Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Η χθεσινή καταχώρηση της Μαρίας Δεναξά στο fb για την κατάσταση στη Γαλλία.

Η (εικονική) Δημοκρατία στα καλύτερα της!

Χθες πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι, η μεγαλύτερη διαδήλωση που έχει γίνει μέχρι σήμερα στη Γαλλία, κατά της εργασιακής μεταρρύθμισης. Συμμετείχαν 1.300.000 Γάλλοι που ήρθαν στην γαλλική πρωτεύουσα απ όλοκληρη τη χώρα. Διαδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν και σε τουλάχιστον 50 γαλλικές πόλεις…

Όμως η αστυνομία όπως και τα γαλλικά ΜΜΕ, είδαν μόνο 80000 διαδηλωτές κι όπως υποστηρίζουν οι κουκουλοφόροι* έκαναν τα χειρότερα επεισόδια που έχουν γίνει ποτέ σε διαδήλωση…

Ετσι το τελευταίο 24ωρο τα ΜΜΕ, εχουν εστιάσει στα έκτροπα και στις ζημιές και πιο συγκεκριμένα στα σπασμένα παράθυρα ενός παιδιατρικού νοσοκομείου της Παριζιάνικης μπουρζουαζίας...

Και το ψέμα πάει σύννεφο…Το ίδιο και η παραπληροφόρηση...

Από το πρωί επαναλαμβάνεται παντού ότι στο νοσοκομείο κινδύνεψαν παιδάκια που ήταν στα χειρουργεία… 
Ελα όμως, που όσοι γνωρίζουν το νοσοκομείο ξέρουν ότι τα χειρουργεία βρίσκονται στους εσωτερικούς ορόφους κι όχι στο ισόγειο, που είναι η υποδοχή και το περίπτερο…
Πολλοί όμως θα δούν τις εικόνες και πολλοί περισσότεροι εκείνοι που θα πιστέψουν τα λόγια που τις συνοδεύουν

Με αφορμή λοιπόν αυτό το γεγονός, (οι διαδηλώσεις, η συμμετοχή του κόσμου, το αίτημα να αποσυρθεί η μεταρρύθμιση, όπως και ποιο είναι το περιεχόμενη της ΔΕΝ υπάρχουν στα ΜΜΕ) βγήκαν ο Ολαντ και ο πρωθυπουργός Βαλς -που με κάθε τρόπο προσπαθούν να αποδομήσουν τις κινητοποιήσεις των εργαζομενων- και δήλωσαν ότι τις επόμενες ημέρες, μπορεί να απαγορευθούν οι διαδηλώσεις στη Γαλλία, από την στιγμή που δεν διασφαλίζονται οι όροι προστασίας των αγαθών και των προσώπων!

Βασικά αφορμή έψαχνε ο "διάβολος", γιατί τις τις επομενες ημέρες έχει προγραμματιστεί συνάντηση της υπουργού εργασίας με τον επικεφαλής του συνδικάτου CGT, για διαπραγματεύσεις που με μαθηματική ακρίβεια θα ναυαγήσουν καθώς κανένας δεν υποχωρεί…

Από την άλλη ο Ολαντ που βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και το μόνο που τον νοιάζει είναι η εξουσία, θέλει να περάσει "πάσει θυσία" τον αντιεργατικό νόμο τον Ιούλιο κι ας γνωρίζει ότι πουλάει τον λαό που τον εμπιστεύτηκε …

Βασικά ο πολιτικός νάνος θεωρεί ότι κατ αυτόν τον τρόπο, θα δείξει πυγμή και αποφασιστικότητα που θα του χαρίσουν μερικές μονάδες στις δημοσκοπήσεις

Παράλληλα η απαγόρευση προσεχώς των διαδηλώσεων θα τον βοηθήσει, καθώς για την τελική υιοθέτηση της επίμαχης μεταρρύθμισης, θα χρησιμοποιήσει και πάλι Προεδρικό διάταγμα ώστε να την περάσει, γεγονός που εξοργίζει ακόμα περισσότερο τους γάλλους...

