Jump to content

[εφημερίες] Εφημερίες και ειδικευόμενοι


calexicool

Recommended Posts

Ακουστηκε στο νοσοκομειο μας (περιφερειακο) οτι τον Δεκεμβρη επειδη εχει πολλες αργιες αντι για 7 θα μας βαλουν υποχρεωτικα 9 εφημεριες.κατι ακουστηκε για αλλαγη του πλαφον .

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ σαφης .

Αν καποιος γνωριζει κατι .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply

Ακουστηκε στο νοσοκομειο μας (περιφερειακο) οτι τον Δεκεμβρη επειδη εχει πολλες αργιες αντι για 7 θα μας βαλουν υποχρεωτικα 9 εφημεριες.κατι ακουστηκε για αλλαγη του πλαφον .

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ σαφης .

Αν καποιος γνωριζει κατι .....

Εμείς θα κάνουμε 8 με 3 αργίες για να βγει το πρόγραμμα. Για το πλαφόν δεν ακούσαμε κάτι. Μόνο ένα χαρτί όπου δηλώνονται οι παραπάνω εφημερίες που κάνει ο καθένας για να πάρουν έγκριση. Όσες παραπάνω και να κάνουμε (είτε 1 είτε περισσότερες) θα πληρωθούμε παραπάνω με ποσό ίσο με 9% επί του συνόλου του πλαφόν. Η πληρωμή θα γίνει κάααααποια στιγμη.. έτσι μας είπαν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο το κάαααποια στιγμή είναι νομίζω εγγύηση. Θα τις πληρωθείτε μέχρι και το τελευταίο cent. :bloodomen:

Και τι πάει να πει "ακούστηκε"; Θα σας βάλουν ή όχι παραπάνω εφημερίες και με ποια ακριβώς διαδικασία; Και εκτός των άλλων, ο Δεκέμβρης έχει μπει ήδη 4 μέρες. Δεν έχετε βγάλει ακόμα πρόγραμμα εφημεριών;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακουστηκε στο νοσοκομειο μας (περιφερειακο) οτι τον Δεκεμβρη επειδη εχει πολλες αργιες αντι για 7 θα μας βαλουν υποχρεωτικα 9 εφημεριες.κατι ακουστηκε για αλλαγη του πλαφον .

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ σαφης .

Αν καποιος γνωριζει κατι .....

Επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη νομοθεσία (ο νόμος λέει μέχρι 7!) και άρα αυτό είναι απόφαση του νοσοκομείου, ζητείστε έγγραφη δέσμευση για την αποπληρωμή τους, αλλιώς ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακουστηκε στο νοσοκομειο μας (περιφερειακο) οτι τον Δεκεμβρη επειδη εχει πολλες αργιες αντι για 7 θα μας βαλουν υποχρεωτικα 9 εφημεριες.κατι ακουστηκε για αλλαγη του πλαφον .

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ σαφης .

Αν καποιος γνωριζει κατι .....

Επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη νομοθεσία (ο νόμος λέει μέχρι 7!) και άρα αυτό είναι απόφαση του νοσοκομείου, ζητείστε έγγραφη δέσμευση για την αποπληρωμή τους, αλλιώς ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ!

Συνάδελφε ακριβώς αυτό ζήτησα κι εγώ όταν φτιάχναμε το πρόγραμμα του Δεκέμβρη. Αλλά αυτό το χαρτί που είχε επισυναφθεί με το πρόγραμμα, όπου γράφουμε τις παραπάνω εφημερίες και τις καταθέτουμε για έγκριση μας έδενε τα χέρια. Ο διευθυντής υποστήριζε ότι αφού πάρουν έγκριση θα πληρωθούν και πίεσε να κάνουμε παραπάνω. Από την άλλη στη συνέλευση των γιατρών όταν τέθηκε το θέμα μάθαμε ότι πιθανότατα δε θα πληρωθούν μαζί με τις 7 αλλά, αν δεν πληρωθούν θα μπορούμε να πάμε δικαστικά στο μέλλον και να κερδίσουμε τα χρήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι 7 πληρώνονται από κονδύλια του Υπ. Υγείας, οι επιπλέον από έσοδα του νοσοκομείου (και της ΔΥΠΕ). Δηλ. εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να τις κάνετε και μετά να τις κυνηγήσετε δικαστικά (ενδεχομένως πληρώνοντας από την τσέπη σας); Δε μου ακούγεται πολύ ώριμο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο το κάαααποια στιγμή είναι νομίζω εγγύηση. Θα τις πληρωθείτε μέχρι και το τελευταίο cent. :bloodomen:

Και τι πάει να πει "ακούστηκε"; Θα σας βάλουν ή όχι παραπάνω εφημερίες και με ποια ακριβώς διαδικασία; Και εκτός των άλλων, ο Δεκέμβρης έχει μπει ήδη 4 μέρες. Δεν έχετε βγάλει ακόμα πρόγραμμα εφημεριών;;;;

1.Eυχαριστώ που ασχοληθηκες με την απορια μου

2.ακουστηκε στα ελληνικα θα πει κυκλοφορει φημη

3.σε μερικα τμηματα ναι το προγραμμα εχει βγει μεχρι τις 15.

