Jump to content

Μήπως εκεί στο Βορρά δεν είναι και τόσο ξενέρωτοι τελικά;


Recommended Posts

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι έλληνες είναι σαφώς πιο ξενέρωτοι από τους δυτικο ευρωπαίους.

Θυμάμαι π.χ. όταν ήμουν φοιτητής στην ελλάδα ότι οι περισσότεροι πέρναγαν την μέρα τους στις καφετέριες κουτσομπολεύοντας και μετά τηλεόραση στο σπίτι.

Μάξιμουμ να πάνε στα μπουζούκια να πιούνε μπόμπες για €50/άτομο και "φάτε μάτια ψάρια" με υπόκρουση τούρκικα κλαξψομούνικα τραγούδια.

(μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι ολόκληρη αθήνα 5.000.000 κατοίκων ίσα που φτάνει για να επιβιώσει μια εναλλακτική σκηνή (τύπου γκαγκάριν τώρα, ΡΟΔΟΝ για τους συντρόφους παλιότερους) και κάνα δύο τζαζ μπαράκια, ενώ από την άλλη είναι γεμάτη με μαγαζιά που τραγουδάνε διάφοροι αλογομούρηδες λαϊκόποπ σταρ που είναι σαν να βγήκαν από το bollywood)

Αντίθετα στην ευρώπη, ο μέσος φοιτητής θα κάνει τουλάχιστον 4-5 διαφορετικά πράγματα πριν πέσει για ύπνο (π.χ. θα παίξει ένα όργανο (εκτός από το γνωστό), θα είναι μέλος σε ένα αθλητικό σύλλογο, θα ψάχνεται για budget ταξίδια σε όλο τον πλανήτη κτλ).

Το μέγεθος της ξενερωτίλας στην ελλάδα νομίζω αποδεικνυέται από το γεγονός ότι δεν παίζει καθόλου φλερτ.Αυτό και αν μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση!

Πας σε κλαμπ στην ελλάδα (που παρεπιπτόντως είναι πολύ ωραία και συνήθως με καλή μουσική) και βλέπεις ότι όχι μόνο δεν χορεύει κανένας, αλλά ούτε παίζει φλερτάκι-χαβαλές με διπλανές παρέες.Πηγαδάκια η κάθε παρέα, με ένα ποτό στο χέρι και άντε κανά ψιλοκουνηματάκι για ξεκάρφωμα.

Αντίθετα, σε όποιο κλαμπ στην δυτ.ευρώπη έχω πάει, όχι μόνο γίνεται πανζουρλισμός (μαζεύουν με κουβάδες τον ιδρώτα από το πάτωμα), αλλά παίζει και άπειρο φλερτάκι - χαβαλές (χωρίς να σημαίνει ότι καταλήγει πάντα στο κρεβάτι).

Οι ελληνίδες είναι, κατά την γνώμη μου, από τις πιο ωραίες γυναίκες της ευρώπης, αλλά νομίζω δεν "το'χουν" όσον αφορά το φλερτ και γενικά το ερωτικό παιχνίδι (φταίει και ότι ότι πολλοί έλληνες είναι μέγα-κάγκουρες στο πέσιμο).Οι ευρωπαίες μου φαίνονται πιο easygoing και ακομπλεξάριστες (προσωπική γνώμη πάντα).

Οι αγγλίδες σε φαληράκι κτλ νομίζω κομπλάρουν τους έλληνες ακριβώς γι'αυτό.

Γουστάρουν το σεξ, το δείχουν και κάνουν ό,τι μπορούν για να το απολαύσουν.

Αυτό νομίζω αποτελεί σκάνδαλο για την νοοτροπία του έλληνα, που προτιμάει όλα να γίνονται στα κρυφά (βλέπε και μίζες κτλ).

Ακόμα και η ελληνίδα που έχει πάει με πολλούς, θα συμπεριφέρεται (και θα θεωρεί ότι είναι!) παρθένα.

Αυτή η ειλικρίνεια, αλλά και αυτός ο ηδονισμός, είναι ξένος για τους περισσότερους έλληνες όπου το σεξ θεωρείται ακόμα βρώμικο και συνδέεται (υποσυνείδητα ίσως) με τον γάμο.

Αυτή η νοοτροπία ισχύει και για τους άνδρες νομίζω, πιστέυω θα έτρωγαν μεγάλη κόμπλα οι περισσότεροι αν έκαναν φάση με τόσο απελευθερωμένες γυναίκες, άλλο αν την έχουν κάνει λάστιχο στις τσόντες ονειρεύοντας τες.