ΥΓ1* Στην δεύτερη φωτογραφία: Kουκουλοφόρος ετοιμάζεται να σπασει την τζαμαρία του νοσοκομείου. Ολόγυρα βρίσκονται στρατιές αστυνομικών, αλλά ως φαίνεται είναι ανίκανες να επέμβουν για να τον μαζέψουν...Ακριβώς δίπλα στον κουκουλοφόρο, βρίσκεται αστυνομικός με πολιτικά και διακριτικό της αστυνομίας στο μπράτσο! Τα συμπεράσματα δικά σας…

ΥΓ2 Με το σκεπτικό της απαγόρευσης των διαδηλώσεων εξαιτίας των επεισοδίων, μήπως ο Ολαντ θα πρέπει να ζητήσει και την απαγόρευση του Euro;

ΥΓ3 ...Κι όσο θα πλησιάζουμε στον Ιούλιο, η τρομοκρατία θα έχει την τιμητική της ;)

ΥΓ4 Την προηγούμενη της μεγάλης διαδήλωσης, έγινε η τρομοκρατική επίθεση. Βουτυρο στο ψωμί των ΜΜΕ. Την ημέρα της διαδήλωσης παντού μιλούσαν για τον τζιχαντιστή και την διπλή δολοφονία. Καμία αναφορά στην διαδήλωση. Μια μέρα μετα την κινητοποίηση μιλούν για τα επεισόδια και καθόλου για την διαδήλωση!

 

 

13427865_10208420345079106_4921853127038

13407130_10208420346639145_1616877656232

13428591_10208420345479116_4475659920668

13412911_10208420346439140_1090752530452

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το σημερινό ρεπορτάζ για τις πιο απολαυστικές εξελίξεις......Que sera,sera!  emfrance

 Η Maria Denaxa πρόσθεσε 5 νέες φωτογραφίες.

53 λεπτά · 
 

Πήραν τις κατσαρόλες τους και βγήκαν στους δρόμους απόψε οι γάλλοι σε 350 πόλεις της χώρας, μετά και αποτυχία των σημερινών διαπραγματεύσεων μεταξύ της υπουργού εργασίας και του εκπροσώπου του συνδικάτου CGT, Φιλίπ Μαρτινέζ.

Οπως δήλωσε ο Μαρτινέζ "οι πολίτες θα παραμείνουν στους δρόμους μέχρι την απόσυρση του νόμου, που προλειαίνει το έδαφος για έναν εργασιακό "Μεσαίωνα".

Ετσι απόψε για να εισακουσθούν καλύτερα οι Γάλλοι, όχι μόνο στο γαλλικό προεδρικό μέγαρο, αλλά και σ' ολόκληρο τον κόσμο πήραν τις κατσαρόλες τους και βγήκαν στους δρόμους...

Υ.Γ. Η Γαλλία δεν βρίσκεται στην Λατινική Αμερική, αλλά στην καρδιά της Ευρώπης που γερμανοκαταστρέφεται ...

 

 

13413682_10208435782825040_6746961468713

 

13466021_10208435782745038_3417491662650

 

13418824_10208435783505057_8721508804531

 

13450765_10208435788105172_1103325317639

 

CASSEROLES DEBOUT !!!!!!  :lol:     :lol:

 

 

13413051_10208435788185174_7648509264384

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"οι μαζικές εντολές για κατασχέσεις καταθέσεων σε τραπεζικούς λογαριασμούς, οι τηλεφωνικές κλήσεις από εφοριακούς σε οφειλέτες για να πληρώσουν τα χρέη τους , ο συμψηφισμός επιστρεφόμενων φόρων με άλλες μελλοντικές φορολογικές υποχρεώσεις (π.χ. ΕΝΦΙΑ) κ.τ.λ. "

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500085043

ελα να βλεπω αριστερα σε δραση....emsplats

ΥΓ. μια αριστερη εξηγηση θα ηθελα παρακαλω. τι εννοει οταν λεει οτι θα συμψηφισει αυτα που σου οφειλει ΤΩΡΑ με αυτα που ΘΑ χρωστας ΜΕΤΑ....:blink:

Τροποποιήθηκε από fertomasa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 minutes ago, fertomasa said:

"οι μαζικές εντολές για κατασχέσεις καταθέσεων σε τραπεζικούς λογαριασμούς, οι τηλεφωνικές κλήσεις από εφοριακούς σε οφειλέτες για να πληρώσουν τα χρέη τους , ο συμψηφισμός επιστρεφόμενων φόρων με άλλες μελλοντικές φορολογικές υποχρεώσεις (π.χ. ΕΝΦΙΑ) κ.τ.λ. "

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500085043

ελα να βλεπω αριστερα σε δραση....emsplats

ΥΓ. μια αριστερη εξηγηση θα ηθελα παρακαλω. τι εννοει οταν λεει οτι θα συμψηφισει αυτα που σου οφειλει ΤΩΡΑ με αυτα που ΘΑ χρωστας ΜΕΤΑ....:blink:

Εννοεί ότι θα τους πάρει ο διάολος. Αυτό εννοεί. emfurious emfurious emfurious

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupΤι δεν καταλαβαίνεις,Φερτομάζα???  emcat  Ολα σαφέστατα!! emcat   Από το "δεν πληρώνω-δεν πληρώνω" φτάσαμε στο "πληρώνω προκαταβολικά τον ΕΝΦΙΑ,ας πούμε"!!!  :lol: Θα ξεκινήσουμε σιγά-σιγά όλοι να παίρνουμε αγχολυτικά σε μόνιμη βάση...:(     :blink:       :wacko: Ο Τσίπρας μας "νοικοκύρεψε" μια χαρά! ΕΝΦΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΕΝΦΙΑ!!!!!

Γελάω για να μην...κλάψω!   :lol:Αυτά είναι.....Που είσαι  Φιδοπιάστη να πάρεις το φτυάρι?  emangry2

Θα έβαζα τραγούδι αλλά δε βρίσκω καλύτερο μετά το τελευταίο που μπήκε και του οποίου ο στίχος με καλύπτει 100%!!!! emblush   Τα συγχαρητήρια μου,κούλη!  emthumbup     emwalkman

In a Bar

i wanna meet a friend
in a bar tonight
the evening is long
so long i hardly move
a can in my hand
a picture in my mind
a voice i need to hear,
a laugh i need to show
we're lonely, babe
in a boat, again

i need to see a friend tonight
or see the people in a bar
i wish they could not see me at all
how i wish i could describe their pain
or my pain

the mystic light, the choir of smoke
the smell of wood, the pose, the joke
the dirty little world inside
that needs to come out
needs to come out
i wanna meet a friend
in a bar tonight
the evening is long
if only i had that strength
to see those people,
all so lonely as me

all so lonely,
all so lonely as me

 

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοιτα πως το καταλαβαινω εγω....

εγω πχ εχω επιστροφη φορου 200 ευρω και δεν χρωσταω τιποτα στο δημοσιο...

Αρα δεν μου επιστρεφει ΤΙΠΟΤΑ απο οσα χρωσταει και δεσμευεται να τα συμφηφισει με ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ μου οφειλες....

:blink:

κανονικη σταση πληρωμων ...

Τροποποιήθηκε από fertomasa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Myriam μην πολυχαιδευεις τον κουλη γιατι παμε για εκλογες το σεπτέμβρη 

Nα υπενθυμισω οτι ειμαστε ακομα στις σχολες με μια απλη "χαριστικη" διαταξη διασωσης ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 minutes ago, fertomasa said:

κοιτα πως το καταλαβαινω εγω....

εγω πχ εχω επιστροφη φορου 200 ευρω και δεν χρωσταω τιποτα στο δημοσιο...

Αρα δεν μου επιστρεφει ΤΙΠΟΤΑ απο οσα χρωσταει και δεσμευεται να τα συμφηφισει με ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ μου οφειλες....

