Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Διπλοεγγραφη στη λιστα αναμονής;


Recommended Posts

Μπάρκουλα Θεοδώρα του Ρήγα

Τζάνειο Πειραιά για αιματολογία

1η στη λίστα αναμονής με αριθμό πρωτοκόλλου 9449/19-10-2007

5464926901_d6f1535fae_z.jpg

1ο ΙΚΑ Αθηνών για νευρολογία

3η στη λίστα αναμονής με αριθμό πρωτοκόλλου 14820/2-6-2008

5464918237_c0dc65ab21_b.jpg

Η αίτηση για αιματολογία στο Τζάνειο παύει να ισχύει βάσει νόμου από 2-6-2008.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Last Reply

Συγχαρητήρια που καλύπτετε ένα κενό ελέγχου από εδώ, έλεγχος ο οποίος θα έπρεπε να υπάρχει από την πολιτεία και ειδικά ευχαριστήρια στον Τάσο. Τι γίνεται άραγε με εκείνους που έχουν δηλώσει σε νοσοκομεία νομών που δεν βγάζουν λίστες στο διαδίκτυο και δεν μπορεί να γίνει διασταύρωση; Νομιμοποιούμαστε όταν υποψιαζόμαστε κάτι ή έχουμε βάσιμες πληροφορίες να ζητήσουμε λίστες από μια νομαρχία, εφόσον οι άλλες νομαρχίες δημοσιοποιούν ονόματα; Ντεντέκτιβ καταντήσαμε από ιατροί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντι να γινομαστε ντετεκτιβ, θα πρεπει το ιδιο το Υπουργειο Υγειας στο δικο του site, να δημοσιοποιει τις λιστες ειδικευομενων απο ολες τις νομαρχιες της Ελλαδας (και τις 52), ειδικα τωρα που εγιναν περιφερειες, θα ειναι ακομα πιο ευκολο. Δυνατοτητες υπαρχουν, θεληση και διαθεση υπαρχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπύρο, οι λίστες υπάρχουν στο υπουργείο υγείας και μάλιστα σε ηλεκτρονική μορφή. Στέλνονται από τις διευθύνσεις υγείας των νομαρχιών.

Ένα κλικ υπόθεση είναι.....αλλά δε γαμιέται που θα ασχοληθεί κανείς με τις μαλακίες που ασχολούμαστε εμείς εδώ; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα δεν είναι μόνο να τους ανακαλύψεις..κάποιες κυρώσεις δεν θα έπρεπε να έχουν αυτοί οι εξυπνάκηδες? Για να μπήκε σε δεύτερη λίστα, στην υπεύθυνη δήλωση θα έπρεπε προφανώς να έγραψψε πως δεν υπάρχει άλλη αίτηση που να εκκρεμεί σε άλλο νοσοκομείο, πράγμα αναληθές, γεγονός που κάνει την υπεύθυνη δήλωσή της , εκτός από άκυρη, άλλα και την αίτηση στη δεύτερη λίστα ως άκυρη λόγω ψευδών στοιχείων. Επίσης που βάζετε πως σε τελική ανάλυση πρόκειται για μια ΨΕΥΔΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ!!!

Αυτό δεν έχει ποινικές κυρώσεις?

Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό δεν έχει ποινικές κυρώσεις?

Λέω εγώ τώρα...

Στην Ελλάδα όχι.

Το ίδιο γίνεται με τις αιτήσεις για αγροτικό που αποκρύπτουν συνάδελφοι το κομμάτι ειδικότητας ώστε να κάνουν τρίμηνη εκπαίδευση.

Ο νόμος αναφέρει για ψευδή δήλωση ποινή φυλάκισης έως και 2 χρόνια.

Αν δεις κάποιον να τιμωρείται να μας το πεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπαρκουλα Θεοδωρα

καλησπερα, πριν λιγες ωρες ενημερωθηκα..και γραφτηκα στο foroum για να δωσω μια εξηγηση για κατι που εμαθα μολις...σημερα ...απο εσας.

