Jump to content

Apple και σχετικά!!!


trivialx

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Last Reply
Πραγματικά η χρήση G5 στο xbox θα φέρει άνθηση στην αγορά, ενώ είναι λογικό πώς όσο μεγαλύτερο ποσοστό καταλαμβάνει από μόνη της η Apple, τόσο περισσότερο οι κατασκευαστές παιχνιδιών θα την "προσέχουν" περισσότερο....

embaaa

Apple also announced the availability of a Developer Transition Kit, consisting of an Intel-based Mac development system along with preview versions of Apple's software, which will allow developers to prepare versions of their applications which will run on both PowerPC and Intel-based Macs.

Γενικά είμεθα σε μιά μεταβατική περίοδο. Φαινόμενο του θερμοκηπίου, αλλαγές των εποχών κλπ. Διάβασα σήμερα και γιά μια αγελάδα που γέννησε ένα κατσικάκι... :lol:

Το μόνο θετικό που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή είναι το οτι θα πέσουν οι τιμές των G5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...

Το μόνο θετικό που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή είναι το οτι θα πέσουν οι τιμές των G5.

Δυστυχώς αυτό είναι το μόνο που σίγουρα δε θα συμβεί... Τα G5 είναι δυνατά μηχανήματα και τα τελευταία του είδους τους. Όχι μόνο λειτουργούν καλά, μα θα είναι και συλλεκτικά.

Μα και τα G4...

To mini mac καταναλώνει 21Watt συνολικά (σκληρός, γραφικά, ήχος κλπ)... δεν υπάρχει cpu x86 που μόνη της να καταλώνει τόσο (ούτε και centrino). Eίμαι περίεργος να δω που θα το πάει...

Πάντως η παρέα έστεισε την εταιρία από το γκαράζ με λεφτά της Intel. Eίναι ένας κύκλος που κλέίνει.

Το θέμα είναι πως τελειώνει η εποχή των cpu RISC... στον πλανήτη γή όλοι οι cpu θα είναι CISC.

O πόλεμος θα αφορά το OS... Kρίμα... Ίσως με τη cpu CELL να αλλάξει κάτι... μα δύσκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Apple also confirmed that they would not stop customers from running Windows on the Intel-based Mac, although the Mac OS will not run on another PC.

?We will not sell or support Windows, but we are not doing anything in the hardware that would preclude someone from using it,? said Moody.

Κάπου διάβασα και γιά μία γάτα που γέννησε κουτάβια. :lol:

Και να φανταστείς ο,τι μιλάμε για την εταιρία που ως τώρα αρνείτο να βάλει το όνομά της σε ποντίκια με 2 κουμπιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μηχάνημα που μπορείς να έχεις dual OS, και το πουλάει μόνο η Apple??? Αστεία λέμε τώρα? Εδώ κάνουμε συμπεθεριές με τους Τούρκους, η Apple θα κώλωνε (είναι πολλά τα λεφτά Άρη...)?

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα τεμάχια θα πουλήσει! Αφού κι εγώ θα αγοράσω :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τι ; Και καλά δεν θα μπορούμε να "τρέξουμε" OSX σε μη-Apple μηχάνημα ; Μ'αυτό το πλευρό να κοιμάται ο πρώην χίπις.

Ίσως βέβαια και είναι αυτό ακριβώς που θέλει κατα βάθος. Να γίνει δηλαδή η Apple εταιρία software.

Πωπωωω. Μόνο και με τη σκέψη πως θα τρέχει το OSX σε Dell μου'ρχεται αναγούλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

After Jobs' presentation, Apple Senior Vice President Phil Schiller addressed the issue of running Windows on Macs, saying there are no plans to sell or support Windows on an Intel-based Mac. "That doesn't preclude someone from running it on a Mac. They probably will," he said. "We won't do anything to preclude that."

However, Schiller said the company does not plan to let people run Mac OS X on other computer makers' hardware. "We will not allow running Mac OS X on anything other than an Apple Mac," he said.

