Jump to content

Απογοήτευση


collins

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω παντως γιατι πρεπει να μπαινουν περιορισμοι και να αισθανεται ασχημα ο κοσμος .Εγω ξερω οτι οποιος θελει να κανει κατι , το κανει ανεξαρτητα απο ηλικια , κατασταση κλπ.Δηλαδη αν κανει κατι 2-3 4- 5 χρονια αργοτερα απο τους Αμερικανους , θα γινει κατι ? Δηλαδη αν παει στα 30 ή στα 32 στην Αμερικη και ειναι συνειδητη αποφαση και το θελει , θα γινει κατι επειδη οι αλλοι ειναι 4 χρονια μικροτεροι ? δε νομιζω οτι η ευτυχια κρινεται απο αυτο

σ αυτο συμφωναμε απολυτα.

οι ταμπελες εχουν γινει σουπα πλεον και μου τη δινει αφανταστα αυτο.

επισης συμφωναω με τη λογικη του γιουεςμεντς αφου ομως εξηγησε.

γιουεςμεντες εσενα σε φανταζομαι εναν κυριο ετσι πολυ τυπικο και μετρημενο στη δουλεια σου στις επαφες σου κλπ

απ την αλλη πρεπει να παραδεχτω ομως οτι μου δινεις την εντυπωση ενος καλου ανθρωπου χωρις κακιες κι απωθημενα

που τα χωνει τα καρφακια του και τη λεει οταν ειναι να τα χωσει και να την πει αλλα ακομη κι αυτο το κανει γλυκομιλητα ενα πραμα χωρις να τρελλαινεται.

σ ευχαριστουμε για τις συμβουλες κι ελπιζω οταν σου ρθω με πμ και σενα και σε φλομωσω στις ερωτησεις να θυμασαι τα εγκωμια που σου πλεξα σημερα τιποτα δεν ειναι τσαμπα σ αυτη τη ζωη! :P :P :lol::lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Last Reply
Και στο τέλος...εγώ καταλαβαίνω απόλυτα την λογική σου usmeds (Έχω τον "μέντορά" μου, με παίρνει τηλέφωνο ΚΑΘΕ εβδομάδα να μου υπενθυμίσει το πρόγραμμα δεκαετίας που έχει θεσπίσει για εμένα και ότι τώρα που έχασα μια εβδομάδα θα με πάει πίσω 1 χρόνο και άλλοι στην ηλικία μου πήραν Nobel κι εγώ κολοβαράω και θα γίνω μια μετριότητα κλπ :P)

ΡΕ ΣΟΥΑΒ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΕΝΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΧΩ ΕΝΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΝΟΦΑΣΚΙΑ ΜΟΥ;;

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ!ΑΣ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΕ ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΑΣ ΤΟΝ ΕΓΡΑΦΑ ΕΓΩ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω για παραδειγμα στα τριανταπεντε μου

35 ε;;;;;;;;;;;;;;;;εισαι ενας σοβαρος λογος για να απομυθοποιησω επιτελους τους 35αρηδες στο νου μου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βεβαια ουτε η χοντρη η καθηγητρια συμφωνουσε (ασχημη σουηδεζα ρε πουστη...)

Η Έβα είναι ψυχάρα ρε!

ναι ειναι πολυ καλη οντως...και περα απο το μαθημα ξερει να ''χωνεται'' στην ευρεση θεσης ,στις απιστολες κ.λ.π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μου επιτρεψετε να πω και εγω την γνωμη μου, η αληθεια ειναι οτι πολλοι -ευτυχως οχι ολοι- που κανουν ειδικοτητα στο εξωτερικο εχουν υφος σαραντα καρδηναλιων και παρουσιαζουν τις καταστασεις απροσιτες ως ακατορθωτες ,ειναι βεβαια ενα ειδος αντιρροπησης στην κομπλεξικη νεολληνικη προσωπικοτητα τους,σε τετοιο σημειο ομως που δυστυχως επηρεαζουν αρνητικα την αποφαση καποιων νεων ιατρων να σπευσουν προς αναζητηση ειδικοτητας στο εξωτερικο, ειχα και εγω καποιες τετοιες δυσαρεστες εμπειριες του στυλ...

