Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

...τότε και μόνο τότε θα δεχθούμε ότι η Διαγνωστική παίζει βοηθήτικο ρόλο δηλ, σαν κατι μη αναγκαίο και απαραίτητο για τη Διαγνωση και Θεραπεία.

Το οτι δεν είσαι Ιατρός, δεν έχεις ποτέ αναλάβει την ευθύνη να αποφασίσεις καρκίνος ή απλό μόρφωμα, χειρουργείο ή μη χειρουργείο, χημειοθεραπεία ή μη χημειοθεραπεία, επείγον ή μη επείγον περιστατικό, ζωή ή θάνατος, κτλ θολώνει την κρίση σου και τις απόψεις σου για το τι είναι χρήσιμο, βασικό, αναντικατάστατο, ουσιώδες, σε αντίθεση με αυτά που είναι επικουρικά, προαιρετικά, εφετζίδικα και πανάκριβα!

Λυπάμαι, δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλω, αλλά κάθε πτυχιούχος μάχιμος Κλινικός Ιατρός εδώ μέσα, μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.

Εσύ όχι.

Την καλησπέρα μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

Οκ.Σίγουρα η ακτινολογία δεν έχει τις δυσκολίες της χειρουργικής,αλλά όχι κ να τα μηδενίσουμε όλα...Το μάτι του ακτινολόγου είναι πιο έμπειρο κ βλέπει πράγματα που δεν τα έχει δει χειρουργός.πχ έναν πολύ μικρό πνευμοθώρακα.Οι συνάδελφοι μπορεί να μην ασκούν κλινική ειδικότητα αλλά η βοήθεια τους είναι πολύτιμη.Χαλαρώστε λοιπόν όσοι μιλάτε για φωτογράφους...Βγάζετε κόμπλεξ :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΑΑΑΑ Δύσκολο να βγάλω ακρη μαζί σου. Αφου δε καταλαβες τι είπα και για να μη σε προσβαλλω δε το εξηγώ για δευτερη φορά.

Είτε σας αρέσει, είτε όχι ο καθένας μέσα στο χώρο δουλειάς του είναι απαραίτητος. Από τη καθαριστρια μέχρι το διοικητή.

Διαφορετικά δε μπορει να λειτουργήσει ορθά και αποτελεσματικά π.χ ένα νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επεμβατικοί ακτινολόγοι έχουν πάρει πολλή δουλειά από τους χειρουργούς οπότε καταλαβαίνω την πίκρα.

1. Ο παθολόγος πρέπει να μπορεί να διαβάσει ακτινογραφία και αξονική. Είναι σαν να λέμε ότι χρειάζεσαι καρδιολόγο για να ερμηνεύσεις ΗΚΓ. Αν ως intern τολμούσα να πω "δεν ξέρω περιμένω να δω τί θα πει ο ακτινολόγος", ο επιμελητής θα με πήγαινε στο κοντινότερο υπολογιστή, θα ανέβαζε την ακτινογραφία και τη αξονική και θα μου έλεγε, ξεκίνα να την διαβάζεις. Επίσης και άλλες ειδικότητες πχ οι ρευματολόγοι διαβάζουν ακτινογραφίες αρθρώσεων, μαγνητικές και υπερήχους αρθρώσεων. Δεν μπορούν να υπογράψουν διάγνωση. Δεν μπορεί να μην μπορείς να ερμηνεύσεις εργαλεία της δουλειάς σου.

2. Οι χειρουργοί πρέπει επιτέλους να μάθουν να κάνουν υπερήχους κοιλίας μόνοι τους, όπως οι γυναικολόγοι κάνουν τους γυναικολογικούς και οι καρδιολόγοι τον υπέρηχο καρδιάς. Στο ER που δουλεύω, οι ER physicians κυκλοφορούν με έναν υπέρηχο και σκανάρουν τα πάντα. Από transvaginal μέχρι κοιλιές.

Και για να είμαι στο θέμα, αυτό το σοσιαλιστικό να ρυθμίζουμε τα της αγοράς τα τελευταία 30 χρόνια μας έφερε εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοπελα μου εισαι επικινδυνη, ημιμαθης, ξεροκεφαλη και παντελως ασχετη. Δεν μπαινω καν στον κοπο να σου απαντησω επι της ουσιας. Η δουλεια που αναφερεις ειναι δουλεια του τεχνολογου/ακτινολογου. Ειναι το αντικειμενο τους. Τοση μα τοση ηλιθιοτητα και εμπαθεια πια..... γιατρος υποτειθεται οτι εισαι δειξε τη στοιχειωδη σοβαροτητα. Το να μηδενιζεις την ποιοτητα της ειδικοτητας στην Ελλαδα ειναι ενα πραγμα, αλλα το να μηδενιζεις την ιδια την ειδικοτητα ειναι απλα εκτος τοπου και χρονου. Μυαλα και κομπλεξ σαν και τα δικα σου με εκαναν να φυγω απο αυτη την κωλοχωρα. Αν παλι εισαι και δουλευεις εξωτερικο, πηγαινε και πες αυτα που εγραψες στους ακτινοδιαγνωστες στο νοσοκομειο σου να δουμε τι εχουν να σου πουνε. Αν εχεις τα κοτσια. Το ειδαμε και αυτο να καταργει ο αλλος ολοκληρη ειδικοτητα. Πραγματικα η ασχετοσυνη σου συναγωνιζεται την βλακεια σου. Ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι μαζι σου.