αύτή είναι η απάντηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι καλά... :P

Τα windows θα τρέχουν και στα mac.

To maxosx θα τρέχει μόνο στα mac.

Άρα, το mac θα τα τρέχει όλα.

Αν το mac θα είναι ένα ακριβό και καλοσχεδιασμένο x86...

Aν το μόνο κλείδωμα που μπορεί να μπεί είναι σε επίπεδο firmware ή σε επίπεδο palladium (και τα δύο με δυνατότητα να σπάσουν)...

...τότε και ένα απλό pc θα τα τρέχει όλα.

Aν δε το δεχόμαστε αυτό, είναι σα να λέμε πως η επίτυχία των iPod και iTunes δε στηρίζεται και στο p2p...

Aν δε το δεχόμαστε αυτό, είναι σα να λέμε πως η επιτυχία των windows δε στηρίζεται στην εύκολη εύρεση σπασμένης κόπιας ή στις μονοπωλιακές πολιτικές της...

Κρίμα :( Μόλις η Apple παίρνει τα πάνω της, κάνει μεγάλα λάθη... από hardware company θα γίνει software house.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα πράγμα που θα πρέπει να κάνουμε όλοι μας.. είναι υπομονή.

Καλό είναι να δούμε πρώτα τι επεξεργαστές θα βγάλει η intel (οι κλασσικοί ή μήπως μία σειρά ειδική για μακ???) και μετά να βγάλουμε συμπεράσματα.

εδώ είναι όλο το keynote του Jobs. Ρίχτε μια ματιά όσοι έχετε σύνδεση που το επιτρέπει (μια ωρίτσα είναι..)

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δηλαδή η Intel θα κατασκευάσει επεξεργαστές αποκλειστικά για πάρτη του Jobs και οι οποίοι θα τρέχουν και τα 2 λειτουργικά, αλλά δεν θα μπορεί να τους χρησιμοποιήσει κανείς άλλος κατασκευαστής ; No way dude... Άσε που ήδη υπάρχουν μηχανήματα με Pentium για developers.

Εγώ νομίζω οτι ο Jobs βαρέθηκε να είναι ο "κύριος 2% της αγοράς υπολογιστών". Και αφού δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό (δεν αγοράζει ο πολύς κόσμος Mac) θα πάει το βουνό στον Μωάμεθ (θα κάνει το OSX συμβατό με τα πισι)...

Μιλάμε οτι το άτομο έκανε τη σούπερ "κωλοτούμπα".

Οτι και να γίνει, ελπίζω ο κύριος να έχει μαζέψει πολύ ρευστό γιατί στο επόμενο διάστημα να δω ποιός θα αγοράσει ένα μηχάνημα που δεν θα τρέχει το νέο OSX...

Και μήν ξεχνάμε οτι ο Jobs έχει ήδη βάλει τρικλοποδιές στον εαυτό του στο παρελθόν. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που έχει κάνει τεράστιο λάθος.

PS Την ομιλία του την έκλεισε λέγοντας οτι δεν έχει σημασία ο επεξεργαστής αλλά το λειτουργικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζεστε τυπά με ολοκαίνουργιο Powerbook, απ'αυτά που θα έχουν Pentium, να τρέχει XP και να αναρωτιέται :"μα που είναι το κουμπί με το παραθυράκι ;; Μα πώς κάνεις right click σ'αυτο το κωλομηχάνημα ;;;"

ΑΙ-ΣΧΟΣ

ΑΙ-ΣΧΟΣ

emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, επειδή έχω διαβάσει άπειρες απόψεις χρηστών μακ από χθες στα διάφορα φόρα (εκ των οποίων και άπειρες emcensored ), εγώ κατέληξα στο ότι :

Εάν μπορεί να μου προσφέρει ότι μου προσφέρει μέχρι τώρα (με πιο δυνατά updates κιόλας), δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν ο επεξεργαστής είναι της IBM ή της INTEL.

