Jump to content

ΝΕΤ μηνυματάκια...


Mariza

Recommended Posts

Θα κάνω βέβαια σύντομα και ιδιαίτερα εντατικά μαθήματα, με μια δασκάλα μούρλια (στα Ισπανικά εννοώ) οπότε θα γίνω ξεφτέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα κάνω βέβαια σύντομα και ιδιαίτερα εντατικά μαθήματα, με μια δασκάλα μούρλια (στα Ισπανικά εννοώ) οπότε θα γίνω ξεφτέρι.

Buena suerte a todos :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε θέλω εδώ για να μπορώ
όλα όσα ζω να’ναι δικά μου

Σε θέλω για να μπορώ
κάτι από αγάπη να θυμίζω

http://youtu.be/ZyBRwp_OSgI

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι τόσο "έντεχνο" και "ποιοτικό", αλλά πάντως...τα σπάει διαχρονικά, χωρίς "μα" και "μου" ...:)

Πέφτει το βραδάκι, πιάνει η δροσιά,
δώσ’ μου ένα φιλάκι και έλα πιο κοντά.

Δως μου ένα τσιγάρο, δως μου και φωτιά.... ;)

Όποιος δεν ξέρει τη συνέχεια να σηκώσει το χέρι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να ανάψω ένα τσιγάρο γιατί χαρμάνιασα!

Έτσι δεν πάει η συνέχεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαια, αν αυτό θέλεις μόνο, γιατί όχι? Τσιγάρο και μετά νάνι, οκ.. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτελευταία αγωνιστική, με το ζόρι κρατιέμαι πια, τα νεύρα μου έχουν χτυπήσει κόκκινα και δεν μπορώ πλέον να εγγυηθώ τη σωματική ακεραιότητα όποιου με ενοχλεί για οποιοδήποτε σοβαρό ή ασήμαντο λόγο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τελειώνεις λέει την εφημερία, έχεις σώσει 100 άτομα (γιατί είσαι και μεγάλη γιατράρα), γυρνάς σπίτι και σε περιμένει το Μωρό με τη μπανιέρα γεμάτη.

(εσύ ο "από πάνω"...ξύλο ακούω....πού έρχομαι να δείρουμε?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες να ξεκινήσουμε από τον κολλητό που και καλά ανέλαβε να κρατάει τη μπαταρία του αυτοκινήτου "ζεστή"? Μόλις ενημέρωσε ότι δεν ξέρει καν που είναι τα κλειδιά εδώ και κάτι μήνες....έχω κάπου δεύτερα άραγε?

Το Μωρό σε μπανιέρα με θερμοκρασία 800.000 βαθμών Κελσίου θυμίζω πως ΔΕΝ πλησιάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το όνειρο μιας ψυχής να την πηγαινοφέρνει μαύρη λιμουζίνα πολύ φοβάμαι πως είναι κοντά στο να πραγματοποιηθεί, αν και μου έχω εμπιστοσύνη πως θα λύσω το αναπάντεχο προβληματάκι στο χρόνο που έχω, no worries....:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επόμενο μηνυματάκι από τον brother ("μεγάλε τον ήπιες, η κυρά-Χαρά έχει φαγωθεί να έλθει να δει το γιόκα της, καλά να περάσετε και κράτα την για πάντα") απείρως πιο ανησυχητικό.....αλλά ούτε κι αυτό θα καταφέρει βάλει τη μπανιέρα on hold.... ;)

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πεις στον "αντικειμενικό" πως από σήμερα τον θεωρώ κολλητό και "αδελφό". Αν χρειασθεί οτιδήποτε και περνάει από το χέρι μου, μη διστάσει να το ζητήσει, καλά? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εσύ τώρα θεωρείς πως αυτά τα sms με βοήθησαν να τα βγάλω πέρα στο κρίσιμο επαγγελματικό ραντεβού, έτσι? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άραγε να πολλαπλασιάζονται τα σκουπιδάκια στους φακούς ή εγώ άρχισα να βλέπω παντού μυρμηγκάκια? Να τρίψω λες και τα μάτια μου με αυτό το "λαδάκι" μπας και καθαρίσουν? emeek

