Jump to content

Apple και σχετικά!!!


trivialx

Recommended Posts

εκτός και αν μου δώσεις τα €5,000+ που θέλω για να το αγοράσω μαζί με την 30 cinema display.....  :D  :D  :D

α ρε κωστάκη και γω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω..... μικρός που είναι ο κόσμος....

:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Last Reply

μα είναι δυνατόν, δηλαδή; ξαναρωτώ και επαναθέτω την ερώτηση στο ευγενές ακροατήριο που πάλι ματαξαναερωτώ.... είναι δυνατόν;

είναι δυνατόν να βρίσκεται αυτό το πράγμα σε φωτογραφία και όχι στο γραφείο μου; :P

θα βολευτώ βέβαια με ένα PB G5 ή τουλάχιστον ένα dual core G4 .... :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Για το PowerBook G5 θα πρέπει να περιμένεις κά'να χρόνο ακόμα. Άσε που μπορεί να μη γίνει και ποτέ. Θερμότης... Εκτός κι αν το βγάλουν στήν αγορά bundle μαζί με designάτο σύστημα απαγωγής θερμότητας/ενυδρείο. :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup είμαι από αυτούς που ακόμη πιστεύουν....και έχω πολλές ελπίδες για την Δευτέρα....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

open20050429.jpg

front20050427.jpg

Dual 2.7GHz PowerPC G5

• 8GB DDR400 SDRAM (PC3200) - 8x1GB

• 2x400GB Serial ATA - 7200rpm

• NVIDIA GeForce 6800 Ultra DDL w/256MB GDDR3 SDRAM

• Apple Cinema HD Display (30" flat panel)

• Apple Cinema HD Display (30" flat panel)

• AirPort Extreme Card

• 56k V.92 internal modem

• 16x SuperDrive double-layer (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW)

• Bluetooth Module + Apple Wireless Keyboard & Mouse - U.S. English

• Mac OS X - U.S. English

• Final Cut Express HD preinstalled

• AppleCare Protection Plan for Power Mac (w/ or w/o Display)

Subtotal $13,127.00

powerbook17front20050131.jpg

• 2GB DDR333 SDRAM - 2 SO-DIMMs

• 100GB Ultra ATA drive @ 5400rpm

• 8x SuperDrive (DVD±RW/CD-RW)

• AirPort Extreme Card

• Backlit Keyboard/Mac OS - U.S. English

• AppleCare Protection Plan for PowerBook (w/ or w/o Display)

• 1.67GHz PowerPC G4

• ATI Mobility Radeon 9700 (128MB DDR)

• 17-inch TFT Display

Subtotal $3,898.00

ibookg4_front_2004.jpg

• 512MB DDR266 SDRAM (256MB built-in & 256MB SO-DIMM)

• 60GB Ultra ATA drive

• Combo drive (DVD-ROM/CD-RW)

• AirPort Extreme Card

• Bluetooth Module

• Keyboard & Mac OS X - U.S. English

• AppleCare Protection Plan for iBook

• 12-inch TFT XGA display

• 1.2GHz PowerPC G4

• ATI Mobility Radeon 9200 w/ 32MB DDR video memory

Subtotal $1,448.00

TOTAL $18,473.00

τώρα τί να σας πω... αν το πω του πατέρα μου λέτε να ενδώσει;

για αμάξι μπορεί να μου τα δώσει, για υπολογιστές χλωμό.....

ελπίζω να χτυπήσει και το ξυπνητήρι επιτέλους.......... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τα ρέστα από τα $20,000.00 θα τα κάνω ipod, isight κτλ κτλ... και φυσικά το LifeDrive

αυτό το ξυπνητήρι δε λέει να χτυπήσει...

κοιμάμαι κι ονειρεύομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό λέγεται "καταναλωτική μανία"  :lol:  Αν αγοράσεις το 17'' PowerBook, τι να σου πεί μετά το iBook. Plastic piece of junk.

θα είναι το ελαφρούλι που θα κουβαλάω μαζί μου έξω... μην κουραζόμαστε κι όλας...

