Jump to content

εκ των ων ουκ άνευ Ιατρικά βιβλία


Recommended Posts

Ναι μεν αλλα δεν χρησιμοποιω ουτε τρενο ουτε λωφορειο. Ασε που οταν διαβαζω εχω την ταση να πεταω το βιβλιο που και που στον τοιχο, οποτε το pda αποκταει σαφες μειονεκτημα.

Σοβαρα τωρα, οποιος αγορασει φαρμακολογια και παρει το Katzung εχει πεσει θυμα του αμερικανικου ιμπεριαλισμου. Το Bennet & Brown ειναι ενα βιβλιο που πρεπει να διαβασουν ολοι. Νεοι, γεροι, δικατσαδες, καβαλημενοι, καραφλοι, μαλλιαδες, γαβροι, βαζελοι κλπ. Ειναι ενα μνημιωδες επιστημονικο συγγραμα.

Παω να το ξαναδιαβασω λιγο γιατι ερεθιστηκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μολις τελειωσα μια γρηγορη αναγνωση της πρωτης εκδοσης του "The ΑΒΧ Guide" και ειμαι ενθουσιασμενος.

Παρ'οτι μικρουλι (λιγο πιο μικρο και ελαφρυ απο το μεγαλο Sanford) εχει ικανοποιητικη αναλυση των σημαντικοτερων χαρακτηριστικών των αντιμικροβιακων, guidelines διαγνωσης/θεραπειας για πολλες ασθενειες. συν μια μινι μικροβιολογια.

Μπορω να πω πως ειναι πιο ευχρηστο απο το Sanford (και αρα καλυτερο). Φερει βεβαια την εγγυηση του ονοματος Johns Hopkins.

Εξαιρετικο...

1563635194.01._AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις τελειωσα μια γρηγορη αναγνωση της πρωτης εκδοσης του "The ΑΒΧ Guide" και ειμαι ενθουσιασμενος.

Παρ'οτι μικρουλι (λιγο πιο μικρο και ελαφρυ απο το μεγαλο Sanford) εχει ικανοποιητικη αναλυση των σημαντικοτερων χαρακτηριστικών των αντιμικροβιακων, guidelines διαγνωσης/θεραπειας για πολλες ασθενειες. συν μια μινι μικροβιολογια.

Μπορω να πω πως ειναι πιο ευχρηστο απο το Sanford (και αρα καλυτερο). Φερει βεβαια την εγγυηση του ονοματος Johns Hopkins.

Εξαιρετικο...

1563635194.01._AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg

Είναι και διαθέσιμο δωρεάν στο νετ στο http://hopkins-abxguide.org/

Προφανώς βέβαια η έντυπη έκδοση είναι πιο πρόσφορη για μελέτη και (αν είναι όντως μικρούλι) για να το κουβαλά κανείς στην τσέπη.

Είχα βάλει την έκδοση για PDA (κι αυτή δωρεάν) αλλά για κάποιο λόγο δε μου δούλεψε και την παράτησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Είναι και διαθέσιμο δωρεάν στο νετ στο http://hopkins-abxguide.org/

Προφανώς βέβαια η έντυπη έκδοση είναι πιο πρόσφορη για μελέτη και (αν είναι όντως μικρούλι) για να το κουβαλά κανείς στην τσέπη.

Είχα βάλει την έκδοση για PDA (κι αυτή δωρεάν) αλλά για κάποιο λόγο δε μου δούλεψε και την παράτησα...

οντως πολυ ενδιαφερον!υπαρχει για windows xp?μηπως υπαρχει για symbian os?

