Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Νευροχειρουργική


Recommended Posts

Εγώ έκανα εξάμηνο Ν/Χ στο Ασκληπιείο της Βούλας. Μπορεί να μη γεμίζει το μάτι σαν νοσοκομείο, αλλά η Ν/Χ κλινική είναι αρκετά οργανωμένη, αντιμετωπίζει σχεδόν όλη τη γκάμα των περιστατικών (σπονδυλική στήλη, όγκους, τραύμα κτλ) και το βασικότερο, τα χειρουργεία τα κάνουν όλα οι ειδικεύομενοι. Αυτό το τελευταίο το είδα πραγματικά και ζήλεψα, όταν οι δικοί μας οι μονοφάγαδες επιμελητές δεν δίνουν ούτε δέρμα. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη και παρόλο που δεν είναι η βασική μου ειδικότητα έμαθα (αλλά και έκανα) αρκετά πράγματα.

Επίσης, απο ότι ξέρω δεν έχει και αναμονή, αυτή τη στιγμή υπάρχει κενή θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Διάβασα όλο σχεδόν το Thread και ελπίζω κάποια από αυτά που περιγράφονται να έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.

Μόλις μπήκα στο έκτο έτος και σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη Ν/Χ.Λόγω απαιτήσεων κλινικής και εξεταστικών δεν έχω δει από κοντά τη δουλειά στην κλινική αλλά θέλω να ρωτήσω όσους έμπειρους διαβάζουν:

1)Αν και κατα πόσο είναι αργά να ασχοληθώ με αυτή την ειδικότητα

2)Πώς μπορώ να δουλέψω σε επίπεδο εμπειρίας και έρευνας/βιογραφικού πριν δηλώσω ή επιλέξω

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Αυτό είναι πιο γνωστό με Παθολόγο αντί Νευρολόγο, Χειρουργό αντί Ν/Χ και Γυναικολόγο αντι Ψυχίατρο και μου θύμισε και ένα άλλο.

- Τι είναι δυο ψυχίατροι (ή γυναικολόγοι ή χειρουργοί ή βάλτε κάτι άλλο αν προσβάλλεστε) πάνω από ένα ΗΚΓ;

- Διπλή τυφλή μελέτη :lol: :lol: :lol:

Και αλλο ένα:

Νευρωσικός είναι αυτός που χτίζει παλάτια στα σύννεφα, Ψυχωσικός αυτός που τα κατοικεί και Ψυχίατρος αυτός που παίρνει το ενοίκιο emtherapeftiki και Αντιψυχίατρος (ιστορικό πρόσωπο πλεόν) αυτός που τα πυρπολεί :lol: :lol: :lol:

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μπορει οποιος εχει τη γνωση κ τη διαθεση να με πληροφορησει σχετικα με το επιπεδο της νευροχειρουργικης (οσον αφορα την εκπαιδευση που παρεχεται στους ειδικευομενους) στα πρακατω νοσοκομεια?

1)Ασκληπειο Βουλας

2)Αγιος Σαββας

3)ΚΑΤ

4)Παιδων Αγια Σοφια και

5)Πανεπιστημιακο Λαρισας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 13 years later...

Το γεγονός ότι κανείς δεν έχει ρωτήσει κάτι για την ειδικότητα εδώ και σχεδόν 15 χρόνια είναι λίγο ανησυχητικό άραγε;

Βρήκα αυτό το έγγραφο "https://www.konstadaras.gr/image/PDF/3-24.pdf" που περιγράφει την κατάσταση της ΝΧ στην Ελλάδα και μάλλον την βρίσσκει αρκετά δύσκολη. Είναι τόσο χάλια τα πράγματα; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι τα πράγματα δεν είναι καλά και αυτό είναι λογικό. Μιλάμε για μία ειδικότητα υπερεξειδικευμένη την οποία για να την εξασκήσεις χρειάζεσαι τριτοβάθμιο νοσοκομείο (ή ιδιωτική κλινική) που να έχει την αντίστοιχη κλινική. 

