Jump to content

Ειδικότητα στην Ιταλία


Recommended Posts

λοιπόν...

ειδικότητα στην ιταλία μπαίνεις μόνο μέσω του πανεπιστημίου... αν ο καθηγητής θέλει μπορεί να σου δώσει απόσπαση σε μη πανεπιστημιακή κλινική ακόμα και στο εξωτερικό, αλλά εξαρτάσαι πάντα από αυτόν... εκεί παρακολουθείς τα θεωρητικά μαθήματα, εκεί δίνεις τις ετήσιες εξετάσεις (αν πάρεις απόσπαση σε άλλη πόλη ή εξωτερικό γλυτώνεις τις παρακολουθήσεις, τις εξετάσεις όχι, πρέπει να γυρνάς στην έδρα σου να τις δίνεις κάθε χρόνο)... οι έδρες οργανώνουν τις εξετάσεις και θέτουν τα επί μέρους κριτήρια και το πόσα μόρια δίνει το καθένα από αυτά...

δίνεις εξετάσεις σε μία συγκεκριμένη κλινική, οπότε χτυπάς θέση εκεί (όχι ν/χ, αλλά ν/χ στο τορίνο για παράδειγμα)... οι εξετάσεις γίνονται την ίδια μέρα σε όλα τα πανεπιστήμια για τις χειρουργικές, σε μία άλλη αλλά ίδια για όλες για τις παθολογικές και σε μια τρίτη για αναισθησιολογία, ακτινολογία και κάτι άλλες (δε θυμάμαι...)... οπότε στην ουσία μπορείς να χτυπήσεις θέση σε 3 κλινικές το πολύ, μία χειρ. μία παθολ. και μία από τις άλλες... πρακτικά χτυπάς μια θέση και τέλος, άντε και άλλη μία σε αναισθ. ή ακτινολ.

-εξετάσεις πολλαπλής επιλογής γενικής φύσεως (παθολογία, χειρουργική, φαρμακολογία, ανατομία, φυσιολογία κτλ)...

-εξετάσεις ανοιχτών ερωτήσεων σχετικές με την ειδικότητα....

μετράνε και δίνουν μόρια>

-βαθμός πτυχίου

-βαθμός διπλωματικής σχετικής με την ειδικότητα

-δημοσιεύσεις

-βαθμοί σε συγκεκριμένα μαθήματα ανάλογα με την ειδικότητα

-χρόνος παρακολούθησης σε κλινική της ειδικότητας που σας ενδιαφέρει πριν και μετά το πτυχίο

-συνέδρια, courses (πχ ATLS)

-κάτι ξεχνάω.... :wacko::P

απολύτως απαραίτητα προσόντα>

ΙΤΑΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

(μη γελάτε, εδώ για να συννενοηθείς στα αγγλικά πρέπει να κάνεις τάμα... και μιλάω για τους γιατρούς, για το γενικό πληθυσμό δεν το συζητάω καν)

ατύπως υποχρεωτικό>

να έχεις παρακολουθήσει στην κλινική που θέλεις να μπεις.... γενικά οι καθηγητές καταφέρνουν σχεδόν πάντα να "επιλέγουν" ειδικευόμενους... μπορείς να μπεις ένα μήνα μετά το πτυχίο ή ποτέ.... να μην μπεις ποτέ πουθενά είναι δύσκολο, ποτέ εκεί που θέλεις γίνεται...

λεφτά>

-γύρω στα €900/1000 το μήνα υπό μορφή υποτροφίας (θεωρείσαι φοιτητής, δεν έχεις οργανική θέση [γι'αυτό κάποιος από ελλάδα δε μπορεί να κάνει τμήμα ειδικότητας εδώ]), που σημαίνει ότι>

*μπορεί να περιμένεις μήνες απλήρωτος και να τα πάρεις μετά μαζεμένα, δεν τα χάνεις αλλά είναι λίγο άβολο

*δεν είναι οργανική θέση επομένως δεν έχεις διακοπές (σου δίνουν αλλά είναι στη διακριτική τους ευχέρεια), δώρα (12 μισθοί), άδεια μητρότητας κτλ...

*ανήκωντας στο πανεπιστήμιο υποχρεούσε να πληρώνεις ετήσιους φοιτητικούς φόρους

-οι εφημερίες στην κλινική της ειδικότητας δεν πληρώνονται επιπλέον

-μπορείς να δουλεύεις έξω σαν ελεύθερος επαγγελματίας (εφημερίες, αντικαταστάσεις) και συνήθως δε σου δημιουργούν πρόβλημα (χρειάζεται συννενόηση με την κλινική σου, όχι τυπικά, αλλά για να μπορείς να προγραμματιστείς); η διαφορά με την ελλάδα είναι ότι δουλεύοντας σα γιατρός οι πληρωμές δεν είναι τις ξεφτίλας (πχ. αντικαταστάσεις €80-120/ώρα, εφημερίες €180-260/βράδυ), κυρίως γιατί "χαμάλικη" δουλειά υπάρχει και ψάχνουν γιατρούς; ουσιαστικά έτσι ζουν όλοι, γιατί €900 το μήνα είναι πραγματικά λίγα για τα δεδομένα της ιταλίας, τουλάχιστον αν δε θες να κάνεις το "φοιτητή" μια ζωή; ανάλογα με την ειδικότητα και τις απαιτήσεις της έχεις περισσότερο ή λιγότερο ελεύθερο χρόνο για να εργαστείς έξω... κατά μέσο όρο, με τρέξιμο, βγάζεις €1800-2800/μήνα κάνοντας ειδικότητα... γίνεται λιγότερα, γίνεται και περισσότερα... αν ας πούμε κάποιος χειρουργός σε κουβαλάει για δεύτερο στα ιδωτικά του 5-6 φορές το μήνα και σου δίνει από €200-600 ανάλογα με την εγχείρηση...

