Jump to content

Παύση διορισμών σε προσωποπαγείς θέσεις ειδικευόμενων


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

iceman πρέπει να είναι λάθος ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία. Δε μπορεί να υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου 90882 μέσα στους δύο πρώτους μήνες του 2011. Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια λάθη στις λίστες της νομαρχίας Αθηνών.

Μαλλον εχεις δικιο. Αν ψαξεις στην cache της Google με ημερομηνια Τρίτη 29 Μαρ 2011, ο συγκεκριμενος διορισμος εχει ημερομηνια 90882/06-09-10.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Last Reply

μικροβιολογια 251 ΓΝΑ

διορισμενη σε προσωποπαγη θεση με ημερομηνια πρωτοκολλου διορισμου 03-03-2011!!!!!!

ξεσηκωθειτε οι υπολοιποι που περιμενετε αδικα.......

καποιος να πει αν ειδε καποια αλλη αλλαγη στους υπο διορ σε προσωποπαγη?

πεταξε και το προσχεδιο το υπουργειο και αφησαν το σκηνικο με τις προσωποπαγεις στην ακρη

οχι οτι αμα δεν ηταν το προσχεδιο,εμεις θα τρεχαμε για τις προσωποπαγεις να μην καταργηθουν

απλώς μ φαινεται το υπουργειο εχει πολλες εφεδρειες για να μεταπηδα απο το ενα θεμα στο αλλο

να καταλαγιαζει την ανυπαρκτη μας αντιδραση σε θεματα που μας αφορουν

και να μας τροφοδοτει με αλλα για να ασχολουμαστε μεσα απο τους υπολογιστες μας...

καπως ετσι μπορει να το δει καποιος απομια μερια.

p.s.παντως αυτο το τοπικ με το προσχεδιο,εχει παρει φωτια με τοσα views(>50000) και replies μεσα σε τεσσερα 24ωρα απο την κυριακη...

εσπασε ολα τα ρεκορ...οπως ειχε γραφτει κατι σχετικο και καπου αλλου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δηλαδή δεν είχες κάποιον πριν από εσένα που πήρε μία προσωποπαγή θέση ώστε να ευννοηθείς (προσωρινά) και να ανέβεις πρώτη στη λίστα; Σε αυτή την περίπτωση αν αυτό το διάστημα ανοιξε κανονική θέση την πήρες εσύ. Τώρα όμως που επιστρέφουν τα χαρτιά πίσω γυρίζουμε όλοι μία θέση πίσω. Για παράδειγμα εγώ που είχα προσωποπαγή θέση από τον Νοέμβριο και εντωμεταξύ έχουν ανοίξει άλλες 2 θέσεις από πίσω μου, αναμένω (δεν έχει ενημερωθεί η νομαρχία ακόμα) να μπω πρώτος στη λίστα και να πάρω την πρώτη από τις 2 θέσεις που είχαν ανοίξει. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν από το γραφείο ειδικευομένων στην Αθήνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως μπηκες στη δευτερη θεση,επειδη την πρωτη θεση στη λιστα αναμονης την εχει ατομο που εχει κανει ανακληση?

δυο μπορει να συμβουν....

αν η ανακληση του ληγει μετα τον ιουλιο του 11 ας πουμε και ανοιξει μια οργανικη θεση μεχρι τοτε,( αυτος με ανακληση δεν μπορει να την παρει ακομα,αφου δεν εληξε η χρονικη περιοδος) και ετσι θα την παρεις εσυ και ας εισαι 2 στη λιστα.

