Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Κάποιες απορίες που πιστευω δεν έχει δοθεί κάποια συγκεκριμένη απάντηση είναι οι εξής

1.Σε ποιες ακριβώς κλινικές κ για πόσο χρονικο διάστημα στην καθε μια κανει κάποιος στο FY1 κ στο FY2?

2.Γίνετα να επιλέξει καποιος,που θέλει να κάνει 1 χρόνο παθολογία ώστε να γραφτεί στο ειδικό μέρος μιας ειδικότητας στην Ελλάδα,να κανει συνεχώς ως αναπληρωτης στο FY1 τους μήνες παθολογίας και στο τέλος να αθροίσει αυτους τους μήνες κ να τους αναγνωρίσει στην ελλάδα?Νομίζω (να με διορθώσουν αν κάνω λάθος τα παιδία που ήδη βρίσκοντα εκεί)οτι εμείς ως απόφοιτοι ιατρικής σχολής ελλάδας(6χρόνια)μπορούμε εύκολα να βρούμε θέση στο FY1 ως αναπληρωτές παρά στο FY2.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και παλι!

θα ηθελα να μου δωσετε μια συμβουλή... τωρα μπαινω στο 6ο ετος και εχοντας βλεψεις για ειδικοτητα ή εστω locum στην Μεγ. Βρετανία, ψαχνω ενα elective να κανω μεσα στο ετος που ερχεται,κατα προτιμηση στην παθολογια. Οπως ειδα τα περισσότερα ειναι για 4-6 εβδομαδες και εχουν αρκετα καλο προγραμμα εκπαιδευσης. Εχω βαλει στο ματι το King´s στο Λονδίνο. Λογικα οι εδω καθηγητες μου θα δεχτουν κατι τετοιο, ετσι? Φυσικα πριν κανω αιτηση κτλ θα τους ρωτησω για να με βεβαιωσουν πως θα αναγνωρισουν σαν χρονο ασκησης την παραμονη μου στο εκει πανεπιστημιο... Εχει κανεις απο εσας παρομοια εμπειρια? Τι και πως να τους "το φερω" ? Σπουδαζω στα γιαννενα... και δεν εχω ακουσει απο κανεναν συμφοιτητη μου παλιοτερα να εχει δοκιμασει να ζητησει κατι παρομοιο, οποτε καταλαβαινετε τον λογο της ανασφαλειας που εχω! Καλυτερα να παω στον καθηγητη κατευθειαν να ρωτησω και οχι σε κανεναν ποιο συμπαθητικο επικουρο, ε?

Και κατι αλλο: στην αιτηση που πρεπει να υποβαλω ζητανε 2 εμπιστευτικες συστατικες επιστολες, αυτες θα τις ζητησω απο τους καθηγητες της Παθολογιας (σιγουρα) και της Νευρολογιας (την σκεφτομαι για ειδικοτητα). Πως σας φαινεται σαν σκεψη?

Αν θελετε σας παρακαλω βοηθηστε λιγακι... δεχομαι και pm!Δεκτες ολες οι συμβουλες! emconfused

Εγώ είχα κάνει elective στο UK ως φοιτητής αλλά πήγαινα καλοκαίρια και δε χρειαζόταν να αναγνωρίσω χρόνο άσκησης.Απλά χρησημοποιούσα το χρονο των διακοπών μου.Το KCH έχει καλή φήμη, αλλά είναι σε ιδιαίτερα κακόφημη περιοχή, το Denmark hill, και δεδομένου ότι θα θέλεις να περάσεις και λίγο καλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η καλύτερη επιλογή.Αν σε δεχτεί το King's college, προσπάθησε να πας στο St Thomas που είναι σε πολύ καλύτερο σημείο.

Τώρα αν αναρωτιάσαι για το κατά πόσο θα σε βοηθήσει το elective να βρείς θέση για ειδικότητα θα σου πω ότι εγώ έκανα τρία elective και δε βρήκα....αλλά πάντα είναι και θέμα τύχης και ΠΑΝΤΑ το elective είναι πολύ καλή εμπειρία και από μόνο του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση:

Λεει στα eligibility criteria για το foundation οτι:

Applicants must have graduated from medical school within 2 years of commencement of the 2008 foundation programme, i.e. ,on or after, 31 July 2006. If graduation is more than 2 years before commencement of the programme, applicants must provide evidence of maintaining clinical knowledge and skills.

Εγω που εχω ημερομηνια αποφοιτησης 27/7/2007 αν παω φανταρος τωρα τον νοεμβρη (θα απολυθω δλδ τον 11/2008) θα ειμαι eligible να ξεκινησω f2 την 1η Αυγουστου του 2009????

Μηπως ξερει καποιος που μπορω να απευθυνθω επισημα για να το μαθω????

Σε γενικες γραμμες μηπως να μην κανω τωρα τον στρατο και να ξεκινησω τις αιτησεις απο φετος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση:

Λεει στα eligibility criteria για το foundation οτι:

Applicants must have graduated from medical school within 2 years of commencement of the 2008 foundation programme, i.e. ,on or after, 31 July 2006. If graduation is more than 2 years before commencement of the programme, applicants must provide evidence of maintaining clinical knowledge and skills.

