Jump to content

Απογοήτευση


collins

Recommended Posts

μπηκα εδω για να παρω πληροφοριες για την ειδικοτητα στο εξωτερικο. 4ετης φοιτητης στην ελλαδα ειμαι.

απογοητευτηκα. μπαινω στο θεμα της αμερικης, της ιταλιας, της αγγλιας, της γαλλιας... παντου τα ιδια.

ή χρηστες που βρισκονται σ αυτες τις χωρες και σχολιαζουν την κατασταση μεταξυ τους ή απελπισμενοι σαν εμενα πού ρωτανε και καθαρη απαντηση δεν μπαινουν ή τελος (οι αγαπημενοι μου) χρηστες που δινουν απαντησεις που μονο διαφωτιστικες δεν ειναι και που παρουσιαζουν την κατασταση σαν να πρεπει να πας στο φεγγαρι για να σε δεχτουν για ειδικοτητα! τοσες σελιδες γραμμενες και δεν καταλαβαινεις τιποτα!!

γιατι τα γραφω αυτα? μπας και αλλαξει κατι (αν και δε νομιζω, ελληνες γεννηθηκαμε ελληνες θα παραμεινουμε..)

τι προτεινω σε συναδελφους σαν εμενα που ψαχνουν?

τζαμπα ρωτατε παιδια αγνωστους ανθρωπους. μονο κουτοπονηροανταγωνιστικα σας βλεπουν. ρωτηστε αν εχετε καποιον που γνωριζετε και που εχει παει εκει που θελετε να πατε. ή αλλιως σε ινστιτουτα αυτων των χωρων (πχ british council) ή σε πρεσβειες-προξενεια.

ακρη απο το ιντερνετ δυστυχως δεν βγαινει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Last Reply
μπηκα εδω για να παρω πληροφοριες για την ειδικοτητα στο εξωτερικο. 4ετης φοιτητης στην ελλαδα ειμαι.

απογοητευτηκα. μπαινω στο θεμα της αμερικης, της ιταλιας, της αγγλιας, της γαλλιας... παντου τα ιδια.

ή χρηστες που βρισκονται σ αυτες τις χωρες και σχολιαζουν την κατασταση μεταξυ τους ή απελπισμενοι σαν εμενα πού ρωτανε και καθαρη απαντηση δεν μπαινουν ή τελος (οι αγαπημενοι μου) χρηστες που δινουν απαντησεις που μονο διαφωτιστικες δεν ειναι και που παρουσιαζουν την κατασταση σαν να πρεπει να πας στο φεγγαρι για να σε δεχτουν για ειδικοτητα! τοσες σελιδες γραμμενες και δεν καταλαβαινεις τιποτα!!

γιατι τα γραφω αυτα? μπας και αλλαξει κατι (αν και δε νομιζω, ελληνες γεννηθηκαμε ελληνες θα παραμεινουμε..)

τι προτεινω σε συναδελφους σαν εμενα που ψαχνουν?

τζαμπα ρωτατε παιδια αγνωστους ανθρωπους. μονο κουτοπονηροανταγωνιστικα σας βλεπουν. ρωτηστε αν εχετε καποιον που γνωριζετε και που εχει παει εκει που θελετε να πατε. ή αλλιως σε ινστιτουτα αυτων των χωρων (πχ british council) ή σε πρεσβειες-προξενεια.

ακρη απο το ιντερνετ δυστυχως δεν βγαινει.

δικαιοπουλο μου μυριζει η δουλεια... emwinking

ρε δικαιε συ εισαι;;;;;δεεευρο εξω ρε! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρωτα απ'ολα μην απογοητευεσαι...

ειναι γεγονος πως εχεις το κλινικο συνδρομο''αμαν τι κανω?''...

αναμενομενο.μην παρασυρεσαι απο την μαλακια που δερνει τους περισσοτερους που θελουν εδω και τωρα ειδικοτητα σε ξενο κρατος και στην πλειοψηφεια με μηδεν προυπηρεσια και με μερικες φορες χωρις να γνωριζουν την γλωσσα...

τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα απο παλια αλλα οχι αδυνατον...

