Jump to content

Απογοήτευση


collins

Recommended Posts

με το νουμερο 3) εχω μια μικρη ενσταση..

μου φαινεται λιγο βλαχια οπως το λες κια το γενικευεις...

ελληνες φοιτητες ιατρικης---->εαν δεν κανω λαθος πιανει και του εξωτερικου 'η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Last Reply
με το νουμερο 3) εχω μια μικρη ενσταση..

μου φαινεται λιγο βλαχια οπως το λες κια το γενικευεις...

ελληνες φοιτητες ιατρικης---->εαν δεν κανω λαθος πιανει και του εξωτερικου 'η οχι?

σε μενα μιλας??? γιατι 3 δν εχω πουθενα..... :rolleyes:

αν αναφερεσαι στο "ελληνες φοιτητες ιατρικης " τοτε αυτο πιανει οτι ακριβως λεει...τους φοιτητες που σπουδαζουν ιατρικη στην ελλαδα....εξαλλου αυτοι δν ειναι η πλειοψηφια που ψαχνουν μεσω του gm πληροφοριες για ειδικοτητα στο εξωτερικο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκανα λαθος..νουμερο 2 ηθελα να πω...

σε αυτο καταλαβαινω πως ενδεχομενως αναφερεσαι στην πλειοψηφια αλλα και παλι θελει προσοχη πως τα λες...

φυσικα αποψη σου αλλα αυτες οι γενικολογιες δν μπορουν να τεκμηριωθουν εκτος και εαν γνωριζειςτον καθενα προσωπικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν κάτι μου λέει πως ο παραπονούμενος φίλος μας έχει δίκιο τελικά. :rolleyes:

Η συμβουλή: «Διάβασε μετά το πτυχίο για δυόμισι χρόνια. Έτσι έκαναν όλοι οι γνωστοί μου»

είναι μια ΚΑΚΗ συμβουλή. <_<

Δεν λέω πως δεν γίνεται. Ούτε εσείς λέτε πως είναι καλύτερα έτσι.

Λέτε όμως πως όσοι ξέρετε ακλούθησαν αυτόν τον δρόμο.

Που είναι πιο επίπονος και περιέχει μεγαλύτερο ρίσκο.

Ειδικά τώρα που μπορείς με τα simulations να έχεις μία ιδέα για το αν είσαι έτοιμος να πας να δώσεις.

Επιμένω.

Το GM προσφέρει τις βασικές πληροφορίες που θέλει ο καθένας για να πάρει την απόφαση να βγει έξω. Αυτές απευθύνονται στον πρωτοετή-δευτεροετή φοιτητή για να του δώσουν να καταλάβει πως είναι ένας ΕΦΙΚΤΟΣ στόχος με σωστό διάβασμα και προετοιμασία. Πως οι κάθε λογής Κασσάνδρες μόνο κακό θα του κάνουν. :)

Αν περιμένει κάποιος να φτάσει στο τέταρτο έτος για να ενδιαφερθεί είναι εκ των πραγμάτων τέσσερα χρόνια πίσω από την πλειοψηφία όσων θα κλιθεί να συναγωνιστεί:

Όλους τους Ινδούς, Πακιστανούς, Ιταλούς, Αργεντινούς, Μεξικάνους, Ταϊβανέζους, Ιάπωνες, Ρουμάνους, Βουλγάρους, Πολωνούς, Ρώσους, Αιγυπτίους κοκ που κοιτάνε να βρουν και αυτοί μία θέση έξω… :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

YOUR WAY DOESN'T HAVE TO BE MY WAY...!!!!!!!!

σωστο αυτο που λες αλλα και παλι απολυτο..σαφως ειναι καλυτερα οσο νωριτερα αλλα ετσι οπως τα λες το μυνημα που περνας ειναι....sorry dude ..too late.......in next life.

τελικα ποιος απογοητευει?

το παιδι ειναι τεταρτο ετος δεν ειναι 90 χρονων....ανετα βγαζει το 1 για να μην πω και το 2 μεχρι να ληξει η αναβολη του εαν θελει να κανει στρατο....

****ο καθηγητης θωρακοχειρουργικης στον Ευαγγελισμο πηγε ΗΠΑ 36 ετων και εμεινε 18 χρονια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη.

Όταν κάποιος που είναι στο τέταρτο έτος δηλώνει απογοητευμένος και παραπονείται πως οι πληροφορίες εδώ μέσα δεν τον βοηθούν θα πρέπει να κατηγορεί μονάχα τον εαυτό του.

Οι πληροφορίες εδώ του λένε «όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα».

Ας τις διάβαζε. Από το 2005 είναι εδώ γραμμένες. <_<

Από εκεί και πέρα κανείς δεν του είπε πως δεν έχει πιθανότητες.

Κάθε άλλο μάλιστα. Και απόδειξη για αυτό είναι όλοι οι γνωστοί που έχεις εσύ και η suave. :)

Απλά η μέθοδος που προτείνει: «γνωστοί και πρεσβείες», αν και είναι ένα απολύτως αναγκαίο πρώτο βήμα, δεν θα του δώσει κάποια μυστικά που θα βρει εδώ. emno

emstar Ο τύπος στο Fulbright (αν είναι ακόμα εκεί καλή του ώρα) δεν θα του πει: «πάρε το first aid» ή «κανόνισε electives πριν πάρεις πτυχίο» ή «άρχισε να διαβάζεις ξενόγλωσσα από το δεύτερο έτος»

emstar Ο δε γνωστός θα του πει μονάχα την δικιά του εμπειρία και μάλιστα ωραιοποιημένη. Δεν θα του πει «έφερνα καφέδες επί έξι μήνες για να πάρω την συστατική» ή «έκανα δημιουργική μετάφραση για να ξεπεράσω τους γραφειοκρατικούς κυκεώνες».

Από εδώ θα πάρει 5-10 απόψεις που γράφονται συνήθως χωρίς υστεροβουλία.