Εγω που εχω ημερομηνια αποφοιτησης 27/7/2007 αν παω φανταρος τωρα τον νοεμβρη (θα απολυθω δλδ τον 11/2008) θα ειμαι eligible να ξεκινησω f2 την 1η Αυγουστου του 2009????

Μηπως ξερει καποιος που μπορω να απευθυνθω επισημα για να το μαθω????

Σε γενικες γραμμες μηπως να μην κανω τωρα τον στρατο και να ξεκινησω τις αιτησεις απο φετος?

Να έχεις πάντα υπόψην σου ότι οι Άγγλοι ξέρουν ακριβώς τι γίνεται στην Ελλάδα. Πρέπει να τους πείσεις ότι μετά το πτυχίο, στην αναμονή για ειδικότητα, έκανες κάτι σχετικό με ιατρική (π.χ courses ATLS, ALS ή ξεκίνησες διατριβή, ή στον στρατό ήσουν στρατιωτικός γιατρός, κ.τ.λ). Πάντως αν το αποφασίσεις για F2, είναι στο χέρι σου να βρεις θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ανοίξω το θέμα των χειρουργικών ειδικοτήτων που νομίζω οτι δεν έχει αναλυθεί ικανοποιητικά.

Γιατί είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα στις χειρουργικές ειδικότητες? οκ έχουν μεγάλη ζήτηση,δε μπορεί όμως θα υπαρχούν τρόποι να μπείς στο σύστημα.

Πόσο ρεαλιστικό ειναί να αναζητήσει κανείς εκπαιδευτική θέση, χώρις αγροτικό, atls,als κτλ μόνο έχοντας εκτήσει τη στρατιωτική θητεία (ως ιατρός)?

Διαβάζοντας τα προηγούμενα post καταλαβαίνω οτι ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσεις και να εχεις ελπίδες να βρείς ST θέση, είναι να βρείς μια θέση FY2.Στην παρούσα χρονική στιγμή όμως, αυτό είναι αδύνατο,ετσί δεν είναι?

Υπάρχουν αλλες εναλλακτικές λύσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

!!!!!*****Σημαντικό******!!!!!!! :P

μην γραφτείτε στον ιατρικό σύλλογο. Μπορείτε απλώς να στείλετε όλα τα δικαιολογιτικά που χρειάζονται, χωρίς να πληρώσετε την συνδρομή (500 ευρώ) και αυτοί θα σας χορηγήσουν απλώς μια βεβαίωση που θα λέει ότι έιστε "ικανοί" να εγγραφείτε στον σύλλογο. Η βεβαίωση αυτή φτάνει για να κάνετε αιτήσεις σε νοσοκομεία. Όταν με το καλό σας δεχτεί ένα νοσοκομείο, μπορείτε μετά να πληρώσετε και την συνδρομή. Και αυτό γιατί η κατάσταση είναι πολύ ανταγωνιστική στην Αγγλία και καλό είναι να ελπίζετε, αλλά σε περίπτωση αποτυχίας, να μην έχει χάσει κανείς, εκτός από πολύ κόπο, και πολύ χρήμα...

Πανε 3 χρόνια απο αυτο το post βεβαια, αλλα αναρωτιεμαι αν ισχυει.

Το εχει κανει καποιος? Πως γινεται? Στελνω ολα τα εγγραφα

{(quote απο post της σελίδας 6)

1. Πτυχιο (ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ αντιγραφο, φωτοτυπια του πτυχιου (οχι επικυρωμενη) και επισημη μεταφραση αυτου.)

2. Αδεια ασκησης επαγγελματος(πρωτοτυπο, απλη φωτοτυπια και επισημη μεταφραση).

3. Πιστοποιητικο πρακτικης ασκησης* (πρωτοτυπο, απλη φωτοτυπια και επισημη μεταφραση)

4. Βεβαιωση οτι δεν υπαρχει πειθαρχικη διωξη* (πρωτοτυπο, απλη φωτοτυπια και μεταφραση).

5. Διαβατηριο. ΠΡΟΣΟΧΗ θελουν το πρωτοτυπο και μια ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ φωτοτυπια. (ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ μπορω να στειλω ταυτότητα νέου τύπου ή πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο????)

6. Ενα απλο βιογραφικο στο οποιο θα αναφερετε και τα πιθανα κενα σας. Αυτο το βιογραφικο δεν θα ειναι το ιδιο με αυτο που θα στειλετε στις αιτησεις. Πρεπει να ειναι πιο λιτο, να γραφει μονο που εχετε εργαστει. Δεν χρειαζεται π.χ. να γραψετε για τυχον εργασιες που εχετε κανει η συνεδρια που εχετε παρακολουθησει.

7. Αιτηση του GMC συμπληρωμενη. Την αιτηση θα την βρητε στο: http://www.gmc-uk.org/register/EEA/EEA_form.rtf }

και μου απαντούν οτι είμαι eligible και όποτε θέλω (και χρειάζομαι) παρουσιάζομαι πληρώνω και εγγραφομαι κανονικά?