διαλεξε μια χωρα που σου ταιριαζει το συστημα της και ο τροπος ζωης(οσο το δυνατον πιο προσιτο) και ασχολησου αποκλειστικα με αυτην...μην ψαχνεις απο εδω και απο εκει...εαν κυνηγας πολλους λαγους δεν θα πιασεις κανεναν..(τι λεω ο Γιοντα...!!)

ποιες γλωσσες γνωριζεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δικαιοπουλο μου μυριζει η δουλεια... emwinking

: ρε δικαιε συ εισαι;;;;;δεεευρο εξω ρε! :lol:

Τελικα αυτη η σηλια, το πιστευω δηλαδη πως αν καποτε τη κανω με ελαφρα πηδηματακια θα ψαχνει να με βρει ρωτωντας το καθε μελος εδω μεσα αν ειναι ο δικαιος!!

Θα παιξω μια σκηνη απο τους ΑΜΑΝ στον ΟΤΕ

''ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΕΙΣΤΕ Ο ΔΙΚΑΙΟΣ?"'

'ΟΧΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΑΓΙΑΣΜΟ!!

ΠΟΙΟΣ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΡΕ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!'

" ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΣ, ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΕΝΑ,ΕΔΩ ΡΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ!! Ο ΔΙΚΑΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ, ΣΤΗ ΓΟΥΟΛ ΣΤΡΗΤ, ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΕΣ :lol::lol::lol:

Ο δικαιος ειναι ενας , ειναι μοναδικος ειναι μονοπωλιο!!

Και ας απατησουμε τωρα σοβαρα!!

Φιλαρακι πιστευεις οτι καλυτερες πληροφοριες θα βρεις σε ενα φορουμ του ιντερνετ διαβαζοντας καποιες γνωμες διαφορων μελων που ειναι τελειως υποκειμενικες, οσο αφορα τη κριση τους, απο οτι οι πληριοφοριες που θα παρεις απο ενα πιστοποιημενο φορεα ή απο μια πρεσβεια?

Φοβαμαι τη πρωτη φορα αν θα με δεις καποτε πως θα αντιδρασεις, μονο αυτο σου λεω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δικαιοπουλο μου μυριζει η δουλεια... emwinking

: ρε δικαιε συ εισαι;;;;;δεεευρο εξω ρε! :lol:

Τελικα αυτη η σηλια, το πιστευω δηλαδη πως αν καποτε τη κανω με ελαφρα πηδηματακια θα ψαχνει να με βρει ρωτωντας το καθε μελος εδω μεσα αν ειναι ο δικαιος!!

Θα παιξω μια σκηνη απο τους ΑΜΑΝ στον ΟΤΕ

''ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΕΙΣΤΕ Ο ΔΙΚΑΙΟΣ?"'

'ΟΧΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΑΓΙΑΣΜΟ!!

ΠΟΙΟΣ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΡΕ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!'

" ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΣ, ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΕΝΑ,ΕΔΩ ΡΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ!! Ο ΔΙΚΑΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ, ΣΤΗ ΓΟΥΟΛ ΣΤΡΗΤ, ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΕΣ :lol::lol::lol:

Ο δικαιος ειναι ενας , ειναι μοναδικος ειναι μονοπωλιο!!

Και ας απατησουμε τωρα σοβαρα!!

Φιλαρακι πιστευεις οτι καλυτερες πληροφοριες θα βρεις σε ενα φορουμ του ιντερνετ διαβαζοντας καποιες γνωμες διαφορων μελων που ειναι τελειως υποκειμενικες, οσο αφορα τη κριση τους, απο οτι οι πληριοφοριες που θα παρεις απο ενα πιστοποιημενο φορεα ή απο μια πρεσβεια?

Φοβαμαι τη πρωτη φορα αν θα με δεις καποτε πως θα αντιδρασεις, μονο αυτο σου λεω!!

τί ήπιες πάλι ρε και δεν βγαίνει νόημα από αυτά που λες? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο δικαιος ειναι ενας , ειναι μοναδικος ειναι μονοπωλιο!!

Και βαλε να δεις βιντεακι απο τους αμαν το επεισοδιο του ΟΤΕ!!