Δίκιο έχει και πάλι η in vitro!

Εσείς οι Ακτινοδιαγνώστες απλά προμηθεύετε μια καλή φωτογραφία.

Από εκεί και πέρα, η διήθηση ή όχι των μεμβρανών, το ποσοστό των αγγείων που επηρεάζονται, ο υπολογισμός της ελαστικότητας των τοιχωμάτων, ο καθορισμός της βέλτιστης Χειρουργικής προσπέλασης, ο υπολογισμός του τραυματισμού των ιστών, ο καθορισμός της απώλειας αίματος για κάθε διαθέσιμη Χειρουργική Τεχνική, η εναρμόνιση των Χειρουργικών Μεθόδων ανάλογα με την ηλικία/το φύλο/το βάρος/τη φυσική κατάσταση/την ορμονολογική κατάσταση/τη φαρμακευτική θεραπεία των ασθενών, ο υπολογισμός του εκτιμώμενου Χειρουργικού Χρόνου, ο Υπολογισμός του χρόνου αναισθησίας, η μετεγχειρητική θεραπεία, η διάρκεια της μετεγχειρητικής νοσηλείας, η σύγκριση των διεθνών κλινικών και βιβλιογραφικών δεδομένων με την παρούσα περίπτωση, και τόσοι και τόσοι άλλοι ειδικοί παράγοντες, καθορίζονται από το Χειρουργό!

Μη γελοιοποιείσαι γράφοντας πως οι Ακτινοδιαγνώστες έχουν βασικό ρόλο στη Διάγνωση και στη Θεραπεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη καθαριστρια μέχρι το διοικητή.

Διαφορετικά δε μπορει να λειτουργήσει ορθά και αποτελεσματικά π.χ ένα νοσοκομείο.

Επίπεδη, εξισωτική, κομμουνιστική λογική της απόλυτης εξίσωσης των πάντων, μου μυρίζει.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την ίδια αξία, ούτε την ίδια συνεισφορά στο χώρο εργασίας τους!

Καθαρίστριες υπάρχουν πολλές και είναι αναλώσιμες ανά πάσα στιγμή.

Αποτελεσματικοί, καλά εκπαιδευμένοι, ηθικοί Χειρουργοί υπάρχουν ελάχιστοι και είναι αναντικατάστατοι για το Νοσοκομείο τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοπελα μου εισαι επικινδυνη, ημιμαθης, ξεροκεφαλη και παντελως ασχετη.

Τοση μα τοση ηλιθιοτητα και εμπαθεια πια...

...η ασχετοσυνη σου συναγωνιζεται την βλακεια σου...

Πολλές προσβολές, κανένα επιχείρημα...

Δεν μπαινω καν στον κοπο να σου απαντησω επι της ουσιας.

Γιατί δεν μπορείς!

...γιατρος υποτειθεται οτι εισαι δειξε τη στοιχειωδη σοβαροτητα...

Σαν τη δική σου; Που βρίζεις δεξιά κι αριστερά, χωρίς λογικό αντίλογο;

Ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι μαζι σου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω να επανέλθουμε στην ουσία του συγκεκριμένου τόπικ και να αγνοήσουμε τον κάθε γραφικό που η μόνη σχέση που πιθανώς έχει με ιατρική είναι η παρακολούθηση ιατρικών σήριαλ στην τηλεόραση. Έχουμε βγεί εκτός θέματος εδώ και 3 σελίδες. emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοπελα μου εισαι επικινδυνη, ημιμαθης, ξεροκεφαλη και παντελως ασχετη.

Τοση μα τοση ηλιθιοτητα και εμπαθεια πια...

...η ασχετοσυνη σου συναγωνιζεται την βλακεια σου...

Πολλές προσβολές, κανένα επιχείρημα...

Δεν μπαινω καν στον κοπο να σου απαντησω επι της ουσιας.

Γιατί δεν μπορείς!

...γιατρος υποτειθεται οτι εισαι δειξε τη στοιχειωδη σοβαροτητα...

Σαν τη δική σου; Που βρίζεις δεξιά κι αριστερά, χωρίς λογικό αντίλογο;

Ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι μαζι σου.

Ευχαριστώ!

Για καθαρα μαζοχιστικους λογους απανταω.

Κατα την προσφιλη σου τακτικη απομονωνεις αποσπασματα και απαντας/σχολιαζεις οπου σε παιρνει. Σε ξαναρωταω λοιπον, εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ? Σου εγραψα ηδη οτι αυτα που υποστηριζεις οτι κανουν οι ακτινοδιαγνωστες καλυπτονται απο τους τεχνολογους/ακτινολογους. Γιατι δεν απαντας ? Σε ρωτησα κατι στο πρωτο μου ποστ το οποιο ακομα δεν απαντησες. Τους ασθενεις σου για υπερηχο ηπατος τους στελνεις σε ηπατολογο ? Αν εισαι ιατρος βεβαια γιατι ειλικρινα ειμαι μπερδεμενος. Αν καταλαβα καλα εισαι χειρουργος. Σε ρωτω λοιπον εισαι εσυ σε θεση να διαγνωσεις μαγνητικη ? Μπορεις εσυ να κανεις διαφοροδιαγνωση στον μαγνητη αναλογα με την ενταση σηματος του ταδε ογκου σε μια σειρα ακολουθιων. Ειμαι 100% σιγουρος οτι εισαι τοσο ασχετη που ουτε καν Τ1 απο Τ2 ακολουθια δεν μπορεις να ξεχωρισεις. Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εισαι σε θεση να διακρινεις ενδοκοιλιακο αποστημα απο εντερικη ελικα με υδραερικο επιπεδο σε αξονικη. Και ο λογος που εισαι ασχετη ειναι γιατι αυτο δεν ειναι δικη σου δουλεια αλλα του ακτινοδιαγνωστη.