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΕΤ μηνυματάρες... επιτρέπονται στο ΝΕΤ μηνηματάκια...? :P

allow me emrasta

http://www.eirinika.gr/gr/blog/politismos/theatro/socrates.asp

«Η Απολογία του Σωκράτη» ταξίδεψε σε 15 χώρες με πάνω από 300 παραστάσεις- Από τις 24 Ιουνίου κάτω από την Ακρόπολη, με πρωταγωνιστή το βραβευμένο με Emmy Γιάννη Σιμωνίδη Έχει ταξιδέψει σε 15 χώρες με πάνω από 300 παραστάσεις συνεπαίρνοντας 100.000 άτομα κάθε ηλικίας.
Πέρσι το καλοκαίρι 2000 επισκέπτες από 38 χώρες συμμετείχαν στην παράσταση και την ανοιχτή συζήτηση, ανακαλύπτοντας έναν ιδιαίτερο, συναρπαστικό Σωκράτη δίπλα στο φυσικό τόπο διεξαγωγής της δίκης του.
25952.jpg

Μετά από επιτυχή κύκλο παραστάσεων στο Ίδρυμα Θεοχαράκη και διθυραμβική περιοδεία στην Αγγλία,το διαχρονικό έργο του Πλάτωνα Η Απολογία του Σωκράτη ξαναζωντανεύει φέτος το καλοκαίρι κάτω από την Ακρόπολη στα αγγλικά για δεύτερη χρονιά, με πρωταγωνιστή το βραβευμένο με Emmy Γιάννη Σιμωνίδη

25953.jpg

Παρακολουθείστε την πιο φημισμένη δίκη της ιστορίας, καθώς ο Σωκράτης αντιμετωπίζει τη θανατική ποινή. Ανακαλύψτε το χιούμορ, την εξυπνάδα, την αιχμηρή του λογική καθώς και τις αντιλήψεις του για την αρετή, τη δικαιοσύνη, την ευθύνη του κράτους και του πολίτη, τη χαρά της ζωής και την αφοσίωση στην πατρίδα. Συμμετέχετε σε σφριγηλή ανοιχτή συζήτηση μετά την παράσταση για την άμεση εφαρμογή της Σωκρατικής σκέψης και πράξης στην εγχώρια και διεθνή κρίση.



Σκεφτόμαστε. Αμφισβητούμε. Αλλάζουμε

Πότε: 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 Ιουνίου | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Ιουλίου | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Σεπτεμβρίου
Στις 21:00

Πού: Αυλή Moυσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών (Παλιό Πανεπιστήμιο) Θόλου 5, Πλάκα | 5’ από το μετρό Μοναστηράκι

Γενική είσοδος: 15 ευρώ | Φοιτητικό 10 ευρώ | Περιλαμβάνει ποτό!

Διάρκεια: 75’ χωρίς διάλειμμα + ανοιχτή συζήτηση

Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα με υπέρτιτλους στα ελληνικά



Ηθοποιός: ο βραβευμένος με Εmmy Γιάννης Σιμωνίδης

Σκηνοθεσία: Γιάννης Σιμωνίδης | Λουκάς Σκιπητάρης

Eνδυματολόγος: η βραβευμένη με Oscar & Τοny, Θεώνη Βαχλιώτη – Aldredge

Αγγλική Μετάφραση: Γιάννης Σιμωνίδης | Λουκάς Σκιπητάρης

Ελληνική Μετάφραση: Ηλέκτρα Ανδρεάδη

Παραγωγή: Elliniko Theatro

Yπό την Αιγίδα: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ | IΔΡΥΜΑ Β&Μ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ

Η Απολογία του Σωκράτη

Εξασφαλίστε τη συμμετοχή σας – οι θέσεις είναι περιορισμένες!
Τηλεφωνικά: 11876 | Online: www.viva.gr | Public | Βιβλιοπωλεία Παπασωτηρίου

Τροποποιήθηκε από Αρσινόη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και λίγα λόγια για το χώρο όπου δίνεται η παράσταση, μιας που είναι, τρόπον τινά, σχετικός με το forum

http://kapodistriako.uoa.gr/stories/011_th_01/index.php?m=2

Mουσείο Iστορίας του Πανεπιστημίου Aθηνών
(Παλαιό Πανεπιστήμιο)
Kοιτίδα πολιτισμού στους πρόποδες της Aκρόπολης

