Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Διπλοεγγραφη στη λιστα αναμονής;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Last Reply

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας για τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/86......

μπλα μπλα μπλα.....

Στα μπουρδέλα δεν υπάρχουν κυρώσεις :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά πέρα από το ποινικό κομμάτι,πώς είναι δυνατόν να ισχύει η μεταγενέστερη δήλωση από τη στιγμή που δεν είναι πλήρης και αληθής ο φάκελος της αίτησης;

Υγ. Αλήθεια η κοπελιά εμφανίστηκε; Απάντησε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος αναφέρει πως μένει σε ισχύ η αίτηση που γίνεται μεταγενέστερα (η τελευταία αίτηση).

Αν γίνουν την ίδια ημέρα σε ισχύ παραμένει αυτή με την μεγαλύτερη αναμονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Νομαρχία είναι υποχρεωμένη να ζητήσει εξηγήσεις όταν κάποιος της δηλώνει υπεύθυνα πράγματα που είναι ψευδή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υγ. Αλήθεια η κοπελιά εμφανίστηκε; Απάντησε;

Μπα...είναι και ομορφούλα :rolleyes:

Αθήνα σπούδασε, την ξέρει το μισό Forum....αλλά κάνουν την πάπια μερικοί :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Νομαρχία είναι υποχρεωμένη να ζητήσει εξηγήσεις όταν κάποιος της δηλώνει υπεύθυνα πράγματα που είναι ψευδή;

Άσε μας βρε που θες να δυσκολέψεις τη ζωή των ανθρώπων.

Εδώ η υπάλληλος στο Υπουργείο που είναι η προϊστάμενη αρχή μου έλεγε πως θέλει να κάνω επώνυμη καταγγελία για να το ψάξει....αλλιώς δε μπορεί να κάνει τίποτα.

Εγώ της ζητούσα το όνομά της και αυτή επέμενε...."κάντε καταγγελία"......μέχρι που την έπεισα πως καλά θα κάνει να πράξει από μόνη της τα αυτονόητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί κάποιος πρέπει να κάνει καταγγελία επώνυμα;

Η ψευδής υπεύθυνη δήλωση νομίζω είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα.

Άντε ρε Θεοδωρολέα βγες και πες τι έγινε να δούμε και εμείς αν μιλάμε τσάμπα ή όχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί κάποιος πρέπει να κάνει καταγγελία επώνυμα;

και εγγράφως :anavwfwties:

Ναι βρε Κική μου βγες και πες μας τι έγινε; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.....Στα μπουρδέλα δεν υπάρχουν κυρώσεις :rolleyes:

Εδώ βρίσκεται και η ουσία του προβλήματος. Η "κυρία" έπαιξε ένα παιχνίδι στις πλάτες κάποιων γνωρίζοντας ότι έχει πολλά να κερδίσει αλλά τίποτα να διακινδυνεύσει. Ωραία, το υπουργείο (αφού ζορίστηκε από τον anastasiostheodoridis) την ανακάλυψε και ίσως πάει η ειδικότητά της πίσω μερικούς μήνες. Και;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ όντως υπάρχει ζήτημα - και αυτό ως τώρα φαίνεται το πιθανότερο - τότε η Νομαρχία Αθηνών έχει ευθύνη να ασχοληθεί και να κινήσει τις διαδικασίες.

"Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη

δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών (3) μηνών..."

Λογικά θα έχει νομικό τμήμα και μένει να αποδειχτεί πόσο υπάρχει βούληση για ισονομία.

Αν μείνει έτσι το ζήτημα τότε θα μπορούν όλοι να καταφεύγουν σε αυτή τη λογική και φυσικά να μένουν ατιμώρητοι αφού έμειναν και οι προηγούμενοι...Ωραία πράγματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτός από τη δίκαιη διαγραφή από την μια λίστα, οι από κάτω της δεν μπορούν να αναζητήσουν ευθύνες στην κοπέλα (οι αιτήσεις είναι εκεί 2 και 1 χρόνια αντίστοιχα,οπότε μειώνεται και η πιθανότητα λάθους) και στην υπάλληλο της νομαρχίας που δεν τσέκαρε τα στοιχεία?

