Jump to content

234 σεισμόπληκτοι φοιτητές στο δρόμο.....!!!!


K.W.Rogers

Recommended Posts

Μεγαλες ασκοπες παραθεσεις ειναι τραγικα κουραστικες.

Εχουμε τοπικ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ .Περαστε,διαβαστε,σχολιαστε.

Το τοπικ μιλαει για τους σεισμοπληκτους φοιτητες...που μην ξεχναμε ειναι Ελληνες,Ιταλοι και πολλων αλλων εθνικοτητων!!!!

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Last Reply
Το τοπικ μιλαει για τους σεισμοπληκτους φοιτητες...

....οι οποίοι με το που βρήκαν βήμα ζητάνε μεταγραφή, λέγοντας μεγάλα λόγια τύπου «...Είναι το πιο δίκαιο αίτημα που έτυχε να υποστηρίξω ποτέ στη ζωή μου και όσο έχω φωνή θα το φωνάζω.»...

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν αυτός «φωνάζει» μία, εμείς θα «φωνάξουμε» 100!

Τις παρατηρήσεις σου λοιπόν, αγαπητή winmx, να τις απευθύνεις στον κ. Παπασάββα, που έγραψε όλο αυτό το δακρύβρεχτο σεντόνι για να ζητήσει (για πολλοστή ίσως φορά) μεταγραφή! :withstupid:emeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά...θέατρο του παραλόγου :splaaaats:

Έχοντας τελειώσει την ιατρική Αθήνας όπου μπήκαμε γύρω στα 270 άτομα και στο 6ο έτος ήμασταν 600,

είμαι σίγουρος πως κάτω του 10% αυτών των 300+ "υπεράριθμων" είχαν σοβαρότερη δικαιολογία από τα

παιδιά στην Ιταλία για να μεταγραφούν στην Αθήνα...

Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας και μην ψάχνουμε λοιπόν για εξιλαστήρια θύματα για να βγάλουμε όλη την κακία μας... :rolleyes:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μεταγραφούν τα παιδιά αυτά στην Ελλάδα εφόσον συνεχίζουν να μπαίνουν από πορτούλες και παράθυρα

άλλα παιδιά με "μεγαλύτερες πλάτες".

Έτσι κι αλλιώς το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι σπουδές στην ιατρική αλλά το μετά.

Γιατί κι έξω να συνεχίσουν τις σπουδές τους πάλι Ελλάδα θα έρθουν όταν τελειώσουν και θα τους βρούμε πάλι μπροστά μας

στο αγροτικό, στην αναμονή για ειδικότητα, στην αναζήτηση δουλειάς... όπως και πολλούς συναδέλφους που σπούδασαν εξωτερικό και

μετά επέστρεψαν Ελλάδα και κράζουν για αδικίες, παρανομίες κτλ

έλεος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μονο εδω στη μπανανια ολοι στην ιδια λιστα..ναι δεν απαγορευεται να σπουδασεις γιατρος στο εξωτερικο,ναι θα παρεις αδεια στην Ελλαδα αν εχεις τις προυποθεσεις αλλα θα μπεις για ειδικοτητα αφου καλυφθουν οι ντοπιοι αποφοιτοι τους οποιους το κρατος χαλασε καποια χρηματα για να τους παρεχει τις σπουδες αυτες...

Τέτοιες βλακείες γράφετε και γελάει ο κόσμος.

Όταν όμως τέθηκε θέμα εξετάσεων για ειδικότητα ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.....χτίζατε τα γραφεία των υπευθύνων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν αυτός «φωνάζει» μία, εμείς θα «φωνάξουμε» 100!
Στον καθένα που ζητά κάτι με ηλίθια επιχειρήματα δεν είναι ανάγκη να "φωνάζεις". :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μεταγραφούν τα παιδιά αυτά στην Ελλάδα εφόσον συνεχίζουν να μπαίνουν από πορτούλες και παράθυρα

άλλα παιδιά με "μεγαλύτερες πλάτες".

H νοοτροπία του " τόσες παρανομίες/λαμογιές γίνονται , ε ας γίνει άλλη μία " καταργεί απλά κάθε λογική αλλά και περιγράφει με σαφήνεια την πραγματική εικόνα της ελληνικής κοινωνίας και τι είδους ανθρώπους παράγει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν όμως τέθηκε θέμα εξετάσεων για ειδικότητα ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.....χτίζατε τα γραφεία των υπευθύνων.

Nαι , μάλλον φοβόμαστε ότι θα λυγίζαμε στον ανταγωνισμό απέναντι σε όλους αυτούς τους φωστήρες των βαλκανίων/ιταλίας....