:blink:

Το έκανα εγώ πέρυσι,ΗΔΗ!! Μου χρωστούσε το κράτος κάπου 80 ευρώ,πήγα στην εφορία Χανίων,βρήκα τον αρμόδιο μετά από την υπόδειξη του φοροτεχνικού μου κι έκανα συμψηφισμό μειώνοντας κατά 80 ευρώ την πρώτη δόση του  "πολυαγαπημένου" μου ΕΝΦΙΑ!!!!   Τρίχες διευκόλυνση αφού η κάθε δόση του ΕΝΦΙΑ τσούζει  ακόμη κι αν της αφαιρέσεις 80 ευρώ....τέλος πάντων.Ας  μην είμαστε πλεονέκτες......το κράτος έκανε συμψηφισμό κι αυτό είναι το θέμα μας! Να το συνυπολογίσουμε  στις επόμενες  εκλογές.... Δε μας "τα έφαγε" το κράτος!!! Αυτό είναι  το ηθικό της υπόθεσης γιατί ο ΕΝΦΙΑ δεν είναι!

Άν δεν πήγαινα,ΔΕ θα συμψηφιζόταν από μόνο του......παρακαλώ να το προσέξετε αυτό!!!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ!!!!!!   Ιστορίες για γέλια και για κλάμματα....Αι σιχτίρ που λένε και οι τούρκοι.

ΥΓ:  Δεν πολυχα'ι'δεύω τον Κούλη αλλά ...τον κούλη,το φίλο μου! B)

Μην περιμένεις να βγει ο Κούλης.....τον "τρώνε" από μέσα οι "κακές" του παρέες,τον χαζούλη! Αστα να πάνε.....Πολλή πλήξη η πολιτική ζωή χωρίς τη Ζωίτσα! 

Εεεεερχεται η Ζωίτσα οσονούπω!!!!!!!!!  :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 minutes ago, fertomasa said:

δεν ξερω ποιος ερχεται...ξερω ποιος φευγει....ο Τσίπρας....

Είναι μια άποψη αυτό αλλά σου θυμίζω πως οι "ξένοι εταίροι" μας ανεβοκατεβάζουν  πρωθυπουργό σε αυτή τη χώρα πλέον...Αν τους είναι βολικός και στα μέτρα τους όπως είναι,δε βλέπω να κουνιέται καθόλου από τη θέση του ακόμη κι αν γίνουν εκλογές σύντομα....ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΧΕ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ  ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

Ο ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΚΑΙ...ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 'Η ΚΑΝΕΙ ΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΑ  ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΩΣΤΑΕΙ.

ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΩΤΗΡΙΑ ΕΝΤΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ,ΕΝΤΟΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.

 

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, fertomasa said:

κοιτα πως το καταλαβαινω εγω....

εγω πχ εχω επιστροφη φορου 200 ευρω και δεν χρωσταω τιποτα στο δημοσιο...

Αρα δεν μου επιστρεφει ΤΙΠΟΤΑ απο οσα χρωσταει και δεσμευεται να τα συμφηφισει με ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ μου οφειλες....

:blink:

κανονικη σταση πληρωμων ...

Φέρε τον έλεγχο να σου βάλω Άριστα. Ξεφτέρι μου εσύ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο ένα άσκοπο ταράκουλο με αναφορες στην λεβεντογεννα!

(παω να ξεκρεμασω τα γαντια μου του μποξ εγω τωρα...!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, κουλης said:

Άλλο ένα άσκοπο ταράκουλο με αναφορες στην λεβεντογεννα!

(παω να ξεκρεμασω τα γαντια μου του μποξ εγω τωρα...!)

:lol:        :lol:       Καλά τα γράφει....Συμφωνώ με το νόημα.Πολύς καυγάς για το τίποτα  η πρακτική Πολάκη! Μιλάει πολύ και πράττει λίγα!

Κρατώ το γεγονός πως ο αρθρογράφος ξεπέρασε δύσκολα την κρητικοπούλα που του είχε πρήξει τα συκώτια.  :lol:

 
Άλλο ένα άσκοπο ταράκουλο.
Πάνος Θεοδωρίδης | 18.06.2016 | 03:12
 
Ας αγνοηθεί ο πόνος που μου προκαλεί αυτή η ανάρτηση.
 
