Jump to content

εκ των ων ουκ άνευ Ιατρικά βιβλία


Recommended Posts

Μετα απο τη προηγουμενη νιλλα που εφαγα, ξαναγραψα το κειμενο και σας το παραδιδω.

Ξεκιναω απο τις βασικες επιστημες... Ολοι οι τιτλοι που αναφερω εδω ειναι ξενογλωσσοι μιας που δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με τα ελληνικα τεκτενομενα στο χωρο αυτον... Διπλα σε καθε τιτλο βαζω και το ISBN για οποιον ενδιαφερεται να ψαξει περισσοτερες πληροφοριες.

1) Harper's Illustrated Biochemistry (LANGE Basic Science) 0071389016 Εξαιρετικη Βιοχημια.. κατα τη γνωμη μου καλυτερη και απο αυτη του Lippincott. Εχει πολλες συγκεντρωμενες πληροφοριες, πινακακια και τα καλυτερα διαγραμματα που εχω δει σε παρομοιο βιβλιο.

2) Basic & Clinical Pharmacology (LANGE Basic Science) 0071410929 Επισης old time classic... απο την ιδια σειρα, ανανεωνεται συχνα και για πρωτη επαφη με τη φαρμακολογια ειναι ιδανικο, ειδικα για οσους κουραζονται απο τα πολλα εικονιδιακια του Lippincott η θελουν κατι πιο ενημερωμενο, αλλα μεχρι εκει.

3) Gray's Anatomy for Students 0443066124 Μια light εκδοσητου "μπαμπα" Gray. Μη σας παραπλανησει ομως το ονομα... Ειναι πολυ κατανοητη και οι εικονες ειναι ξεκαθαρες... Αλλωστε κανεις δε θα κατσει ποτε να διαβασει το μεγαλο Gray "cover-to-cover". Αξιζει να σημειωθει οτι ειναι κατα πολυ φθηνοτερο κιολας... Ριξτε του μια ματια και σε συνδυασμο με τον Ατλαντα του Netter ειναι μια καλη αρχη.

4) 2005 Physicians' Desk Reference 1563634988 Το PDR ειναι οτι θα πρεπει να συμβουλευεται ενας ιατρος πριν συνταγοφραφισει... Τεραστιο, σχετικα φθηνο και περιεκτικοτατο. αρνητικα σημεια: οργανωνεται κατα φαρμακευτικη εταιρια και το χαρτι του θυμιζει εφημεριδα... Εκει ομως θα βρειτε κατηγορια, χρησεις, μορφες, δοσολογια, αλληλεπιδρασεις, ανεπιθυμητες ενεργειες, επιπλεον χρησιμες πληροφοριες και μελετες με μια ματια...

5) Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics 0071422803 Απλως η βιβλος της φαρμακολογιας (Αλλοι θεωρουν το Martindale)... θα βρειτε σχεδον καθε ουσια, παλια η καινουργια και τα παντα γιαυτη. Για τους περισσοτερους ειναι σπαταλη χρηματων αφου το (4) ειναι υπεραρκετο και σπανιως χρειαζονται τετοιες λεπτομεριες για ενα σκευασμα.

6) Basic Histology: Text & Atlas, 10th Ed. 0071378294 Ενας απο τουσ καλυτερους ατλαντες ιστολογιας με ενα εξισου καλο CD...

7) Langman's Medical Embryology with Simbryo CD-ROM, Ninth Edition 0781743109 Το standard στην εμβρυολογια. Εξαιρετικο cd, πολυ καλες εικονες, ξεκαθαρο και κατανοητο κειμενο...

8) Review of Medical Physiology 0071440402 Αλλο ενα βιβλιο της σειρας lange. Ανανεωμενο, ξεκαθαρο, μια πολυ καλη πρωτη επαφη με τη φυσιολογια, λιγοτερο λεπτομερες απο τον Valder, περισσοτερο κατανοητο... Εχει εξαιρετικα διαγραμματα και εικονες.

9) Textbook of Medical Physiology 0721632564 Ο τιτλος ξεγελαει μιας που δεν ειναι και τοσο "medical-oriented". Γραμμενο απο 2 ερευνητες και καθηγητες του Yale medical school, αναλυει πολυ το φαινομενα στο μοριακο επιπεδο, πραγμα σπανιο για αλλες φυσιολογιες. Κατι που το ξεχωριζει απο τις υπολοιπες συνεφεις εκδοσεις ειναι η εισσαγωγη καθε φαινομενου αναλυοντας πρωτα τους φυσικους νομους οι οποιοι το διεπουν, πραγμα το οποιο βοηθαει πολυ στη κατανοηση.