Τόσο απλά.

Στην τελική-τελική η INTEL είναι η μεγαλύτερη εταιρεία επεξεργαστών με το μεγαλύτερο potential.. δεν νομίζω πια ότι το συνεργάζεσαι μαζί της θα είναι τόσο κακό.

Βέβαια, ελπίζω να μην υπάρχουν τα stickers ..intel inside.. Μόνο αυτό !!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H δική μου ένστανση δεν αφορά την Apple ως Apple, μα την ιδέα που είχε μόνο η Apple σχετικά με cpu.

H cpu της Intel είναι κάτι μεταξύ Prescott και Centrino (Pentium III ανανεωμένο).

H cpu της AMD είναι κάτι μεταξύ ΑΜD64 και Sempron (που πήρε τη θέση του πολύ καλύτερου Βarton).

Η cpu της VIA είναι η πολύ νέα C7 (που κλέβει ιδέες από PPC εν μέρει).

H cpu που χρησιμοποιούσε η Apple (και σε λίγους server IBM) ήταν PPC G4 και G5. Άλλη λογική, άλλη νοοτροπία, άλλη θερμότητα κλπ. Οι PPC δεν ήταν μονο IBM. Ήταν (και παραμένει) θέμα επίσης της Μοtorola (και τώρα λένε Freescale). Η Αpple εγκαταλείπει μιά ιδέα επεξεργαστή. Μα αφήνει πίσω και μιά μοναδική εναλλακτική λύση.

Τώρα, κανείς δεν ξέρει τί θα γίνει με την Apple. Αν όμως κανείς θέλει να χρησιμοποιεί RISC cpu, δε θα έχει πλέον επιλογή.

As always τα πάντα εξαρτώνται από τί θέλεις να κάνεις με το computer. Για τη δική μου χρήση PPC ήταν η καλύτερη δυνατή χρήση (για τη τσέπη μου τουλάχιστον).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνώ. Σίγουρα υπάρχει μελαγχολία ..όπως και μερικά τεστ, σαν ένα που έχω ποστάρει εδώ μέσα, θα πρέπει να εξαφανιστούν ;) .

Από εκεί και πέρα γιατί να μην τον πιστέψουμε :

Powerbook G5 emarright δεν μπορεί να βγάλει η IBM

Powermac στα 3giga emarright δεν μπορεί..

Και επίσης υποστηρίζει ότι:

O PPC θα βγάζει 15 units of performance per watt ενώ το chip της INTEL 70 units of performance per watt as expected by the mid-2006. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααα.. και b.t.w. .... :)

Linux was the only X86 alternative to Microsoft and now it has both Bill Gates and Steve Jobs to contend with -- two 'last man standing" types. I think Red Hat and all the other Linux distributors have a problem.

emarup μην το ξεχνάμε αυτό!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε ξέρω, δε ξέρω.... :(

πάνω που ετοιμαζόμουν να κάνω το switch και είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα της ολικής μεταφοράς μου σε μία πλατφόρμα όχι μόνο διαφορετικού λειτουργικού αλλά και άλλης φιλοσοφίας επεξεργαστή και όλα τα σχετικά, με πρόλαβε ο SJ και αποφάσισε αυτός να κάνει το switch πρώτος.... -_-

όπως σωστά ειπώθηκε, πίσω από αυτή του κίνηση μπορούν να κρύβονται 2 πράγματα....

το πρώτο έχει ανακοινωθεί και επίσημα, ότι δεν μπορεί η IBM να στηρίξει σωστά την ανάπτυξη του επεξεργαστή της, οπότε πάμε σε κάποιον που μπορεί... Και αν και τώρα ο διπλός G5 απλά σπέρνει, σε ένα χρόνο από τώρα η Apple (και κατά συνέπεια και η Intel) θα μπορεί να περηφανεύεται για τους νέους powermac που θα είναι -λογικά- συστήματα με δύο επεξεργαστές, 64bit, dual core και HT με πολύ μεγαλύτερο bus από ότι τώρα και πιθανώς πάνω από τα 4ghz...