Θέλει τέχνη να παίζεις τον Κρητικό. Το νησί έχει τις χάρες όλες, πραγματικά οι εμπειρίες που αποκτάς εκεί, σε σημαδεύουν. Απλώς, αισθάνεσαι μάλλον άχρηστος.
 
Ενώ οι άνθρωποι συνέβαλαν στην ομογενοποίηση του λεγόμενου «εθνικού κορμού», παρέχοντας ηγέτες, οργανώνοντας απίστευτα τον δικό τους Μ.Α.Κ (Μοτίβο,Αφήγηση και Κώδικα) ενώ διδάσκουν τα αγαθά μιας φεντεραλιστικής πτυχής της Διοίκησης,το φλερτ τους με την έκκεντρη συμπεριφορά, σπάει κόκκαλα.  :lol:
 
Στην Ελλάδα, καλώς η κακώς, απαγορεύεται η οπλοφορία και η οπλοκατοχή ,η  καλλιέργεια μπάφου. Οι νταλίκες της μεγαλoνήσου, που μπλοκάρονται από απεργίες στα λιμάνια, φορτωμένες ζαρζαβάτι, είναι πιό νταλίκες από των στεριανών ηλιθίων που ζέχνουν επί εβδομάδες σε κλειστά σύνορα.
 
Η απειλή «έρχονται οι λεβέντες κρητικοί με τις μαγκούρες τους για να τα κάνουν πουτάνα στην πρωτεύουσα», υλοποιείται πάντα με κάποιον γόη της εποχής που, εκτός κανένα «επαέ» δεν μιλάει, αλλά ερεθίζει τα γυναικεία μάτια.
 
Για να πας στην Κνωσσό, πρέπει να ακολουθήσεις έναν λαβύρινθο καταπατημένων εκτάσεων, που εντούτοις σε βάζει στο πνεύμα του Μινωισμού.  :lol:
 
Από τον ποντιακό Μονοθελητισμό, οι ήρωές τους διαφέρουν μόνο στο χρώμα των στιβαλιών τους, λευκά αυτοί, μαύρα οι άλλοι.
 
Και εκτός από Ζορμπά, Καζαντζάκη και τα επίλοιπα, η ψύχα του τόπου έχει τέτοια ποιότητα, που παραβλέπεις γρήγορα τις εμμονές τους, εξάλλου τόσο προσοδοφόρες για τους ίδιους.:lol:
 
Εδώ και λίγα χρονάκια, δυο γιατροί, ονόματι Μιχελογιαννάκης και Πολάκης, πουλάνε μια τραυλή κουζουλάδα.
 
Την συλλογιστική τους δύσκολα την πιάνουνε οι ηττοπαθείς, κονιαροπατημένες συνειδήσεις μας.
 
Η αγένεια και η μονόμπατη "λεβεντιά" τους, φλερτάρουν με τον κίνδυνο να τους θεωρήσεις τελειωμένα ψώνια, αγγελοκρουσμένους. Έχουν πει κι έχουν δηλώσει τέρατα και σημεία.
 
Μπροστά τους, οι Αυριανιστές ήταν προβλέψιμα απλονοϊκά παρτάλια.
 
(...)    
 
Καθώς προτιμώ τα μαύρα τρίχρονα σαλιγκάρια του Βάλτου απο τους νόστιμους ριγέ χοχλιούς των, και τα αποστάγματα του Μπαμπατζίμ από ταις τσικουδιαίς των, ανάμεσα στην πρώτη γνωριμία με τον Κούνδουρο και λίγες νύχτες με τον αξέχαστο εγκαρτερούντα Σκουλά,αδύνατον να ξεπεράσω τον Μίνωα που χάθηκε πνιγμένος σε καυτό λουτρό στην ξενητειά ψάχνοντας τον Ανδρόγυ του, και την Κρητικοπούλα που αναγκάστηκα να ξερριζώσω από τα σκώτια μου χάνοντας δέκα χρόνια ,όμοιος με λειράτο καπόνι.  :lol:
 
 
Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Καιγόμαστε" σήμερα.....:anavwfwties: ....... ζέστη από Αφρική γαρ!  emnative

 

 

Ocean photo f30f5a5d.gif

 

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.