Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

Για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας, ο Γ. Παπανικολάου ήταν αυτός που ενήργησε ώστε να δημιουργηθεί η ειδικότητα/κλάδος της κυτταρολογίας στην Ελλάδα (βλ. εδώ ) ενώ εκπαίδευσε, ειδικά για τούτο, γιατρούς από την Ελλάδα. Περισσότερα τεκμήρια, υπάρχουν στο βιβλίο της Λ. Κουτήφαρη.

Η ειδικότητα αναγνωρίστηκε μετά το θάνατό του

Εσύ τώρα πως νομίζεις ότι αποκατέστησες την ιστορική αλήθεια, αφού η ειδικότητα αναγνωρίστηκε μετά το θάνατό του, άρα υπό την πίεση του κυτταρολογικού λόμπυ όπως έγραψα εγώ;

Ο,τι θέλετε λέτε, μου φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

Και τις FNA μαστου που ανεφερε η Α Σ Χ Ε Τ Η ακτινολογοι τις κανουν κατα κανονα υπο καθοδηγηση υπερηχου. Και θυρεοειδους. Και ηπατος (εστιακη αλλοιωση οχι γενικευμενη) και παγκρεατος (υπο Υ/Τ). Ας παει μια βολτα Αγ. Σαββα και ας μιλησει με την υπευθυνη κα. Ταβερναρακη για διαφωτηση. Την προειδοποιησα οτι εκτιθεται και δεν με ακουσε. Αυτα και αντιο.

Δεν πας εσύ μια βόλτα στον Αγιο Σάββα να δεις τους κυτταρολόγους να κάνουν όλα τα FNA μαστού και πολλά από θυρεοειδή (εκτός αν είναι καμία βρογχοκήλη και δεν φτάνει η βελόνα εύκολα) γιατί εσύ εκτίθεσαι;

Τι γέλιο Θεέ μου! emcolgate

Ποσο ανημερωτη και ασχετη εισαι με το ολο θεμα.Για κακη σου τυχη τον περασμενο χρονο ημουν για πεντε μηνες στο τμημα μαστου του Αγιου Σαββα,πολλες απο τις FNA τις κανουν οι ακτινοδιαγνωστες υπο υπερηχογραφικη καθοδηγηση,αρκετες κανουν οι κυττταρολογοι,καποιες οι χειρουργοι μαστου ενω αλλες γινονται συνδυαστικα απο εμας με τους κυτταρολογους(καποιες φορες δεν λειπουν οι ψιλοκοντρες).Σου εχει πει κανεις οτι πολλες απο τις αλλοιωσεις ειναι μη ψηλαφητες?εχεις υποψιν σου τους συρματινους οδηγους οι οποιοι τοποθετουνται(απο εμας) για διευκολυνση των χειρουργων? οι σημανσεις?σου λεει κατι η Core Needle Biopsy υπο υπερηχο η' στερεοτακτικα με μαστογραφο,μηπως το Mammotom για τις μικροαποτιτανωσεις?μπα δεν νομιζω.Πρεπει να ειναι μαλακες καμια δεκαρια ακτινολογοι στην αθηνα που ασχολουνται αποκλειστικα με το μαστο και εχουν επενδυσει ενα σωρο χρηματα για εξοπλισμο(ψηφιακοι μαστογραφοι,υπερηχοι με shearwave ελαστογραφια, τομοσυνθεση κλπ).Αλλα θα μου πεις αλλο πραγμα η απεικονιση μαστου,θα αυτονομηθει και θα την παρουν και αυτη οι εξωγηινοι.Μιλας για FNA θυρεοειδους στον Αγιο Σαββα.Γκελη λεγεται, ακτινολογος.Δες μονο την αναμονη που εχουν τα απογευματινα ιατρεια της για τις FNA και τοτε θα τα ξαναπουμε.Σε πραγματα που δεν κατεχεις μην μιλας,εκτειθεσαι και γελοιοποιεισαι.Εισαι επικινδυνη γιατι στο forum βρισκονται και νεοι συναδελφοι που δεν εχουν αρχισει ειδικοτητα ,μην παραπλανεις το κοσμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...για ελαστογραφιες, για νεωτερες ακολουθιες στο μαγνητη , για σκιαγραφικα στον υπερηχο που εμενα μου εχει πεσει ο κωλος τοσα χρονια να μαθαινω, ακριβως για να μην τρωει ο ασθενης τσαμπα βιοψιες...

Μην κουράζεσαι και πάψε να κουράζεις και τους ασθενείς σου, κάνοντας αναλύσεις επί αναλύσεων!

Στείλε τους σε εμένα να σου κάνω βιοψίες γρήγορες, ανώδυνες κι αναίμακτες!

Διαγνωστική αξία, κλινική αξία κι ευαισθησία του ατόφιου 100%!