Ειναι δυνατον να με κατηγορεις οτι δεν επιχειρηματολογω υπερ τινος... το οτι η ακτινοδιαγνωστες συνεισφερουν στη διαγνωση στην ιατρικη. Μα ειναι τοσο κεφαλαιωδες, τοσο αυτονοητο αυτο που αμφισβητεις που πραγματικα μενω με το στομα ανοιχτο οτι μπορει να υπαρχουν ΙΑΤΡΟΙ οι οποιοι να σκεφτονται με νοοτροπια γιαγιας (βλ. invitro) περι ιατρων φωτογραφων κ.ο.κ Αυτα τα ακουγαμε πριν 30 χρονια. Εκτος ρε παιδια, τι να πω, και αν ειναι πια τοσο μεγαλο μπουρδελλο το νοσοκομειο που εργαζεστε, οπου οι ακτινοδιαγνωστες ξυνονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ και στο τσακιρ κεφι γνωματευουν και μια χολοκυστιτιδα σε ενα υπερηχο η μια απλη κοιλιας. Εγω εχω την τυχη να κανω ειδικοτητα ακτινοδιαγνωστικης (πιστεψτε με δεν πουλαω μουρη) σε μεγαλο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στη Σουηδια( με κατατμηση του ακτινολογικου τμηματος σε τμημα νευροακτινολογιας, θωρακα, κοιλιας και μυοσκελετικου. Αντιλαμβανεστε οτι η επαφη και η συνεργασια με κλινικες ειδικοτητες ειναι στενη και καθημερινη. Και σας λεω τελειως ειλικρινα και εντιμα , τα ευρηματα που θα εντοπισει ενας καλος νευροακτινολογος σε μια μαγνητικη, δεν προκειται να τα βρει ο νευροχειρουργος η ο νευρολογος ουτε σε 100 χρονια. Γιατι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ,να βλεπει εικονες απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να προσφερει αν ειναι δυνατον διαγνωση η εστω διαφοροδιαγνωση. Ουτε χειρουργει ουτε γραφει φαρμακα. Εικονες γνωματευει. Και γιατι φυσικα εχει τις γνωσεις της ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ανατομιας και παθολογιας που οι αλλες ειδικοτητες δεν εχουν ουτε κατα προσεγγιση στον ιδιο βαθμο.

Αν μη τι αλλο μην εισαι απολυτη και ακραια στις αποψεις σου. Ειναι οτι πιο επικινδυνο οταν ασκεις ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ξαναρωταω λοιπον, εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ?

Eγώ το έχω ξαναγράψει, είμαι υπέρ του να δημιουργηθεί ξεχωριστή πανεπιστημιακή σχολή Εργαστηριακής Ιατρικής και από κει να βγαίνουν όσοι κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες. Με την αυτοματοποίηση των εργαστηρίων που γίνεται και θα γίνεται, θα καταλήξει να είναι τελείως άλλο πράγμα το εργαστήριο (αυτοματοποιημένη εργασία) και τελείως άλλη η κλινική ιατρική.

Δεν μπορεί να έχουν ξεχωριστή σχολή οι οδοντίατροι και να αναγκάζουμε βιοπαθολόγους και ακτινοδιαγνώστες και παθολογοανατόμους να κάνουν κλινικές ασκήσεις επί 2 χρόνια και να μαθαίνουν πράγματα που ουδέποτε θα ασκήσουν στη συνέχεια. Καλύτερα να κάνουν εξάμηνες ασκήσεις στα εργαστήρια παρά στα χειρουργεία.

ΥΓ: Κι εγώ εργαστηριακή ειδικότητα έχω. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Για καθαρα μαζοχιστικους λογους απανταω.''

Γιατι το κανεις αυτο στον εαυτό σου? Γιατί?

Πραγματικά πιστεύεις ότι ο διάλογος μπορεί να λυσει το ΠΡΟΒΛΗΜΑ καποιου ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ[και εγω ειμαι ο γκομενος της Αντζελινα Τζολι] που ισχυριζεται ότι δεν χρειάζεται μια ειδικότητα?

Ειναι σα να επιχειρηματολογεις για τη χρησιμότητα του οξυγόνου

[καλα δεν είστε και τόσο χρησιμοι,μην το καβαλησετε κιολας emcolgate ]
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αλλά με την τεχνολογική εξέλιξη που επίκειται τι μέλλον μπορεί να έχει; συντηρήσεις και καλιμπραρίσματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΙΑΤΡΟΙ οι οποιοι να σκεφτονται με νοοτροπια γιαγιας (βλ. invitro) περι ιατρων φωτογραφων κ.ο.κ Αυτα τα ακουγαμε πριν 30 χρονια.