10) Robbins & Cotran Pathologic Basis of Disease 0721601871 Να με συγχωρειτε για την υπερβολη, αλλα οποιος δεν ξερει παθολογια, δεν ξερει ιατρικη. Αυτο ειναι το βιβλιο που θα σας βγαλει απο την παραπανω κατηγορια και το γνωριζετε... MUST!

11) Molecular Cell Biology, Fifth Edition 0716743663 Το μελλον της ιατρικης. Δυστυχως οποτε και να βγει ενα τετοιο βιβλιο, θεωρειται ηδη ξεπερασμενο... και αυτο ειναι ηδη αρκετα παλιο (2003) αλλα ειναι καλογραμμενο, γεματο πληροφοριες και πολυ καλες εικονες. Περιεχει ενα CD με βιντεακια που καμια φορα βοηθουν στη κατανοηση των διαφορων κυτταρικων διαδικασιων.

12) Jawetz, Melnick, & Adelberg's Medical Microbiology 0071412077 Και παλι Lange!!! οχι, δε τα παιρνω απο τη McGraw-Hill!!!! Απλως τη θεωρω μια πολυ καλη σειρα με βιβλια καινουργια, δοκιμασμενα στο χρονο, και κατανοητα. και αυτο το βιβλιο δε θα σας απογοητευσει... Ριξτε του μια ματια.

13) Textbook Of Physical Diagnosis: History And Examination 141600307X Η καινουργια εκδοση (κυκλοφορει τον Οκτ. 2005) ισως του καλυτερου εγχειριδιου πανω στη κλινικη εξεταση-ιστορικο-διαγνωση, ενας τομεας δυσκολος που απαιτει γνωσεις, φαντασια και λιγο ταλεντο... Αν κρινω απο τη προηγουμενη εκδοση, το DVD που περιεχει και μονο αυτο αξιζει ολα τα λεφτα... εκει μπορειτε να βρειτε και κυριως να δειτε το τροπο εξετασης και τις διαφορες τεχνικες στη πραξη.... Για οπτικους τυπους και οχι μονο!

14) Rapid Interpretation of EKG's, Sixth Edition 0912912065 Το πλεοω κλασσικο βιβλιο στο ΗΚΓ.... MUST!

15) Harrison's Principles of Internal Medicine 16th Edition 0071402357 Ειμαι πολυ μικρος για να κρινω το Harrison's..... MUST οσο ελαχιστα.

16) Pathophysiology of Heart Disease: A Collaborative Project of Medical Students and Faculty 0781740274 Μια δουλεια των φοιτητων του Harvard Medical School σε συνεργασια με τους καθηγητες τους, απο τις Βιβλους στο χωρο. Απλη, κατανοητη, περιλαμβανει το συνολο σχεδον των διαταραχων και τον μηχανισμο τους. Εχει ενα εξαιρετικο κεφαλαιο στο ΗΚΓ και στα φαρμακα που χρησιμοποιουνται για τα καρδιαγγειακα νοσηματα. Ριξτε του μια ματια και θα το παρετε αμεσως!

18) Heart Sounds Made Incredibly Easy 1582553580 Βασικα απευθυνεται σε νοσηλευτες αλλα εχει ενα cd με πολλους ηχους σε καλη ποιοτητα και περιγραφει καθε μια διαταραχη σε ξεχωριστο κεφαλαιο αναλυοντας το τι πρεπει να ακουτε... Πολυ καλυτερο απο τα διαφορα sites σε αυτο το τομεα, αλλα το περιεχομενο ειναι καπως απλοικο και εχει στο τελος καθε ενοτητας καποιες γελοιες ερωτησεις κατανοησης και καποια σκιτσακια τα οποια θα σας φανουν παιδικα... Γενικως ομως το θεωρω ενα χρησιμο και σχετικα φθηνο βιβλιαρακι σε ενα δυσκολο τομεα.