Θα έχει μία καλύτερη ιδέα για το τι τον περιμένει.

Και αν κάποιος γράψει μια βλακεία αμέσως θα πέσουν οι άλλοι να τον φάνε. :P

Από εκεί και πέρα, σίγουρα το GM είναι «λίγο» ειδικά σε ότι αφορά τις λεπτομέρειες.

Δόξα τον θεό υπάρχουν αρκετά φόρουμ που ασχολούνται μόνο με αυτό το θέμα.

(Θυμάμαι την εποχή που έβαζες USMLE στο Lycos και σου έδινε το πολύ 100-200 hits) :rolleyes:

----------

BTW Έφυγε ο τύπος και μας άφησε να μαλλιοτραβιόμαστε... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και σε αυτο εχεις δικιο...

εξ'αλλου και εγω το εχω διαβασει το τοπικ για ΗΠΑ και μου φανηκε πολυ χρησιμο...πολλα σημεια για το μελλον τα βρηκα απο εκει.

επισης εσυ εισαι ενας απο τους χρηστες που εχεις δωσει πραγματικα χρησιμες πληροφοριες και βοηθεια!!!!

****collins προς Θεου αποφασισε και ξεκινα τωρα....οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα.π.χ. εχεις παραδειγμα εμενα...επειδη ημουν στην σχολη αρκετα σπασικλας στο διαβασμα δεν εκανα .rar τον χρονο μου και αυτο τουλαχιστον για το 1 δεν με βοηθησε καθολου..δεν θες το δικο μου timing..!!!! emconfused

MOVE ON DUDE!!!!!!!!

NOW!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν κάτι μου λέει πως ο παραπονούμενος φίλος μας έχει δίκιο τελικά. :rolleyes:

Η συμβουλή: «Διάβασε μετά το πτυχίο για δυόμισι χρόνια. Έτσι έκαναν όλοι οι γνωστοί μου»

είναι μια ΚΑΚΗ συμβουλή. <_<

Δεν λέω πως δεν γίνεται. Ούτε εσείς λέτε πως είναι καλύτερα έτσι.

Λέτε όμως πως όσοι ξέρετε ακλούθησαν αυτόν τον δρόμο.

Που εκ των πραγμάτων είναι πιο επίπονος και περιέχει μεγαλύτερο ρίσκο.

Ειδικά τώρα που μπορείς με τα simulations να έχεις μία ιδέα για το αν είσαι έτοιμος να πας να δώσεις.

Συμφωνώ ότι είναι μια κακή συμβουλή. Γι αυτό και γενικά και ειδικά για ΗΠΑ είναι καλό το όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Αλλά αν ΔΕΝ ξέρεις, ΔΕΝ χρειάζεται να αποκλείσεις την ειδικότητα εκεί απλά και μόνο επειδή το έμαθες πολύ αργά. Να το αποκλείσεις για άλλους λόγους όπως πχ δεν έχεις την όρεξη να διαβάσεις τόσο πολύ, οκ, αλλά επειδή είσαι 22 χρονών και όχι 19 το βρίσκω υπερβολικό. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι συμφοιτητές μου διαπρέπουν στις ΗΠΑ τα τελευταία 3 χρόνια (τελειώσαμε το 2003) έδωσαν τα USMLE μετά το πτυχίο.

Γνωρίζω προσωπικά 2 άτομα που άρχισαν διάβασμα για USMLE ως φοιτητές και τουλάχιστον 10 που το έκαναν μετά.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, όσο πιο σύντομα τόσο καλύτερα. Όμως οι ΗΠΑ δεν είναι μια απλή απόφαση, όπως τηρουμένων των αναλογιών είναι μια ευρωπαϊκή χώρα. Είναι απολύτως λογικό κάποιος να καθυστερήσει να πάρει αυτή την απόφαση και δε βλέπω το λόγο να μην το κάνει και στα 22 και στα 25 και στα 30, όπως ο καλύτερός μου φίλος που τελείωσε με τις εξετάσεις στα 31.

Μεράκι χρειάζεται, me thinks. Μεράκι και πίστη στο στόχο.

Από εκεί και πέρα, εξωτερικό δεν είναι μόνο οι ΗΠΑ. Το 90% όσων κάνουν καριέρα στην Ευρώπη πήραν τις αποφάσεις τους στο τελευταίο έτος της σχολής ή και κάποια χρόνια μετά. Προσωπικά δεν αισθάνομαι ζημιωμένος από αγροτικό, στρατό, μέρος ειδικότητας κι ας μου έφαγαν κάποια χρόνια. Εάν κανείς θέλει να επιστρέψει στην Ελλάδα, πιθανώς να είναι και καλύτερα να έχει μια πείρα του συστήματος, ό,τι κι αν αυτό σημαίνει.

Αλλιώς έρχεσαι σαν τον Δαλάκα της Νευρολογίας και δεν μπορείς να καταλάβεις τι στο διάολο συμβαίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βασικό συμπέρσμα είναι ότι πρέπει να ψάχνεσαι συνεχώς και όσο νωρίτερα γίνεται αλλά το να παίρνεις αποφάσεις από τα 20 για ολόκληρη την ζωή σου είναι λίγο βαρύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το δεις το πράγμα.

Δεν νομίζω πως κάποιος που τελειώνει την ειδικότητα του και γίνεται board certified στις ΗΠΑ στην ίδια ηλικία που ο καλύτερος σου φίλος τελείωσε με τα USMLE, νιώθει καθόλου ζημιωμένος.

Και ας μην έχει κάνει αγροτικό, στρατό, διδακτορικό και μέρος της ειδικότητας. :rolleyes:

Αν θέλει να γυρίσει, κανείς δεν τον εμποδίζει.

Η «πείρα του Ελληνικού συστήματος» είναι πολύ πιο εύκολο να αποκτηθεί όταν έχει κανείς την εναλλακτική λύση να ξαναφύγει για έξω χωρίς πολλές θυσίες.

