Jump to content

[εφημερίες] Εφημερίες και ειδικευόμενοι


calexicool

Recommended Posts

Στα τρίκαλα είχαμε κάνει έγγραφο που πέρασε το Δ.Σ. του νοσοκομείου, από την Υ.Πε. κλπ κλπ, και είχαμε ζητήσει να πληρωνόμαστε τις πρόσθετες εφημερίες, όπως και οι επιμελητές μας (στο ακτινολογικό). Έτσι, μέχρι τις 10 κάθε μήνα είχαμε παραδώσει το πρόγραμμα με τις τακτικές εφημερίες και δεύτερο χαρτί με τις πρόσθετες εφημερίες ώστε να πάρουν την προέγκριση από την ΥΠε και τον επίτροπο. Έχω διαβάσει κι εγώ για το αναφερόμενο ποσοστό 9%, αλλά δεν ξέρω αν το ερμηνεύανε αλλιώς. Το αποτέλεσμα: έχω πληρωθεί για +3 εφημερίες (10 σύνολο) από το μάιο μέχρι και τον οκτώβριο, εκκρεμεί η 8η που είχα κάνει το νοέμβριο. Το ίδιο συνέβαινε και με τους αναισθησιολόγους. Ο λόγος που το κάναμε όλο αυτό και το δεχτήκανε ήταν ότι είμασταν 3 ειδικεύομενοι εμείς και 2 οι αναισθησιολόγοι. Η αποζημίωση είναι ακριβώς η ίδια όπως και οι τακτικές εφημερίες. Παρεμπιπτόντως, ο νόμος λέει μέχρι 7 τακτικές, έχει αλλάξει από τότε που έλεγε 5+1+1 --- έχω πληρωθεί για 4 αργίες/ΣΚ τον ίδιο μήνα, καθώς βάζαμε μόνο καθημερινές στις πρόσθετες για να μειώσουμε το ποσό που θα μας πληρώνανε... κάποια στιγμή. Επίσης, το πλαφόν αναφέρεται σε μικτά ποσά, δηλαδή 1007 βασικό μισθό και αντίστοιχα την μικτή αποζημίωση για τις εφημερίες (~100 η καθημερινή ~140 σαββατο ~150 κυριακή, όποιος θέλει το ψάχνει για τα ακριβή ποσά).

συνολικά, μου χρωστάνε: 1 πρόσθετη νοεμβρίου και 7 τακτικές δεκεμβρίου από τρίκαλα, και 7 τακτικές ιανουαρίου/φεβρουαρίου/μαρτίου από λάρισα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply

Το 9% αναφέραται επί του συνολικού μηνιαίου ποσού για τις εφημερίες, δηλ. για όλο το νοσοκομείο. Αν ξέρεις π.χ. ότι οι υπόλοιπες κλινικές έχουν επαρκές προσωπικό και δεν πρόκειται να ξεπεράσουν τις 7 εφημερίες έκαστος, τότε το επιπλέον κονδύλι επαρκεί για να σου καλύψει ενδεχόμενες υπεράριθμες εφημερίες. Κάθε μήνα όμως θα κάνεις το ντετέκτιβ ρωτώντας δεξιά κι αριστερά τι πρόγραμμα έχουν βγάλει οι άλλοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως ετσι οπως τα γραφει ο συναδελφος Σπυρος ειναι τα πραγματα..υπαρχει το παραμυθι να κανουμε παραπανω εφημεριες και δηλωνοντας τις εγκαιρως (μεχρι τις 15 του μηνος) πως θα τις πληρωθουμε. Φυσικα αυτο ή δε γινεται ποτε ή παιρνεις ψιχουλα γιατι αφου κανουν και αλλοι προσθετες αυτο το 9% ειναι πολυ λιγο για ειδικους και ειδευομενους μαζι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση: Γιατί ντρέπεστε ή φοβάστε να πάτε στο γραφείο μισθοδοσίας και να ζητήσετε βεβαίωση των τακτικών και έκτακτων (εφημερίες) αποδοχών σας; Εκεί αναγράφονται όλα, ακόμα και αν δε σας έκοψαν εφημερία αλλά έχουν κάνει λάθος αλλού. Εμένα μια φορά, αντί να μου πιστώσουν αργία προ αργίας, μου την πλήρωσαν σας καθημερινή προ αργίας. Τέτοια λάθη γίνονται πολλές φορές και, κατά διαβολική σύμπτωση, πάντα προς τα κάτω! Βομβαρδίστε τους με τις επισκέψεις σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνολικά, μου χρωστάνε: 1 πρόσθετη νοεμβρίου και 7 τακτικές δεκεμβρίου από τρίκαλα, και 7 τακτικές ιανουαρίου/φεβρουαρίου/μαρτίου από λάρισα.