Καταρχας, και θα προσπαθησω να το αποδειξω, εχω διαγραφει απο την αιματολογια απο το 2008 οταν αλλαξα ειδικοτητα.Με εγραφη δηλωση μου στην νομαρχια αθηνων (λαικο) και με ταχυδρομικη επιστολη στην νομαρχια πειραια.Το γεγονος της μη διαγραφης μου απο τον πειραια δεν εμαθα ποτε μεχρι σημερα.Τοτε δεν νομιζω οτι υπηρχε καν στο ιντερνετ η νομαρχια πειραια και δεν ασχοληθηκα περαιτερω.Ποτε δεν υπηρχε απο μερους μου η προθεση διπλης αιτησης,αλλωστε διεκοψα τοτε την παθολογια στους 9 μηνες με σκοπο να κανω νευρολογια.Πως θα μπορουσα να εκμεταλλευτω μια αιτηση για 1 χρονο αιματολογιας,που απαιτει δυο χρονια παθολογιας;Δεν γνωριζω πως βρεθηκα ετσι μπλεγμενη, σπουδασα στην ιατρικη αθηνας,τελειωσα το 2004,δεν εχω γνωριμιες, δεν ειμαι λαμογιο και δεν θα πληρωσω το λαθος καποιου αλλου.Οποιος με γνωριζει μπορει το επιβεβαιωσει.Κ οποιος επιθυμει ας επικοινωνησει μαζι μου στο μαιλ μου. ΠΟΤΕ δεν υπηρξε απο μερους μου ουτε καν προθεση ψευδους δηλωσεως.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τι στο καλό....γράφεις ένα όνομα και αμέσως εμφανίζεται

Εγώ απλά έκανα αναφορά στα όσα εμφανίζουν μέχρι και σήμερα οι λίστες αναμονής των δύο νομαρχιών.

Πιστεύω πως ενημέρωσες την διεύθυνση υγείας της νομαρχίας Πειραιά για να σε διαγράψουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενημερωθηκα σημερα το μεσημερι.Αυριο κιολας θα το διευθετησω.

και ευτυχως που διαβαζει πολυς κοσμος το φορουμ.ποτε δεν θα το μαθαινα..

ευχαριστω για την ενημερωση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Θα ήταν φρόνιμο κάποιοι συνάδελφοι να διαγράφονται από τις λίστες αναμονής τη στιγμή που έκαναν αίτηση για άλλη ειδικότητα σε άλλο νοσοκομείο. Δε μπορεί να κατηγορούν τη κατάντια του συστήματος όταν οι ίδιοι είναι συμμέτοχοι σε αυτή. Υπό διορισμό και στα δύο νοσοκομεία δεν είναι ότι πιο ηθικό. Μπορεί με τη νέα αίτηση "αυτομάτως" να καταργείται η παλαιότερη αλλά έτσι καθυστερεί το διορισμό του συναδέλφου Μ.Κ.

Δε γράφω όνομα γιατί είναι μέλος του greekmeds και φυσικά θα κατηγορηθώ για εμπάθεια.

Εύχομαι καλό διορισμό τις επόμενες ημέρες.

υ.γ. Δεν έγραψα τίποτα εδώ και δυόμιση μήνες που έγινε η αίτηση στη δ/νση υγείας πιστεύοντας πως θα ζητήσει τη διαγραφή από την παλαιότερη λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο οντως δε το καταλαβαινω..αλλαζει καποιος λιστα η κανει ειδικοτητα αλλου και παραμενει στη παλια λιστα καθυστερωντας τους υπολοιπους..τοσο κοπο του κανει να ενημερωσει τη νομαρχια για την αλλαγη να τον διαγραψει?