όλα τα χω σκεφτεί ο άτιμος.... :P:P:P:P:P:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-- PowerBook G5 είναι σίγουρα ένα από τα επόμενα βήματα. Κάποιοι όμως μιλούν για dual G4!

-- 3 000 ? για dual 64bit CPU, 3 PCI Xpress, 8 slot ram, superdrive DL, κλπ κλπ

Το αντίστοιχο σε pc ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ακόμα, εκτώς κι αν με απλούστευση μιλήσουμε για ένα single AMD 64bit FX (προσοχή: το model FX είναι η μόνη CPU AMD64 που πραγματικά αξίζει σε σχέση με G5). Το κόστος είναι το ίδιο (και παίρνεις λιγότερα από όλες τις πλευρές)

To monitor LCD της Apple άφησε το, γιατί ο PowerMac πάει με όλα τα monitor, όπως και το Apple Display πάει και με pc. Άρα σαν κόστος δε συγκρίνεται. Μπορεί κανείς να πάρει ό,τι θέλει για οθόνη.

Αυτό που αξίζει να σημειώσει κανείς είναι η διάρκεια ζωής του computer. Τα mac διαρκεί πολύ περισσότερο καιρό από οποιοδήποτε pc!!! Μιλάμε για 5 χρόνια τουλάχιστον! Η μέση ζωή ενός pc είναι στα 3... Μιλάμε για επιδόσεις, όχι για γραφομηχανές (εννοείται).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τέλως πάντων εσύ εκεί κόλλησες... δηλαδή όλα τα άλλα σου φάνηκαν φυσιολογικά το ibook σου κέντρισε την περιέργεια... χεχεχεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup μετά από αρκετή σκέψη και περισυλλογή έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το 17'' ΡΒ δεν αξίζει... είναι προτιμότερο το 15" από άποψη μεγέθους! :)

πάντως όσο καθυστερούν την σοβαρή ανανέωση του ΡΒ (γιατί το 1.67 δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως σοβαρή) τόσο χάνουν από πωλήσεις....

πλέον το κοινό εμφανίζεται να το ζητάει επιτακτικά σε βαθμό που απλά οι μισοί βαρέθηκαν και οι άλλοι μισοί δεν αγοράζουν μέχρι να βγει το επόμενο...

βασικά πράγματα που ζητάνε είναι νέος επεξεργαστής με μεγαλύτερο bus, νέα κάρτα γραφικών και οθόνη πιο φωτεινή με μεγαλύτερη ανάλυση. δυστυχώς οι mobile αυτή τη στιγμή έχουν ξεφύγει αρκετά σε πολλές (όχι όλες βέβαια) δυνατότητες και η Apple πρέπει να κάνει και αυτή την υπέρβαση επιτέλους! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To PowerMac G5 2x2,7GHz έχει 3000 ευρώ !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ram και η οθόνη είναι έξοδα που δεν πρέπει να κάνει κανείς στο Apple shop γιατί αρκούν και αυτά του pc.

Ας αφήσουμε επιτέλους το μύθο της Apple πανάκριβης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aς μιλήσουμε και πιό σοβαρά. Ποιό pc μπορεί να συγκριθεί με το PowerMac G5? Ένα της Alienware ίσως

promo_portal_gaming_eye.jpg

το κόστος είναι ΙΔΙΟ!

graphicstop20050427.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι πιστεύω οτι δεν είναι μύθος το ό,τι είναι ακριβή η Apple. Τα Alienware έχουν για την πλάκα τους βαριά προγράμματα (δηλαδή παιχνίδια :lol: ) που "γονατίζουν" οποιοδήποτε Apple. Και είναι και θέμα φίρμας βεβαίως. Δηλαδή ένα μη-Alienware με παρόμοιες δυνατότητες κοστίζει πολύ λιγότερο. Εναλλακτική για τα Apple δεν υπάρχει.

Να πώ επίσης οτι το να ζητάς ένα Apple με επιδόσεις παρόμοιες με του καλύτερου PC, είναι αδύνατο και άτοπο. Τα PC θα είναι πάντα μπροστά τεχνολογικα. Είναι open σύστημα που εξελίσσεται απο 1000 διαφορετικούς developers όσων αφορά το harware.

