Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Νευροχειρουργική


Recommended Posts

Καλή και τεκμηριωμένη η σκέψη σου. Πάντως νομίζω, απ'αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής (live στο OR, σε εκπαιδευτικά video στις διάφορες κλινικές, και σε... ντοκιμαντέρ) το πιο δύσκολο απ'όλα είναι το clipping ανευρυσμάτων εγκεφάλου. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά πραγματικά το timing, οι κίνδυνοι για ρήξη, και γενικότερα η μικροχειρουργική ορισμένων περιστατικών μου προκάλεσε δέος. Δεν είναι τυχαίο που είναι η εξειδίκευση της ΝΧ (η λεγόμενη cerebrovascular) που είναι και η πιο καλοπληρωμένη και δύσκολη να ξεχωρίσεις. ;)

Η Καρδιοχειρουργική είναι ομολογουμένως δύσκολη αλλά νομίζω οι μεταμοσχεύσεις είναι ρουτίνα από ένα σημείο και μετά. Η άκρα χειρός είναι όντως πανδύσκολη γι'αυτό και αντιμετωπίζεται από πολλές ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαίρομαι που υπάρχουν και αυτά τα post για τις ειδικότητες ...ενημερώνουν και εμας που γνωρίζουμε λιγότερα αλλά θέλουμε να μάθουμε.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν γενικά θα συμφωνήσω μαζί σας...

- θέλει καλές φυσικές/σωματικές αντοχές, όχι τόσο για τα πολύωρα χειρουργεία (και για αυτά, αλλά πολύ λίγα πλέον κρατάνε 20+ ώρες, 2 με 6 ώρες είναι ίσως το 85%), αλλά για το ότι ανά πάσα στιγμή, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και της νύχτας you must be ready to go...

- όσον αφορά το διάβασμα... θέλει, αλλά δε νομίζω περισσότερο από άλλες ειδικότητες... όπως είπε και ο κώστας και λένε και οι αγγλοσάξονες: a neurosurgeon's knowledge of neuroanatomy must be second to none... αλλά εγώ φοβάμαι πιο πολύ το διάβασμα για internal medicine... εκτός αυτού, μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα περιστατικά φτάνουν στον ν/χ έχοντας ήδη φιλτραριστεί... το ξέρει ότι είναι δικά του, δεν πρέπει να αποφασίσει αν ο άλλος λιποθύμισε από πνευμονική εμβολή ή από αιμάτωμα εγκεφάλου (οξεία) ή αν το Cushing είναι 1ary ή από όγκο στην υπόφυση (elective)....

- δεξιότητες... χρειάζονται μεγάλες... όπως και σε άλλες ειδικότητες δεν αμφιβάλλω, αλλά χρειάζονται... εκτός του ότι χειρουργείς κοιτώντας μέσα από ένα μικροσκόπιο (το οποίο το συνηθίζεις, αλλά πιστέψτε με δεν είναι και τόσο εύκολο στην αρχή) σχεδόν πάντα πλέον (εκτός από άνοιγμα/κλείσιμο), το σημαντικότερο είναι ότι συχνά πας στα «τυφλά»... και η αφή σου πρέπει να σε καθοδηγεί... αναφέρομαι κυρίως στη σπονδυλική... άλλες φορές πρέπει να περάσεις μέσα από την τρύπα μιας βελόνας, και αυτό ίσως δεν υπάρχει σε άλλη ειδικότητα... γενικά το πεδίο είναι πολύ μικρό και οι δυνατές κινήσεις περιορισμένες... επίσης σημαντικό το ότι οι γύρω δομές είναι τρομερά ευαίσθητες... άλλο να καυτηριάζεις ένα αγγείο στο στομάχι ή ακόμη και στην καρδιά και άλλο στο νωτιαίο μυελό... και αυτό φθσικά δεν αλλάζει στα επείγοντα περιστατικά, όπου πρέπει και η ταχύτητα να είναι μεγαλύτερη...

- η cerebrovascular είναι όντως πολύ δύσκολη, και αν φοβάσαι τα ανευρύσματα σκέψου και κάνα μεγάλο avm... πάντως δε νομίζω να είναι η πιο καλοπληρωμένη, αλλά αυτή με τις μεγαλύτερες liabilities... θα έλεγα ότι η πιο καλοπληρωμένη σε απόλυτες τιμές είναι η νευροογκολογία (με μικρή πάντως διαφορά), ενώ αναλογικά με δυσκολία και χρόνο χειρουργείου η σπονδυλική (εκεί είναι τα λεφτά, 1,5 ώρα επέμβαση=€5.000)...