Τον Δαλάκα δεν τον ξέρω και θέλω εκτενή αναφορά.

Φαντάζομαι πως θα συμπεριφέρεται σαν το ψάρι έξω από το νερό. :lol:

Συμφωνούμε πάντως.

Μεράκι και πίστη στον στόχο χρειάζεται (μαζί με λίγη τύχη).

Αν τα έχεις αυτά θα τα καταφέρεις και στα 31.

Αν δεν τα έχεις δεν θα κάνεις τίποτα. Ούτε και αν είχες αρχίσει να το ψάχνεις από το λύκειο. emno

Ο φίλος όμως στον οποίο απάντησα δεν φαίνεται να έχει την διάθεση ούτε καν να ανοίξει τα μάτια του.

Παραπονείται πως το φόρουμ δεν προσφέρει πληροφορίες και πως θα μάθεις περισσότερα ρωτώντας «γνωστούς και πρεσβείες»

Ας μας πει λοιπόν και εμάς τι έμαθε για την χώρα που τον ενδιαφέρει από τις «έγκυρες» πηγές του.

Ας το γράψει εδώ για να βοηθήσει τους συμφοιτητές του.

Αλλιώς ας αφήσει την κριτική και ας αρχίσει από τώρα την δουλεία.

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βασικό συμπέρσμα είναι ότι πρέπει να ψάχνεσαι συνεχώς και όσο νωρίτερα γίνεται αλλά το να παίρνεις αποφάσεις από τα 20 για ολόκληρη την ζωή σου είναι λίγο βαρύ.

Πάρε τις αποφάσεις σου και αν δεν σου βγούνε, προσαρμόζεσαι. :mellow:

Για να πάει κανείς Ιατρική στην Ελλάδα, χωρίς κομπίνα, πρέπει να το αποφασίσει στα 15-16.

Να κάνει κάποιες «θυσίες». Να προετοιμαστεί λίγο περισσότερο από τους άλλους.

Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του αν θα περάσει τα υπόλοιπα 6-7 χρόνια μέσα στην τρελή χαρά και μετά θα πει «και τώρα τι κάνουμε;» ή αν θα προνοήσει ώστε στο τέταρτο έτος να έχει μια κάποια ιδέα για το τι θέλει να κάνει όταν τελειώσει. :)

ΥΓ Κάνει κύκλους η κουβέντα ή μου φαίνεται; :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ Κάνει κύκλους η κουβέντα ή μου φαίνεται; :lol:

^^Αυτό δεν ήθελε άραγε ο φίλος που άνοιξε το νήμα? :rolleyes:

Ο φίλος όμως στον οποίο απάντησα δεν φαίνεται να έχει την διάθεση ούτε καν να ανοίξει τα μάτια του.

Παραπονείται πως το φόρουμ δεν προσφέρει πληροφορίες και πως θα μάθεις περισσότερα ρωτώντας «γνωστούς και πρεσβείες»

Ας μας πει λοιπόν και εμάς τι έμαθε για την χώρα που τον ενδιαφέρει από τις «έγκυρες» πηγές του.

Ας το γράψει εδώ για να βοηθήσει τους συμφοιτητές του.

Αλλιώς ας αφήσει την κριτική και ας αρχίσει από τώρα την δουλεία.

Όλα αυτά γίνονται διότι ο φίλος μάλλον ανήκει στην κατηγορία (από το νήμα της Σουηδίας): ''πως είναι τα πράγματα στην παιδοχειρουργική στην Σουηδία? Γίνεται να με πάρουν δίχως να ξέρω την γλώσσα?" :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε usmeds ενώ γενικά σε πάω και έχεις δώσει πάρα πολύ σωστές συμβουλές...σε αυτό το θέμα μου φαίνεσαι αρκετά αλαζονικός. Είσαι και program director ...πα πα πα...πες μας πού είσαι μην χαραμίσω τα $20 :P

Όποιος θέλει να πάει στο εξωτερικό, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.

Το είχα γράψει και πριν και μετά το έσβησα γιατί λέω δεν θέλω να αποπροσανατολίζω και να δίνω άλλοθι να επαναπαύονται τα νέα παιδιά.

Αλλά η ιατρική στην ελλάδα δεν είναι εύκολο να την τελειώσεις ΚΑΙ να βρεις ένα en block χρονικό διάστημα 8 μηνών που χρειάζονται τα steps. Και μην κοιτάς στην αθήνα που ίσως να μπορείς να κάνεις ένα personalized πρόγραμμα εξεταστικής. Όταν στην ίδια εξεταστική σου πέφτουν μέσα σε 5 μέρες φάρμακα, βιοχημεία και παθοφυσιολογία πρέπει τουλάχιστον ενάμισι μήνα πριν να αρχίσεις να διαβάζεις ώστε να είσαι έτοιμος. Πες πέφτεις και σε 3 απαιτητικές κλινικές (που θα πέσεις) 2 στο 5ο και μία στο έκτος έτος και πρέπει να διαβάζεις κάθε μέρα. Πώς να προλάβεις;

Δλδ πρέπει σύμφωνα με την δική σου λογική κάποιος στο 4ο έτος

1. να μην χρωστάει τίποτα

2. να έχει διαβάσει τα μαθήματα στα ελληνικά και στα αγγλικά

3. να τα έχει διαβάσει τόσο καλά στα ελληνικά για να τα περάσει και στα αγγλικά για να είναι έτοιμος για review

4. να βρει χρόνο 4 μήνες να κάνει τα review, τα qbanks, review τις απαντήσεις των qbanks και να πάει να δώσει.

