Jump to content

Απογοήτευση


collins

Recommended Posts

Και στα φόρα του εξωτερικού που λέτε, οι moderators είναι αυτοί που κάνουν πολύ compact θέματα που αφορούν μία ερώτηση, πετώντας άχρηστα ποστ, ανανεώνοντας συνεχώς τις πληροφορίες, ενσωματώνουν νέα ποστ σχετικά με κάποιο θέμα.

Τουσέ

Έχει καταντήσει όντως πρόβλημα ότι ειδικά τα θέματα για ΗΠΑ και Αγγλία είναι τεράστια, χρειάζεται κάποιος με πολύ χρόνο να τα χωρίσει..

Από εκεί και πέρα να μπαίνουν ατομάκια στο ξέμπαρκο να θάβουν όσους δίνουν πληροφορίες... ασχολίαστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Last Reply

Πιστευω οτι οποιος αφιερωσει χρονο και διαβασει τα θεματα για τη χωρα που τον ενδιαφερει, μια χαρα αποψη θα σχηματισει!

Προσωπικα μετα απο τοσα χρονια στην ιατρικη αλλα και στην κοινωνια μας, θεωρω οτι σε καποιο μικρο βαθμο μπορω να ξεχωρισω αυτον που γραφει με ειλικρινεια, απο αυτον που βγαζει το κομπλεξ του

Οποτε και γω με τη σειρα μου να ευχαριστησω ολους, οσοι μοιραστηκαν τις εμπειριες τους μαζι μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γνωστό ότι πολλοί γιατροί έχουν σοβαρό πρόβλημα με την εγωπάθεια και τον αυτοθαυμασμό (κυρίως λόγω κόμπλεξ που μεταφέρει η οικογένεια στο παιδί από το πρώτο κιόλας έτος - είναι σαφές ότι "η ελληνική οικογένεια" έχει φέρει την χώρα στην παρακμή που βρίσκεται τώρα) .Είναι αναμενόμενο λοιπόν να συναντάμε τέτοιους στο φόρουμ - πόσο μάλλον σε θέμα όπως ειδικότητα στο εξωτερικό.

Από εκεί και πέρα, και εγώ νομίζω ότι θα βρει κανείς πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από σοβαρά μέλη που υπάρχουν και συμμετέχουν (δεν είναι όλοι σούργελα).

Πολλοί απογοητεύονται επειδή οι ίδιοι έχουν υπερβολικές απαιτήσεις από το τόπικ ή δεν έχουν ξεκάθαρο τι θέλουν να ρωτήσουν.

Σχετικά με τις πολλές απαιτήσεις, νομίζω πολλοί έλληνες είναι συνηθισμένοι στο να τους παίρνουν από το χεράκι και να τους καθοδηγούν.Φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα (π.χ. ένα και μοναδικό σύγγραμα κτλ).

Ωστόσο αυτό δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ για ειδικότητα στο εξωτερικό.Τα περισσότερα πρέπει να κάνετε μόνοι σας - και το χειρότερο, με trial and error.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Τέλος πολλοί δεν φαίνεται να έχουν κάτι συγκεκριμμένο να ρωτήσουν παρά μόνο "για ουρολογία στην αγγλία τι λέτε; είναι εύκολο;" ή "να μας μεταφέρεις την αίσθηση στην συνέντευξη", "πώς είναι η ζωή εκει; "κτλ.

Είναι σαφές ότι σε τέτοιες ερωτήσεις μόνο αοριστολογίες θα πάρεις σαν απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γνωστό ότι πολλοί γιατροί έχουν σοβαρό πρόβλημα με την εγωπάθεια και τον αυτοθαυμασμό (κυρίως λόγω κόμπλεξ που μεταφέρει η οικογένεια στο παιδί από το πρώτο κιόλας έτος - είναι σαφές ότι "η ελληνική οικογένεια" έχει φέρει την χώρα στην παρακμή που βρίσκεται τώρα) .Είναι αναμενόμενο λοιπόν να συναντάμε τέτοιους στο φόρουμ - πόσο μάλλον σε θέμα όπως ειδικότητα στο εξωτερικό.

Από εκεί και πέρα, και εγώ νομίζω ότι θα βρει κανείς πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από σοβαρά μέλη που υπάρχουν και συμμετέχουν (δεν είναι όλοι σούργελα).