.......................δε μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο, αν έχετε καμιά συγκεκριμένη απορία, be my guests....

ΥΓ: πώς σας φαίνεται???????????

Τροποποιήθηκε από nickpekos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

εννοείς ότι έχουν εξετάσεις για την ειδικότητα (?)

δλδ, μόνο στην Ελλάδα μπαίνεις στην ειδικότητα στο "έτσι" (?)

γιαυτό εδώ γίνεται τής emcensored:wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: πώς σας φαίνεται???????????

Παραδέχομαι ότι λόγω βιασύνης δεν έχω διαβάσει όσα έγραψες. Πρόλαβα να διαβάσω μόνο την πρώτη πρόταση, περί εισαγωγής στην ειδικότητα απο το πανεπιστήμιο. Έχω λοιπόν να δηλώσω ότι οτιδήποτε διαφορετικό από το ελληνικό ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σύστημα της επετηρίδας μου φαίνεται υπέροχο:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να σας πω κάτι....

λόγω του συστήματος, κάποιος που «πρέπει» να μπει, θα μπει....

αυτά πιστεύω γίνονται παντού, και στην αμερική ακόμα...

από εκεί και πέρα για όλους τους φοιτητές παίζουν ρόλο οι γνωριμίες και οι συστάσεις... επίσημα όχι, αλλά ανεπίσημα έτσι γίνεται...

παρ'όλα αυτά, το να είσαι αυτός που ο καθηγητής προτιμάει και που θα φροντίσει να βάλει στην ειδικότητα, δε σημαίνει ότι έχεις μπάρμπα υπουργό (θα βοηθούσε βέβαια)... απλά, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, όταν έχεις παρακολουθήσει 2 χρόνια στην κλινική, έχεις σκιστεί και τρέξει, έχεις κάνει την εργασία σου εκεί και την έχεις δημοσιεύσει μαζί με τον καθηγητή και δεν είσαι σκράπας, άσχετος, ηλίθιος, ανώμαλος, ψυχοπαθής, είναι μου φαίνεται λογικό ο καθηγητής να θέλει να βάλει εσένα και να δουλέψει με σένα παρά με κάποιον που δεν τον ξέρει και δεν τον έχει «τεστάρει» διεξοδικά πρωθύστερα...

λαδιές γίνονται δε σας το κρύβω, απλά στο μεγαλύτερο μέρος, είναι «αθώες» καθώς ακολουθούν το παραπάνω σκεπτικό....

απλά αυτό που λέμε όλοι εδώ είναι ότι θα ήταν καλύτερα να έδιναν και επίσημα το δικαίωμα στους καθηγητές να επιλέγουν... αυτός νομίζω ότι είναι καλύτερος, αυτόν θέλω, αυτόν βάζω... στην ουσία αυτό γίνεται, ανεπίσημα και με διάφορα τρυκ... έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η επισημότητα θα έφερνε και ευθύνες, και αυτό οι καθηγητές δεν το θέλουν...

πάντως στην τελική η ουσία είναι ότι αν σκιστείς, τρέξεις, δουλέψεις, διαβάσεις και ξεχωρίσεις θα κάνεις αυτό που θέλεις εκεί που θέλεις... αν είστε κάμποσοι που το κάνετε, το πολύ να περιμένεις μια χρονιά.... προσωπικά το προτιμώ... το να σε «σπρώχνουν» λόγω των ικανοτήτων σου δε μου φαίνεται καθόλου υποτιμητικό ή ανήθικο.... το κέρδισες και το αξίζεις....

Τροποποιήθηκε από nickpekos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή κάποιος που ξέρει ιταλικά και έχει τελειώσει σε χώρα ΕΕ δεν μπορεί να πάει στην Ιταλία για ειδικότητα σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγγλία, ιρλανδία, γαλλία, γερμανία, βέλγιο, ελβετία, ολλανδία, ιταλία, ισπανία, σουηδία, νορβηγία, δανία, φιλανδία, αμερική, καναδάς, πουέρτο ρίκο, αυστραλία, νέα ζηλανδία, ισραήλ, ρωσία, ιαπωνία δεν έχουν πάντως....

για το τουρκμενιστάν και την ακτή ελεφαντοστού θα σε γελάσω.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή κάποιος που ξέρει ιταλικά και έχει τελειώσει σε χώρα ΕΕ δεν μπορεί να πάει στην Ιταλία για ειδικότητα σωστά;

όχι ακριβώς... μπορεί αλλά θα είναι λίγο δύσκολο.... χρειάζεται να «μπεις» λίγο στο σύστημα... αν είναι διατεθειμένος να παρακολουθήσει κάνα χρόνο άμισθος χτυπάει θέση... και δουλειά έξω για να συντηρείται θα βρει σίγουρα (τουλάχιστον βόρεια)....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κάτι άλλο...