Επίσης όλα αυτά μπρούν να γίνουν χωρίς να χρειαστεί να καταθέσω καινουργιο good standing (έχει διάρκεια 3 μήνες απ'οσο ξέρω) αν για παράδειγμα θελήσω να ενεργοποιήσω την εγγραφή μου σε ένα χρόνο?

Ευχαριστώ πολύ

Τροποποιήθηκε από marvin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ρε παιδιά, κστι άσχετο επί του παρόντος...

μήπως ξέρει κανείς πόσο χρόνο extra από την καρδιολογία απαιτει η επεμβατική καρδιολογία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας.μπαινω τωρα στο 6ο ετος της ιατρικης και σκεφτομαι να παω του χρονου Αγγλια για το foundation programme .θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν παει ηδη Αγγλια.ποια ειναι η γνωμη σας για το FY1?μηπως θα ηταν καλυτερο να κανω αιτηση για το FY2 ωστε να γλυτωσω ενα χρονο εαν γινεται?το eligibility office ζηταει IELTS with overall score 7.5. εγω εχω το CPE.ξερει κανεις αν γινεται δεκτο αντι του IELTS?

Λοιπόν, τα έχουμε πει άπειρες φορές, αλλά κανείς δεν κάθεται να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες μιας και βαριέται.

Πάμε λοιπόν ξανά.

Αν έχεις CPE είσαι εντάξει.

Για FY1 δεν μπορείς να κάνεις αίτηση απευθείεας μιας και δεν είσαι eligible (6 χρόνια ιατρικής άρα έχεις Full Registration with GMC).

Αν τελειώσεις π.χ. Αύγουστο, θα ελπίζεις για FY2 πιο πιθανά από τον ερχόμενο Αύγουστο. Στο μεσοδιάστημα μπορείς π.χ. να κάνεις FY1 σε περίπτωση που κάποιος φύγει στα μέσα της χρονιάς και διαφημιστεί η θέση στο BMJ.

(...)

Εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε, αλλά όχι για να λέμε τα ίδια και τα ίδια επειδή βαριόμαστε να διαβάσουμε 10 σελίδες πριν!

Δίκιο έχεις συνάδελφε, αλλά κάποιοι είμαστε εν μέσω εξεταστικής και δεν έχουμε χρόνο. Επιπλέον, στο θέμα που θα ρωτήσω οι απαντήσεις των τελευταίων μηνών είναι αντικρουόμενες.

Το θέμα μου: έχω ένα μάθημα για το πτυχίο και ετοιμάζω τα χαρτιά μου για Foundation. ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΩ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΘΕΣΗ F1 ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ-ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.

Όντως, οι έλληνες απόφοιτοι σύμφωνα με το site του GMC δικαιούνται μόνο full registration. Πουθενά όμως δεν είδα να λέγεται ξεκάθαρα ότι μόνο απόφοιτοι με provisional registration δικαιούνται να μπουν στη διαδικασία για F1!

Κι αν δεν δικαιούμαι να μπω τώρα στη διαδικασία, θα μπορώ να διεκδικήσω μια θέση F1 από τις ακάλυπτες που προκυρήσσονται την άνοιξη; Και θα είναι πλήρης, 12μηνη θέση;

Φίλη που πήρε πτυχίο τον Ιούλιο 2006 έφυγε κατ'ευθείαν τον Αύγουστο για F1. Απ' ό,τι μου είπε, βρήκε τη θέση της την άνοιξη 2006, και από την αρχή δούλευε με full registration...

Περιττό να πω ότι δεν συζητάω καν να πάω κατ' ευθείαν για F2, με μηδενική εμπειρία ως γιατρός.

Tέλος, στο θέμα IELTS: To site της ΝΗS λέει καθαρά ότι απαιτείται το συγκεκριμένο πτυχίο με συγκεκριμένο βαθμό. Κάποιοι λένε σε προηγούμενες σελίδες ότι αρκεί Proficiency. Τί ισχύει τελικά, ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ; Έχω Cambridge Proficiency με Α, να τ' ακουμπήσω τα 175?.

Θερμή παράκληση συνάδελφοι, απαντήστε υπεύθυνα και επιγόντως!

ΥΓ: Πάλι την ξεγελάσαμε την ΕΕ: Μα είναι δυνατόν η ανεκδιήγητη κλινική άσκηση του έκτου έτους μας (μιλώ τουλάχιστον για τη δική μου σχολή - ΔΠΘ) να είναι ισοδύναμα με ένα χρόνο ως Foundation Ηοuse Officer στη ΜΒ;!

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχνα όλα όσα έχεις στο μυαλό σου. Απλά θα κάνεις τα εξής:

1. Θα πάρεις το πτυχίο σου στην Ελλάδα (το βασικότερο).

2. Θα κάνεις εγγραφή (Full registration) στο GMC.