''Που πας ρε φουκαρα Καραμητρο με που το θα ακουν Ρουμανια θα ξεκαρδιζονται στα γελια...'' απο ατομα που ηταν ηδη εξω και ειχα την ατυχια να τους συναντησω στον στρατο.

Επειδη ομως τα πραγματα εξω δεν εχουν να κανουν με απο το που βαστα η σκουφια σου ,αλλα με το παθος σου για μαθηση και δουλεια , η λυση της Ευρωπαικης Ενωσης ειναι βαλσαμο για την τραγικη κατασταση που δυστυχως ισχυει στην Ελλαδα.Θεωρω οτι μπορουμε να αντλησουμε τις σωστες πληροφοριες απο επισημα σαιτ και απο την στιγμη που ειμαστε γνωστες της γλωσσας του αντιστοιχου κρατους που θελουμε να δουλεψουμε αξιζει να κανεις την προσπαθεια για ευρεση εργασιας, οι πληροφοριες που αντλουμε απο φορυμ σαν το γμ ειναι καθαρα υποκειμενικες εμεπιριες αυτων που τις καταθετουν και χρειαζονται να τις θεσουμε υπο το πρισμα κριτικης σκεψης,εγω για παραδειγμα στα τριανταπεντε μου αποφασισα να ερθω Σουηδια αμειβομαι επαρκως, απιστευτες συνθηκες εργασιας, αλλα η εκπαιδευση δεν ειναι και τοσο φοβερη και ολα οσα ακουγονται για την Σουηδια ειναι ενας μυθος....

Ολα αυτα καποιος μπορει να τα απορριψει αντιπαραβαλλοντας τις δικες του εμπειριες.Καλα ειναι λοιπον να σπευσουμε εκ του συννεγκυς και να δουμε τα πραγματα απο πρωτο χερι.

fil. μου αρεσει η ειλικρινεια σου και που τα λες εξω απο τα δοντια αντι να χοροπηδας σαν το κοκορακι...(καλη ωρα οι περισσοτεροι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μου επιτρεψετε να πω και εγω την γνωμη μου, η αληθεια ειναι οτι πολλοι -ευτυχως οχι ολοι- που κανουν ειδικοτητα στο εξωτερικο εχουν υφος σαραντα καρδηναλιων και παρουσιαζουν τις καταστασεις απροσιτες ως ακατορθωτες ,ειναι βεβαια ενα ειδος αντιρροπησης στην κομπλεξικη νεολληνικη προσωπικοτητα τους,σε τετοιο σημειο ομως που δυστυχως επηρεαζουν αρνητικα την αποφαση καποιων νεων ιατρων να σπευσουν προς αναζητηση ειδικοτητας στο εξωτερικο, ειχα και εγω καποιες τετοιες δυσαρεστες εμπειριες του στυλ...

''Που πας ρε φουκαρα Καραμητρο με που το θα ακουν Ρουμανια θα ξεκαρδιζονται στα γελια...'' απο ατομα που ηταν ηδη εξω και ειχα την ατυχια να τους συναντησω στον στρατο.

Επειδη ομως τα πραγματα εξω δεν εχουν να κανουν με απο το που βαστα η σκουφια σου ,αλλα με το παθος σου για μαθηση και δουλεια , η λυση της Ευρωπαικης Ενωσης ειναι βαλσαμο για την τραγικη κατασταση που δυστυχως ισχυει στην Ελλαδα.Θεωρω οτι μπορουμε να αντλησουμε τις σωστες πληροφοριες απο επισημα σαιτ και απο την στιγμη που ειμαστε γνωστες της γλωσσας του αντιστοιχου κρατους που θελουμε να δουλεψουμε αξιζει να κανεις την προσπαθεια για ευρεση εργασιας, οι πληροφοριες που αντλουμε απο φορυμ σαν το γμ ειναι καθαρα υποκειμενικες εμεπιριες αυτων που τις καταθετουν και χρειαζονται να τις θεσουμε υπο το πρισμα κριτικης σκεψης,εγω για παραδειγμα στα τριανταπεντε μου αποφασισα να ερθω Σουηδια αμειβομαι επαρκως, απιστευτες συνθηκες εργασιας, αλλα η εκπαιδευση δεν ειναι και τοσο φοβερη και ολα οσα ακουγονται για την Σουηδια ειναι ενας μυθος....

