Jump to content

Παύση διορισμών σε προσωποπαγείς θέσεις ειδικευόμενων


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά βρίσκομαι υπό διορισμό από 17/11/10 με ημερομηνία πρωτοκόλλου από το γραφείο ειδικευομένων επαρχίας 27/01/11... Σήμερα που τηλεφώνησα στο γραφείο ειδικευομενων καθώς και στο Γενικό Λογιστήριο του κράτους, άκρη δεν έβγαλα... Συγκεκριμένα μου είπαν από το Γ.Λ.Κ. πως περιμένουν την γνωμοδότηση του νομικού συμβουλου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Last Reply

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ.ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΠΩΜΙΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΣ ΔΩΣΕΙ Ο ΑΤΙΜΟΣ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΤΑ 178 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΙ ΠΡΩΣΟΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ(ΓΙΑ 200 ΘΕΣΕΙΣ 24 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ....!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ: Bishopwolfila μου άρεσε ο τρόπος που απάντησες και οφείλω να στο χρεώσω αυτό, ασχετα με το αν διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Η καλύτερη προσεγγιση ειναι του giorgakisn. peace!

Peace όντως, άλλους πρέπει να βαράμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο δημητρακης ο βαρναβας δεν θα ανακοινωνε σημερα τι θα γινοταν με τις προσωποπαγεις????????????στο νομοσχεδιο για τις μεταμοσχευσεις??????ε αγαπητε προεδρε μας????

Ο.Ε.Ν.Γ.Ε. Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας

O.E.N.G.E. Federation of Hospital Doctors of Greece

Αθήνα, 7 Απριλίου 2011

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΟΕΝΓΕ

Τους τελευταίους μήνες παρατηρείται σε πολλά νοσοκομεία της χώρας αδικαιολόγητη καθυστέρηση στους διορισμούς των ειδικευομένων.

Καλούμε το Υπουργείο Υγείας να διεκπεραιώσει άμεσα όλους τους διορισμούς, οι οποίοι ως γνωστόν δεν αποτελούν νέους διορισμούς στο Δημόσιο. Είναι αδικαιολόγητο να τοποθετείται νέος ειδικευόμενος σε περισσότερες από 30 ημέρες μετά τη λήξη της θητείας εκείνου του οποίου τη θέση καταλαμβάνει.

Επίσης καλούμε το υπουργείο Υγείας να δώσει άμεσα λύση στο ζήτημα που προέκυψε με την ανερμάτιστη νομοθετική ρύθμιση του ν. 3819/11 και αφορά στις προσωποπαγείς θέσεις ειδικευομένων, αλλά και τις τοποθετήσεις οι οποίες συσσωρεύονται εξαιτίας της εκκρεμότητας των προσωποπαγών.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΟΕΝΓΕ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λυση δεν εδωσε!ουτε ρυθμιση βγηκε απο το υπουργειο στο αντιστοιχο νομοσχεδιο[7 απριλιου] για τις μεταμοσχευσεις οπως ευαγγελιζοταν σε προηγουμενη ανακοινωση

!αρα μηδεν εις το πηλικον!απλα γραφει κατι για να πει κατι εκανα!καθαρα συνδικαλιστικο τερτιπι!δεν περιμενα κατι διαφορετικο αλλωστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το να πεις οτι <<λύση δεν εδωσε ο βαρναβας>> ειναι σχετικό.

υποστηρικτές του, λεμε τωρα,μπορει να πουν οτι εν μερει πετυχε να διοριστουν καποιοι,οπως ο συναδελφος στη ακτ/στικη στο γεννηματα 22-2-11 καιισως και σε αλλες νομαρχιες που δεν φαινονται στο ιντερνετ.

προς το παρον αναμενουμε να δουμε τι θα γινει μεσα στη βδομαδα με τους υπολοιπους που εκκρεμουν.

το θεμα ειναι με ποιο κριτηριο,καποιοι θα διοριστουν και καποιοι οχι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν μιλαμε για κριτηρια, εννουμε ληψη αποφασεων που προυποθετει λογικες διαδικασιες...

τι λογικο γινεται στο υπουργειο ολο αυτον τον καιρο και λες για κριτηρια?