Μην ερμηνεύεις τις ηλίθιες κινήσεις κάποιων συνδικαλιστών της αριστεράς ( που βρέθηκαν στην ιατρική αθήνας από το παράθυρο) που χτίζανε την πόρτα της Σπυράκη σαν απάντηση των εγχώριων φοιτητών ( με πανελλήνιες ) στο ζήτημα των εξετάσεων για ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως αν και όντως είναι παραλογο να μεταγραφουν τα παιδιά αυτα για την περιπέτεια που πέρασαν, δεν μπορω να πω οτι θα με εκνευριζε και ιδιαίτερα. ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ εχουμε ακουσει σε αυτή τη χώρα, αυτό θα με πειράξει? Εδω παιρνουν αλλες και αλλες μεταγραφες κατι βλαμμένα, αυτό μας πείραξε? Αφου υπεραριθμοι θα μπουν, κανέναν δεν πείραξαν.

Οσον αφορά αυτη τη χαζή διαμάχη για το αν οι πανελληνιες κάνουν το γιατρο, προφανως και οχι! Οι πανελληνιες απλως εδωσαν σε μερικους απο εμάς το privilege να μεινουμε στη χωρα μας και να μην ξενιτευτουμε, να παρουμε τζαμπα βιβλία και να ξυνομαστε και να κανουμε ο,τι τελος πάντων μας αρεσε σε αυτη τη #$%#$%χωρα. Οι πανελληνιες δεν είναι το κριτιριο που επιτρεπει σε κάποιον να σπουδασει ιατρικη, είναι αυτό που του δίνει τη δυνατότητα να το κάνει ανετα στη χώρα του και να μην τρεχει στο εξωτερικό. Επομένως αυτή η διευκόλυνση είναι δικαίωμα μόνον οσων μα@λ#$@#ν διαβασαν μεχρι τελικής πτωσεως τις αχρηστες βλακειες των πανελληνιων! Τελος! Δλδ οι μισοι να μπαινουμε με κόπο, και οι άλλοι μισοι να μπαίνουν χωρις να περασουν το μαρτυριο των πανελληνιων?(γιατι μονο μαρτυριο μπορει να χαρακτηριστει, αφου οι γνωσεις που παιρνουμε ειναι τόσο αχρηστες!)

Οσον αφορά τον επιστήμονα, προσωπικά πιστευω οτι απο την ιταλια, εκτος και αν γραφτει σε κανενα παρακμιακο πανεπιστημιο και κανει 3453 χρόνια να τελειωσει, ο γιατρος βγαινει καλυτερος! Δεν λεω οτι ειμαστε χαζα στην ελλαδα, αλλα δεν εχουμε και κανα κινητρο να διαβασουμε οι περισσότεροι. Μην αρχισουν οι λαμπρες εξαιρεσεις, το ξερουμε οτι υπαρχουν και ακτινοβολούν εκτυφλωτικά!(ολοι αυτο πιστευουμε για τον εαυτο μας :P) Εχω πει απειρες φορες στις γονεις μου οτι μετανιωσα που μπηκα στο τρυπακι των πανελληνιων, πεταξαμε τοσα λεφτα και κουραστηκα τοσο πολυ, για να μπω σε μια σχολη που μπορει να κανει και το πιο ενδιαφερον μαθημα βαρετο. Χιλιες φορές να ημουν στην ιταλια που είναι και πιο ωραία χωρα(μεσογειακη+πολιτισμενη, σπανιος συνδυασμος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν όμως τέθηκε θέμα εξετάσεων για ειδικότητα ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.....χτίζατε τα γραφεία των υπευθύνων.

Nαι , μάλλον φοβόμαστε ότι θα λυγίζαμε στον ανταγωνισμό απέναντι σε όλους αυτούς τους φωστήρες των βαλκανίων/ιταλίας....

Μην ερμηνεύεις τις ηλίθιες κινήσεις κάποιων συνδικαλιστών της αριστεράς ( που βρέθηκαν στην ιατρική αθήνας από το παράθυρο) που χτίζανε την πόρτα της Σπυράκη σαν απάντηση των εγχώριων φοιτητών ( με πανελλήνιες ) στο ζήτημα των εξετάσεων για ειδικότητα.

Vem δεν είπα αυτό που εσύ κατάλαβες. Δεν είδα όμως αντιδράσεις από το σύνολο των φοιτητών.

Σίγουρα δεν είπα πως θα είχαν πρόβλημα το σύνολο των συναδέλφων ελληνικών πανεπιστημίων από το σύνολο των συναδέλφων του εξωτερικού.