....πολλα ζηταω ε?

btw Χαιρετισμους στο forum!(new user)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά καλά βιβλία ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ και ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ;

Τα αντιστοίχα συγγράμματα της ιατρικής σχολής Αθηνών πως σας φαίνονται; Πως θα τα κρίνατε;

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά έχεις κανείς άποψη για τον Άτλαντα Ανατομίας του Sobotta;;; Το βιβλίο διανέμεται δωρεάν στους φοιτητές του β' έτους και νομίζω (από τα λίγα που έχω δει) ότι είναι εξαιρετικό!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά έχεις κανείς άποψη για τον Άτλαντα Ανατομίας του Sobotta;;; Το βιβλίο διανέμεται δωρεάν στους φοιτητές του β' έτους και νομίζω (από τα λίγα που έχω δει) ότι είναι εξαιρετικό!!

Είναι πάρα πολύ χρήσιμο βιβλίο με καλές εικόνες. Θυμάμαι τότε που ήμουνα 2ο έτος που το πληρώναμε (και μάλιστα η Παριζιάνου το χτυπούσε 60,000 δραχμές τους 2 τόμους. Εκμεταλλευόταν την ανάγκη του φοιτητή η άτιμη). Κι όμως όλοι το αγόραζαν γιατί το χρειάζονταν. Ίσως όμως ακόμα καλύτερο για Ανατομία να είναι το Netter. Η σειρά του Netter είναι ανεπανάληπτη, με φανταστικές illustrations και υπάρχουν βιβλία για πάρα πολλά μαθήματα της ιατρικής, όχι μόνο ανατομία. Δες το κι αυτό αν σε ενδιαφέρει, από κανένα βιβλιοπωλείο της περιοχής.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά καλά βιβλία ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ και ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ;

Τα αντιστοίχα συγγράμματα της ιατρικής σχολής Αθηνών πως σας φαίνονται; Πως θα τα κρίνατε;

emrockon

Λοιπόν θα σου μιλήσω για το πώς αντιμετώπιζα το θέμα ως φοιτητής, γιατί δεν θα γίνω ακτινολόγος/ακτινοθεραπευτής, και έτσι ειδικά ξένα συγγράμματα δεν γνωρίζω καλά.

Τα βιβλία του Βλάχου είναι πολύ καλά για να δεις εικόνες, γιατί είναι καλής ποιότητας και μεγέθους και έχουν κάποιες επεξηγήσεις. Δεν ξέρω αν σας δίνουν το Μπενάκη, το οποίο είναι βιβλίο που βοηθάει αρκετά, όχι τόσο στο θέμα των εικόνων (είναι μάλλον μικρές και λίγες) αλλά στο θέμα της κατανόησης των βασικών ακτινολογικών εξετάσεων και της ΔΔ (που ερωτάται στις εξετάσεις από όλους).

Τέλος το Eisenberg είναι το Ευαγγέλιο της Ακτινολογίας, κατά πολλούς, το διαβάζουν οι ειδικευόμενοι και για φοιτητή νομίζω ότι είναι too much. Εκπληκτικό, αλλά πάρα πολύ δύσκολο και μάλλον ακατάλληλο για 4ο έτος.

Για ακτινογραφία θώρακος ψάξε το Felson. Δεν ξέρω αν το παίρνετε, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο. Μικρό βιβλίο, διαβάζεται εξαιρετικά ευχάριστα και γρήγορα, έχει και κάποια αστεία παραδειγματάκια που σου κρατούν το ενδιαφέρον και το τελειώνεις έχοντας αποκτήσει καταπληκτική ικανότητα να διαβάζεις τη Ro θώρακα. Must

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πάρα πολύ χρήσιμο βιβλίο με καλές εικόνες. Θυμάμαι τότε που ήμουνα 2ο έτος που το πληρώναμε (και μάλιστα η Παριζιάνου το χτυπούσε 60,000 δραχμές τους 2 τόμους. Εκμεταλλευόταν την ανάγκη του φοιτητή η άτιμη). Κι όμως όλοι το αγόραζαν γιατί το χρειάζονταν. Ίσως όμως ακόμα καλύτερο για Ανατομία να είναι το Netter. Η σειρά του Netter είναι ανεπανάληπτη, με φανταστικές illustrations και υπάρχουν βιβλία για πάρα πολλά μαθήματα της ιατρικής, όχι μόνο ανατομία. Δες το κι αυτό αν σε ενδιαφέρει, από κανένα βιβλιοπωλείο της περιοχής.