Η φιλοσοφία της Apple δεν είναι να εθίζει τους χρήστες ( :lol: ) σε συνεχώς περισσότερη δύναμη, αλλά σε καλύτερη λειτουργικότητα, ασφάλεια, χρηστικότητα και εμφάνιση. Άν θέλεις να παίζεις Doom 3 με 100 fps στο λάπτοπ, τότε τα Apple δέν είναι η κατάλληλη λύση.

Το αντίστοιχο ισχύει για το PC. Το miniPC είναι καταδικασμένο να αποτύχει επειδή προσπαθεί να μιμηθεί κάτι πολύ καλύτερο (miniMac) και επειδή θα χάσει -λόγω μεγέθους και κατασκευής- το συγκριτικό πλεονέκτημα της εύκολης αναβάθμισης που έχουν τα PC έναντι των Mac.

Μήν περιμένετε καλύερο PowerBook any time soon. Η όποια αναβάθμιση θα ανακοινωθεί θα είναι ελάσσονως σημασίας. Ο G5 είναι πρός το παρόν αδύνατο να χωρέσει σε λαπτοπ.

Από την άλλη, δεν υπάρχει λόγος να το περιμένετε. Είναι απλούστατα το πιό όμορφο και ευκολόχρηστο laptop ever.

Join us or die... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup λάθος λάθος λάθος....

ειδικά στο παράδειγμα του Doom3 μεγάλο λάθος! :)

Ο κύριος λόγος που τα παιχνίδια δεν τρέχουν καλύτερα στα Μακ, τη στιγμή που εμφανίζουν πάντα καλύτερα benchmarks σε rendering είναι ότι δεν γράφονται με κώδικα που λαμβάνει υπόψιν του εξαρχής την αρχιτεκτονική και τα σετ εντολών της Απλ....

Απλά "προσαρμόζοναι" οι κώδικες σε Απλ που απλά τα κάνει να υπολείπονται....

Αλλά, (πάντα υπάρχει ένα μεγάλο αλλά), όταν γράφονται εξ αρχής για Απλ τότε τρέχουν ακόμη και καλύτερα...

Κλασικό παράδειγμα το Quake....

Όταν βγήκε για Μακ, απλά έτρωγε την σκόνη των PC... με τον καιρό, τις αναβαθμίσεις και το tweaking τόσο από την εταιρεία, όσο και από την Apple, έφτασε και ξεπέρασε σε επιδόσεις τα PC....

Όταν ο Powemac G5 χρησιμοποιεί απλά την καλύτερη κάρτα γραφικών (ή έστω κάποια από τις καλύτερες), ταχύτατους σκληρούς, ταχύτατη μνήμη και δύο επεξεργαστές 64bit με ένα bus ταχύτερο από τον ταχύτερο intel ή amd είναι αστείο να λέμε ότι τεχνολογικά είναι πίσω και δεν μπορεί να τρέξει παιχνίδια καλύτερα....

Απλά οι εταιρείες παραγωγής θεωρούν τα παιχνίδια σε Μακ πολύ πολύ μικρή αγορά, που ουσιαστικά κάνει ασύμφορο το να ρίχνουν τόσα χρήματα σε ανθρωποώρες για την παραγωγή εξειδικευμένου κώδικα

*το σετ εντολών Multimedia των G5 (made by IBM),το γνωστό ΑλτιΒεκτορ ή κάπως έτσι, δεν ξέρω στα πόσα bit τρέχει, αλλά ο G4 (made my Motorolla) δουλεύει integer στα 32bit, floating point στα 64bit και ΑλτιΒεκτορ πώς λέγεται στα 128bit... (αυτά αφορούν την εσωτερική τους cache φυσικά και όχι την επικοινωνία με το υπόλοιπο σύστημα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ενοχλεί είναι ο μύθος πως η Apple είναι πανάκριβη. Η αλήθεια είναι πως κανείς ξοδεύει τα λεφτά του πολύ πιό έξυπνα στην Apple. To computer είναι εργαλίο δεν είναι επένδυση. Ένα pc έχει λιγότερη μέση ζωή διάρκειας. Μιλάμε πάντοτε για υπολογιστική δύναμη και προγράμματα ουσίας, γιατί ως γραφομηχανή και juke box δεν έχει νόημα πιά.

