Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Διπλοεγγραφη στη λιστα αναμονής;


Recommended Posts

Δηλαδή διορίστηκες πρώτα σε αυτό με την πλήρη;;; :o :o

Η αίτηση παραμένει, μέχρι να έρθει η ώρα διορισμού σε αυτό με τη μερική και να την αρνηθείς. Αλλά αφού διορίστηκες για πλήρη καλό θα ήταν να την αποσύρεις, απλά και μόνο για να μπορούν οι συνάδελφοι που ακολουθούν στο νοσοκομείο με τη μερική ή που θα ήθελαν να δηλώσουν εκεί, να έχουν μια πιο σωστή εκτίμηση του χρόνου αναμονής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Last Reply

Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο:

Ολοι αυτοί που έχουν βυσμα / είναι παράνομοι / κάνουν π**στιές, βρίσκονται πριν απο μας στη λίστα αναμονής.. Κανείς μετα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο:

Ολοι αυτοί που έχουν βυσμα / είναι παράνομοι / κάνουν π**στιές, βρίσκονται πριν απο μας στη λίστα αναμονής.. Κανείς μετα!

Αν ήταν μετά από εσάς στις λίστες δεν θα ήτανε ούτε βύσματα, ούτε παράνομοι, ούτε θα κάνανε πουστιές.

ΜΑΛΑΚΕΣ θα ήτανε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Ειμαι σε αναμονη στη χειρουργικη στο Τζανειο και υπαρχει μια συναδελφος μπροστα μου στη λιστα που εχει δηλωσει πληρη ειδικοτητα και σε νοσοκομειο της αθηνας .Ειναι δυνατον να ειναι λαθος της νομαρχιας πειραια? Αν οχι πως πρεπει να κινηθω? η αιτηση στη νομαρχια αθηνων ειναι μεταγενεστερη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δανείζομαι την απάντηση της Christie... ελπίζω να μην πειράζει! να βοηθήσω θέλω!

"Ενιαία τοποθέτηση σημαίνει ότι ενώ για την ολοκλήρωση της ειδικότητας απαιτείται παρακολούθηση σε διάφορα τμήματα-κλινικές, κάνεις μόνο 1 αίτηση για όλη την ειδικότητα και μετά το νοσοκομείο σε στέλνει διαδοχικά σε κάθε απαιτούμενο τμήμα.

Π.χ. για την αναισθησιολογία απαιτείται συνολική άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

30 μήνες αναισθησία στις βασικές χειρουργικές ειδικότητες (γενική χειρουργική, ουρολογία, ορθοπεδική, ΩΡΛ/γία, κ.λπ.)

3 μήνες καρδιολογία

3 μήνες πνευμονολογία

3 μήνες μαιευτική αναισθησία

3 μήνες αναισθησία στη θωρακοχειρουργική

3 μήνες αναισθησία στη νευροχειρουργική

3 μήνες παιδοαναισθησία

6 μήνες μονάδα εντατικής θεραπείας

3 μήνες επείγουσα προνοσοκομειακή ιατρική (ΕΚΑΒ)

3 μήνες κατ' επιλογήν ιατρείο πόνου ή καρδιοχειρουργική αναισθησία.

Όποιος θέλει να κάνει αναισθησιολογία κάνει αίτηση για την ειδικότητα αυτή και το νοσοκομείο φροντίζει να περάσει από όλα τα απαραίτητα στάδια (δεν δηλώνει δηλ κ καρδιολογία, πνευμονολογία κλπ)

Ειδικότητες που γίνονται με ενιαία τοποθέτηση είναι η ακτινολογία, η αναισθησιολογία, η γενική ιατρική, η παιδιατρική, η οφθαλμολογία, η πνευμονολογία (πιθανώς να ξεχνάω κάποιες). Για τις ειδικότητες αυτές μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα 2 αιτήσεις (μια σε νοσοκομείο που να δίνει πλήρη κ η άλλη σε νοσοκομείο που δίνει μερική). Συνήθως τα νοσοκομεία που δίνουν πλήρη ειδικότητα βρίσκονται στις μεγάλες πόλεις.

Η παθολογία και η γενική χειρουργική γίνονται επίσης με ενιαία τοποθέτηση, αλλά έχεις το δικαίωμα να κάνεις μόνο 1 αίτηση κάθε φορά.