Αν θελετε να συνεχισω με τη λιστα η οποιαδηποτε διευκρινιση πειτε μου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρία βιβλιαράκια must κι από μένα. :)

  • Schwartz's Principles of Surgery, Brunicardi (Editor) et al, McGraw-Hill, 8th Edition (2005)
    Κορυφαία βίβλος χειρουργικής, όπως είναι ο Harrison για την Εσωτερική Παθολογία έτσι είναι ο Schwartz για τους χειρουργούς. Ίδιος εκδοτικός οίκος, έχουν και παρόμοιο ύφος.
    0071410902.01._SCMZZZZZZZ_.jpg


  • Neurology, Mumenthaler et al, Thieme, 4th Edition (2004)
    Το καλύτερο pocket textbook Νευρολογίας που έχει περάσει απ'τα χέρια μου (και τα ψάχνω!). Γρήγορη και αποτελεσματική κωδικοποίηση των περισσότερων νευρολογικών ασθενειών και αλγορίθμων θεραπείας.
    pubid-848078832.gif



  • Handbook of Neurosurgery, Greenberg, Thieme, 5th Edition (2001)
    Όπως ο Mumenthaler για τη Νευρολογία, έτσι κι ο Greenberg για τους φοιτητές που ενδιαφέρονται για καριέρα στη Νευροχειρουργική.
    pubid1057114262.gif

emexclτα μεγέθη των εξωφύλλων δεν είναι σε κλίμακα!

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Για το Mumenthaler συμφωνω και επαυξανω. Μ'αρεσε τοσο αυτο το βιβλιο ωστε για ενα μικρο διαστημα σκεφτομουν να γινω νευρολογος. Μετα βεβαια "μιλησε" η λογικη... :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... σκεφτομουν να γινω νευρολογος. Μετα βεβαια "μιλησε" η λογικη... :lol:

:huh::(

Mπλεχ, δε μπορώ να με φανταστώ να έκανα τίποτα άλλο πέρα απ'τις δυο κλινικές νευροεπιστήμες (Νευρολογία, Νευροχειρουργική). :)

Γιατί βρε η «λογική»; Για την έλλειψη σοβαρής θεραπείας στα νευρολογικά νοσήματα; Τί να κάνουμε, κάποιος πρέπει να κάνει την dirty job. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτως και εγω για τον Mumenthaler.

Θελω ομως μια βοηθεια πανω στο θεμα των συγγραμματων. θελω μια καρδιολογια και ειμαι αναμεσα σε αυτες του Braunwald και του Hurst... Υπαρχει καποιος που να εχει δουλεψει και με τις δυο, ή να ξερει τα καλα και τα κακα καποιας απο αυτες?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρία βιβλιαράκια must κι από μένα. :)

[*]Schwartz's Principles of Surgery, Brunicardi (Editor) et al, McGraw-Hill, 8th Edition (2005)

Κορυφαία βίβλος χειρουργικής, όπως είναι ο Harrison για την Εσωτερική Παθολογία έτσι είναι ο Schwartz για τους χειρουργούς. Ίδιος εκδοτικός οίκος, έχουν και παρόμοιο ύφος.

0071410902.01._SCMZZZZZZZ_.jpg

Έχω ακούσει και εγώ εξαιρετικά σχόλια. Αν και με το Oxford έχω μείνει υπερευχαριστημένος. Θα ήθελα να προσθέσω εδώ ένα σχόλιο για το επίτομο του Schwartz που έχω και είναι στα ελληνικά. Από τις πιο κουραστικές μεταφράσεις που έχω συναντήσει. Μαζί και πρόβλημα συνοχής.

emarright makischa. Έχω τον Braunwald σε cd-rom. Αν θες στο δίνω για αντιγραφή.

Μεταξύ Dale Dubin-Rapid interpretation... και Malcolm Thaler-The only EKG book you'll ever need προτίμησα το βιβλίο του Thaler βασιζόμενος στα σχόλια των αναγνωστών στο amazon.com. Σήμερα ήρθε με το ταχυδρομείο οπότε σύντομα θα βγάλω κάποια συμπεράσματα. Κάποιος που να έχει το βιβλίο του Dubin στην 6η έκδοση του, να μένει Αθήνα και να ενδιαφέρεται για ανταλλαγή και φωτοτυπίες; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

makischa. Έχω τον Braunwald σε cd-rom. Αν θες στο δίνω για αντιγραφή.