Ολα αυτα καποιος μπορει να τα απορριψει αντιπαραβαλλοντας τις δικες του εμπειριες.Καλα ειναι λοιπον να σπευσουμε εκ του συννεγκυς και να δουμε τα πραγματα απο πρωτο χερι.

fil. μου αρεσει η ειλικρινεια σου και που τα λες εξω απο τα δοντια αντι να χοροπηδας σαν το κοκορακι...(καλη ωρα οι περισσοτεροι...)

ναι εχει κι αυτος his moments του το χω αναγνωρισει κι εγω αυτο στο παρελθον.ποιος;!εγω

μπιλι ΝΑ σου πω επειδη εχω τη μυγα και θελω να τη φερω πισω :rolleyes: ποιος χοροπηδαει ολη την ωρα σαν το κοκορακι;;εμενα εννοεις επειδη βαζω συνεχεια αυτο--> :anavwfwties: το εμοτικον ;

:anavwfwties::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Billy -> Спасибо дорогие вы очень добросердечны, удача с всем!

Σήλια νομίζω στο να καθοδηγούμε και να δίνουμε συμβουλές και να διοικούμε και να κάνουμε σχέδια όλοι καλοί είμαστε. Όταν πρέπει να τα υλοποιήσουμε είναι το πρόβλημα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε να το κάνω quote και εγώ (και να βγάλω το καπέλο άλλη μια φορά στον mr. usa)

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος αναβρασμός. Δεν διαφωνούμε. emno

ΠΟΤΕ δεν είναι πολύ αργά για έξω και όποιος λέει κάτι διαφορετικό απλά ψεύδεται.

Το να το ψάχνει κανείς από μικρή ηλικία όμως του δίνει πιο πολλά εφόδια.

Είναι η σωστή συμβουλή για τον νέο φοιτητή.

Και αν δεν του βγαίνει το διάβασμα και νοιώθει πως τραβιέται από όλες τις πλευρές και δεν μπορεί να χαρεί την ζωή του, δεν είναι ανάγκη να τα βάψει μαύρα. :rolleyes:

Ειδικά για τις ΗΠΑ που παίζει μεγάλη σημασία το πόσο καλά έχεις πάει στις εξετάσεις.

Έχει όμως ένα σχέδιο. Ξέρει τι του γίνεται.

Δεν φτάνει στο τέταρτο ή ακόμα χειρότερα μετά το πτυχίο να πανικοβάλλεται.

Λέει «το ξέρω πως είναι καλύτερα τώρα αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας» και καθυστερεί, εν γνώσει του, 1-2 χρόνια ακόμα. :)

Είναι σίγουρα πολύ καλύτερα από το «τι βλάκας που ήμουνα και τα διάβαζα όλα αυτά από το Ελληνικό/Μεταφρασμένο σύγγραμμα και τώρα κάνω διπλή δουλειά» ή το «γιατί δεν πήρα χαμπάρι πως πρέπει να κάνω electives πριν τελειώσω το πτυχίο» :(

Από εκεί και πέρα…

Είναι απολύτως εφικτό να αρχίσει κάποιος Έλληνας ειδικότητα στις ΗΠΑ στα 25-26 του, δηλαδή 2 χρόνια μετά το έκτο έτος.