Και επειδή δεν υπήρξαν αντιδράσεις φτάσαμε σήμερα να μιλάμε για αναμονές δέκα χρόνων.

sorry για το emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του στάρτερ αυτού του τόπικ δεν είδαμε δυστυχώς μια βαλκανιομαχία εκεί όπου μια συμμαχία απόφοιτων Βαλκανίων vs Ιταλικών Πανεπιστημίων θα ήταν ένα απίστευτο όσο και απρόσμενο σενάριο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν όμως τέθηκε θέμα εξετάσεων για ειδικότητα ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.....χτίζατε τα γραφεία των υπευθύνων.

Nαι , μάλλον φοβόμαστε ότι θα λυγίζαμε στον ανταγωνισμό απέναντι σε όλους αυτούς τους φωστήρες των βαλκανίων/ιταλίας....

Μην ερμηνεύεις τις ηλίθιες κινήσεις κάποιων συνδικαλιστών της αριστεράς ( που βρέθηκαν στην ιατρική αθήνας από το παράθυρο) που χτίζανε την πόρτα της Σπυράκη σαν απάντηση των εγχώριων φοιτητών ( με πανελλήνιες ) στο ζήτημα των εξετάσεων για ειδικότητα.

Προφανως ο εν λογω συναδελφος εχει μεινει στην αποψη ελληνικα πανεπιστημια = δε μπεστ..Ε λοιπον θελεις να τις μετρησουμε?....

Ας γινει μια συγκριση μεταξυ medical school of patras -larisa κτλ.. και medical school of Pavia-Padova-Milano..

Για να δουμε ποιος θα φωναζει ο αλλος φωστηρα.

Σορυ για το υφακι αλλα με εβγαλε απο τα ρουχα μου , μου θυμιζει εκινο το παραδειγμα που ανεφερα πιο πριν, με τον "γιατρο απο τις πανελληνιες".

Ξερω και γω να κοκορευομαι κυριε Vem, αλλα δεν βριζω συναδελφους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H νοοτροπία του " τόσες παρανομίες/λαμογιές γίνονται , ε ας γίνει άλλη μία " καταργεί απλά κάθε λογική αλλά και περιγράφει με σαφήνεια την πραγματική εικόνα της ελληνικής κοινωνίας και τι είδους ανθρώπους παράγει.

Η άποψή μου είναι να μην ψάχνουμε για εξιλαστήρια θύματα για να λέμε ότι ξορκίσαμε το κακό!

Τα άλλα είναι απλά δικά σου συμπεράσματα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μονο εδω στη μπανανια ολοι στην ιδια λιστα..ναι δεν απαγορευεται να σπουδασεις γιατρος στο εξωτερικο,ναι θα παρεις αδεια στην Ελλαδα αν εχεις τις προυποθεσεις αλλα θα μπεις για ειδικοτητα αφου καλυφθουν οι ντοπιοι αποφοιτοι τους οποιους το κρατος χαλασε καποια χρηματα για να τους παρεχει τις σπουδες αυτες...

Τέτοιες βλακείες γράφετε και γελάει ο κόσμος.

Όταν όμως τέθηκε θέμα εξετάσεων για ειδικότητα ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.....χτίζατε τα γραφεία των υπευθύνων.

Συγγνωμη συναδελφε για το θαρρος αλλα μαλλον με την ανικανοτητα ορισμενων γελαει ο κοσμος και οχι με την απολυτα λογικη αποψη του να εχουν προτεραιοτητα οι εγχωριοι αποφοιτοι.. Σε ολες τις χωρες αυτο θεωρειται ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!! Ουτε λογω ικανοτητων ουτε λογω επιδοσεων, απλως λογω του οτι καθε κρατος πρωτα φροντιζει για τους δικους του φοιτητες και μετα για τους υπολοιπους. Οσο για τις εξετασεις ειδικοτητας θα σου πω το εξης..στην Αμερικη δινουν ολοι εξετασεις αλλα στην επιλογη οι δικοι τους αποφοιτοι εχουν την απολυτη προτεραιοτητα εναντι των ξενων οπως και στη Γαλλια οπου και εκει εχουν εξετασεις αλλα οι Γαλλοι προηγουνται σε ολα. Εδω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειμαστε υπερανω και να τα ισοπεδωνουμε ολα..Τωρα για το αν τα πανεπιστημια της Ιταλιας ειναι καλυτερα ή οχι ποσως με απασχολει γιατι δε σκοπευω να ασκησω την ιατρικη μου εκει..εμενα με ενδιαφερει το πως θα βελτιωσουμε τις δικες μας συνθηκες εκπαιδευσης..αυτο θα επρεπε να ενδιαφερει και τους πολιτικους μας..ασχετα αν οι ιδιοι εχουν στειλει τα δικα τους παιδια σε Ρουμανιες, Βουλγαριες κλπ..

