Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

Invitro θα ήθελα να ήμασταν face to face σε ένα εργαστήριο διότι τρομάρα σου είσαι και σε εργαστηριακή ειδικότητα...να σου πω σαν τι πετάγομαι.

Αλλά λόγω ηλικίας (θα πρέπει να με ρίχνεις και μια 20ετία...δε το συζητώ) δε θα σε βρίσω.

Eκτός από την ηλικία, μήπως θα σε εμπόδιζε και η ιεραρχία να με βρίσεις; Λέμε τώρα...

Γιατί θα σε πήγαινα από το αυτί στον πρόεδρο του νοσοκομείου.

Ξέρω βέβαια, δεν θα με έβριζες, απλά θα έφτυνες στον καφέ μου, γι' αυτό έχω σταματήσει να στέλνω τα μικρά για καφέ στο κυλικείο και πάω αυτοπροσώπως. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

Αν και είχα πάντα την απορία, το μηχάνημα αυτό το χειρίζεται μόνο ένα άτομο για όλες τις ειδικότητες π.χ αγγειοπλαστική, καρδιοχειρουργική ή κατά τη διάρκεια ενός χειρουργείου αλλάζει χέρια, ανάλογα με τη σειρά που έχει προβλεφθεί για το συγκεκριμένο χειρουργείο?

Σύνελθε. Εκτίθεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον αυριο τα μαζευω και φευγω απο το μπουρδελο τη Σουηδια. Αι σιχτιρ πια με τους βλακες εδω που μου εχουν ζαλισει τον ερωτα οτι η ακτινολογια ειναι ντεμεκ ειδικοτητα του μελλοντος και χαζα. Ελα μη σταματας τωρα, βγαλε με απο την πλανη μου γιατι ειμαι βαθεια χωμενος και αδυνατω να σκεφτω με οριζοντα 20 ετιας. Πες μου και αλλα για το μελλον. Ανοιξε μου τα ματια. Μιλα μου και αλλο για τις εξελιξεις στην ειδικοτητα μου μικροβιολογε μου.

Η επεμβατική ακτινολογία, θα εννοείς, ασφαλώς. Πότε θα καταλάβεις ότι η επεμβατική ακτινολογία είναι ένα άλλο κεφάλαιο κι εδώ μιλάμε για την κλασική ακτινοδιαγνωστική; Και η ακτινοθεραπεία κάποτε ήταν δική σας και μετά αυτονομήθηκε. Η επεμβατική δεν θ' αργήσει να αυτονομηθεί σαν ειδικότητα και στο υπογράφω (και τότε θα πλακώσουν οι άνεργοι πχ καρδιοχειρουργοί να την ασκήσουν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και είχα πάντα την απορία, το μηχάνημα αυτό το χειρίζεται μόνο ένα άτομο για όλες τις ειδικότητες π.χ αγγειοπλαστική, καρδιοχειρουργική ή κατά τη διάρκεια ενός χειρουργείου αλλάζει χέρια, ανάλογα με τη σειρά που έχει προβλεφθεί για το συγκεκριμένο χειρουργείο?

Σύνελθε. Εκτίθεσαι.

:lol: :lol: :lol: Δίκαιος....όλα τα λεφτά!!!!!!!!! emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Invitro θα ήθελα να ήμασταν face to face σε ένα εργαστήριο διότι τρομάρα σου είσαι και σε εργαστηριακή ειδικότητα...να σου πω σαν τι πετάγομαι.

Αλλά λόγω ηλικίας (θα πρέπει να με ρίχνεις και μια 20ετία...δε το συζητώ) δε θα σε βρίσω.

Eκτός από την ηλικία, μήπως θα σε εμπόδιζε και η ιεραρχία να με βρίσεις; Λέμε τώρα...

Γιατί θα σε πήγαινα από το αυτί στον πρόεδρο του νοσοκομείου.

Ξέρω βέβαια, δεν θα με έβριζες, απλά θα έφτυνες στον καφέ μου, γι' αυτό έχω σταματήσει να στέλνω τα μικρά για καφέ στο κυλικείο και πάω αυτοπροσώπως. :D

ΠΟΤΕ ΔΕ ΦΤΥΝΩ ΣΕ ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. Αλλά θα άμασταν σε εμπολεμη κατάσταση με αυτό το ψευτοπεριφανο ύφος σου.

χαχαχαχα ποια ιεραρχία. Δεν υπάρχει ιεραρχία στο νοσοκομείο εκτός διοικητικού και διευθυντικού προσωπικού. Έχω ρωτήσει 100 άτομα και μεταξύ αυτών και τα της ειδικοτητάς σου και μου έχουν τονίσει πως δεν είναι ποτέ ανωτερός ο γιατρός των υπολοίπων ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ εντός νοσοκομείου.

χαχαχαχαχα Πάντως πάντα είχα προβλήματα επικοινωνίας με τις γυναίκες ειδικευόμενες. Ένα πράγμα που δε μπορώ, είναι να περιμένω να "εξυπηρετηθώ", ενώ ξέρω να το κάνω και μόνος μου. Και μάλιστα ενθυμούμαι την ειδικευόμενη στο μικροβιολογικό να με έχει πάρει με κακό μάτι, γιατί τραβηξα καμιά δέκα σωληνάρια αίματος από το μηχάνημα για τις ηπατίτιδες και....μα τι πίστη μου διαγραφτηκαν δέκα ονόματα ασθενών. Νομίζω σας την έχω πει την ιστορία....και ο διευθυντής τι καλός άνθρωπος, με είχε κανει κανα δυο παρατηρήσεις...