3. Θα αρχίσεις να ψάχνεις για F2 (και μόνον) η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων αρχίζει τον Αυγουστο του 2008. Στο ενδιάμεσο, και πριν τις συνεντεύξεις, καλό είναι να έχεις κάνει το ALS, και το ATLS. Επειδή θα ρωτηθείς σίγουρα για τους μήνες που καθόσουνα μέτά το πτυχίο, καλό είναι να έχεις μια δουλειά σχετική με την Ιατρική (π.χ. "άρχισα διατριβή") για να τους πεις.

Αυτά. It's the only way. You will enter the system and you will work your way through afterwards.

Cheers!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Good evening! Since many colleaques are about to take ptyxio, your question is very important. There are more thatn one ways to get into the system. You are correct that you can't apply through the online (MTAS) system on October-November for F1, with full registration because this is checked electronically and is included in essential criteria. However, when this procedure finishes there will be F1 posts advertised for which you apply by post, filling their application forms and sending your CV. In tis situation although some me ban you from applying, most of them will let you apply. I for example, managed to find an F2 post this August, but i have applied for and offered F! posts, and even 2 year complete Foundation programme post! So you see, there is no black and white. Just apply and keep your fingers crossed!

Now for the rest, you can claim that you are compitent with the english language and present your proficiency as proof.BUT, my opinion is that you should take the IELTS. It's an easy exam and you can prepare yourself on your own with not much of studying. You should also do at least the ILS course and if you have the money/time/energy the ALS or ATLS course. The most important is the ILS in order to be able to apply. The others will just increase your chances of getting shortlisted and getting the job!!

If you have dreams go on and chase them! Apply and you will find your way! Don't sink in the chaos of Greece!!! I hope i could be of some help!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ τους συναδέλφους που ανταποκρίθηκαν. Ε, λίγο παραπάνω τον MedicusVagus γιατί ήταν πιο ενθαρρυντικός αλλά και πιο ενημερωμένος, όπως έδειξε η δική μου περαιτέρω έρευνα:

Η εξυπηρετική κυρία Πίτη, υπεύθυνη του Βρετανικού Συμβουλίου Θεσ/νικης για ιατρική εκπαίδευση στο Η.Β. (2310 378312) ήταν απόλυτη: δεν δικαιούμαι θέση F1 γιατί ως μελλοντικός απόφοιτος ελληνικής ιατρικής σχολής θα είμαι "overqualified": κάνοντας έκτο έτος εδώ είναι σαν να έχω κάνει F1 εκεί - εδώ γελάνε, μα τυπικά είναι ισοδύναμα.

Της έφερα το παράδειγμα συναδέλφου και φίλης, που έκανε αίτηση για θέση F1 την άνοιξη 2006 και την πήραν κανονικά. Μου απάντησε ότι εκείνο ήταν διαφορετικό, γιατί η αίτηση αφορούσε επαναπροκύρηξη μεμονωμένης θέσης, από αυτές που δεν καλύφθηκαν στη διαδικασία του φθινοπώρου, και η κοπέλα την έκανε πριν πάρει πτυχίο (λίγο πριν το τέλος των τριμήνων). Αν στείλω εγώ τα χαρτία μου για τη διαδικασία αυτή - που για φέτος λήγει η προθεσμία στις 18 Οκτωβρίου - θα με απορρίψουν.

Τότε δούλεψε ο νεοελληνικός μου τρόπος σκέψης, και της περιέγραψα την εξής εναλλακτική: Αυτή τη στιγμή δεν είμαι απόφοιτος ούτε εγώ, και το μάθημα που χρωστάω είναι τριμήνου - άρα τυπικά δεν έχω ολοκληρώσει την αντίστοιχη του F1 διαδικασία (το έκτο έτος δηλαδή). Δεν θα μπορούσα να στείλω τώρα τα χαρτιά μου, πριν περάσω το μάθημα (το οποίο δίνω 2 Οκτωβρίου); Η υπάλληλος του B.C. μου απάντησε πως κανείς δεν μ' εμποδίζει, αλλά κι άλλοι συνάδελφοι προσπάθησαν ακριβώς (;) το ίδιο, και τους απέρριψαν. Επέμεινε δε πως δεν θα έχω ελπίδες ούτε την άνοιξη, για μη καλυμμένο F1 post.

Εγώ θα τα στείλω τα χαρτιά για την τωρινή διαδικασία. Η αίτηση για ξένους, όπως τη βρήκα στο ίντερνετ (για την ακρίβεια η βεβαίωση που πρέπει να στειλω υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο της σχολής μου: http://www.foundationprogramme.nhs.uk/down..._Statement.doc), μπορεί άριστα να συμπληρωθεί από μένα, έναν φοιτητή που οφείλει ένα μάθημα - το μόνο προβληματικό σημείο είναι όταν ζητά ημερομηνία μελλοντικής ορκομωσίας. Έχω ήδη στειλει επίσης γράμμα με τις σχετικές ερωτήσεις στο Foundation Office (γιατί δεν δημοσιεύουν ούτε αριθμό τηλεφώνου ούτε e-mail για πληροφορίες). Η εντύπωση που έχω σχηματίσει βέβαια είναι ότι όντως θα με απορρίψουν, όπως λέει κι ο MedicusVagus. Όμως συμφωνώ ότι την άνοιξη είναι εντελώς διαφορετική η διαδικασία, κι ας επέμενε η υπάλληλος, όπως λέει κι ο MedicusVagus κι αποδεικνύει το προηγούμενο της αγαπητής μου Τ, που είναι ήδη στο F2...