Και δεν μπορω να καταλαβω γαιτι δε με καταλαβαινεις? με καταλαβες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε κοριτσια με απογοητευετε αποψε!!

Δικαιος δε γραφει πανω απο το αβαταρ?

Εγω ειμαι!! Και συ ρε στελλιτσα υγρο ξυλο καις? Τι δεν καταλαβαινεις? Απλα ειπα να το γραψω οπως το ελεγαν οι Αμαν!!

Αμαν πια δε σε αντεχω αλλο!! Με εχεις φερει μεχρι εδω!!

Η εγω θα τρελαθω ή εσυ?!!

ΡΕΕ μηπως ειμαι κανενα φαντασμα και δεν το ξερω!! ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ?!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ας απατησουμε τωρα σοβαρα!!

Φιλαρακι πιστευεις οτι καλυτερες πληροφοριες θα βρεις σε ενα φορουμ του ιντερνετ διαβαζοντας καποιες γνωμες διαφορων μελων που ειναι τελειως υποκειμενικες, οσο αφορα τη κριση τους, απο οτι οι πληριοφοριες που θα παρεις απο ενα πιστοποιημενο φορεα ή απο μια πρεσβεια?

Φοβαμαι τη πρωτη φορα αν θα με δεις καποτε πως θα αντιδρασεις, μονο αυτο σου λεω!!

αυτό με τους ΑΜΑΝ το πιασα..... :antegeia:

αλλά βρε μπάζο (εσύ δεν ξέρω τι καις) ποιο φιλαράκι είπε αυτό που γράφεις εδω??????????? το αντίθετο είπε......................ΗΜΑΡΤΟΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλαρακι πιστευεις οτι καλυτερες πληροφοριες θα βρεις σε ενα φορουμ του ιντερνετ διαβαζοντας καποιες γνωμες διαφορων μελων που ειναι τελειως υποκειμενικες, οσο αφορα τη κριση τους, απο οτι οι πληριοφοριες που θα παρεις απο ενα πιστοποιημενο φορεα ή απο μια πρεσβεια?

πως φαινεται οιτ δεν εχεις τηλεφωνησει ποτε σε πρεσβεια για τετοια θεματα!!!

την τυφλα τους δεν ξερουν οι πρεσβειες!!!αιντε να σου δωσουν το τηλεφωνο του ιατρικου συλλογου της χωρας και του αντιστοιχου δικατσα της χωρας που σ εενδιαφερει να παρεις εκει η κανα αλλο γενικο κι αοριστο τηλεφωνο!

σκετη μουφα κοινως.αν περιμενεις απ την πρεσβεια να σε διαφωτισει ζητω που καηκες!

σαφως και μπορει το σωστο φορουμ να βοηθησει περισσοτερο απο μια πρεσβειια στην πληροφορηση σου αρκει να εισαι σε θεση να το χρησιμοποιησεις σωστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γαμωτο μου δε σε πιστευω...

ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΗΤΑΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ!!!

ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΑ ΓΑΜΩΤΗ ΜΟΥ!!

ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ?

Πρεπει να με εχεις καταταξει στους πανιβλακες του φορουμ!!

Τωρα χαιρομαι!!!

..... ακομα δε το πιστευω

....ακομα δε το πιστευω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τζαμπα ρωτατε παιδια αγνωστους ανθρωπους. μονο κουτοπονηροανταγωνιστικα σας βλεπουν.

Aυτή τη φράση την διαψεύδω.

Όσες φορές ζήτησα γνώμη ή συμβουλή από κάποια μέλη πάνω σε κάτι συγκεκριμένο, έλαβα υπεύθυνες και σοβαρές απαντήσεις και εξαιρετική βοήθεια.