Πολλοί απογοητεύονται επειδή οι ίδιοι έχουν υπερβολικές απαιτήσεις από το τόπικ ή δεν έχουν ξεκάθαρο τι θέλουν να ρωτήσουν.

Σχετικά με τις πολλές απαιτήσεις, νομίζω πολλοί έλληνες είναι συνηθισμένοι στο να τους παίρνουν από το χεράκι και να τους καθοδηγούν.Φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα (π.χ. ένα και μοναδικό σύγγραμα κτλ).

Ωστόσο αυτό δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ για ειδικότητα στο εξωτερικό.Τα περισσότερα πρέπει να κάνετε μόνοι σας - και το χειρότερο, με trial and error.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Τέλος πολλοί δεν φαίνεται να έχουν κάτι συγκεκριμμένο να ρωτήσουν παρά μόνο "για ουρολογία στην αγγλία τι λέτε; είναι εύκολο;" ή "να μας μεταφέρεις την αίσθηση στην συνέντευξη", "πώς είναι η ζωή εκει; "κτλ.

Είναι σαφές ότι σε τέτοιες ερωτήσεις μόνο αοριστολογίες θα πάρεις σαν απάντηση.

για αλλη μια φορα εγραψες.... emthumbsup

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτα που ειπε ο indie λεω. δεν υπαρχει λογος να τα επαναλαμβανω.

ειδικα οσοι τελειωσατε ιατρικη στην ελλαδα ξερετε οτι αυτη ειναι η αληθεια.

οι "συναδελφοι" σου ουτε τα σος δεν μοιραζονται. ουτε το παραμικρο.

ελληνικη αηδιαστικη νοοτροπια.

δεν λεω οτι εδω μεσα δεν υπαρχουν και ανθρωποι με σωστη νοοτροπια.

αλλα ακομα και ποστ με πληροφοριες που διαβασα, τα γραφετε σχεδον συνειρμικα ρε παιδια.. λες και πρεπει ο αλλος να μπει στο μυαλο σας για να καταλαβει. σορρυ αλλα αυτο ειναι ενα θεμα. απλοτητα και κοινη λογικη χρειαζεται.

τελοσπαντων. συνιστω ερευνα στα σχετικα ινστιτουτα και ψαξιμο για γνωστους, τους οποιους πρεπει να βρουμε απο κοντα και να τους ξετιναξουμε στις ερωτησεις μεχρι να καταλαβουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία, αν θες μια συμβουλή έτσι στα γρήγορα, άσε τα βρετανικά συμβούλια και τις ελβετικές πρεσβείες γιατί δεν πρόκειται να βρεις άκρη.

Θα ήθελες να μοιραστείς ποια συγκεκριμένη σου ερώτηση για ποια συγκεκριμένη χώρα δεν έχει πάρει συγκεκριμένη απάντηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε σας τα δύο παιδάκια που λέτε ότι δεν σας ενημερώνουν.

Μπορεί επειδή ανήκω σε διαφορετική γενιά και δεν είχαμε΄το διαδίκτυο στην εποχή μου να τα βλέπω τα πράγματα έτσι αλλά όταν βρήκα αυτό το site και διάβασα τα αντίστοιχα θέματα για αμερική και αγγλία μου ήρθε να βάλω τα κλάματα.

Όντας τότε 4 χρόνια στο εξωτερικό είδα πόσους σκοπέλους θα είχα αποφύγει, πόσο κόπο και πόση δουλειά αν είχα τις μισές από τις πληροφορίες που είχαν δώσει εκεί μέσα.

Αντιθέτως εγώ είχα 4-5 γνωστούς οι οποίοι κάναν κάποιο χρόνο στο εξωτερικό και το μόνο που μου είχαν πεί ήταν κάποιοι ότι θα πρέπει να πάρω ειδικότητα για να πάω έξω σαν SHO γιατί μόνο έτσι αναγνωρίζονται τα χρόνια στην Αγγλία κάτι και πού έκανα και κάποιοι ότι θα έπρεπε να στα μισά της ειδικότητας να πάω για house officer γιατί αυτός είναι ο τίτλος της ειδικότητας για την αγγλία και να ξεχάσω τα χρόνια που έκανα στην ελλάδα γιατί δεν αναγνωρίζονται. Όσοι είναι Αγγλία ή όσοι θέλουν να πάνε ξέρουν τι παπαριές είναι αυτές που μου είπαν.