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα. Κλείνω με τον τρόπο του προλαλήσαντος: "If you have dreams go on and chase them!" [Αλλά με ρεαλισμό πάντα...] Σορρυ για τη φλυαρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υποβαθμίζεις το 6ο έτος των Ελληνικών Σχολών τόσο πολύ. OK, συμφωνώ πως άμα κάποιος ήταν κοπρόσκυλο μπορούσε νβα πάρει πτυχίο χωρίς να ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με ασθενείς και με κλινικές. Όποιος όμως ήθελε να ασχοληθεί, μπορούσε να μάθει πολλά πρακτικά και θεωρητικά πράγματα, που καλύπτουν σχεδόν όλα τα F1Y competencies, αλλά και πολλλά από τα F2Y. Για του λόγου το αληθές, δες curricullum for the Foundation years στο site του mmc.

Όσο για τγν F1 θέση χωρίς πτυχίο, και χωρίς βεβαίωση που να λέει ότι υπολείπεσαι μόνο της ορκωμοσίας, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να την πάρεις. Επιμένω, πως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις F2 για του χρόνου. Its your call!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τους οδηγούς του MMC διαβασα και συνειδητοποίησα, χωρίς καμιά επιφύλαξη, ότι η εκπαίδευση που έλαβα στο δικό μου πανεπιστήμιο (Αλεξανδρούπολη, για άλλες σχολές φυσικά επιφυλάσσομαι, αν και δεν θα περίμενα πολυ περισσότερα...) δεν είναι αρκετή για να ανταποκριθώ στις υποχρεώσεις του F2 σε ξένο μέρος, με ξένη γλώσσα, και σε περιβάλλον σίγουρα πιο τυπικό και απαιτητικό από αυτό που ξέρουμε εδώ. Δεν λέω, μπορεί κάποιος να βγήκε απο τη σχολη μου έτοιμος να χειρουργήσει! Όμως αυτά που έμαθε ο μέσος συμφοιτητής μου τα θεωρώ εν προκειμένω ανεπαρκή - και για το τι μαθαίνει κανείς δεν φέρει ευθύνη μόνο ο ίδιος, γιατί η διάθεση να μάθεις και η εργατικότητα δεν αρκούν. Εξάλλου, συνάδελφος, εξαιρετική φοιτήτρια, που έκανε το F1 και τώρα κάνει F2 λέει πως το F2 είναι πολύ δύσκολο.

Όμως - όπως είπε και η Λαίδη - ουδείς άσφαλτος. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, μπορεί να έχεις δίκιο. Θερμή παράκληση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ FOUNDATION ΣΤΟ ΗΒ ΜΠΟΡΕΙ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ;;;

Μπάι δε γουέι, μου απάντησαν από το Eligibility Office - θέλουν οπωσδήποτε και IELTS 7.5 και Provisional Registration για το F1. Οπότε μάλλον άκυρο, δεν θα κάνω τζάμπα κόπο να στείλω αίτηση - αλλά για τη γενική διαδικασία. Όπως είπε πιο πριν κι ο άλλος συνάδελφος, με τις μεμονωμένες θέσεις της άνοιξης τα πράγματα είναι, ή τουλάχιστον ήταν μέχρι την περασμένη άνοιξη, αλλιώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην υπάρχουν πολλές παρεξηγήσεις.

Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις. Από τα γραπτά μέχρι την πραγματικότητα έχουμε πολλές μα πάρα πολλές διαφορές.

Με στεναχωρεί γιατί τελειώσαμε το ίδιο πανεπιστημίο (εγώ σε πιό χαλεπές εποχές) και εγώ άκουγα τις ίδιες παπαριές και πίστευα αντίστοιχα πράγματα και τελικά αποθαρύνθηκα και ήρθα εδώ σε λάθος εποχή και με λάθος τρόπο με αποτέλεσμα να έχω κουραστεί πολύ να φτάσω εδώ που έφτασα.