Εξαρτάται και τι ζητά κανείς. Αν ζητήσουμε να μας πληρώσουν τη συμμετοχή σ' ένα στεπ των usmle, εννοείται πως δε θα το κάνουν! emeleos

Kαι στην τελική, δε φταίνε οι περιγραφές, που δίνουν αρκετοί γιατροί εδώ μέσα, μιας σκληρής πραγματικότητας. Φταίει η πραγματικότητα, που είναι σκληρή, ανταγωνιστική κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Collins

α)Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι γράφοντες λένε την αλήθεια; Μπορεί απλά να πουλάνε τρέλα, κάθε πληροφορία είναι ανεπιβεβαίωτη

β)Και την αλήθεια να λένε, είναι η αλήθεια που ταιριάζει στα βιώματά τους. Δεν είναι όλα ίδια για όλους, π.χ μια στο forum της Γαλλίας παραπονιέται για το ότι τρώνε οι Γάλλο "ακριβώς στις 12, ως δείγμα για την ψυχαναγκαστική νοοτροπία του λαού αυτού". Έλεος όμως...........

Για να μην λέμε και ανοησίες, το forum αξίζει, αξίζει όμως ως συνολική πληροφορία, δηλαδή αξίζει για αυτά που συμφωνούν όλοι οι χρήστες συνολικά, και όχι για το τι λέει ο καθένας ατομικά. Π.Χ όλοι λένε ότι το USMLE step 1 μπορείς να χτυπήσεις 90+ Το ότι βρέθηκε μια να πεί ότι χτύπησε 99, μπορεί να έγινε όμως εκτός από ανεπιβεβαίωτο είναι και τελείως ΑΔΙΑΦΟΡΟ για όλους τους υπόλοιπους.

Κριτικά λοιπόν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειπα ποτε οτι το φορουμ αυτο δεν παρεχει σωστες και αληθινες πληροφοριες!!

Εχω αναφερθει πολλες μα παρα πολλες φορες σε ορισμενα μελη τα οποια με το δικο τους στυλακι (αν και ορισμενες φορες μαλωσαμε), παντα θα τους θεωρω οτι συμβαλουν στη σοβαροτητα και τη σωστη πληροφορηση των μελων τιου φορουμ!!

Καποιοι πρεπει να κορδωνονται αυτοι τη στιγμή.

Σιγουρα το μελος που ανοιξε το τοπικ, αλλα περιμενε να ακουσει και αλλα προφανως ακουσε!!

Δυστυχως "αν δεν ψαρεψεις ψαρια δε πιανεις". Τι εννοω!!

Οτι εδω στο γμ. οτι και να ακουσεις ωραιο η ασχημο εινια παντοτε η υτποκειμενη γνωμη καποιου, ο οποιος το εζησε ετσι εκανε αυτα και τα μεταφερει σε εμας ετσι!!

Σιγουρα ολα εχουν καποια βαση αληθειας, αλλα αν δε σκαψεις δε θα βρεις ποτε, αυτο που ψαχνεις!!

Παρε και απο αλλου πληροφοριες, κανε μια συγκριση και το καλυτερο ταξιδεψε και στη χωρα αυτη!!

Ειναι οπως το λεγαμε στη ψυχολογια.... Ο ασθενης εμπιστευετε πρωτα αυτα που θα πουν οι συγγενεις.

Ειναι καλος ο γιατρους (στη δικη τους περιπτωση), μια ζωη καλος θα ειναι!!

Πεταγεται και η γειτονιγασα και λεει "Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα αλλα δεν με εκαναν καλα τα φαρμακα".

Εαν δε πας εσυ και δε το δεις προσωπικα το θεμα δεν θα εχεις και αντικειμενικη αποψη!!

Το ιδιο ειναι και στα μαθηματα και στους καθηγητες. Αλλος τους θεωρει δυσκολους και αλλος ευκολους!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@collins

Εγώ πιστεύω οτι χωρίς το GM θα είχα ακόμα βαθιά μεσάνυχτα σε θέματα ειδικότητας έξω.....και τώρα είναι η μόνιμη ψύχωση μου :wacko:

Μια χαρά διαφωτιστικά είναι τα topics αλλά ειδικά US και UK είναι τεράστια και θέλει υπομονή καμία δύο μέρες να κάνεις μόνο αυτό...

Ε όσον αφορά τη δυσκολία, ακούς τόσες απόψεις που μία ιδέα την παίρνεις για το πως πρέπει να κινηθείς προσωπικά. Οι επίσημοι φορείς πχ British Council, IFA, Goethe μάλλον μια πιο ιδανική κατάσταση θα σου παρουσιάσουν.