Τα ξαναπέρασε φυσικά σε 5 λεπτά. Αλλά εδώ θέλω να τονίσω πως όταν μπαινει ένα καινουργιο μηχάνημα...να μη δείχνουμε μόνο στο διευθυντή και στους ειδικευόμενους πως δουλεύει, αλλά και στους υπόλοιπους εργαζόμενους, στον ίδιο χώρο εργασίας, σε περίπτωση ανάγκης. Αλλιως κυριοι μονιμοι και γιατροί να τρεξετε μόνοι σας να παρετε τα σωληναρια και να μη βαζετε εμένα που με αγνοείται λες και είμαι ο παρακατιανός, να τρέχω και μετά να μαλώνουμε.

Ευτυχώς που υπήρχαν κανά δύο ειδικευόμενοι και γιατροί με τους οποίους συζητούσα για την ιατρική και κυρίως για τους υπολογιστές...γιατί από τις γυναίκες...μαύρα ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.

Τρομάρα σας θέλετε και ρομποτική ιατρική και μηχανήματα ακριβά στα εργαστήρια. Μαθαιτε πρώτα που είναι το backspace και ότι το ποντίκι δεν είναι αληθινό και μετά...το συζητάμε.

Και κάτι τελευταίο...αφηστε μας να δούμε κανα πλακάκι. 6 μαθήματα μικροβιολογίας ειχα επάνω σε πλακάκι...δεν είμαι ασχετός...ούτε το πλακάκι σας ανήκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικαιόπουλο, το να μη σέβεσαι την ιεραρχία μας κατάντησε στο σημερινό χάλι.

Η invitro σου υπενθυμίζω είναι επιμελήτρια, όχι ειδικευόμενη. Είναι ένα σκαλί πάνω και από τον ειδικευόμενο.....από τους τεχνολόγους-παρασκευαστές κ.λ.π. είναι ολόκληρο όροφο πιο πάνω.

Το ότι είδες πλακάκια σε 6 μαθήματα μικροβιολογίας δε σου δίνει το δικαίωμα παρά μόνο να γεμίζεις το ντουλάπι με κουτάκια από πλακάκια. Δουλειά σου δεν είναι να βλέπεις πλακάκια.

Κάποτε στην Αθήνα ως ειδικευόμενος είχα μία κοπέλα παρασκευάστρια με πρόγραμμα stage η οποία με αποκαλούσε συνάδελφο, δε το έδωσα σημασία αφού δεν εμπλεκόταν στη δουλειά μου. Όταν όμως τόλμησε και έδωσε αποτελέσματα σε πατέρα ασθενή χωρίς να ενημερώσει εμένα ή συνάδελφο ιατρό δεν την έσωσε ούτε η διευθύντρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με νοιαζει και δέκα ορόφους να είναι πάνω από εμένα. Το σεβασμό και την εκτίμηση τη κερδίζεις και δε την επιβάλλεις με το έτσι γουστάρω επειδή..ΕΤΥΧΕ να τελειώσεις την ιατρική σχολή.

Το σημερινό χάλι κατάντησε λόγω της δική σας αισχρής νοοτροπίας...συννενοηθείτε μεταξύ σας και ....και βλέπουμε.

Θα σεβαστώ μόνο αυτόν που ξέρει να κάνει τη δουλειά του και βγήκε από τη σχολή έχοντας μάθει κάτι. (Δε πάει προφανώς σε καμια περίπτωση για την invitro)

Δηλαδή, θα πρέπει να σέβομαι τους 3000 γιατρους που βγαίνουν καθε χρόνο από τις σχολές ιατρικής? Μήπως να μη μιλώ και καθόλου με τους γιατρούς?

ΔΕ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΤΣΙΡΑΚΙ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ...ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ. Έτσι μας θεωρουν στο πολιτισμένο κόσμο και αυτό ειναι το σωστό. Πάει και τελέιωσε.

Δε μας λένε ποια παρασκευαστες αλλα ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΥΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ και είμαστε δύο ορόφους πανω από αυτούς....χώνεψέ το.

Θέλεις να με αποκαλέις συναδελφό καλώς...δε θελεις παλι καλώς. Αλλά θα μου συμπεριφερεσαι σαν ισό προς ίσο μέσα στο χώρο εργασίας μας. Αλλιώς θα τρέχεις μόνο σου να βρεις τη λύση ή το θυμα για να τον αγγαρέψεις. Το έχω κάνει σε νοσηλευτριες με μονιμοτητα 20 χρόνια...δε νομιζω να πιστευεις πως δε μπορώ να το κανω και σε ειδικευόμενους.

Και πλακάκια είστε υποχρεωμένοι κύριοι να δείχνετε κατά την πρακτική άσκηση των φοιτητών...αυτός είναι και ο λόγος της πρακτικής άσκησης..να μαθεις κάτι παραπάνω σε πρακτικό επίπεδο. Αλλά φαινεται ο κομπλεξισμο σας και η βλακεία ορισμένων να θεωρούν ότι μόνο αυτοι γνωρίζουν και κανεις άλλος.