Απλησίαστο ποσοστό για όσες απεικονιστικές ακροβασίες κι αν κάνεις, μαζί!

Οσο και να κλαις την τελικη διαγνωση κανει ο παθολογοανατομος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τις FNA μαστου που ανεφερε η Α Σ Χ Ε Τ Η ακτινολογοι τις κανουν κατα κανονα υπο καθοδηγηση υπερηχου. Και θυρεοειδους. Και ηπατος (εστιακη αλλοιωση οχι γενικευμενη) και παγκρεατος (υπο Υ/Τ).

Αν πιάσω κάποιο Ακτινολόγο να κάνει FNA μαστού, βιοψίες ήπατος, βιοψίες θυρεοειδούς, βιοψίες παγκρέατος, βιοψίες όρχεων, κτλ

χωρίς την παρουσία Ειδικού Χειρουργού, θα τον καταγγείλω στον Ιατρικό Σύλλογο, και θα βάλω τον ασθενή να τον μηνύσει για έκθεση σε κίνδυνο, εκτέλεση Ιατρικών Πράξεων εκτός Ειδικότητας, και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.

Θα παραστώ ως μάρτυς στο Δικαστήριο, και θα ζητήσω να επιδικαστεί αποζημίωση στον ασθενή ύψους 2.000.000 ευρώ.

Κατόπιν, θα ζητήσω την εκδίκαση της υπόθεσης σε Ποινικό Δικαστήριο, για την επιβολή ποινής φυλάκισης.

Ερασιτέχνες επίδοξοι Χειρουργοί προσέχετε! Είμαι πίσω σας.

Παλι κλαις.Ολα αυτα εμεις τα καναμε,εμεις τα κανουμε και εμεις θα τα κανουμε ειτε σου αρεσει ειτε οχι.Ενα τμημα της δουλειας μας ειναι και αυτα.Μηπως γι'αυτο εχεις παθει εγκεφαλικο και χτυπιεσαι.Οσο για τα 2.000.000 ευρω ειναι το ποσο που επιδικαστηκε στο τελευταιο ατυχο ασθενη που επεσε στα χερια σου.Ελπιζω μονο να μπορεσει να τα χαρει αυτος και οχι οι συγγενεις του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής, αν προγραμματιστεί σωστά, δεν κάνει ποτέ λάθη. Εσείς άφθονα!

Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής, μπορεί να διαβάζει χιλιάδες ακτινογραφίες, CTs, MRIs ταυτόχρονα, εσείς καμιά 30ριά την ημέρα!

Είστε καταδικασμένοι σε εξαφάνιση, λυπάμαι...

2500 τρισεκατομμύρια υπολογισμούς το δευτερόλεπτο!

http://www.liako.gr/scietech/technology-news/1848-fastest-pc.html

Χιλιαδες εξετασεις την ημερα ε,εμεις καμια τριανταρια.Για να τις κανεις χρειαζεσαι και χιλιαδες ασθενεις.Θα ακτινοβολουμαι οτι κινειται γυρω απο ενα νοσοκομειο?Που πηγε η ευαισθησια σου σχετικα με την συνολικη ακτινοβοληση του πληθυσμου?Σε πειραξε η 4πλασια(συμφωνα με τα λεγομενα σου)δοση συγκριτικα με την ΕΕ,η χιλιαπλασια ομως σου κανει?Σε καθε γραμμη που γραφεις,αυτοαναιρεισαι συνεχως.Σταματα οσο ειναι καιρος γελαει ο κοσμος μαζι σου.Αλλα τι να πεις σε καποιον που ποσταρει σε καθε topic που βλεπει κανοντας το σπαστικο της παρεας.Που να θυμασαι τωρα τι εγραφες πριν 3-4 μερες.Παντως σε βοηθαω εδω μιλαμε για ακτινοδιαγνωστικη,ελα δαγκωσε τωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro, εφόσον θεωρείτε ότι και η δική σας ειδικότητα ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ειδικοτήτων, να υποθέσουμε ότι και εσείς δεν είχατε αρκετές γνώσεις και άρα θέλατε κάτι εύκολο;

Κοίτα να δεις, όλοι οι υπόλοιποι παλεύετε να αποδείξετε ότι ντε και καλά η δική σας ειδικότητα είναι μοναδική, φοβερή, αναντικατάστατη... αλλά τι να κάνουμε, δεν είναι. Αυτό κανείς δεν μπορεί να με εμποδίζει να το γράφω.

Πλησιάζετε την παραφροσύνη, κυρία μου, να το προσέξετε. Το γεγονός ότι εσείς δε θεωρείτε αξιόλογη και χρήσιμη τη δική σας ειδικότητα και άρα δεν υφίσταται καν το θέμα να την υποστηρίξετε σε οποιαδήποτε περίπτωση, δεν ταυτίζεται με ανάγκη των άλλων να παλέψουν για την «φοβερή και αναντικατάσταση ειδικότητά» τους. Βλέπετε φαντάσματα.