Καλή λύση όσον αφορά την αντκειμενικότητα που ψάχνεις είναι τα sites των οργανισμών που είναι υπεύθυνοι για την ειδικότητα στην εκάστοτε χώρα.

Έτσι βλέπεις μια χαρά και με τα μάτια σου στο MMC τις στατιστικές του ανταγωνισμού ανά deanery στο NHS και καταλαβαίνεις οτι όσοι είναι στην Αγγλία δεν είναι καλαψομ.. και λένε αυτά που λένε, αλλά σου παρουσιάζουν μία αλήθεια.

Σόρυ αν νομίζεις οτι σου απαντάω απότομα, αλλά είναι απίστευτη αδικία να ισοπεδώνεις ολόκληρη την ενότητα της ειδικότητας έξω, έχοντας ρίξει απλά μια ματιά. Υπάρχουν άτομα που είναι πρόθυμοι να σου εξηγήσουν τα πάντα και να σε βοηθήσουν χωρίς να είναι υποχρεωμένοι (ειδικά στο τοπικ της Αμερικής-suave :wub: ). Σίγουρα μην αρκείσαι στο GM, αλλά εδώ θα πάρεις τις καλύτερες κατευθυντήριες, ακριβώς επειδή δεν είναι η γνώμη ενός, αλλά πολλών ατόμων πάνω στο ίδιο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελατε παιδες....μην κανετε πως δν καταλαβαινετε ολοι εδω μεσα....

αν εξαιρεσεις καποια ποοοοοολυ συγκεκριμενα ατομα(π.χ. suave ,usmeds,spergebeit απο το thread για us που παρακολουθω π.χ.) οι υπολοιποι ερχονται ρωτανε κατι, παιρνουν την απαντηση τους και φευγουν....και ξαναρχονται μετα να πουνε πηρα 99 και ειμαι στο NY...(λεεεμε τωρα αλλα καταλαβαινετε το point )...ουτε να μιλησουν για την εμπειρια σε interviews, εξετασεις, τι παιζει εκει που πηγαν κτλπ....οποτε απλως παρασιτουν εδω μεσα,κλασσικη ελληνικη νοοτροπια.....

για να μην μιλησω για καποιους αλλους που ή ειναι παντελως ασχετοι (μαλλον επιτηδες) ή δν το αντιλαμβανονται ουτε οι ιδιοι και εκτοξευουν απιστευτου βεληνεκους παπαριες!!!!!μπερδευουν, αποπροσανατολιζουν, δυσκολευουν.....τελος....

προσωπικα, οτι εμαθα για το τι παιζει εξω το εμαθα απο τα ταξιδια μου στις διαφορες χωρες, και τα φορουμ των ξενων... αμα μπει κανενας σε φορουμ φοιτητων ιατρικης του εξωτερικου θα μεινει...θα του φαινονται οοοολα τοοοοσο περιεργα..." μα καλα αυτος καθισε και σκαναρε τοσες σελιδες για μενα???"...."εφτιαξε λιστα με ολα τα βιβλια και την ανανεωνει συνεχεια αξιολογωντας τα ενα ενα ενω εχει τελειωσει???" και αλλα τετοια...

εν τελει , μην κρυβεστε πισω απο το δαχτυλο σας, δν υπαρχει ουτε ενας π.χ. που να ειναι τωρα σε προετοιμασια και να βοηθαει γιατι σκεφτεται οτι θα βοηθησει ανταγωνιστες του, και οσοι βοηθανε κατα κανονα ειναι ασχετοι ή ετυχε και ειναι η περιπτωση που οντως ξερουν τι λενε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελατε παιδες....μην κανετε πως δν καταλαβαινετε ολοι εδω μεσα....