Πρεπει να προστατευθει επιτελους το ιατρικο επαγγελμα απο ολους τους επιτηδειους και τους τυχοδιωκτες αλλα και απο τη λογικη πως αφου ολα ειναι μπαχαλο στην Ελλαδα ας υποστουμε αλλο ενα...ας μπει ενα τελος πια στον παραλογισμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη συναδελφε για το θαρρος αλλα μαλλον με την ανικανοτητα ορισμενων γελαει ο κοσμος και οχι με την απολυτα λογικη αποψη του να εχουν προτεραιοτητα οι εγχωριοι αποφοιτοι.. Σε ολες τις χωρες αυτο θεωρειται ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!! Ουτε λογω ικανοτητων ουτε λογω επιδοσεων, απλως λογω του οτι καθε κρατος πρωτα φροντιζει για τους δικους του φοιτητες και μετα για τους υπολοιπους.

και ποιοι ειναι οι δικοι μας? εκεινοι που μπηκαν με πανελληνιες? εκεινοι που μπηκαν απ το παραθυρο με θολες διαδικασιες?

σαν φορολογουμενη θα προτιμουσα να γυρισουν δεκα αληθινοι σεισμοπληκτοι ελληνες παρα ενας με ''ειδικους λογους''.

αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας γινει μια συγκριση μεταξυ medical school of patras -larisa κτλ.. και medical school of Pavia-Padova-Milano..

Δηλαδή, όταν κάποιος βγαίνει να σπουδάσει στην Ιταλία, το κάνει επειδή οι ιατρικές σχολές της είναι ανώτερες από τις Ελληνικές;

Ή μήπως ξέρεις έστω και έναν που να πέρασε στην Ελλάδα και να την άφησε για να πάει να σπουδάσει στις "ανώτερες σχολές" της Ιταλίας; Το αντίθετο, δηλαδή από Ιταλία στην Ελλάδα, όλοι το ονειρεύονται (όπως φαίνεται.)

Το πού αποφασίζει να σπουδάζει ο καθένας, είναι ατομική του υπόθεση και σε περίπτωση που κλαψουρίζει για να μεταγραφεί, μόνο μία αντιμετώπιση του αξίζει: η απόλυτη χλεύη.

Στο κάτω κάτω, ας πρόσεχαν λιγάκι και ας ήταν αρκετά διορατικοί για να εντοπίσουν και άλλες χώρες-ευκαιρίες από όπου οι μεταγραφές δεν ξεσηκώνουν τόση θύελλα αντιδράσεων, όπως ...η Γεωργία (σας το μαρτύρησα.)

Υπόψη, στη Νικαράγουα ξανάρχισε ο εμφύλιος και οι ταραχές. Ταραχές == > Μεταγραφή!! Και σιγά το δύσκολο να γραφτεί κανείς στο πανεπιστήμιο της Μανάγκουα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....οι οποίοι με το που βρήκαν βήμα ζητάνε μεταγραφή, λέγοντας μεγάλα λόγια τύπου «...Είναι το πιο δίκαιο αίτημα που έτυχε να υποστηρίξω ποτέ στη ζωή μου και όσο έχω φωνή θα το φωνάζω.»...

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν αυτός «φωνάζει» μία, εμείς θα «φωνάξουμε» 100!

Τις παρατηρήσεις σου λοιπόν, αγαπητή winmx, να τις απευθύνεις στον κ. Παπασάββα, που έγραψε όλο αυτό το δακρύβρεχτο σεντόνι για να ζητήσει (για πολλοστή ίσως φορά) μεταγραφή! :withstupid:emeleosemeleos

Εισαι αρκετο καιρο στο φορουμ και ξερεις πως ξεκινανε καποια τοπικ και που καταληγουν.Απλα προσπαθησα να μη καταντησει σαν μερικα αλλα αγαπητε Evanescent_doctor.Κανενας δε ειπε να μην εκφρασετε τη γνωμη σας,μη βγαινετε εκτος θεματο ζητησα!Οι παρατηρησεις μου ηταν γενικες....γι'αυτο δεν υπαρχει λογος να μυγιαζεστε.

Δεν ηταν τυχαιο που εγραψα για ολους τους σεισμοπληκτους φοιτητες ανεξαρτητα απο την εθνικοτητα τους.

Οσα χρονια ειμαι εδω δε παιρνω μερος σε τετοιες συζητησεις γιατι απο αλλου ξεκινανε και αλλου καταληγουν.

