Jump to content

[εφημερίες] Εφημερίες και ειδικευόμενοι


calexicool

Recommended Posts

345? Μήπως σου είπαν ότι οι δικές σου 4 εφημερίες θα γίνουν 345. Αλλιώς τι είναι αυτό το νούμερο? Εδώ μιλάμε με ΦΕΚ και εγκυκλίους. Αν σου είπαν ότι το πλαφόν γίνεται 345, έπρεπε να ζητήσεις να σου πουν με βάση ποιό ΦΕΚ θα γίνει αυτό ή έστω να τους ζητήσεις να σου υποδείξουν πως προκύπτει αυτό το ποσό, για να μας πεις και εμάς και να μπορούμε να το συζητήσουμε. Μόνη της η φράση "αληθεύει ότι θα παίρνουμε 345€ εφημερίες από Ιανουάριο?" καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δεν μπορεί να οδηγήσει σε συζήτηση ανώτερη του επιπέδου της κολοκυθιάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply

απο το γραφειο μισθοδοσιας συναδελφε

Κοίτα, οι 7 εφημερίες είναι πλέον 530 ευρώ, οι 6 460. Το ποσό που αναφέρεις μοιάζει να ανταποκρίνεται σε 4 εφημερίες με ένα Σ/Κ (2+1+1) ή σε 5 με μια αργία (4+1). Από την άλλη έχε υπόψη σου ότι σε περίπτωση που δε σας έγιναν αναδρομικές παρακρατήσεις στις εφημερίες από 1-8-12 και μετά, είναι πιθανό να γίνουν από Ιανουάριο για κάποιους μήνες. Αφού πήγες μέχρι τη μισθοδοσία σου γιατί δε ρωτάς από που προκύπτει αυτό το ποσό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το γραφειο μισθοδοσιας συναδελφε

Κοίτα, οι 7 εφημερίες είναι πλέον 530 ευρώ, οι 6 460. Το ποσό που αναφέρεις μοιάζει να ανταποκρίνεται σε 4 εφημερίες με ένα Σ/Κ (2+1+1) ή σε 5 με μια αργία (4+1). Από την άλλη έχε υπόψη σου ότι σε περίπτωση που δε σας έγιναν αναδρομικές παρακρατήσεις στις εφημερίες από 1-8-12 και μετά, είναι πιθανό να γίνουν από Ιανουάριο για κάποιους μήνες. Αφού πήγες μέχρι τη μισθοδοσία σου γιατί δε ρωτάς από που προκύπτει αυτό το ποσό;

8 εφημερειες κανω αστο...πονεμενη ιστορια.μου ειπαν οτι το κονδυλι για εφημερειες σε ολα τα νοσοκομεια μειωθηκε κ οτι τοσο υπολογιζεται με αυτα που πηραμε σαν νοσοκομειο να αντιστοιχουν στις 7 εφημερειες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και πήρα χτες τη μισθοδοσία των τελευταίων μηνών να το μοιραστώ μαζί σας... Θα χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα το μήνα Οκτώβριο: 5 εφημερίες, με 1 Σάββατο και 1 Κυριακή αμοίβονται με το ιλιγγιώδες καθαρό ποσό των 394€! Και τα ευχαριστιέσαι ακόμα περισσότερο με δεδομένο ότι δεν έχει ρεπό μετά την εφημερία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για 7 εφημεριες (5-1-1) αντιστοιχουν με το νομο 529,65 ευρω. οτιδηποτε λιγοτερο σημαινει οτι σας χρωστανε.

με το νομο επισης δικαιουσαι ρεπο μετα απο καθε εφημερια. απο κει και περα ο καθενας διεκδιδει ή οχι τα νομιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι εαν γνωριζει καποιος;οι εφημεριες που πρεπει να κανει ενας ειδικευομενος για να γραφει ειδικοτητα ειναι 4ανα μηνα.εαν καποιος παρει λιγοτερες εφημεριες το μηνα,απο 4 λογω κανονικης αδειας αυτος ο μηνας προσμετρατε κανονικα στην ειδικοτητα.ετσι δεν ειναι;ξερει κανεις καποιο φεκ να με βοηθησει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείξε μας καταρχήν εσύ το ΦΕΚ που ορίζει ότι πρέπει να κάνεις 4 το μήνα, κι εγώ θα σου βρω όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν η ειδικότητα αναγνωρίζεται ακόμη και αν κάνεις 0 εφημερίες το μήνα. Αν όμως γίνονται εφημερίες και υπάρχει πρόβλημα στο να καλυφθεί το πρόγραμμα της κλινικής μπορούν να ζητήσουν να συμμετέχεις στο πρόγραμμα εφημεριών διότι βάση νόμου όλοι συμμετέχουν ισότιμα. Φυσικά αυτό μέχρι το όριο των 7 εφημεριών πάλι (5 καθημερινές και 2 αργίες) το οποίο αποτελεί και το μέγιστο των εφημεριών για τις ο΄ποίες πληρώνεσαι.