δεν είμαι σίγουρος, αλλά εδώ έχει εξετάσεις για την άδεια μετά το πτυχίο, συμπεριλαμβανομένης βαθμολογούμενης πρακτικής μαθητείας....

δεν ξέρω αν επηρεάζει, αλλά να σας πω την αλήθεια, νομίζω ότι αν έχεις άδεια ασκήσεως από την ΕΕ, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα...

αν κάποιος ενδιαφέρεται, να ρωτήσω στο σύλλογο αν μπορείτε να γραφτείτε απ'ευθείας....

Τροποποιήθηκε από nickpekos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο,τιδήποτε διαφορετικό από αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι τέλειο. Επειδή όμως γνωρίζω το πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι καθηγητές από φίλους μου- το παραδέχθηκες άλλωστε-, δεν το συγκρίνω με αυτό της Γαλλίας. Την Ελλάδα μην την μπλέκουμε σε τέτοια ζητήματα, είναι τουλάχιστον αστείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από αυτήν την άποψη έχεις δίκιο, αλλά εγώ το προτιμώ και από αυτό της γαλλίας...

το ότι κάποιος έγραψε καλύτερα από σένα στις εξετάσεις δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλύτερος, ικανότερος ή ότι στο μέλλον θα αποδειχθεί καλύτερος.... και ότι αξίζει να καταλήξεις κάπου που δε σου αρέσει... πόσο θα αφοσιωθείς και θα ενδιαφερθείς για κάτι που δε σου αρέσει;;;

είναι μεγάλο θέμα αυτό, ας το αφήσουμε καλύτερα....

απλά εγώ, ενώ πιστεύω ακράδαντα στην αξιολόγηση και την αξιοκρατία, δε τις φοβάμαι και τις αντιμετωπίζω σαν ευχάριστη πρόκληση, έχω την εντύπωση ότι αυτές δε μπορεί να εξαρτώνται μόνο από το αποτέλεσμα ενός ή 2 γραπτών...

δηλ. πιστεύεις ότι εσύ αν ήσουν καθηγήτρια και δούλευες με κάποιον για 1 χρόνο δε θα μπορούσες να αξιολογήσεις τις γνώσεις, τις ικανότητες, το χαρακτήρα, τον ενθουσιασμό και την αφοσίωσή του;;; μάλλον ναι, και μάλλον πιο αντικειμενικά απ'όσο ένα απλό γραπτό...

οι γνώσεις είναι απαραίτητες αλλά δε φτάνουν...

εγώ θα προτιμούσα ένα σύστημα σαν το αμερικάνικο ή το αγγλικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι είπε ο Νίκος σωστό και μετρημένο. Πολύ καλή περιγραφή του συστήματος. Γενικώς ο λόγος που προσωπικά δεν ξέρω κανέναν Έλληνα συμφοιτητή μου εδώ Ρώμη να θέλει να κάτσει για ειδικότητα στην Ιταλία είναι αυτό του τρομερά χαμηλού- μετά φόρων- μισθού, και γενικά της έλλειψης οργανικής θέσης.

Βέβαια απ'την άλλη, όντας φοιτητής δε μπορεί να σε κουνήσει κανένας και άπαξ και μπεις στην ειδικότητα την τελειώνεις χωρίς προβλήματα, φόβους για μη ανανεώση συμβολαίου (όπως στη Γερμανία για παράδειγμα) ή αποσπάσεις (όπως στην Αγγλία). Δηλαδή αν αρχίσεις είσαι jet. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαια απ'την άλλη, όντας φοιτητής δε μπορεί να σε κουνήσει κανένας και άπαξ και μπεις στην ειδικότητα την τελειώνεις χωρίς προβλήματα, φόβους για μη ανανεώση συμβολαίου (όπως στη Γερμανία για παράδειγμα) ή αποσπάσεις (όπως στην Αγγλία). Δηλαδή αν αρχίσεις είσαι jet. :)

συνήθως αυτό συμβαίνει, αλλά δεν είσαι απόλυτα καλυμμένος...

ακριβώς επειδή είσαι φοιτητής, αν ο καθηγητής θελήσει (για οποιοδήποτε λόγο, προσωπικό ή μή) να σε κόψει στις εξετάσεις σε κόβει... και έχεις εξετάσεις κάθε χρόνο... και δε μπορείς να κόβεσαι συνέχεια...

συνήθως αυτό δε συμβαίνει, αλλά αν τα πάρουν στο κρανίο μαζί σου, είτε γιατί τους την έπαιξες είτε γιατί ζουρλάθηκαν ή γιατί δε διαβάζεις ή δεν πατάς στο νοσοκομείο ή δε ξέρω εγώ τι, τότε μπορείς άνετα να τα βάψεις μαύρα...

φαντάζομαι και στη γερμανία ή στην αγγλία για κάποιον από αυτούς τους λόγους δε σου ανανεώνουν το συμβόλαιο...

όχι ότι είναι χάλια τα πράγματα... προς θεού, από τη στιγμή που η ειδικότητα είναι μονοκόμματη δε χρειάζεται να ψάχνεις νέα θέση συνέχεια... ως προς αυτό είσαι jet... απλά δεν είσαι ακλόνητος....