Για αμερική δεν το συζητώ τι έχω ακούσει γιατί θα φρίξει και ο πιό άσχετος. Το πιο απλό το ότι μπορούσα να δώσω στο ίδρυμα φουλμπραιτ τα USMLE το έμαθα όταν πήγα στο Σαν Ντιεγκο σε άσκηση με τον στρατό για να τα δώσω.

Οπότε μικρά μου μην μου είστε αχάριστα. Πρέπει απλά να αναπτύξετε την συνδιαστική νοημοσύνη σας. Γιατροί θα γίνετε στην τελική. Πώς θα συνδιάζετε τα συμπτώματα για να βρείτε τι έχει ο ασθενής. Εκτός εαν και εκεί θέλετε ο ασθενής για να είναι καλός να έρθει να σας δώσει την διάγνωση και τα λεφτά του γιατί τον ακολυσατε. Για μελοντικούς ψυχιάτρους σας κόβω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατροί θα γίνετε στην τελική. Πώς θα συνδιάζετε τα συμπτώματα για να βρείτε τι έχει ο ασθενής. Εκτός εαν και εκεί θέλετε ο ασθενής για να είναι καλός να έρθει να σας δώσει την διάγνωση και τα λεφτά του γιατί τον ακολυσατε. Για μελοντικούς ψυχιάτρους σας κόβω.

Χαχα! Υποκλίνομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατροί θα γίνετε στην τελική. Πώς θα συνδιάζετε τα συμπτώματα για να βρείτε τι έχει ο ασθενής. Εκτός εαν και εκεί θέλετε ο ασθενής για να είναι καλός να έρθει να σας δώσει την διάγνωση και τα λεφτά του γιατί τον ακολυσατε. Για μελοντικούς ψυχιάτρους σας κόβω.

Χαχα! Υποκλίνομαι.

έλα αηδίεεεςςςς.... emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτα που ειπε ο indie λεω. δεν υπαρχει λογος να τα επαναλαμβανω.

ειδικα οσοι τελειωσατε ιατρικη στην ελλαδα ξερετε οτι αυτη ειναι η αληθεια.

οι "συναδελφοι" σου ουτε τα σος δεν μοιραζονται. ουτε το παραμικρο.

ελληνικη αηδιαστικη νοοτροπια.

δεν λεω οτι εδω μεσα δεν υπαρχουν και ανθρωποι με σωστη νοοτροπια.

αλλα ακομα και ποστ με πληροφοριες που διαβασα, τα γραφετε σχεδον συνειρμικα ρε παιδια.. λες και πρεπει ο αλλος να μπει στο μυαλο σας για να καταλαβει. σορρυ αλλα αυτο ειναι ενα θεμα. απλοτητα και κοινη λογικη χρειαζεται.

τελοσπαντων. συνιστω ερευνα στα σχετικα ινστιτουτα και ψαξιμο για γνωστους, τους οποιους πρεπει να βρουμε απο κοντα και να τους ξετιναξουμε στις ερωτησεις μεχρι να καταλαβουμε.

απ΄οτι κατάλαβα το πρόβλημα σου είναι με την "ορολογία" για κάθε χώρα. Αλλά νομίζω οτι μάλλον κοίταξες τις 5-6 τελευταίες σελίδες από κάθε topic, γιατί αν τα διάβαζες ολόκληρα σίγουρα θα έβγαζες άκρη. Έστω τα βασικά. Όσον αφορά τα ινστιτούτα δεν το σχολιάζω. Εντάξει σίγουρα θα σε βοηθήσουν στο Fullbright αλλά μη νομίζεις οτι θα σου δώσουν καμιά λίστα με τα reviews που πρέπει να αγοράσεις και θα σου οργανώσουν κι ενα electivακι στην Καλιφόρνια! Γενικές πληροφορίες θα πάρεις πάλι και θα πρέπει να κινηθείς μόνος σου. Τουλάχιστον στο GM βλέπεις και προσωπικές απόψεις ακούς ιστορίες Ελλήνων φοιτητών που βρίσκονται ή βρίσκονταν στην ίδια φάση με σένα. ΄