Αν θέλεις να γίνεις παθολόγος

-ή θα κάνεις 1 αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη παθολογία (5 χρόνια) και θα πας μόνο εκεί

-ή θα κάνεις αρχικά αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει μερική (από 1 μέχρι 3 χρόνια δίνουν) και όταν ανοίξει η θέση σου, τότε θα κάνεις αίτηση κ σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ώστε να συνεχίσεις εκεί

Στην Θεσσαλονίκη όλα τα γενικά νοσοκομεία δίνουν πλήρη παθολογία. Επίσης το λοιμωδών, το Θεαγένειο και το ψυχιατρείο δίνουν μερική (από 2 χρόνια νομίζω).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι, μην διστάσεις να ρωτήσεις ό,τι άλλο θέλεις"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι σε αναμονη στη χειρουργικη στο Τζανειο και υπαρχει μια συναδελφος μπροστα μου στη λιστα που εχει δηλωσει πληρη ειδικοτητα και σε νοσοκομειο της αθηνας .Ειναι δυνατον να ειναι λαθος της νομαρχιας πειραια? Αν οχι πως πρεπει να κινηθω? η αιτηση στη νομαρχια αθηνων ειναι μεταγενεστερη

η συναδελφος ειναι παρανομη. κανε επισημη καταγγελια στο υπουργειο και τις αντιστοιχες νομαρχιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στις λίστες αναμονής πάντως δεν είδα κάποια παρανομία!

Στο Τζάνειο για Χ/ΚΗ περιμένουν 4 κοπέλες. Σωστά;

Κανένα από τα ονόματά τους δεν υπάρχει στη λίστα αναμονής της Χ/ΚΗΣ στη Νομαρχία της Αθήνας.

Μου ξέφυγε κάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι σε αναμονη στη χειρουργικη στο Τζανειο και υπαρχει μια συναδελφος μπροστα μου στη λιστα που εχει δηλωσει πληρη ειδικοτητα και σε νοσοκομειο της αθηνας .Ειναι δυνατον να ειναι λαθος της νομαρχιας πειραια? Αν οχι πως πρεπει να κινηθω? η αιτηση στη νομαρχια αθηνων ειναι μεταγενεστερη

Δίκαιο έχεις αλλά δε καταλαβαίνω το τι φοβάσαι και δεν το καταγγέλεις επώνυμα

Σχετικό θέμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεοδωρολέα Κυριακή του Δημητρίου (παράνομη εγγραφή σε λίστα αναμονής)

Θεοδωρολέα Κυριακή του Θεοδώρου

Δήλωσε πλήρη ειδικότητα Γενικής Χειρουργικής στις 6/8/2008 με αριθμό πρωτοκόλλου Νομ. Πειραιά 7650 στο Π.Γ.Ν. ¨"Τζάνειο Πειραιά και σήμερα βρίσκεται στη λίστα αναμονής στη θέση νούμερο 14.

4782978058_209b5983cb_b.jpg

Στις 3/4/2009 η ίδια συνάδελφος δήλωσε για πλήρη ειδικότητα Γενικής Χειρουργικής και στο Νοσοκομείο "Ελπίς" με αριθμό πρωτοκόλλου Νομ. Αθηνών 8733 και σήμερα βρίσκεται στη λίστα αναμονής στη θέση 5.

4782356603_d567ecbc24_b.jpg

Υ.Γ. Αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ ενημερώστε να σβήσω το θέμα και να ζητήσω συγγνώμη από τη συνάδελφο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνάδελφος ενημερώθηκε ήδη και πιστεύω σύντομα να διαβάσει το θέμα και ελπίζω να μας απαντήσει.