Δεν υπάρχει όμως καμία βάση στο να μην αναγνωρίζεται κάποιος μήνας ειδικότητας αν το μήνα αυτό έχεις κάνει λίγες ή και καθόλου εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξερω το ΦΕΚ αλλα αυτο ακουγεται..τελειωνω ειδικοτητα μου εχουν μεινει 2μηνες κ για λογους υγειας θελω να παρω κανονικη αδεια για 20 μερες αυτο το μηνα κ μου λενε οτι δε θα μου περασουν το μηνα εαν δεν κανω τουλαχιστον 4εφημεριες..κ να μοιρασω στους 2μηνες την αδεια μου..απλα υπαρχει σοβαρο θεμα κ προσπαθω να βρω ακρη..ευχαριστω πολυ κ τους 2για τις απαντησεις σας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ερώτηση για το πόσες εφημερίες "πρέπει" να κάνει ένας ειδικεύομενος (=καμμία) έχει ερωτηθεί και απαντηθεί δεκάδες φορές σ' αυτό το φόρουμ, και το γεγονός ότι νέα μέλη ερωτούν ξανά και ξανά, δείχνει ότι μάλλον πρόκειται για urban myth που διακινείται στα ελληνικά νοσοκομεία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξερω το ΦΕΚ αλλα αυτο ακουγεται..τελειωνω ειδικοτητα μου εχουν μεινει 2μηνες κ για λογους υγειας θελω να παρω κανονικη αδεια για 20 μερες αυτο το μηνα κ μου λενε οτι δε θα μου περασουν το μηνα εαν δεν κανω τουλαχιστον 4εφημεριες..κ να μοιρασω στους 2μηνες την αδεια μου..απλα υπαρχει σοβαρο θεμα κ προσπαθω να βρω ακρη..ευχαριστω πολυ κ τους 2για τις απαντησεις σας..

Αυτό που υπογράμμισα με προβληματίζει :(
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι σε προβληματιζει αυτο που υπογραμμισες;μην κανει εντυπωση σε κανενα που ρωταμε κ ξαναρωταμε..καποια πραγματα ειναι μυθοι..κ τιποτα παραπανω..οταν σου δινουν κατι ως δεδομενο δυσκολο να σου αλλαξει γνωμη καποιος για κατι..γνωριζω κοπελα που δεν πηρε παραταση κ εκανε κανονικα ειδικοτητα,της οποιας της εδωσαν 1μηνα κανονικης αδειας..κ μετρησε κανονικα για ειδικοτητα ο μηνας..προφανως προσπαθουν να περασουν οτι μπορουν..γι αυτο κ ρωταμε να μαθαινουμε..ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουμε στην κλινικη κοπελα που γυρισε μετα απο αδεια θηλασμου και πετυχε μεχρι να κλεισει ετος το παιδι της να μην κανει καμια εφημερια.

οι μηνες αυτοι θα μετρησουν κανονικα στη ειδικοτητα.

αλλη περιπτωση απο κοπελα που μετα την εναρξη της ειδικοτητας ξεκινησε εφημεριες αρκετους μηνες μετα. και αυτοι οι μηνες μετρανε σαν χρονος ειδικοτητας.

το ελαχιστο οριο ειναι αστικος μυθος οπως ανεφερε και ενας συναδελφος τον οποιο καποιοι χρησιμοποιουνε για να εκβιασουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι σε προβληματιζει αυτο που υπογραμμισες;μην κανει εντυπωση σε κανενα που ρωταμε κ ξαναρωταμε..καποια πραγματα ειναι μυθοι..κ τιποτα παραπανω..οταν σου δινουν κατι ως δεδομενο δυσκολο να σου αλλαξει γνωμη καποιος για κατι..γνωριζω κοπελα που δεν πηρε παραταση κ εκανε κανονικα ειδικοτητα,της οποιας της εδωσαν 1μηνα κανονικης αδειας..κ μετρησε κανονικα για ειδικοτητα ο μηνας..προφανως προσπαθουν να περασουν οτι μπορουν..γι αυτο κ ρωταμε να μαθαινουμε..ευχαριστω πολυ..

Επειδή δε θα μπορέσεις να πείσεις κάποιον για κάτι που δεν υπάρχει (δηλ. το ΦΕΚ) θα πρέπει να είσαι έτοιμη, όταν τεθεί το θέμα, να ζητήσεις εσύ το νόμο που γράφει αυτό που ισχυρίζονται οι άλλοι (αυτό το νόημα είχε η πρώτη μου απάντηση που... δε σε βοήθησε). Φυσικά κανείς τότε δε θα μπορέσει να σε αντικρούσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O Iceman έχει δίκιο, συμβαίνει κάποιες φορές κάποιος καινούριος να μην μπαίνει εφημερίες για μήνες και να μετράει κανονικά ο χρόνος ειδίκευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εδω δε μας τις πληρώνουν...γιατι να τις κάνει κάποιος;;ξέρετε μήπως η 2η ΥΠΕ πότε θα πληρωθεί Νοέμβριο;;;