απλα θα κοψουν καποιους και καποιους θα διορισουν,γιατι ετσι τους αρεσε,ηρθε,γουσταραν...

μη ζητας τη λογικη να επικρατησει..

σε κανει να φαινεσαι οτι σκεφτεσαι παραλογα και οτι εισαι εκτος πραγματικοτητας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι τσεκαραν αλλαγες και σημερα στο σιτε της νομαρχιας αθηνων και οπουδηποτε αλλού σχετικα με τις προσωπ θεσεις

ας τις παραθεσουν,για να δουμε που βαδιζουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε λιγες μερες, οταν και συμπληρωνονται 2 μηνες απο τοτε που βρεθηκα υπο διορισμο και εφοσον η διαδικασια του διορισμου δεν εχει προχωρησει, σκεφτομαι να κανω εξωδικο στο τμημα ειδικοτητων για κωλυσυεργια (και ο,τι αλλο με συμβουλευσει ο δικηγορος μου). Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο και θα ιδρωσει κανενος τ'αυτι ή θα χασω χρονο και χρημα; (σιγα το ποσο βεβαια). Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σαν τους φανταρους

13 εργασιμες και σημερα

για το τελος του απριλη (που,ας πουμε, θα εχει ολοκληρωθει η φαση για το ποιοι διοριζονται κ ποιοι οχι )

εντοπισε καποιος καποια αλλαγη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτο μου post πάνω στο μπάχαλο με τους υπο διορισμό σε προσωποπαγείς θέσεις (R.I.P).

H Νομαρχία (Αθήνα) με ενημέρωσε σήμερα,ότι επιστρέφουν στις λίστες οι ''υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση'',αλλά αυτό γίνεται σιγά-σιγά ,και μόνο αφού επανεξεταστούν ξανά οι λίστες στα τμήματα των νοσοκομείων όπου υπήρξε θέμα με τέτοιες θέσεις που έμειναν σε εκκρεμότητα,και αφού ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με κάποιους τελευταίους διορισμούς που δεν έχει κατλήξει τι θα γίνουν .Δηλ. κάποιος που του γυρίσανε τα χαρτιά από το Υπουργείο στη Νομαρχία ,ούτε ξέρει κανείς πότε θα ξαναμπει στη λίστα.Ταυτόχρονα με διαβεβαίωσαν ότι ΚΑΝΕΙΣ δε διορίζεται όπου υπάρχει τέτοια περίπτωση εκκρεμής.Τέλος,ότι από τη μεριά του Υπουργείου ή οποιουδήποτε άλλου επίσημου,δεν υπάρχει σ' αυτή τη φάση καμία κίνηση για διαφορετική επίλυση του θέματος (Νομική ή Πολιτική)

Σε συνδυασμό με τα εφιαλτικά σενάρια που συζητούνται για εξελίξεις στο χώρο των ειδικοτήτων σύντομα,και που δημιουργούν την εντύπωση μιας σατανικής σπέκουλας που παίζεται με τους (μη-)διορισμούς τελευταία,ειμαι έτοιμος να κινηθώ νομικά εναντίον των υπευθύνων,με μέτρα ΑΜΕΣΟΥ χαρακτήρα(εξώδικο και κατόπιν ασφαλιστικά μέτρα).Δικηγόρος πολύ σχετικός με έχει διαβεβαιώσει ότι τα επιχειρήματα του Υπουργείου σχετικά με το θέμα δε στέκουν πουθενά,(ούτε αυτά που είπαν ειδικά για τις προσωποπαγείς μετά από πιέσεις θιγομένων συναδέλφων και συνεννοήσεις με ΝΟμικό Σύμβουλο κλπ.)

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχουν άλλοι που έχουν ήδη προβεί σε κινήσεις(ειδικά ομαδικά), ή που ενδιαφέρονται να το κάνουν τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημείωση στο παραπάνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων:Όπου γράφω ότι η νομαρχία περιμένει τους διορισμούς που εκκρεμούν,ίσως πρέπει να μπει ότι η νομαρχία περιμένει να μεταπέσουν αυτοί οι γιατροί σε status ''διορισμένος'',ώστε να τοποθετήσει τους υπόλοιπους σε λίστα.Δηλ. ίσως αυτοι είναι οι διορισμοι που είχαν υπογραφεί πριν το ΦΕΚ,τις 2 Μαρτη,κλπ και που έχου προωθηθεί στο Οικονομικών,Γενικό Λογιστήριο,κλπ.