Eνα αρχιτεκτονικό μνημείο, που συνδυάζει την επιβλητικότητα της πλούσιας ιστορίας του, με την μοντέρνα οπτική γωνία των καλλιτεχνικών και επιστημονικών συμποσίων που κατά καιρούς φιλοξενεί, βρίσκεται στις ρίζες του βράχου της Ακρόπολης, στην περίφημη οικία Κλεάνθους.
Το «παλιό Πανεπιστήμιο της Αθήνας», άγνωστο σε πολλούς κατοίκους της πόλης -που συχνά τυχαίνει να αναρωτηθούν για την ταυτότητα του, περνώντας από τα σοκάκια της Πλάκας- αποτελεί στην πραγματικότητα, ένα χώρο καλλιτεχνικής και επιστημονικής συνάντησης, με σχεδόν καθημερινό πρόγραμμα εκδηλώσεων και εκθέσεων.

Εκτός του πολιτιστικού προγράμματος «Τεχνών επίσκεψις» του Πανεπιστημίου Αθηνών που φιλοξένησε την περασμένη εβδομάδα, το ιστορικό κτήριο όπου λειτούργησε το πρώτο Πανεπιστήμιο του Ανεξάρτητου Ελληνικού Κράτους τα τέσσερα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του, από το 1837 έως το 1841, στεγάζει τα τελευταία χρόνια και το Μουσείο ιστορίας του μεγαλύτερου και αρχαιότερου Ιδρύματος στη χώρα.

Το κτήριο αυτό είναι ένα από τα ελάχιστα σωζόμενα κτήρια της προ-οθωμανικής περιόδου στην Αθήνα. Μετά την απόδοσή του στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το 1967, επισκευάστηκε και συντηρήθηκε για να αποκτήσει μετά από πολυετείς εργασίες την αρχική του μορφή. Την Άνοιξη του 1987, κατά την διάρκεια των εορταστικών εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών για τα 150 χρόνια από την ίδρυση του, εγκαινιάστηκε στο εσωτερικό του, το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Σκοπός του Μουσείου ήταν η περισυλλογή, η διάσωση και η παρουσίαση των ιστορικών ενθυμημάτων του Πανεπιστημίου. Δεδομένης βέβαια, της προσφοράς του Ιδρύματος, στην όλη εξέλιξη της επιστημονικής, πολιτισμικής και πολιτικής ζωής της χώρας, ιδιαίτερα κατά το 19ο αιώνα, το Μουσείο αυτό έφτασε να ξεπεράσει κατά πολύ, τα όρια ενός Πανεπιστημιακού Μουσείου και να διεκδικεί με άνεση σήμερα, την αίγλη ενός από τα σημαντικότερα Μουσεία της Νεώτερης Ιστορίας.

Η ιστορία του κτηρίου δίνει από μόνη της, μια εικόνα του περιεχομένου του.

Το «Παληό Πανεπιστήμιο» είναι ένα απ' τα παλιότερα κτήρια των Αθηνών. Δεν είναι γνωστή η ακριβής χρονολογία του κτίσματος του, μπορεί όμως να ταυτιστεί με το κτήριο που φαίνεται σε πίνακα του J.Currey, που επισκέφθηκε την Αθήνα το 1674 του Olier de Nointel.

Διαμορφώθηκε από τον αρχιτέκτονα Σταμάτιο Κλεάνθη που το αγόρασε το 1831 όταν ήρθε στην Αθήνα. Ήταν ένα από τα μεγαλύτερα κτήρια της πόλης γι' αυτό και επιλέχθηκε ως έδρα του πρώτου Πανεπιστημίου του ανεξάρτητου Ελληνικού Κράτους.

Κτισμένο στα ριζά της Ακρόπολης, με πανοραμική άποψη της Πλάκας, της Αρχαίας Αγοράς, του Αστεροσκοπείου και του Λυκαβηττού αποτελεί σήμερα, ένα από τα σημαντικά ιστορικά μνημεία της Αθήνας, φορτισμένο με τις μνήμες της πνευματικής Αναγέννησης της σύγχρονης Ελλάδας.