Πιό νωρις είναι ανέφικτο, εκτός και αν έχει γερό βυσμα να περνάει τα μαθήματα ή αδιαφορεί πλήρως για τους βαθμούς ή έχει IQ > 160

Τι θα πρέπει να κάνει;

emstar Να χρωστάει ένα, το πολύ δύο μικρά και ασήμαντα μαθήματα κάθε έτος τα οποία καμία σχέση δεν θα έχουν με τα USMLE (ξέρω εγώ, πες καμία ιατρική φυσική ή ιστορία της ιατρικής)

emstar Να διαβάζει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ περίπου 2-3 ώρες από ένα καλό αγγλικό βιβλίο τα μαθήματα του έτους του. (5-6 μήνες το έτος)

Τις υπόλοιπες του ώρες να κάνει ότι και οι άλλοι γύρω του (διασκέδαση, τσιλιμπούρδισμα, χαζολόγημα). :)

emstar Γύρω στον ένα μήνα πριν από κάθε εξεταστική (τρείς ανά έτος) να το γυρνάει στο Ελληνικό, επικεντρώνοντας στα SOS που κυκλοφορούν για το κάθε μάθημα. Αν έχει κάνει καλή δουλειά από το αγγλικό βιβλίο σε ορισμένα μαθήματα θα πάρει και βαθμό. (3-4 μήνες το έτος)

emstar Να κάνει καλές διακοπές για 2-3 μήνες το έτος. Να ξεσκίζεται στην κραιπάλη... :lol:

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα δώσει το step1 (τέταρτο ή πέμπτο έτος) και να πάει απλά κάπου για 2-3 εβδομάδες να ξεσκάσει.

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα κάνει τα electives (πέμπτο ή έκτο έτος) – έξω θα είναι, διακοπές κάνει. :P

emstar Να δώσει ότι μαθήματα χρωστάει μέχρι τον Δεκέμβριο και να πάρει πτυχίο «στην ώρα του»

emstar Να δώσει το step2CK και step2CS μέχρι τον Απρίλιο-Ιούνιο του «έβδομου» έτους.

emstar Να κάνει τις αιτήσεις του και τις συνεντεύξεις του και να αρχίσει ειδικότητα τον επόμενο Ιούλιο (δηλ. στο «όγδοο» έτος, στην ίδια ηλικία με τα Αμερικανάκια).

emstar Να την αράξει καλά τους 12 μήνες αυτού του έτους και να γελάει με όσους πανικοβάλλονται για το τι θα κάνουν στο μέλλον. <_<

ΣΗΜ. Πριν την εφαρμογή του Step2CS μπορούσε κανείς να ξεκινήσει ειδικότητα τον Ιούλιο του «έβδομου» έτους δίνοντας Step2 το καλοκαίρι του έκτου και παίρνοντας πτυχίο στην εξεταστική του Σεπτέμβριου. Αυτό πραγματικά ήθελε τρελό τρέξιμο. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήλια νομίζω στο να καθοδηγούμε και να δίνουμε συμβουλές και να διοικούμε και να κάνουμε σχέδια όλοι καλοί είμαστε. Όταν πρέπει να τα υλοποιήσουμε είναι το πρόβλημα :P

δεν ζητησα να καθοδηγω!

καποιον να με καθοδηγει ζητησα!!

εχει διαφορα.ειναι δυο διαφορετικα εντελως πραγματα.

και το να σε καθοδηγει καποιος ειναι επισης εντελως αλλο πραγμα απο το να καταβαλεις προσπαθεια για να επιτυχεις κατι.

οποτε ακυρη η συγκριση που επιχειρησες...να κανεις ,ποιο ειναι πιο ευκολο και ποιο πιο δυσκολο.

πηγες να συγκρινεις ανομοια πραγματα.

για μενα το να εχεις ανθρωπους (δεν εχει σημασια πως τους απεκτησες)που ενδιαφερονται για σενα και μπορουν να σε καθοδηγησουν σωστα(ας μη συζητησουμε πλιιζ τωρα τι ειναι σωστο και τι λαθος) ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ.και δε μιλω για κατευθυνση σε θεματα σπουδων μονο,καμια σχεση,μιλω για κατευθυνση στα παντα.