Ελεος ρε παιδια, χειροτερα απο νηπια συμπεριφερεστε μερικοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απορία: Θωμάς Ζαχαρης του Σωτηρίου, αρχαιότητα 01/03/2007.. Διορισμένος στο 1ο ΙΚΑ για 1 χρόνο νευρολογίας και διορισμένος στο Γεννηματάς για πλήρη ψυχιατρική. Παίζει κάτι που δεν το καταλαβαίνω λόγω νέου τρόπου εισόδου σ'αυτές τις ειδικότητες και τσάμπα δημοσιοποίησα το όνομα του συναδέλφου ή όντως είναι λίγο περίεργο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία: Θωμάς Ζαχαρης του Σωτηρίου, αρχαιότητα 01/03/2007.. Διορισμένος στο 1ο ΙΚΑ για 1 χρόνο νευρολογίας και διορισμένος στο Γεννηματάς για πλήρη ψυχιατρική. Παίζει κάτι που δεν το καταλαβαίνω λόγω νέου τρόπου εισόδου σ'αυτές τις ειδικότητες και τσάμπα δημοσιοποίησα το όνομα του συναδέλφου ή όντως είναι λίγο περίεργο??

Συγγνώμη... υπάρχει συνάδελφος διπλο-ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ (κι ουχί απλώς διπλοδηλωμένος).. Γνωρίζει να μου πει κάποιος πως το κάνει γιατί αν υπάρχει νόμιμος τρόπος θα με ενδιέφερε κι εμένα να διπλο-διοριστώ (θα περιμένω,βεβαίως βεβαίως,να μπώ στην πρώτη θέση, για ν'αλλάξει το όνομα μου από still waiting, επιτέλους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να δουλεύει και στα δύο νοσοκομεία. Πιστεύω ή από λάθος φαίνεται διορισμένος πριν αποδεχθει το διορισμό του (έχει γίνει και σε άλλα νοσοκομεία) ή απλά η νομαρχία δεν έχει ενημερωθεί για την παραίτηση του.

Κάτι από τα δύο. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία: Θωμάς Ζαχαρης του Σωτηρίου, αρχαιότητα 01/03/2007.. Διορισμένος στο 1ο ΙΚΑ για 1 χρόνο νευρολογίας και διορισμένος στο Γεννηματάς για πλήρη ψυχιατρική. Παίζει κάτι που δεν το καταλαβαίνω λόγω νέου τρόπου εισόδου σ'αυτές τις ειδικότητες και τσάμπα δημοσιοποίησα το όνομα του συναδέλφου ή όντως είναι λίγο περίεργο??

Συγγνώμη... υπάρχει συνάδελφος διπλο-ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ (κι ουχί απλώς διπλοδηλωμένος).. Γνωρίζει να μου πει κάποιος πως το κάνει γιατί αν υπάρχει νόμιμος τρόπος θα με ενδιέφερε κι εμένα να διπλο-διοριστώ (θα περιμένω,βεβαίως βεβαίως,να μπώ στην πρώτη θέση, για ν'αλλάξει το όνομα μου από still waiting, επιτέλους).

Είτε αναφέρεσαι σε συνάδελφο που είχε δηλώσει μερική και πλήρη ειδικότητα και άνοιξαν παράλληλα οι θέσεις στα δύο νοσοκομεία (λίγο δύσκολο αλλά όχι απίθανο) είτε σε συνάδελφο που έκανε δύο αιτήσεις για την ίδια ειδικότητα ή και διαφορετική (πλήρη ή μερική) και άνοιξαν παράλληλα οι θέσεις.

Και στις δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να ενημερώσει τη μία νομαρχία ώστε να ζητήσει τη διαγραφή του από τη μία λίστα ώστε να διευκολύνει τους επόμενους συναδέλφους.

Εφόσον δεν το έκανε κι επειδή οι νομαρχίες δε γνωρίζουν το που έχει καταθέσει αιτήσεις ο κάθε συνάδελφος οι διαδικασίες διορισμού κινούνται κανονικά. Το παράλογο βρίσκεται στο υπουργείο που τάχα ελέγχει τις καταστάσεις των νομαρχιών και φτάνει στο σημείο να εκδίδει αποφάσεις τοποθέτησης σε δύο νοσοκομεία.

Ελληνικό Δημόσιο :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.