Έλεγα για ένα καταπληκτικό φοιτητή ιατρικής Αθηνών που γνώρισα και είχε περάσει στο 5ο έτος το step 1, και έκανε electives στις ΗΠΑ. Του λέω μπράβο βρε θηρίο πώς τα κατάφερες..."είχαμε κατάληψη και ψήφιζα κατάληψη συνέχεια...ευτυχώς ήταν κλειστή η σχολή 4-5 μήνες και το αφιέρωσα τον χρόνο στο διάβασμα". Είναι αξιοθαύμαστος φυσικά γιατί αντί να ρεμπελεύει, στρώθηκε και διάβασε και πέρασε (και 99 φυσικά). Εξαιρετικός. Τον ξαναβρήκα και τον ρώτησα και μου είπε ότι παλεύει με την παιδιατρική. Για το στεπ, θα στρωθεί μετά το πτυχίο και θα το περάσει. Δλδ αυτό το παιδί τί; Δεν θα είναι έτοιμο στα 24 να κάνεις αιτήσεις, θα κάνει στα 25. Big deal.

Και στο τέλος...εγώ καταλαβαίνω απόλυτα την λογική σου usmeds (Έχω τον "μέντορά" μου, με παίρνει τηλέφωνο ΚΑΘΕ εβδομάδα να μου υπενθυμίσει το πρόγραμμα δεκαετίας που έχει θεσπίσει για εμένα και ότι τώρα που έχασα μια εβδομάδα θα με πάει πίσω 1 χρόνο και άλλοι στην ηλικία μου πήραν Nobel κι εγώ κολοβαράω και θα γίνω μια μετριότητα κλπ :P) αλλά βρε Usmeds μια φορά είσαι 20...και θα διασκεδάσεις, και θα χαζολογήσεις, και θα γκομενίσεις...θα μου πεις ή steps ή γκόμενες...και τα δύο δεν γίνεται. Αλλά έλα που αν είσαι νέος είσαι και άπληστος, τα θες όλα. :D Και τελικά βρίσκει ο καθένας τις ισορροπίες του και πορεύεται. Και καλό είναι να επενδύεις για το μέλλον αλλά να ζεις με μέτρο και το παρόν. :)

Τώρα για όποιον θέλει να πάει στο εξωτερικό γενικά, μην βρείτε άλλοθι το ποστ μου και δεν στρώνεστε να ψάξετε! Άιντε :P Μπρος τα κεφάλια μέσα όλοι και δουλειά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μου επιτρεψετε να πω και εγω την γνωμη μου, η αληθεια ειναι οτι πολλοι -ευτυχως οχι ολοι- που κανουν ειδικοτητα στο εξωτερικο εχουν υφος σαραντα καρδηναλιων και παρουσιαζουν τις καταστασεις απροσιτες ως ακατορθωτες ,ειναι βεβαια ενα ειδος αντιρροπησης στην κομπλεξικη νεολληνικη προσωπικοτητα τους,σε τετοιο σημειο ομως που δυστυχως επηρεαζουν αρνητικα την αποφαση καποιων νεων ιατρων να σπευσουν προς αναζητηση ειδικοτητας στο εξωτερικο, ειχα και εγω καποιες τετοιες δυσαρεστες εμπειριες του στυλ...

''Που πας ρε φουκαρα Καραμητρο με που το θα ακουν Ρουμανια θα ξεκαρδιζονται στα γελια...'' απο ατομα που ηταν ηδη εξω και ειχα την ατυχια να τους συναντησω στον στρατο.

Επειδη ομως τα πραγματα εξω δεν εχουν να κανουν με απο το που βαστα η σκουφια σου ,αλλα με το παθος σου για μαθηση και δουλεια , η λυση της Ευρωπαικης Ενωσης ειναι βαλσαμο για την τραγικη κατασταση που δυστυχως ισχυει στην Ελλαδα.Θεωρω οτι μπορουμε να αντλησουμε τις σωστες πληροφοριες απο επισημα σαιτ και απο την στιγμη που ειμαστε γνωστες της γλωσσας του αντιστοιχου κρατους που θελουμε να δουλεψουμε αξιζει να κανεις την προσπαθεια για ευρεση εργασιας, οι πληροφοριες που αντλουμε απο φορυμ σαν το γμ ειναι καθαρα υποκειμενικες εμεπιριες αυτων που τις καταθετουν και χρειαζονται να τις θεσουμε υπο το πρισμα κριτικης σκεψης,εγω για παραδειγμα στα τριανταπεντε μου αποφασισα να ερθω Σουηδια αμειβομαι επαρκως, απιστευτες συνθηκες εργασιας, αλλα η εκπαιδευση δεν ειναι και τοσο φοβερη και ολα οσα ακουγονται για την Σουηδια ειναι ενας μυθος....

Ολα αυτα καποιος μπορει να τα απορριψει αντιπαραβαλλοντας τις δικες του εμπειριες.Καλα ειναι λοιπον να σπευσουμε εκ του συννεγκυς και να δουμε τα πραγματα απο πρωτο χερι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

collins αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι ποσο τυχερος εισαι που σ'αυτη τη φαση που βρισκεσαι υπαρχουν ανθρωποι που σοβαρα ασχολουνται με το θεμα ειδικοτητητα στο εξωτερικο και ειναι προθυμοι να μοιραστουν μαζι σου την οποια εμπειρια τους οσο βοηθητικη η μη μπορει να σου φαινεται τωρα.Ειναι λογικο να σου φαινονται ολα βουνο,ετσι νομιζω ημασταν ολοι οταν ειδαμε πρωτη φορα αυτο το site και δεν ξεραμε απο που να ξεκινησουμε.Το θεμα ειναι οτι εχεις κανει ηδη το πρωτο βημα και εχεις το χρονο να επωφεληθεις πραγματικα.Εχω λιγους μηνες που παρακολουθω τακτικα οσα γραφονται ειδικα για αμερικη και πιστεψε με διαβασα οτι εχει γραφτει ολα αυτα τα χρονια!Στην αρχη ημουν εντελως χαμενος γιατι αισθανομουν οτι ηδη ειχα αργησει(ειχα ηδη παρει πτυχιο οταν αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με το θεμα) και επρεπε να γινουν ολα γρηγορα.Ηδη θα εχεις διαπιστωσει οτι υπαρχουν ατομα που κατεχουν το θεμα πολυ καλα,παρακολουθησε λοιπον οσα εγραψαν αυτα τα χρονια και ηδη θα εχεις στα χερια σου ενα πολυ καλο υλικο για αφετηρια.Απο την ελαχιστη εμπειρια μου εχω καταλαβει οτι μονος σου μπορεις να συνεχισεις και να βρεις την ακρη,για την αρχη ομως θελεις βοηθεια κι αν μη τι αλλο αφου το εχεις ηδη αναγνωρισει πρεπει να απλωσεις το χερι σ'αυτον που σου την παρεχει ανιδιοτελως!Ειναι κριμα να χανεις τετοιες ευκαιριες και πρεπει να το καταλαβεις τωρα που εχεις τον χρονο με το μερος σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το δεις το πράγμα.

