Jump to content

My name is Bond. James Bond.


tik-tak

Recommended Posts

ηταν...μια πλακιτσα.....μα γιατι να μην γραφουμε γκρικλισσσ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

Το nick μου το πηρα απο την Λουκρητια Βοργια, την σεξομανη και δολοπλοκο κορη του Παπα Αλεξανδρου του ΣΤ' που γεννηθηκε το 1480 στην Ιταλια.

Στα 20 της ειχε ηδη ξεπαστρεψει και τον τριτο της συζυγο. :P

Δεν το συζηταμε και για το ιππικο που εκανε τρελα γλεντια μαζι της! Αναβατες και...αλογα! :P

Στο τελος τους σκοτωνε ολους! Ειχε τους αντρες κατι σαν αναλωσιμα αντικειμενα! :P

Βεβαια, ολα αυτα ειναι κακιες.

Γιατι αλλοι λενε πως ολα ειναι ενας μυθος και πως η Λουκρητια ηταν καλη συζυγος και μητερα.

Οτι θελουμε πιστευουμε! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ψευδώνυμο μου είναι τίτλος τραγουδιού απ'το soundrack της αγαπημένης μου ταινίας Braveheart.....με τον :wub: Μελ Γκίπσον emlove1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το nick μου το πηρα απο την Λουκρητια Βοργια, την σεξομανη και δολοπλοκο κορη του Παπα Αλεξανδρου του ΣΤ' που γεννηθηκε το 1480 στην Ιταλια.

Στα 20 της ειχε ηδη ξεπαστρεψει και τον τριτο της συζυγο. :P

Δεν το συζηταμε και για το ιππικο που εκανε τρελα γλεντια μαζι της! Αναβατες και...αλογα! :P

Στο τελος τους σκοτωνε ολους! Ειχε τους αντρες κατι σαν αναλωσιμα αντικειμενα! :P

Βεβαια, ολα αυτα ειναι κακιες.

Γιατι αλλοι λενε πως ολα ειναι ενας μυθος και πως η Λουκρητια ηταν καλη συζυγος και μητερα.

Οτι θελουμε πιστευουμε! :P

Φήμες :P Η αλήθεια είναι ότι βρέθηκε τη λάθος στιγμή στο λάθος μέρος. Ο πατέρας της και ο αδερφός της προσπαθούσαν συνεχώς να τη διαφθειρουν λόγω δικής τους διαστροφής emdontgetit Διάβασε τους "Βοργίες στη Ρώμη" του Απολλιναίρ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "ΝΜ" δε σημαίνει ούτε "νωτιαίος μυελός", ούτε "νομισματικό μουσείο", ούτε είναι αρχικά του ονόματός μου: απλά όταν παλιότερα έμπαινα σε τσατ του in.gr και έπρεπε να βάλω ψευδώνυμο πατούσα "ΝΜ" στην πλάκα. Στο τέλος το διατήρησα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επιτρεψτε μου να συστηθω, μετα απο προτροπη της Smoky σε ενα μπαχαλεμενο topic.

"Φορεας" απο το γεγονος οτι καθε ανθρωπος ειναι φορεας θεραπειας για τον συνανθρωπο του, εως ενα βαθμο και σε καποιο επιπεδο υπαρξης (σωματικο, συναισθηματικο, κτλ., αν και ολα τα επιπεδα αλληλοκαλυπτονται σε καποιο βαθμο).

Πηγη θεραπειας ειναι η βαθυτερη πραγματικοτητα, στην οποια ολοι συμμετεχουμε, ο "θεος" θα ελεγα (οχι με την εννοια ενος μιζερου παππου στα ουρανια που δινει παραλογες εντολες, κτλ).

Οι γιατροι (και οι δυναμει γιατροι) επομενως πρεπει να μην νομιζουμε οτι ειμαστε θεοι, αλλα να κοιταμε να ειμαστε σε αρμονια με αυτη τη βαθυτερη πραγματικοτητα, ωστε η θεραπεια να ειναι οσο το δυνατον μεγαλυτερη. Δεν ειμαστε πηγη, αλλα φορεις της ιασεως.