κ ταυτόχρονα η νομαρχία να αναζητήσει ευθύνες για ψευδή δήλωση?

αν τώρα είναι ωραία αλλάζει το θέμα...θεωρείται βάση του αρ.11,παρ.8,υποσημείωση 88 ότι την ευθύνη φέρει η μονοζυγωτική αδερφή της και λύνεται η παρεξήγηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πάτε καλά ΡΕ

ΕΔΩέχουμε την περίπτωση Κόκκαλη και την " Ψευδή Αίτηση Ιατρού Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου".

Αποτέλεσμα: Έδιωξαν την κοπελιά από το τρίμηνο και συνεχίζει τώρα στο Π.Ι.

Απάντηση στην καταγγελία (εγγράφως στο διοικητή) δεν πήρα ποτέ.

Η κοπελιά ψάχνει ακόμα να μάθει τι έχω εγώ μαζί της και την κατήγγειλα.

Το υπουργείο δεν έκανε και πάλι τίποτα.

Θα το πω για τελευταία φορά....

ΣΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ ΔΕ ΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΥΝΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα μπουρδέλα φίλε μου υπάρχει ο νταβάς που γ..μάει και δέρνει όποιον κάνει κουτσουκέλες και η μαντάμ που πετάει έξω τα κορίτσια από το σπίτι άμα κλέψει κάτι.

Εδώ είμαστε πολλή χειρότερα από το τελευταίο μπουρδέλο της οδού Φυλής.Εδώ κάνει ο καθένας ότι θέλει και ξέρει ότι και να τον πιάσουν δεν θα του κάνουν τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμπερασμα καντε ολοι αιτησεις σε οσες νομαρχιες γουσταρετε! Και μετα σε οποια θεση ανοιξει πρωτη και σας βολευει διοριστειτε.Αν σας ανακαλυψουν απο σποντα (δλδ μεσω του ελεγκτικου μηχανισμου καποιου φορουμ) το πολυ πολυ να διατηρησετε την τελευταια σας αιτηση. Χαμμενοι δεν θα βγειτε. Καλα κοροιδα ειμαστε οσοι ακολουθουμε τους νομους,ωστε να ερχονται συναδελφοι και να μας κοροιδευουν μεσα στα μουτρα μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία λύση υπάρχει ώστε να μην δημιουργούνται τέτοιου είδους προβλήματα.

Την είχα καταθέσει πριν δύο χρόνια στην προϊσταμένη Ν.Π. του ΥΥ&ΚΑ αλλά και πριν 3 μήνες στο νέο προϊστάμενο.

Δυστυχώς δεν υπάρχει η βούληση από κανέναν να εκμηδενίσουν τέτοια φαινόμενα και ο λόγος είναι φανερός. Να μπορούν κάποιοι ημέτεροι να παρανομούν.

Ο ιατρός από την ημέρα που λαμβάνει την άδεια άσκησης επαγγέλματος να εγγράφεται υποχρεωτικά στο Τ.Σ.Α.Υ. και με τον αριθμό μητρώου να μπορεί να δηλώνει ειδικότητα και να συμμετέχει στις προκηρύξεις των αγροτικών.

On line σύστημα με όλες τις λίστες αναμονής απ' όλες τις διευθύνσεις υγείας της χώρας.

Δηλώνοντας στο σύστημα τον αριθμό μητρώου του Τ.Σ.Α.Υ. θα βλέπει ο κάθε αρμόδιος αν υπάρχει άλλη "παράνομη" αίτηση για ειδικότητα καθώς και αν έκανε ειδικότητα ώστε να αφαιρείται το τρίμηνο κατά τη διάρκεια του αγροτικού.

Αλλά άντε να εξηγήσεις σε μερικούς που σκίζουν τα ιμάτιά τους για διαφάνεια τα παραπάνω.

drspeed όταν πριν 2 χρόνια είπα στον Γ.Γ. Δημόσιας Υγείας κ.Β.Ριζά πως διοικεί μπουρδέλο μου είπε πως θα μου κάνει μήνυση αν δεν ανακαλέσω. Αναγκάστηκα λοιπόν και ανακάλεσα λέγοντάς του πως " Ανακαλώ αμέσως γιατί φοβάμαι πως θα με μηνύσουν οι ιδιοκτήτες των μπουρδέλων για εξύβριση".