Το είδα του Netter στη βιβλιοθήκη (παλιά έκδοση βέβαια και αγγλική), αλλά δε με ενθουσίασε... Νομίζω ο Sobotta είναι κατά πολύ ανώτερος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές συμβουλές για την επιλογή βιβλίων.

1.Αγοράζετε μόνο αμερικάνικα συγγράματα.είναι τα μόνα που γράφονται με γνώμονα τις ανάγκες και όχι την προβολή των καθηγητών.

2.Επικεντρωθείτε πρώτα στην εκμάθηση της επειγοντολογίας και του family medicine αφού αυτά κυρίως θα κάνετε στο αγροτικό και αυτά ζητούν να ξέρετε όταν ξεκινάτε ειδικότητα.

3.Εχετε τα manual μαζί σας στην κλινική για να τα συμβουλεύεστε επιτόπου.

4.Πρέπει να ξέρετε τη διαβάθμιση των γνώσεων σε σημαντικές,λιγότερο σημαντικές και πιο ασήμαντες.Μερικοί με διαίσθηση ξεχωρίζουν αμέσως τι χρειάζεται και τι όχι,οι πιο πολλοί όμως χρειάζονται καθοδήγηση.Για να ξέρετε τι είναι σηματικό αγοράστε αμερικανικές σειρές βιβλίων που απευθύνονται στους φοιτητές που προετοιμάζονται για τα USMLEE π.χ. Blueprints.

5.Μην ανησυχείτε ότι οι επιμελητές ξέρουν περισσότερα,διότι συνήθως ότι ξέρουν το έχουν μάθει ρωτώντας ή στην πράξη.

6.Πολλοί γιατροί δε διαβάζουν κανένα απολύτως βιβλίο γιατί θεωρούν ότι τους παραπλανούν και προορίζονται περισσότερο για το κύρος του καθηγητή συγγραφέα.Θα ακούστε εκφράσεις όπως by the book,εμένα μου αρέσουν τα βιβλία με εικόνες και όσοι γράφουν τα βιβλία δεν έχουν πατήσει στην κλινική.

7.Γενικά κανείς δεν πρόκειται να σας εκτιμήσει περισσότερο για τις γνώσεις σας.Αντίθετα είναι πιθανό να έρθετε σε σύγκρουση με συναδέλφους εάν επιμένετε πολύ για θέματα που δε θεωρείται ότι έχετε εμπειρία.Για αυτό αγοράστε βιβλία που γράφουν για τη συμπεριφορά σας στην κλινική,πώς πρέπει να μιλάτε στους συναδέλφους και στους ασθενείς,πόσο χρόνο να αφιερώνετε και άλλα people skills που θα καθορίσουν το προφίλ σας πολύ περισσότερο από τις γνώσεις σας.

8.Γενικά πρέπει να είστε γρήγοροι στην αφομοίωση και εφαρμογή των γνώσεων.Πολλά πράγματα δεν υπάρχουν στα βιβλία αλλά στα manual που συνοδεύουν τα μηχανήματα.Πολλά από αυτά έχουν μεγάλη αξία στην κλινική πράξη και είναι ένας λόγος που πολλοί γιατροί περιφρονούν τα βιβλία.

9.Γενικά να είστε της πράξης και όχι του μπλα-μπλα.

M' αρέσει που δίνεις και συμβουλές σε νεότερους. Ως επί το πλείστον το κείμενό σου περιέχει απόψεις εντελώς κολλημένες.

