Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Xθεσινό ηλιοβασίλεμα στα Χανιά......απλά,δεν υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

13423797_981320991975208_871090249975559

13403167_981360238637950_296020927868438

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.iefimerida.gr/news/272402/lazopoylos-kata-syriza-mas-pirate-ta-spitia-teleiosate-vinteo?ref=yfp

ΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ

Λαζόπουλος κατά ΣΥΡΙΖΑ: Μας πήρατε τα σπίτια; Τελειώσατε! [βίντεο]

Eurokinissi

Στροφή κατά ΣΥΡΙΖΑ στο τελευταίο «Αλ Τσαντίρι Νιουζ» της χρονιάς έκανε ο Λάκης Λαζόπουλος, προειδοποιώντας ότι οι πλειστηριασμοί κατοικιών θα «τελειώσουν» το κυβερνών κόμμα.

Ο Λάκης Λαζόπουλος έκλεισε μάλιστα την αναφορά του στον ΣΥΡΙΖΑ ως εξής:  «Ήρθατε εσείς ως ΣΥΡΙΖΑ να προστατεύσετε τα σπίτια και τις ζωές των ανθρώπων... Tους πήρατε τα σπίτια; Μία λέξη θα πω: Τελειώσατε!».

Ο δημοφιλής ηθοποιός εξαπέλυσε μύδρους κατά του κυβερνώντος κόμματος: «Μας κοροϊδεύουν σαν μικρά παιδιά και το χειρότερο είναι η Αριστερά, ο ΣΥΡΙΖΑ, έχει σκύψει το κεφάλι και συνεχίζουν όλοι μαζί την ίδια καθοδική πορεία. Το είπαμε για τον Γιωργάκη, τον Σαμαρά, τον Βενιζέλο, το λέμε και για τον Τσίπρα. Αυτή η πολιτική δεν βγάζει πουθενά!», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Αναφερόμενος στην ανάπτυξη που δεν έρχεται στην Ελλάδα, τη βαριά φορολόγηση και τις κατασχέσεις των κατοικιών, ανέβασε τους τόνους: «Περιμένουμε την ανάπτυξη. Mε τέτοια υπερφορολόγηση ποια ανάπτυξη, κυρία μου; Επτακόσιες εταιρείες ελληνικές ανοίγουν κάθε μέρα στην Κύπρο. Φέρατε την ανάπτυξη στην Κύπρο. Φέρατε την ανάπτυξη στη Βουλγαρία. Φέρατε την ανάπτυξη στις γειτονικές χώρες. Έτσι και κατέβει ο ΣΥΡΙΖΑ στην Κύπρο θα πάρει 70%, τους έχει φέρει πολύ μεγάλη ανάπτυξη. Μήπως μπορείτε να φέρετε και την ανάπτυξη στον τόπο αυτό, μετά την περιοδεία και το ντου που κάνετε σε Κύπρο και Βουλγαρία; Θα μου βάζετε 350 φόρους και θα μου λέτε "μην κουνηθείς, κάτσε εδώ γιατί είσαι πατριώτης"; Πατριώτης που δεν μπορεί να ζήσει στην πατρίδα του και το σπίτι του το έχουν οι τράπεζες είναι ξένος, δεν είναι πατριώτης», είπε ο Λάκης Λαζόπουλος. 

Κάνοντας ειδική μνεία στις κατοικίες ενόψει των πλειστηριασμών, είπε: «Τα σπίτια ανήκουν στους Έλληνες. Με τον ΕΝΦΙΑ που πρωτοσκέφτηκε ο κ. Βενιζέλος και έφερε τη μεγαλύτερη καταστροφή στη χώρα αυτή. Τη μικροσπιτική καταστροφή. Οι άνθρωποι έχασαν σε μια νύχτα όλοι τις ιδιοκτησίες τους. Όλοι έγιναν ενοικιαστές από τη μία μέρα στην άλλη. Κληρονομούμε για πρώτη φορά χρέος στα παιδιά μας».

Και κατέληξε: «Ήμουν εδώ, χθες, στη χώρα αυτή και ξέρω τι έγινε, ξέρω το παρελθόν, βλέπω το πολύ στραβό παρόν, δεν βλέπω κανένα μέλλον που θα ήθελα και δεν το βλέπει και κανένας Έλληνας. Αλλά αν στράβωσαν οι αριστεροί, αυτό δεν σημαίνει ότι ίσιωσαν οι δεξιοί... Για να βάζουμε τα πράγματα στα ράφια τους και να μην είναι χύμα. Φτάνει τόση αμνησία».