Δεν νομίζω πως κάποιος που τελειώνει την ειδικότητα του και γίνεται board certified στις ΗΠΑ στην ίδια ηλικία που ο καλύτερος σου φίλος τελείωσε με τα USMLE, νιώθει καθόλου ζημιωμένος.

Και ας μην έχει κάνει αγροτικό, στρατό, διδακτορικό και μέρος της ειδικότητας. :rolleyes:

εμενα παντως δεν θα με χαλασει καθολου...χεστηκα πραγματικα τι κανει ο αλλος και σε τι ηλικια...δεν ειπα να φτασεις και 35 ετων αλλα δεν εχω και timing syndrome...ενταξει γενικως ειμαι στην κοσμαρα μου αλλα οκ...μια χαρα ειναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος αναβρασμός. Δεν διαφωνούμε. emno

ΠΟΤΕ δεν είναι πολύ αργά για έξω και όποιος λέει κάτι διαφορετικό απλά ψεύδεται.

Το να το ψάχνει κανείς από μικρή ηλικία όμως του δίνει πιο πολλά εφόδια.

Είναι η σωστή συμβουλή για τον νέο φοιτητή.

Και αν δεν του βγαίνει το διάβασμα και νοιώθει πως τραβιέται από όλες τις πλευρές και δεν μπορεί να χαρεί την ζωή του, δεν είναι ανάγκη να τα βάψει μαύρα. :rolleyes:

Ειδικά για τις ΗΠΑ που παίζει μεγάλη σημασία το πόσο καλά έχεις πάει στις εξετάσεις.

Έχει όμως ένα σχέδιο. Ξέρει τι του γίνεται.

Δεν φτάνει στο τέταρτο ή ακόμα χειρότερα μετά το πτυχίο να πανικοβάλλεται.

Λέει «το ξέρω πως είναι καλύτερα τώρα αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας» και καθυστερεί, εν γνώσει του, 1-2 χρόνια ακόμα. :)

Είναι σίγουρα πολύ καλύτερα από το «τι βλάκας που ήμουνα και τα διάβαζα όλα αυτά από το Ελληνικό/Μεταφρασμένο σύγγραμμα και τώρα κάνω διπλή δουλειά» ή το «γιατί δεν πήρα χαμπάρι πως πρέπει να κάνω electives πριν τελειώσω το πτυχίο» :(

Από εκεί και πέρα…

Είναι απολύτως εφικτό να αρχίσει κάποιος Έλληνας ειδικότητα στις ΗΠΑ στα 25-26 του, δηλαδή 2 χρόνια μετά το έκτο έτος.

Πιό νωρις είναι ανέφικτο, εκτός και αν έχει γερό βυσμα να περνάει τα μαθήματα ή αδιαφορεί πλήρως για τους βαθμούς ή έχει IQ > 160

Τι θα πρέπει να κάνει;

emstar Να χρωστάει ένα, το πολύ δύο μικρά και ασήμαντα μαθήματα κάθε έτος τα οποία καμία σχέση δεν θα έχουν με τα USMLE (ξέρω εγώ, πες καμία ιατρική φυσική ή ιστορία της ιατρικής)

emstar Να διαβάζει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ περίπου 2-3 ώρες από ένα καλό αγγλικό βιβλίο τα μαθήματα του έτους του. (5-6 μήνες το έτος)

Τις υπόλοιπες του ώρες να κάνει ότι και οι άλλοι γύρω του (διασκέδαση, τσιλιμπούρδισμα, χαζολόγημα). :)

emstar Γύρω στον ένα μήνα πριν από κάθε εξεταστική (τρείς ανά έτος) να το γυρνάει στο Ελληνικό, επικεντρώνοντας στα SOS που κυκλοφορούν για το κάθε μάθημα. Αν έχει κάνει καλή δουλειά από το αγγλικό βιβλίο σε ορισμένα μαθήματα θα πάρει και βαθμό. (3-4 μήνες το έτος)

emstar Να κάνει καλές διακοπές για 2-3 μήνες το έτος. Να ξεσκίζεται στην κραιπάλη... :lol:

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα δώσει το step1 (τέταρτο ή πέμπτο έτος) και να πάει απλά κάπου για 2-3 εβδομάδες να ξεσκάσει.

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα κάνει τα electives (πέμπτο ή έκτο έτος) – έξω θα είναι, διακοπές κάνει. :P

emstar Να δώσει ότι μαθήματα χρωστάει μέχρι τον Δεκέμβριο και να πάρει πτυχίο «στην ώρα του»

emstar Να δώσει το step2CK και step2CS μέχρι τον Απρίλιο-Ιούνιο του «έβδομου» έτους.

emstar Να κάνει τις αιτήσεις του και τις συνεντεύξεις του και να αρχίσει ειδικότητα τον επόμενο Ιούλιο (δηλ. στο «όγδοο» έτος, στην ίδια ηλικία με τα Αμερικανάκια).

emstar Να την αράξει καλά τους 12 μήνες αυτού του έτους και να γελάει με όσους πανικοβάλλονται για το τι θα κάνουν στο μέλλον. <_<