το δεύτερο είναι το ανεπίσημο και όλοι το πιστεύουμε πλέον! απλά θα βγουν χακαρισμένα Mac OS X για PC και θα γεμίσει ο κόσμος!!!! Έτσι θα γνωρίσει ο κόσμος το νέο λειτουργικό μπορώντας ταυτόχρονα να έχει και windows και θα συνειδητοποιήσει για ποιον λόγο αξίζει να παρατήσει το PC και να πάρει ένα Mac να τρέχει μόνο MacOS :)

γενικά δεν μου αρέσει όμως η επιχειρηματολογία έχει βάση! ο χρόνος θα δείξει!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε ξέρω, δε ξέρω....  :(

πάνω που ετοιμαζόμουν να κάνω το switch και είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα της ολικής μεταφοράς μου σε μία πλατφόρμα όχι μόνο διαφορετικού λειτουργικού αλλά και άλλης φιλοσοφίας επεξεργαστή και όλα τα σχετικά, με πρόλαβε ο SJ και αποφάσισε αυτός να κάνει το switch πρώτος....  -_-

ακριβώς το ίδιο έπαθα και γω.... γαμώτη μου.... τώρα απλά θα περιμένω.... νομίζω ότι η intel θα δείξει τα δόντια της σε κάποια χρόνια... τότε θα φανεί αν η κίνηση ήταν σωστή...

evolution.jpg

vision.jpg

το δεύτερο είναι το ανεπίσημο και όλοι το πιστεύουμε πλέον! απλά θα βγουν χακαρισμένα Mac OS X για PC και θα γεμίσει ο κόσμος!!!! Έτσι θα γνωρίσει ο κόσμος το νέο λειτουργικό μπορώντας ταυτόχρονα να έχει και windows και θα συνειδητοποιήσει για ποιον λόγο αξίζει να παρατήσει το PC και να πάρει ένα Mac να τρέχει μόνο MacOS :)

αυτό δε θα ναι και τόσο άσχημο... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, το ό,τι δέν έχει τόση σημασία το τι μάρκα είναι ο επεξεργαστής, δεν το συζητάμε. Ποτέ δε με ενδιέφερε.

Αυτό όμως που έχει τσαντίσει όλους μας είναι το οτι πρέπει να κάνουμε γαργάρα όλη την επιχειρηματολογία για την ανωτερότητα των G5. Είναι σα να βγαίνει τώρα ο Τσουκαλάς και να ζητάει Μπάγεβιτς στον Ολυμπιακό. :lol:

Μέχρι και σε αυτό το "αθώο" σαιτ ιατρών και φοιτητών, λίγες ώρες πρίν είχαμε κουβέντα γι'αυτο το θέμα. Ο Trivial λέει οτι δεν θέλει το αυτοκόλλητο της Intel. :lol:

Αυτό το γεγονός, προσωπικά μου δείχνει για ακόμη μία φορά το πόσο άσχημα παιχνίδια παιζονται στις πλάτες των καταναλωτώνε.

Και βέβαια, μην ξεχνάμε οτι το νέο λειτουργικό (Leopard -τ'όνομα θα αρέσει πολύ σε κάποιους Έλληνες πολιτικούς :lol: ) ΔΕΝ θα τρέχει στους G5. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε η Apple έχει χάσει για εμένα την αξιοπιστία της.

Don't think different. Think Marketshare...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup όλες οι εφαρμογές που θα φτιάχνονται από τώρα και για χρόνια θα είναι binary (θα τρέχουν και σε PPC και σε intel)....

Και μην ξεχνάμε ότι μέχρι και το 10.3.9 όλες οι εφαρμογές ήταν συμβατές με το 9, που δείχνει γενικά την πολιτική της Apple στους παλιούς χρήστες.