Και δε κάνω διαγνώσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σεβαστώ μόνο αυτόν που ξέρει να κάνει τη δουλειά του και βγήκε από τη σχολή έχοντας μάθει κάτι.

Αυτό είναι ο ορισμός του αντιεπαγγελαμτισμού. Το ότι ορισμένοι γιατροί έχουν τη νοοτροπία σου δε σημαίνει ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει σε ένα χώρο εργασίας... Οι μεν έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας (ναι για σένα το λέω-αν και μπορεί να φταίνε ορισμένοι γιατροί που το ανέπτυξες οι οποίοι έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας). Κάντε μια επίσκεψη σε αγγλικό νοσοκομείο να δείτε τι θα πει επαγγελματίας (ανεξάρτητα τη θέση του στο νοσοκομείο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dikaios,

Μάθε αγόρι μου πως τα υπερσύγχρονα μηχανήματα Ρομποτικής Χειρουργικής τα χειρίζονται άνθρωποι, Ειδικοί Χειρουργοί, και δε δουλεύουν στον αυτόματο!

Βλεπω οτι οταν οι αναφορες του μελλοντος γινονται για το δικο σου επαγγελμα δεν σου αρεσει.Αλλα ειπαμε εσενα δεν σε αγγιζει ουτε ο θεος

Επίσης, ο χρόνος χειρουργείου είναι πάνω-κάτω ο ίδιος, άρα δε θα υπάρξει ανεργία στον κλάδο μου.

Μονο η παρτη σου σε νοιαζει ο χρονος χειρουργειου, αν και σε αυτο εισαι λαθος.Οι επιπλοκες που ειναι λιγοτερες δεν εχουν σημασια,η μετεγχειρητικη πορεια ο χρονος αναρρωσης η παραμονη στο νοσοκομειο που ειναι μικροτερη δεν μας νοιαζει ε?Βεβαια δεν ξερω αν το ρομποτ θα σου δινει μερος της αμοιβης για την ελαχιστη βοηθεια που θα προσφερεις

Μάθε επίσης πως η φίλη σου, η μικρή Μαρία, κάποτε στη Γαλλία, χρησιμοποίησε ένα τέτοιο μηχάνημα!

Υπαρχει κατι που να μην κανεις?αναρωτιεμαι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σεβαστώ μόνο αυτόν που ξέρει να κάνει τη δουλειά του και βγήκε από τη σχολή έχοντας μάθει κάτι.

Αυτό είναι ο ορισμός του αντιεπαγγελαμτισμού. Το ότι ορισμένοι γιατροί έχουν τη νοοτροπία σου δε σημαίνει ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει σε ένα χώρο εργασίας... Οι μεν έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας (ναι για σένα το λέω-αν και μπορεί να φταίνε ορισμένοι γιατροί που το ανέπτυξες οι οποίοι έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας). Κάντε μια επίσκεψη σε αγγλικό νοσοκομείο να δείτε τι θα πει επαγγελματίας (ανεξάρτητα τη θέση του στο νοσοκομείο).

Άντε πάλι. Εσύ γιατι δε μας δίνεις τον ορισμό του επαγγελματία στο χώρο του νοσοκομείου? Μπας και μάθουμε και εμείς.

Εγώ ξέρω τη θέση μου και πίστεψε πιο επαγελματία δε θα βρεις (οι γιατροί με θεωρουν μα...και φιλότιμο), οπως και αρκετοί συναδελφοί μου(τεχνολόγοι) διότι έτρεχα πανω κάτω 5 ορόφους για να εξυπηρετήσω τα δικά σας κομπλεξ και των μονίμων. Οπότε δε δέχομαι κανέναν χαρακτηρισμό ούτε υποδείξεις από κανέναν.

Και επειδή βγαζετε συμπεράσματα από ένα ή δύο ποστ (ο dikaios τους γράφει όλους και κανει ότι γουστάρει) ΔΕΝ είναι έτσι.

Και σας σέβομαι και σας υπολογίζω και με δική μου θέληση πράττω τα απαιτούμενα για να έχουμε όσο το δυνατο μια καλή και αποτελεσματική συνεργασία.

Το να υπαρχει όμως η ιδέα...ψιτ μικρέ πανε και παρε μου καφέ από το κυλικείο γιατί ....είμαι γιατρός και έχω και κανά 20 χρόνια στο νοσοκομείο...είσαι ΤΕ, δηλαδή ένα σκουπίδι...έεε όχι και έτσι. Αυτη τη συμπεριφορά δε την ανέχομαι. Αυτούς κύριε απλεφοιτητή που βιαστηκες να πεις οτι έχω κόμπλεξ κατωτερότητας δε θα τους σεβαστώ ποτε.

Και ξέρεις γιατι δε θα τους σεβαστώ. Γιατί δε τους έχω αναγκή ούτε μου έχουν αποδείξει το κύρος και το γοητρο τους σα γιατροί. Επίσης να εισαι σιγουρος πως και να παθω κατι...δε θα με βοηθήσουν ποτέ.