ΣΗΜ. Πριν την εφαρμογή του Step2CS μπορούσε κανείς να ξεκινήσει ειδικότητα τον Ιούλιο του «έβδομου» έτους δίνοντας Step2 το καλοκαίρι του έκτου και παίρνοντας πτυχίο στην εξεταστική του Σεπτέμβριου. Αυτό πραγματικά ήθελε τρελό τρέξιμο. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαινω παντως γιατι πρεπει να μπαινουν περιορισμοι και να αισθανεται ασχημα ο κοσμος .Εγω ξερω οτι οποιος θελει να κανει κατι , το κανει ανεξαρτητα απο ηλικια , κατασταση κλπ.Δηλαδη αν κανει κατι 2-3 4- 5 χρονια αργοτερα απο τους Αμερικανους , θα γινει κατι ? Δηλαδη αν παει στα 30 ή στα 32 στην Αμερικη και ειναι συνειδητη αποφαση και το θελει , θα γινει κατι επειδη οι αλλοι ειναι 4 χρονια μικροτεροι ? δε νομιζω οτι η ευτυχια κρινεται απο αυτο

μεγαλυτερη σημασια θα λεγα οτι πρεπει να δωσει στο ποσο σιγουρος ειναι καποιος οτι θελει να ζησει τη ζωη του στο εξωτερικο ( με ο, τι αυτο συνπεπαγεται) , καθως ωραια ειναι να λεμε στα λογια ποσο ουαου ειναι η ειδικοτητα εξω , αλλα η πραγματικοτητα ολοι ( οσοι εχουμε εμπειρια απο εξωτερικο) γνωριζουμε οτι ειναι κομματακι διαφορετικη .Δεν ειναι ευκολη αποφαση και θελει συγκεκριμενες θυσιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από εκεί και πέρα…

Είναι απολύτως εφικτό να αρχίσει κάποιος Έλληνας ειδικότητα στις ΗΠΑ στα 25-26 του, δηλαδή 2 χρόνια μετά το έκτο έτος.

Πιό νωρις είναι ανέφικτο, εκτός και αν έχει γερό βυσμα να περνάει τα μαθήματα ή αδιαφορεί πλήρως για τους βαθμούς ή έχει IQ > 160

Τι θα πρέπει να κάνει;

emstar Να χρωστάει ένα, το πολύ δύο μικρά και ασήμαντα μαθήματα κάθε έτος τα οποία καμία σχέση δεν θα έχουν με τα USMLE (ξέρω εγώ, πες καμία ιατρική φυσική ή ιστορία της ιατρικής)

emstar Να διαβάζει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ περίπου 2-3 ώρες από ένα καλό αγγλικό βιβλίο τα μαθήματα του έτους του. (5-6 μήνες το έτος)

Τις υπόλοιπες του ώρες να κάνει ότι και οι άλλοι γύρω του (διασκέδαση, τσιλιμπούρδισμα, χαζολόγημα). :)

emstar Γύρω στον ένα μήνα πριν από κάθε εξεταστική (τρείς ανά έτος) να το γυρνάει στο Ελληνικό, επικεντρώνοντας στα SOS που κυκλοφορούν για το κάθε μάθημα. Αν έχει κάνει καλή δουλειά από το αγγλικό βιβλίο σε ορισμένα μαθήματα θα πάρει και βαθμό. (3-4 μήνες το έτος)

emstar Να κάνει καλές διακοπές για 2-3 μήνες το έτος. Να ξεσκίζεται στην κραιπάλη... :lol:

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα δώσει το step1 (τέταρτο ή πέμπτο έτος) και να πάει απλά κάπου για 2-3 εβδομάδες να ξεσκάσει.

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα κάνει τα electives (πέμπτο ή έκτο έτος) – έξω θα είναι, διακοπές κάνει. :P

emstar Να δώσει ότι μαθήματα χρωστάει μέχρι τον Δεκέμβριο και να πάρει πτυχίο «στην ώρα του»

emstar Να δώσει το step2CK και step2CS μέχρι τον Απρίλιο-Ιούνιο του «έβδομου» έτους.

emstar Να κάνει τις αιτήσεις του και τις συνεντεύξεις του και να αρχίσει ειδικότητα τον επόμενο Ιούλιο (δηλ. στο «όγδοο» έτος, στην ίδια ηλικία με τα Αμερικανάκια).

emstar Να την αράξει καλά τους 12 μήνες αυτού του έτους και να γελάει με όσους πανικοβάλλονται για το τι θα κάνουν στο μέλλον. <_<

ΣΗΜ. Πριν την εφαρμογή του Step2CS μπορούσε κανείς να ξεκινήσει ειδικότητα τον Ιούλιο του «έβδομου» έτους δίνοντας Step2 το καλοκαίρι του έκτου και παίρνοντας πτυχίο στην εξεταστική του Σεπτέμβριου. Αυτό πραγματικά ήθελε τρελό τρέξιμο. :lol:

Αυτό οφείλω να το παραδεκτώ ότι είναι ένα απόλυτα σωστό και εφαρμόσιμο πρόγραμμα...και ελπίζω ο collins να εκτιμήσει που κάποιος του είπε τόσο αναλυτικά συμβουλές :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, πιο μασημενη τροφη δεν γινεται! Μην ξαναπειτε λοιπον οτι δεν εχετε σωστη ενημερωση!

Να πω κι εγω κατι που θεωρω σημαντικό για τις ευρωπαικές χωρες, για οσους η Αμερικη φαινεται μακρινος και δυσκολος στοχος. Αφιερωστε χρονο να μαθετε μια ξενη γλωσσα και μην τις υποτιματε. Καμια γλωσσα δεν μαθαινεται σε τρεις μηνες. Είναι χαζο να τρεχετε τελευταια στιγμη μετα το πτυχιο και να γραφεστε σε ταχυρυθμα τμηματα σουηδικων, γερμανικων,γαλλικων, σουαχιλι και δεν ξερω τι αλλο και να πηγαινετε στις συνεντευξεις και να μην μπορειτε να συννενοηθειτε. Διαλεξτε απο νωρις μια γλωσσα-χωρα που σας αρεσει και καντε το σαν χομπυ απο τα πρωτα ετη, στην χειροτερη αν το μετανοιωσετε θα εχετε μαθει και μια γλωσσα παραπανω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, πιο μασημενη τροφη δεν γινεται! Μην ξαναπειτε λοιπον οτι δεν εχετε σωστη ενημερωση!