Μια πρόγευση των άγριων διαθέσεών του έναντι του ΣΥΡΙΖΑ είχε δώσει από το πρωί ο Λάκης Λαζόπουλος, στην ιστοσελίδα altsantiri.gr. Σε άρθρο του υπό τον τίτλο «Η αριστερά που βλέπει με το δεξί μάτι» γράφει ο Λαζόπουλος: 

lazo_dexi_mati.jpg

«...Και γιατί χαίρεται ο Σόιμπλε ακριβώς; Μήπως γιατί από την 1η Ιουνίου ξεκινούν οι κατασχέσεις που αφορούν και την πρώτη κατοικία; Γίνεται η μεγαλύτερη αναδιανομή γης και πλούτου στην Ελλάδα και η αριστερά την παρακολουθεί με κλειστό το αριστερό της μάτι. Βλέπει μόνο με το δεξί. Αλλά είναι εξαιρετικά περιορισμένη η όραση του αριστερού που βλέπει μόνο με το δεξί του μάτι. Δεν με χαροποιεί καθόλου το ότι οι ξένοι έρχονται και αγοράζουν στο κέντρο της Αθήνας σπίτια αρπάζοντας τα μισοτιμής, κοψοχρονιά αφού όλα βγαίνουν στο σφυρί, σε μια Ελλάδα που λύγισε. Το σώμα έγινε πτώμα».

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, fertomasa said:

ποσα παίρνει ο λαζόπουλος σε καθε εκπομπη μυριαμ....θυμησε μου....

Δεν ξέρω και δε μ'ενδιαφέρει....τη δουλειά του κάνει,εξάλλου! Δεν είναι αυτό το θέμα μας!  ;)  Συμφωνώ μαζί του στα παραπάνω!!!

Αυτό που ξέρω είναι πως αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ μέσα στην επόμενη διετία,δεν πρόκειται να ξαναπάρει κεφάλι μπροστά και φυσικά,δεν πρόκειται ούτε κι εγώ να  ξαναψηφίσω ΠΟΤΕ !!!!!!!! Μάλιστα,μπορεί και να "πέσει" πριν της ώρας του.....δυστυχώς!

Προσωπικά,παρακολουθώ τις συνεντεύξεις Κουτσούμπα πλέον και περιμένω δυναμική  δημόσια  παρέμβαση από Κωνσταντοπούλου το επόμενο διάστημα. :rolleyes:

Μέχρι τότε,ζω(κοιμάμαι και ξυπνώ) με τον εφιάλτη του ΕΝΦΙΑ......:mellow:

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιος κουτσουμπας και ποια κωνσταντοπουλου αγαπητη μου? κουλη παροντος οι υπολοιποι πανε να δουν αν ερχομαι!

τον ενφια θα τον αντικαταστησω - κοιμηθειτε ησυχη! (στο δεξι σας πλευρο!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 minutes ago, κουλης said:

ποιος κουτσουμπας και ποια κωνσταντοπουλου αγαπητη μου? κουλη παροντος οι υπολοιποι πανε να δουν αν ερχομαι!

τον ενφια θα τον αντικαταστησω - κοιμηθειτε ησυχη! (στο δεξι σας πλευρο!)

Με τι θα τον αντικαταστήσεις,ρε "νούμερο Κούλη"?? Θα του αλλάξεις όνομα όπως οι προηγούμενοι?   emhelpme Λυπούμαι και τα δικά σου ακίνητα στα Χανιά......όχι τίποτε άλλο!!! Κοτζάμ νεοκλασσικό έχει η ξαδελφούλα στο δρόμο μου! Εσκασε ένα σωρό λεφτά να το ανακαινίσει και να το αναστηλώσει......κρίμα,πολύ κρίμα!

Με τις "διαγραφές φοιτητών" τι θα κάνεις? Να μας τα λές όλα......ε?  emhelpme 

Κούλη,ρούφα το αυγό σου.... emlicklips

   

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(το ρουφηχτο αυγο πρεπει να ειναι απο τον κωλο της κοτας! συμβουλη υγιεινης διατροφης απο την γειτονισσα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 minute ago, κουλης said:

(το ρουφηχτο αυγο πρεπει να ειναι απο τον κωλο της κοτας! συμβουλη υγιεινης διατροφης απο την γειτονισσα!)