Μεταξύ Dale Dubin-Rapid interpretation...  και Malcolm Thaler-The only EKG book you'll ever need προτίμησα το βιβλίο του Thaler βασιζόμενος στα σχόλια των αναγνωστών στο amazon.com. Σήμερα ήρθε με το ταχυδρομείο οπότε σύντομα θα βγάλω κάποια συμπεράσματα. Κάποιος που να έχει το βιβλίο του Dubin στην 6η έκδοση του, να μένει Αθήνα και να ενδιαφέρεται για ανταλλαγή και φωτοτυπίες; :D

speez εχω τον Dubin, ολοκαινουργιο χωρις σημειωσεις κλπ στην 6η εκδοση και ενα cd με προτυπα ΗΚΓ για τις διαφορες διαταραχες και με καρδιακους ηχους. Οποτε θελεις μπορουμε να κανονισουμε, στειλε πμ. Θα με βοηθουσε πολυ αν μου δανιζες και τον Braunwald για αντιγραφη κιολας.... emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας που είπατε για ΗΚΓ, για ΗΜΓ (γενικότερα Νευροφυσιολογία Περιφερικού) αντίστοιχα ο Θεός είναι ο Kimura αν και μιλάμε για αρκετά ειδικευμένο βιβλίο για... αποφασισμένους προς Νευρολογία. :)

0195129776.01._SCMZZZZZZZ_.jpg

Electrodiagnosis in Diseases of Nerve and Muscle: Principles and Practice

Jun Kimura, Oxford University Press, 3rd Edition (2001)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιο βιβλίο "Βίβλος" για εργαστηριακες εξετάσεις έχει να προτείνει κανεις?

Για του Wallach εχω ακούσει καλά λόγια...

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιο βιβλίο "Βίβλος" για εργαστηριακες εξετάσεις έχει να προτείνει κανεις?

Για του Wallach εχω ακούσει καλά λόγια...

emthanx

emarup Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι το Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests των Pagana (ISBN 032301609X) το οποιο ειναι και αρκετα φθηνο.

Μετα ερχεται το A Manual of Laboratory and Diagnostic Test (ISBN 0781741807) με το οποιο να σου πω την αληθεια δεν εχω ασχοληθει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και ειναι επισης φθηνο. Τελος, βιβλος θεωρειται το Clinical Laboratory Medicine (ISBN 0683307517) το οποιο ειναι στη διπλασια περιπου τιμη και εκει θα βρεις πολλες, εξειδικευμενες (και συνηθως περιττες στη πραξη) πληροφοριες. Ελπιζω να σε καλυψα! :D:D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αν θες στα Ελληνικά, ο Wallach υπάρχει στο Λίτσα μεταφρασμένος. Τον έχω, είναι αρκετά καλός αλλά χάνεσαι λίγο λόγω της κακής ποιότητας της έκδοσης (οι πληροφορίες είναι εξαιρετικές)

Ο Adams είναι ό,τι καλύτερο από άποψη νευρολογικής νοσολογίας (Adams and Victor's Principles of Neurology, υπάρχει η 8η έκδοση στα αγγλικά και 7η στα ελληνικά) - τα περί Bradley είναι τουλάχιστον αστεία. Παρ'όλα αυτά, υπάρχει μια Νευρολογία (Σ. Μπαλογιάννης, εκδόσεις Πουρνάρα στη Σαλονίκη) με απείρως περισσότερες πληρόφορίες (1 τόμος παθήσεις συζυγιών, 1 τόμος απομυελινωτικά κτλ) αλλά 1) είναι στην καθαρεύουσα (έκδοση 2004) και 2) θα πάρει πάνω από 10 τόμους μέχρι να τελειώσει

Μ'αρέσουν πολύ οι Harrisson και Cecil για εσωτερική παθολογία (Harrisson's Principles of Internal Medicine, η 16η ετοιμάζεται από Παρισιάνο και Cecil Textbook of Medicine) αλλά το πιο επιβλητικό βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ είναι το Mandell, Douglas and Bennett's Principles and Practice of Infectious Disease, 2 τόμοι και κοντά 4000 σελίδες για λοιμώδη νοσήματα. Προφανώς όχι ό,τι πιο πρακτικό (ή χρήσιμο για μη ειδικούς) αλλά πραγματικά εντυπωσιακό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Να διαφωνήσω με όλους τους άλλους γιατί ίσως δεν ξέρεται στις βιβλιοθήκες κάθε ιατρού καθηγητή τι υπάρχει ? emeleos

Stryer Biochemistry (Freeman Edition) Αααα καλά μιλάμε ότι σύγχρονο υπάρχει στην Βιοχημεία. Πολλοί δανείστηκαν ολόκληρα κεφάλαια έλληνες καθηγητές για να γράψουν συγγράματα. Βλ Τρακατέλλης, Γιωργάτσος.