Μα δεν έχω κρύψει την ηλικία μου. emcolgate

30 χρόνια φωτογράφοι παραμένετε όμως. Απλά γίνανε και έγχρωμες οι φωτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά πιστεύεις ότι ο διάλογος μπορεί να λυσει το ΠΡΟΒΛΗΜΑ καποιου ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ[και εγω ειμαι ο γκομενος της Αντζελινα Τζολι] που ισχυριζεται ότι δεν χρειάζεται μια ειδικότητα?

Σε κάνει όμως και αναρωτιέσαι: είναι έτσι οι χειρουργοί παντού;/ μόνο στην Ελλάδα;/ δεν είναι η καραντομαρία καν γιατρός; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω την τυχη να κανω ειδικοτητα ακτινοδιαγνωστικης (πιστεψτε με δεν πουλαω μουρη) σε μεγαλο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στη Σουηδια(

Α, καλά, τώρα το λες;

Εμείς σου λέγαμε για την Ελλάδα τόση ώρα.

Να τα λες νωρίτερα αυτά.

Εκτος ρε παιδια, τι να πω, και αν ειναι πια τοσο μεγαλο μπουρδελλο το νοσοκομειο που εργαζεστε, οπου οι ακτινοδιαγνωστες ξυνονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ και στο τσακιρ κεφι γνωματευουν και μια χολοκυστιτιδα σε ενα υπερηχο η μια απλη κοιλιας

Ε, ναι, είναι. Περίεργο σου φαίνεται; Για την Ελλάδα μιλάμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΙΑΤΡΟΙ οι οποιοι να σκεφτονται με νοοτροπια γιαγιας (βλ. invitro) περι ιατρων φωτογραφων κ.ο.κ Αυτα τα ακουγαμε πριν 30 χρονια.

Μα δεν έχω κρύψει την ηλικία μου. emcolgate

30 χρόνια φωτογράφοι παραμένετε όμως. Απλά γίνανε και έγχρωμες οι φωτό.

Αν καποια φορα (κουφια η ωρα) βγαλεις "φωτογραφιες" σε καποιο διαγνωστικο κεντρο υποσχεσου μου οτι θα σκισεις το χαρτι της γνωματευσης του ακτινοδιαγνωστη χωρις να το διαβασεις και οτι θα τρεξεις σε εναν παντογνωστη χειρουργο η παθολογο να σου πει τι βλεπει. Κανε το σε προκαλω...Και οταν ο κλινικος σε ρωτησει με αγωνια " καλα, η γνωματευση της αξονικης του ακτινοδιαγνωστη που ειναι ?" εσυ με βλεμμα γεματο καθησυχασμο πες του " τι να το κανουμε το κωλοχαρτο γιατραρα μου αφου εχουμε εσενα να μου τα πεις ολα αφου τα ξερεις , ελα πες τα μην ντρεπεσαι". Ρωτα τον αν αυτη η μαζα διπλα στον σπληνα (επαναλαμβανω κουφια η ωρα) ειναι σπληνιο η αδενας. Τοτε βγαλε το κινητο σου, τραβα το προσωπο του μια φωτογραφια και ανεβασε την στο ΓΜ να γελασουμε λιγακι. Προκαλω ρε παιδια ολους οσους κραζουν αυτην την αχρηστη ειδικοτητα, σχιζετε τις γνωματευσεις του ακτινοδιαγνωστη αλλα χωρις να τις διαβασετε.

Ελεος...ελεος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ξαναρωταω λοιπον, εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ?

Eγώ το έχω ξαναγράψει, είμαι υπέρ του να δημιουργηθεί ξεχωριστή πανεπιστημιακή σχολή Εργαστηριακής Ιατρικής και από κει να βγαίνουν όσοι κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες. Με την αυτοματοποίηση των εργαστηρίων που γίνεται και θα γίνεται, θα καταλήξει να είναι τελείως άλλο πράγμα το εργαστήριο (αυτοματοποιημένη εργασία) και τελείως άλλη η κλινική ιατρική.

Δεν μπορεί να έχουν ξεχωριστή σχολή οι οδοντίατροι και να αναγκάζουμε βιοπαθολόγους και ακτινοδιαγνώστες και παθολογοανατόμους να κάνουν κλινικές ασκήσεις επί 2 χρόνια και να μαθαίνουν πράγματα που ουδέποτε θα ασκήσουν στη συνέχεια. Καλύτερα να κάνουν εξάμηνες ασκήσεις στα εργαστήρια παρά στα χειρουργεία.

ΥΓ: Κι εγώ εργαστηριακή ειδικότητα έχω. emcolgate

Τωρα το ειδα και αυτο το διαμαντακι.