Αυτα σε πολυ λιγα λογια και αναγκαστικα πολυ θεωρητικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα... Από τις πιο συγκινητικές θεωρίες που έχω ακούσει, ειδικά τώρα που "μεγάλωσα αρκετά" και οι γύρω μου (όπως κι εγώ, φυσικά) μετρούν το ποσοστό επιτυχίας τους στο περιεχόμενο του λογαριασμού μισθοδοσίας τους κάθε πρώτη του μήνα...

Ειδικά για γιατρό το βρίσκω εκπληκτικό, χωρίς να παραγνωρίζω την αξία της θεωρίας σε κάθε επάγγελμα/κοινωνική σχέση.

Μπράβο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θενκς Smoky! Στην πραξη βεβαια θα κριθουμε ολοι.

Και η πηγη μου : π.Φιλοθεου Φαρου, "Η Ιαση ως Υγειας Ολοκληρια", εκδ. Αρμος (και παλιοτερα Καστανιωτη). Επισης καλο ειναι και το "Βαδιζε Υγιαινων.Το νοημα της υγειας και της νοσου" του ιδιου. Δεν προκειται για κολλημενο παπα με τις κλασσικες ευσεβιστικες αποψεις.

Μια γενικοτερη φιλοσοφικη θεωρηση περι υγειας δυστυχως λειπει απο τη σχολη αυτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

@Ahura Mazda καλωσήρθες! Τυχαία παρατήρησα στο nick σου και μου έκανε εντύπωση απο την πρώτη στιγμή... έκανα ένα γρήγορο search στο google και να τι βρήκα!

Ahura Mazda (Avestan: "Wise Lord"), also spelled ORMIZD, OR ORMAZD, supreme god in ancient Iranian religion, especially in the religious system of the Iranian prophet Zoroaster (7th century-6th century BC). Ahura Mazda was worshiped by the Persian king Darius I (reigned 522 BC-486 BC) and his successors as the greatest of all gods and protector of the just king.

According to Zoroaster, Ahura Mazda created the universe and the cosmic order that he maintains. He created the twin spirits Spenta Mainyu and Angra Mainyu (Ahriman)--the former beneficent, choosing truth, light, and life, the latter destructive, choosing deceit, darkness, and death. The struggle of the spirits against each other makes up the history of the world.

In Zoroastrianism as reflected in the Avesta, Ahura Mazda is identified with the beneficent spirit and directly opposed to the destructive one. He is all-wise, bounteous, undeceiving, and the creator of everything good. The beneficent and evil spirits are conceived as mutually limiting, coeternal beings, the one above and the other beneath, with the world in between as their battleground. In late sources (3rd century AD onward), Zurvan ("Time") is made the father of the twins Ormazd and Ahriman (Angra Mainyu) who, in orthodox Mazdaism, reign alternately over the world until Ormazd's ultimate victory.

Something of this conception is reflected in Manichaeism, in which God is sometimes called Zurvan, while Ormazd is his first emanation, Primal Man, who is vanquished by the destructive spirit of darkness but rescued by God's second emanation, the Living Spirit.

© 2000 Britannica.com Inc.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γεια απο την καινουρια!

To nick μου για τους αγγλομαθεις ειναι γνωστο οτι σημαινει λογικη

και ειναι προφανες οτι το χρησιμοποιω γιατι ειναι κατι που με χαρακτηριζει................................οταν δε με χαρακτηριζει το παραλογο βεβαια!!!!!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Η επιλογή ενός nickname είναι μια δύσκολη απόφαση (ίσως από τις δυσκολότερες που θα κληθούμε να πάρουμε κατά τη διάρκεια της αναμονής)

Εδώ μπορούμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε πως προέκυψαν τα παράξενα nicknames των διαφόρων μελών.

Αρχίζω:

Invitro πως προέκυψε το νικνέιμ σου;

Foreas πως προέκυψε το νικνειμ σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάτε παρακαλώ και λίγο τον καρφιτσωμένο "Χάρτη του Περί Ανέμων". Γι' αυτό υπάρχει.