Επαναλαμβάνω πως αν κάπου κάνω λάθος που δεν το έχω καταλάβει ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το φτάσεις μέχρι το τέλος (στην περίπτωση που αποδειχτεί ότι έχεις δίκιο) και δε μείνεις σε μία καταγγελία στο φόρουμ, τότε πολλά μπράβο, όχι μόνο ένα. Κι αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι όταν εντοπίζουμε κάτι αντίστοιχο. Με τόσα που γίνονται με τις θέσεις ειδικότητας αλλά και τα αγροτικά, απορώ γιατί ποτέ δεν ακούγονται ονόματα. Κι αν ακουστεί κάποιο, κομήτης είναι, ποτέ δε μαθαίνουμε αν υπάρχει δικαιολογία για την ατυπία αλλά ούτε μαθαίνουμε την κατάληξη της ιστορίας. Κατά ένα μαγικό τρόπο, όλα θάβονται στη σιωπή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, ένας ελεγκτικός μηχανισμός δεν υπάρχει σ αυτό το κράτος;;; emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το φτάσεις μέχρι το τέλος (στην περίπτωση που αποδειχτεί ότι έχεις δίκιο) και δε μείνεις σε μία καταγγελία στο φόρουμ, τότε πολλά μπράβο, όχι μόνο ένα. Κι αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι όταν εντοπίζουμε κάτι αντίστοιχο. Με τόσα που γίνονται με τις θέσεις ειδικότητας αλλά και τα αγροτικά, απορώ γιατί ποτέ δεν ακούγονται ονόματα. Κι αν ακουστεί κάποιο, κομήτης είναι, ποτέ δε μαθαίνουμε αν υπάρχει δικαιολογία για την ατυπία αλλά ούτε μαθαίνουμε την κατάληξη της ιστορίας. Κατά ένα μαγικό τρόπο, όλα θάβονται στη σιωπή.

Δε συνηθίζω να μένω σε καταγγελίες στο forum. Ενημερώνω τις αρμόδιες αρχές και αυτές αποφασίζουν.

Λογικό να μη γνωρίζεις αφού είσαι νέο μέλος, αλλά εδώ μέσα έχουν γραφεί αρκετά ονόματα ειδικευόμενων και αγροτικών που παρανόμησαν. Το λυπηρό είναι οι κυρώσεις που έχουν, ή μάλλον καλύτερα που δεν έχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο σου και καλά έκανες και δε νομίζω ότι έχεις κάνει λάθος πουθενά εκτός και έχουν κάνει λάθος οι της νομαρχίας σε ημερομηνίες, σε πρωτόκολλα, σε συνωνυμία ή ξέχασαν να γράψουν αλλαγή λίστας βρε αδερφέ...

Πάντως επειδή είμαι γκρινιάρα θα καταθέσω το παράπονό μου γιατί όταν εγώ τόλμησα να θίξω περιστατικό συναδέλφου (χωρίς καν να ονοματίσω ή να φωτογραφίσω) που μπήκε στο λαϊκό υπεράριθμη για να συμπληρώσει χρόνο παθολογίας αφού ήδη είχε πάρει απόσπαση στο αγροτικό και αναγνώρισε κι εκείνο το χρόνο, έπεσαν όλοι να με φάνε δημοσίως και prive. Σας πληροφορώ πως όταν το κατήγγειλα επίσημα αυτό εκεί που έπρεπε, οι υπάλληλοι γελούσαν αφού φυσικά αρνήθηκαν να μου δώσουν τις οποιεσδήποτε πληροφορίες για την ασθένεια την οποία χρησιμοποίησε για να περάσει επιτροπή για να καταλήξουν να μου πουν τι ψάχνω να βρω, αυτούς δεν τους αγγίζει κανείς και ότι πρέπει να βάλω δικηγόρο να τον πληρώσω από την τσέπη μου και να μπλέξω σε ένα πανηγύρι εκατέρωθεν αγωγών κλπ λες κι είναι προσωπικό μου θέμα ή το κάνω από εμπάθεια. Ναι ακόμα και το δημόσιο κράξιμο καλό κάνει καμιά φορά γιατί έστω κι αν αυτοί που έχουν τεράστιες "πλάτες" δεν ιδρώνουν και συνεχίζουν να παρανομούν μπροστά μας, υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που μπορεί να συμμαζευτούν αν ξέρουν ότι ανά πάσα στιγμή το όνομά τους θα φιγουράρει κάπου που θα το δουν πολλοί. Και η συγκεκριμένη πιστέψτε με κόβεται γιατί στο αγροτικό κάθε μέρα η μοναδική της ενασχόληση ήταν να τρέχει από όροφο σε όροφο να σβήνει με Blanco το όνομά της από καταγγελίες που κολλούσαν στα ασανσέρ άλλοι συνάδελφοι και νομίζει ότι φεύγοντας από τη μικρή της κοινωνία, μπορεί να χαθεί στο πλήθος της Αθήνας και να συνεχίσει να έχει αγκαζέ τους βουλευτάδες φίλους του μπαμπάκα της και να προγραμματίζει τη ζωούλα της και την ειδικότητά της όπως της γουστάρει εις βάρος άλλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@drkg

Aντί να γράψεις όλο αυτό το έπος, γιατί δε γράφεις απλώς το όνομα της και τη συγκεκριμένη παρανομία που εντόπισες στις κινήσεις της?