πληρωθήκαμε στις 11/4 τον ιανουάριο και φεβρουάριο στο ΠΓΝΛ, καθώς και το δεκέμβριο από το ΓΝΤ. όμως, στο ΠΓΝΛ δεν πληρώσανε το δεκέμβριο στους συναδέλφους και κανείς δεν ξέρει πότε θα πληρωθεί.

όσον αφορά την πρόσθετη εφημερία του νοεμβρίου, οι πληροφορίες λένε ότι πάει "υπέρ πίστεως και πατρίδος"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και σε εμάς μπήκε ένας μήνας από Δεκέμβριο/Ιανουαριο/Φεβρουάριο/Μαρτιο αλλα δεν έχω ιδέα ποιος...

Φαίνεται από τον τραπεζικό λογαριασμό ή μονο από το Γραφειο Μισθοδοσίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο από το Γραφειο Μισθοδοσίας, Μάρτιος αποκλείεται, είναι νωρίς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Υπάρχει συνάδελφος ή κάποιος που γνωρίζει αν στο Οφθαλμιατρείο πληρώνονται εφημερίες και αν ναι πόσο το μήνα?

Μου μεταφέρθηκε ότι αν και εφημερεύει καθημερινά και δέχεται μέχρι τις 2:30, δεν αποζημιώνονται σαν εφημερία (τουλάχιστον τις Καθημερινές)..... Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει συνάδελφος ή κάποιος που γνωρίζει αν στο Οφθαλμιατρείο πληρώνονται εφημερίες και αν ναι πόσο το μήνα?

Μου μεταφέρθηκε ότι αν και εφημερεύει καθημερινά και δέχεται μέχρι τις 2:30, δεν αποζημιώνονται σαν εφημερία (τουλάχιστον τις Καθημερινές)..... Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο ?

εννοεις 2.30 τη νυχτα ή το μεσημερι?

στη 2η περιπτωση λογικο να μην αποζημιωνεται εφημερια τις καθημερινες καθοτι το ωραριο ειναι 8.00-15.00

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι να αποζημιώνονται εφημερίες οι... δερματολόγοι οι οποίοι στο δικό μου τουλάχιστον Νοσοκομείο είναι on-call και δεν έχουν κληθεί ΠΟΤΕ να μπουν στο νοσοκομείο, την ίδια ώρα που μάχιμες Κλινικές Ειδικότητες αναγκάζονται να υπερβάλλουν το πλαφόν των 7 εφημεριών και συχνά να μην πληρώνονται ούτε τις προβλεπόμενες !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι τις 14.30 ΚΑΘΕ μερα. Επομένως καθημερινές δεν προσμετρώνται και οι Σ/Κ/αργίες σαν μισή εφημερία ?

08.00-15.00 ειναι το καθημερινο πρωινο ωραριο στο ΕΣΥ. η εφημερια ξεκιναει μετα τις 15.00

τα σ/κ αφου μενουν μεχρι τις 14.30 λογικα θα πληρωθουν εφημερια ετοιμοτητας (αν και δεν θα μου εκανε εντυπωση να την πληρωνονται ολοκληρη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει κάποια στιγμή με κάποιο τρόπο να υπάρξει μια πιο δίκαια και αντικειμενική ''μέτρηση'' της εφημερίας ανάλογα την ειδικότητα και την κίνηση του Νοσοκομείου...

Δεν είναι δυνατόν Οφθαλμίατροι-δερματολόγοι-Παθ/αν κτλ (ή οι αποσπασμένοι -συνήθως παρατασιακοί- του Νεφρού) και παθολόγοι-χειρουργοί να αμείβονται το ίδιο.