Δεν τίθεται θέμα για το οτι ο επίσημος φορέας είναι πιο αξιόπιστος, αλλά έχω την εντύπωση οτι περιμένεις να σου τα δώσουν όλα στο χέρι. Δηλαδή, αν είχες πρόβλημα με λέξεις που δεν ήξερες, γιατί αφορούν το οποιοδήποτε ξένο σύστημα υγείας, δόξα τω Θεω υπάρχει και το internet να ψάξεις. Προφανώς και δεν θα σου απαντήσει κανείς στην ερώτηση τι είναι clerkship, ειδικά αν έχει αναφερθεί στην αρχή ενός topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μελοντικούς ψυχιάτρους σας κόβω.

ωχ ωχ ωχ

θα το δει καμια wicked witch και θα σε πλακωσει με το κυριλε αγγλικο της και μετα θα κλαις Κουστακη μ...... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ , πολυ δυσκολα αγγλικα ειναι αυτα

ωραιο τραγουδακι παντως !!! σ' ευχαριστω !!! υποθετω το αφιερωνεις σε μενα ειδικα !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οντως ρε γαμωτο....που αραγε ? απο που? απο ποιον ?

παντως , εγω ειχα καποτε ενα φιλο που ελεγε πως ο καλυτερος λεει τροπος να μαθεις καλα μια ξενη γλωσσα , ειναι να πιασεις γκομενο που να την μιλαει

ακομα δεν ξερω αν ειχε δικιο ο ατιμος ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει να τις χρησιμποοιουνε στο κρεβατι και να λενε ¨ohhhh, my love ....you are so ..pertinent in so many levels after all.."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει να τις χρησιμποοιουνε στο κρεβατι και να λενε ¨ohhhh, my love ....you are so ..pertinent in so many levels after all.."

Ισως το 19ο αιωνα οταν το κανανε λορδοι μεταξυ τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α να χαθεις! τι τα'θελες παλι αυτα τα "κυριλε"!

simple english, please!

The term I would use in this particular instance is ‘esoteric’; the nursery rhyme is too surreal and probably only makes sense to a twisted mind (or a psych).

(Pop goes the weasel...like a jack in the box...the scary clown that pops up at the end of the familiar tune...the resident, self proclaimed performer extraordinaire lilpapaki!putting in her tuppence worth....get it now? :P )

...You guys DO realise it’s hardly an insult to me that my choice of adjectives and phrases is out of your comfort zone?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α να χαθεις! τι τα'θελες παλι αυτα τα "κυριλε"!

simple english, please!

The term I would use in this particular instance is ‘esoteric’; the nursery rhyme is too surreal and probably only makes sense to a twisted mind (or a psych).

(Pop goes the weasel...like a jack in the box...the scary clown that pops up at the end of the familiar tune...the resident, self proclaimed performer extraordinaire lilpapaki!putting in her tuppence worth....get it now? :P )

κανενα προβλημα εξ αρχης!(εστω κι αν αυτο σημαινει οτι η σκεψη μου αγγιζει τα ορια της διαστροφης :P )

καθαρα αλτρουιστικο ηταν το αιτημα μου,αλλωστε/

...You guys DO realise it’s hardly an insult to me that my choice of adjectives and phrases is out of your comfort zone?
:lol: φοβαμαι οτι η απαντηση ειναι "οχι"
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπηκα εδω για να παρω πληροφοριες για την ειδικοτητα στο εξωτερικο. 4ετης φοιτητης ( :wacko: ) στην ελλαδα ειμαι.

απογοητευτηκα. μπαινω στο θεμα της αμερικης, της ιταλιας, της αγγλιας, της γαλλιας... παντου τα ιδια.

ή χρηστες που βρισκονται σ αυτες τις χωρες και σχολιαζουν την κατασταση μεταξυ τους ή απελπισμενοι σαν εμενα πού ρωτανε και καθαρη απαντηση δεν μπαινουν ή τελος (οι αγαπημενοι μου) χρηστες που δινουν απαντησεις που μονο διαφωτιστικες δεν ειναι και που παρουσιαζουν την κατασταση σαν να πρεπει να πας στο φεγγαρι για να σε δεχτουν για ειδικοτητα! τοσες σελιδες γραμμενες και δεν καταλαβαινεις τιποτα!!