Προτεινεις στα 18 καποιος πρεπει να ειναι συνειδητοποιημενος οχι μονο ως προς το οτι θα παει ιατρικη αλλα και το αν θα γινει εργαστηριακος η οχι. Καταρχιν αφου σε ενημερωσω οτι ενα μεγαλο μερος της ακτινολογιας ειναι το επεμβατικο που ειναι ουσιαστικα κλινικο θελω να σε ρωτησω το εξης. Προτεινεις να γινει πανεπιστημιο για πυρ. ιατρικη, βιοπαθολογια, ακτινολογια, παθαν, ενδεχομενως ιατροδικαστικη/τοξικολογια ? Εδω πια σηκωνω τα χερια ψηλα και ριχνω δυο μουντζες σε κατι και καλα κορυφαιες ιατρικες σχολες τυπου Χαρβαρντ πως δεν εχουν σκεφτει πρωτοι αυτο το μεγαλειωδες σχεδιο. Να παω τη σκεψη σου παραπερα. Οι μελλοντικοι δερματολογοι να απαλαχθουν απο τα εξης μαθηματα * ΩΡΛ, ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ, ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ, ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ, ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑ, ΤΜΗΜΑΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑς (ΠΧ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ), ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ ΚΟΚ). Καταλαβαινεις τι εννοω ετσι..απλα επεκτεινω τον συλλογισμο σου. Οι δε καρδιολογοι γιατι να σπανε τον ...τους με ανατομια μυοσκελετικου.

Τετοιοι αφορισμοι και απλοποιησεις ειναι τουλαχιστον ασοβαροι.

Μπορει να μην ειναι κλινικες ειδικοτητες αυτες που προανεφερες αλλα δεν παυουν να ειναι ιατρικες ειδικοτητες. Η ιατρικη και ο διαγνωστικος τροπος σκεψης ειναι ΕΝΙΑΙΟΣ. Το οτι μπορει ενας κλινικος ιατρος να συννενοηθει στο τηλ. με εναν παθολογοανατομο η εναν ακτινοδιαγνωστη για ενα διαγνωστικο προβλημα οφειλεται ακριβως στο οτι ειναι και οι δυο ΙΑΤΡΟΙ με κοινη θεμελιωδη εκπαιδευση.

Τελος, οπως κανενα ρομποτ δεν προκειται ποτε να αντικαταστησει 100% τα χερια ενος μικροχειρουργου, ετσι και κανενα προγραμμα επεξεργασιας εικονας δεν προκειται να αντικαταστησει ποτε τα ματια του ακτινοδιαγνωστη.

Η οδοντιατρικη ηταν ανεκαθεν ξεχωριστη σχολη και εχει ουτως η αλλως ακολουθησει τον δικο της δρομο. Αν θελεις απαντηση στο γιατι πηγαινε ρωτα εναν οδοντιατρο να σου πει 5 αιτια αλγους δεξιου λαγονιου αλγους σε γυναικα. Αν σου πει 2 γραψε μου. Αντιθετα ακομα και ενας οφθαλμιατρος (στον ιδιο βαθμο με εναν παθολογοανατομο ) θα ειναι σε θεση να κανει καποιες στοιχειωδεις διαγνωστικες σκεψεις.

Αυτα, και πραγματικα ζηταω συγγνωμη απο τον karpazas για τo ανελεητο οφ τοπικ. Εγω σταματαω εδω. Η λογικη αντιθετα εχει σταματησει σε αυτο το τοπικ προ πολλου. Καλη δυναμη σε ολους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέφτεσαι επιφανειακά. Η επεμβατική ακτινολογία βεβαίως θα πάει στην Κλινική Ιατρική.

Για μένα η ίδρυση Εργαστηριακής Ιατρικής είναι ο μόνος τρόπος να σώσουμε τα εργαστήρια από την πλήρη απαξίωση, καθώς στα περισσότερα κέντρα ήδη παίρνουν 10 βοηθούς και ένα γιατρό. Με την μεγαλύτερη αυτοματοποίηση που ασφαλώς θα υπάρξει τα επόμενα χρόνια τότε είναι που μπορεί να καταργήσουν τελείως την ύπαρξη των εργαστηριακών, πλην μερικών για ξεκάρφωμα.

Ηδη όλος ο κόσμος (καρδιολόγοι, ενδοκρινολόγοι, γυναικολόγοι και λοιποί) έχουν κι από έναν υπέρηχο στα ιατρεία τους και σου κάνουν υπέρηχο σετάκι με την εξέταση. Δεν σε στέλνουν σε ακτινολόγο. Θα μείνουν μόνο οι ακτινολόγοι των νοσοκομείων (ιδιωτικών και δημοσίων) τα επόμενα χρόνια και οι άλλοι στην ανεργία. Οι επεμβατικοί θα σφάζονται με τις άλλες ειδικότητες αν η επέμβαση είναι δουλειά του ενός ή του άλλου.

Τα δε μικροβιολογικά εργαστήρια θα είναι ανέκδοτο. Ολοι θα έχουν στα σπίτια τους μετρητές σακχάρου,χοληστερόλης κλπ κλπ και οι τουαλέττες κάθε πρωί θα τους κοιτάνε τα ούρα (δεν είναι μελλοντικό σενάριο, ήδη υπάρχει η τεχνολογία, απλά είναι ακριβή).

Τα αποτελέσματα σε παθ/αν θα βγαίνουν με αυτόματη σάρωση από το κομπιούτερ και ο παθ/αν θα κοιτάει μόνο τα 2-3 περιστατικά που θα έχουν πρόβλημα στο να αναγνωριστούν από το μηχάνημα, όπως και ο ακτινολόγος.