Sabiston Book of Surgery. Ο Sabiston δίνει μία βιολογική βάση στην Χειρουργική δίότι κακά τα ψέματα παίδες πολλοί χειρουργοί κάνουν αν μη όλοι τα διδακτορικά τους στα εργαστήρια Βιοχημεία, Φυσιολογίας, Βιολογίας και Φαρμακολογίας.

Harrison. Εξαιρετικά καλός..... Βίβλος για πολλούς. Προτείνω επίσης του Kummar Clinical Medicine.

Campelles Operative Orthopaedics... H βίβλος για κάθε ορθοπαιδικό. Επίσης Essential Orthopaedics & tRAUMA του Edward.

Goodman & Gillman και ξερό ψωμί. Καλύτερο δεν υπάρχει πουθενά... ΑΑ για όσους θέλουν μία έξυπνη λύση Mosby Drug Reference 2005

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι αντι για τη φαρμακολογια του Goodman, την οποια διαβασα ομολογω για τρεις μερες μονο, θα προτεινα τη φαρμακολογια του Katzung απο τη McGraw-Hill.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:D Yeap δεν είναι καθόλου άσχημη. Για ένα review που ετοίμαζω έχω κάνει σχετική έρευνα. Αλλά αν θέλει κάποιος να δώσει τα διπλάσια παίρνει του Goodman. Απλά δε κάνει να την διαβάζεις έτσι σαν βιβλίο (αν και βιβλος πρόκειται :blink: ) Ψαχνεις απλά αυτό που εσύ θέλεις, τι να κάνουμε...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για εμένα η αρχή ήταν το Ιατρικό Λεξικό του Dorland's και δεν νομίζω να λείπει σε κάποιον... Μετά πήγα στον άτλαντα του Netter και όταν μεγάλωσα, στο Oxford Handbook of Clinical Medicine. Το αγαπημένο μου είναι το Synopsis of Psychiatry των Kaplan & Sadock. ΥΓ. Τόσα βιβλία έχω αγοράσει που τα βρήκα μέτρια, αλλά ξετρελάθηκα με ένα βιβλίο της σχολής, την Ιατροδικαστική του Κουτσελίνη. Όλοι έχουμε δικαίωμα στη διαστροφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:(Ισως διότι δεν έχεις δει αρκετά. Πάντως από τα ελληνικά καλύτερα τα ξενόγλωσσα συγγράματα. Πάντως δεν θα μου λείψει και έμενα καθόλου ο Dorland
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα χθες, σ'ένα ιατρικό βιβλιοπωλείο και πήρα τρία βιβλία. Πρόκειται βιβλία που μου πρότειναν κάποιοι φίλοι που ξεκίνησαν ήδη να εργάζονται αλλά και ο βιβλιοπώλης και μια γιατρός-αιματολόγος που έτυχε να είναι μέσα στο κατάστημα την ίδια ώρα με μένα και είναι χρήσιμα, πιστεύω τόσο σε έναν αρχάριο, όσο και σε έναν πιο έμπειρο γιατρό

Τα βιβλία είναι τα εξής:

1. Τα κλινικά σημεία στην παθολογία-έγχρωμος άτλας

Συγγραφέας Michael Zatouroff, επιμέλεια Ελευθεριος Ανευλαβής, μετάφραση Σταύρος Ανευλαβής

