Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Διπλοεγγραφη στη λιστα αναμονής;


Recommended Posts

Αν δεν έχει καταθέσει χαρτί για το άγονο τότε απλά θα τον διαγράψουν από την ορθοπεδική γιατί χαρτί έναρξης χειρουργικής αποκλείεται να έχει πάει αφού είναι ακόμα σε αναμονή.

Ένας ακόμα τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο και να μή φταίει κάποιος υπάλληλος είναι να ξεκίνησε κάπου χειρουργική, να παραιτήθηκε και να πήγε μετά να δήλωσε και τα 2 μαζί.Σε αυτή την περίπτωση δεν φταίει 100% ο υπάλληλος αλλά και πάλι είναι λαμογιά και κινείται στα όρια (αν δεν τα ξεπερνά)τις νομιμότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Last Reply

'Αν δεν έχει καταθέσει χαρτί για το άγονο τότε απλά θα τον διαγράψουν από την ορθοπεδική γιατί χαρτί έναρξης χειρουργικής αποκλείεται να έχει πάει αφού είναι ακόμα σε αναμονή.' -Δηλαδη δεν καταλαβα,σε αυτη την περιπτωση ποια κυρωση θα εχει??καμια..????Δηλαδη εγω που εχω δηλωσει γενικο μερος ,να παω να δηλωσω και ειδικο για να τρεχει η αναμονη και να κερδισω 3-4 χρονακια και αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και με πιασουν ,απλα με διαγραφουν απο το ειδικο μερος...Αρα μονο να κερδισω εχω,οχι να χασω,αρα ας το κανουμε ολοι αυριο το πρωι εμεις οι μαλακες που παμε με το σταυρο στο χερι...Και δεν καταλαβα,ποιος ειναι αυτος ο υπαλληλος που δεχτηκε να την γραψει στο ειδικο χωρις να εχει βεβαιωση οτι ξεκινησε το μερικο κομματι???? "να ξεκίνησε κάπου χειρουργική, να παραιτήθηκε και να πήγε μετά να δήλωσε και τα 2 μαζί...είναι λαμογιά και κινείται στα όρια (αν δεν τα ξεπερνά)τις νομιμότητας.."Αποκλειεται αυτο να ειναι νομιμο..Αρα ,τι κυρωσεις εχει ?Δεν πρεπει να διαγραφει οεο??? Ωρες ωρες νιωθω ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Ωρες ωρες νιωθω ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ!!!

Γουέλκαμ του Γκρης. emgreece

Στα παραπάνω ποστ αναφέρονται παρόμοιες περιπτώσεις διπλοεγγραφής σε λίστες που κάποιος συνάδελφος ανακάλυψε τυχαία και τις κατήγγειλε. Κανένας κεντρικός μηχανισμός ελέγχου αυτών που παρανομούν και φυσικά καμία ποινή στους "απρόσεκτους" συναδέλφους γιατί ως γνωστόν "κόρακας κοράκου (βλ. ημέτερος ημετέρου) μάτι δε βγάζει". Όπως και να 'χει κανε την καταγγελία και ενημέρωσέ μας για τυχόν ευφάνταστες εξηγήσεις που θα σου δώσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μονο που σκεφτομαι ειναι να ειχε δηλωσει γενικο μερος καπου αλλου,να πηρε αγονο αγροτικο και να αποφασισε να διαγραφει απο εκεινο το νοσοκομειο που ειχε δηλωσει,να ξαναγραφτηκε γενικο μερος στο νοσοκομειο που την εχω εντοπισει εγω και την ιδια μερα να γραφτηκε ειδικο μερος με το χαρτι του αγονου....Μονο ετσι ειναι νομιμη η διαδικασια...Απλα μου φαινεται πολυ κουλο να το εχει κανει αυτο.

Αν και μόνη σου απαντάς ποια μπορεί να είναι η λύση βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.

Στο υπουργείο τι θα πας να κάνεις; Βόλτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο υπουργειο θα παω να μαθω αν εχει παρει αγονο Τασο....

:splaaaats:

Ποια διαδικασία θα ακολουθήσεις για να μάθεις αυτό που επιθυμείς;

Το μηχάνημα στην είσοδο του υπουργείου με τις επιλογές "ειδικευόμενοι-αγροτικοί" έχει χαλάσει και δεν μπορείς να κάνεις τέτοιο έλεγχο. :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς μιλάμε για το ίδιο άτομο??