Ο αριθμός των νευροχειρουργών είναι μεγάλος και οι λύσεις που έχεις εντός της Ελλάδος είναι οι εξής:

1. Θέση σε δημόσιο νοσοκομείο. Μάλλον αδύνατον μιας και οι θέσεις είναι ελάχιστες και καλύπτονται ή από άτομα που έρχονται από το εξωτερικό και έχουν εμπειρία ή από άτομα που έχουν μέσο.

2. Επικουρικός γιατρός. Δηλαδή σκλάβος του συστήματος για να γεμίζει τρύπες, δεν του δίνουν χειρουργεία και απλά κάνει τη λάντζα. Ειδικευόμενος πολυτελείας βασικά.

3. Ιδιωτικό ιατρείο. Υπάρχουν κάποιοι που έπιασαν (ανεξαρτήτως ικανοτήτων) για λόγους που είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς. Κυρίως έχει να κάνει με το πόσα λεφτά έριξαν στη διαφήμιση. 

4. Συνεργάτης κάποιου γνωστού νευροχειρουργού. Βασικά πιο σκλάβος και από σκλάβο. Για πενταροδεκάρες να κλείνεις το δέρμα στα χειρουργεία του και να πηγαίνεις να βλέπεις τα περιστατικά που έρχονται για αυτόν και να κάνεις όλη τη λάντζα.

5. Νυχτοφύλακας. Δηλαδή εφημερίες σε κάποια ιδιωτική κλινική. Για πενταροδεκάρες να βλέπεις καρούμπαλα.

6. Πανεπιστημιακός υπότροφος. Μία περίεργη κατηγορία που δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αν και είμαι σίγουρος πως είναι με μέσο. Μισθός μικρός και αβέβαιος καθώς πληρώνεσαι από το περίσσεμα πόρων του πανεπιστημίου και όχι από το κράτος. Έχεις το καρότο μπας και αφού είσαι σκλάβος για αρκετά χρόνια ανοίξει καμία θέση και με τις γνωριμίες που έχεις την πάρεις. 

 

Μη νομίζεις πως και στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα. Στην Αγγλία υπάρχουν 60 Άγγλοι που αφού τελείωσαν γύρω στα 10 χρόνια ειδικότητας και fellowship δεν μπορούν να βρουν δουλειά.

 

Πάντα υπάρχουν λίγοι που τα καταφέρνουν... ταυτόχρονα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που νομίζουν πως θα είναι σε αυτούς τους λίγους αλλά δε θα μπορέσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, LaPlace said:

Το γεγονός ότι κανείς δεν έχει ρωτήσει κάτι για την ειδικότητα εδώ και σχεδόν 15 χρόνια είναι λίγο ανησυχητικό άραγε;

Βρήκα αυτό το έγγραφο "https://www.konstadaras.gr/image/PDF/3-24.pdf" που περιγράφει την κατάσταση της ΝΧ στην Ελλάδα και μάλλον την βρίσσκει αρκετά δύσκολη. Είναι τόσο χάλια τα πράγματα; 

απλά πρόσεξα πως σε άλλο θέμα αναφέρεις πως σε ενδιαφέρει αιματολογία και πνευμονολογία. Καταλαβαίνω πως δεν έχεις κατασταλάξει αλλά υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αυτά που κοιτάζεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 λεπτά πριν, John62 said:

απλά πρόσεξα πως σε άλλο θέμα αναφέρεις πως σε ενδιαφέρει αιματολογία και πνευμονολογία. Καταλαβαίνω πως δεν έχεις κατασταλάξει αλλά υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αυτά που κοιτάζεις. 

Θα σου πω.. όντως σκέφτομαι την αιματολογία και την πνευμονολογία (άντε και την γενική ιατρική). Απλά επειδή έχω λίγο μέχρι την επιλογή της ειδικότητας μαρέσει να τις κοιτάω ώστε να μαι όσο γίνεται πιο σίγουρος για την επιλογή μου. Δεν νομίζω να διάλεγα ποτέ την νευροχ. Απλά την εκτιμώ σαν ειδικότητα και είχα μια περιέργεια να την ψάξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν και για την Γ/Χ (έχοντας βέβαια μεγαλύτερο εύρος ευκαριών στον ιδιωτικό τομέα), μήπως θα πρέπει να εξεταστούν οι θέσεις που προσφέρονται μιας και οδηγούν μαθηματικώς στην ανεργία ;

'Ενας στο νοσοκομείο μου πάντως που ιδιωτεύει τώρα, ασχολείται με... βελονισμό !