:lol:   Και να έχει γίνει κι εμβόλιο σαλμονέλλας στα κοτόπουλα......εννοείται!!!  Αλλιώς......παίζουμε ρώσικη ρουλέτα!

Kαι δεν μπορούμε να φτιάξουμε και τιραμισού όπου απαιτείται ωμό αυγό,mon Dieu!!!!  emhelpme

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 minutes ago, κουλης said:

(το ρουφηχτο αυγο πρεπει να ειναι απο τον κωλο της κοτας! συμβουλη υγιεινης διατροφης απο την γειτονισσα!)

Να την προσέχεις.. Της αρέσει η ωμοφαγία.. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://tvxs.gr/news/kosmos/iordania-neo-mnimeio-terastion-diastaseon-anakalyfthike-stin-arxaia-petra-binteo

Ιορδανία: Nέο μνημείο τεραστίων διαστάσεων ανακαλύφθηκε στην αρχαία Πέτρα [BINTEO]

203866-article-2565963-1b9b0c9d00000578-

15:57 | 10 Ιουν. 2016
Τελευταία ανανέωση 09:49 | 11 Ιουν. 2016
 

Μνημείο τεραστίων διαστάσεων ανακαλύφθηκε μέσα στο Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της αρχαίας Πέτρας στην Ιορδανία.

Σύμφωνα με  μελέτη που δημοσιεύθηκε πρόσφατα στο American Schools of Oriental Research, ερευνητές αναφέρουν ότι το μνημείο έχει περίπου το μήκος μιας πισίνας Ολυμπιακών διαστάσεων, δύο φορές το πλάτος της, και βρίσκεται 800 μέτρα νότια του κέντρου της αρχαίας πόλης. 

«Ήξερα ότι κάτι ήταν εκεί, από άλλους αρχαιολόγους που έχουν εργαστεί στην Πέτρα για τα τελευταία (ο Θεός ξέρει) 100 χρόνια και γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον ακόμη έναν αρχαιολόγο, ο οποίος είχε παρατηρήσει κάτι στο σημείο», είπε ο Christopher Tuttle, αλλά «δεν νομίζω ότι έδωσε κανείς ιδιαίτερη σημασία στις κατασκευές αυτές».

Η μαγική, λαξευμένη στον κόκκινο ψαμμίτη πόλη, που είναι ο μεγαλύτερος εθνικός θησαυρός της Ιορδανίας, ανακαλύφθηκε επίσης τυχαία, στην άμμο της ερήμου, στις αρχές του 19αι αιώνα από έναν νεαρό, Ελβετό τυχοδιώκτη.

Ολόκληρη η Πέτρα καλύπτει περίπου 102 τετραγωνικά μίλια, αλλά το κέντρο της, αναπτύσσεται σε μια έκταση μόλις 6 τ.χλμ. 

Βεβαίως, είναι γνωστό ότι, έχει ανασκαφεί μόλις το 1/20 της αρχαίας πόλης.

Όπως αποδεικνύεται από την πρόσφατη ανακάλυψη, ενώ η ενδοχώρα βόρεια και νότια της αρχαίας πόλης της Πέτρας έχει εξερευνηθεί εκτενώς από το 1812, νέες ανακαλύψεις συνεχίζουν να γίνονται γύρω από τον αστικό πυρήνα της.

203866g-screen_shot_2016-06-10_at_3.57.0

Η αρχαιολόγος Sarah Parcak, επιστημονική συνεργάτης του National Geographic, και οChristopher Tuttle, διευθυντής του Council of American Overseas Research Center, χρησιμοποίησαν υψηλής ανάλυσης δορυφορικές εικόνες και υλικό από drone και μαζί με στοιχεία από το έδαφος -διασκορπισμένη κεραμική, τα παλαιότερα κομμάτια της οποίας χρονολογούνται από την εποχή ίδρυσης της αρχαίας πόλης-, αποκαλύπτουν την ύπαρξη της μέχρι τώρα άγνωστης κατασκευής, στην Πέτρα.

Τα ευρήματα αποκάλυψαν μια δομή σε σχήμα πλατφόρμας που εμπεριέχει έναν μικρότερο χώρο, ο οποίος αρχικά ήταν στρωμένος με πλάκες, ενώ στην ανατολική του πλευρά βρίσκονται μια σειρά από κίονες που κάποτε αποτελούσαν τα στολίδια στο πλάι μιας σκάλας.  