Ο tiger ήταν ο πρώτος που δεν έχει συμβατότητα με τον 9 :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αμήν. Μέχρι τώρα όμως δεν έχω διαβάσει πουθενά για τέτοιου είδους σχέδια. Για υποστήριξη των εφαρμογών που υπάρχουν ήδη για OSX στη νέα πλατφόρμα, ναι, μέσω Roseta, Rowenta ή οπως το λένε αυτο το πράγμα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ή με λίγα λόγια ( :D:D )

... Μάζεψε ο Jobs τους developers στο WWDC 2005 και τους λέει:

Μάγκες, ήρθε η στιγμή που όλοι περιμέναμε..

ήρθε η στιγμή να emcensored την microsoft..

Γράφτε τους επόμενους μήνες όλες τις εφαρμογές σε XCODE..

Ότι δεν καταφέρετε .. don't worry , έχω φτιάχει την "ροσέτα" (πολύ γρήγορος emulator)..

Κάνουμε τώρα τις πάπιες ότι και καλά φτιάχνουμε software μόνο για τα mac..

Βγάζουμε το Leopard μαζί με τα longhorn..

Ανακοινώνουμε ότι είναι Mac & PC ...

..και επιτέλους παίρνω εκείνο το τηλέφωνο που περιμένω 20 χρόνια..

2 am Friday 29 /12/ 2006:

[dial tone] tout..tout.....touuut

[man's voice]Yes

[steve] Bill, ..

[William Gates the III] Steve.. what the hell do you want at 2am in the morning????? (angry)

[steve Jobs ] Sorry man, but I was just wondering if you feeling it...

[William Gates the III] Feeling WHAT Steve?? (more angry)

[steve Jobs ] Do you remember Bill ??? ...Do YOU remember 1984??? We just delivered the OSX for the PC

[William Gates the III]..tout...tout....tooout (dial tone again)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναί, αλλά γιά να γίνει αυτό θα πρέπει να να υπάρξει συμβατότητα του hardware των ΠιΣι με το OSX emarright δηλαδή drivers emarright δηλαδή πολλοί drivers emarright πάρα πάρα πολλοί drivers.

Σιγά μη κάτσουν όλες οι εταιρείες να γράψουν drivers και για OSX. Και σιγά μη και τους αφήσει ο Bill.

Και μην ακούσω πως θα τους γράψει η Apple. Μόνο και μόνο που το σκέφτομαι αυτο αναρωτέμαι πως θα είναι η blue screen στο OSX.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εδώ που τα lebel σειρά του: Πόσα χρόνια δεν ήταν στα δικαστήρια η Apple με τη Microsoft για τα windows, πως και καλά "έκλεβαν" το feeling που είχε ο χρήστης που μέχρι εκείνη τη στιγμή οι επιλογές του ήταν ή Apple ή DOS! Τελικά το δικαστήριο απεφάνθει πώς δεν μπορείς να κλέψεις το feeling, οπότε νίκησε η Microsoft (και τα windows prevailed). Άμα ανοίξει η αγορά, πέσει η τιμή σε ένα καλό προϊόν, και αυτό γίνει συμβατό με την πλειονότητα των κυκλοφορούντων προϊόντων... Η εκδίκηση της γυφτιάς (μάλλον της μπουρζουαζίας, γιατί στην προκειμένη θεωρώ γύφτο τον Βασιλάκη και από καλό σπίτι το Στέφανο...).
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αμήν. Μέχρι τώρα όμως δεν έχω διαβάσει πουθενά για τέτοιου είδους σχέδια. Για υποστήριξη των εφαρμογών που υπάρχουν ήδη για OSX στη νέα πλατφόρμα, ναι, μέσω Roseta, Rowenta ή οπως το λένε αυτο το πράγμα...

Το λέει στο βιντεάκι που είδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.