Και πραγματικά δεν κατανοώ αυτό που μας λες ότι κατήγγειλες εκεί που έπρεπε αλλά οι ιθύνοντες και δε σου έδωσαν επίσημη απάντηση και γελούσαν. Πώς το ανέχεσαι κάτι τέτοιο και αρκείσαι να μυξοκλαίγεσαι αόριστα ;

Γιατί δε δημοσιεύεις το όνομά της και τις παράνομες κινήσεις της; Κατήγγειλε και την αρχή την οποία ενημέρωσες αλλά αδράνησε. Ξεκίνα από εδώ. Δε χρειάζεται να πεις το όνομα το δικό σου. Απλώς κατήγγειλε την παρανομία και την αδράνεια της υπεύθυνης αρχής αντίστοιχα. Αν όσα λες είναι αλήθεια, μια παράνομη πράξη η οποία μπορεί να επαληθευτεί ανά πάσα στιγμή θα καταγγείλεις, δε θα κάνεις κάποιο κακό ούτε θα δυσφημίσεις. Γεγονότα θα παραθέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ μέσα έχουν γραφεί αρκετά ονόματα ειδικευόμενων και αγροτικών που παρανόμησαν. Το λυπηρό είναι οι κυρώσεις που έχουν, ή μάλλον καλύτερα που δεν έχουν.

1.Μπορείς να με παραπέμψεις στα άρθρα αυτά; Θα με ενδιέφερε να συλλέξω τα ονόματα.

2.Με ποιο πρόσχημα δεν υπήρξαν κυρώσεις αν υπήρξαν κινήσεις επαληθευμένα παράνομες; Ποια ήταν η επίσημη απάντηση από τις αρμόδιες αρχές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Τσαγκαρουλάκη Λητώ, δηλωμένη στα δύο νοσοκομεία του Λασιθίου για χειρουργική.

2. Καλαϊτζή Πόπη, έπαρχος Λαγκαδά και συγχρόνως ειδικευόμενη χειρουργικής στο ΑΧΕΠΑ.

3. Κόκκαλη Ελευθερία, αγροτικός στην Άρτα που ενώ έκανε ειδικότητα στο Γ.Ν. Άρτας έκανε και τρίμηνη εκπαίδευση στο ίδιο νοσοκομείο.

Τώρα που το προσέχω....ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ :anavwfwties:

Θα με ενδιέφερε να συλλέξω τα ονόματα.

Συλλέκτης είσαι; :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με κλινικές που αναγνωρίστηκαν να δίνουν πλήρη χρόνο ειδίκευσης ενώ ως τώρα έδιναν μόνο ένα μέρος της.

Όταν κάποιος κάνει πχ χειρουργική 2 χρόνια σε κάποιο νοσοκομείο που δίνει μόνο 2 χρόνια και αυτή η κλινική αναγνωριστεί για πλήρη ειδικότητα τότε ο ειδικευόμενος μπορεί να επιλέξει αν θα κάνει μόνο τα 2 χρόνια που είχε δηλώσει εξ αρχής ή αν θα κάνει όλη την ειδικότητα εκεί.

Ενδέχεται λοιπόν να δείτε κάποιους να είναι διορισμένοι σε ένα νοσοκομείο για 2 χρόνια πχ κάποιας ειδικότητας την ώρα που αυτό δίνει πλήρη χρόνο ειδίκευσης και ταυτόχρονα να είναι στην αναμονή σε δεύτερο νοσοκομείο που δίνει και αυτό πλήρη χρόνο για συνέχιση.

Μπορεί επίσης οι ίδιοι να διάλεξαν πλήρη ειδίκευση στο πρώτο νοσοκομείο και είτε λόγο λάθους είτε λόγο αμέλειας να μήν έχουν διαγραφεί από την άλλη λίστα.