Και ποια είναι η νοοτροπία μου? Εγώ φταιω που δεν έγραψα τότε τους γιατρούς και τους συναδελφους και έτρεχα σα το Βεγγο...έπρεπε να το κάνω όπως ο αλλος φοιτητης που είχαμε και πατουσε δε πατουσε στο νοσοκομείο.

Σε ευχαριστώ πάντως που ακόμα μια φορά με υποβίβασες και φρόντισες να βγάλεις και διάγνωση χωρίς να με ξέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ορισμός του επαγγελματισμού κατ' εμένα είναι είναι ο σεβασμός στον χώρο εργασίας και στην εργασία αυτή καθεαυτή. Αν σε βάζουν να κάνεις πράγματα για τα οποία δεν είσαι εκεί, έχεις την ευθύνη να αρνηθείς δικαιωματικά και να το καταγγείλεις (μη νομίζεις μερικοί λίγο ταρακούνημα θέλουν, και να μη σε βρίσκουν μπόσικο). Όμως δεν έχεις το δικαίωμα να μη σέβεσαι κάποιον στο χώρο εργασίας επειδή έχετε προσωπικά θέματα, καθαρά διότι μπορεί να επηρεάσει την αποτελεσματικότητα σου σαν επαγγελματίας. Αυτοί οι γιατροί που λες έχουν το κόμπλεξ ανωτερότητας και μάλιστα από αυτά που λες συμπεραίνω ότι μάλλον δε λες τίποτα για να μην ταρακουνήσεις το περιβάλλον σου και έρχεσαι και μας τα λες εδώ μέσα. Απλά διεκδίκησε τα αυτονόητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι δε τα λέω... ΑΛΛΑ το πράττω. Όταν δε με νοιαζεις σα προσωπικότητα, απλά δε σε υπολογίζω γενικότερα.

Τη συγκεκριμένη συμπεριφορα τη συνάντησα πολύ και αρκετα σκληρά εδώ μέσα. Που και που υπηρχαν γιατροί με τέτοια κόμπλεξ και ιδίως νοσηλευτριές, αλλά η συντεχνία δε σε βοηθάει καθόλου στο χώρο του νοσοκομείου. Απλά τους γράφεις και προχωράς...

Έτσι είναι αδερφέ..στην Ελλάδα ή πολιτικός θα γίνεις ή στρατιωτικός ή μπάτσος ή δικηγορος/εισαγγελέας ή μεγαλογιατρός για να έχεις άποψη. Ολοι οι άλλοι είναι τα θύματα.

Ελλάδα 2011.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον αυριο τα μαζευω και φευγω απο το μπουρδελο τη Σουηδια. Αι σιχτιρ πια με τους βλακες εδω που μου εχουν ζαλισει τον ερωτα οτι η ακτινολογια ειναι ντεμεκ ειδικοτητα του μελλοντος και χαζα. Ελα μη σταματας τωρα, βγαλε με απο την πλανη μου γιατι ειμαι βαθεια χωμενος και αδυνατω να σκεφτω με οριζοντα 20 ετιας. Πες μου και αλλα για το μελλον. Ανοιξε μου τα ματια. Μιλα μου και αλλο για τις εξελιξεις στην ειδικοτητα μου μικροβιολογε μου.

Η επεμβατική ακτινολογία, θα εννοείς, ασφαλώς. Πότε θα καταλάβεις ότι η επεμβατική ακτινολογία είναι ένα άλλο κεφάλαιο κι εδώ μιλάμε για την κλασική ακτινοδιαγνωστική; Και η ακτινοθεραπεία κάποτε ήταν δική σας και μετά αυτονομήθηκε. Η επεμβατική δεν θ' αργήσει να αυτονομηθεί σαν ειδικότητα και στο υπογράφω (και τότε θα πλακώσουν οι άνεργοι πχ καρδιοχειρουργοί να την ασκήσουν).