αν εξαιρεσεις καποια ποοοοοολυ συγκεκριμενα ατομα(π.χ. suave ,usmeds,spergebeit απο το thread για us που παρακολουθω π.χ.) οι υπολοιποι ερχονται ρωτανε κατι, παιρνουν την απαντηση τους και φευγουν....και ξαναρχονται μετα να πουνε πηρα 99 και ειμαι στο NY...(λεεεμε τωρα αλλα καταλαβαινετε το point )...ουτε να μιλησουν για την εμπειρια σε interviews, εξετασεις, τι παιζει εκει που πηγαν κτλπ....οποτε απλως παρασιτουν εδω μεσα,κλασσικη ελληνικη νοοτροπια.....

για να μην μιλησω για καποιους αλλους που ή ειναι παντελως ασχετοι (μαλλον επιτηδες) ή δν το αντιλαμβανονται ουτε οι ιδιοι και εκτοξευουν απιστευτου βεληνεκους παπαριες!!!!!μπερδευουν, αποπροσανατολιζουν, δυσκολευουν.....τελος....

προσωπικα, οτι εμαθα για το τι παιζει εξω το εμαθα απο τα ταξιδια μου στις διαφορες χωρες, και τα φορουμ των ξενων... αμα μπει κανενας σε φορουμ φοιτητων ιατρικης του εξωτερικου θα μεινει...θα του φαινονται οοοολα τοοοοσο περιεργα..." μα καλα αυτος καθισε και σκαναρε τοσες σελιδες για μενα???"...."εφτιαξε λιστα με ολα τα βιβλια και την ανανεωνει συνεχεια αξιολογωντας τα ενα ενα ενω εχει τελειωσει???" και αλλα τετοια...

εν τελει , μην κρυβεστε πισω απο το δαχτυλο σας, δν υπαρχει ουτε ενας π.χ. που να ειναι τωρα σε προετοιμασια και να βοηθαει γιατι σκεφτεται οτι θα βοηθησει ανταγωνιστες του, και οσοι βοηθανε κατα κανονα ειναι ασχετοι ή ετυχε και ειναι η περιπτωση που οντως ξερουν τι λενε....

σωστος...

πολλοι ομως ακομα δεν εχουν παει εξω...σιγουρα μετραει η προσωπικη εμπειρια αλλα οταν δεν την εχεις ακομα ακους πολλα ,συγκρινεις ,τα τσεκαρεις,τα ψαχνεις κ.λ.π.....

****τα φορουμ των ξενων ειναι οντως γαματα και εχει ωρες ωρες κατι ατομα διαμαντια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να υπερασπιστω το φορουμ σε σχεση με το θεμα της ειδικοτητας στο εξωτερικό γιατι θεωρώ οτι με βοηθησε πάρα μα πάρα πολύ. Υπάρχουν παιδια που αφιέρωσαν πολύ χρονο για να γραψουν πληροφοριες και τις εμπειριες τους και ειναι αδικο να γράφουμε οτι τα τοπικ ειναι αποπροσανατολιστικά, αχρηστα κτλ. Όπως ειπε και κάποιος πριν χρειαζεται και λίγο προσοχή και κριση ως προς τι θα λάβεις σοβαρα και τι όχι, εξάλλου ότι και να διαβασεις εδω μέσα με λίγο ψαξιμο στο google μπορεις να το διασταυρώσεις, όσο για τις προσωπικές εμπειρίες.. ειναι απλά αποψεις. Αυτο που ειναι εκνευριστικό ειναι κατι τυποι που βαριουνται να ψαξουν και μπαινουν και ρωτανε τα ιδια και τα ιδια, ή κατι αλλοι που ειναι "οπου φυσαει ο ανεμος" και μια γραφουν για αγγλια, μετα ρωτανε για σουηδια και τελος ψαχνονται και για ολλανδια, ισραηλ και δεν ξερω τι άλλο. Όσο για τις πρεσβειες θα συμφωνησω οτι δεν ειναι και πολύ κατατοπιστικές και τελος οσον αφορα του θεμα του ανταγωνισμου.. ειναι λιγο λεπτο, βρέθηκα σε συνεντευξη απεναντι σε συμφοιτητες μου και η αληθεια ειναι οτι ενιωσα πολύ ασχημα σκεπτομενη οτι τους ανταγωνιζομαι εκεινη τη στιγμη για την ιδια θεση. Έτσι κι αλλιως πάντως κάποιος που τα καταφερε τελικά, δεν εχει λογο να μην βοηθησει τους επομενους! Και για τα ξενα φορουμ, απλά πιστευω οτι ειναι πιο οργανωμένα στον τομέα downloads, αρθρα κτλ αλλιως, κι εκει ξεκατινιάζονται, κι εκει διαβαζεις κοτσανες και αναληθεις πληροφοριες, κι εκει τα μισα τοπικ βγαινουν εκτος θεματος. Στην τελική θελει ν αφιερωσεις χρονο.Δεν προκειται να σε παρει κανεις απο το χερακι και να σε παει στην πορτα του νοσοκομειου για ν'αρχισεις ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τζαμπα ρωτατε παιδια αγνωστους ανθρωπους. μονο κουτοπονηροανταγωνιστικα σας βλεπουν.