Ολα αυτά - στο υπογράφω σε μια 20 ετία, άντε 30 χρόνια το πολύ, θα είναι κοινή πρακτική. Εγώ βέβαια θα έχω πάρει σύνταξη, με τα νέα παιδιά δεν ξέρω τι θα γίνει. Για να σώσουν την υπόστασή τους στο εργαστήριο πρέπει να αλλάξει άρδην η εκπαίδευσή τους ώστε να υποσκελίσουν τους τεχνολόγους και λοιπούς βοηθούς. Εγώ πιστεύω πρέπει να καταργηθούν οι βοηθητικές - τεχνολογικές - σχολές σε ΤΕΙ κλπ και να υπάρχει μόνο Εργαστηριακή Ιατρική. Σε μια 20 ετία - 30 ετία το πολύ.

Ετσι κι αλλιώς κάθε εργαστήριο που τώρα έχει 10 άτομα σε 20 χρόνια θα έχει 2.

Δεν λέω να μην γίνεται διδασκαλία των βασικών μαθημάτων της ιατρικής, πιστεύω όμως ότι κι εσύ καταλαβαίνεις πως υπάρχουν επίπεδα και επίπεδα γνώσης.

Αν νομίζεις ότι εσύ ξέρεις από χειρουργική επειδή έδωσες 2 μαθήματα και πέρασες ένα τρίμηνο βόλτα, θα γελάσω.

Ο τρόπος σκέψης όχι, δεν υπάρχει λόγος να είναι ενιαίος πια. Τα εργαστήρια δεν είναι πια παρά ένα εργοστάσιο αποτελεσμάτων, που αν δεν το προστατέψουμε εμείς θα μας το βουτήξουν οι τεχνολόγοι και θα το απαξιώσουν και άλλο οι κλινικοί. Και ναι, μπορώ να περιμένω από ένα παιδί 18 ετών να αποφασίσει αν θέλει εργαστηριακή ή κλινική ιατρική. Εξάλλου και τώρα τα ίδια λάθη κάνουν, ένα λάθος παραπάνω δεν πειράζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ?

Ναι, συμφωνώ με τις προβλέψεις και τις απόψεις της in vitro.

...αυτα που κανουν οι ακτινοδιαγνωστες καλυπτονται απο τους τεχνολογους/ακτινολογους.

Αλήθεια! Σε λίγο θα καλύπτονται από ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Αν καταλαβα καλα εισαι χειρουργός.

Σωστά.

...εισαι εσυ σε θεση να διαγνωσεις μαγνητικη ?

Είμαι. Μονάχα για όργανα της Ειδικότητάς μου, βέβαια.

Μπορεις εσυ να κανεις διαφοροδιαγνωση στον μαγνητη αναλογα με την ενταση σηματος του ταδε ογκου σε μια σειρα ακολουθιων?

Όχι. Αυτά τα κάνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής και ο τεχνολόγος χειριστής του.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι εισαι τοσο ασχετη που ουτε καν Τ1 απο Τ2 ακολουθια δεν μπορεις να ξεχωρισεις.

Λάθος. Μπορώ.

Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εισαι σε θεση να διακρινεις ενδοκοιλιακο αποστημα απο εντερικη ελικα με υδραερικο επιπεδο σε αξονικη.

Έλεος!

Εκτος αν ειναι πια τοσο μεγαλο μπουρδελλο το νοσοκομειο που εργαζεστε, οπου οι ακτινοδιαγνωστες ξυνονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ...

Έτσι είναι παντού στην Ελλάδα!

...εχει τις γνωσεις της ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ανατομιας και παθολογιας που οι αλλες ειδικοτητες δεν εχουν ουτε κατα προσεγγιση στον ιδιο βαθμο.

Θα έπρεπε να έχουν όμως! Δεν ξέρω με τι άσχετους Χειρουργούς συναναστρέφεσαι...

μην εισαι απολυτη και ακραια στις αποψεις σου. Ειναι οτι πιο επικινδυνο οταν ασκεις ιατρικη.

Λάθος! Στη Χειρουργική, όπως και γενικότερα στην Ιατρική, για να μην κάνεις λάθη, δε βάζεις νερό στο κρασί σου. Ποτέ!

Το πάνω είναι πάνω, το κάτω είναι κάτω, το έξω είναι έξω, το δεξιά είναι δεξιά, η μισή ώρα είναι μισή ώρα, τα τρία λεπτά είναι τρία λεπτά, το ράμμα 3.0 είναι ράμμα 3.0, η δόση ακτινοβολίας είναι καθορισμένη επακριβώς, τα mg του φαρμάκου είναι μετρημένα απόλυτα, η ώρα σίτισης είναι ορισμένη απόλυτα, το είδος φαγητού είναι πλήρως καθορισμένο, η ποσότητα φαγητού και οι θερμίδες του είναι ζυγισμένα και απόλυτα υπολογισμένα, η διάρκεια μετεγχειρητικής κινητοποίησης είναι απόλυτα ορισμένη, κτλ

Έτσι, έχουμε διδαχθεί να διαβάζουμε μόνοι μας τις ακτινογραφίες και τις αξονικές που μας αφορούν, συζητώντας με τους Ακτινολόγους.

Όποιος δεν ξέρει, απλά δεν είναι καλός Χειρουργός. Βγήτε τρέχοντας από το Ιατρείο του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...στα περισσότερα κέντρα ήδη παίρνουν 10 βοηθούς και ένα γιατρό. Με την μεγαλύτερη αυτοματοποίηση που ασφαλώς θα υπάρξει τα επόμενα χρόνια τότε είναι που μπορεί να καταργήσουν τελείως την ύπαρξη των εργαστηριακών.