όποιος συναδελφος είναι στη λίστα αναμονής σε κάποιο απο τα δυο νοσοκομεία, ας το διερευνήσει καλύτερα.Το ανακάλυψα τυχαία και δε μπορούσα να μη το δημοσιοποιήσω, καθως αν μιλάμε για διπλοεγγραφή σε λίστα αναμονής της νομαρχίας Αθηνών , που το σύστημα ειναι κ μηχανογραφημένο :anavwfwties:

ΚΑΤ ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ

6 Αναμονή ΦΙΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

19804 26-10-10

ΠΛΗΡΗΣ

και

6ο ΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

11 Αναμονή ΦΙΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

11168 13-05-09

ΠΛΗΡΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ο συνάδελφος δήλωσε την προηγούμενη Τρίτη Νευροχειρουργική (κομμάτι και πλήρη) και η προηγούμενη αίτηση για πλαστική χειρουργική θα διαγραφεί σήμερα, άλλωστε εκ του νόμου δεν ισχύει η μεταγενέστερη αίτηση.

Επίσης δε θα μπορούσε να διοριστεί στην Πλαστική Χειρουργική αφού δε θα μπορούσε να καταθέσει πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης 2 ετών από τη χειρουργική, αλλά μόνο 1,5 έτους για Νευροχειρουργική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος έπεσαν στην αντίληψή σου οι δύο συνάδελφοι που βρίσκονται στο Νοσοκομείο "Συγγρός" στη Δερματολογία, ως "αναμονή" και "υπεράριθμοι".

Είναι νομιμότατοι και οι δύο, αφού το επιτρέπει ο νόμος. Όταν και άμα εγκριθεί η αίτησή τους από την επιτροπή του ΥΥ&ΚΑ ως υπεράριθμοι τότε θα διαγραφούν από τη θέση "αναμονή". Αν δεν εγκριθεί η αίτησή τους τότε θα διαγραφούν από "υπεράριθμοι" και θα περιμένουν στην "αναμονή".

Τώρα κατάλαβες γλυκιά μου....kalakrasia.

Αν και αυτή η απάντηση δε σου αρέσει και θες πιο σοβαρή.....δεν έχεις παρά να σηκώσεις το τηλέφωνο και να σχηματίσεις το νούμερο του υπουργείου ή κάποιας νομαρχίας. :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος έπεσαν στην αντίληψή σου οι δύο συνάδελφοι που βρίσκονται στο Νοσοκομείο "Συγγρός" στη Δερματολογία, ως "αναμονή" και "υπεράριθμοι".

Είναι νομιμότατοι και οι δύο, αφού το επιτρέπει ο νόμος. Όταν και άμα εγκριθεί η αίτησή τους από την επιτροπή του ΥΥ&ΚΑ ως υπεράριθμοι τότε θα διαγραφούν από τη θέση "αναμονή". Αν δεν εγκριθεί η αίτησή τους τότε θα διαγραφούν από "υπεράριθμοι" και θα περιμένουν στην "αναμονή".

Τώρα κατάλαβες γλυκιά μου....kalakrasia.

Αν και αυτή η απάντηση δε σου αρέσει και θες πιο σοβαρή.....δεν έχεις παρά να σηκώσεις το τηλέφωνο και να σχηματίσεις το νούμερο του υπουργείου ή κάποιας νομαρχίας. :angry:

ευχαριστω πολυ Τασο.Καλη ψηφο emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ υπάρχει και υπεράριθμος στη Δερματολογία που είναι ταυτόχρονα σε λίστες 2 νοσοκομείων σε αναμονή.

Μήπως στο ένα είναι πλήρη και στο άλλο μερική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ υπάρχει και υπεράριθμος στη Δερματολογία που είναι ταυτόχρονα σε λίστες 2 νοσοκομείων σε αναμονή.

Μήπως στο ένα είναι πλήρη και στο άλλο μερική;

Ναι Τάσο ισχύει αυτό που λες,παρόλο που δεν ξέρω ακριβώς το νόμο μου φάνηκε υπερβολικό να είναι σε αναμονή ως υπεράριθμος και στις 2 λίστες.

Τι να πω? Δικό μου το λάθος αν είναι έτσι. Θα ήθελα να βρω το νόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω σε μια λίστα συνάδελφο που πρόσφατα διορίστηκε για συνέχιση παθολογίας σε μεγάλο νοσοκομείο της αθήνας και ένα μήνα μετά έκανε αίτηση για αιματολογία στο ίδιο νοσοκομείο. Είναι διορισμένη στην παθολογία και υπό διορισμό στην αιματολογία, όπου αναγράφεται ως έτοιμη. Πήρα στο νοσοκομείο και δεν έχουν λέει τα ονόματα οπότε δεν ξέρουν, η νομαρχία δεν απαντάει βέβαια. Φαντάζομαι μπορεί να το κάνει και απλά να πληρώνεται μόνο τις εφημερίες της στην αρχή της αιματολογίας της για όσο διάστημα έκανε παραπάνω παθολογία. Είναι νόμιμο να παραμένει όμως στην παθολογία εφόσον είναι υπό διορισμό στην αιματολογία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για διαφωτήστε με λίγο, διαβάζωντας τα προηγούμενα ποστ κατάλαβα πως στην ουσία αν κάποιος είναι γραμμένος σε 2-3-4 ...λίστες αναμονής για τελικό (πλήρη) κομμάτι, το μόνο που συνβαίνει είναι να τον ξεγράψουν από τις προηγούμενες και αυτό ΑΝ το ανακαλύψει κάποιος?