Γιατι η επεμβατικη ακτινολογια ειναι αλλο κεφαλαιο?Εχεις την εντυπωση οτι οι επεμβατικοι ακτινολογοι δεν ξερουν ακτινολογια?Ειναι σε θεση το ιδιο καλα να κανουν υπερηχους /τριπλεξ,να γνωματευουν αξονικες, μαγνητικες,ψηφιακες αγγειογραφιες κλπ.Μια ματια αν ριξεις στα δοσιμετρα των καρδιολογων που κανουν στεφανιογραφιες και αγγειοπλαστικες συγκριτικα με αυτα των ακτινολογων επεμβατικων θα καταλαβεις τη διαφορα μας.Να δουμε τοτε ποιοι παιρνουν μετρα ακτινοπροστασιας και ποια η συνολικη δοση των ασθενων τους.Η επεμβατικη ακτινολογια στο μελλον θα ειναι υποειδικοτητα της ακτινολογιας και μονο σαν συνεχιση αυτης και μονο(υπαρχει ηδη προταση).Δεν υπαρχει επεμβατικη ακτινολογια χωρις γνωσεις ακτινολογιας.Το παραδειγμα με τους καρδιοχειρουργους ατυχες,μονο δες την κοντρα τους με τους επεμβατικους καρδιολογους και θα καταλαβεις,ασε που δεν νομιζω να θελουν να δουλεψουν σε φωτογραφειο.Οσο για το οτι οι τεχνολογοι με τους υπολογιστες θα αντικαταστησουν τους ακτινοδιαγνωστες, τουλαχιστον αστειο μου ακουγεται.Ολοι οι ακτινοδιαγνωστες ξερουν να χειριζονται τα μηχανηματα που χρησιμοποιουν και να παιρνουν το βελτιστο απο καθε εξεταση.Ειδη υπαρχουν στους ψηφιακους μαστογραφους τα συστηματα CAD τα οποια βοηθουν αλλα χωρις τη συνδρομη του ακτινοδιαγνωστη ειναι παντελως αχρηστα.Οι περισσοτεροι τεχνολογοι για να κανουν μια εξεταση ρωτουν τι και πως πρωτα τον ακτινοδιαγνωστη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκαιε κατάντησες ανέκδοτο, κι επειδή έχω βαρεθεί κι εσένα και τους ομοίους σου στο εργαστήριο απλά δεν θα το συνεχίσω. Να ξέρεις πάντως ότι είναι πολύ κουραστικό για ανθρώπους 40+ σαν κι εμένα, που ασφαλώς δεν έτυχε, αλλά πέτυχε με σκληρή και μακρόχρονη δουλειά να τελειώσουμε ιατρική και ειδικότητα, να έχουμε κι από πάνω τον κάθε φοιτητή ή παρασκευαστή που να μπερδεύει τα αίματα και τα μπούτια του και να θέλει να τον λέμε και συνάδερφο.

Το μόνο πλακάκι που θα σου έδινα είναι κανένα σπασμένο πλακάκι μπάνιου για να το σοβατίσεις...

Κι αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά ένστικτο αυτοσυντήρησης για να μην βρω τον μπελά μου με τις παπαριές που σίγουρα θα κάνεις.

Ακου, λέει, ήθελε ιατρική και δεν πήγε επειδή σκέφτηκε ότι δεν θα έχει λεφτά μέχρι να τελειώσει και στεναχωρήθηκε. Ακου να σου πω κάτι, εμείς που κάναμε το σκατό μας παξιμάδι 20 χρόνια για να τελειώσουμε και να διοριστούμε στα 40, δεν πρόκειται ποτέ να σε πούμε συνάδερφο, ούτε να σε θεωρήσουμε ισάξιό μας ως προς το επίπεδο ιατρικών γνώσεων, που να χτυπιέσαι κάτω.

Πάω να απαντήσω και σε τίποτα σοβαρό τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επεμβατικη ακτινολογια στο μελλον θα ειναι υποειδικοτητα της ακτινολογιας και μονο σαν συνεχιση αυτης και μονο(υπαρχει ηδη προταση).Δεν υπαρχει επεμβατικη ακτινολογια χωρις γνωσεις ακτινολογιας.Το παραδειγμα με τους καρδιοχειρουργους ατυχες,μονο δες την κοντρα τους με τους επεμβατικους καρδιολογους και θα καταλαβεις,

Βρε άνθρωπε, αφού απαντάς μόνος σου, τι δεν καταλαβαίνεις, απορώ. Ακόμα και υποειδικότητα να γίνει και να μην γίνει αυτόνομη ειδικότητα λόγω κετκτημένων και συντεχνίας, η επεμβατική ακτινολογία είναι άλλο πράγμα, είναι κλινική ειδικότητα.

Οσο για το άλλο, πολύ καλά κάνουν οι καρδιολόγοι και οι καρδιοχειρουργοί (η κ/χ πεθαίνει επίσης) να προσπαθούν να φάνε κι αυτοί ψωμάκι.

Εάν λοιπόν γίνει έστω υποειδικότητα, θα απορροφήσει τον κόσμο που πάει σήμερα καρδιολογία και κ/χ και άλλους με επεμβατικές δεξιότητες.

Η κλασική ακτινοδιαγνωστική όντως πεθαίνει. Και θα συνεχίζει να πεθαίνει όσο θα παίρνει ο καθένας έναν υπέρηχο και θα υποκαθιστά τον ακτινολόγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για το οτι οι τεχνολογοι με τους υπολογιστες θα αντικαταστησουν τους ακτινοδιαγνωστες, τουλαχιστον αστειο μου ακουγεται.Ολοι οι ακτινοδιαγνωστες ξερουν να χειριζονται τα μηχανηματα που χρησιμοποιουν και να παιρνουν το βελτιστο απο καθε εξεταση

Οταν τα ιδιωτικά κέντρα πληρώνουν πχ 20 ευρώ ανά κεφάλι τον ακτινολόγο για να κάνει μια εξέταση και μπορούν να πληρώσουν 10 ευρώ ανά κεφάλι τον τεχνολόγο για το ίδιο πράγμα, κι ας μην είναι βέλτιστο, λες να προτιμήσουν να έχουν 10 ακτινοδιαγνώστες και 2 τεχνολόγους ή 10 τεχνολόγους και 2 ακτινοδιαγνώστες για να τους βγάλουν την καθημερινή δουλειά; (όπου βεβαίως οι 2 ακτινοδιαγνώστες θα βλέπουν την ακτινογραφία μόνο και όχι τον άρρωστο; )

Δεν θέλει και πολλή φαντασία... Ασε που σε αυτό το επίπεδο ήδη έχουμε φτάσει, θα έλεγα - και χωρίς κομπιούτερ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά θα πω το "έτυχε" δε πήγαινε σε εσένα invitro. Ούτε στον Τάσο. Αυτά που έλεγα ήταν γενικά.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κουνισω το κεφάλι και να σου πω πως σε λυπάμαι... huh.gif

Απλεφοιτητή...θυμήσου να φερθείς επαγγελματικά σε έναν όμοιο μου, όταν και εάν δεχθείς να δουλέψεις σε ένα νοσοκομείο στην Ελλάδα.