Kυμογράφιο. Όργανο για την καταγραφή των εναλλαγών στην πίεση του αίματος, στο ρυθμό της αναπνοής κ.τ.λ.
(Mουσείο Iστορίας Πανεπιστημίου Aθηνών)
sal_iatriki2.jpg

Η ποικιλία των συλλογών του Μουσείου μετατρέπει την επίσκεψη στο εσωτερικό του, σε μια μαγευτική περιπέτεια στον χώρο της επιστήμης, της τέχνης και της ιστορίας. Την ίδια στιγμή, από τα παράθυρα και τα δώματα του κτηρίου, ο επισκέπτης μπορεί να απολαύσει μια εντυπωσιακή άποψη της Αθήνας. Στις συλλογές του Μουσείου, περιλαμβάνονται:

bullet_blue.gifΒιβλία: Παλιές και σπάνιες εκδόσεις, επιστημονικά συγγράμματα, έργα καθηγητών του Πανεπιστημίου, σημειώσεις, άρθρα και δημοσιεύσεις σχετικές με το Πανεπιστήμιο και την ιστορία του. Ξεχωριστό ανάμεσα τους, πλούσια διακοσμημένο συγχαρητήριο χειρόγραφο ψήφισμα του Πανεπιστημίου της Μπολόνια προς το Πανεπιστήμιο Αθηνών, με την ευκαιρία του εορτασμού της συμπλήρωσης 75 χρόνων από την ίδρυση του τελευταίου (1912, έργο του Guido Fiorini).

bullet_blue.gifΈντυπα: Διπλώματα, έγγραφα, εφημερίδες, περιοδικά, φυλλάδια. Χειρόγραφα: Επιστολές, έγγραφα, διπλώματα, ψηφίσματα.

Πίνακας από το δίτομο άτλαντα Aνατομίας του περίφημου ιταλού ανατόμου P. Mascagni
(Mουσείο Iστορίας Πανεπιστημίου Aθηνών)
sal-iatriki1.jpg

bullet_blue.gifΖωγραφική: Αξιόλογη συλλογή προσωπογραφιών, έργα Ελλήνων ζωγράφων κυρίως του 19ου αιώνα. Μεταξύ αυτών, πορτραίτο του Γεώργιου Ράλλη (1804-1883) από τον κερκυραίο ζωγράφο Σπύρο Προσαλέντη, 1883 (Λάδι σε μουσαμά.1,12 επί 0,88), πορτραίτο του Ιουλίου Γαλβάνη (1838 - 1901) καθηγητή χειρουργικής παθολογίας της Ιατρικής Σχολής από κερκυραίο ζωγράφο Βικέντιο Μποκατσιάμπη 1901 (Λάδι σε μουσαμά, 0,67 επί 0,55).
Επίσης, το Μουσείο, φιλοξενεί χαρακτικά (λιθογραφίες, χαλκογραφίες) και πλούσια εικονογραφημένα και διακοσμημένα χειρόγραφα.

bullet_blue.gif Όργανα: Μια συλλογή παλαιών οργάνων Ιατρικής, Oδοντιατρικής, Γυναικολογίας, Χημείας, Φυσικής και Φαρμακολογίας. Ανάμεσα τους, ξύλινο αγαλματίδιο από την περίφημη συλλογή του ιατροφιλόσοφου Κωνσταντίνου Βαλσαμάκη, που χρησιμοποιούνταν στο μάθημα της ανατομίας, με ύψος 0,50, Πίνακας από τον Δίτομο Άτλαντα Ανατομίας του περίφημου ιταλού ανατόμου P. Mascagni. Δώρο του Όθωνα κατά την άφιξη του στην Ελλάδα, που εκδόθηκε στην Πίζα το 1923.

bullet_blue.gif Λάβαρα: Λάβαρα αλλά και σημαίες του Πανεπιστημίου και αναμνηστικά μετάλλια, σφραγίδες, αναμνηστικές φωτογραφίες από τον 190 αιώνα, φοιτητών, ιστορικών γεγονότων της ιστορίας του πανεπιστημίου, εκδηλώσεων της πολιτικής ζωής των νεώτερων χρόνων.