- επίσης, σωστά πιστεύω εγώ η ν/χ είναι επιλεγόμενο... αποτελεί μια πολύ περιορισμένη και εξειδικευμένη ειδικότητα (nested) σε σχέση με την ιατρική επιστήμη στο όλο της... και σίγουρα δε συγκαταλλέγεται στα απαραίτητα εργαλεία γνώσεων ενός γενικού γιατρού... η συμπτωματολογία των επειγόντων ή μη περιστατικών που χρειάζονται τη φροντίδα ν/χ πρέπει να είναι γνωστή, αλλά καλύπτεται άνετα από τη νευρολογία... από εκεί και πέρα το μάθημα της ν/χ μπορεί να το παρακολουθήσει όποιος έχει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον....

- τέλος, η ν/χ είναι μια ειδικότητα που ανέκαθεν βασιζόταν στην τελευταία εξέλιξη της τεχνολογίας... αυτό γίνεται και σήμερα και θα γίνεται και στο μέλλον.... είναι μια ειδικότητα με τρομερή δυναμικότητα ανάπτυξης και εξέλιξης... το ερώτημα είναι πόσο καθυστερημένα θα συνεχίσουν να φτάνουν οι τελευταίες τεχνολογίες στην ελλάδα... για να λέμε του στραβού το δίκιο βέβαια, στην ελλάδα των 11.000.000, αρκούν 2 μόνο κέντρα εξοπλισμένα με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας για να καλύψουν τις ανάγκες του πληθυσμού... εκεί μπορούν να καταλήγουν οι εξειδικευμένες περιπτώσεις ώστε να μη φεύγουν έξω... δεν έχει νόημα να εξοπλισθούν όλες οι ν/χ με μηχανήματα δισεκατομμυρίων, ούτε καν όλες οι πανεπιστημιακές... δυστυχώς, ο οικονομικός παράγοντας είναι σημαντικός και πρέπει να συνυπολογίζεται, καθώς δεν έχει νόημα να ξοδεύονται τόσα λεφτά ενώ δε χρειάζεται και για τόσο μικρό target ασθενών, τη στιγμή που μπορούν και πρέπει να ξοδευτούν σε άλλους τομείς της υγείας όπου υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα τα χειρουργεία από ένα σημείο και πέρα γίνονται μια ρουτίνα.

Μέχρι βέβαια να πατήσεις τα... ήντα οπότε αποκτούν πάλι ενδιαφέρον λόγω τελικού τρόμου.

Όσοι είχαν την ευτυχία να δουν ορισμένους καθηγητάδες μας επί το έργον καταλαβαίνουν τι εννοώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα περισσότερα συμφωνώ εκτός...

- η cerebrovascular είναι όντως πολύ δύσκολη, και αν φοβάσαι τα ανευρύσματα σκέψου και κάνα μεγάλο avm... πάντως δε νομίζω να είναι η πιο καλοπληρωμένη, αλλά αυτή με τις μεγαλύτερες liabilities... θα έλεγα ότι η πιο καλοπληρωμένη σε απόλυτες τιμές είναι η νευροογκολογία (με μικρή πάντως διαφορά), ενώ αναλογικά με δυσκολία και χρόνο χειρουργείου η σπονδυλική (εκεί είναι τα λεφτά, 1,5 ώρα επέμβαση=€5.000)...

Τί να σου πω, εγώ τη σπονδυλική δεν την είχα για τόσο προσοδοφόρα, ιδιαίτερα μιας που γίνεται και από τους ορθοπαιδικούς σε μεγάλο βαθμό και υπάρχουν πολλοί που την κυνηγάν με αποτέλεσμα να πέφτουν οι τιμές. Νόμος προσφοράς/ζήτησης.