Δεν είμαισίγουρος τι απ' τα δυο ισχυει,αν ξαναεπικοινωνησω με Νομαρχία θα το διευκρυνίσω και θα επανέλθω σχετικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου φαινεται (και ειναι προσωπικη γνωμη,χωρις να χρειαζεται να λογοδοτησεις το πως και το γιατι) πως αργησες ενα μηνα περιπου.

8 αν θυμαμαι καλα συναδελφοι ειχαν μαζευτει για το συνολο των ατομων στη λιστα αναμονης τοτε στο υπουργειο για να κυνηγησουν με νομιμα μεσα

και να πετυχουν την ανατροπη της αποφασης του υποργειου.

εχασες την ευκαιρια να εισαι ο ενατος τοτε,αλλα αυτό δεν σημαινει οτι ειναι κατακριτεο,

ο καθενας εχει το δικαιωμα να αντιδρασει και να διεκδικησει το οτιδηποτε οποτε επιθυμει και θελει.

ps. για να μην σου φανει οτι περηφανευομαι η σε ειρωνευομαι για την κινητοποιησεις μου, να σου πω

πως ημουν μεσα σε εκεινο τον αριθμό ολων των ατομων στις λιστες αναμονης πλην των οχτω,

που εκανα για αυτη την κατασταση από ελαχιστα μεχρι τιποτα.

καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα με μπέρδεψες...δηλαδή κάποτε μαζευτήκανε 8 ,δε βρηκαν ένατο και τελικά τι κάνανε.Αποφάσισαν ότι επειδή δεν πήγα εγώ ως ένατος τα παρατάνε και πάνε σπίτι ή κινήθηκαν χωρίς εμένα και τώρα δε με ''παίζουνε'' επειδή ''αργησα'';Μήπως οι εν αναμονή για ειδικότητα έχουμε κανένα συλλογικό όργανο ενημέρωσης/συντονισμού/εκπροσώπησης κλπ. και το αγνόησα;Η μήπως είναι δεδομένο ότι όλοι κατοικουν Αθήνα,ειναι 24/7 σε φόρα και blog κλπ;Επίσης,να θυμίσω ότι ως την προηγούμενη βδομάδα το θέμα ήταν τελείως στον αέρα,υπηρχαν αντιφατικές πληροφορίες(που ακόμη και τώρα δεν έχουν εξαφανιστεί) και δεσμεύσεις για λύση από ''αρμόδιους''.

Εκ πεποιθήσεων προκρίνω κάθε συλλογική διεκδίκηση έναντι της ατομικής και αυτό δεν αλλαξε τώρα.Εξάλλου ,κύριος λόγος που έκανα το post,ήταν για να κοινοποιήσω την πληροφόρηση που είχα από τη Νομαρχία,κάτι που ήταν αίτημα άλλων συναδέλφων σε προηγούμενα posts.Ευχαριστώ πάντως που μου επιτρέπεται να κυνηγήσω όποιον παρανόμησε εις βάρος δικό μου και άλλων.Επιμένω στην αναζήτηση λοιπών ενδιαφερομένων/θιγομένων,και δηλώνω ότι θα βρισκομαι και εκεί:http://ygeianet.gr.php?id=22154.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γραφεις για συλλογικη διεκδιηση.

από οτι εχει δειξει και η προσφατη ιστορια,

συναδελφοι που κυριολεκτικα φωναζαν πριν απο ενα μηνα μεσα απο το φορουμ

για να κινητοποιηθουμε ολοι μας για αυτο που τωρα γραφεις και εσύ

καταφεραν να μαζεψουν το πολυ οχτω ατομα.

ρωτα τα αν θες ποια ηταν και το τι καταφεραν( αν διαβασεις καλυτερα τις προηγουμενες σελιδες,θα δεις δυο τρεις που πηγαν,αυτοι θα σου πουν)

εγω δεν πηγα.