Μου φαίνεται πιο δίκαιο να παραμένει σε ισχύ μόνο η πρώτη δήλωση.

Ας πάω κι εγώ να γραφτώ σε 2-3 και όπου ανοίξει πιο γρήγορα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Νομαρχία Αθηνών, Κεντρικός Τομέας

1ο ΙΚΑ, Ειδικότητα Καρδιολογία

Ο συνάδελφος Λανίτης Μιχαήλ δήλωσε πλήρη ειδικότητα στις 13/1/2010.

5209259688_19c18c4b36_b.jpg

Μάλλον θα ξέχασε πως 5 ημέρες νωρίτερα πέρασε και από τη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής και δήλωσε πλήρη ειδικότητα καρδιολογίας στο Ασκληπιείο Βούλας emeleos

5208674013_30124608b7_b.jpg

Η δήλωση για το Ασκληπιείο Βούλας είναι άκυρη πλέον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρόπος δήλωσης ιατρικής ειδικότητας - Θεσσαλονίκη 26/11/2010

Αξιότιμε Κύριε Υπουργέ,

Διαβάζω καθημερινά στον ημερήσιο τύπο αλλά και στο διαδίκτυο αναφορές που γίνονται στο τρόπο απόκτησης ιατρικής ειδικότητας. Αρμόδιοι του υπουργείου, υφιστάμενοί σας, υπηρεσιακοί παράγοντας, υπάλληλοι του αρμόδιου τμή...ματος ειδικοτήτων, υπάλληλοι στις διευθύνσεις υγιεινής νομαρχιών αρμόδιοι για τις ειδικότητες να αναφέρονται στον τρόπο που μπορούν να ασκήσουν την ειδικότητα οι συνάδελφοι ιατροί.

Δε θα ήθελα να εκφράσω προσωπική άποψη για την αχανή νομοθεσία που συνεχώς αλλάζει αυθαίρετα και αναγκάζει σε μεγάλες αναμονές τους συναδέλφους αλλά στο ήδη υπάρχων σύστημα δήλωσης ειδικότητας που δυστυχώς δίνει τη δυνατότητα στον κάθε συνάδελφο να παρανομεί χωρίς καμία κύρωση ως προς τη δήλωση που κάνει.

Είναι καθημερινό πλέον φαινόμενο να γινόμαστε μάρτυρες παράνομων εγγραφών σε λίστες αναμονής συναδέλφων κάτι το οποίο θα ήταν πολύ εύκολο να διαπιστωθεί από τις αρμόδιες αρχές αν υπήρχε on-line σύνδεση όλων των διευθύνσεων υγιεινής με δικλίδες ασφαλείας κατά τη δήλωση ειδικότητας.

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία στην εποχή του διαδικτύου και της μηχανοργάνωσης να δηλώνουν ειδικότητα οι συνάδελφοι σε όποια νομαρχία θέλουν, όσες φορές το επιθυμούν και οι υπεύθυνοι να μην λαμβάνουν μέτρα.

Το ακόμα δυσάρεστο είναι πως και όταν γίνονται κάποιες καταγγελίες η μόνη «ποινή» είναι η διαγραφή τους από τις προγενέστερες λίστες κάτι που το ορίζει η κείμενη νομοθεσία.

Η νομοθεσία όμως ορίζει πως η αίτηση-υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνει ο ιατρός για τη σειρά ειδικότητας έχει κυρώσεις σε περίπτωση ψευδούς δηλώσεως, από 3 μήνες έως 10 χρόνια.

Και σας ερωτώ Κύριε Υπουργέ, προτίθεστε να λάβετε μέτρα ώστε να σταματήσει ο παράλογος αυτός τρόπος δήλωσης ειδικότητας εκ μέρους των ιατρών που οδηγεί σε άνιση αντιμετώπιση από τη μεριά της πολιτείας;

Σίγουρα όλα τα παραπάνω δε θα με απασχολούσαν αν ως πολιτισμένη χώρα είχαμε φτάσει στο σημείο να θεσπίσουμε εξετάσεις για την άσκηση της ειδικότητας των νέων ιατρών.