γιατι τα γραφω αυτα? μπας και αλλαξει κατι (αν και δε νομιζω, ελληνες γεννηθηκαμε ελληνες θα παραμεινουμε..)

τι προτεινω σε συναδελφους σαν εμενα που ψαχνουν?

τζαμπα ρωτατε παιδια αγνωστους ανθρωπους. μονο κουτοπονηροανταγωνιστικα σας βλεπουν. ρωτηστε αν εχετε καποιον που γνωριζετε και που εχει παει εκει που θελετε να πατε. ή αλλιως σε ινστιτουτα αυτων των χωρων (πχ british council) ή σε πρεσβειες-προξενεια.

ακρη απο το ιντερνετ δυστυχως δεν βγαινει.

Kάνω λάθος που σου απαντάω σοβαρά και το ξέρω...

Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά:

Αν περίμενες να φτάσεις στο τέταρτο έτος για να πάρεις πληροφορίες για ειδικότητα στο εξωτερικό, ξεκίνησες λιγουλάκι αργά. emno

Ίσως αν είχες κοιτάξει στο θέμα της αμερικής, να είχες αποφασίσει να ασχοληθείς με το τι θα κάνεις όταν τελειώσεις τις σπουδές σου, λίγο νωρίτερα… :rolleyes:

link1, link2 και link3

Τώρα δεν θα ήσουν απογοητευμένος και αντί να ρωτάς αγνώστους να σε βοηθήσουν θα μπορούσες να συνεισφέρεις και εσύ περιγράφοντας τις εμπειρίες σου και τα βήματα που έχεις κάνει για να εξασφαλίσεις το μέλλον σου. :)

Αυτό που προτείνεις εσύ (πληροφορίες από γνωστούς και πρεσβείες) οι περισσότεροι Έλληνες που γνωρίζω στις ΗΠΑ είχαν την διορατικότητα να το κάνουν από το πρώτο, άντε δεύτερο, έτος.

Και όσοι δεν φοβήθηκαν από αυτά που άκουσαν, συνέχισαν και ασχολήθηκαν πιo σοβαρά στο δεύτερο με τρίτο, διαβάζοντας παράλληλα από ξενόγλωσσα reviews...

Στο έτος που είσαι τώρα είχαν ήδη κάνει αιτήσεις για το step1 (αν δεν το είχαν δώσει κιόλας) και έψαχναν για το πώς θα κάνουν electives του χρόνου. B)

Δεν λέω πως δεν γίνεται και αλλιώς.

Ξέρω παιδιά που ήρθαν εγώ με διάβασμα στο αγροτικό.

Τους βγήκε όμως η πίστη και ήταν τυχεροί που το πρόγραμμα που τους δέχτηκε τους είχε ανάγκη και αγνόησε τα electives που δεν είχαν κάνει...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν με την άθλια κατάσταση που έχει το σύστημα της ειδίκευσης στην Ελλάδα, να υπάρχουν ακόμα ορισμένοι που ξυπνάνε στο τέταρτο έτος.

emdots

----------------------------------------

@ λιλ@:

Μία παράκληση.

Ωραία η υπογραφούλα σου, αλλά προχθές ένα περίεργο μάτι κοίταζε την οθόνη και έλεγα από μέσα μου «ρε μπας και ξέρει Ελληνικά;»

Και μετά μου λέει «don’t know what she is saying before the red letters, but she sounds really mad…»

Γέλασα με την ψυχή μου…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς σου αρέσουν οι υπερβολές βρε Usmeds...σιγά μην τα ψάξει και από το δημοτικό. Καλό θα ήταν να τα ψάξει από νωρίς, όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα, αλλά τουλάχιστον τα παιδιά που γνώρισα διάβασαν όλα μετά την σχολή για δυο δυόμισι χρόνια, έκαναν και κάτι κλινικοειδοερευνητικό και βρήκαν θέση. Επίσης γνώρισα παιδιά που στα 30 τους αποφάσισαν να δώσουν. Μετά από τμήμα ειδικότητας, στρατό, αγροτικό. Και πάλι βρήκαν θέση σε IM. Και σε πανεπιστημιακά προγράμματα αν δεν καίγονταν να πάνε σε μεγάλες πόλεις. 'Η σε community based σε μεγάλες πόλεις...