Αντίθετα η εγκεφαλοαγγειακή είναι και δύσκολη και απαιτεί χρόνια να αποκτήσεις την ευχέρια και τα κότσια να τ'αναλαμβάνεις. Συν της άλλης δεν είναι κάτι που όλοι οι ΝΧ αγγίζουν (να φανταστείς το Γερμανικό ΝΧ Musterausbildungsplan μόνο στο 6ο έτος και επιλεκτικά σου μαθαίνει τα «εύκολα» ανευρύσματα). Οι τιμές είναι ακόμα πιο υψηλές για την ίδια ώρα εργασίας σε σχέση με πάνω σε στήλη και περιφερικό.

- επίσης, σωστά πιστεύω εγώ η ν/χ είναι επιλεγόμενο... αποτελεί μια πολύ περιορισμένη και εξειδικευμένη ειδικότητα (nested) σε σχέση με την ιατρική επιστήμη στο όλο της... και σίγουρα δε συγκαταλλέγεται στα απαραίτητα εργαλεία γνώσεων ενός γενικού γιατρού... η συμπτωματολογία των επειγόντων ή μη περιστατικών που χρειάζονται τη φροντίδα ν/χ πρέπει να είναι γνωστή, αλλά καλύπτεται άνετα από τη νευρολογία... από εκεί και πέρα το μάθημα της ν/χ μπορεί να το παρακολουθήσει όποιος έχει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον....

Δε συμφωνώ. Όταν διδάσκεσαι μια χειρουργική ειδικότητα προπτυχιακά ο σκοπός δεν είναι να μάθεις το τεχνικό και επεμβατικό μέρος όπως θα το μάθαινε ο ειδικευόμενος. Αυτό που μαθαίνεις είναι να βλέπεις τους αλγόριθμους αντιμετώπισης των περιστατικών (προ- και μετεγχειρητικά) από την εκάστοτε ειδικότητα, αλλά και να έχεις και μια πρώτη επαφή με τον τρόπο που σκέπτεται ο χειρουργός του συγκεκριμένου συστήματος. Εγώ χαίρομαι που είχα πρώτη επαφή υποχρεωτικά με τα παραπάνω μαθήματα.

Με τη λογική σου ούτε Καρδιο/Θωρακοχειρουργική, ούτε Αγγειοχειρουργική, ούτε Πλαστική δεν θα έπρεπε να διδάσκεται.

Αν και πιστεύω ότι υπάρχει μια μέση λύση. Course integration, αυτό που λέγαμε στο thread με τη μείωση μαθημάτων. Λιγότερα μαθήματα αλλά ενωποιημένα κατά σύστημα και όχι κατά παραδοσιακή ύλη. Δηλαδή αντί να υπάρχει μάθημα «Νευρολογία» να υπάρχει μάθημα «Νευρικό Σύστημα». ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι βέβαια να πατήσεις τα... ήντα οπότε αποκτούν πάλι ενδιαφέρον λόγω τελικού τρόμου. 

Ο καθηγητής του πατέρα μου στα 70τρέχα και χειρουργεί ακόμα. Και ΩΡΛ παρακαλώ, όχι κήλες. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι όπως τα λες είναι. :)

Ποιά πιστεύεις είναι η ειδικότητα που θέλει τη μεγαλύτερη τεχνική δεξιοτεχνία; (εκτός από την Αισθητική της Πλαστικής)

Η Οφθαλμολογια. Στο λεω γιατι εχω μια μικρη πειρα. Οφθαλμολογια ηθελα να κανω και εχω μπει σε αρκετα χειρουργεια τους.

Δεν θελω βεβαια να υποβιβασω την Ν/Χ, αλλα εχει και κανα-δυο χειρουργεια που μπορεις να τα κανεις και χωρις ιδιαιτερη δεξιοτεχνια οπως π.χ. οι κηλες και τα επισκληριδια αιματωματα. -_-

Η οφθαλμολογια δεν εχει κανενα. ποσοι οφθαλμιατροι τελικα γινονται και χειρουργοι; -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:lol: υπάρχουν επεμβάσεις που έχουν κρατήσει και 24 ώρες....

Το ρεκορ μου: 16 ωρες σε μια αναθεωρηση (revision) ισχiου!!!!

Εκεινο που δεν αντεχα ηταν οι φωνες του διευθυντη! :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Οφθαλμολογια.