αν ομως η οργανικη θεση ανοιξει σεπτεμβριο,αυτη ανηκει σε αυτον που του εληξε η ανακληση τον ιουλιο και εσυ θα περιμενεις να μπεις σε επομενη οργανικη θεση που θα ανοιξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτη τη στιγμη φαινονται ακομα υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση 26 ατομα στη νομαρχια αθηνων. απο οτι θυμαμαι πριν ενα μηνα ηταν περιπου 50, οποτε δεδομενου οτι κανεις δεν διοριστηκε ενδιαμεσα εχουν επιστρεψει πισω στις λιστες ηδη αρκετοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιστρέφουν όλοι ανεξαιρέτως. Το ότι επιστέφουν τμηματικά έχει να κάνει με το στάδιο στο οποίο βρισκόταν ο διορισμός τους (υπουργείο, γενικό λογιστήριο, ΥΔΕ κλπ). Με εντολή του υπουργείου παίρνουν προτεραιότητα στους διορισμούς. Δηλαδή σε όσους είχαν ανοίξει θέσεις στις κλινικές τους κατά το διάστημα του διορισμού τους υποχρεούταν η νομαρχία να είχε κρατήσει τις συγκεκριμένες θέσεις (δηλαδή, να μην προχωρήσει τον διορισμό των συναδέλφων που έπονταν) και να δώσει την πρώτη στον ειδικευόμενο που ήταν σε διορισμό για προσωποπαγή. Εδώ χρειάζεται προσοχή μήπως σε κάποιες νομαρχίες προχώρησαν τη διαδικασία των διορισμών των συναδέλφων που έπονταν στη λίστα με αποτέλεσμα να λένε τώρα ότι δεν έχουν πια ελεύθερες τις θέσεις γεγονός που υπόκειται σε παράβαση της υπουργικής εντολής που διανεμήθηκε εγγράφως στις περιφέρειες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ίδια πληροφόρηση είχα κ εγώ.Ανακαλούνται όλοι οι διορισμοί σε προσωποπαγείς θέσεις και γυρίζουν οι φάκελοι των συναδέλφων πίσω στις νομαρχίες (στην Αθήνα καθυστερούν λίγο γιατί είναι πιο πολλοί-σε πολλες έχουν ήδη γυρίσει)για να ξαναμπούν στις λίστες αναμονής.Σε πολλα νοσοκομεία άνοιξαν εν τω μεταξύ θέσεις (τοσο που καθυστέρησαν πια....) και μπήκαν υπο διορισμό άλλοι συνάδελφοι που ήταν στη λίστα μετά απο τους συναδέλφους που ήταν σε προσωποπαγείς. Η πληροφόρηση που είχα λοιπόν είναι ότι τις κανονικές πλέον κενές θεσεις θα τις καλύψουν τα άτομα που ήταν υπο διορισμό σε προσωποπαγείς μέχρι τώρα και θα ξαναμπουν στη λίστα πάλι αυτοί που ήταν πιο μετά στη λίστα.Ωστόσο όποιος συνάδελφος έχει τέτοιο θέμα καλό θα ήταν να μιλήσει με την αντιστοιχη νομαρχία που υπάγεται το νοσοκομείο του γιατί πολλά γίνονται....Εγώ αύτο έκανα τουλάχιστον για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις.... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πληροφόρηση που είχα λοιπόν είναι ότι τις κανονικές πλέον κενές θεσεις θα τις καλύψουν τα άτομα που ήταν υπο διορισμό σε προσωποπαγείς μέχρι τώρα

το ρωτησα και αλλου,αλλα εδω ειναι σχετικοτερo.

αυτοι που τωρα θα καταλαβουν τις κανονικες θεσεις,τα χαρτια τους θα συνεχισουν απο εκει που ειχαν κολλησει ή παλι απο την αρχη και

θα τους παρει κανα τετραμηνο για αθηνα?

να διευκρινησω οτι δεν κατεχω, ουτε ημουν σε προσωποπαγη θεση,απλα εκφραζω την απορια μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα αυτό που μου είπαν είναι ότι γυρίζουν όλοι οι φάκελοι απο το υπουργείο πίσω στις νομαρχίες για να ξαναμπούν όλοι πάλι στις λίστες. Μετά ανάλογα με το κάθε νοσοκομείο και την περίπτωση, όπου έχει ανοίξει οργανική (κανονικη) θέση θα καταληφθεί ανάλογα με τη λίστα πάλι. Λογικά λοιπόν θα γίνουν όλα με τους ρυθμούς....(χελώνας..) όπως και πάντα..Δεν μου είπαν ότι θα γίνουν πιο γρήγορα γιατί ξεκινάνε πάλι από το μηδέν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα αυτό που μου είπαν είναι ότι γυρίζουν όλοι οι φάκελοι απο το υπουργείο πίσω στις νομαρχίες για να ξαναμπούν όλοι πάλι στις λίστες. Μετά ανάλογα με το κάθε νοσοκομείο και την περίπτωση, όπου έχει ανοίξει οργανική (κανονικη) θέση θα καταληφθεί ανάλογα με τη λίστα πάλι. Λογικά λοιπόν θα γίνουν όλα με τους ρυθμούς....(χελώνας..) όπως και πάντα..Δεν μου είπαν ότι θα γίνουν πιο γρήγορα γιατί ξεκινάνε πάλι από το μηδέν..

μεσα σε ολο αυτο το διαστημα καποιων τα χαρτια

ειχαν προωθηθει στο πυουργειο απο τις νεες θεσεις που ανοιξαν μεχρι να βγει ο νομος για την καταργηση των προσωποπαγων θεσεων.