Να πω κι εγω κατι που θεωρω σημαντικό για τις ευρωπαικές χωρες, για οσους η Αμερικη φαινεται μακρινος και δυσκολος στοχος. Αφιερωστε χρονο να μαθετε μια ξενη γλωσσα και μην τις υποτιματε. Καμια γλωσσα δεν μαθαινεται σε τρεις μηνες. Είναι χαζο να τρεχετε τελευταια στιγμη μετα το πτυχιο και να γραφεστε σε ταχυρυθμα τμηματα σουηδικων, γερμανικων,γαλλικων, σουαχιλι και δεν ξερω τι αλλο και να πηγαινετε στις συνεντευξεις και να μην μπορειτε να συννενοηθειτε. Διαλεξτε απο νωρις μια γλωσσα-χωρα που σας αρεσει και καντε το σαν χομπυ απο τα πρωτα ετη, στην χειροτερη αν το μετανοιωσετε θα εχετε μαθει και μια γλωσσα παραπανω.

πες τα ρε ναβις!!

παντως να σημειωσω πως στο τεταρτο ετος που εκενα σουηδικα οντως πηγαινανε παιδια που ειχαν κανει γυρω στο 6μηνο γλωσσα...βεβαια ουτε η χοντρη η καθηγητρια συμφωνουσε (ασχημη σουηδεζα ρε πουστη...) αλλα τους δεχοντουσαν...και ειναι ενα σημαντικο βημα.

βεβαια μετα βγαινει το αγγουρι,αλλα ενταξει ο καθενας καπως τα βολευει..

αντιθετα σε αλλες χωρες οπως γερμανια θες το λιγοτερο το διπλωμα γκρουντστουφε το οποιο αναλυεται σε 2 χρονια εκμαθησης γλωσσας..

συμπερασμα------------>ΝΤΟΥ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ!!!!!!!!!!!

SWEDEN IS GREEK!!!!!!!!!!!

emwin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος αναβρασμός. Δεν διαφωνούμε. emno

ΠΟΤΕ δεν είναι πολύ αργά για έξω και όποιος λέει κάτι διαφορετικό απλά ψεύδεται.

Το να το ψάχνει κανείς από μικρή ηλικία όμως του δίνει πιο πολλά εφόδια.

Είναι η σωστή συμβουλή για τον νέο φοιτητή.

Και αν δεν του βγαίνει το διάβασμα και νοιώθει πως τραβιέται από όλες τις πλευρές και δεν μπορεί να χαρεί την ζωή του, δεν είναι ανάγκη να τα βάψει μαύρα. :rolleyes:

Ειδικά για τις ΗΠΑ που παίζει μεγάλη σημασία το πόσο καλά έχεις πάει στις εξετάσεις.

Έχει όμως ένα σχέδιο. Ξέρει τι του γίνεται.

Δεν φτάνει στο τέταρτο ή ακόμα χειρότερα μετά το πτυχίο να πανικοβάλλεται.

Λέει «το ξέρω πως είναι καλύτερα τώρα αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας» και καθυστερεί, εν γνώσει του, 1-2 χρόνια ακόμα. :)

Είναι σίγουρα πολύ καλύτερα από το «τι βλάκας που ήμουνα και τα διάβαζα όλα αυτά από το Ελληνικό/Μεταφρασμένο σύγγραμμα και τώρα κάνω διπλή δουλειά» ή το «γιατί δεν πήρα χαμπάρι πως πρέπει να κάνω electives πριν τελειώσω το πτυχίο» :(

Από εκεί και πέρα…

Είναι απολύτως εφικτό να αρχίσει κάποιος Έλληνας ειδικότητα στις ΗΠΑ στα 25-26 του, δηλαδή 2 χρόνια μετά το έκτο έτος.

Πιό νωρις είναι ανέφικτο, εκτός και αν έχει γερό βυσμα να περνάει τα μαθήματα ή αδιαφορεί πλήρως για τους βαθμούς ή έχει IQ > 160

Τι θα πρέπει να κάνει;

emstar Να χρωστάει ένα, το πολύ δύο μικρά και ασήμαντα μαθήματα κάθε έτος τα οποία καμία σχέση δεν θα έχουν με τα USMLE (ξέρω εγώ, πες καμία ιατρική φυσική ή ιστορία της ιατρικής)

emstar Να διαβάζει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ περίπου 2-3 ώρες από ένα καλό αγγλικό βιβλίο τα μαθήματα του έτους του. (5-6 μήνες το έτος)

Τις υπόλοιπες του ώρες να κάνει ότι και οι άλλοι γύρω του (διασκέδαση, τσιλιμπούρδισμα, χαζολόγημα). :)

emstar Γύρω στον ένα μήνα πριν από κάθε εξεταστική (τρείς ανά έτος) να το γυρνάει στο Ελληνικό, επικεντρώνοντας στα SOS που κυκλοφορούν για το κάθε μάθημα. Αν έχει κάνει καλή δουλειά από το αγγλικό βιβλίο σε ορισμένα μαθήματα θα πάρει και βαθμό. (3-4 μήνες το έτος)

emstar Να κάνει καλές διακοπές για 2-3 μήνες το έτος. Να ξεσκίζεται στην κραιπάλη... :lol:

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα δώσει το step1 (τέταρτο ή πέμπτο έτος) και να πάει απλά κάπου για 2-3 εβδομάδες να ξεσκάσει.