πάντως εγώ προφ με βλέπω να μένω, και να χώνω κάνα χρονάκι ή δύο από τα 5 της ν/χ κάπου στο εξωτερικό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...αν ο καθηγητής θελήσει (για οποιοδήποτε λόγο, προσωπικό ή μή) να σε κόψει στις εξετάσεις σε κόβει... και έχεις εξετάσεις κάθε χρόνο... και δε μπορείς να κόβεσαι συνέχεια...

συνήθως αυτό δε συμβαίνει, αλλά αν τα πάρουν στο κρανίο μαζί σου, είτε γιατί τους την έπαιξες είτε γιατί ζουρλάθηκαν ή γιατί δε διαβάζεις ή δεν πατάς στο νοσοκομείο ή δε ξέρω εγώ τι, τότε μπορείς άνετα να τα βάψεις μαύρα...

φαντάζομαι και στη γερμανία ή στην αγγλία για κάποιον από αυτούς τους λόγους δε σου ανανεώνουν το συμβόλαιο...

Ντάξει ρε Νίκο, εδώ μου μιλάς προφανώς για εντελώς μπουνταλά ειδικευόμενο που να έχει κάνει χοντρό φάουλ στην κλινική. Αλλιώς το σύστημα του φοιτητή-ειδικευόμενου έχει τα καλά της σιγουριάς. Κρίμα που η ISIC παύει να ισχύει στα 26! :P

όχι ότι είναι χάλια τα πράγματα... προς θεού, από τη στιγμή που η ειδικότητα είναι μονοκόμματη δε χρειάζεται να ψάχνεις νέα θέση συνέχεια... ως προς αυτό είσαι jet... απλά δεν είσαι ακλόνητος....

Μονοκόμματη και χωρίς αποσπάσεις! Πολύ σημαντικό. Άπαξ και αρχίσεις σ'ένα μέρος ξέρεις ότι θα τελειώσεις εκεί.

πάντως εγώ προφ με βλέπω να μένω, και να χώνω κάνα χρονάκι ή δύο από τα 5 της ν/χ κάπου στο εξωτερικό....

Κι εγώ το σκεφτόμουν στην αρχή, κυρίως γιατί στην Ιταλία είναι 5 χρόνια ενώ αλλού 6+ αλλά θέλω ν'αλλάξω παραστάσεις. Σίγουρα όχι Ελλάδα, αλλά όλες οι υπόλοιπες χώρες της ΕΕ είναι υποψήφιες για μένα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ντάξει ρε Νίκο, εδώ μου μιλάς προφανώς για εντελώς μπουνταλά ειδικευόμενο που να έχει κάνει χοντρό φάουλ στην κλινική. Αλλιώς το σύστημα του φοιτητή-ειδικευόμενου έχει τα καλά της σιγουριάς. Κρίμα που η ISIC παύει να ισχύει στα 26! :P

ρε παιδί εντάξει... απλά για να πω ότι το φοιτητής μπορεί και να σου γυρίσει μπούμερανγκ... δεν είναι ανάγκη να είσαι μπουνταλάς... αρκεί να τσακωθείς με κάνα π emcensored ρα επειδή αποφάσισε ότι δεν έχεις αξιοπρέπεια... συμβαίνει....

Κι εγώ το σκεφτόμουν στην αρχή, κυρίως γιατί στην Ιταλία είναι 5 χρόνια ενώ αλλού 6+ αλλά θέλω ν'αλλάξω παραστάσεις. Σίγουρα όχι Ελλάδα, αλλά όλες οι υπόλοιπες χώρες της ΕΕ είναι υποψήφιες για μένα. :)

μωρέ και γω όλα τα σκέφτομαι... άσε θα δούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδες........

την προηγουμενη εβδομαδα εγιναν οι εξετασεις για ειδικοτητα σε ολη την ιταλια...

Στο πανεπιστημιο μου (Ρωμη)εδωσαν αρκετα παιδια ,και απο οσο γνωριζω τα πηγαν αρκετα καλα....

Τα παλιοτερα χρονια εννοειται οτι δεν εμενε κανενας εδω, αλλα τωρα........ :P:antegeia:

Ειναι κανενας ειδικευομενος εξ ιταλιας εδω μεσα......??Καποιος φοιτητης που σκεφτεται να μεινει εδω??????

Αν ναι ας δωσει πληροφοριες για στην πολη του, που μπορει να φανουν χρησιμες για ολους :) !!!!!! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.uniroma1.it/studenti/scuole/graduatorie/lista.asp

Γιώργο, άσε. Τώρα εκεί ήμουν και αυτά έβλεπα. Όλως περιέργως δεν ξέρω που πήγαν οι χιλιάδες υποψήφιοι που περίμενα να δω στις λίστες. Εδώ σε ορισμένες θέσεις είχε μόνο έναν υποψήφιο!! Κοίτα Θωρακοχειρουργική στη 2η κλινική της 1ης Ιατρικής! Αρκετοί απ'τους παλιούς μου συμφοιτητές (τους Ιταλούς) που τελειώσαν στην ώρα τους και ήδη ολοκληρώσαν την άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι μέσα. Άλλοι παλεύουν, αλλά λογικά θ'απορροφηθούν του χρόνου.