Απλά πράγματα: Κάνεις λάθος.

Όσες φόρες ρώτησα κάποιον για αυτά τα θέματα κατατοπίστικα επαρκώς. Και η πληροφορία είναι το 90% της υπόθεσης, για το άλλο 10% και την πορεία σου στο εξωτερικό ευθυνεται ξεκαθαρά ο καθένας προσωπικά. Δηλαδή τι περίμενες; Να σου πουν: ''έλα τέκνο μου περιζήτητο, σου έχω θέση στο Farnborough University με 5000 pounds τον μήνα και με γνώσεις αγγλικών επιπέδου lower''.

Ως εκ τούτου το GM αποτελεί φοβερή πηγή πληροφορήσης και οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τα, αρκετά, συνεπή μέλη που δίνουν πληροφορίες για αυτό το θέμα σε κάθε χώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το φόρουμ με βοήθησε πάρα πολύ για να μάθω για ειδικότητα στο εξωτερικό.

Ειδικά στο θέμα της αγγλίας ο ppalios, wicked witch, andreas, cadaver έχουν γράψει πολύ αναλυτικά.

Στο θέμα των ΗΠΑ Usmeds, lefkander, sper παρά τον περίεργο τρόπο γραφής του το ίδιο.

Το να βγεις στο εξωτερικό σε θέση ειδικευόμενου δεν είναι εύκολο, οπότε το να σου γράφουν κάποιοι ότι θέλει σωστή προετοιμασία, πολύ προετοιμασία και κόπο, δεν σημαίνει ότι το κάνουν επειδή θέλουν να σε αποθαρρύνουν αλλά για να μελετήσεις σωστά τις κινήσεις σου και να αποφύγεις τα λάθη που οι ίδιοι έκαναν, αν έκαναν.

Και μακάρι στο 4ο έτος να είχα τόση πληροφορία όση υπάρχει τώρα για ειδικότητα στο εξωτερικό. Εμ τα έχετε, εμ γκρινιάζετε...για πήγαινε ψάξε σε "γνωστό" σου στο εξωτερικό να δεις πόσο θα σε βοηθήσει...αν δεν είναι αδερφός σου ή κολλητός σου φίλος κατά 95% θα στο παίξει διάνοια και ότι πήγε εκεί επειδή ήταν μοναδικός και ανεπανάληπτος (ενώ στην πραγματικότητα τον έστειλε συστημένο κάποιος) :) Ενώ εδώ, και λόγω της ανωνυμίας, θα σου πούμε και τις γκάφες και τις κοτσάνες που κάναμε :D

Μην περιμένεις να κάνεις κάτι χωρίς κόπο...no pain, no gain. :)

Και στα φόρα του εξωτερικού που λέτε, οι moderators είναι αυτοί που κάνουν πολύ compact θέματα που αφορούν μία ερώτηση, πετώντας άχρηστα ποστ, ανανεώνοντας συνεχώς τις πληροφορίες, ενσωματώνουν νέα ποστ σχετικά με κάποιο θέμα. Και οι χρήστες φυσικά είναι πολύ πιο συνειδητοποιημένοι. Αλλά κι εκεί 1. αν κάνεις μια ξεκάρφωτη ερώτηση δεν απαντάει κανείς 2. ακούγονται πολλές υπερβολές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.