Στο 1: προφανώς δεν έχεις διαβάσει τίποτα άλλο εκτός από αμερικάνικα, γι αυτό το λες. Μια και μίλησες στο 2 για Emergency Medicine, έχω ένα βρετανικό guide για ER που αφήνει παρασάγγας πίσω όλα τα αμερικάνικα συγκρίσιμου μεγέθους εγχειρίδια, με τους καλοφτιαγμένους πίνακές του, τους αλγόριθμους και την αναλυτική προσέγγιση βήμα-βήμα όλων των βασικών επειγόντων της παθολογίας. Και να 'ταν μόνο αυτό. Αν το ψάξεις καλά βιβλία υπάρχουν από συγγραφείς όλων των χωρών.

Στο 2: αυτά που λες είναι όντως βασικά, αλλά δε θα υποδείξεις εσύ στον καθένα τί να διαβάζει.

Στο 4: επειδή διάβασα τα αμερικάνικα blueprints και άλλα βιβλία USMLE, μπορώ να έχω γνώμη. Λοιπόν, το τί είναι σημαντικό, τι μέτρια σημαντικό και τί λιγότερο πρέπει να αντιληφθείς ότι εξαρτάται από τη συχνότητα που απαντώνται οι αντίστοιχες νόσοι στην κάθε περιοχή. Π.χ. αν πας Αμερική και δεν γνωρίζεις λεπτομέρειες για τη βρουκέλωση ή τις ρικετσιώσεις, κάτι τρέχει στα γύφτικα, αλλά αν βρεθείς π.χ. στη Σπάρτη ή την Κρήτη αντιστοίχως που είναι ενδημικές περιοχές για αυτές τις νόσους, τότε you will miss diagnoses. Ομοίως τον Αφρικανό γιατρό περί τον Ισημερινό δεν τον ενδιαφέρει τόσο η σκλήρυνση κατά πλάκας που είναι σχετικά ασυνήθης σ΄αυτά τα μέρη, όσο η τρυπανοσωμίαση, η φυματίωση, η HIV λοίμωξη και άλλες κοινές παθήσεις στις περιοχές. Επομένως, το τί θα διαβάζει κανείς εξαρτάται από το τί θέλει να κάνει και πού. Επίσης μη συστήνεις το Blueprints Internal Medicine σε φοιτητές γιατί είναι από τα αθλιότερα και ελλιπέστερα βιβλία του τομέα που έχω διαβάσει ever.

H πρακτική του να μαθαίνεις από PDA και στα γρήγορα αφού κάνεις τα rounds είναι η κλασική λογική του αμερικανού φοιτητή που τρέχει όλη την ώρα γύρω από αρρώστους. Δε λέω, είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος εκμάθησης πληροφοριών, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα μαθαίνεις κι όλα. Εμείς εδώ στο Ελλάδα διαβάζουμε συνήθως εκατονταπλάσια από αυτά που βλέπουμε στην κλινική πράξη. Επειδή έχω διαπιστώσει όμως από το αγροτικό αρκετές φορές ότι οι γνώσεις αυτές ΔΕΝ πάνε χαμένες, μη βιάζεσαι να κατακρίνεις τη λογική του μπλα-μπλα και της θεωρίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
  • 2 months later...
Oxford Handbook of Clinical Medicine Ένα Ευαγγέλιο...τσέπης για τον φοιτητή αλλά και τον κλινικό.Πραγματικός θησαυρός μπορείς μάλιστα να περάσεις και μαθήματα με τη βοήθειά του καθώς είναι ό,τι πρέπει για το φοιτητή που δεν προλαβαίνει να βγάλει την ύλη -Αγγλική έκδοση καλύτερα την οποία βρίσκεις στον Πασχαλίδη, πιθανότατα και αλλού. Μεταφρασμένο το έχει ο Λίτσας αλλά πραγματικά νομίζω ότι είναι πολύ κατώτερο της ορίτζιναλ έκδοσης(χμ... emslyκαι ακριβότερο νομίζω)....

Καλορίζικο....