Μη συγχέεται αυτούς με τα πραγματικά λαμόγια γιατί από ότι βλέπω πάνω στον ενθουσιασμό να βγουν τα λαμόγια στην φόρα, θα ακουστούν και ονόματα συναδέλφων που δεν έχουν καμία ανάμιξη. Όποιος έχει κάποια υπόνοια για κάποιον καλύτερα να το ψάχνει λίγο μόνος του, ρωτώντας πρώτα στην αρμόδια νομαρχία και μετά να βγάζει ονόματα στον αέρα.

Υ.Γ. Δεν έχω καμία σχέση με κάποιον που έχει αναφερθεί το όνομά του εδώ αλλά δεν θέλω να δω να τρωγόμαστε μεταξύ μας μόνο και μόνο από κάποια λανθασμένη εντύπωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σε αναμονή και στα δύο.

Εκκρεμούν δύο αιτήσεις γενικής χειρουργικής.

Επιτρέπεται; Κάνω κάπου κάποιο λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα παραπάνω δεν γράφτηκαν για εσένα.....

Ξέρω ότι έχεις τις γνώσεις για να μη κάνεις τέτοια λάθη.

Μιλάω για όποιον δει κάτι περίεργο και αρχίζει να λέει διάφορα πριν καν ρωτήσει.

Σε αυτό που λες δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια νομιμοποιητική εξήγηση, ακόμα και με άγονο αγροτικό δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να βάλει 2 νοσοκομεία για χειρουργική ή παθολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερώθηκαν νομαρχίες Αθηνών και Πειραιά καθώς και το αρμόδιο γραφείο του Υπουργείου Υγείας.

Βάσει νόμου παραμένει σε ισχύ η μεταγενέστερη αίτηση, αυτή της νομαρχίας Αθηνών για το Νοσοκομείο "Ελπίς".

Το υπουργείο θα ζητήσει από τη Νομαρχία Πειραιά να διαγραφεί η αίτηση για το Π.Γ.Ν. "Τζάνειο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερώθηκαν νομαρχίες Αθηνών και Πειραιά καθώς και το αρμόδιο γραφείο του Υπουργείου Υγείας.

Βάσει νόμου παραμένει σε ισχύ η μεταγενέστερη αίτηση, αυτή της νομαρχίας Αθηνών για το Νοσοκομείο "Ελπίς".

Το υπουργείο θα ζητήσει από τη Νομαρχία Πειραιά να διαγραφεί η αίτηση για το Π.Γ.Ν. "Τζάνειο".

Έχω μία ερώτηση εδώ...

Πάει καιρός από τότε που δήλωσα ειδικότητα και δε θυμάμαι...

Όταν δηλώνει κάποιος στη Δ/νση Υγείας της Νομαρχίας δεν κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν εκκρεμεί άλλη αίτηση;

Πάω να ρίξω και μια ματιά στα δικαιολογητικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν τα βρήκα:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

1. Αντίγραφο πτυχίου.

α) Για όσους έχουν αποκτήσει πτυχίο από χώρες της Ε.Ε. καταθέτουν μόνο την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τους η οποία τους έχει εκδοθεί στην Ελλάδα.

β) Για όσους έχουν αποκτήσει πτυχίο από χώρες εκτός Ε.Ε., καταθέτουν μόνο το αντίγραφο από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

2. Σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί η υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου (Αγροτικό) απαιτείται πιστοποιητικό τριμήνου και βεβαίωση αγροτικού.

3. Αίτηση (χορηγείται από την Δ/νση Υγείας).

4. Υπεύθυνη δήλωση (χορηγείται από την Δ/νση Υγείας).

5. Δελτίο αστυνομικής ταυτότητας

Για τους κυπρίους Διαβατήριο

Για αλβανούς άδεια παραμονής ( επικυρωμένη φωτοτυπία )

Οι αιτήσεις γίνονται αυστηρά από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο. Σε αντίθετη περίπτωση χρειάζεται εξουσιοδότηση με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής.

6. Πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης για κάθε στάδιο προκαταρτικής άσκησης που πραγματοποιήθηκε (εφόσον πραγματοποιήθηκε).

Άραγε το 4 τί να έλεγε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.