ευχομαι να εισαι τυχεροτερος απο αυτους και να μαζεψεις εσυ πανω απο οχτω ατομα.

(δεν σου απαγορευσα ουτε σου επετρεψα να κανεις οτιδηποτε θελησεις,

απλα σου ευχομαι.)

p.s.ισως δεν επρεπε να γραψω απο την αρχη,σχολιο σε αυτα που εγραψες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επειδή ''τιμήθηκε'' το link,εδώ:Παναττική Συνδιάσκεψη Νέων Ιατρών,Ξεν ''President'',Σάββατο 16/4 ώρα 11.00 πμ.

Η' ΘΑ ΠΑΜΕ Η' ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ! :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε στρ.1984 δε διαφωνω μαζί σου κι ουτε θελω να ειμαι απότομος,τουλάχιστον όχι πιο πολύ απ' ότι είναι ο άλλος απεναντί μου.Σίγουρα δεν κατάλαβα ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψες απάντηση αλλά δεν δίνω βάρος σε αυτό.

Νομίζω το πιο σημαντικό στην Ιστορια είναι η δεδομενη απουσια(όχι τωρα-πάντα)οποιασδηποτε συλλογικότητας,αν το θες σ'αυτη την υπο-ομάδα που λέγεται ''εν αναμονή ειδικότητας γιατροι'' η οποία φαίνεται ΚΑΙ σ'αυτη την περίπτωση,όπου ουσιαστικά μειναμε να μας υπερασπίζεται μόνο η ΟΕΝΓΕ και μάλιστα χωρίς να είμαστε μέλη της (ΙΣΑ,ΕΙΝΑΠ ...;).Την ευθύνη που μου αναλογεί κι εμένα ατομικά γι'αυτό,τη δέχομαι.

Και μόνο το ότι αυτή τη στιγμη γράφουμε σε φόρουμ που ο καθένας λέει ό,τι θέλει και γράφει με το όνομα Τέλης Σταλόνε,λέει πολλά για τη σοβαρότητα του όλου πράγματος.Μην πας μακριά-δες στα posts γι αυτο εδώ το θέμα τι έχει γραφτει - αντικρουόμενες πληροφορίες,κλπ.Τελοσπάντων,για να μην το κάνουμε σφεντόνα,μετά το Σάββατο βλέπουμε.

Υ.Γ.Σε σχέση με άλλους συναδέλφους ίσως είμαι από τους λιγότερο θιγόμενους απ'αυτη την απάτη και ότι κυνήγι κάνω για τη δική μου περίπτωση μόνο ίσως ηθικό αποτέλεσμα μπορει να έχει , ό,τι κι αν γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Είμαι κ εγώ υπο διορισμό από 15/11/10 σε πρωσοποπαγή θέση και πηγαίνω 2 φορές τη βδομάδα τουλάχιστον στο υπουργείο και απάντηση σαφή φυσικά δεν παίρνω για το τι θα γίνει τελικά..Αυτό που έχω μάθει είναι ότι το θέμα βρίσκεται τώρα στο Νομικό συμβούλιο του κράτους.Εγω πάντως που μπήκα στη λίστα αναμονής στο νοσοκομείο που είμαι δεν έχει αλλαξει κάτι μέχρι και σήμερα.Είμαι ακόμη υπο διορισμό..Γνωρίζει κάποιος άλλος τίποτα νεώτερο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μικροβιολογια 251 ΓΝΑ

διορισμενη σε προσωποπαγη θεση με ημερομηνια πρωτοκολλου διορισμου 03-03-2011!!!!!!

ξεσηκωθειτε οι υπολοιποι που περιμενετε αδικα.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

iceman πρέπει να είναι λάθος ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία. Δε μπορεί να υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου 90882 μέσα στους δύο πρώτους μήνες του 2011. Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια λάθη στις λίστες της νομαρχίας Αθηνών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρωί θα σας γράψω τι απαντάνε νομαρχία Αθηνών και Υπουργείο. Περαιτέρω δε γνωρίζω κάτι άλλο. Μία προσωπική σκέψη έκανα emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.