Αν μου έρθει και κάνα άλλο θα επανέλθω....

πραγματικα εξαιρετικο βιβλιο.Με βοηθησε πολυ στην κλινικη.Εξισου καλο ειναι και το αντιστοιχο βιβλιο για την Χειρουργικη"Oxford Handbook of Clinical Surgery".

Παντως κακα τα ψεματα τα πρωτοτυπα στην αγγλικη(ολα τα βιβλια)ειναι 100 καλυτερα απο τις αθλιες μεταφρασεις τους

Τροποποιήθηκε από DrMargi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

sorry for using English, don't have Greek fonts yet on this pc.

May I add another "must have" textbook: The Merck Manual. It covers internal medicine concisely, and not in such great detail, it's great for "quickies" when we need something fast, or need to remind ourselves on any given topic. :rolleyes:

P.S. Paschalidis sells it for 35 Euros

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Οι δικές μου προτάσεις για βιβλία:

1) Ανατομική: Περιγραφική και εφαρμοσμένη ανατομική, Α. Άγιος, Τόμοι Α,Β,Γ,Δ, University Studio Press: Το καλύτερο σύγγραμμα αναφοράς που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην ελληνική βιβλιογραφία. Κόστος: 410 ευρώ

2) Νευροανατομία: Neuroscience, Bear, Connors, Paradiso, 3rd Edition, LWW: Πληρέστατο σύγγραμμα νευροανατομίας και νευροφυσιολογίας, με όλες τις απαραίτητες γνώσεις για την κατανόηση της νευρολογίας, της ψυχιατρικής, της ωρλ, της νευροχειρουργικής και της οφθαλμολογίας. Κόστος: 45 ευρώ

3) Φυσιολογία: Φυσιολογία του ανθρώπου και μηχανισμοί των νόσων, Guyton and Hall, Εκδόσεις Παρισιάνου: Ο γνωστός καλός Guyton. Κόστος: 60 ευρώ

4) Βιοχημεία: Medical Biochemistry, Baynes, Dominczak, Second Edition, Elsevier Mosby: Αυστηρά κλινική βιοχημεία χωρίς πλατειασμούς σε ανούσιες λεπτομέρειες. Κόστος 60 ευρώ

5) Παθολογική ανατομική: Robbins Pathologic Basis of Disease, Seventh Edition, Saunders: Από τα πιο έγκυρα βιβλία του είδους του, απαραίτητο για την κατανόηση των μηχανισμών των νόσων. Κόστος: 90 ευρώ

6) Παθολογική φυσιολογία: Pathophysiology of Disease, McPhee, Ganong, Fifth Edition, McGraw Hill: Συνοπτικό κατανοητό σύγγραμμα, απαραίτητο για τη διασύνδεση των βασικών επιστημών με την κλινική πρακτική. Κόστος: 50 ευρώ

7) Κλινική διαγνωστική: a) Bates Guide to physical examination and history taking, ninth edition, LWW: Το πασίγνωστο σύγγραμμα για την κλινική εξέταση, καθοδηγεί βήμα-βήμα τον φοιτητή προς την κατάκτηση της κλινικής εξέτασης με βαση την αρτιότερη μεθοδολογία. Κόστος: 50 ευρώ B) Atlas of clinical diagnosis, Mir, Second Edition, Saunders: Φωτογραφικός οδηγός κλινικής διαγνωστικής με πάνω από 1200 εικόνες και συνοπτικά, εύστοχα σχόλια. Κόστος: 40 ευρώ

8) Απεικονιστική διαγνωστική: Lange Basic Radiology, Chen, Pope, Ott, McGraw Hill: Συνοπτικό σύγγραμμα με πολλές εικόνες και case studies για την εμπέδωση του κειμένου. Κόστος: 40 ευρώ