Επίσης οι περισσότεροι Γ/Χ που τελειώνουν τώρα,  παραμένουν παρατασιακοί, κάποιοι φεύγουν έξω, ενώ οι διορισμοί στο ΕΣΥ είναι για λόγους... υγείας !

Νομίζω πρέπει να ανοίξει μια κουβέντα για το θέμα των θέσεων, βέβαια δεν μπορούν να γίνουν όλοι αναισθησιολόγοι και γενικοί ιατροί που έχουν άμεση απορρόφηση, αλλά κι η ελεύθερη επιλογή ειδικότητας, μετά δημιουργεί απογοητεύσεις, όταν μετά το τέλος της ειδικότητας αντιμετωπίζεις το φάσμα της ανεργίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

59 λεπτά πριν, kopritis said:

Επειδή τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν και για την Γ/Χ (έχοντας βέβαια μεγαλύτερο εύρος ευκαριών στον ιδιωτικό τομέα), μήπως θα πρέπει να εξεταστούν οι θέσεις που προσφέρονται μιας και οδηγούν μαθηματικώς στην ανεργία ;

'Ενας στο νοσοκομείο μου πάντως που ιδιωτεύει τώρα, ασχολείται με... βελονισμό !

Επίσης οι περισσότεροι Γ/Χ που τελειώνουν τώρα,  παραμένουν παρατασιακοί, κάποιοι φεύγουν έξω, ενώ οι διορισμοί στο ΕΣΥ είναι για λόγους... υγείας !

Νομίζω πρέπει να ανοίξει μια κουβέντα για το θέμα των θέσεων, βέβαια δεν μπορούν να γίνουν όλοι αναισθησιολόγοι και γενικοί ιατροί που έχουν άμεση απορρόφηση, αλλά κι η ελεύθερη επιλογή ειδικότητας, μετά δημιουργεί απογοητεύσεις, όταν μετά το τέλος της ειδικότητας αντιμετωπίζεις το φάσμα της ανεργίας...

Θα περίμενα η ΓΧ να πάει πολύ καλύτερα γιατί έχει μεγαλύτερο εύρος και περισσότερα περιστατικά. Πάντως για την ΝΧ με μια ματιά που έριξα υπάρχουν αναμονές οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω. Τόσο πορωμένοι είναι όλοι αυτοί; Τους περιμένει θέση σε νοσοκομείο; Γιατί και να ιδιωτεύσεις δεν μου φαίνεται πολύ ρεαλιστικό για ΝΧ. 

Τώρα για αναισθησία και ΓΧ..θεωρώ πιο εύκολο για κάποιον να βοηθηθεί από το σύστημα να κάνει αυτή την ειδιικότητα. Στην ουσία κάνει το πιο "κλασικό" της ιατρικής. Από την άλλη αναισθησιολογία θεωρώ πως δεν γίνεται παρά μόνο αν το θες πολύ και αν δώσουν σοβαρά κίνητρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/7/2022 at 6:27 ΜΜ, John62 said:

 

 

Μη νομίζεις πως και στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα. Στην Αγγλία υπάρχουν 60 Άγγλοι που αφού τελείωσαν γύρω στα 10 χρόνια ειδικότητας και fellowship δεν μπορούν να βρουν δουλειά.

 

Πάντα υπάρχουν λίγοι που τα καταφέρνουν... ταυτόχρονα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που νομίζουν πως θα είναι σε αυτούς τους λίγους αλλά δε θα μπορέσουν.

δε μπορουν να βρουν δουλεια consultant (ειναι πολυ λιγες). 

Δουλειες ομως σε sub consultant posts μπορεισ να βρεις πολυ ευκολα μιας και υπαρχουν ελλειψεις. 

(Δηλαδη ανεργος δε μενει κανεις - απλα δυσκολα ανεβαινεις σε θεση consultant)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.