Αυτη τη φορα κανω μια εξαιρεση.

Εγω που ειμαι Ιταλια θεωρω σωστο ολοι οι φοιτητες να παρουν μεταγραφη σε αλλη ιταλικη πολη!Ολοι ομως οι φοιτητες αφου ολοι εχουν ισα δικαιωματα.Ιταλοι,ξενοι της ΕΕ και ξενοι εκτος ΕΕ πληρωνουμε με τους ιδιους κανονες τα διδακτρα,αγοραζουμε στις ιδιες τιμες τα βιβλια,κανουμε αιτησεις για υποτροφιες και για μεταγραφες εντος της χωρας.

Αρα οχι....θεωρω απαραδεκτο που μερικοι εκμεταλλευονται αυτη την κατασταση

Καλημερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πούμε ότι δεχόμαστε τους σεισμόπληκτους φοιτητές στα ελληνικά πανεπιστήμια.

Έχω να προτείνω το εξής: ο καθένας που θα έρθει να πάει σε όποια ελληνική σχολή είναι πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας του, Αλεξανδρούπολη, Ιωάννινα, κλπ. Δε φαντάζομαι να έχουν πρόβλημα, ε? :withstupid::bloodomen: :bloodomen:

Θα είναι πίσω στη μαμά πατρίδα, τι τους πειράζει να κάνουν και μερικά παραπάνω χλμ ταξίδι, εδώ πήγαν σε άλλη χώρα... είναι γνωστό επίσης ότι η Ελλάδα είναι μία χώρα όπου ποτέ δεν γίνονται σεισμοί, οπότε ποτέ δεν θα ξαναζήσουν κάτι τόσο τραγικό... :antegeia::splats::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι φοιτητές ενός πανεπιστημίου πρέπει να απευθύνονται στο αντίστοιχο υπουργείο παιδείας και αυτό ουδεμία σχέση έχει με τη χώρα καταγωγής τους. Η εγγραφή στην Ιατρική Σχολή αποσκοπεί στην παραγωγή ιατρών και δεν είναι κοινωνική παροχή προς αναξιοπαθούντες. Εάν κάποιοι ατύχησαν ή αισθάνονται άσχημα ψυχολογικά, προφανώς αυτός είναι λόγος να απολαύσουν παροχές του κοινωνικού κράτους στο οποίο βρίσκονται, αλλά όχι δεν είναι λόγος να εγγραφούν σε μία ιατρική σχολή.

Από νομικής απόψεως πιστεύω πως ούτε η μετεγγραφή συγγενών του άτυχου νέου στέκει. Με τη λογική αυτή εκατοντάδες φοιτητές ή μαθητές που τυγχάνει να χάσουν αγαπημένα πρόσωπα θα έπρεπε να έχουν το ίδιο δικαίωμα.

Οι πανελλήνιες δεν σε χαρακτηρίζουν ως μεγάλο άνθρωπο ή επιστήμονα, αλλά δεν παύουν να είναι σκληρές εξετάσεις μεταξύ διαβασμένων ανθρώπων και απαιτούν να ανταπεξέλθεις καλύτερα έναντι άλλων. Οπότε κατά τη γνώμη μου αποτελούν ένα - μεταξύ άλλων - κριτήριο ικανότητας.

Η λίστα αποτελεί ένα αναξιοπρεπές και αντιπαραγωγικό σύστημα μετριοκρατείας. Οποιοδήποτε άλλο σύστημα επιλογής θα ήταν καλύτερο. Απλώς σκεφτείτε πως δεν εφαρμόζεται πουθενά αλλού στην Ευρώπη και έχουμε απομείνει ο μοναδικός κλάδος με επετηρίδα στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι, όπως παντού, το σύστημα επιλογής για ειδικότητα θα έπρεπε να ευνοεί ελαφρώς τους εγχώριους αποφοίτους αλλά όχι κατάφορα ώστε με τη λογική της δεύτερης ευκαιρίας να δίνεται η δυνατότητα στο καλό απόφοιτο εξωτερικού να υπερκεράσει τον εγχωριο απόφοιτο που έτυχε να περάσει στις πανελλήνιες και υστέρησε στις σπουδές του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....οι οποίοι με το που βρήκαν βήμα ζητάνε μεταγραφή, λέγοντας μεγάλα λόγια τύπου «...Είναι το πιο δίκαιο αίτημα που έτυχε να υποστηρίξω ποτέ στη ζωή μου και όσο έχω φωνή θα το φωνάζω.»...

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν αυτός «φωνάζει» μία, εμείς θα «φωνάξουμε» 100!