αν των οργανικων ειχαν προωθηθει εως το λογιστηριο ας πουμε καθως και στο λογιστηριο ειναι και η προσωποπαγης,

αυτο που θα γινει ειναι

η προσωποπαγης να παρει οργανικη θεση που τωρα ανοιξε και τα χρτια να ξεκινησουν απο την αρχη,δηλαδη.

αλλα των αλλων που ανηκαν σε οργανικη θεση και ειχαν φτασει τα χαρτια τους μεχρι το λογιστηριο, αυτων συνεχιζουν απο εκει και επειτα

η ξαναγυρναμε και αυτα πισω (ασχετα που προκειτα για ηδη οργανικη θεση) για να παρουν τα χαρτια το δρομο τους πλι απο την αρχη

1 προσωποπαγης

2 υπο διορ σε οργανικη

3 υπο διορ σε οργανικη

4 νεα οργανικη θεση που ανοιξε πριν 5 μερες,αλλα την παιρνει η προσωποπαγης και ξεκινανε παλι τα χαρτια απο την αρχη.

ο δευτερος ομως και ο τριτος που φτασαν εως το λογιστηριο,ξαναγυρνανε απο την αρχη, η συνεχιζουν απο εκει και περα κανονικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς και του 2ου και του 3ου θα γυρίσουν πίσω στη νομαρχία, δεδομένου ότι προηγείται η (τέως) προσωποπαγής. Θα γίνει ανακατανομή των θέσεων και η διαδικασία του κάθε διορισμού θα ξεκινήσει από την αρχή. Το θέμα είναι πλέον να προχωρήσουν τους διορισμούς με αποδεκτούς ρυθμούς, αυτούς δηλαδή που θα έπρεπε να έχουν αν όντως δούλευαν σ'αυτό τον...οίκο που λέγεται Υπουργείο Υγείας. Αλλά πού τέτοιο καλό??!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που μ ειπαν απο το υπουργειο,ειναι οτι τα χαρτια του 2ου και 3ου θα συνεχισουν απο εκει που ειναι πχ απο το λογιστηριο

ενω τα χαρτια για την τεως προσωποπαγης που καταγηθηκε και καταλαβε οργανικη θεση θα αρχισουν απο την αρχη(ασχετα αν βρισκοταν ηδη στο λογιστηριο. θα εχει την ιδια πορεια δηλαδη με καποιου που ανοιξε μολις χθες ή και αυριο η οργανικη θεση (τετραμηνο για αθηνα), ενω του 2ου και 3ου απο το λογιστηριο θα κανουν ενα μηνα ακομη και θα διοριστουν.

δηλαδη,για οσους ηταν στην προσωποπαγη θεση θα καθυστερησουν περισσοτερο,ενω αυτοι που ακολουθησαν και ηταν υπο διορισμο αυτο το διαστημα,θα προωθηθουν προς το τελικο σταδιο τα χαρτια τους και δεν θα ξαναγυρισουν πισω.

ετσι μου ειπε προφορικα μια κυρια στο γραφειο 10? του υπουργειου(αττικη) ,δεν ξερω το ονομα της.

αν βαλινα ισχυει τελικα ομως αυτο σου ειπαν εσενα,δεν μπορω πλεον να βγαλω ακρη.

μονο αντε να ξεκινησουν η ολοι μαζι απο την αρχη ή οπως αλλιως γουσταρουν....απλα ας ξεκινησουν.

ps. αν οπως λες εσυ ξεκινησουν ολοι μαζι απο την αρχη...δηλαδη οι υπο διορ στο πρωτο δεκαημερο του Μαη,παιζει ρολο οτι θα καθυστερησουν περισσοτερο καιρο αν σε καποιες περιπτωσεις πανε μαζι η παλια προσωποπαγης και οι αλλες τρεις οργανικες που ειχαν ηδη ανοιξει και ηταν υποδιορισμο λογω των πολλων ατομων?

η απλα αυτοι στο υπουργειο ετοιμαζουν ενα πακετο για τους υπο διορισμο ασχετα του αριθμου των ατομων που μπορει να ειναι (10-100-200-1000) και το στελνουν να παρει το δρομο του σαν πακετο υποδιορ στο πρωτο δεκαημερο του μαη? και να κανει το τετραμηνο του εως σεπτεμβριο?

και για τους πιο παλιους που λυθηκε το ζητημα το πρωτο δεκαημερο του απριλιου? αντιστοιχα να διοριστουν στο τετραμηνο τον αυγουστο?