Πέρα από τη διάρκεια, υπάρχει και η λογική της χρήσης. Το software θεωριτικά δεν είναι τσάμπα (άσχετα αν οι περισσότεροι το έχουν σπασμένο και πειρατικό). H Apple αυτή τη στιγμή κοστίζει λιγότερο σε αυτό τον τομέα, ίσως γιατί έχει τη βοήθεια της καρδιάς unix.

H συντήρηση είναι μηδαμινή. Στο pc η συντήρηση του hardware, μα και του software, κυρίως αν microsoft, είναι ένα από τα πιό σημαντικά έξοδα. Το μονοπώλιο της micro$oft βασίζεται σε αυτή τη λογική. Άφησε να κυκλοφορούν σπασμένα και περατικά, γιατί μετά ούτως ή άλλως σε αυτή θα γυρίζουν όλοι.

Ένα ιΒοοκ G4 12" είναι ο πιό οικονομικός πραγματικά φορητός υπολογιστής. Τα διάφορα celeron, PIV και Athlon, δεν είναι αληθινά φορητά, μα desktop replacement. Τα centrino είναι πιό ακριβά.

Ένας iMac G5 20" είναι η πιό οικονομική λύση σε επίπεδο συστήματος οθόνης lcd και cpu 64bit.

Ένα Mini Mac είναι η πιό οικονομική λύση σε επίπεδο Barebone και κυρίως microATX.

PowerMac G5 2x2,7GHz είναι η πλέον οικονομική λύση σε επίπεδο 64βbit, μακροπροθεσμία και δύναμη.

Το macosx είναι το καλύτερο operating system και το πιό ανοιχτά γιατί με το X11 τρέχουν προγράμματα τυπικά του linux κόσμου. Αν και πλέον οι περισσότεροι τα γράφουν απευθεία σε macosx.

Αν ήμουν φωτογράφος, σχεδιαστής, κινηματογραφιστής κλπ η μόνη λύση είναι το PowerMac G5 (ίσως το PowerBook G5 όταν βγεί - η 17" έχει νόημα για τους επαγγελματίες, στη σελιδιοποίηση για παράδειγμα επιτρέπει 2 Α4 σελίδες περιοδικού ή βιβλίου ταυτόχρονα, για τη τοποθέτηση των εικόνων παραγράφων κλπ).

Αν το θέλω για office, internet, dvd, κλπ... απλή χρήση δηλαδή, ήδη ένας iMac G5 είναι υπερβολικός. Ένα iBook G4 θα ήταν αρκετό (ίσως το 14 για να βλέπει κανείς καλύτερα).

Aν ψάχνω ένα media center, τότε το mini mac είναι η τέλεια λύση.

Αν θέλω να παίζω παιχνίδια... το iMac G5 ήδη αρκεί... αν και θα ήταν καλύτερο μια PS ή XBOX.

Απλά στον κόσμο των τυφλών όποιος έχει ένα μάτι είναι βασιλιάς (micro$oft)... όποιος έχει δύο, τότε τί είναι (Apple);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup emarup Δηλαδή θές να μου πείς οτι οι εκδόσεις για Mac είναι απλά port από του PC ; Σορυ, αλλά έχω την εντύπωση ό,τι εσύ κάνεις λάθος... Ο κώδικας είναι εξειδικευμένος ! Γι'αυτό και δέν υπάρχουν πολλά παιχνίδια για Mac. Όπως είπες, η αγόρα είναι μικρή και το κόστος παραγωγής υψηλό Άρη. :lol:

Για τις τεχνολογικές προδιαγραφές που ανέφερες δεν έχω αντίρρηση, όμως σε 1-2 χρόνια PC πιο δυνατό θα υπάρχει. Apple όχι. Εκεί ήθελα να καταλήξω εξάρχής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup όχι εσύ κάνεις λάθος! :lol: (χαχα,...εντελώς νηπιαγωγειο είμαστε! )

Ο κώδικας του Doom3 για PC γραφόταν για χρόνια....