Και το κάνετε πολύ συχνά. Ανοίγει κάποιος ένα θέμα και το καταστρέφετε προσπαθώντας να πείσετε για θέματα παρεμφερή ίσως αλλά όχι ζητούμενα· παρεμφερή και άμεσα συνυφασμένα με τις πικρίες σας, τα απωθημένα σας και όλα αυτά που δεν τολμάτε να βγάλετε από μέσα σας στην αληθινή σας ζωή όπως η ίδια έχετε πλαγίως επισημάνει επανειλημμένα. Το χειρότερο είναι ότι κάθε φορά που μπαίνετε στη διαδικασία αυτή, δεν αρκείστε σε μια γενική διατύπωση των απόψεών σας αλλά επιτίθεστε και κάνετε όλως αυθαίρετες εικασίες για πρόσωπα. Και πάντα με εξαρετικά αγενή και αδιάκριτο τρόπο. Αν νιώθετε ότι έχετε την ανάγκη να συνεχίσετε αυτό το τροπάριο προς αποσυμφόρηση της ψυχική σας κατάστασης, συνεχίστε αλλά τουλάχιστον σταματήστε να προσβάλετε τους ανθρώπους με τους οποίους κάνετε διάλογο βασισμένη σε προσωπικές σας εικασίες κι συμπεράσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρκετες κανουν οι κυττταρολογοι,καποιες οι χειρουργοι μαστου ενω αλλες γινονται συνδυαστικα απο εμας με τους κυτταρολογους(καποιες φορες δεν λειπουν οι ψιλοκοντρες).

Eλα! Δεν λείπουν οι ψιλοκόντρες; Γιατί άραγε;

Το καταλαβαίνεις ότι αυτοαναιρείσαι συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλας για FNA θυρεοειδους στον Αγιο Σαββα.Γκελη λεγεται, ακτινολογος.Δες μονο την αναμονη που εχουν τα απογευματινα ιατρεια της για τις FNA

Κάνουν και οι κυτταρολόγοι στον Αγιο Σάββα FNA θυρεοειδούς, ναι ή ου; Απλή ερώτηση είναι.

Ονόματα και καταστάσεις ξέρω κι εγώ να σου αραδιάσω ένα σωρό, αλλά δεν το θεωρώ σωστό να εκθέτω ονομαστικά ανθρώπους όπως κάνετε εσείς.

Αν νομίζεις ότι εγώ έχω εκτεθεί, είσαι μακριά νυχτωμένος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλησιάζετε την παραφροσύνη, κυρία μου, να το προσέξετε. Το γεγονός ότι εσείς δε θεωρείτε αξιόλογη και χρήσιμη τη δική σας ειδικότητα και άρα δεν υφίσταται καν το θέμα να την υποστηρίξετε σε οποιαδήποτε περίπτωση, δεν ταυτίζεται με ανάγκη των άλλων να παλέψουν για την «φοβερή και αναντικατάσταση ειδικότητά» τους. Βλέπετε φαντάσματα.

Και το κάνετε πολύ συχνά. Ανοίγει κάποιος ένα θέμα και το καταστρέφετε προσπαθώντας να πείσετε για θέματα παρεμφερή ίσως αλλά όχι ζητούμενα· παρεμφερή και άμεσα συνυφασμένα με τις πικρίες σας, τα απωθημένα σας και όλα αυτά που δεν τολμάτε να βγάλετε από μέσα σας στην αληθινή σας ζωή όπως η ίδια έχετε πλαγίως επισημάνει επανειλημμένα. Το χειρότερο είναι ότι κάθε φορά που μπαίνετε στη διαδικασία αυτή, δεν αρκείστε σε μια γενική διατύπωση των απόψεών σας αλλά επιτίθεστε και κάνετε όλως αυθαίρετες εικασίες για πρόσωπα. Και πάντα με εξαρετικά αγενή και αδιάκριτο τρόπο. Αν νιώθετε ότι έχετε την ανάγκη να συνεχίσετε αυτό το τροπάριο προς αποσυμφόρηση της ψυχική σας κατάστασης, συνεχίστε αλλά τουλάχιστον σταματήστε να προσβάλετε τους ανθρώπους με τους οποίους κάνετε διάλογο βασισμένη σε προσωπικές σας εικασίες κι συμπεράσματα.