Αλλά εννοείται ότι όσο πιο νωρίς ξεκινήσει κάποιος τόσο καλύτερα θα είναι.

ΥΓ Η wicked witch νομίζω είναι παντρεμένη με αγγλοσάξωνα, αν δεν κάνω λάθος :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπηκα εδω για να παρω πληροφοριες για την ειδικοτητα στο εξωτερικο. 4ετης φοιτητης ( :wacko: ) στην ελλαδα ειμαι.

απογοητευτηκα. μπαινω στο θεμα της αμερικης, της ιταλιας, της αγγλιας, της γαλλιας... παντου τα ιδια.

ή χρηστες που βρισκονται σ αυτες τις χωρες και σχολιαζουν την κατασταση μεταξυ τους ή απελπισμενοι σαν εμενα πού ρωτανε και καθαρη απαντηση δεν μπαινουν ή τελος (οι αγαπημενοι μου) χρηστες που δινουν απαντησεις που μονο διαφωτιστικες δεν ειναι και που παρουσιαζουν την κατασταση σαν να πρεπει να πας στο φεγγαρι για να σε δεχτουν για ειδικοτητα! τοσες σελιδες γραμμενες και δεν καταλαβαινεις τιποτα!!

γιατι τα γραφω αυτα? μπας και αλλαξει κατι (αν και δε νομιζω, ελληνες γεννηθηκαμε ελληνες θα παραμεινουμε..)

τι προτεινω σε συναδελφους σαν εμενα που ψαχνουν?

τζαμπα ρωτατε παιδια αγνωστους ανθρωπους. μονο κουτοπονηροανταγωνιστικα σας βλεπουν. ρωτηστε αν εχετε καποιον που γνωριζετε και που εχει παει εκει που θελετε να πατε. ή αλλιως σε ινστιτουτα αυτων των χωρων (πχ british council) ή σε πρεσβειες-προξενεια.

ακρη απο το ιντερνετ δυστυχως δεν βγαινει.

Kάνω λάθος που σου απαντάω σοβαρά και το ξέρω...

Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά:

Αν περίμενες να φτάσεις στο τέταρτο έτος για να πάρεις πληροφορίες για ειδικότητα στο εξωτερικό, ξεκίνησες λιγουλάκι αργά. emno

Ίσως αν είχες κοιτάξει στο θέμα της αμερικής, να είχες αποφασίσει να ασχοληθείς με το τι θα κάνεις όταν τελειώσεις τις σπουδές σου, λίγο νωρίτερα… :rolleyes:

link1, link2 και link3

Τώρα δεν θα ήσουν απογοητευμένος και αντί να ρωτάς αγνώστους να σε βοηθήσουν θα μπορούσες να συνεισφέρεις και εσύ περιγράφοντας τις εμπειρίες σου και τα βήματα που έχεις κάνει για να εξασφαλίσεις το μέλλον σου. :)

Αυτό που προτείνεις εσύ (πληροφορίες από γνωστούς και πρεσβείες) οι περισσότεροι Έλληνες που γνωρίζω στις ΗΠΑ είχαν την διορατικότητα να το κάνουν από το πρώτο, άντε δεύτερο, έτος.

Και όσοι δεν φοβήθηκαν από αυτά που άκουσαν, συνέχισαν και ασχολήθηκαν πιo σοβαρά στο δεύτερο με τρίτο, διαβάζοντας παράλληλα από ξενόγλωσσα reviews...

Στο έτος που είσαι τώρα είχαν ήδη κάνει αιτήσεις για το step1 (αν δεν το είχαν δώσει κιόλας) και έψαχναν για το πώς θα κάνουν electives του χρόνου. B)

Δεν λέω πως δεν γίνεται και αλλιώς.

Ξέρω παιδιά που ήρθαν εγώ με διάβασμα στο αγροτικό.

Τους βγήκε όμως η πίστη και ήταν τυχεροί που το πρόγραμμα που τους δέχτηκε τους είχε ανάγκη και αγνόησε τα electives που δεν είχαν κάνει...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν με την άθλια κατάσταση που έχει το σύστημα της ειδίκευσης στην Ελλάδα, να υπάρχουν ακόμα ορισμένοι που ξυπνάνε στο τέταρτο έτος.

emdots

----------------------------------------

@ λιλ@:

Μία παράκληση.