emstar Να ξεχάσει αυτές τις διακοπές το καλοκαίρι που θα κάνει τα electives (πέμπτο ή έκτο έτος) – έξω θα είναι, διακοπές κάνει. :P

emstar Να δώσει ότι μαθήματα χρωστάει μέχρι τον Δεκέμβριο και να πάρει πτυχίο «στην ώρα του»

emstar Να δώσει το step2CK και step2CS μέχρι τον Απρίλιο-Ιούνιο του «έβδομου» έτους.

emstar Να κάνει τις αιτήσεις του και τις συνεντεύξεις του και να αρχίσει ειδικότητα τον επόμενο Ιούλιο (δηλ. στο «όγδοο» έτος, στην ίδια ηλικία με τα Αμερικανάκια).

emstar Να την αράξει καλά τους 12 μήνες αυτού του έτους και να γελάει με όσους πανικοβάλλονται για το τι θα κάνουν στο μέλλον. <_<

ΣΗΜ. Πριν την εφαρμογή του Step2CS μπορούσε κανείς να ξεκινήσει ειδικότητα τον Ιούλιο του «έβδομου» έτους δίνοντας Step2 το καλοκαίρι του έκτου και παίρνοντας πτυχίο στην εξεταστική του Σεπτέμβριου. Αυτό πραγματικά ήθελε τρελό τρέξιμο. :lol:

φοβερος δεκαλογος!!!

emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε usmeds ενώ γενικά σε πάω και έχεις δώσει πάρα πολύ σωστές συμβουλές...σε αυτό το θέμα μου φαίνεσαι αρκετά αλαζονικός. Είσαι και program director ...πα πα πα...πες μας πού είσαι μην χαραμίσω τα $20 :P

Όποιος θέλει να πάει στο εξωτερικό, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.

Το είχα γράψει και πριν και μετά το έσβησα γιατί λέω δεν θέλω να αποπροσανατολίζω και να δίνω άλλοθι να επαναπαύονται τα νέα παιδιά.

Αλλά η ιατρική στην ελλάδα δεν είναι εύκολο να την τελειώσεις ΚΑΙ να βρεις ένα en block χρονικό διάστημα 8 μηνών που χρειάζονται τα steps. Και μην κοιτάς στην αθήνα που ίσως να μπορείς να κάνεις ένα personalized πρόγραμμα εξεταστικής. Όταν στην ίδια εξεταστική σου πέφτουν μέσα σε 5 μέρες φάρμακα, βιοχημεία και παθοφυσιολογία πρέπει τουλάχιστον ενάμισι μήνα πριν να αρχίσεις να διαβάζεις ώστε να είσαι έτοιμος. Πες πέφτεις και σε 3 απαιτητικές κλινικές (που θα πέσεις) 2 στο 5ο και μία στο έκτος έτος και πρέπει να διαβάζεις κάθε μέρα. Πώς να προλάβεις;

Δλδ πρέπει σύμφωνα με την δική σου λογική κάποιος στο 4ο έτος

1. να μην χρωστάει τίποτα

2. να έχει διαβάσει τα μαθήματα στα ελληνικά και στα αγγλικά

3. να τα έχει διαβάσει τόσο καλά στα ελληνικά για να τα περάσει και στα αγγλικά για να είναι έτοιμος για review

4. να βρει χρόνο 4 μήνες να κάνει τα review, τα qbanks, review τις απαντήσεις των qbanks και να πάει να δώσει.

Έλεγα για ένα καταπληκτικό φοιτητή ιατρικής Αθηνών που γνώρισα και είχε περάσει στο 5ο έτος το step 1, και έκανε electives στις ΗΠΑ. Του λέω μπράβο βρε θηρίο πώς τα κατάφερες..."είχαμε κατάληψη και ψήφιζα κατάληψη συνέχεια...ευτυχώς ήταν κλειστή η σχολή 4-5 μήνες και το αφιέρωσα τον χρόνο στο διάβασμα". Είναι αξιοθαύμαστος φυσικά γιατί αντί να ρεμπελεύει, στρώθηκε και διάβασε και πέρασε (και 99 φυσικά). Εξαιρετικός. Τον ξαναβρήκα και τον ρώτησα και μου είπε ότι παλεύει με την παιδιατρική. Για το στεπ, θα στρωθεί μετά το πτυχίο και θα το περάσει. Δλδ αυτό το παιδί τί; Δεν θα είναι έτοιμο στα 24 να κάνεις αιτήσεις, θα κάνει στα 25. Big deal.

Και στο τέλος...εγώ καταλαβαίνω απόλυτα την λογική σου usmeds (Έχω τον "μέντορά" μου, με παίρνει τηλέφωνο ΚΑΘΕ εβδομάδα να μου υπενθυμίσει το πρόγραμμα δεκαετίας που έχει θεσπίσει για εμένα και ότι τώρα που έχασα μια εβδομάδα θα με πάει πίσω 1 χρόνο και άλλοι στην ηλικία μου πήραν Nobel κι εγώ κολοβαράω και θα γίνω μια μετριότητα κλπ :P) αλλά βρε Usmeds μια φορά είσαι 20...και θα διασκεδάσεις, και θα χαζολογήσεις, και θα γκομενίσεις...θα μου πεις ή steps ή γκόμενες...και τα δύο δεν γίνεται. Αλλά έλα που αν είσαι νέος είσαι και άπληστος, τα θες όλα. :D Και τελικά βρίσκει ο καθένας τις ισορροπίες του και πορεύεται. Και καλό είναι να επενδύεις για το μέλλον αλλά να ζεις με μέτρο και το παρόν. :)

Τώρα για όποιον θέλει να πάει στο εξωτερικό γενικά, μην βρείτε άλλοθι το ποστ μου και δεν στρώνεστε να ψάξετε! Άιντε :P Μπρος τα κεφάλια μέσα όλοι και δουλειά :P

suave μου αρεσει οπως τα λες..!!!

я тебя Люблю!!! emkissing

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βεβαια ουτε η χοντρη η καθηγητρια συμφωνουσε (ασχημη σουηδεζα ρε πουστη...)

Η Έβα είναι ψυχάρα ρε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.