Με εκτίμηση,

Αναστάσιος Θεοδωρίδης

Ειδικευόμενος Ιατροδικαστικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με χθεσινό αριθμό πρωτοκόλλου στο υπουργικό γραφείο μετά από συνεννόηση με τον διευθυντή του γραφείου του και με κοινοποίηση στο γραφείο του προϊσταμένου της Δ/νσης Προσωπικού Νομικών Προσώπων κ. Μπραβάκου και στο Τμήμα Δ' (ειδικευόμενων ιατρών) στην κα Αρβανίτου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χιλια συγχαρητηρια τασο και ακόμα πιο πολύ...τιμα τον κλάδο να υπάρχουν τετοιοι συνάδελφοι, παρακολουθώ τη παρουσία σου στο φορουμ χρονια.Μπράβο και παλι .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιπροσθέτως, μήπως θα έπρεπε βάσει των παραπάνω που αναφέρει ο συνάδελφος Θεοδωρίδης ,να ασκηθούν και ενστάσεις από ιατρούς που έχουν έννομο συμφέρον?

Αποδέκτες βέβαια οι ίδιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τσαγκαρουλάκη Λητώ, δηλωμένη στα δύο νοσοκομεία του Λασιθίου για χειρουργική.

Καταρχας καλησπερα.Θα μιλησω για τον εαυτο μου.Ποτε δεν υπηρξα διπλοεγγεγραμενη σε λιστα αναμονης.Η αρχικη μου δηλωση ηταν στο Νοσοκομειο Αγ.Νικολαου για την ειδικοτητα της Χειρουργικης με αριθμο πρωτοκόλλου 6854/12/2/08.

Στις 30/5/08 αλλαξα αυτη τη δηλωση και πρωτα ακυρωσα την αιτηση μου για το Νοσοκομείο Αγ.Νικολαου με αριθμο πρωτοκόλλου ακυρωσης 17850/30/5/08 και στη συνεχεια δήλωσα για το Νοσοκομείο Ιεραπετρας, παλι Χειρουργική με αριθμο πρωτοκόλλου της νέας αιτησης 17851/30/5/08(σημειωνω οτι μου κοστισε 2 μηνες αναμονης παραπανω για τη χειρουργικη και ενα ετος παραπανω για το επομενο κομματι αυτη η αλλαγη μου).Οπως βλεπετε και απο τους αριθμους, προηγηθηκε η διαγραφη της νεας αιτησης.Θα ηταν αλλοστε νομιζω παραλογο να εχω γραφτει ταυτοχρονα σε 2 νοσοκομεια της ιδιας Νομαρχιας ακομα και αν το ηθελα.

Δε γνωρίζω για ποιο λογο στο ιντερνετ ειχα περαστει 2 φορες, ομως πρεπει να μιλαμε παντα με δεδομενα και αποδειξεις.

Την υπαρξη του συγκεκριμενου topic δεν τη γνωριζα μεχρι πριν απο λιγο καιρο και γιαυτο και απαντω τωρα εστω και αργα.

Λυπαμαι για τις διπλοεγγραφες που γινονται και κυριως για το γεγονος οτι δεν υπαρχει μηχανισμος ελεγχου και καλουμαστε εμεις να παιρνουμε ρολους αστυνομευσης (βαζω ολους και τον εαυτο μου μεσα)που νομιζω δε χαροποιουν κανενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπάθησα να βρω το αντίστοιχο θέμα όπου έγινε συζήτηση για την "διπλοεγγραφή" που εμφανιζόταν εκείνη την περίοδο στις λίστες της νομαρχίας Λασιθίου. Όσο μπορώ να θυμάμαι είχε θέσει το ερώτημα ο sleepwalker για το ποιος συνάδελφος είναι σε δύο λίστες στη συγκεκριμένη νομαρχία. Παρατηρώντας τις λίστες διαπίστωσα πως ήσουν και στις δύο λίστες. Την επομένη ενημερώθηκε η νομαρχία η οποία και μου είπε πως ξέχασαν να σε διαγράψουν από τη μία λίστα, μάλιστα είχα ζητήσει σε τι αναφέρεται το έγγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου 17850/2008 ώστε να διαπιστώσω εάν έγινε διαγραφή πριν την δεύτερη δήλωση. Στο ερώτημα αυτό δεν έλαβα απάντηση αφού δεν είχα δικαίωμα να μάθω.

Κανείς δε μπορεί να γνωρίζει εάν κάποιος έκανε αίτηση διαγραφής και αν το λάθος οφείλεται στην απροσεξία κάποιου υπαλλήλου, όφειλες όμως κι εσύ να το ελέγξεις ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα. Την επομένη μέρα που δημοσιεύτηκε το θέμα στο greekmeds διαγράφτηκες και από την αρχική σου λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.