Το σκεφτόμουν ρε συ αλλά οι νέες τεχνικές με τα LASER και με τους μικροκερατοτόμους τους έχουν λύσει πολύ τα χέρια για ένα μεγάλο ποσοστό καθημερινών περιστατικών. Σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά θεωρώ να αφαιρείς έναν όγκο δίπλα απ'την περιοχή του Broca για παράδειγμα είναι εξίσου ανατριχιαστικό. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σκεφτόμουν ρε συ αλλά οι νέες τεχνικές με τα LASER και με τους μικροκερατοτόμους τους έχουν λύσει πολύ τα χέρια για ένα μεγάλο ποσοστό καθημερινών περιστατικών. Σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά θεωρώ να αφαιρείς έναν όγκο δίπλα απ'την περιοχή του Broca για παράδειγμα είναι εξίσου ανατριχιαστικό. :)

Συμφωνω με αυτα που λες αλλα θα σου πω το εξης: Η επεμβαση για καταρρακτη που ειναι η πιο συνηθισμενη επεμβαση στην οφθαλμολογια (και η επεμβαση που γινεται συχνοτερα απο ολες τις επεμβασεις ολων των ειδικοτητων πανω ακομα και απο τη σκωληκοειδιτιδα συμφωνα με στατιστικα) γινεται με το χερι!!!! Ενας μεσος οφθαλμιατρος σιγουρα θα εχει για ρουτινα αυτες τις επεμβασεις. Επισης και τα λειζερ χερια τα χειριζονται!

Στην οφθαλμολογια ακομα και η αφαιρεση ενος γρεζιου θελει δεξιοτεχνια.

Ο ογκος στην περιοχη του Broca ποοοοοοοσο συχνος ειναι; Και πιστευω πως θα ειναι πολλοι μεγαλος ο αριθμος των νευροχειρουργων που θα παρουν συνταξη χωρις να εχουν αφαιρεσει ποτε εναν τετοιο ογκο! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με αυτα που λες αλλα θα σου πω το εξης: Η επεμβαση για καταρρακτη που ειναι η πιο συνηθισμενη επεμβαση στην οφθαλμολογια (και η επεμβαση που γινεται συχνοτερα απο ολες τις επεμβασεις ολων των ειδικοτητων πανω ακομα και απο τη σκωληκοειδιτιδα συμφωνα με στατιστικα) γινεται με το χερι!!!! Ενας μεσος οφθαλμιατρος σιγουρα θα εχει για ρουτινα αυτες τις επεμβασεις. Επισης και τα λειζερ χερια τα χειριζονται!

Αν μιλάμε για μια επέμβαση που γίνεται τόσο ρουτίνα τότε στο τέλος γίνεται εντελώς αυτόματα. Τα laser τα χειρίζονται χέρια αλλά πολλές φορές (ιδιαίτερα τα καινούργια) υπάρχουν βραχίονες που στηρίζονται και γενικώς η όλη επέμβαση είναι αρκετά ελεγχόμενη οπότε μειώνονται πολύ τα περιθώρια λάθους.

Στην οφθαλμολογια ακομα και η αφαιρεση ενος γρεζιου θελει δεξιοτεχνια.

Μα εννοείται! Αφού εξ'ορισμού σ'αυτή την ειδικότητα ασχολείσαι με την πιο πολύτιμη των αισθήσεων!!

Άσχετο: ποιά είναι η αγγλική (ή λατινική) ορολογία για το «γρέζι»; :huh:

Ο ογκος στην περιοχη του Broca ποοοοοοοσο συχνος ειναι; Και πιστευω πως θα ειναι πολλοι μεγαλος ο αριθμος των νευροχειρουργων που θα παρουν συνταξη χωρις να εχουν αφαιρεσει ποτε εναν τετοιο ογκο! :)

Εδώ έκανες ένα λάθος. Δεν είπα όγκο πάνω στην περιοχή του Broca. Άμα ήταν πάνω η ζημιά θα είχε γίνει ήδη και χωρίς την εκτομή. Μιλάω για όγκους και γενικότερα lesions δίπλα σε περιοχές «υψηλού κινδύνου» όπου η ίδια η πρόσβαση στο σημείο δυνητικά δημιουργεί προβλήματα. Δεν είναι φυσικά μόνο η Broca, αλλά και η Wernicke, κλπ.