Λοιπόν ο FY1 εδώ δεν κάνει τίποτα περισσότερο από αυτό που κάνεις εσύ στην κλινική του Μανωλά. Μαζεύει εργαστηριακά και είναι ο πρώτος που εξετάζει κατα όλα τα συστήματα τον ασθενή για να γράψει ένα καλό ιστορικό. Βλέπει και εκτιμά τα καρδιογραφήματα (αν υπάρχει ο Χατζέρας ακόμα ή αν ακόμα η κλινική του ακολουθεί την παράδοσή του τότε ξέρεις να το διαβάζεις καλύτερα από ST) και είναι ο γραφιάς στην επίσκεψη όπου γράφει ότι λέγεται στην επίσκεψη στους φακέλους και συμπληρώνει όλες τις φόρμες για να εκτελεστούν οι εντολές. (Είναι γεγονός ότι κάτι τέτοιο δεν κάνουμε στην Ελλάδα μιας και είμαστε μαλωμένοι με τα ιστορικά). Από πράξεις παίρνει όλα τα αίματα στην κλινική, βάζει κανά καθετήρα αν είναι Happy to do it 'η κάνει καμία άλλη επεμβατική πράξη άμα του κάτσει και άν παρακαλέσει και βρεθεί κάποιος που να μην βιάζεται και να έχει όρεξη να του δείξει. Ούτε λίγο ούτε πολύ τίποτα περισσότερο από όσα κάναμε εμείς εκείνες τις εποχές στο ΔΠΘ. Τώρα που είναι καλύτερα ίσως να κάνεις και περισσότερα. Είναι μοναχικός δρόμος του F1 που πρέπει για να ανταπεξέλθει την πίεση και να ξεφύγει τα γκάζια που μπορεί να του ρίξουν να διαβάσει για ότι καινούριο ακούει (κανένας δεν θα του εξηγήσει όλοι είναι too busy) και να ξεσκιστεί στην σημειολογία. Γι' αυτό και στις χώρες αυτές αυθονούν τα pocket reference books. Κατα τα άλλα αν είναι χειμαδιό και πάει προς GP τότε μάλλον θα προσπαθήσει να σκοτεινιαστεί στο Doctors Mess και να δει Cricket ή Footie στην δορυφορική με καφέ ή τσαϊ και τοστάκια με μαρμελαδίτσα. Καμιά φορά τα πολύ χειμαδιά την έφτουν στο accomodation για siesta μόνοι ή με παρέα. Εξαρτάται από τις καταστάσεις και την κλινική.

Όσο για τον FY2 θεωρητικά είναι ένας FY1 λίγο πιό έμπειρος.

Το πλεονέκτημα εδώ έναντι ημών είναι ότι έχουν τα συγκεντρωτικά μαθήματα τύπου ILS, Basical Clinical Skills κλπ που σου δίνουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές και βασικές γνώσεις οπότε είσαι πιο οργανωμένος στο τρόπο αντίδρασης και διερεύνησης του ασθενούς. Και ότι σου δίνουν τα προαπαιτούμενα προσόντα για να κάνεις ένα καλό βιογραφικό. Αποδεικνύεις το επίπεδο τις γνώσης σου ανάλογα με τα πτυχία από μαθήματα που έχεις και την ερευνητική σου δραστηριότητα με τα audit που έχεις πραγματοποιήσει (βασικό σε κάθε θέση F1 πρέπει να κάνεις ένα audit) Κάτι που είναι δύσκολο να κάνεις στην Ελλάδα στα εξάμηνα.

Και εκεί πάει και η δυσκολία να πάρεις θέσεις παραπάνω. Στο ότι πολλά προαπαιτούμενα που στην Ελλάδα θεωρούνται αυτονόητα ότι τα έμαθες στην εκπείδευσή σου (και ίσως τα ξέρεις και καλύτερα από τον οιονδήποτε εδώ) δεν έχεις τα πτυχία να το επιβεβαιώσεις. Και με τον ανταγωνισμό τεράστιο και η παραμικρή λεπτομέρεια μετράει.

Τι θα σου πρότεινα να κάνεις;

Εκ του μακρόθεν από Ελλάδα να δείς ποιά είναι τα προαπαιτούμενα σχολεία και πτυχία, να ξεκινήσεις μία διαδικασία να τα κάνεις (Ελλάδα ή εξωτερικό) οπότε μετά να έχεις τα προσόντα να χτυπήσεις άνετα οποιαδήποτε θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα !

θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει τι θα μπορούσα να αναφέρω σε αίτηση για Φ1 σαν Distinction,Prizes,Awards; θα πρέπει να είναι ότι έχει απονεμηθεί μέσα στη σχολή ε; δηλαδή η εθελοντική δράση και τυχόν βραβεία από αυτήν δεν μετράει;

και κάτι άλλο: πως αποδεικνύουμε τα PROFESSIONAL ATTRIBUTES; μέσα σπό τις συστατικές ή απαιτείται και κάτι άλλο;

thanks in advance guys!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα ! θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει τι θα μπορούσα να αναφέρω σε αίτηση για Φ1 σαν Distinction,Prizes,Awards; θα πρέπει να είναι ότι έχει απονεμηθεί μέσα στη σχολή ε; δηλαδή η εθελοντική δράση και τυχόν βραβεία από αυτήν δεν μετράει;και κάτι άλλο: πως αποδεικνύουμε τα PROFESSIONAL ATTRIBUTES; μέσα σπό τις συστατικές ή απαιτείται και κάτι άλλο;thanks in advance guys!

A useful thing to mention, if you have it, is Professor Agnanti's prize in Pathology. At the time it seemed insignificant but it helped me both in the application procedure and later at the interview itself.