Μάλιστα. Ωραία. Εγώ βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα - σαν να λέμε - ενώ εσύ όχι;

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χιλιαδες εξετασεις την ημερα ε,εμεις καμια τριανταρια.Για να τις κανεις χρειαζεσαι και χιλιαδες ασθενεις.Θα ακτινοβολουμαι οτι κινειται γυρω απο ενα νοσοκομειο?Που πηγε η ευαισθησια σου σχετικα με την συνολικη ακτινοβοληση του πληθυσμου?Σε πειραξε η 4πλασια(συμφωνα με τα λεγομενα σου)δοση συγκριτικα με την ΕΕ,η χιλιαπλασια ομως σου κανει?Σε καθε γραμμη που γραφεις,αυτοαναιρεισαι συνεχως

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις ότι - όταν τελειοποιηθούν οι υπολογιστές - θα μπορείς να έχεις εικόνα από το κάθε μικρό χωριό, η οποία θα μεταβιβάζεται στον κεντρικό υπολογιστή στην πρωτεύουσα που θα σκανάρει-διαβάζει την εικόνα και ότι δεν θα χρειάζεται να πηγαίνουν όλοι οι ασθενείς στα κεντρικά για να ακτινοβοληθούν εκεί όλοι μαζί; (κι αν υπάρχει δδ πρόβλημα θα καλείται ο ΕΝΑΣ ακτινοδιαγνώστης που θα έχουν στα κεντρικά; )

Αλλά τι λέω, μάλλον είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Αλήθεια το ίντερνετ και η διάγνωση εξ αποστάσεως καταλαβαίνεις τι είναι ή νομίζεις πως για να μιλήσει-επικοινωνήσει ο κόσμος πρέπει να βρίσκεται στην ίδια αίθουσα - και χώρα - όπως παλιά;

Οπως δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για το μέλλον και νομίζεις ότι λέμε για την ακτινοδιαγνωστική του 2011 και όχι του 2031 τόση ώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα θα μου πεις αλλο πραγμα η απεικονιση μαστου,θα αυτονομηθει και θα την παρουν και αυτη οι εξωγηινοι.

Αυτό τώρα το είδα. Εννοείται πως την έχουν ήδη πάρει ανεπίσημα οι χειρουργοί μαστού. Σιγά μην πάει κάποιος σε ιδιώτη χειρουργό μαστού που έχει δίπλα τα μηχανήματα και ξέρει και μπορεί να του κάνει FNA και πει όοοοχι γιατρέ μου πάω στον ακτινολόγο που ξέρω κι εμπιστεύομαι (και έχει και... καλύτερο χέρι από σένα τον χειρουργό...) να κάνω την FNA σε 15 μέρες...

Στα δημόσια νοσοκομεία κρατάει ακόμα το πράγμα, αν και με ...ψιλο.. χοντρο...κόντρες...

Στον ιδιωτικό τομέα έχετε ήδη χάσει και τους υπερήχους και το FNA ό,τι και να λέτε.

ΥΓ: Προσοχή για όποιον δεν καταλαβαίνει, δεν λέω αν αυτό είναι σωστό, λέω τι γίνεται από πρακτική άποψη σήμερα στη χώρα μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας, ο Γ. Παπανικολάου ήταν αυτός που ενήργησε ώστε να δημιουργηθεί η ειδικότητα/κλάδος της κυτταρολογίας στην Ελλάδα (βλ. εδώ ) ενώ εκπαίδευσε, ειδικά για τούτο, γιατρούς από την Ελλάδα. Περισσότερα τεκμήρια, υπάρχουν στο βιβλίο της Λ. Κουτήφαρη.

Η ειδικότητα αναγνωρίστηκε μετά το θάνατό του

Εσύ τώρα πως νομίζεις ότι αποκατέστησες την ιστορική αλήθεια, αφού η ειδικότητα αναγνωρίστηκε μετά το θάνατό του, άρα υπό την πίεση του κυτταρολογικού λόμπυ όπως έγραψα εγώ;

Ο,τι θέλετε λέτε, μου φαίνεται.

Τώρα, γιατί με προκαλείς;

Αφού δεν κοίταξες ούτε το σύνδεσμο που έβαλα (πού να έβαζα και κανένα σοβαρό document):

όπου λέει:

"
Η ειδικότητα της Κυτταρολογίας ξεκίνησε διεθνώς μετά το 1950. Ο ίδιος ο Γεώργιος Παπανικολάου
και οι καθηγητές
Νικόλαος Λούρος Μαιευτικής Γυναικολογίας
και
Δημήτριος Ελευθερίου της
Παθολογικής Ανατομικής
απεφάσισαν το 1962 η ειδικότητα της Κυτταρολογίας να είναι στην Ελλάδα κύρια και ανεξάρτητη (Βασιλικό Διάταγμα 304/1962 ΦΕΚ Α' 75/
17.05.1962
), εκτιμώντας ότι θα είναι ένα πολύ καλό διαγνωστικό μέσο στα χέρια των κλινικών ιατρών
"

Ο Παπανικολάου πέθανε στις 19.2.1962 και η ειδικότητα "αναγνωρίστηκε" (θεσπίστηκε, αν δεν σου ταιριάζει η Ελληνική λέξη αναγνωρίστηκε) στις 17.5.1962 (3 μήνες μετά).

