseases: έχω διαβάσει αρκετά από 2 εκδόσεις και είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

(5) Manual of clinical problems in infectious diseases: ένα βιβλιαράκι που έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου και το ξεφύλλισα. Είναι λίγο παλιό (2005 αν θυμάμαι καλά), αλλά στα κείμενα που διάβασα έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την πρακτική προσέγγιση του θέματος.

(6) Σκαλκέα: Η εξέταση του χειρουργικού ασθενούς. Από τα καλύτερα που έχω δει στο αντικείμενο. Με εντυπωσίασε ιδιαίτερα στο κεφάλαιο του αναπνευστικού [troll mode on] καθώς είναι γνωστή η σχέση χειρουργών-στηθοσκοπίων...[/troll mode off] Πολύ καλό είναι και του Αραπάκη.

(7) Wallach: δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο. Είναι το γνωστό βιβλίο ερμηνείας των εργαστηριακών εξετάσεων. Λίγο δύσχρηστο index, μερικά πράγματα είναι δυσεύρετα παρ'ό,τι υπάρχουν. Αν όμως καταφέρεις να βρεις αυτό που ψάχνεις :P συνήθως καλύπτεσαι - πράγμα σπάνιο για τέτοιου τύπου βιβλίο... Θα το έβαζα στα must...

(8) Αρχές ακτινολογίας του θώρακα (Felson): ένα βιβλιαράκι, που διαβάζεις σε 1-2 απογεύματα και περιγράφει μερικά πολύ βασικά ακτινολογικά σημεία. Δεν απευθύνεται σε έμπειρους, αλλά για κάποιον που βλέπει πρώτη φορά ακτινογραφίες δίνει κάποια πολύ βασικά σημεία, με τα οποία πολλές φορές "δεν καταδέχονται" να ασχοληθούν καταθηγητές και συγγράμματα...

Τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα σε όλους, αλλά θεωρώ ότι ξεχωρίζουν με κάποιο τρόπο το καθένα και αξίζουν την προσοχή μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Είμαι 3ο ετής (πλέον 4ο αλλά δεν το έχω συνηθίσει ακόμα) στα Γιάννενα και επειδή η σχολή έδινε ό,τι να ναι, μα όταν λεω όμως Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ το εννοώ (αν και έχουν βελτιωθεί πολύ) αναγκάστηκα να το ψάξω πολύ το θέμα και πιστεύω ότι αυτά μπορεί να βοηθήσουν - αρέσουν σε κάποιους:

1) Gray's Anatomy, The Anatomical Basis of Clinical Practice: το βιβλίο αυτό είναι κατά την άποψή μου η πληρέστερη "ανατομία" που παίζει να κυκλοφορεί...ιστολογία, εμβρυολογία, μακροσκοπική ανατομία και νευροανατομία - έχει και λίγο εμβιομηχανική σε κάτι σημεία για αρθρώσεις. πολύ καλά οργανωμένο, πολύ ογκώδες και δεν μ έχει απογοητεύσει ποτέ όταν ψάχνω για μια πλήρη περιγραφή της ανατομίας μίας δομής.

2) Medical Physiology Updated 2nd edition Boron & Boulpaep - Αν και δε του λείπει τίποτα είναι πολύ πολύ βαρύ για να πεις "θα διαβάσω από εδώ" οπότε το αντικατέστησα με την Φυσιολογία της Costanzo (ελληνική έκδοση) που αν και είναι πολύ συνοπτική είναι τόσο πυκνή που τα λέει "όλα" - still ποτέ δεν ξεχνώ ότι έχω και τον Boron για εκτεταμένη αναφορά

3) Histology and Cell Biology 3rd edition: An introduction to Pathology: Είναι το βιβλίο που συνδέει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ιστολογία - βιολογία - φυσιολογία...και έχει τέλεια εικονογράφηση. ΤΕΛΕΙΑ

4) Oxford Handbook of Clinical Surgery 4th edition: Μία λέξη: Θεϊκό

5) Ιατρική Μικροβιολογία Slack και συν. (μετάφραση 17ης αγγλικής έκδοσης - τρέχουσα αγγλική 18η): Μας το έδωσαν στη σχολή και δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο (ενώ προσπαθώ να βρω κάτι άλλο στα αγγλικά) γιατί απλά το βιβλίο είναι η μετάφραση μίας άριστης μικροβιολογίας - κάποια λίγα συντακτικά αλλά είναι πρόσφατα μεταφρασμένο και δεν έχει πολυκυκλοφορήσει. (μας έδωσαν και Tortora στα Μικρόβια 2 ... κάνω ότι δεν το χω στην βιβλιοθήκη μου)

6) Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease 8th edition: Το λατρεύω, είναι τεράστιο, έχει σχεδόν τα πάντα και ενώ έχω 3 ελληνικά βιβλία, αν θέλω να μάθω κάτι σ αυτό ψάχνω, είναι σαν να μου ανοίγει το κεφάλι και να τα φυτεύει μέσα.

7) φάρμακα ΕΟΦ, χωρίς σχόλια

8) Kumar and Clark's Clinical Medicine 8th edition: Δεν έχω όνειρα να γίνω παθολόγος και φέτος που το αγόρασα δε το χρησιμοποίησα όσο του χρόνου στο 4ο αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλό βιβλίο για μία καλή βάση που ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ στην παθολογία

"Βαρύ" χειρουργικό δεν ξέρω ποιο είναι καλό...έτσι που τα ψάχνω μακάρι να μπορούσα να τα πάρω όλα...αλλά δεν παίζει!

Μπορεί να φαίνονται λίγο βαρειές οι διατυπώσεις μου αλλά απλά είναι απόψεις...οπότε δεν είναι απαραίτητο ότι συμφωνούν όλοι ή ότι όλοι βολεύονται με αυτά που πρότεινα...

Υ.Γ. Έχω Bates για εξέταση και Σκαλκέα...καλά ο Σκαλκέας γράφτηκε την εποχή της Γραμμικής Β και τυχαία κάποιος τον αποκωδικοποιήσε και μας τον σερβίρει στις σχολές μας...Κάτι μαζεμένο για κλινική εξέταση έχετε να προτείνετε...που να μην απευθύνεται αποκλειστικά σε παθολόγους (κοινώς χειρουργικού ασθενούς)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό Handbook παθολογίας; Ευχαριστώ!

Την Παθολογία του Braun (Εκδ. Πασχαλίδης). (αυτό - το site του Πασχαλίδη δε λειτουργεί)

Αν σε βολεύουν οι λίστες, το συνιστώ. Έχει, βέβαια, και αναλυτικές υπενθυμίσεις/επεξηγήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Το Εγχειρίδιο φυσιολογίας (Silbernagl) το έχει και ο Πασχαλίδης (μάλλον νέα έκδοση). Όντως εξαιρετικό βιβλίο!

Τροποποιήθηκε από blackf
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.