Ωραία η υπογραφούλα σου, αλλά προχθές ένα περίεργο μάτι κοίταζε την οθόνη και έλεγα από μέσα μου «ρε μπας και ξέρει Ελληνικά;»

Και μετά μου λέει «don’t know what she is saying before the red letters, but she sounds really mad…»

Γέλασα με την ψυχή μου…

ενταξει εχεις δικιο αλλα εισαι υπερβολικος λιγακι....

εγω πεφτω σε ενδιαμεση κατηγορια αλλα ξερω 5 παιδια που τα εκαναν και τα περασαν ολα μετα το εκτο ετος.το οτι ειναι δυσκολο ναι αλλα επισης δυσκολο να δωσεις τα step μεσα στο 5 και 6 ετος.

Αντικειμενικα ομως απο αποψη timing ναι βοηθαει παρα παρα πολυ καλο να εχεις περασει το 1 μεχρι το 4 ετος ...και γλυτωνεις και την μαλακια τον στρατο....βλεπεις ειμαι παθων....

παρ'ολα αυτα δεν χανεις τιποτα..το θεμα ειναι εαν αποφασισεις ΗΠΑ να το πραγματοποιησεις...αυτο μετραει.και στο στρατο αμα θες διαβαζεις και στο αγροτικο και και.....

διαλεξε χωρα και χωσου...!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχας να απαντησω στους ni-me και drkot που προφανως σε εμενα (μαλλον) απευθυνονται- γιατι τα γραφουν και λιγο συνθηματικα σαν να θελουν να στην πουν - να σου απαντησουν χωρις να το καταλαβεις κιολας-.... :rolleyes:

ειναι ξεκαθαρο οτι εδω μεσα εχουν γραφτει ποστ διαμαντια...και μαλιστα μιλησα και με συγκεκριμενα ονοματα(usmeds, sper, suave, podx1(ή οπως λεγεται ,αν και μας την εκανε και αυτος...)) .... δν αρνηθηκα ποτε οτι το gm δινει πολυ και καλο πραγμα σε αυτο τον τομεα

....ΑΛΛΑ συγκρινοντας το με φορα του εξωτερικου δινει λιγοτερα

....ΑΛΛΑ εχει και τοση σαβουρα σε αυτα τα τοπικ που ειναι να τραβας τα μαλλια σου

....ΑΛΛΑ εχει και τοσους ασχετους και ενοχλητικους που ρωτανε τα ιδια και τα ιδια που ειναι να αρχιζεις τις σφαλιαρες

...ΑΛΛΑ δν υπαρχει οργανωση-ταξινομηση στη γνωση(π.χ. θυμαμαι ξεκαθαρα σε τοπικ φορουμ εξωτερικου που κυκλοφορει φυλλαδιο με το τι πρεπει να κανεις ακριβως και με ποια σειρα κιολας και ποτε!!!!!μεχρι και στο πως να χρησιμοποιησεις το first aid ελεγε....)

ΝΑΙ και εγω εδω ειχα την πρωτη επαφη με το θεμα, καθισα 3 μερες να διαβασω 70 σελιδες(οταν η ουσια ηταν 20)...αλλα μεχρι εκει, τα υπολοιπα επρεπε να τα ψαξω μονος μου απο αλλες πηγες...οποτε μην μου λετε οτι το gm ειναι Η απολυτη λυση, οτι ΟΛΑ τα μαθατε απο εδω(οπως εγραψαν μερικοι....) γιατι τοτε δν ξερετε πολλα ακομα...

και για να τελειωνουμε να επαναλαβω κατι που κανετε οτι δν καταλαβαινετε απο το προηγουμενο μου ποστ....ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ή ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΕΞΩ, ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥΣ, ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΡΩΤΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΝΤΕΛΕΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ-ΑΦΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ!!! εστω σαν ανταλλαγμα για τις πληροφοριες που πηραν απο εδω οταν ρωτησαν και βρεθηκαν καποιοι ανιδιοτελως να τους απαντησουν....

Υ.Γ. γιαυτους που βαριουνται να διαβασουν το κατεβατο μου :

1) GM καλο . πρεπει να συνδυαστει με κατι αλλο. εχει μερικα προβληματα.

2) ελληνες φοιτητες ιατρικης πολυ χαραμοφαιδες!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.