Ένα μικρό κτίριο, διατάσεων 8,5 επί 8,5 μέτρων, ήταν στην κορυφή του εσωτερικού χώρου και είχε άνοιγμα προς τα ανατολικά, προς το μέρος της σκάλας. Αυτή η τεράστια ανοιχτή πλατφόρμα, που ολοκληρώνεται με ένα σχετικά μικρό κτίριο και μια μνημειακή πρόσοψη, δεν έχει ομοιότητες με οποιαδήποτε άλλη δομή στην Πέτρα.

203866g-jordan-18a-094-theatre-view-larg

Η αρχιτεκτονική της πόλης που ίδρυσαν οι Ναβαταίοι και στην εποχή της ακμής της αριθμούσε 20.000 κατοίκους, έχει έντονη την επίδραση τωνΕλλήνων και των Ρωμαίων, που αφού την κατέκτησαν θέλησαν να αφήσουν το στίγμα τους και σε αυτή τη γωνιά της αυτοκρατορίας τους.

Το πιο εντυπωσιακό κτίσμα της αρχαίας πολιτείας είναι ο ναός της «Αλ Χάσνα» ή «Θησαυροφυλάκιο», με τη διώροφη, πλούσια διακοσμημένη πρόσοψη με κίονες κορινθιακού ρυθμού και ανάγλυφες παραστάσεις.

Στο εσωτερικό υπάρχει μόνο ένα δωμάτιο, όπου σύμφωνα με μια εκδοχή γίνονταν οι ιεροτελεστίες προς τιμήν της θεάς Ισιδας, ενώ κατά μια άλλη υπήρχε κρυμμένος ένας αμύθητης αξίας θησαυρός.

Σύμφωνα με την επικρατούσα άποψη, το κτίσμα κατασκευάστηκε γύρω στο 85 π.Χ. στα χρόνια του βασιλιά Αρέθα του Τρίτου από Έλληνες τεχνίτες.

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φήμες λένε οτι θα καταργησει ο Συριζα τον ΕΝΦΙΑ στον ίδιο νόμο που θα δινει πτυχίο ιατρικης με πιστοποιηση (οπως στους γενικους ιατρους)...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, fertomasa said:

Εντάξει.....δεν καπνίζω και καλό θα ήταν να μην καπνίζουν κι οι άλλοι γύρω μου ΑΛΛΑ όλο αυτό είναι σκληρό,είναι καταρράκωση του ηθικού,είναι βία.Συγνώμη αλλά δε μου αρέσει αυτή η καμπάνια και τη βρίσκω γραφική έως γελοία.

Κάνει για νούμερο σε επιθεώρηση. Τη βρίσκω εξαιρετικά βίαιη και προβλέπω πως σύντομα,θα υπάρξει και "κόπωση" στις αυθόρμητες αντιδράσεις απέχθειας του target group.

  Για να σταματήσει κάποιος να καπνίζει,πρέπει καταρχήν να το αποφασίσει μόνος του κι όχι να του το επιβάλλουν με τη βία,την όποια βία.

Αν δεν υπάρχει υποκρισία σε αυτό το κράτος,θα διαφήμιζε τα ιατρεία διακοπής του καπνίσματος που δεν έχουν τύχει της ανάλογης για τ'αποτελέσματα τους προβολής και είναι πολύ κρίμα.....πάρα πολύ κρίμα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βια δεν ειναι να εισπνεω ο τι αποβαλλει ο πνευμονας του καθε καπνιστη και μου το φυσαει στα μουτρα?

ουτε δικαιωμα του ειναι να καπνιζει... στο βαθμο που επιβαρυνει το συστημα υγειας  και βλαπτει τη ατμοσφαιρα...

Τροποποιήθηκε από fertomasa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

32 minutes ago, fertomasa said:

βια δεν ειναι να εισπνεω ο τι αποβαλλει ο πνευμονας του καθε καπνιστη και μου το φυσαει στα μουτρα?

ουτε δικαιωμα του ειναι να καπνιζει... στο βαθμο που επιβαρυνει το συστημα υγειας  και βλαπτει τη ατμοσφαιρα...