Όσο για το Οφθαλμιατρείο είναι το μονο που έχω ακούσει να έχει αυτό το καθεστώς εφημερίας και μου έκανε εντύπωση.... Anyway!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση και από μένα. Πρόκειται να ξεκινήσω ειδικότητα σε επαρχιακό νοσοκομείο και μόλις πληροφορήθηκα ότι εδώ και 3 χρόνια οι ειδικευόμενοι του συγκεκριμένου νοσοκομείου πληρώνονται τις εφημερίες τους με περικοπή περίπου 30%, δηλ. γύρω στα 350 το μήνα! Γνωρίζετε να συμβαίνει και κάπου αλλού αυτό, ή είναι φαινόμενο μοναδικό? Στα νοσοκομεία της Αθήνας δε θυμάμαι ποτέ να είχα ακούσει κάτι παρόμοιο...

φαινομενο.....ελληνικο ειναι βασικα!!!

σε ποιο νοσοκομειο συμβαινει αυτο να ξερει ο κοσμος να το αποφευγει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΓΝΗ και Βενιζέλειο Ηρακλείου, είναι γνωστό το θέμα, κάνουν επισχέσεις πάνω από μήνα... Δεν ξέρω αν είναι και για τα 2 νοσοκομεία οι ίδιες περικοπές, ούτε αν διαφέρουν από κλινική σε κλινική, μην παραπληροφορώ και τον κόσμο... Αλλά πραγματικά έχει ξανακούσει κανείς κάτι τέτοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε κάτι δεν έμαθες σωστά. Το ΠΑΓΝΗ και το ΒΠΓΝΗ είχαν απο παλια διαφορετικές περικοπές στα κονδύλια εφημέρευσης. Οι μεγάλες περικοπές -έως και πλέον του 38% το 2012- έγιναν στο ΒΠΓΝΗ. Την ίδια περίοδο το ΠΑΓΝΗ είχε περικοπές πολύ πολύ μικρότερες, μεταξύ άλλων και επειδή είχε κουτσουρέψει δραματικά τους εφημερεύοντες στο πρόγραμμα εφημέρευσης, πραγμα που στο Βενιζέλειο δε δεχτήκαμε τότε.

Εν συνεχεία, και με τις αναδρομικές περικοπές απο τον Αυγουστο του 2012 του μισθου και των εφημεριών, οι αυθαίρετες περικοπές και στο Βενιζέλειο μειώθηκαν αισθητα (με μειωμένο όμως πια κατα ~100€ το νομιμο πλαφόν).

Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι δραματικά. Αν θέλεις, μπορώ να μάθω και απο τα 2 νοσοκομεία την τωρινή κατάσταση, και να σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, όχι δεν μου τα μετέφεραν έτσι αυτοί που με ενημέρωσαν. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου πεις για την κατάσταση τώρα, καθώς με το "σπάσιμο" της λίστας πρέπει να επιλέξω ένα από τα 2 νοσοκομεία, και θα ήθελα να ξέρω πως έχουν τα πράγματα. Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι, απ' ό,τι φαίνεται η πληροφόρησή μου ήταν αρκετά λανθασμένη, μπορεί με κάποιο τρόπο να διαγραφεί το σχόλιό μου #189 ώστε να μην παραπληροφορείται ο κόσμος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι τις 14.30 ΚΑΘΕ μερα. Επομένως καθημερινές δεν προσμετρώνται και οι Σ/Κ/αργίες σαν μισή εφημερία ?

08.00-15.00 ειναι το καθημερινο πρωινο ωραριο στο ΕΣΥ. η εφημερια ξεκιναει μετα τις 15.00

τα σ/κ αφου μενουν μεχρι τις 14.30 λογικα θα πληρωθουν εφημερια ετοιμοτητας (αν και δεν θα μου εκανε εντυπωση να την πληρωνονται ολοκληρη)

Για ολόκληρη ή όχι δεν ξέρω, αλλα τα ρεπω δίνονται .... Έτσι μου είχε πει συνάδελφος οφθαλμίατρος από άλλο νοσοκομείο για το 2013.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.