Η Κικίτσα πάντως ακόμα να μου στείλει μήνυμα, μάλλον θα μου έχει θυμώσει emcolgate

edit: όση ώρα έγραφα...μου έστειλε μήνυμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε iceman, επειδή γνωρίζω πολύ καλά τον προϊστάμενο στη διεύθυνση υγείας στη νομαρχία Αθηνών και υπεύθυνο για τις λίστες αναμονής των ειδικευομένων είμαι 100000% πως δεν παίζει να έδωσε τέτοια απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπερα..παρατηρωντας τις λιστες αναμονης του υπουργειου,ειδα τυχαια οτι μια κοπελα (της οποιας το ονομα θα το αναφερω οταν παω στο υπουργειο και διαπιστωσω οτι οντως 'κατι' υποπτο συμβαινει) εχει δηλωσει την ιδια μερα και γενικο μερος και ειδικο μερος ειδικοτητας...και μαλιστα παρατηρησα οτι οι αριθμοι πρωτοκολου ειναι συνεχομενοι πχ 1234 στο γενικο και 1235 στο ειδικο και κατατεθησαν την ιδια μερα....Εννοειται την Παρασκευη θα ειμαι στο υπουργειο για εξηγησεις και θα απαιτησω να διαγραφει και απο τις δυο λιστες και μαλιστα αν εχει γινει κατι υποπτο θα κινησω διαδικασιες για να εντοπιστει ο υπαλληλος που επετρεψε να γινει αυτο γιατι ολο και καποιο λαμογιο απο εκει μεσα θα την βοηθησε να το κανει...Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σε ποια περιπτωση θα μπορουσε νομιμα να το εχει κανει αυτο??Το μονο που σκεφτομαι ειναι να ειχε δηλωσει γενικο μερος καπου αλλου,να πηρε αγονο αγροτικο και να αποφασισε να διαγραφει απο εκεινο το νοσοκομειο που ειχε δηλωσει,να ξαναγραφτηκε γενικο μερος στο νοσοκομειο που την εχω εντοπισει εγω και την ιδια μερα να γραφτηκε ειδικο μερος με το χαρτι του αγονου....Μονο ετσι ειναι νομιμη η διαδικασια...Απλα μου φαινεται πολυ κουλο να το εχει κανει αυτο.Ή μηπως υπαρχει και αλλη περιπτωση που εγω δεν μπορω αυτη τη στιγμη να σκεφτω και κατηγορω αδικα την κοπελα (γι'αυτο δεν λεω ακομα το ονομα της)???Μπορει να σκεφτει καποιος καποιον αλλο τροπο νομιμο???Την Παρασκευη παντως θα ειμαι στο υπουργειο και αν οντως επιβεβαιωσω οτι εχει γινει κατι παρανομο θα ανακοινωσω το ονομα της...Τασο εσυ που τα ξερεις,μηπως υπαρχει και καποιος αλλος τροπος και αδικα ταλαιπωρουμαι ή οντως ειναι μια ακομα περιπτωση λαμογιας ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερώθηκαν νομαρχίες Αθηνών και Πειραιά καθώς και το αρμόδιο γραφείο του Υπουργείου Υγείας.

Βάσει νόμου παραμένει σε ισχύ η μεταγενέστερη αίτηση, αυτή της νομαρχίας Αθηνών για το Νοσοκομείο "Ελπίς".

Το υπουργείο θα ζητήσει από τη Νομαρχία Πειραιά να διαγραφεί η αίτηση για το Π.Γ.Ν. "Τζάνειο".

ο νομος τι λεει για καποιον που δηλωνει ταυτοχρονα γενικο μερος πχ χειρουργικη και γενικο μερος πχ, ορθοπεδικη?λογικα πρεπει να διαγραφεται και απο τις δυο λιστες και να ξεκιναει απο την αρχη να ξαναδηλωσει γενικο μερος..θα ηθελα να δω το φεκ επ'αυτου,ετσι ωστε οταν παω στη νομαρχια να ειμαι πληρως ενημερωμενος για να μη μπορουν να μου δικαιολογηθουν αυτοι εκει στη νομαρχια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.