Πότε πρόλαβε το "λόμπυ" των 2 πρώτων κυτταρολόγων (πρώην μικροβιολόγων), που εκπαιδεύτηκαν από τον Παπανικολάου, να πιέσουν για την ανεξαρτησία της ειδικότητας και "και την έσκασαν στους Παθ/αν στο ξεκούδουνο"; [όπου καθηγητής Παθ/αν ο Δ. Ελευθερίου, ως άνω - που συναποφάσισε τη "θέσπιση" της ειδικότητας]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε πρόλαβε το "λόμπυ" των 2 πρώτων κυτταρολόγων (πρώην μικροβιολόγων), που εκπαιδεύτηκαν από τον Παπανικολάου, να πιέσουν για την ανεξαρτησία της ειδικότητας και "και την έσκασαν στους Παθ/αν στο ξεκούδουνο"; [όπου καθηγητής Παθ/αν ο Δ. Ελευθερίου, ως άνω - που συναποφάσισε τη "θέσπιση" της ειδικότητας]

Τι λες βρε φίλε μου. Θες να παραδεκτούμε ότι ο Ελευθερίου και ο Λούρος αποφάσισαν τελείως μόνοι τους (και άνευ πολιτικών/καθηγητικών πιέσεων) επειδή συγκινήθηκαν από τον θάνατο του Παπανικολάου να δώσουν την άδεια για μια νέα ανεξάρτητη ειδικότητα που θα έφευγε από την αγκάλη της παθ/αν και που δεν υπάρχει σε καμία ή σχεδόν καμία άλλη χώρα αυτόνομη;

Μα καλά πόσο αφελής μπορείς να είσαι;

ΥΓ: Δεν θα έχεις ακούσει τίποτα για το Κληροδότημα Παπανικολάου, φαντάζομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο επόμενο χρονικό διάστημα θα συντάξω κείμενα προς :

1) Υπουργείο Υγείας (θα δω προς ποιους συγκεκριμένα).

2) Τομεάρχες Υγείας κομμάτων αντιπολίτευσης.

3) Μέσα επικοινωνίας.

4) Τηλεοπτικές εκπομπές.

Αυτό τον καιρό γίνεται η όλη συζήτηση για τα ανοικτά επαγγέλματα και θέλω οι άνθρωποι που εμπλέκονται σε αυτή και από τις θέσεις εξουσίας που κατέχουν να γνωρίζουν αν μη τι άλλο και ότι αφορά και στα δικά μας θέματα.

Αν κάποιοι εκ των συναδέλφων που παρακολουθούν το θέμα επιθυμούν να βοηθήσουν στην συγγραφή κάποιων κειμένων... δεν έχω πολύ χρόνο τελευταία... (πολιτικές τοποθετήσεις, ύβρεις κλπ να μείνουν εκτός παρακαλώ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι για να ευθυμήσουμε:

http://psychia.wordpress.com/2008/07/26

Ξέμπαρκη ειδικότητα: Οι γιατροί αυτοί πάσχουν από κόμπλεξ κατωτερότητας. Δεν χωνεύουν κανέναν συνάδελφο τους γιατί οι δεύτεροι τους έχουν πείσει πως δεν είναι πραγματικά γιατροί, μόνο διακοσμητικά στοιχεία. Σαν αποτέλεσμα, συμπεριφέρονται λες και δεν υπάρχουν άλλες ειδικότητες εξίσου σημαντικές όσο η δική τους. Η επαφή τους με ασθενείς είναι σχεδόν απούσα. Οι αναισθησιολόγοι αγγίζουν ασθενείς μόνο για να τους διασωλινώσουν ή να τους βάλουν πεταλούδα, ενώ οι ακτινολόγοι τους βλέπουν μέσα από το τζάμι που χωρίζει τον υπολογιστή τους από το μηχάνημα του αξωνικού. Οι δεύτεροι είναι πολύ παράξενα τυπάκια γιατί περνούν μια ζωή μες το σκότος. Οι παθολογοανατόμοι και ιατροδικαστές ξέρουν τα πάντα για όλες τις ασθένειες αλλά είναι τρία λεπτά αργοπορημένοι. Το 95% των ασθενών κάποιου νευρολόγου δεν έχει ελπίδα καλυτέρευσης. Με άλλα λόγια, σάστα τζαι εγύρασιν. Τα αστεία τους είναι στο πλαίσιο του «Δεν γνωρίζω τι πάει να πει αστείο και δεν γελάω ποτέ». Οι ζωές τους είναι άστατες λόγω του άστατου ψυχικού τους κόσμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα θα μου πεις αλλο πραγμα η απεικονιση μαστου,θα αυτονομηθει και θα την παρουν και αυτη οι εξωγηινοι.