I am also of the opinion, that if you explain your situation to one of the Professors, he/she would allow you to organise a project resembling an audit. The difference on your application between having done one or not is very great.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρά,

γράφω πρώτη φορά οπότε please συγχωρέστε κάθε λάθος,δεν ξέρω καν αν 8α καταφέρω τα κάνω post αυτό το μήνυμα...Προσπάθησα να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες και παρόλο που είμαι σίγουρη οτι μου "ξέφυγαν" κάποιες πληροφορίες,ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις ιδίως προς τον drkot(ναι,ναι.σ'εσένα) που είχες την εμπειρία του F2.

1)όταν ανέφερες προαπαιτούμενα σχολεία και πτυχία,σε ποια ακριβώς αναφερόσουν(ATLS...)?

2)επειδή εξακολουθώ να λαμβάνω αντιφατικές απαντήσεις,το FY2 είναι άμισθη ή έμμισθη θέση?

Το post σου ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικό,όταν πρωτοαρχίζει κανείς να αναζητά πληροφορίες για την ειδικότητα στην αγγλία βρίσκεται μπροστά σε ένα χάος που δεν ξέρει από που να το πρωτοπιάσει και προσωπικά φοβάμαι οτι προσπαθώντας κανείς να μαζέψει ο,τι χρειάζεται,ξεχνά οτι πάει σε μία ξένη χώρα,μόνος οπού τίποτα δεν σου εξασφαλίζει οτι θα επιβιώσεις...Αλήθεια,εσύ πως τα περνάς εκεί?

Και μία τελευταία ερώτηση,

πιστεύεις είναι σωστή σκέψη να διεκδικήσει κανείς ένα FY2 χωρίς να έχει την εμπειρία του αγροτικού?

Δεν ξέρω ποια 8α είναι η τύχη αυτού που μόλις έγραψα,όπως και να έχει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ, απίστευτα χρήσιμο νομίζω το μήνυμά σου για όσους βρίσκονται ακόμα στο Ελάντα και στη φάση του σχεδιασμού.

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟ ΠΡWΤΟ ΧΕΡΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ F1 και F2? Tελικά ο ξερός απόφοιτος μιας ελληνικής ιατρικής σχολής, χωρίς ούτε αγροτικό, μπορεί να κάνει άνετα το F2? Και μάλιστα πρώτη φορά σε ξένο τόπο και με ξένη γλώσσα κτλ κτλ;

Να συμπεράνω ότι τα πράματα δεν είναι και τόσο δύσκολα, και πως υποτιμώ τον εαυτό μου;

Κι αν μπορούσατε να ξεκινήσετε από F1 ή να πάτε κατ' ευθείαν στο F2 τι θα διαλέγετε - λαμβάνοντας υπόψη και μισθό, αναμονη στην Ελλάδα, κτλ.

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ (εμείς τα ψάρια)!

ΥΓ1 Doctors' mess είναι το "ανάπαυση προσωπικού" που λέμε, το κατάλαβα. Χειμαδιό τι είναι;

ΥΓ2 Δυστυχώς ήμουν ζυγός και έκανα χειρουργική στο Σιμόπουλο... Μακάρι να ήμουν στου Μανωλά, παρά την πίεση, εκεί όλοι μαθαίνουν κάτι. Ακόμα και το απογευματινό μπρίφινγκ βγάζουν οι φοιτητές. Και ποιος σου είπε ότι είναι καλύτερα, επειδή αλλάξαμε νοσοκομείο; Όσοι έκαναν τις 6 εβδομάδες της γυναικολογίας την άνοιξη έκαναν μόνο τέσσερις καθαρές, γιατί κι οι δυο των διακοπών του Πάσχα πέρασαν σαν άσκηση... Και μετά μου λέτε για ελληνικά πανεπιστήμια!

Όσο για τον Χατσέρα, συνταξιοδοτήθηκε - όμως εγώ τον πρόλαβα και ξέρω αρκετά καλό ΗΚΓ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα γράψω αναλυτικά την εμπειρία μου απο τους 2 μήνες foundation αύριο γιατι σήμερα πιάστηκε το χέρι μου απο το venflon κ δε μπορώ να γράψω. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα! έχω κι άλλη ερώτηση...

σε μια από τις θέσεις για f2 που διαφημίζεται τώρα στο bmj, στα κριτήρια καταλληλότητας αναφέρει εκτός από πτυχίο, και αυτό : "Certificate of satisfactory completion of F1 year or an appropriate Clinical Attachment Programme (where available) ".

Εμείς που είμαστε απόφοιτοι ελληνικής ιατρικής σχολής τι δίνουμε σαν απόδειξη ότι το 6ο έτος ήταν ανάλογο του δικού τους internship ;

καλά δεν κατάλαβα; αυτό δεν πρέπει να αποδείξω στην ουσία;

θα ήμουν υπόχρεη σε όποιον έχει να προτείνει κάτι! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι! emiloveyou:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρείτε τα foundation competencies στο internet και βάλτε διευθυντές κλινικών κλπ να υπογράψουν ότι τις έχετε.