Εκδόσεις Πασχαλίδης

Τιμή 30 ευρώ

Όπως γράφει στον τίτλο, είναι ατλαντας, έχει 862 φωτογραφίες από διάφορες παθήσεις, σπάνιες και μη και μαζί έχει και μια λεζάντα με εξηγήσεις! Μου άρεσε πολύ και πιστεύω πως είναι αρκετά χρήσιμο για κάποιον που πρωτοξεκινά, γιατί ως γνωστόν οι εικόνες αξίζουν όσο χίλιες λέξεις! Α, γράφει και κάτι πολύ πετυχημένο ο συγγραφέας "Τα φυσικά σημεία είναι όπως τα αγριολούλουδα. Είτε τα συναντάς στον περίπατό σου τυχαία, είτε τα αναζητάς ξέροντας από πριν που να ψάξεις" Δεν είναι πολύ όμορφο και σωστό;

2. Κλινικός οδηγός-Παθολογία-Εξέταση-Διάγνωση-Θεραπεία-Επείγοντα

Συγγραφείς J.Braun - A.Dormann, επιμέλεια Ιωάννης Παπαδόπουλος

Εκδόσεις Πασχαλίδης

Τιμή 40 ευρώ

Αυτό το βιβλίο είναι ένας οδηγός, όπως γράφει και ο τίτλος, ένα βιβλίο-σύμβουλος για τη γρήγορη και υπευθυνη ενημέρωση του γιατρού, αρχάριου και μη! Περιέχει τόσο θεωριτικές πληροφορίες, όσο και πρακτικές από την εμπειρία των γιατρών που το έγραψαν, και το σημαντικότερο, είναι σε μέγεθος βιβλίου τσέπης, ακιβώς για να το κουβαλάμε μαζί μας! Είναι κομματάκι βαρύ, με τις 1320 και, σελίδες του αλλά μου άρεσε πολύ (περισσοτερο από το αντίστοιχο του Harrison) και απ' ότι μου είπαν και άλλοι είναι ιδιατέρως χρήσιμο και πρακτικό

3. Εγχειρίδιο επείγουσας θεραπευτικής

Συγγραφεις Mengert - Eisenberg - Copass, επιμέλεια Γεώργιος Μπαλτόπουλος

Εκδόσεις Πασχαλίδης

Τιμή 43 ευρώ

Αυτό, να πω την αλήθεια, δεν το επεξεργάστηκα καλά καλά, μια ματιά μόνο του έριξα, αλλά περιέχει επείγουσες καταστάσεις (πολλέεεες είναι οι άτιμες) στην παθολογία και επιλεκτικά κάποιες από χειρουργική Αυτό δε μου άρεσε ιδιαιτερα, θα προτιμούσα να περιείχε και τραυματιολογία, τέλος πάντων! Πάντως, είναι καλά οργανωμένο, με πίνακες, εικόνες, ιεράρχιση των κινήσεων που πρέπει να κάνουμε κλπ Αριθμός σελίδων 1200 και κάτι ψιλά!

Αυτά, τα ολίγα!

Συμβουλη του βιβλιοπώλη παντως, είναι να μη φορτωνόμαστε με πολλά βιβλία (ως αρχάριοι γιατροί), λίγα, βασικά και περιεκτικά, μου είπε, γιατί αργότερα στη δουλειά, οι διάφορες εταιρείες φαρμάκων θα μας δίνουν τα βιβλία που χρειαζόμαστε!

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές συμβουλές για την επιλογή βιβλίων.

1.Αγοράζετε μόνο αμερικάνικα συγγράματα.είναι τα μόνα που γράφονται με γνώμονα τις ανάγκες και όχι την προβολή των καθηγητών.

2.Επικεντρωθείτε πρώτα στην εκμάθηση της επειγοντολογίας και του family medicine αφού αυτά κυρίως θα κάνετε στο αγροτικό και αυτά ζητούν να ξέρετε όταν ξεκινάτε ειδικότητα.

3.Εχετε τα manual μαζί σας στην κλινική για να τα συμβουλεύεστε επιτόπου.

4.Πρέπει να ξέρετε τη διαβάθμιση των γνώσεων σε σημαντικές,λιγότερο σημαντικές και πιο ασήμαντες.Μερικοί με διαίσθηση ξεχωρίζουν αμέσως τι χρειάζεται και τι όχι,οι πιο πολλοί όμως χρειάζονται καθοδήγηση.Για να ξέρετε τι είναι σηματικό αγοράστε αμερικανικές σειρές βιβλίων που απευθύνονται στους φοιτητές που προετοιμάζονται για τα USMLEE π.χ. Blueprints.