Το Μουσείο όμως, οργανώνει κατά καιρούς περιοδικές εκθέσεις είτε με εκθέματα των συλλογών του, είτε σε συνεργασία με άλλους φορείς. Κατά τους θερινούς μήνες μάλιστα (Μάιο έως Oκτώβριο), η αυλή του Μουσείου μετατρέπεται σε σταυροδρόμι τέχνης και πολιτισμού. Σ' ένα μαγευτικό περιβάλλον που συνδυάζει τη ζεστασιά ενός αθηναϊκού σπιτιού του 19ου αιώνα με το δέος του Ιερού βράχου της Ακρόπολης. Έτσι, τα τελευταία χρόνια διαμορφώθηκε μια παράδοση πολιτιστικών εκδηλώσεων που περιλαμβάνουν θεατρικές παραστάσεις, ποιητικές βραδιές, συναυλίες, εκθέσεις, κινηματογραφικές προβολές.

Το Μουσείο φιλοξενεί διεθνή συνέδρια, συμπόσια, επιστημονικές συναντήσεις, σεμινάρια και διαλέξεις που διοργανόνωνται από το Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Μια από τις ενδιαφέρουσες δραστηριότητες του Μουσείου είναι και η διοργάνωση εκπαιδευτικών προγραμμάτων, που απευθύνονται βέβαια, σε όλους.

old_univ2.jpg
Tο Mουσείο Iστορίας στον ιστορικό χώρο της οικίας Kλεάνθη

Η πρόσβαση στο κτήριο είναι εύκολη. Ξεκινώντας από τους Αέρηδες (το Ωρολόγιο του Κυρίστου) προς την Ακρόπολη, ο δρόμος για το Μουσείο, περνάει από την οδό Μάρκου Αυρηλίου και τα σκαλάκια της οδού Αλιμπέρτη, που οδηγούν στην είσοδο του. (Χειμερινό ωράριο, από την 1η Oκτωβρίου έως και τις 31 Μαΐου Δευτέρα έως Τετάρτη 2.30 μ.μ.-7.00 μ.μ. Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή, 9.30 π.μ.-2.30μ.μ.
Θερινό ωράριο, από την 1η Ιουνίου έως και 30 Σεπτεμβρίου Δευτέρα-Τετάρτη 5.00μ.μ.-9.00μ.μ., Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 9.30πμ.μ-2.30μ.μ.
Το Μουσείο είναι κλειστό τα Σάββατα, τις Κυριακές και τις Αργίες. Βρίσκεται στην οδό Θόλου 5, στην Πλάκα, Τηλ: 010 3689500, 3240861).

Τροποποιήθηκε από Αρσινόη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο Γιάννης Συμωνίδης που υποδύεται το Σωκράτη στην παράσταση (βλέπε αμέσως προηγούμενα post), καλεσμένος του Μπογδάνου

επεισόδιο 27/6/2013

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=65417

προτείνω να κάνετε τον κόπο και να δείτε από 49:23 μέχρι τέλους, λίγα λεπτά είναι.

και κυρίως από 53:23 μέχρι τέλους που ο Συμωνίδης παίζει live στο studio ένα μικρό κομμάτι του έργου

Τροποποιήθηκε από Αρσινόη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεμάτη μέρα με όση χώρεσε ζωή
Ξαπλώνω δίπλα σου γυμνός, πεσμένο
δέντρο
Δωσ’ μου ανάσες για να φτάσω ως το
πρωί

Πάμε όπου θέλεις, μόνο πίσω δε γυρίζω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να θέλεις, δεν σ'αφήνω εγώ να γυρίσεις :)

Από το παράθυρο, τώρα το απόγευμα, αγνάντευες τις καινούριες σου γειτονιές και ήσουν "κάπως", έτσι δεν είναι? Η Σαλονίκη είναι πάντα και στη δική μου καρδιά, να το ξέρεις.

Σκέψου όμως πώς θα περνάμε πλέον τα ρεπό μας, για να νοιώσεις λίγο καλύτερα.... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν λυκόσκυλο ε?

Το ξέρεις πως η Κτηνιατρική τελικά σου κάνει κακό? :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν λυκόσκυλο ε?

Το ξέρεις πως η Κτηνιατρική τελικά σου κάνει κακό? :) :) :)

Μη μου τη θυμίζεις την Κτηνιατρική γιατι εχω και μια αγελάδα να ξεγεννήσω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασε και τον τοκετό της ιγκουάνα, είναι καρα-Σοσάρα! :)

Με ξέσκισες ;) Βρήκα σκέψη τωρα για ολη νυχτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.