----------

Τέσπα επειδή βλέπω τη συζήτηση να ξεφεύγει πάλι στο στυλ «η ειδικότητα που διάλεξα είναι καλύτερη απ'τη δικιά σου» ας το αφήσουμε. Απλά τη γνώμη μου είπα, για μένα η πιο δύσκολη ειδικότητα αντικειμενικά και υποκειμενικά είναι η Αισθητική Χειρουργική της Πλαστικής Χειρουργικής. Γι'αυτό και την εξαίρεσα εξαρχής. :)

(αν και κι εκεί σηκώνει συζήτηση γιατί ο καλός πλαστικός πρέπει να έχει και κοινωνικές επαφές, VIP πελάτες, κλπ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμια σχεση... Ουτως η αλλως αλλη ειδικοτητα κανω οχι οφθαλμολογια. Και δεν ειπα οτι ειναι η καλυτερη. Οτι θελει πολυ δεξιοτεχνια λεω.

Η Ν/Χ ειναι αναμφιβολα πολυ καλη και απαιτητικη ειδικοτητα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μια πολύ μικρή παρένθεση...ήθελες οφθαλμολογία και άρχισες ορθοπαιδική;Άουτς...ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνω τόσο μεγάλες παρακάμψεις...σόρυ για τη διακοπη! :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ ναι! Με 5 χρονια minimum αναμονη που ειχε η οφθαλμολογια τοτε (τωρα εχει 10) αναγκαστηκα να αλλαξω ειδικοτητα.

Πολυ σχετικες μεταξυ τους δε λεω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παλι θα σας πω κατι που οταν το πρωτοακουσα γελασα πολυ....

ελπιζω να το βρειτε το ιδιο διασκεδαστικο κι εσεις.....

1. νευρολογος ξερει τα παντα....αλλα δε μπορει να κανει τιποτα...

2.ο νευροχειρουργος δε ξερει τιποτα αλλα κανει τα παντα.......

3.ο ψυχιατρος δε ξερει τιποτα και δε κανει τιποτα....... embaaaembaaa

..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ βρε Prof λες να μην το σκέφτηκε η κοπέλα;

Χωρίς να θέλω να φανώ αχάριστος (γιατί εμένα το έξω μου βγήκε μια χαρά) είναι μια δύσκολη απόφαση που πολλοί ακόμα και αν έχουν τα προσόντα δεν την παίρνουνε εύκολα. Άλλοι αποθαρρύνονται από το περιβάλλον τους και δεν ασχολούνται καν να ψάξουν τι χρειάζεται για έξω.

Πάντως εγώ προκειμένου να περιμένω στην αναμονή και τελικά να μην εκπαιδευτώ κιόλας ήμουν διατεθειμένος να κάνω και δύο ειδικότητες έξω. Μπορώ να καταλάβω όμως πως οι οικογενειακές υποχρεώσεις και η αβεβαιότητα για το μέλλον θα μπορούσαν να κρατήσουν ορισμένους στην Ελλάδα και να τους κάνουν ακόμα και να αλλάξουν ειδικότητα

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η νευροχειρουργική , για να λέμε και καμιά αλήθεια, είναι μια απο τις πιο καταθλιπτικές ειδικότητες (ίσως θα έλεγα η πιο καταθληπτική αλλα έιναι και η αιματολογία-ογκολογια). Τα περιστατικα είναι εντελώς τελειωμένα, όγκοι που δεν γίνονται σχεδόν ποτέ καλα, τραυμα που δεν γίνεται ποτέ καλα, ανευρύσματα που σε λίγο καιρό θα τα κανουν όλα οι επεμβατικοι ακτινολόγοι. Τα περιστατικά φευγουν απο την ΜΕΘ και καταλήγουν (με όποια σημασία του όρου) στην ΜΕΘ. Αντε καμια κήλη ΜΣΔ αλλα και αυτή την χειρουργούνε και ορθοπαιδικοί (στην αμερική ειναι ειδικότητα της ορθοπαιδικής orthospine) με αποτέλεσμα να την κυνηγάς για να βγάλεις το ψωμί σου. Όσο για τα high tech gadgets της νευροΧ, στην ελλάδα περισσότερο για μόστρα και μάρκετινγκ είναι παρά για προσφορά. Δεν είναι τυχαίο που γνωστός καθηγητής πήγε πρόσφατα στο εξωτερικό να χειρουργηθεί για μ......... . Τι διάολο κανένας στην ελλάδα δεν ξέρει να νευροχειρουργει?