Παντως για του λόγου το αληθές invitro έχεις δίκιο ως προς τον συλλογισμό σου για τους ακτινοδιαγνώστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για το οτι οι τεχνολογοι με τους υπολογιστες θα αντικαταστησουν τους ακτινοδιαγνωστες, τουλαχιστον αστειο μου ακουγεται.Ολοι οι ακτινοδιαγνωστες ξερουν να χειριζονται τα μηχανηματα που χρησιμοποιουν και να παιρνουν το βελτιστο απο καθε εξεταση

Οταν τα ιδιωτικά κέντρα πληρώνουν πχ 20 ευρώ ανά κεφάλι τον ακτινολόγο για να κάνει μια εξέταση και μπορούν να πληρώσουν 10 ευρώ ανά κεφάλι τον τεχνολόγο για το ίδιο πράγμα, κι ας μην είναι βέλτιστο, λες να προτιμήσουν να έχουν 10 ακτινοδιαγνώστες και 2 τεχνολόγους ή 10 τεχνολόγους και 2 ακτινοδιαγνώστες για να τους βγάλουν την καθημερινή δουλειά; (όπου βεβαίως οι 2 ακτινοδιαγνώστες θα βλέπουν την ακτινογραφία μόνο και όχι τον άρρωστο; )

Δεν θέλει και πολλή φαντασία... Ασε που σε αυτό το επίπεδο ήδη έχουμε φτάσει, θα έλεγα - και χωρίς κομπιούτερ.

Ε, ναι αλλωστε ειναι ευρεως γνωστο οτι τα διαγνωστικα κεντρα ζητουν στις αγγελειες ιατρο ακτινοδιαγνωστη ή τεχνολογο αποφοιτο Τ Ε Ι. Αν εν τω μεταξυ ο τεχνολογος μπορει να διαγνωσει αξονικη και μαγνητη τοτε προσλαμβανουν 1 τεχνολογο αντι για δυο ακτινοδιαγνωστες.

Θα σου πω κατι , αλλα υποσχεσου μου να μην τρομαξεις ετσι ? Δ Ε Ν Τ Α Ξ Ε Ρ Ε Ι Σ Ο Λ Α Κ Α Ι Λ Ε Σ Μ .....ΙΕΣ. Η διαγνωση της απλης ακτινογραφιας θωρακα ειναι απο τα πιο δυσκολα αντικειμενα στην ακτινοδιαγνωστικη. Σταματα να εκτιθεσαι. Δεν το ξερεις το αντικειμενο. Σεβασου αν μη τι αλλο τον εαυτο σου. Μην εισαι ξερολας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επεμβατικη ακτινολογια στο μελλον θα ειναι υποειδικοτητα της ακτινολογιας και μονο σαν συνεχιση αυτης και μονο(υπαρχει ηδη προταση).Δεν υπαρχει επεμβατικη ακτινολογια χωρις γνωσεις ακτινολογιας.Το παραδειγμα με τους καρδιοχειρουργους ατυχες,μονο δες την κοντρα τους με τους επεμβατικους καρδιολογους και θα καταλαβεις,

Βρε άνθρωπε, αφού απαντάς μόνος σου, τι δεν καταλαβαίνεις, απορώ. Ακόμα και υποειδικότητα να γίνει και να μην γίνει αυτόνομη ειδικότητα λόγω κετκτημένων και συντεχνίας, η επεμβατική ακτινολογία είναι άλλο πράγμα, είναι κλινική ειδικότητα.

Οσο για το άλλο, πολύ καλά κάνουν οι καρδιολόγοι και οι καρδιοχειρουργοί (η κ/χ πεθαίνει επίσης) να προσπαθούν να φάνε κι αυτοί ψωμάκι.

Εάν λοιπόν γίνει έστω υποειδικότητα, θα απορροφήσει τον κόσμο που πάει σήμερα καρδιολογία και κ/χ και άλλους με επεμβατικές δεξιότητες.

Η κλασική ακτινοδιαγνωστική όντως πεθαίνει. Και θα συνεχίζει να πεθαίνει όσο θα παίρνει ο καθένας έναν υπέρηχο και θα υποκαθιστά τον ακτινολόγο.