σορρυ για την πολυλογια και ευχαριστω οποιον αφιερωσει το χρονο του για να μ απαντησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά, μακάρι να ήξερα με ποιον τρόπο θα προχωρήσουν τα συγκεκριμένα πακέτα διορισμών πλέον.Έτσι για να μπορέσω να κάνω έστω και τον ελάχιστο προγραμματισμό στη ζωή μου! Σ'έμένα είπαν ότι τα τα χαρτιά μου δεν βρίσκονται πλέον στο υπουργείο, ότι επέστρεψαν στη νομαρχία και πλέον περιμένουμε τη νομαρχία να με προτείνει πάλι για διορισμό.

Έπίσης να θυμήσω ότι ως αρχές Μαρτίου, όπου υπήρχε προσωποπαγής θέση ουσιαστικά "μπλόκαρε" όσες θέσεις ακολουθούσαν. Όσες φορές είχα πάρει τηλέφωνο (και ήταν πολλέεεεες emconfused ) μου είχαν πει ότι πρώτα θα ολοκληρωθεί εξ'ολοκλήρου η διαδικασία διορισμού της προσωποπαγής θέσης και μετά θα ξεκινήσουν τους διορισμούς των θέσεων που έπονται αυτής. Όλα αυτά για να μην αλλοιωθεί η σειρά των διορισμών...έτσι μου είχαν πει τουλάχιστο.

Η όλη κατάσταση είναι τραγική...άσχετα αν προσωπικά γελάω πλέον από τα νεύρα μου! Αλλά και τι μπορούμε να κάνουμε? Μήνυση? Ενάντια σε ποιόν? Στο κράτος? Στο υπουργείο? Στο λογιστή Λοβέρδο? Να κερδίσεις τι και κυρίως πότε?? emeleos πια, μας έχουν τσακίσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτη τη στιγμη φαινονται ακομα υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση 26 ατομα στη νομαρχια αθηνων. απο οτι θυμαμαι πριν ενα μηνα ηταν περιπου 50, οποτε δεδομενου οτι κανεις δεν διοριστηκε ενδιαμεσα εχουν επιστρεψει πισω στις λιστες ηδη αρκετοι.

πλεον ειναι 14. σιγα σιγα θα γυρισουν και οι υπολοιποι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλεον ειναι 14. σιγα σιγα θα γυρισουν και οι υπολοιποι.

λοιπον μειωθηκαν αο 26 σε 14 ατομα.

μπηκαν απλα υπο διορισμο( αντι για υποδιορ σε προσ)

εγινε ανακατανομη θεσεων με προτεραιοτητα σε οσους ειχαν προσωπ θεση ακολουθωντας οι υπολοιποι που ειχαν παρει οργανικη.

τα χαρτια αυτων που σημερα ειναι υπο διορ( οιπαλιοι υποδιορ σε προσ θεση) σταλθηκαν πισω στη νομαρχια,για να ξαναστειλει η ιδια πισω στο υπουργειο.

καπου ο τασος το ειχε αναφερει,πως το πηγαινε ελα τα χαρτια με το γαιδαρο και τα μποτιλιαρισματα παιρνει κανα μηνα...

βεβαια τα γαιδουρια οι μεγαλοι ειναι περισσοτεροι και οχι ενας,αλλα τι να σου κανει...παλι τα ιδια τα ζωα μου αργα.

σκοπευω να παω να ρωτησω νομαρχια και υπουργειο απο βδομαδα,για να δω αν ισχυουν (αυτα που μ ειχαν πει τα διαφορετικα απο) αυτα που εγραψα τωρα.... τις προαλλες.

υγ παντως να ξεκαθαρισω τουλαχιστον το εξης και ας μου το επιβεβαιωσει ο οποιοσδηποτε με ενα ναι,αν οντως ισχυει:

οσων τα χαρτια σταλθηκαν πισω στη νομαρχια

και η νομαρχια εβαλε τους προσωποπαγεις και τους υπολοιπους σε οργανικες θεσεις παλι υπο διορισμο σημερα στο site της(για αθηνα)

θα παρει καμια εβδομαδα και κατι ,για να ξαναγυρισουν πισω στο υπουργειο

ωπου θα μπορουμε παλι να αναζητησουμε αν εφτασαν,σωστα και να ξεκινησουμε να μετραμε για το τυπικο τετραμηνο?

θα μας παλαβωσουν σε λιγο....

(η αναμονη για το οτιδηποτε εχει τη γλυκα της...αλλα περα των οριων βλαπτει...το υπουργειο υγειας προειδοποιει ή καλυτερα προκαλει...)

σημερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλεον ειναι 14. σιγα σιγα θα γυρισουν και οι υπολοιποι.

λοιπον μειωθηκαν αο 26 σε 14 ατομα.

μπηκαν απλα υπο διορισμο( αντι για υποδιορ σε προσ)

εγινε ανακατανομη θεσεων με προτεραιοτητα σε οσους ειχαν προσωπ θεση ακολουθωντας οι υπολοιποι που ειχαν παρει οργανικη.

τα χαρτια αυτων που σημερα ειναι υπο διορ( οιπαλιοι υποδιορ σε προσ θεση) σταλθηκαν πισω στη νομαρχια,για να ξαναστειλει η ιδια πισω στο υπουργειο.

καπου ο τασος το ειχε αναφερει,πως το πηγαινε ελα τα χαρτια με το γαιδαρο και τα μποτιλιαρισματα παιρνει κανα μηνα...

βεβαια τα γαιδουρια οι μεγαλοι ειναι περισσοτεροι και οχι ενας,αλλα τι να σου κανει...παλι τα ιδια τα ζωα μου αργα.

σκοπευω να παω να ρωτησω νομαρχια και υπουργειο απο βδομαδα,για να δω αν ισχυουν (αυτα που μ ειχαν πει τα διαφορετικα απο) αυτα που εγραψα τωρα.... τις προαλλες.

υγ παντως να ξεκαθαρισω τουλαχιστον το εξης και ας μου το επιβεβαιωσει ο οποιοσδηποτε με ενα ναι,αν οντως ισχυει:

οσων τα χαρτια σταλθηκαν πισω στη νομαρχια

και η νομαρχια εβαλε τους προσωποπαγεις και τους υπολοιπους σε οργανικες θεσεις παλι υπο διορισμο σημερα στο site της(για αθηνα)

θα παρει καμια εβδομαδα και κατι ,για να ξαναγυρισουν πισω στο υπουργειο

ωπου θα μπορουμε παλι να αναζητησουμε αν εφτασαν,σωστα και να ξεκινησουμε να μετραμε για το τυπικο τετραμηνο?

θα μας παλαβωσουν σε λιγο....

(η αναμονη για το οτιδηποτε εχει τη γλυκα της...αλλα περα των οριων βλαπτει...το υπουργειο υγειας προειδοποιει ή καλυτερα προκαλει...)

σημερα

στο αγια σοφια παντωσ απο σημερα οσοι ηταν υπο διορισμο σε προσωποπαγη και υπο διορισμο περιπου ενα χρονο τωρα μπηκαν ολοι στην αναμονη με μια ανοδο της αναμονης περιπου 15 θεσεισ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε περιμενουμε να δουμε τι θα γινει με αυτούς τους 15 που ηταν( υπο διορ σε προσωπο και σε οργανικη θεση εως και χθες)

αν θα μπουν ολοι μαζι πακετο υπο διορισμο ( ασχετα αν ανοιξαν οι θεσεις τους απο οκτωβριο και επειτα..)

για να παρουν τη σειρα τους ολοι μαζι αρχες μαιου και να διοριστουν στο τετραμηνο.

αυτο κανονικα θα γινει

η λογω φορτου θα πουν και θα στειλουν

τους πεντε πρωτους υπο διορ το πρωτο δεκαπενθημερο του μαιου και διορ στο τετραμηνο τους εως 15 σεπτεμβρη

απο τον 6ο εως 10ο στο δευτερο 15θημερο του μαιου και διορισμο εως 30 σεπτεμβρη

και

απο τον11ο εως 15ο υπο διορ στο πρωτο 15θημερο τουιουνιου και διορισμο εως 15 οκτωβρη?

αν γνωριζεις gogoz ή μαθεις ποια ειναι η διαθεση τους ενημερωσε αν θες και εσυ

για να μπορεσουμε οπως λεει και η valina να κανουμε καπως τον προγραμματισμο μας εστω και μετα απο ολο αυτον τον καιρο

που περιμενουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο Γ. Γεννηματας στην ακτινοδιαγνωστικη υπαρχει ειδικευομενος με ημερομηνια πρωτοκολλου διορισμου σε προσωποπαγη

θεση 22-02-11!!!!

θα ηθελα να ξερω ετσι απο περιεργεια

απο ποτε ηταν υπο διορ στην προσωπο θεση ο συναδελφος,που πηρε τωρα και ανακληση

απο τον σεπτεμβριο,τον αυγουστο,τον ιουλιο?

και τον διορισαν κανονικα?

οποιος γνωριζει ή και ο ιδιος ας ενημερωσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.