Σωστά!

Ηδη όλος ο κόσμος (καρδιολόγοι, ενδοκρινολόγοι, γυναικολόγοι και λοιποί) έχουν κι από έναν υπέρηχο στα ιατρεία τους και σου κάνουν υπέρηχο σετάκι με την εξέταση. Δεν σε στέλνουν σε ακτινολόγο. Θα μείνουν μόνο οι ακτινολόγοι των νοσοκομείων (ιδιωτικών και δημοσίων) τα επόμενα χρόνια και οι άλλοι στην ανεργία. Οι επεμβατικοί θα σφάζονται με τις άλλες ειδικότητες αν η επέμβαση είναι δουλειά του ενός ή του άλλου.

Σωστά!

Τα δε μικροβιολογικά εργαστήρια θα είναι ανέκδοτο. Ολοι θα έχουν στα σπίτια τους μετρητές σακχάρου,χοληστερόλης κλπ κλπ και οι τουαλέττες κάθε πρωί θα τους κοιτάνε τα ούρα.

Σωστά!

Τα αποτελέσματα σε παθ/αν θα βγαίνουν με αυτόματη σάρωση από το κομπιούτερ και ο παθ/αν θα κοιτάει μόνο τα 2-3 περιστατικά που θα έχουν πρόβλημα στο να αναγνωριστούν από το μηχάνημα, όπως και ο ακτινολόγος.

nucmed ακούς;

Ολα αυτά - στο υπογράφω σε μια 20 ετία, άντε 30 χρόνια το πολύ, θα είναι κοινή πρακτική.

Γράψε 10 να είσαι μέσα!

...κάθε εργαστήριο που τώρα έχει 10 άτομα σε 20 χρόνια θα έχει 2.

Σωστά! 2 που θα εξυπηρετούν 250.000 άτομα.

Αν νομίζεις ότι εσύ ξέρεις από χειρουργική επειδή έδωσες 2 μαθήματα και πέρασες ένα τρίμηνο βόλτα, θα γελάσω.

emgoal emgoal

in vitro, είσαι κα-τα-πλη-κτι-κή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντάξει έχουμε ξεφύγει από το θέμα.Ο κάθε πικραμένος λέει το κοντό του κ το μακρύ του.Η ακτινολογία είναι τόσα χρόνια ξεχωριστή ειδικότητα,γεγονός που σημαίνει οτι ο ακτινολόγος έχει εξειδικευμένες γνώσεις σε υπέρηχο,CT,MRI κλπ.Πάντα το δικό του μάτι θα είναι πιο έμπειρο στην ανάγνωση κ ερμηνεία απεικονιστικών εξετάσεων.Ο μηδενισμός κάποιων ειδικοτήτων κ η ανύψωση άλλων είναι δείγμα κομπλεξισμού κ γελοιότητας...Αυτά τα λέω παρά το γεγονός οτι κανω χειρουργική ειδικότητα. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ακτινολογία είναι τόσα χρόνια ξεχωριστή ειδικότητα,

Τα πράγματα αλλάζουν. Και οι χειρουργοί κάποτε δεν ήταν καν γιατροί, ήταν μέλη συντεχνίας μαζί με τους κουρείς.

Η αυτοματοποίηση θα αλλάξει τα εργαστήρια είτε μας αρέσει είτε όχι, όπως άλλαξε την τυπογραφία, τη φωτογραφία και τα εργοστάσια αν θέλετε.

Τώρα αν προτιμάτε απλώς να χαθούν οι θέσεις εργασίας στα εργαστήρια, όπως χάθηκαν οι αντίστοιχες παραπάνω, εμένα ποσώς με νοιάζει.

Κάποτε πηγαίναμε το φιλμ της φωτογραφίας για εκτύπωση (αλήθεια, πρόλαβα αυτή την εποχή), τώρα οι φωτό είναι ψηφιακές και τις βλέπουμε στον υπολογιστή και οι φωτογράφοι κάνουν άλλες δουλειές.

ΟΚ, λοιπόν, αν το πάμε έτσι αφήστε απροστάτευτη την ακτινοδιαγνωστική και κάντε άλλες ειδικότητες για να ζήσετε.

Μην παραπονιέστε όμως για την ανεργία, όποιος πρόλαβε πρόλαβε, δεν χωράνε άλλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ?

Ναι, συμφωνώ με τις προβλέψεις και τις απόψεις της in vitro.

...αυτα που κανουν οι ακτινοδιαγνωστες καλυπτονται απο τους τεχνολογους/ακτινολογους.

Αλήθεια! Σε λίγο θα καλύπτονται από ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Η χαζομαρα στο αποκορυφωμα της

Αν καταλαβα καλα εισαι χειρουργός.

Σωστά.

Σιγουρα της πλακας

...εισαι εσυ σε θεση να διαγνωσεις μαγνητικη ?

Είμαι. Μονάχα για όργανα της Ειδικότητάς μου, βέβαια.

Και ποια ειναι ειναι αυτα?μηπως ειναι αορατα?

Μπορεις εσυ να κανεις διαφοροδιαγνωση στον μαγνητη αναλογα με την ενταση σηματος του ταδε ογκου σε μια σειρα ακολουθιων?