Αυτό τώρα το είδα. Εννοείται πως την έχουν ήδη πάρει ανεπίσημα οι χειρουργοί μαστού. Σιγά μην πάει κάποιος σε ιδιώτη χειρουργό μαστού που έχει δίπλα τα μηχανήματα και ξέρει και μπορεί να του κάνει FNA και πει όοοοχι γιατρέ μου πάω στον ακτινολόγο που ξέρω κι εμπιστεύομαι (και έχει και... καλύτερο χέρι από σένα τον χειρουργό...) να κάνω την FNA σε 15 μέρες...

Στα δημόσια νοσοκομεία κρατάει ακόμα το πράγμα, αν και με ...ψιλο.. χοντρο...κόντρες...

Στον ιδιωτικό τομέα έχετε ήδη χάσει και τους υπερήχους και το FNA ό,τι και να λέτε.

ΥΓ: Προσοχή για όποιον δεν καταλαβαίνει, δεν λέω αν αυτό είναι σωστό, λέω τι γίνεται από πρακτική άποψη σήμερα στη χώρα μας.

Τι ειχες Γιαννη μου,τι ειχα παντα.Ξεκολλα,ρεζιλευεσαι.Εχεις μαυρα μεσανυχτα ,δεν ξερεις που πανε τα τεσσερα.Για σενα η απεικονιση του μαστου σταματαει στην FNA.Ημαρτον........Ποια η σχεση σου με το επαγγελμα μας?Δεν σε προβληματιζει το οτι σε σχολιαζουν ολοι εδω μεσα?Εχει διπλα λεει τα μηχανηματα...Τι να σχολιασω τωρα, αστο να παει(ποια μηχανηματα μωρε?)Γελανε ολοι στο forum με τις παραισθησεις σου. Το 2041 οταν συναντηθουμε με τα ιπταμενα αυτοκινητακια μας θα τα ξαναπουμε.Τωρα γεια σου,στριβε.Βγες απο το topic και πηγαινε σε αλλο θεματακι να παιξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...όταν τελειοποιηθούν οι υπολογιστές, θα μπορείς να έχεις εικόνα από το κάθε μικρό χωριό, η οποία θα μεταβιβάζεται στον κεντρικό υπολογιστή στην πρωτεύουσα που θα σκανάρει-διαβάζει την εικόνα και δεν θα χρειάζεται να πηγαίνουν όλοι οι ασθενείς στα κεντρικά για να ακτινοβοληθούν εκεί όλοι μαζί.(κι αν υπάρχει δδ πρόβλημα θα καλείται ο ΕΝΑΣ ακτινοδιαγνώστης που θα έχουν στα κεντρικά )

Σε ευχαριστώ, με κάλυψες πλήρως.

Το βάθος και το εύρος της σκέψης σου είναι ένα χάρισμα που δεν έχουν όλοι, ούτε διδάσκεται στα Πανεπιστήμια.

Σίγουρα δεν το έχουν οι Ακτινοδιαγνώστες εδώ μέσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Computer-aided diagnosis in high resolution CT of the lungs.

The computer system is shown to approach the performance of the two expert observers in diagnosing local regions of interest. ( Με υπολογιστές του 2003 παρακαλώ! )

http://www.isi.uu.nl/Research/Publications/tmp/813.pdf

Υπάρχει ολόκληρο Επιστημονικό Ιατρικό Περιοδικό που ασχολείται με Ακτινολογικές Διαγνώσεις βασισμένες σε Ηλεκτρονικό Υπολογιστή!

http://www.jstage.jst.go.jp/browse/cadm

Computer Aided Diagnosis of CT Focal Liver Lesions by an Ensemble of Neural Network and Statistical Classifiers. (Εφαρμόζεται ήδη και στην Ελλάδα!)

http://www.biosim.ntua.gr/publications/1601.pdf

Computer-aided Diagnosis of Breast Tumors with Different US Systems ( Εφαρμόζεται και στους υπερήχους, από το 2002! )

http://cad.csie.ntu.edu.tw/rfchang/prof/ar0207.pdf

Computer Aided Diagnosis of Bone Lesions in the Facial Skeleton ( Στην έρευνα κι ανάπτυξη αυτών των συστημάτων έχει μπει δυνατά, εδώ και χρόνια, και η Microsoft! )

http://research.microsoft.com/en-us/um/people/szummer/papers/sorgeletal-aachen98.pdf

Ηλεκτρονικοί υπολογιστές κάνουν ήδη Διαγνώσεις Βυθοσκοπήσεων!

http://www.diagnijmegen.nl/index.php/Computer-Aided_Diagnosis_of_Retinal_Images_(CADR)

Three-dimensional Computer-aided Diagnosis in CT Colonography.

http://www.nmr.mgh.harvard.edu/~hiroyuki/public/kanazawa/Yoshida-RSNA-CategoricalCourse-2005.pdf

Computer Aided Diagnosis in Breast MR images.

http://www.med.unc.edu/bric/ideagroup/tools/projects-1/breast/computer-aided-diagnosis-in-breat-mr-images/

MRI Computer Aided Diagnosis – Software.