9) Ανοσολογία: Roitt's Essential Immunology, Eleventh edition, blackwell publishing: Από τα εγκυρότερα συγγράμματα του είδους του, για όσους βέβαια τους ενδιαφέρει να εντρυφήσουν στον δύσκολο αυτό επιστημονικό τομέα. Κόστος: 35 ευρώ

10) Ιστολογία: Wheater's Functional Histology, Fourth Edition, Churchil Livingstone: Εφαρμοσμένη ιστολογία, με λίγο κείμενο και πολλές εικόνες: Κόστος 45 ευρώ

11) Ορθοπαιδική: Ορθοπαιδική Χειρουργική, Πουρνάρας, Κώδικας: Ένα πληρέστατο σύγγραμμα που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αντίστοιχα ξενόγλωσσα συγγράμματα

12) Ψυχιατρική: Σύνοψη Κλινικής Ψυχιατρικής, Μπαλλής, Univesity Studio Press: Ευανάγνωστο και πρακτικό στη χρήση του, πολύ καλύ επιλογή για προπτυχιακούς φοιτητές. Κόστος: 22 ευρώ

13) ΩΡΛ: ΩΡΛ χειρουργική κεφαλής και τραχήλου, ΔΕΠ Α' και Β' κλινικής ΑΠΘ, Copy City: Διδακτικό βιβλίο το οποίο καταφέρνει, χωρίς να κουράσει, να μεταδόσει τις βασικές αρχές παθολογίας ωρλ νοσημάτων.

14) Νευρολογία: a) Νευρολογία, Μπαλογιάννης, Τόμοι Α,Β,Γ,Δ,Ε,ΣΤ, Πουρναρά: Από τα καλύτερα συγγράμματα αναφοράς διεθνώς, δυστυχώς δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη. Κόστος: 300 ευρώ, B) Νευρολογία, Λογοθέτης, Μυλωνάς, University Studio Press: Πληρέστατο για τον προπτυχιακό φοιτητή. Κόστος 95 ευρώ

15) Παθολογία: a) Harrison's Principles of Internal Medicine, 17th edition, McGraw Hill: No comments...Κόστος 100 ευρώ. B) Current Medical Diagnosis and treatment, McGraw Hill: Εκδίδεται κάθε χρόνο και περιέχει τις πιο σύγχρονες απόψεις σχετικές με τη διάγνωση και τη θεραπεία. Κόστος 50 ευρώ

16) Χειρουργική: a) Sabiston's textbook of surgery, 17th edition, Elsevier Saunders: Από τα καλύτερα στη χειρουργική μαζί με τον Schwartz. Κόστος: 125 ευρώ. B) Current Surgical Diagnosis and Treatment: Εφάμιλλο του αντίστοιχου για την παθολογία. Κόστος 50 ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά καλό είναι, όταν προτείνουμε κάποια βιβλία, να γράφουμε και αυτά με τα οποία τα συγκρίναμε, για να έχει πληρέστερη εικόνα ο αναγνώστης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκοπος εινα να βρεις στον ιστο τσαμπα την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ!

Bates Guide to physical examination and history taking, ninth edition

ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ χλωμο το κοβω...θα ξαναπροσπαθησω να το βρω..κατα τα λοιπα μενει να βρω καμια νεα εκδοση των οσων εχω..οσα λεει ο κιρονε01 κυκλοφορουν στο νετ κατα 85% και βαλε

Τροποποιήθηκε από demetrius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω τελειώσει εδώ και ένα χρόνο και αποφάσισα να δουλέψω ως εφημερεύον σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο.

Με πήραν και όλα καλά μέχρι εκεί! Διαπιστώνω με τρόμο... πως αυτά που θεωρητικά έχω μάθει στη σχολή

δεν εφαρμόζονται στη πράξη ή για να είμαι πιό ακριβής είναι ελλιπή!