το οτι εχεις καποιον να σε καθοδηγει δε σημαινει φυσικα οτι εσυ πρεπει να ακολουθησεις τα οσα λεει κατα γραμμα.

μυαλο δικο σου εχεις,αυτια δικα σου εχεις,ματια δικα σου εχεις,αναγκες δικες σου εχεις κι αλλα πολλα δικα σου εχεις οποτε διαλεγεις και παιρνεις απο τα δωρα(καθοδηγηση) που σου προσφερει

επισης αυτος που καθοδηγει,συνηθως δε μπορει να κανει αντι εσου οποτε συνηθως την κυριως δουλεια εσυ την κανεις προφανως.

κι αυτο προδιαθετει ικανοτητες επιμονη και πολλα αλλα η δοξα των οποιων θα ειναι παντα μονο δικη σου δεν κινδυνευεις να σου κλεψει την"επικαρπια"ο καθοδηγητης

οποτε ριλαξ δε σ εβγαλα αχρηστη :rolleyes::P

παρτε κι ενα λινκ με θεμα την καθοδηγηση γενικοτερα,ευκαιρια να θυμηθουμε και την ινβιτρ

καθοδηγηση

μεγαλο πραμα ρε παιδες η καθοδηγηση!!!!τι να λεμε τωρα!!!!!!!σου γλυτωνει χρονο κοπο σε γλυτωνει απο παμπολλα

ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να φτασεις με τα κοτσια σου στην κορυφη θεωρω :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως δε σταθηκα τυχερη σ αυτο.

σταθηκα σε αλλα ομως και προφανως ευγνομωνω τζιζους βουδες αλαχ κομφουκιους κλπ γι αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευγνωμονώ..... :splats:

sorry για το emofftopic

καλή συνέχεια

ε βλεπεις εγω βαρεθηκα να ξαναμπω για να το διορθωσω ενω εσυ ο wannabe emsexwars invitro δε βαρεθηκες.ποτε δε βαριεσαι αλλωστε οταν εχει να κανει με...φορουμ αν εχω καταβει καλα :rolleyes:emcolgate

φυσικα δε βαριεμαι ποτε να ξαναμπω η να κανω ο,τιδηποτε προκειμενου να σου την πω,οταν νιωσω οτι το θελω :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι σιλακι......

emiloveyou

κι εγω αι λοβ γιου λατρεια μου μοναδκη μου χρονια ολοκληρα αγαπη emquestion:blink::P

αλλα σταματα να ποσταρεις αυτες τις εικονες που ποσταρεις εδω και δυο μερες γιατι θα μου βγουν τα σωθικα emconfused λυπηηηηησου με λατρεια λυπησου με emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Billy -> Спасибо дорогие вы очень добросердечны, удача с всем!

Большое спасибо !!!!

πολυ ευγενικο εκ μερους σου..!!!

emlove1

τι γλωσσα ειν αυτη ρε παιδιααααααα πειτε και σε μας τους εγγαστριμυθους :D που" δυο" μιλαμε ολες κι ολες :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
emofftopicασχετο: οποιος ξερει καλα ρωσικα ας μου στειλει ενα πμ που θελω ενα ποιηματακι να μου μεταφρασει :P και για να ειμαι μες στο κλιμα: καποιος υποσχεθηκε να το κανει, αλλα με απογοητευσε :bloodomen:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βεβαια ουτε η χοντρη η καθηγητρια συμφωνουσε (ασχημη σουηδεζα ρε πουστη...)

Η Έβα είναι ψυχάρα ρε!

ναι ειναι πολυ καλη οντως...και περα απο το μαθημα ξερει να ''χωνεται'' στην ευρεση θεσης ,στις απιστολες κ.λ.π.

Και η Έλενα ρε παιδιά, μην την ξεχνάμε!

Θα γίνει και μανούλα τώρα.... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.