Για όσους δεν έχουν κάνει Foundation years, το MMC προβλέπει είσοδο στο σύστημα μετά από απόδειξη ότι έχουν τα foundation competencies.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks sovereign!

1.Δηλαδή τα outcomes που αναφέρονται στην αρχή της κάθε ενότητας των competencies του "foundation programme curriculum" αρκούν?

2.Εγώ θα τα κάνω copy-paste και θα ζητήσω από καθηγητή μου να μου υπογράψει;

3.από ποιον-ποιους καθηγητές όμως; τους παθολόγους; τους καθηγητές των πτυχιακών; τον πρόεδρο της σχολής;

τι λέτε; emsosemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι από διευθυντές κλινικών θα τα πάρεις αλλα εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία κ θα σε γελάσω...

Σαν Φ1 πάντως η λάντζα είναι απεριόριστη πρέπει να ομολογήσω, αλλά η εμπειρία που παίρνεις όταν πλέον δουλεύεις και είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου δεν συγκρίνεται με αυτή που είχαμε σαν φοιτητές. Μπορεί στην "δημοκρατική" κλινική του Τσιφτσή στην Κρήτη να έμαθα 10 φορές περισσότερα από ότι ξέρει ο μέσος Φ1 εδώ αλλά η εμπειρία που έχω αποκομίσει με την δουλειά μέσα στην κλινική και τις εφημερίες μου φαίνεται πολύτιμη. 4 μήνες χειρουργική, 4 παθολογία κ 4 σε άλλο placement σε κάνουν να κινείσαι αλλιώς στο νοσοκομείο κ να έχεις άλλη εμπιστοσύνη στα χέρια κ τον εαυτό σου. Τώρα τα χειμαδιά κυκλοφορούν κ εδώ κ μπορούν να περάσουν το Φ1 γράφοντας notes tto & venflon (λάντζα ελληνιστί). Άν όμως είσαι keen to learn και έχεις κ κανένα καλό consultant ή registar (όχι σαν το νοσοκομείο του drkot ) μπορείς να μάθεις κ να κάνεις πράγματα. Δε μου την έδωσαν την κολεκτομή σήμερα δηλαδή αλλα το απόστημα το έδωσαν (skills οχι μ... ).

Τώρα μπορεί να τύχεις κ στο Φ2 σε μ..κα consultant και να μαζεύεις εργαστηριακά, το βλέπω κ αυτό κάθε μέρα. Άλλος πάλι είναι στο Φ2 μόνος με consultant, κάνει ενδοσκοπήσεις κ κάνει κ καμια κήλη κ κανένα σκουλήκι υπο επίβλεψη. Άρα υπάρχει χάσμα!

Στην ερώτηση αν θα μπορούσα να σταθώ στο Φ2 χωρίς Φ1 θα απαντήσω ΝΑΙ. Θα ερχόμουν όσο νωρίτερα γίνεται, να κάνω τουλαχιστον 1 μήνα shadowing για να ξέρω που πάνε τα 4 όταν αρχίσω. Θα έκανα μερικές εφημερίες στην ελλάδα για να ξεπάρω με τις πρακτικές διαδικασίες, (να δείς πως μπαίνει η φλέβα μετά απο 2 μήνες, πούπουλο το χέρι μου - μήπως να γυρίσω να κάνω αίτηση για νοσηλευτρια στην ελλάδα?) και θα είχα γλυτώσει τον εαυτό μου απο ένα χρόνο δουλειάς. Επίσης μια ματιά στα pocketbook να ξέρω τα συνηθέστερα προβλήματα πρακτικά πλεόν βοηθά.. Και πάλι δεν θα ήμουν όσο έμπειρος όσο έχοντας κάνει Φ1, αλλα χρόνια είναι αυτά, κ δεν τα έχουμε για πέταμα...

Αυτά τα λίγα απο την 2μηνη εμπειρία μου... Σίγουρα οι πιο senior γνώμες που ακούστηκαν έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα, αλλά είπα να τα πώ κ εγώ που τα τρώω καθε μέρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

It is important to get the competencies signed. Any one of your referees will do. When I wasn't offered a job at one of my interviews the reason given when I asked for feedback was that I have no proof I could do the competencies I said I could do.I'm 2 months into the F2 year, without any previous experience in Greece and without having done F1. I did 1 month as a locum in July as well. It is a very steep learning curve at first. However, I don't think it's any easier doing F1, especially in some hospitals as some people on this site say. What would be interesting to know but I'm not sure if there is anybody that can tell us, is whether doing the whole foundation programme, rather than just the F2 year increases your chances of getting an ST position. I would imagine the answer to that question is yes, if only because you probably have done more stuff like audits.

Beggars can not be choosers though and I would advise people to apply for all available jobs, either for the F1 or F2 year. Personally I would have preferred to have done an F1 year, but having said that I think the most imporatant thing is to get a training post and when I was offered an F2 I didn't think twice about accepting it.

Τροποποιήθηκε από skaliotis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.