Όχι. Αυτά τα κάνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής και ο τεχνολόγος χειριστής του.

Καλα ειπα πιο πανω οτι η χαζομαρα σου δεν εχει ορια.Τι εγινε ?Στην πιο πανω σειρα γνωματευεις στην απο κατω δεν μπορεις(βεβαια θα σου κανει διαφοροδιαγνωση ο τεχνολογος............).Αλλο ανεκδοτο εχεις?

Ειμαι 100% σιγουρος οτι εισαι τοσο ασχετη που ουτε καν Τ1 απο Τ2 ακολουθια δεν μπορεις να ξεχωρισεις.

Λάθος. Μπορώ.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν ξεχωριζεις την απλη α/α απο την CT η' την MRI

Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εισαι σε θεση να διακρινεις ενδοκοιλιακο αποστημα απο εντερικη ελικα με υδραερικο επιπεδο σε αξονικη.

Έλεος!

Εκτος αν ειναι πια τοσο μεγαλο μπουρδελλο το νοσοκομειο που εργαζεστε, οπου οι ακτινοδιαγνωστες ξυνονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ...

Έτσι είναι παντού στην Ελλάδα!

Στα χειρουργικα τμηματα

...εχει τις γνωσεις της ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ανατομιας και παθολογιας που οι αλλες ειδικοτητες δεν εχουν ουτε κατα προσεγγιση στον ιδιο βαθμο.

Θα έπρεπε να έχουν όμως! Δεν ξέρω με τι άσχετους Χειρουργούς συναναστρέφεσαι...

Μια απο τους ασχετους εισαι και εσυ

μην εισαι απολυτη και ακραια στις αποψεις σου. Ειναι οτι πιο επικινδυνο οταν ασκεις ιατρικη.

Λάθος! Στη Χειρουργική, όπως και γενικότερα στην Ιατρική, για να μην κάνεις λάθη, δε βάζεις νερό στο κρασί σου. Ποτέ!

Το πάνω είναι πάνω, το κάτω είναι κάτω, το έξω είναι έξω, το δεξιά είναι δεξιά, η μισή ώρα είναι μισή ώρα, τα τρία λεπτά είναι τρία λεπτά, το ράμμα 3.0 είναι ράμμα 3.0, η δόση ακτινοβολίας είναι καθορισμένη επακριβώς, τα mg του φαρμάκου είναι μετρημένα απόλυτα, η ώρα σίτισης είναι ορισμένη απόλυτα, το είδος φαγητού είναι πλήρως καθορισμένο, η ποσότητα φαγητού και οι θερμίδες του είναι ζυγισμένα και απόλυτα υπολογισμένα, η διάρκεια μετεγχειρητικής κινητοποίησης είναι απόλυτα ορισμένη, κτλ

Ξεχασες το αριστερα ειναι αριστερα η βλακεια ειναι βλακεια κτλ.Μην αναφερεσαι σε ακτινολογικες εφαρμογες τις οποιες δεν κατεχεις.Σε τι η δοση ακτινοβολιας ειναι καθορισμενη?σε τι εξεταση?σε λεπτο ασθενη σε υπερβαρο?σε ενηλικα σε παιδι?σε πλαγια ληψη σε κατα μετωπο σεεεεεεε τιιιιιι?Απ'οτι βλεπω αντικαθιστας και το μαγειρα και τον τραπεζοκομο.ποσο σιγουρη εισαι οτι η τροφη ζυγιζεται οτι παραδιδεται στην ωρα της οτι δεν ακολουθουν αλλη διατροφη?αραγε τα delivery τι κανουν καθε μερα στα νοσοκομεια ?

Έτσι, έχουμε διδαχθεί να διαβάζουμε μόνοι μας τις ακτινογραφίες και τις αξονικές που μας αφορούν, συζητώντας με το

Όπ οιος δεν ξέρει, απλά δεν είναι καλός Χειρουργός. Βγήτε τρέχοντας από το Ιατρείο του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα το δικό του μάτι θα είναι πιο έμπειρο στην ανάγνωση κ ερμηνεία απεικονιστικών εξετάσεων.

Ναι, βεβαίως, το δικό τους μάτι πάντα θα χρειάζεται στα δύσκολα περιστατικά, δηλ στο 10% των περιπτώσεων (και πολύ λέω).

Οταν το υπόλοιπο 90% θα το βλέπει το κομπιούτερ και οι τεχνολόγοι, καταλαβαίνεις ότι οι 9 στις 10 θέσεις εργασίας ακτινολόγων (και το ίδιο και για τις λοιπές εργαστηριακές ειδικότητες) θα είναι περιττές.

Αντί για 4.000 ακτινολόγους, πόσοι είναι σήμερα, θα αρκούν 400. Οι άλλοι θα πρέπει ή να μεταναστεύσουν ή να κάνουν άλλη δουλειά. Πόσο πιο απλά να το πω;

Κάποιος μου έχει πει ότι στο εξωτερικό τα Παπ τεστ για παράδειγμα τα βλέπουν εξειδικευμένες βοηθοί και όχι γιατροί, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα. Κάτι τέτοιο θα γίνει σε όλα τα εργαστήρια λοιπόν, με τη βοήθεια και του υπολογιστή.

Αρα, καθίστε να βλέπετε τους τεχνολόγους να σας παίρνουν τις θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.