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις.Στο ξαναλεω για να γινεις επεμβατικος ακτινολογος ειτε στο παρον ειτε στο μελλον,θα πρεπει να εισαι πρωτα ακτινολογος ειτε σου αρεσει ειτε δεν σου αρεσει.Δεν υπαρχει αλλος δρομος.Οποιος τωρα καρδιολογος η' οτιδηποτε αλλο θελει να γινει επεμβατικος ακτινολογος, θα πρεπει να κανει αλλη μια ειδικοτητα απο την αρχη,η οποια ειναι η ακτινοδιαγνωστικη.Αλλιως η μοναδικη του διεξοδος ειναι η μετεκπαιδευση και εξειδικευση του σε αιμοδυναμικο εργαστηριο(στο πανεπιστημιο εργαστηριακης ιατρικης που ονειρευεσαι θα μπουνε και αυτοι?),και η ενασχοληση τους με τα στεφανιαια αγγεια και μονο.Αν ξεκινησει κατευθειαν, τοτε θα λεγεται ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ(π.χ καρδιολογος ηταν το παιδικο του ονειρο.Το ιδιο ισχυει για ολους οσους εχουν επεμβατικες δεξιοτητες η' βλεψεις).Διαγνωστικες και θεραπευτικες επεμβατικες πραξεις γινονται υπο ακτινοσκοπηση, υπο υπερηχο,υπο αγγειογραφο,υπο αξονικο τομογραφο,υπο μαστογραφο,υπο....... . Ολοι πρεπει να καταλαβετε οτι η ακτινιδιαγνωστικη ειναι και κλινικη ειδικοτητα οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους αυτο.Αν εσυ invitro στο μικροβιολογικο εργαστηριο η τελευταια φορα που ειχες επαφη με ασθενη ηταν στο αγροτικο σου,αυτο συμβαινει μετα απο δικια σου επιλογη.Εμεις οι ακτινοδιαγνωστες στο τμημα μας εχουμε καθημερινη επαφη με τους ασθενεις.Υπαρχει διαφορα απο εργαστηριακη σε εργαστηριακη ειδικοτητα.Οσον αφορα την αντικατασταση μας απο υπολογιστες και τεχνολογους,προκειται για αστειοτητες.Βεβαια εσυ προτιμας να σχολιαζεις οτι σε συμφερει επιλεκτικα.Σου ξαναλεω λοιπον οτι π.χ ηδη υπαρχουν στους ψηφιακους μαστογραφους τα συστηματα CAD τα οποια χωρις εμας ειναι αχρηστα.Δινουν σε καθε εξεταση 2-3 υποπτα σημεια για καρκινο απο τα οποια το 90% ειναι αρνητικα.Χωρις τη συμβολη του ακτινοδιαγνωστη ποια περιστατικα θα προωθηθουν για περαιτερω ελεγχο και ποια οχι?σε ποια θα χρειαστει συμπληρωματικη εντοπιστικη ληψη σε ποια υπερηχογραφημα?τον υπερηχο θα τον κανει ο τεχνολογος η' ο υπολογιστης(ερχονται οι νεοι υπολογιστες με χερια).Υπαρχει βεβαια και η λυση της αφαιρεσης ολων των μαστων και να μας λεει η βιοψια αν ο υπολογιστης ειχε δικιο η' οχι(επειδη την βιοψια θα την βλεπει παλι υπολογιστης θα μπορει ευκολα να συγκαληφθει το λαθος,συντεχνιες βλεπεις).Θα πρεπει να καταλαβετε οτι οι ακτινοδιαγνωστες μπορουν να κανουν τη δουλεια του τεχνολογου χωρις κανενα προβλημα,το αντιθετο οχι.Τα χρηματα που δινουν τα μεγαλα διαγνωστικα κεντρα ειναι ελαχιστα ειτε εισαι ιατρος ειτε βοηθητικο προσωπικο,και εδω ειναι η ουσια του topic.Δοθηκαν οι αδειες στους μεγαλοεπιχειρηματιες και τωρα βαζουν εμποδια σε οποιον θελει να ιδιωτευσει και να ασκησει την ειδικοτητα του αυτονομα χωρις εμποδια(οποιος θα διαβασει το νομοσχεδιο θα καταλαβει).και μην μου πειτε παλι για την ακτινοβοληση του γενικου πληθυσμου γιατι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα(διαφορες απο εξεταση σε εξεταση,κεντρο απο κεντρο, εξαιρουνται κρατικα νοσοκομεια τα οποια θα μπορουν να εγκαθιστουν χωρις κανενα περιορισμο μηχανηματα,καμια εκπαιδευση σε θεματα ακτινοπροστασιας στα αιμοδυναμικα εργαστηρια κλπ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις.Στο ξαναλεω για να γινεις επεμβατικος ακτινολογος ειτε στο παρον ειτε στο μελλον,θα πρεπει να εισαι πρωτα ακτινολογος ειτε σου αρεσει ειτε δεν σου αρεσει.Δεν υπαρχει αλλος δρομος

Καλά αν υπερισχύσει το άλλο λόμπυ και γίνει αυτόνομη η ειδικότητα (όπως πχ υπερίσχυσε κάποτε το λόμπυ των κυτταρολόγων και την έσκασαν στους Παθ/αν στο ξεκούδουνο ή όπως όταν κατάφεραν και αυτονομήθηκαν οι ακτινοθεραπευτές) θα γελάσω πάαααρα πολύ.