Όσον αφορά την προέλευση του ψευδώνυμού του, ο αγαπητός Φορέας έχει απαντήσει συμπτωματικά στη μόλις προηγούμενη σελίδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάτε παρακαλώ και λίγο τον καρφιτσωμένο "Χάρτη του Περί Ανέμων". Γι' αυτό υπάρχει.

Όσον αφορά την προέλευση του ψευδώνυμού του, ο αγαπητός Φορέας έχει απαντήσει συμπτωματικά στη μόλις προηγούμενη σελίδα.

Ωχ ναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Invitro πως προέκυψε το νικνέιμ σου;

Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς. Ηθελα κάτι που να δηλώνει εργαστηριακή ειδικότητα, αλλά επειδή θέλω να διατηρώ κι ένα μυστήριο δεν ήθελα να αποκαλύπτει πιο συγκεκριμένα πράγματα για το είδος της ειδικότητας. Το invitro είναι γενικό, ωραίο, λατινικό, έχει μια εσάνς μυστηρίου για τους αμύητους και μ' άρεσε. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς. Ηθελα κάτι που να δηλώνει εργαστηριακή ειδικότητα, αλλά επειδή θέλω να διατηρώ κι ένα μυστήριο δεν ήθελα να αποκαλύπτει πιο συγκεκριμένα πράγματα για το είδος της ειδικότητας. Το invitro είναι γενικό, ωραίο, λατινικό, έχει μια εσάνς μυστηρίου για τους αμύητους και μ' άρεσε. :)

Δηλαδή καμιά σχέση με τη σκυλίτσα; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω ειμαι οπαδος του Ηρακλη

στην εξεδρα ενα απο τα πιο δυνατα συνθηματα

ειναι το

"vamos vamos hercules οε οε"

ε μια φορα που ειχαμε παει για μπαλιτσα

μου το πεταξε ενας φιλος μου

και εμεινε για παντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το nick μου φανερωνει πληρη ελλειψη φαντασιας...

Ωστοσο οφειλεται στη ...βιασυνη!!!!Ηθελα να μπω να ρωτησω κατι και..εβαλα το ονομα μου ...

Ενα nick μοναχα ζηλεψα και πιστευω δεν παιζεται...του..Kobogianitis.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑΡΙΑ + ΝΙΝΙ, το παιδάκι μου. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα απο τι αλλο :P ?

Απο τον Αυτοκρατορα του ελληνικου μπασκετ,την Αρειαναρα μου :) !!

Βασικα ηθελα το "αυτοκρατορας" :lol: ,αλλα αφενος μου φανηκε "καπως" :D ,αφετερου καποιος με προλαβε :( ...

Τεσπα,καλα ειμαι κι ετσι B) !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑΡΙΑ + ΝΙΝΙ, το παιδάκι μου. emrose

"Νινί" θα το βγάλετε το παιδί; :P

Αλλά δε βαριέσαι... άλλωστε το νινί σέρνει καράβι... κι ας μην το 'χω καταλάβει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Νινί" θα το βγάλετε το παιδί; :P

Αλλά δε βαριέσαι... άλλωστε το νινί σέρνει καράβι... κι ας μην το 'χω καταλάβει...

:blink::blink::blink:

ΚΑΛΑ ΜΠΟΥΦΟΣ ΕΙΣΑΙ; ΤΟ ΝΙΝΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμισα πως εσύ λέγεσαι Μαρία και το παιδί σου το φωνάζετε "νινί" μέχρι να βαφτιστεί. Είμαι ΤΟΣΟ μπούφος ή το να μου είναι άγνωστη (και αδιάφορη) η ακριβής οικογενειακή σου κατάσταση είναι δείγμα ηλιθιότητας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ κατάλαβα το ίδιο με τον ΝΜ25...

Ο έτερος μπούφος...

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν σας είπα... μπούΦτισα με την ιστολογία... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ κατάλαβα το ίδιο με τον ΝΜ25...

Ο έτερος μπούφος...

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν σας είπα... μπούΦτισα με την ιστολογία... :P

400 τα χετε, τι μπούφοι και αηδίες.

και εγώ το ίδιο κατάλαβα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.