Ούτε ένα ελληνικό όνομα δεν είδα στις λίστες. Ρε μπας και αξίζει να κάνουμε την αρχή; :rolleyes:

(το σκέφτομαι σοβαρά μετά από τόσα λίγα ονόματα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για την ειδικότητα στην Ιταλία αξίζει να γράψει κανείς, γιατί μάλλον ένα σύστημα ανάλογο θα έρθει και στην Ελλάδα.

Το μέγιστο είναι 100. Μέχρι 20 έρχονται από το βιογραφικό: βαθμούς πτυχίου και σχετικών μαθημάτων, πτυχιακής εργασίας και άλλων επιστημονικών εργασιών. Από τις γραπτές εξετάσεις έρχονται άλλοι 60 πόντοι. Οι τελευταίοι 20 έρχονται από τις προφορικές εξετάσεις.

Το σύστημα είναι έτσι από το 1989 αν δεν κάνω λάθος. Το 2004 έγινε η πρώτη σημαντική αλλαγή. Τα θέματα του γραπτού προέρχονται από τα κεντρικά της Ρώμης και όχι από την αυτόνομη τοπική οργάνωση του κάθε Πανεπιστημίου. Η άλλη αλλαγή είναι η ρύθμιση των ημερομηνιών της κάθε εξέτασης.

Έτσι παραμένει η αυτονομία των τοπικών Πανεπιστημίων, μα ο έλεγχος και οι ρυθμίσεις είναι κεντρικές. Η ευθύνη παραμένει τοπική, άρα και οι τελικές αποφάσεις. Αλλάζουν όλα έτσι ώστε να μην αλλάξει τίποτα :rolleyes:

Πριν τα θέματα του γραπτού τα ήξεραν από πριν οι διάφοροι "δικοί μας", ενώ οι απ'έξω δεν είχαν ιδέα. Ήταν όλη η πιθανή ύλη της ειδικότητας, μαζί με θέματα γενικής ιατρικής. Τώρα είναι 60 multiple choice από 3000 γενικής ιατρικής και 350 ειδικότητας. Πριν ήταν και ερωτήσεις ανοικτές, τώρα είναι μόνο multiple choice. Υποτίθεται πως έρχονται σφραγισμένα από τη Ρώμη στη τοπική επιτροπή. Ο έλεγχος όμως είναι της ίδιας της τοπικής επιτροπής!!!

Όπως και να΄χει δεν είναι δύσκολο να γράψει κανείς καλά στο γραπτό αφού η ύλη είναι συγκντρωμένη. Άλλωστε, στα δύο χρονια που ισχύει το σύστημα αυτό, 58/60 είναι η πλέον λογική βαθμολογία.

Το βιογραφικό του κάθε φοιτητή συνήθως του δίνει 10/12 πόντους από τους 20, αρκεί να έχει μιά πτυχιακή στο θέμα, 2/3 μαθήματα με άριστα και καμιά παρακολούθηση στην κλινική. Η δημοσίευση ερευνιτκής εργασίας ανεβάζει ακόμα περισσότερο τους πόντους, μα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται, μιας και πρώτα έρχονται οι ειδικευόμενοι και ύστεροι όσοι θέλουν ακόμα να μπούν.

Οι 20 πόντοι της προφορικής εξέτασης κάνει όλη τη διαφορά! Τα θέματα είναι στην πλήρη αυτονομία της τοπικής επιτροπής. Συνήθως μαγειρεύουν τα αποτελέσματα έτσι ώστε να μπουν τα "δικά μας παιδιά", όπως ακριβώς ήταν και πριν. :rolleyes:

Ας πάρουμε για παράδειγμα την Ορθοπαιδική: 35 υποψήφιοι για 9 θέσεις, 30 πάνε στα προφορικά, οι 9 πρώτοι μπαίνουν. Ο δέκατος είχε 0,025 βαθμό διαφορά από τον ένατο. Ξέχασα να πώ, πως οι βαθμοί είναι μέχρι 3 δεκαδικά ψηφία!!! :D

Ας πάρουμε άλλο παράδειγμα: υπάρχουν ειδικότητες που υπάρχουν λιγότεροι υποψήφιοι από τις διαθέσιμες θέσεις. Μπαίνουν όλοι σε αυτή την περίπτωση; Όχι πάντοτε... εξαρτάται από τη τοπική επιτροπή. Αν θέλει τους βάζει όλους ή αλλιώς βάζει ένα ελάχιστο όριο.

Οι κενές θέσεις γίνονται επιπλέον θέσεις σε άλλες ειδικότητες. Οι καθηγητές/διευθυντές της κάθε ειδικότητας συνεδριάζουν και αποφασίζουν. Παράδειγμα: 3 θέσεις κενές από την ιατρική εργασίας, πέρασαν 2 στην πλαστική και 1 στην αιματολογία. Τα κριτήρια είναι τα συμφέροντα των καθηγητών.