Κλασσική νοοτροπία... Αφού δεν μας τις πληρώνουν παιδιά μην κάνετε εφημερίες, αλλά εγώ θα κάνω έστω και για τα ψίχουλα που δίνουν. Επίσης από τη μια λέω δεν τις πληρώνουν και από την άλλη καίγομαι να μάθω πότε θα πληρωθούν. Και φυσικά δεν ρωτάω το γραφείο μισθοδοσίας του νοσοκομείου εφόσον ο χρόνος πληρωμής διαφέρει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο ακόμα και στην ίδια υγειονομική περιφέρεια, αλλά σε ένα topic στο greekmeds. empuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαινε στο γραφειο μισθοδοσιας σου και αν ξερουν ποτε θα πληρωθεις νοεμβριο θα σου χαρισω οσα μου χρωστανε.Αφου εισαι

Prominent Member

στο forum θα ξερεις οτι υπαρχει ενημερωση..τουλαχιστον καλυτερα απο τα γραφεια που ανταλλασουν αποψεις για βαφη μαλλιων και μανο.Και ετσι για το υφος και τον εμετο σου..αν εσυ δουλευεις για τη ψυχη της μανας σου και ξενυχτας στα τεπ για να δωσεις τις εφημεριες σου στην εκκλησια,να σε ενημερωσω οτι αυτους τους μηνες με τις αναδρομικες κρατησεις (δηλαδη 920Ε) και τις απληρωτες εφημεριες,υπαρχουν επαρχιωτες συναδελφοι που δεν εχουν ουτε για το νοικι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαινε στο γραφειο μισθοδοσιας σου και αν ξερουν ποτε θα πληρωθεις νοεμβριο θα σου χαρισω οσα μου χρωστανε.Αφου εισαι

Prominent Member

στο forum θα ξερεις οτι υπαρχει ενημερωση..τουλαχιστον καλυτερα απο τα γραφεια που ανταλλασουν αποψεις για βαφη μαλλιων και μανο.Και ετσι για το υφος και τον εμετο σου..αν εσυ δουλευεις για τη ψυχη της μανας σου και ξενυχτας στα τεπ για να δωσεις τις εφημεριες σου στην εκκλησια,να σε ενημερωσω οτι αυτους τους μηνες με τις αναδρομικες κρατησεις (δηλαδη 920Ε) και τις απληρωτες εφημεριες,υπαρχουν επαρχιωτες συναδελφοι που δεν εχουν ουτε για το νοικι.

Καταρχάς αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι σε νοσοκομείο οπότε δεν μπορώ και να ρωτήσω σε γραφείο μισθοδοσίας. Και ούτε μου περισσεύουν τα χρήματα ούτε τίποτα. Αυτό που θεώρησα παράλογο και γιαυτό και το σχολίασα είναι να παρακινείς τους συναδέλφους να μη κάνουν εφημερίες γιατί δεν θα πληρωθούν και από την άλλη να ρωτάς πότε θα πληρωθούν και να λες ότι χωρίς αυτές κάποιοι συνάδελφοι δεν έχουν ούτε για το νοίκι. Δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν, με τον τρόπο σκέψης διαφωνώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Σήμερα ξανάκουσα τις γνωστές π@π@ριές από σοβαρό άτομο στο νοσοκομείο.

'Οταν τον ρώτησα που είναι ο Νόμος που μιλάει για τις υποχρεωτικές 4 εφημερίες μου τα μάζεψε και είπε ότι τον ΔΕΝ τον έχει δει.

Φέρτε μας τον Νόμο που μιλάει για τις 4 υποχρεωτικές εφημερίες μάγκες.

Όχι "άκουσα", "μου είπαν"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το Σάββατο 16 Μαρτίου τίθεται σε εφαρμογή οδηγία της ΕΕ για χρέη του Δημοσίου απέναντι σε ιδιώτες, τα οποία θα επιβαρύνονται με 8% σε περίπτωση που δεν εξοφλούνται εντός μηνός. Σίγουρα αυτό θα ενδιαφέρει τους προμηθευτές νοσοκομειακών υλικών. Πιστεύετε ότι μπορούμε κι εμείς να ωφεληθούμε από αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα ξανάκουσα τις γνωστές π@π@ριές από σοβαρό άτομο στο νοσοκομείο.

'Οταν τον ρώτησα που είναι ο Νόμος που μιλάει για τις υποχρεωτικές 4 εφημερίες μου τα μάζεψε και είπε ότι τον ΔΕΝ τον έχει δει.

Φέρτε μας τον Νόμο που μιλάει για τις 4 υποχρεωτικές εφημερίες μάγκες.

Όχι "άκουσα", "μου είπαν"...

Δεν τον εχει δει;;;

Πες του θα τον δει,

οταν παρει LSD (κανει και ριμα..)

και οταν τον δει να μου τον πει και μενα το νομο να παραιτηθω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.