Τις παρατηρήσεις σου λοιπόν, αγαπητή winmx, να τις απευθύνεις στον κ. Παπασάββα, που έγραψε όλο αυτό το δακρύβρεχτο σεντόνι για να ζητήσει (για πολλοστή ίσως φορά) μεταγραφή! :withstupid:emeleosemeleos

Εισαι αρκετο καιρο στο φορουμ και ξερεις πως ξεκινανε καποια τοπικ και που καταληγουν.Απλα προσπαθησα να μη καταντησει σαν μερικα αλλα αγαπητε Evanescent_doctor.Κανενας δε ειπε να μην εκφρασετε τη γνωμη σας,μη βγαινετε εκτος θεματο ζητησα!Οι παρατηρησεις μου ηταν γενικες....γι'αυτο δεν υπαρχει λογος να μυγιαζεστε.

Δεν ηταν τυχαιο που εγραψα για ολους τους σεισμοπληκτους φοιτητες ανεξαρτητα απο την εθνικοτητα τους.

Οσα χρονια ειμαι εδω δε παιρνω μερος σε τετοιες συζητησεις γιατι απο αλλου ξεκινανε και αλλου καταληγουν.

Αυτη τη φορα κανω μια εξαιρεση.

Εγω που ειμαι Ιταλια θεωρω σωστο ολοι οι φοιτητες να παρουν μεταγραφη σε αλλη ιταλικη πολη!Ολοι ομως οι φοιτητες αφου ολοι εχουν ισα δικαιωματα.Ιταλοι,ξενοι της ΕΕ και ξενοι εκτος ΕΕ πληρωνουμε με τους ιδιους κανονες τα διδακτρα,αγοραζουμε στις ιδιες τιμες τα βιβλια,κανουμε αιτησεις για υποτροφιες και για μεταγραφες εντος της χωρας.

Αρα οχι....θεωρω απαραδεκτο που μερικοι εκμεταλλευονται αυτη την κατασταση

Καλημερα

Συναδελφε ισως τελικα να εχεις δικιο και να μυγιαστηκαμε απλως εχουν γινει πολλα και τους εχει παρει η μπαλα ολους..Ομως θελω να σε ρωτησω το εξης, εσυ διαφωνεις με τη μετεγγραφη επειδη τη θεωρεις αδικη-εννοειται πως ειναι- ή επειδη εσυ δεν εισαι σεισμοπληκτος θα παραμεινεις εκει και φοβασαι μηπως οι αλλοι ερθουν Ελλαδα? Αν ησουν και συ σεισμοπληκτος θα ειχες την ιδια αποψη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε ισως τελικα να εχεις δικιο και να μυγιαστηκαμε απλως εχουν γινει πολλα και τους εχει παρει η μπαλα ολους..Ομως θελω να σε ρωτησω το εξης, εσυ διαφωνεις με τη μετεγγραφη επειδη τη θεωρεις αδικη-εννοειται πως ειναι- ή επειδη εσυ δεν εισαι σεισμοπληκτος θα παραμεινεις εκει και φοβασαι μηπως οι αλλοι ερθουν Ελλαδα? Αν ησουν και συ σεισμοπληκτος θα ειχες την ιδια αποψη?

Αχαχαχα τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα!!!!!!!!!!Ακου φοβαμαι που αλλοι θα μαζευτουν Ελλαδα.....

Στην Ελλαδα δε γινονται ποτε σεισμοι!!!ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ!!!!Στην Αθηνα δεν κουνιομαστε ποτε!!!!

Οταν το Σεπτεμβριο του 1999 εγινε ο σεισμος στην Αθηνα δεν ακουσα κανενα φοιτητη να μαζευει τα μπογαλακια του και να πηγαινει σε αλλη ιατρικη της Ελλαδας....μια χαρα εμειναν ολοι οσοι δεν ηταν απο Αθηνα.Ηταν 5.9 ριχτερ,40.000 οικογενειες εμειναν αστεγες....ποσες μεταγραφες εγιναν;

Μην ακουω λοιπον χαζομαρες,στην Ιταλια υπαρχουν απειρες ιατρικες σχολες που δε βρισκονται σε σεισμογενη περιοχη....παρτε τα μπογαλακια σας και τραβηξτε κατα κει!!!!

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε ισως τελικα να εχεις δικιο και να μυγιαστηκαμε απλως εχουν γινει πολλα και τους εχει παρει η μπαλα ολους..Ομως θελω να σε ρωτησω το εξης, εσυ διαφωνεις με τη μετεγγραφη επειδη τη θεωρεις αδικη-εννοειται πως ειναι- ή επειδη εσυ δεν εισαι σεισμοπληκτος θα παραμεινεις εκει και φοβασαι μηπως οι αλλοι ερθουν Ελλαδα? Αν ησουν και συ σεισμοπληκτος θα ειχες την ιδια αποψη?