Εγραψα την άποψη μου....συμφωνώ αλλά οι σοβαρές κι οργανωμένες καμπάνιες σε ένα τόσο πολύπλευρο ζήτημα ΔΕ διεξάγονται με μέσα "σωφρονισμού" όπως εκείνα που χρησιμοποιούσαν τα οικοτροφεία και τα παρθεναγωγεία του περασμένου αιώνα κυρίως προσανατολισμένα στην καθολική διαπαιδαγώγηση μικρών παιδιών δλδ τύπου "μαύρο-άσπρο" και "το ξύλο βγήκε από τον  παράδεισο".

Αν εγώ κάπνιζα και πήγαινα ν'αγοράσω ένα τέτοιο κουτί,θα το σκέπαζα να μην το βλέπω ή θ'άδειαζα τα τσιγάρα σε μία κομψή τσιγαροθήκη (υπάρχουν ανέκαθεν,σε ωραιότατες εκδόσεις και σχέδια) και θα το πέταγα ΑΛΛΑ  θα συνέχιζα να φουμάρω από αντίδραση!!!Ο δικός μου τύπος προσωπικότητας δεν επιδέχεται τέτοιου είδους μέσα "σωφρονισμού" και υποθέτω κι άλλων ανθρώπων εκτός από εμένα!!!

Η παντελής έλλειψη παιδείας που οδηγεί στο κάπνισμα αντικαθίσταται με εικόνες υπερβολής επάνω σε κουτάκια????

Ελεος......μην κορο'ι'δευόμαστε τώρα!!! Δεν υπάρχει ουσιαστική "εμβάθυνση" στο πρόβλημα κι επιστημονικά οργανωμένη καμπάνια σε αυτή τη χώρα για το οποιοδήποτε πρόβλημα (θυμίζω εκτός του καπνίσματος,υπάρχουν και τα τροχαία δυστυχήματα όπου και εκεί,γελάμε με τ'αποτελέσματα) οπότε και το λεγόμενο life style συνεχίζει απρόσκοπτα να "παίρνει κεφάλι" σε άδειες τσέπες και μυαλά!

Να μου το θυμηθείς....θα βγούνε καλυμματάκια πακέτων τσιγάρων και τσιγαροθήκες σε διάφορα χρώματα και σχέδια ,με στρασάκια,χωρίς στρασάκια,με κόμικς,με εξυπνάδες,με ευχάριστες εικόνες κοριτσιών κι αγοριών που θα πουλιώνται παντού φθηνά προς τέρψιν των απανταχού καπνιζόντων.....περίμενε και θα δεις! Πολλή βλακεία η καμπάνια!

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

28 minutes ago, fertomasa said:

βια δεν ειναι να εισπνεω ο τι αποβαλλει ο πνευμονας του καθε καπνιστη και μου το φυσαει στα μουτρα?

ουτε δικαιωμα του ειναι να καπνιζει... στο βαθμο που επιβαρυνει το συστημα υγειας  και βλαπτει τη ατμοσφαιρα...

Και τα πιτόγυρα επιβαρύνουν το σύστημα υγείας (η παχυσαρκία με ότι αυτή συνεπάγεται [υπερλιπιδαιμία, αυξημένη γλυκόζη αίματος κλπ κλπ] είναι στατιστικά ο νούμερο ένα παράγοντας οικονομικής επιβάρυνσης του συστήματος υγείας) αλλά δε βλέπω να το κάνεις θέμα χρυσό μου :P Για να μη μιλήσω για την επιβάρυνση της ατμόσφαιρας με τη μπόχα που εκπέμπει ο κάθε σουβλακοφαγάς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα ναουμε εγω εχω μια ταμπακιερα! οι φωτο του πακετου πανε αυθωρει και παραχρημα στον καλαθο των αχρηστων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 minutes ago, Elpi said:

Και τα πιτόγυρα επιβαρύνουν το σύστημα υγείας (η παχυσαρκία με ότι αυτή συνεπάγεται [υπερλιπιδαιμία, αυξημένη γλυκόζη αίματος κλπ κλπ] είναι στατιστικά ο νούμερο ένα παράγοντας οικονομικής επιβάρυνσης του συστήματος υγείας) αλλά δε βλέπω να το κάνεις θέμα χρυσό μου :P Για να μη μιλήσω για την επιβάρυνση της ατμόσφαιρας με τη μπόχα που εκπέμπει ο κάθε σουβλακοφαγάς!

1000 λαικ, συμφωνω. μακαρι να γινοταν κατι δραστικο και για αυτο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.