Με τέτοιες τιμές, ποιος θα προσλαμβάνει Ακτινολόγους πλέον;

http://softwareobjects.net/software/mias-mri-computer-aided-diagnosis-software/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...όταν τελειοποιηθούν οι υπολογιστές, θα μπορείς να έχεις εικόνα από το κάθε μικρό χωριό, η οποία θα μεταβιβάζεται στον κεντρικό υπολογιστή στην πρωτεύουσα που θα σκανάρει-διαβάζει την εικόνα και δεν θα χρειάζεται να πηγαίνουν όλοι οι ασθενείς στα κεντρικά για να ακτινοβοληθούν εκεί όλοι μαζί.(κι αν υπάρχει δδ πρόβλημα θα καλείται ο ΕΝΑΣ ακτινοδιαγνώστης που θα έχουν στα κεντρικά )

Σε ευχαριστώ, με κάλυψες πλήρως.

Το βάθος και το εύρος της σκέψης σου είναι ένα χάρισμα που δεν έχουν όλοι, ούτε διδάσκεται στα Πανεπιστήμια.

Σίγουρα δεν το έχουν οι Ακτινοδιαγνώστες εδώ μέσα...

Κοιταξτε το γιατι εχετε σοβαρο προβλημα μνημης(και οι δυο).Αλλα αυτο γινεται οταν παραμονευετε και γραφετε σε καθε topic που βλεπετε κανοντας τα σπαστικα του forum.Εσυ επικροτουσες το νομοσχεδιο το οποιο δεν κανει "τη χαρη,,( συμφωνα με σενα) ,στους ακτινολογους να κανουν ιατρειο σε καθε γειτονια της πολης ακτινοβολωντας το γενικο πληθυσμο,ενω η φραση "απο το καθε μικρο χωριο,, σε καλυπτει και σε ικανοποιει πληρως αρκει να μην υπαρχει ο ακτινολογος.Οταν τα οραματα και τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας αναφερονται στην ειδικοτητα σου(βλεπε ποστ απο dikaios),τοτε προκειται για μ...κιες.Οσον αφορα το ποιος εχει προβλημα αναγνωσης,κατανοησης,αντιληψης,βαθους σκεψης κλπ θα το κρινουν τα υπολοιπα μελη του forum, τα περισσοτερα εκ των οποιων σας αποδοκιμαζουν εδω και καιρο.Δικαιολογεισαι μονο αν ο τελευταιος που σε παρατησε ηταν ακτινολογος,δεν υπαρχει αλλη εξηγηση για τις εμμονες που εχεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Computer-aided diagnosis in high resolution CT of the lungs.

The computer system is shown to approach the performance of the two expert observers in diagnosing local regions of interest. ( Με υπολογιστές του 2003 παρακαλώ! )

http://www.isi.uu.nl/Research/Publications/tmp/813.pdf

Υπάρχει ολόκληρο Επιστημονικό Ιατρικό Περιοδικό που ασχολείται με Ακτινολογικές Διαγνώσεις βασισμένες σε Ηλεκτρονικό Υπολογιστή!

http://www.jstage.jst.go.jp/browse/cadm

Computer Aided Diagnosis of CT Focal Liver Lesions by an Ensemble of Neural Network and Statistical Classifiers. (Εφαρμόζεται ήδη και στην Ελλάδα!)

http://www.biosim.ntua.gr/publications/1601.pdf

Computer-aided Diagnosis of Breast Tumors with Different US Systems ( Εφαρμόζεται και στους υπερήχους, από το 2002! )

http://cad.csie.ntu.edu.tw/rfchang/prof/ar0207.pdf

Computer Aided Diagnosis of Bone Lesions in the Facial Skeleton ( Στην έρευνα κι ανάπτυξη αυτών των συστημάτων έχει μπει δυνατά, εδώ και χρόνια, και η Microsoft! )

http://research.microsoft.com/en-us/um/people/szummer/papers/sorgeletal-aachen98.pdf

Ηλεκτρονικοί υπολογιστές κάνουν ήδη Διαγνώσεις Βυθοσκοπήσεων!

http://www.diagnijmegen.nl/index.php/Computer-Aided_Diagnosis_of_Retinal_Images_(CADR)

Three-dimensional Computer-aided Diagnosis in CT Colonography.

http://www.nmr.mgh.harvard.edu/~hiroyuki/public/kanazawa/Yoshida-RSNA-CategoricalCourse-2005.pdf

Computer Aided Diagnosis in Breast MR images.

http://www.med.unc.edu/bric/ideagroup/tools/projects-1/breast/computer-aided-diagnosis-in-breat-mr-images/

MRI Computer Aided Diagnosis – Software.