Αχαχαχα τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα!!!!!!!!!!Ακου φοβαμαι που αλλοι θα μαζευτουν Ελλαδα.....

Στην Ελλαδα δε γινονται ποτε σεισμοι!!!ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ!!!!Στην Αθηνα δεν κουνιομαστε ποτε!!!!

Οταν το Σεπτεμβριο του 1999 εγινε ο σεισμος στην Αθηνα δεν ακουσα κανενα φοιτητη να μαζευει τα μπογαλακια του και να πηγαινει σε αλλη ιατρικη της Ελλαδας....μια χαρα εμειναν ολοι οσοι δεν ηταν απο Αθηνα.Ηταν 5.9 ριχτερ,40.000 οικογενειες εμειναν αστεγες....ποσες μεταγραφες εγιναν;

Μην ακουω λοιπον χαζομαρες,στην Ιταλια υπαρχουν απειρες ιατρικες σχολες που δε βρισκονται σε σεισμογενη περιοχη....παρτε τα μπογαλακια σας και τραβηξτε κατα κει!!!!

:splaaaats:

Συναδελφε δεν εννοουσα να ερθεις στην Ελλαδα επειδη δεν κανει σεισμους...καλα πιστευεις οτι ειμαι τοσο αφελης να δεχτω οτι τα παιδια αυτα θελουν μετεγγραφη στην Ελλαδα επειδη δεν ειναι σεισμογενης!! Προς Θεου..στην Ελλαδα κανει παρα πολλους σεισμους αλλα ολοι θελουν να ειναι εδω..δεν ακουσα κανενα να φευγει απο Ελλαδα λογω σεισμων!

Δηλαδη θες να μου πεις πως αν σου ελεγαν οτι εχεις τη δυνατοτητα μετεγγραφης θα ελεγες οχι.....τι να πω ισως αποτελεις την εξαιρεση!

Οσον αφορα στα μπογαλακια μου εγω προσωπικα δεν εχω λογο να τα παρω γιατι ειμαι στην Ιατρικη Αθηνας και μαλιστα με εξετασεις..τωρα για τους αλλους ναι συμφωνω ας πανε σε αλλη ιατρικη της Ιταλιας και ας σταματησουν να παιζουν θεατρο για να πετυχουν το σκοπο τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην προσπαθούμε να ξανανακαλύψουμε τον τροχό και να λέμε τα αυτονόητα.

Ούτε λογικό , ούτε ηθικό , ούτε καν νομικό πάτημα υπάρχει στο να ζητάει μεταγραφή κάποιος που με δική του πρωτοβουλία γράφτηκε σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού επειδή μπορεί να συνάντησε την οποιαδήποτε δυσκολία. Ευθύνη για τη βοήθεια και τη στήριξη του έχει το κράτος υποδοχής. Αν είναι έτσι όλοι μαζικά να πάνε να γραφτούνε στις πιο ασταθείς πολιτικά και κοινωνικά περιοχές του κόσμου και να βγαίνουν μετά στα κανάλια για να ζητάνε στο " ανάλγητο κράτος που πληγώνει τα παιδιά του " μεταγραφή στο πρώτο έτος...

( όλοι λοιπόν μαζικά γραφτείτε τώρα στη γεωργία, ισραήλ , λίβανο , ιράν , ιράκ γιατί όχι και ένα μεξικό που με τη γρίππη των χοίρων είναι μαγαζί γωνία για μια μεταγραφούλα )

Το ζήτημα της ιταλίας είναι απλά ένα ακόμα παράδειγμα μιας πάγιας ελληνικής νοοτροπίας που στο όνομα ενός - τάχα μου - φιλολαϊκού ( λαϊκίστικου στην ουσία) κοινωνικού και φιλικού προς τους "αναξιοπαθούντες " προφίλ του εκάστοτε κόμματος , ανοίγουν παραθυράκια για να εξυπηρετηθούν πελατάκια-ψηφοφόροι και οι οικογένειες τους.

Με αυτόν ακριβώς τον τρόπο , υποκείμενα σαν τον συντάκτη αυτής της γελοιότητας εκμεταλλεύονται τη συμφορά που βρήκε χιλιάδες οικογένειες και πάνω στα πτώματα εκατοντάδων ανθρώπων επιχειρεί να παρουσιάσει μια τιποτένια απόπειρα "αρπαχτής - μεταγραφής" στο πιο ιερό και υψηλό ιδανικό που έχουμε ακούσει. Λες και μιλάει σε παιδάκια του δημοτικού και πίσω από το πέπλο της συγκίνησης δε θα καταλάβουμε το ελεεινο κίνητρο.