Χρειάζομαι ένα βιβλίο τσέπης που να αναφέρει βασικές κλινικές και επείγουσες καταστάσεις και μόνο,

και την αντιμετώπιση τους αναλυτικά (δηλ. σε φάρμακα... δοσολογία, ακόμα και σκευάσματα αν και λίγο δύσκολο αυτό)

Παρακαλώ να κινείται στη σφαίρα του πραγματικού, και οχι του θεωρητικού...

Η βοήθεια σας θα με σώσει, και όχι μόνο εμένα...

Ευχαριστώ!

...Αν έχει κάποιος και σε ηλεκτρονική μορφή κάτι τέτοιο με χαρά θα γίνω αποδέκτης του αρχείου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω το μόνο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "ευαγγέλιο" είναι το UptoDate, που είναι πρόγραμμα (για υπολογιστή, ή PDA), που ανανεώνεται συνέχεια. Υπάρχουν σπασμένα, αλλά ίσως είναι καλύτερα να το έχεις original διότι ανανεώνεται διαρκώς.

Για τσέπης, καλά είναι τα Oxford Handbook - clinical medicine, ή το emergency medicine. Ρίξε μια ματιά στον Πασχαλίδη αν σου αρέσουν, είναι σε pocket size. Κόστος 15 E.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι για τις αντιβιώσεις το Sanford Guide of Antimicrobial therapy, βγαίνει κάθε χρόνο. Κόστος 15 Ε.

Τέλος, για τις ονομασίες των φαρμάκων, κοίτα το συνταγολόγιο του ΕΟΦ (κοίτα στην υπογραφή μου)

Στο gigapedia.κομ νομίζω υπάρχουν λίγα από τα παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

+ Washington Manual of Therapeutics

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oxford American Handbook of Emergency Medicine για οσα έρχονται στο ΤΕΠ,

Washington Manual of Therapeutics όπως είπε κ ο Born, για πιο ψαγμένη θεραπεία από το παραπάνω αλλά και για τα μη επείγοντα,

Drug Information Handbook with International Trade Names Index 18th Edition, για να κοιτάς τα φάρμακα και ως προς την εμπορική ονομασία αλλά και φαρμακολογικώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Merck Manual

Το απόλυτο κατ' εμέ εγχειρίδιο, το βιβλίο που ο Χίουι, Λίουι, Ντίουι, θα είχαν πλάι σε αυτό των Μικρών Εξερευνητών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Merck Manual

Το απόλυτο κατ' εμέ εγχειρίδιο, το βιβλίο που ο Χίουι, Λίουι, Ντίουι, θα είχαν πλάι σε αυτό των Μικρών Εξερευνητών.

ξερουν τα παπακια ιατρικη? emfear

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α! Και το Scut Monkey! Αυτό το βιβλίο απλώς δεν υπάρχει. Αν θες ΜΟΝΟ ΕΝΑ, οπως περιγράφεις, θα σου πρότεινα αυτό. Τα έχει όλα και συμφέρει. Κι ασε τους άλλους να διαβάζουν comics οσο θα διαβάζεις απο τη μαϊμου :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω το μόνο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "ευαγγέλιο" είναι το UptoDate, που είναι πρόγραμμα (για υπολογιστή, ή PDA), που ανανεώνεται συνέχεια. Υπάρχουν σπασμένα, αλλά ίσως είναι καλύτερα να το έχεις original διότι ανανεώνεται διαρκώς.

................

Στο gigapedia.κομ νομίζω υπάρχουν λίγα από τα παραπάνω...

για το Uptodate υπαρχουν δυο τρια κολπα ΔΥΝΑΤΑ!που θα μπορουσαμε να συζητησουμε αλλου λχ battlefield.gr (αναζητησατε Κυρ-Δημητριον Ιδιογενη)

και τα λοιπα καλουδια ευρισκονται σε φρεσκια εκδοση με λιγο ψαξιμο

για τους πιο υπομονετικους βλ.σην υπογραφη μου κατω-καω

Τροποποιήθηκε από SirDemetrius Ματαιόδοξος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.