5.Μην ανησυχείτε ότι οι επιμελητές ξέρουν περισσότερα,διότι συνήθως ότι ξέρουν το έχουν μάθει ρωτώντας ή στην πράξη.

6.Πολλοί γιατροί δε διαβάζουν κανένα απολύτως βιβλίο γιατί θεωρούν ότι τους παραπλανούν και προορίζονται περισσότερο για το κύρος του καθηγητή συγγραφέα.Θα ακούστε εκφράσεις όπως by the book,εμένα μου αρέσουν τα βιβλία με εικόνες και όσοι γράφουν τα βιβλία δεν έχουν πατήσει στην κλινική.

7.Γενικά κανείς δεν πρόκειται να σας εκτιμήσει περισσότερο για τις γνώσεις σας.Αντίθετα είναι πιθανό να έρθετε σε σύγκρουση με συναδέλφους εάν επιμένετε πολύ για θέματα που δε θεωρείται ότι έχετε εμπειρία.Για αυτό αγοράστε βιβλία που γράφουν για τη συμπεριφορά σας στην κλινική,πώς πρέπει να μιλάτε στους συναδέλφους και στους ασθενείς,πόσο χρόνο να αφιερώνετε και άλλα people skills που θα καθορίσουν το προφίλ σας πολύ περισσότερο από τις γνώσεις σας.

8.Γενικά πρέπει να είστε γρήγοροι στην αφομοίωση και εφαρμογή των γνώσεων.Πολλά πράγματα δεν υπάρχουν στα βιβλία αλλά στα manual που συνοδεύουν τα μηχανήματα.Πολλά από αυτά έχουν μεγάλη αξία στην κλινική πράξη και είναι ένας λόγος που πολλοί γιατροί περιφρονούν τα βιβλία.

9.Γενικά να είστε της πράξης και όχι του μπλα-μπλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι αντι για τη φαρμακολογια του Goodman, την οποια διαβασα ομολογω για τρεις μερες μονο, θα προτεινα τη φαρμακολογια του Katzung απο τη McGraw-Hill.

Και υπάρχει και σε μίνι έκδοση για review, που παλεύεται πολύ ανετότερα από το ορίτζιναλ τέρας... Εγώ τα'χα πάρει και τα 2 στο τρίτο έτος, αλλά τώρα θα'χουν βγει καινούργια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και υπάρχει και σε μίνι έκδοση για review, που παλεύεται πολύ ανετότερα από το ορίτζιναλ τέρας... Εγώ τα'χα πάρει και τα 2 στο τρίτο έτος, αλλά τώρα θα'χουν βγει καινούργια...

Το λεγομενο κατζουνγκακι οπως το λεγαν πολλοι ελληνες συμφοιτητες μου. :) Πολυ καλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ καλο βιβλιο ο Katzung, ομως υπαρχει μια καλυτερη κλινικη φαρμακολογια -εκεινη των Bennett & Brown. Εχω διαβασει και τα 2 βιβλια (η φαρμακολογια ειναι το ψωνιο μου) και θελω να καταγγειλω την παγκοσμια συνομωσια που υπαρχει υπερ του Katzung. Το B&B ειναι πολυ πιο ευχαριστο κατα την αναγνωση, πολυ πιο προσανατολισμενο στη θεραπευτικη και γενικα αν ψαχνετε για "μικρη" φαρμακολογια μην κοιταξετε αλλου...

0443064806.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λεγομενο κατζουνγκακι οπως το λεγαν πολλοι ελληνες συμφοιτητες μου. :) Πολυ καλο...

Θεϊκό!!!

@Alex77: όντως o Katzung (και το Κατζουνγκάκι...) δεν έχουν και κανένα ιδιαίτερο κλινικό προσανατολογισμό... Αν δίνεις Φαρμακολογία όμως και το ένα βιβλίο είναι ο Harvey 2nd Edition και το άλλο ο Page (που το μοίρασαν προς το τέλος του έτους) είναι πολύ καλό για το ελάχιστα παραπάνω από το Harvey που θα'θελες να ξέρεις :) Τη σήμερον πάντως το ψώνιο με τη φαρμακολογία είναι πολύ ευκολότερο να το ικανοποιήσει κανείς: Epocrates ή κάποιο από τα σχετικά Skyscape και η βόλτα με το λεωφορείο ή το τρένο γίνεται απόλαυση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.