Η Aspyr δούλεψε μερικούς μήνες για τον κώδικα για Apple και έχουν δηλώσει οι ίδιοι ότι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα και δε τα έλυσαν όλα....

-_-

εξειδικευμένος κώδικας σημαίνει πώς ξεκινάω να τον γράφω από την αρχή και δεν παίρνω τον κώδικα του PC και απλά προσπαθώ να τον κάνω να τρέχει σε Mac... που απλά αυτό κάνουν αρκετές φορές! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup 3 χρόνια έκανε η id επειδή ο Karmack έγραψε καινούρια engine γραφικών. Σκέψου το λίγο πάντως... Είναι δυνατόν να μήν είναι εξειδικευμένος ο κώδικας ; Μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά. Ίσως εννοείς ό,τι ο κώδικας δεν λαμβάνει υπ'οψη του τη διαφορετική τεχνολογική αρχιτεκτονική. Σε αυτό έχω ενστάσεις, όμως δεν θα διαφωνήσω άλλο επειδή δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις. Υποπτεύομαι πως ούτε εσύ τις έχεις, αλλά τέσπα... :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θεωρώ πεταμένα λεφτά να πάρει κανείς υπολογιστικό σύστημα αξίας για τα παιχνίδια. Υπάρχουν play station και xbox για το λόγο αυτό.

Αν θέλουμε να είμαστε όμως τίμιοι... η καινούργια XBOX 2 βασίζεται σε G5. Ξέρεις τί μηχάνημα έδωσε η ίδια η microsoft στους developers του software των παιχνιδιών;

PowerMac G5... με ταμπελίτσα: XBOX2 developer kit!!!

xenon4macned.jpg

Στοιχηματίζουμε πως η λίστα με τα παιχνίδια για mac θα αυξηθεί τραγικά; Δυστυχώς ή ευτυχώς με τη βοήθεια της microsoft;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι μιά ακόμα... PowerMac G5 με τις ευλογίες της Microsoft

xenon2macned.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup emarup φυσικά και αυτό εννοώ...διαφορετικά δε θα έτρεχε.....δεν είπα ότι δεν είναι ειδικός...εξειδικευμένος ειπα!!!

και μπορεί να μην τις έχω τις τεχνικές γνώσεις, αλλά επειδή με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, έφαγα ώρες ατελείωτες στα διάφορα φόρα να διαβάζω mactards που τις έχουν και να εξηγούν το πρόβλημα! :):lol:

όσο για το αν αξίζουν τα παιχνίδα αυτό είναι σχετικό....

ο καλύτερος υπολογιστής πάντα παίζει καλύτερα παιχνίδια ή καλύτερα τα παιχνιδια από την καλύτερη παιχνιδομηχανή και ενώ είναι ασύμφορο για κάποιον (από πλευράς κόστος-αξίας) να αγοράσει υπολογιστή για παιχνίδια, το γεγονός ότι πολλοί το κάνουν, δείχνει ότι απλά επιχειρηματικά η Apple πρέπει να κάνει άνοιγμα στην αγορά για να διεκδικήσει μεγαλύτερο ποσοστό, που θα σημαίνει περισσότερα έσοδα για ακόμη καλύτερα προιόντα...

Φυσικά δεν πρέπει και δεν μπορεί να κάνει πιο open το σύστημά της χωρίς να θυσιάσει άλλα χαρακτηριστικά, αλλά μία ιδέα που είχε ακουστεί και συμφωνώ είναι να μπει "μετοχικά" σε κάποια μεγάλη εταιρεία και να χρηματοδοτεί εξαρχής την ταυτόχρονη κυκλοφορία παιχνιδιών για macos....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στοιχηματίζουμε πως η λίστα με τα παιχνίδια για mac θα αυξηθεί τραγικά; Δυστυχώς ή ευτυχώς με τη βοήθεια της microsoft;

Αμήν...

Άν και πλέον τα'χω παρατησει τα παιχνίδια, θα ήθελα να δω τα Half Life σε Mac.. emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στοιχηματίζουμε πως η λίστα με τα παιχνίδια για mac θα αυξηθεί τραγικά; Δυστυχώς ή ευτυχώς με τη βοήθεια της microsoft;

όχι! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.