Γιατί έχω υποψία πως και στην Ελλάδα θέλουν να κάνουν κάτι ανάλογο; emermm

Η απόσταση της φαινομενολογίας από την ουσία καποιες φορές είναι μεγάλη. Κανείς δε μιλάει για τη βρωμιά του συστήματος στην Ιταλία, γιατί επικρατεί η λογική του βολέματος. Αν κάποιος λίγο σηκώσει φωνή όλο και κάπου τον βολεύουν, έτσι ώστε να μη είναι προς το συμφέρον του να συνεχίσει. Η αξιοκρατική κατανομή θέσεων είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ο κάθε τοπικός καθηγητής είναι φεουδάρχης και κάνει ό,τι θέλει. Μπορεί να μη χρειάζεται να είσαι κόρη ή γιός του τάδε για να μπείς, αλλά πρέπει τουλάχιστον να έχεις τη συμπάθεια του καθηγητή. Αν ασκήσει βέτο δε μπαίνεις ακόμα και αν είσαι ευφυής και διαβασμένος.

Ταπεινή μου γνώμη, η Ιταλία είναι για την ειδικότητα, αν εκτώς από καθαρά ιατρικές ικανότητες έχει κανείς και διπλωματικά/πολιτικά προσόντα. Γι'αυτό και στον χειρουργικό τομέα έχουν 1/2 που ξέρουν να χειρουργούν στους 10. Η κλινική παρουσιάζεται έτσι ώστε αυτό να μη φαίνεται, κανείς δεν έχει παράπονα και κανένας ασθενής δε βλάπτεται, ακριβώς γιατί τα ρυθμίζουν όλα ήρεμα και σιωπηλά. Αυτοί που ξέρουν χειρουργούν, οι άλλοι το παίζουν γιατροί, ο ασθενής δεν υποψιάζεται τίποτα, η κλινική διατηρεί υψηλό προφίλ. Αυτό συμβαίνει σε πολλές κλινικές φαντάζομαι, ακόμα και στην Ελλάδα, εδώ όμως είναι το σύστημα. Μιλάω βέβαια για Τορίνο και Μιλάνο, από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά το «δικά μας παιδιά» έχει και την έννοια πόσα χρόνια ήσουν ως "εσωτερικός" στην κλινική ή στο εργαστήριο που θες να μπεις για ειδίκευση πριν την αίτηση. Κατά κανόνα, αν έχεις δουλέψει κοντά τους απ'το 5ο έτος συνεχόμενα, δηλαδή έχεις 3 χρόνια μέσα τη στιγμή της αίτησής σου, έχεις μεγάλες πιθανότητες να θεωρείσαι δυνατός υποψήφιος.

Πάντως ναι, η διπλωματία και τα «διοικητικά προσόντα» (κοινώς η γραφειοκρατία στην οργάνωση της κλινικής/εργαστηρίου) μετράνε. Αν βοηθάς την ομάδα τους ανεβάζεις την πιθανότητα να σε πάρουν μετά. Φυσικά υπάρχουν πάντα οι «μιλημένοι» που έρχονται απ'έξω out of the blue την ημέρα της εξέτασης με γράμμα από κάποιο μεγαλοκαθηγητή παραμάσχαλα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δική μου εμπειρία είναι ως εξής (εννοείται έξω από τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις της κλινικής εμπειρίας, στον ελεύθερο χρόνο):

ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ> είναι 3 οι πανεπιστημιακές κλινικές. Πήγα στην πρώτη (θεωριτικά και καλυτερη). Έμεινα 7 μήνες. Υπήρχαν ήδη 34 tesisti για 8 θέσεις ειδικότητας. Μίλησα ανοιχτά με έναν από τους βοηθούς. Μου έδωσε να καταλάβω πως θα με βοηθούσαν να γράψω μια καλή πτυχιακή εργασία, μα για την ειδικότητα θα ήταν πιό απλό να δοκιμάσω στη Genova ή στο Milano. Εννοείται πως ευχαρίστησα για τη χρήσιμη εμπειρία και έφυγα. Ένας άλλος συμφοιτητής Έλληνας, που ήταν ήδη εκεί από δύο χρόνια, μετά από άλλα δύο, πήρε 5 βαθμούς στη tesi και τίποτε άλλο. Ούτε ειδικότητα, μα ούτε και ένα thank you.

ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΙΓΟΥΣΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ> κομμάτι της Γενικής Χειρουργικής, μα κλινική νοσοκομιακή, όχι πανεπιστημιακή. Έμεινα 6 μήνες. Υπήρχαν ήδη ένας ειδικευόμενος που τελείωνε, μια ειδικευόμενη στην αρχή και μια tesista. Ο διευθυντής μου εξήγησε πως μπορεί να έχει έναν και μόνο ειδικευόμενο. Ώντας νοσοκομιακός μπορεί να εκμεταλλευθεί μιά θέση μόνο από τους πανεπιστημιακούς. Έχει ήδη την ειδικευόμενη που θα πάρει τη θέση του άλλου ειδικευόμενου. Η tesista είναι διαθέσιμη να περιμένει. Αν θέλω να περιμένω και εγώ ή απλώς να γράψω μια tesι (oύτε καν ιδιαίτερα εξαιρετική) OK. Ευχαρίστησα και έφυγα, εννοείται. Η tesista ενδιάμεσα τελείωσε και ακόμα περιμένει. Η ειδικότητα διαρκεί 6 χρόνια!!!

ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ> απελπισμένος, γιατί πρέπει επιτέλους να καταθέσω κάπου την πτυχιακή εργασία. Η κλινική είναι πανεπιστημιακή και θεωρείται ουσιατικά εσωτερική παθολογία. Η καθαρά ιατρική εργασίας γίνεται σε κάτι άσχετα γραφεία/εργαστήρια. Σκέφτηκα να πάω εκεί, έστω απλά ως λύση ανάγκης. Υπήρχαν 5 άλλοι tesisti, μα κανένας δεν παρακολουθούσε εκτώς από εμένα. Πήγαιναν μόνο για να γράψουν την πτυχιακή και τέλος. Οι ίδιοι οι ειδικευόμενοι μου έλεγαν πως δεν έχει ούτε νόημα, μα ούτε και ανάγκη. Ήταν όλοι με πτυχιακή εργασία σε τελείως άσχετους τομείς. Μου είπαν, πως μετά από μια, δυο αποτυχίες, πέρασαν στην ιατρική εργασίας, που δεν έχει ανταγωνισμό, μα υπάρχει ζήτηση. Δεν ήταν άσχημα. Ήταν πράγματι εμπειρία γενικής ιατρικής, μα δεν ήταν αυτό που ήθελα. Οπότε και άντεξα 2 μήνες.

ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ> οι πανεπιστημιακές κλινικές είναι 3. Είναι ισάξιες και οι 3. Περιοδικά ο κάθε καθηγητής/διευθυντής γίνεται και διευθυντής της ειδικότητας. Οι θέσεις είναι 3, οι tesisti 9. Πήρα εκεί την πτυχιακή εργασία. Οι βοηθοί μού έδωσαν να καταλάβω πως ελπίδες υπάρχουν, μα είναι πολλοί οι υποψήφιοι. Άρα βλέπουμε. Είμαι πάνω από 2 χρόνια εκεί... μα οι ελπίδες είναι αυτές που είναι. Στα δύο χρόνια έμειναν απ'έξω πάντοτε και κάποιοι από τους tesistι που τελείωναν. Το περιβάλλον δεν είναι άσχημο, μα πέρα από την προσωπική εμπειρία δεν είναι και πολλές οι ικανοποιήσεις.

Θα ήθελα να καταλάβω πού είναι αυτή η αίσθηση χρησιμότητας που μπορεί να υπάρχει ως μέλος μιάς επιστημονικής ομάδας. Θα ήθελα να καταλάβω πού είναι η αξιοκρατική αξιολόγηση των ικανοτήτων.

Τα τελευταία χρόνια έχουν μπεί εδώ στο Τορίνο 4 Έλληνες (γυναικολογία, οφθαλμολογία, επιδημιολογία, αναισθησιολογία). Η περίοδος μεταξύ έναρξης της παρακολούθησης και εισαγωγή στην ειδικότητα δεν ήταν ποτέ κάτω από 4 χρόνια. Τουλάχιστον 3 Έλληνες δεν πέρασαν μετά από 5 χρόνια παρακολούθησης (και tesi): ορθοπεδική, θωρακοχειρουργική και δερματολογία. Ο φίλος ειδικά της θωρακοχειρουργικής προσπαθησε δύο φορές (μιλάμε για 6 χρόνια παρακολούθηση).

Άλλοι δεν προσπαθούν καν. Εγώ το μόνο που ξέρω είναι πως έχω βαρεθεί :rolleyes: Θα ήθελα να είχα βρεί μια κλινική, απλώς νοσοκομιακή, όπου η παρουσία μου θα μπορούσε να εκτιμηθεί. Αλλά βλέπω να εκτιμούνται άλλα προσόντα.

Επισημαίνω πως απλώς για να γράψει κανείς μια πτυχιακή δεν είναι δύσκολο. Αν θέλει κανείς να φανεί χρήσιμος, να κερδίσει εμπειρία, να μπεί στην κλινική ομάδα και να μοιρασθεί το πνεύμα, γιατί όχι να βάλει και τις βάσεις της ειδικότητας, δεν έιναι καθόλου εύκολο. Δε χρειάζεται να είναι προετοιμασμένος και ικανός καν.

Γι'αυτό ακριβώς το λόγο, είναι 2 στους 10 αυτοί που πραγματικά ξέρουν να χειρουργούν. Οι άλλοι 8 το παίζουν γιατράρες. Η αλήθεια είναι πως σε καμιά κλινική δεν είναι κανένας τελείως που να μην ξέρει να χειρουργεί. Είναι, κατά τη γνώμη, ανεμοσκόρπισμα χρημάτων και χρόνου αυτό το σύστημα. Εννοείται πως αν μπω, δεν πρόκειται να το αλλάξω. Αν δε μπω, το ίδιο. Απλώς το καταγγέλω.

Στις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κλινικής πραγματικότητας "είδα": εσωτερική παθολογία, γενική χειρουργική, καρδιολογία, καρδιοχειρουργική, παιδιατρική, γυναικολογία, ενδοκρινολογία, γεριατρική χειρουργική, πλαστική χειρουργική (μετά από δική μου επιλογή εννοείται, όπως σε όλους εδώ).