Όσο για την ΚαρδιοΧ που κάποιος προανέφερε, η προετοιμασία των μοσχευμάτων ανα τω κόσμο γίνεται από ειδικευόμενους. Ένας μέσος ειδικευόμενος χειρουγός κατεβάζει μια μαστική σε λιγότερο από 20 min ενω οι φλέβες είναι αστείο πράγμα να απασχολήσουν ειδικευμένο. Η μεταμόσχευση είναι η πλέον έυκολη ΚΡΧ επέμβαση (αν ξέρεις να καννουλάρεις και να κάνεις 3 αναστομώσεις κάνεις μεταμόσχευση). Τεχνική στην ΚΡΧ θα δείς στις συγγενείς καρδιοπάθειες (TGA, PTA, υποπλαστική αριστερά) , στην χειρουργική ανιούσης αορτής (διαχωρισμοί, βαλβιδοπλαστική αορτικής) και την χειρουγική καρδιακής ανεπάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Νευροχειρουργική έχει μέλλον και στον ιδιωτικό τομέα αρκεί να είναι κάποιος διατεθειμένος να θυσιάσει τη «νευροτραυματολογία» που είναι κοντά το 50% των περιστατικών ενός νοσοκομειακού ΝΧ.

Βέβαια όσο περνάν τα χρόνια, τόσο θα φθηναίνουν τα εργαλεία και τόσο θα εξοπλίζονται οι ιδιωτικές κλινικές, τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις.

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Ενδιαφερομαι να δηλωσω θεση σε κλινικη και προβληματιζομαι εντονα.Θα μπορουσε καποιος να με πληροφορησει για το επιπεδο διαφορων κλινικων,περα απο τις γνωστες (Ευαγγελισμος Γεννηματας και Ερυθρος Σταυρος).Θα ηθελα να μαθω ειδικα για Πατρα,Ιωαννινα,Θριασιο και Αγιο Σαββα.Οτι αλλο ευπροσδεκτο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφερομαι να δηλωσω θεση σε κλινικη και προβληματιζομαι εντονα.Θα μπορουσε καποιος να με πληροφορησει για το επιπεδο διαφορων κλινικων,περα απο τις γνωστες (Ευαγγελισμος Γεννηματας και Ερυθρος Σταυρος).Θα ηθελα να μαθω ειδικα για Πατρα,Ιωαννινα,Θριασιο και Αγιο Σαββα.Οτι αλλο ευπροσδεκτο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

Εγω σπουδαζα στα Γιαννενα,μονο για εκει μπορω να σου πω.Ο καθηγητης ηταν εξαιρετικος ανθρωπος και επιστημονας,αλλα την εκανε με ελαφρα περισυ,απο οσο ξερω.Επειδη παντως μας εκπαιδευαν περιπου 2 βδομαδες στην κλινικη,εχει απιστευτο τρεξιμο και τουλαχιστον τοτε υπηρχε μονον 1 ειδικευομενος.Μαυρα χαλια δηλαδη.Οι υπολοιποι της κλινικης ηταν εντελως αδιαφοροι,λουφα και παραλλαγη.Αν ενδιαφερεσαι για Ερυθρο Σταυρο,μπορω να σου πω παρα πολλα και απο εγκυροτατη πηγη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,εχω ακουσει οτι στον Ερυθρο υπαρχει πολυ καλη Ν/Χ κλινικη.Ισχυει?Επισης καπου στο φορουμ αναφερθηκε οτι και στο Θριασιο ειναι αρκετα καλα.Μηπως ξερεις κατι γι' αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά επειδή και μας μας περνάει από το μυαλό η Ν/Χ αν και είμαστε μικροί ακόμα δεν γράφετε ότι ξέρετε για κάθε κλινική...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση. Άντε και θές να γίνεις Ν/Χ. Η ειδικότητα στην ελλάδα σου προσφέρει κάτι, ή απλά είναι 6 χαμένα χρόνια και θα χρειαστεί περαιτέρω άσκηση στο εξωτερικό. Μου φαίνεται απίστευτο ένας ειδικευόμενος στα δικά μας νοσοκομεία να φέρει σε πέρας τέτοια χειρουργεία. Εδώ έναν καθαρισμός τραύματος δεν μαθαίνουν καλά καλά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.