Και για τους ακτινοθεραπευτές τα ίδια έλεγαν κάποτε, για να κάνεις "ραδιοθεραπεία", πρέπει να είσαι πρώτα "ακτινολόγος-ραδιολόγος" και κολοκύθια τούμπανα, μετά το πουλάκι πέταξε και αυτονομήθηκε πλήρως η ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαγνωση της απλης ακτινογραφιας θωρακα ειναι απο τα πιο δυσκολα αντικειμενα...

Andrew Planner, Mangerira Uthappa, Rakesh Misra "A-Z of Chest Radiology" Cambridge University Press | 2007-09-17 | ISBN: 0521691486 | 224 pages | PDF | 3,3 MB

Διάβασέ το να το μάθεις καλά. Διατίθεται και δωρεάν!

Μόνο 224 σελίδες το πιο δύσκολο πράγμα; Χα χα χα.

Όλοι οι Ιατροί, όλων των Ειδικοτήτων, τα ξέρουν αυτά.

Εσύ όμως, δεν έχεις ιδέα από τα εκτενή αντικείμενα των υπόλοιπων Ειδικοτήτων, γραμμένα σε δεκάδες βιβλία, χιλιάδων σελίδων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, ναι αλλωστε ειναι ευρεως γνωστο οτι τα διαγνωστικα κεντρα ζητουν στις αγγελειες ιατρο ακτινοδιαγνωστη ή τεχνολογο αποφοιτο Τ Ε Ι. Αν εν τω μεταξυ ο τεχνολογος μπορει να διαγνωσει αξονικη και μαγνητη τοτε προσλαμβανουν 1 τεχνολογο αντι για δυο ακτινοδιαγνωστες.

Δεν μπορώ να συνεχίσω να μιλάω με κάποιον που του λες "Λόλα να ένα μήλο" και σου απαντάει "μην μου βάζεις δύσκολα". Κοινώς αν δεν μάθεις ανάγνωση και κατανόηση κειμένου για να μπορείς να διαβάζεις τι σου γράφει ο άλλος (σε εξαιρετικά απλά ελληνικά) και απαντάς άσχετα των ασχέτων είναι αδύνατον να γίνει διάλογος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα χρηματα που δινουν τα μεγαλα διαγνωστικα κεντρα ειναι ελαχιστα ειτε εισαι ιατρος ειτε βοηθητικο προσωπικο,και εδω ειναι η ουσια του topic.

Σώπα. Αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει αυτό. Μήπως επειδή είστε υπερβολικά αναλώσιμοι πλέον; Ε, μήπως;

Και γιατί να είστε αναλώσιμοι εάν είστε τόσο απαραίτητοι; Μήπως επειδή όλοι ξέρουν να διαβάζουν υπέρηχο και σας έχουν ήδη πάρει το ψωμάκι; Μήπως είστε πια πάρα πολλοί σε ένα αυτοματοποιημένο εργαστήριο; Κλπ κλπ, σκέψεις που θα έπρεπε να κάνεις και μόνος σου όχι να στα λέω εγώ 50 φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαγνωση της απλης ακτινογραφιας θωρακα ειναι απο τα πιο δυσκολα αντικειμενα...

Andrew Planner, Mangerira Uthappa, Rakesh Misra "A-Z of Chest Radiology" Cambridge University Press | 2007-09-17 | ISBN: 0521691486 | 224 pages | PDF | 3,3 MB

Διάβασέ το να το μάθεις καλά. Διατίθεται και δωρεάν!

Μόνο 224 σελίδες το πιο δύσκολο πράγμα; Χα χα χα.

Όλοι οι Ιατροί, όλων των Ειδικοτήτων, τα ξέρουν αυτά.

Εσύ όμως, δεν έχεις ιδέα από τα εκτενή αντικείμενα των υπόλοιπων Ειδικοτήτων, γραμμένα σε δεκάδες βιβλία, χιλιάδων σελίδων...

Κοπελια..αυτο ειναι manual. Υπαρχουν αντιστοιχα 200 και 300 σελιδων για θεραπευτικη , παθολογια, δερματολογια , χειρουργικη κ.ο.κ

Η ακτινοδιαγνωστικη θωρακα ειναι υποειδικοτητα της ακτινοδιαγνωστικης σε ολα τα προηγμενα κρατη, κατι που φυσικα αγνοεις γιατι οπως τονισα και νωριτερα εισαι επικινδυνα ημιμαθης.

Δες το παρακατω link και ξεστραβωσου λιγακι

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=CHEST+IMAGING&x=0&y=0

Επειδη ομως εσυ εισαι μια πραγματικα ιδιαιτερη περιπτωση , σου λεω οτι οσο και αν με προκαλεσεις απο εδω και περα δεν προκειται να σου απαντησω. Ειναι θεμα αξιοπρεπειας για μενα. Γραφε οτι θελεις, εχεις ολη την κατανοηση και την συμπαθεια μου. Προκειται να μεινει αναπαντητο. Απλα αν θελεις πες μου σε ποιο νοσοκομειο εισαι (δεν νομιζω να ειναι προβλημα για σενα, το ονομα σου το δινεις αλλωστε) για να φροντισω να μην πεσει στα χερια σου κανενας δικος μου ανθρωπος. Αυτα και τελος απο μενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.