Θα ήθελα να εξασκίσω χειρουργική ιατρική. B)

Τροποποιήθηκε από ioan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ στο Τορίνο με άνεση και δίχως ιδιαίτερο κυνήγημα του διευθυντής/καθηγητή της ειδικότητας μπαίνεις σε:

- Ιατρική Εργασίας

- Ραδιοθεραπεία

- Πυρηνική Ιατρική

και αυτό γιατί πάνε λίγοι υποψήφιοι και οι καθηγητές ψάχνουν συνεργάτες (γιατί και σε άλλες πάνε λίγοι, μα προτιμούν να μην καλύψουν τις θέσεις / να τις δώσουν σε άλλες ειδικότητες)

Για όλες τις άλλες, θέλει κυνηγητό. Το θέμα είναι πως δεν ξέρεις αν αυτό αρκεί.

Θεωρώ καλό να ξέρει κανείς από πριν την εδώ πραγματικότητα. Είναι θέματα άσχετα με την πραγματικότητα της ιατρικής εμπειρίας και με το βαθμό κατάρτισης. Πιστεύω πως έχουν να κάνουν με την ανθρώπινη φύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε συμφωνώ 110%. Αλλά υπάρχουν και κάτι ευχάριστες εξαιρέσεις (που όμως επιβεβαιώνουν τον παραπάνω κανόνα). Όταν ήμουν εσωτερικός στη ΝΧ είχα πέσει σε δύο τύπους (Ιταλούς) που παρακολουθούσαν απ'το 5ο έτος καθημερινά και πραγματικά τα άτομα ήταν καταρτισμένα όχι αστεία. Ξέραν πράγματα (εννοείται εξαιρώντας την πρακτική γνώση, ήτοι χειρουργεία) που μαθαίναν οι ειδικευόμενοι στο 2ο έτος.

Το σύστημα δεν είναι στραβό per se, στραβό το κάνουν οι Ιταλοί που είναι σαν τους Έλληνες. Το ίδιο σύστημα στη Γερμανία, στο Ηνωμένο Βασίλειο ή στις Ηνωμένες Πολιτείες θα πετύχαινε απόλυτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Ιταλοί προσπαθούν πάντοτε να κάνουν αντιγραφές από την αγγλοσαξωνική πραγματικότητα. Όμως είναι υποχρεωμένοι να προσαρμόζουν τους κανόνες στα δικά τους όρια. Το απτέλεσμα είναι μιά μέση λύση. Το χειρότερο είναι πως αλληλοσυνδέονται τα πράγματα τόσο έντονα, που γίνεται ένας φαύλος κύκλος.

Οι ειδικευόμενοι στην Ιταλία δεν έχουν μισθούς, μα υποτροφίες. Δεν έχουν συμβόλαια εργασίας, μα δίδακτρα και θεωρητικά παρακολουθήσεις. Δεν έχουν άδειες, μα "σχολικές διακοπές". Ζητούν κάθε φορά να αλλάξει ο ορισμός της εργασίας τους, μα ξέρουν πως δεν πρόκειται. Γιατί θα πρέπει να γίνουν θεσμικές αλλαγές... το νυστέρι θα πρέπει να πάει σε μεγάλο βάθος.

Για να γίνουν οι θέσεις ειδικότητας θέσεις αληθινής εργασίας και επιμόρφωσης, θα πρέπει να αλλάξει και η διαδικασία επιλογής. Αν αλλάξει η διαδικασία επιλογής και γίνει ανεξάρτητη από τις εξωτερικές επιρροές, τώρα θα αλλάξει και το βάρος των καθηγητών/διευθυντών. Αν αλλάξει η σχέση εργασίας και γίνει πιό επίσημη, τότε θα πρέπει να αλλάξει και το σύστημα αξιολόγηση των ειδικευόμενων μέσα στη σχολή της ειδικότητας. Τώρα, έχουν τυπικές εξετάσεις (όχι σε όλες τις σχολές, μα στις περισσότερες), γιατί επιβραβεύουν τη δουλειά και τις εφημερίες. Εφόσον κερδίζουν λίγα χρήματα, έχουν εύκολες εξετάσεις τουλάχιστον. Αν έχουν καλούς μισθούς, τότε δεν έχει νόημα να έχουν σοβαροφανείς εξετάσεις... θα πρέπει και αυτές να γίνουν σοβαρές. Αν οι μισθοί είναι μεγάλοι, ποιός θα βάλει το χέρι στη τσέπι; Το πανεπιστήμιο ή τοπική διοίκηση; Ή μήπως η κυβέρνηση; Άρα ίσως μειώσουν και τις θέσεις. Όμως τα νοσοκομία έχουν ανάγκη από περισσότερους...

Βλέπεις γίνεται ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ :P

Κανείς δε το θέλει... οπότε και αφήνουν τα πράγματα ως έχουν. Μέχρι που το σύστημα θα καταρεύσει, οπότε και θα υποχρεωθούν να κάνουν σοβαρές αλλαγές. Αυτό άλλωστε δε συμβαίνει και στην Ελλάδα;

Γιατί να μην έχουμε αυτογνωσία όμως; Δηλαδή είναι πιό χρήσιμο να είμαστε ό,τι δηλώνουμε; Στη Γερμανία και στον αγγλοσαξωνικό κόσμο, δεν αρκούν τα λόγια και το δήθεν, όπως συμβαίνει εδώ στην Ιταλία τουλάχιστον. Πρέπει να αποδείξει κανείς αυτό που ξέρει.

Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντοτε. Μετράει η πλειοψηφία όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.