Με τέτοιες τιμές, ποιος θα προσλαμβάνει Ακτινολόγους πλέον;

http://softwareobjects.net/software/mias-mri-computer-aided-diagnosis-software/

karanti_maria η κατα κοσμο Σταυρο εισαι δημοσιος κινδυνος.Απο τα στοιχεια που παραθετεις καταδεικνυεται η βαρια διαταρραχη της προσωπικοτητας σου.Συνεχισε να μας διασκεδαζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να αγοράσεις και κάτι άλλα προγράμματα που κάνουν διαφορική διάγνωση πληκτρολογώντας τα συμπτώματα, και κάτι άλλα προγράμματα που σου αναλύουν το ECG, και κάτι άλλα που αναλύουν τα αποτελέσματα των εργαστηριακών και είσαι κομπλέ. Μόνο πες μας που εδράζεται το χασάπικο σου να ξέρουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο επόμενο χρονικό διάστημα θα συντάξω κείμενα προς :

1) Υπουργείο Υγείας (θα δω προς ποιους συγκεκριμένα).

2) Τομεάρχες Υγείας κομμάτων αντιπολίτευσης.

3) Μέσα επικοινωνίας.

4) Τηλεοπτικές εκπομπές.

Αυτό τον καιρό γίνεται η όλη συζήτηση για τα ανοικτά επαγγέλματα και θέλω οι άνθρωποι που εμπλέκονται σε αυτή και από τις θέσεις εξουσίας που κατέχουν να γνωρίζουν αν μη τι άλλο και ότι αφορά και στα δικά μας θέματα.

Αν κάποιοι εκ των συναδέλφων που παρακολουθούν το θέμα επιθυμούν να βοηθήσουν στην συγγραφή κάποιων κειμένων... δεν έχω πολύ χρόνο τελευταία... (πολιτικές τοποθετήσεις, ύβρεις κλπ να μείνουν εκτός παρακαλώ).

Εκ πείρας (από άλλα θέματα), μόνος σου δεν θα πετύχεις τίποτα.

Αυτοί (κυρίως οι πολιτικοί) δεν "χαμπαριάζουν" και δεν ασχολούνται αν δεν δουν "μάζα". Δεν χάνεις βέβαια τίποτα να δοκιμάσεις για να πάρεις τη γεύση και την εμπειρία.

Αν και δεν είναι επαγγελματική ένωση, καλύτερα να απευθυνθείς πρώτα στην Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία http://www.helrad.org/ (κλικ στο ποιοί είμαστε):

Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία, Π. Κυριακού 21, 115 21 Αθήνα, Τηλ: 210 6451489, E-mail: info@helrad.org (η διεύθυνση είναι στο υπόγειο της πολυκατοικίας που έχει τα γραφεία του ο Κ.Κ. ο Β').

Αν συγκινηθεί κάποιος (έρχονται και εκλογές στους ιατρικούς συλλόγους - άρα, κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί το θέμα), το πιθανότερο είναι να γράψει κανένα άρθρο στο περιοδικό για το μέλλον της Ακτινολογίας (αν δεν υπάρχει ήδη) ή, στην πολύ καλύτερη περίπτωση, να γίνει καμιά ημερίδα.

Αν κρίνουμε βέβαια από όσα έχει "υποσχεθεί" ο πρόεδρος (και ως πρόεδρος του ΚΕΣΥ παλιότερα), μην περιμένεις πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικαιολογεισαι μονο αν ο τελευταιος που σε παρατησε ηταν ακτινολογος...

embaaa

Αφού είναι όλοι τζούφιοι λόγω ακτινοβολίας, τι σχέση να έχω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...προγράμματα που σου αναλύουν το ECG...

Γιατί, εσύ δεν έχεις; Σου προτείνω αυτό:

http://cgi.ebay.com/EKG-ECG-Portable-Machine-Monitoring-Heart-Monitor-FDA-/390189847792?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ad92094f0#ht_4945wt_905

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...προγράμματα που σου αναλύουν το ECG...

Γιατί, εσύ δεν έχεις; Σου προτείνω αυτό:

http://cgi.ebay.com/EKG-ECG-Portable-Machine-Monitoring-Heart-Monitor-FDA-/390189847792?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ad92094f0#ht_4945wt_905

βασικά αυτό δε σου ερμηνεύει το κλασικό ECG είναι κυρίως για να το έχουν ασθενείς που πάσχουν από αρρυθμίες σπίτι τους και όποτε έχουν σύμπτώματα να τεστάρονται για να το δει ο γιατρός μετά. ελπίζω να μην καταγράφεις το ecg στο ιατρείο σου με αυτό :splaaaats: .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.