Φτάνει πια με τους "αναξιοπαθούντες στην ιατρική ". Αηδιάσαμε με τόση πρόνοια και κοινωνικό πρόσωπο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αυτόν ακριβώς τον τρόπο , υποκείμενα σαν τον συντάκτη αυτής της γελοιότητας εκμεταλλεύονται τη συμφορά που βρήκε χιλιάδες οικογένειες και πάνω στα πτώματα εκατοντάδων ανθρώπων επιχειρεί να παρουσιάσει μια τιποτένια απόπειρα "αρπαχτής - μεταγραφής" στο πιο ιερό και υψηλό ιδανικό που έχουμε ακούσει. Λες και μιλάει σε παιδάκια του δημοτικού και πίσω από το πέπλο της συγκίνησης δε θα καταλάβουμε το ελεεινο κίνητρο.
emrespect
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην προσπαθούμε να ξανανακαλύψουμε τον τροχό και να λέμε τα αυτονόητα.

Ούτε λογικό , ούτε ηθικό , ούτε καν νομικό πάτημα υπάρχει στο να ζητάει μεταγραφή κάποιος που με δική του πρωτοβουλία γράφτηκε σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού επειδή μπορεί να συνάντησε την οποιαδήποτε δυσκολία. Ευθύνη για τη βοήθεια και τη στήριξη του έχει το κράτος υποδοχής. Αν είναι έτσι όλοι μαζικά να πάνε να γραφτούνε στις πιο ασταθείς πολιτικά και κοινωνικά περιοχές του κόσμου και να βγαίνουν μετά στα κανάλια για να ζητάνε στο " ανάλγητο κράτος που πληγώνει τα παιδιά του " μεταγραφή στο πρώτο έτος...

( όλοι λοιπόν μαζικά γραφτείτε τώρα στη γεωργία, ισραήλ , λίβανο , ιράν , ιράκ γιατί όχι και ένα μεξικό που με τη γρίππη των χοίρων είναι μαγαζί γωνία για μια μεταγραφούλα )

Το ζήτημα της ιταλίας είναι απλά ένα ακόμα παράδειγμα μιας πάγιας ελληνικής νοοτροπίας που στο όνομα ενός - τάχα μου - φιλολαϊκού ( λαϊκίστικου στην ουσία) κοινωνικού και φιλικού προς τους "αναξιοπαθούντες " προφίλ του εκάστοτε κόμματος , ανοίγουν παραθυράκια για να εξυπηρετηθούν πελατάκια-ψηφοφόροι και οι οικογένειες τους.

Με αυτόν ακριβώς τον τρόπο , υποκείμενα σαν τον συντάκτη αυτής της γελοιότητας εκμεταλλεύονται τη συμφορά που βρήκε χιλιάδες οικογένειες και πάνω στα πτώματα εκατοντάδων ανθρώπων επιχειρεί να παρουσιάσει μια τιποτένια απόπειρα "αρπαχτής - μεταγραφής" στο πιο ιερό και υψηλό ιδανικό που έχουμε ακούσει. Λες και μιλάει σε παιδάκια του δημοτικού και πίσω από το πέπλο της συγκίνησης δε θα καταλάβουμε το ελεεινο κίνητρο.

Φτάνει πια με τους "αναξιοπαθούντες στην ιατρική ". Αηδιάσαμε με τόση πρόνοια και κοινωνικό πρόσωπο...

Καλυτερα δεν θα μπορουσε να τα πει κανεις..μπραβο σου!! τα ειπες ολα συντομα και περιεκτικα! Ας το διαβασουν επιτελους ολοι αυτοι οι ¨πονεμενοι" της γης για να μας αφησουν ησυχους! Βεβαια ξερετε τι παρατηρω?? Ο κυριος Παπασαββας με τον τοσο δακρυβρεχτο και γλαφυρο λογο μολις ειδε τις αντιδρασεις την εκανε με ελαφρα πηδηματακια...ουτε φωνη ουτε ακροαση..ουτε καν επιχειρημα..για να καταλαβουμε δηλαδη ποσο μας εμπαιζουν...ηρθε εγραψε την παπαρα του και σου λεει αν τσιμπησουν τα κοροιδα τσιμπησαν!! γιατι αφου εγραψε το κειμενο δε μπορει να μην εκανε τον κοπο να δει τις απαντησεις...απλα δεν τον βολεψαν!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.