4.τα παντα ρει-γνωστο αν δουλευεις σε περιφερειακο νοσοκομειο.σημερα το προγραμμα ειναι ετσι και αυριο γινεται αλλιως.δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο...

5.εισαι λιγο τσαντηλας ή μου φαινεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακουστηκε στο νοσοκομειο μας (περιφερειακο) οτι τον Δεκεμβρη επειδη εχει πολλες αργιες αντι για 7 θα μας βαλουν υποχρεωτικα 9 εφημεριες.κατι ακουστηκε για αλλαγη του πλαφον .

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ σαφης .

Αν καποιος γνωριζει κατι .....

Επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη νομοθεσία (ο νόμος λέει μέχρι 7!) και άρα αυτό είναι απόφαση του νοσοκομείου, ζητείστε έγγραφη δέσμευση για την αποπληρωμή τους, αλλιώς ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ!

Ευχαριστώ για την απαντηση

Απλως η εννοια μου ειναι το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ή μη του πραγματος.

Ενα αλλο σημειο που πρεπει να απασχολει όποιον μπει σε 8 ή 9 κλπ ειναι η καλυψη απο το νοσοκομειο σε περιπτωση λαθους .Εκει υπαρχει κενο .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι 7 πληρώνονται από κονδύλια του Υπ. Υγείας, οι επιπλέον από έσοδα του νοσοκομείου (και της ΔΥΠΕ). Δηλ. εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να τις κάνετε και μετά να τις κυνηγήσετε δικαστικά (ενδεχομένως πληρώνοντας από την τσέπη σας); Δε μου ακούγεται πολύ ώριμο αυτό.

Συμφωνώ! Δεν είχα καμία πρόθεση να τις κάνω. Απλώς ο διευθυντής υποστήριζε ότι αφου τις δηλώνουμε ξεχωριστά και παίρνουν έγκριση από τη ΔΥΠΕ, θα πληρωθούν κανονικά. Εκ των υστέρων μάθαμε τα περί δικαστικής οδού..

Γιατί ρε παιδιά έχει πληρωθεί κανείς εφημερίες ιουλιου-αυγουστου -σεπτεμβριου?

Ιουλίου - Αυγούστου ναι! Σεπτέμβρη όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι μέσα Ιανουαρίου μέχρι κ το Νοέμβριο μου παν σήμερα σε νοσοκομείο της Αθήνας!ο Δεκέμβρης θ αργήσει..ως συνήθως

βέβαια την άλλη βδομάδα θα πληρωθούμε Ιούλιο emxmm

που αν ισχύουν αυτά που μου παν, θα πάρουμε 4 μήνες μέσα στον Ιανουάριο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ποιο νοσοκομείο είσαι συνάδελφε και ποτε τις πληρωθήκατε?? εμείς Σπάρτη ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Στα Χανιά. Πληρωθήκαμε γύρω στις 14 Νοέμβρη και μετά από 2 μήνες επίσχεση εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον Άγιο Σάββα αυτές τις μέρες περιμένουμε να πληρωθούμε τον Αύγουστο με το παλιό μισθολόγιο. Ήδη κυκλοφορεί ενημερωτικό χαρτί ότι από το Σεπτέμβριο θα πληρωνόμαστε με βάση το νέο μνημόνιο, ενώ θα παρακρατηθεί αναδρομικά και η διαφορά του Αυγούστου (μας βλέπω για Σεπτέμβρη να παίρνουμε κάνα 200άρι!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον του κρατησανε τα αναδρομικα του Αυγουστου

Δεν είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι τόσο κοστολογούνται οι 7 εφημερίες με το νέο μισθολόγιο. Σε εμάς για παράδειγμα που κάνουμε 6, έχω υπολογίσει περί τα 370-380 ευρώ (φυσικά εύχομαι να κάνω λάθος). Το καλύτερο είναι να ζητήσετε εκκαθαριστικό εφημεριών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν συνάδελφοι,εγω πήρα 550 για σεπτεμβριου (με 2 σαββατα 1 κυριακη και 4 καθημερινεσ) χωρίς αναδρομικές κρατήσεις Αυγούστου,αφου είμαι διορισμένος Σεπτέμβρη.δηλαδή μείον 80 ευρω..ε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι να ναι παντως. κανενας δεν ξερει τι ειναι τα λεφτα που μπαινουν στο λογαριασμο του.

με το νεο μισθολογιο παντως οι 7 εφημεριες θα αντιστοιχουν σε περιπου 530-535 ευρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.