Εγώ πάντως τις χαίρομαι τις αγγλίδες αυτές!

Να μεθάς, να κάνεις σεξ σε *διάφορες* εκδοχές, να κάνεις και κανά μπάφο, γι'αυτό είναι τα νιάτα...

γιατί είναι δηλαδή; να ψάχνεις τα ΦΕΚ πού θα ανοίξει θέση για να δηλώσεις και να κάθεσαι 4 ώρες στο κάρμα συζητώντας για γιουροβίζιον και κουτσομπολεύοντας τους συμφοιτητές σου;

Όσο για εμένα, το μόνο που μπορω να κάνω είναι να μου αφιερώσω το εξής:

JETHRO TULL - Too Old To Rock 'n' Roll: Too Young To Die

The old Rocker wore his hair too long,

wore his trouser cuffs too tight.

Unfashionable to the end --- drank his ale too light.

Death's head belt buckle --- yesterday's dreams ---

the transport caf' prophet of doom.

Ringing no change in his double-sewn seams

in his post-war-babe gloom.

Now he's too old to Rock'n'Roll but he's too young to die.

He once owned a Harley Davidson and a Triumph Bonneville.

Counted his friends in burned-out spark plugs

and prays that he always will.

But he's the last of the blue blood greaser boys

all of his mates are doing time:

married with three kids up by the ring road

sold their souls straight down the line.

And some of them own little sports cars

and meet at the tennis club do's.

For drinks on a Sunday --- work on Monday.

They've thrown away their blue suede shoes.

Now they're too old to Rock'n'Roll and they're too young to die.

So the old Rocker gets out his bike

to make a ton before he takes his leave.

Up on the A1 by Scotch Corner

just like it used to be.

And as he flies --- tears in his eyes ---

his wind-whipped words echo the final take

and he hits the trunk road doing around 120

with no room left to brake.

And he was too old to Rock'n'Roll but he was too young to die.

No, you're never too old to Rock'n'Roll if you're too young to die.

Withnail_og_jeg_stort.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Last Reply

@ni-me

Στο θέμα της απελευθερωμένης Αγγλιδούλας Φαληρακίου, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο.

Μια γυναίκα που γουστάρει το sex δεν χρειάζεται απαραίτητα να υιοθετήσει την συμπεριφορά της Αγγλιδούλας που εσύ χαίρεσαι αλλά σ’εμένα γεννάει την επιθυμία να της δωρίσω vibrator -που θα έχει και σίγουρα αποτελέσματα εκτός των άλλων...

Δεν μιλάω για ηθική, μιλάω όμως για κοριτσάκια που στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τί να κάνουν την σεξουαλικότητά τους και βρίσκουν στο stand ένα ημίμετρο.

Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα, μα αν αξιωθείς και κάνεις κόρη (ίσως έχεις ήδη, βέβαια) αμφιβάλλω αν θα διατηρήσεις την ίδια στάση για απελευθερωμένα κοριτσάκια που τα χαίρεσαι (κι ασφαλώς θα χαίρονται κι άλλοι σαν εσένα).

Το sex στην Ελλάδα συνυφασμένο με τον γάμο? Εν έτει 2008 και την στιγμή που η πρώτη σεξουαλική επαφή πλέον γίνεται στα 14/15? Λίγο δύσκολο...

Επί του θέματος, δεν ξέρω αν ο Βορράς είναι λιγότερο ξενέρωτος από Ελλάδα, το σίγουρο είναι ότι τα μουσικά ερεθίσματα Γερμανίας/Ελλάδας π.χ., δεν έχουν καμία απολύτως σχέση.

Το βρήκα άκρως φυσιολογικό να πάω στο Sage στο Βερολίνο κι αντίστοιχα εξίσου φυσιολογικό να πάω Island/Guzel και μετά αν θέλει η παρέα Αστέρια Γλυφάδας να ακούσω αμανέδες στην Αθήνα.

Η σύγκριση είναι μάλλον παράταιρη στην πραγματικότητα, διότι μιλάμε για διαφορετικές κουλτούρες, άρα και διαφορετική διασκέδαση -βλέπε Ελληνική καφετέρια στην θέση της Ιταλικής pub...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

bitchfight ή μ@@νομάδημα λέγεται

Α α α δεν θα συμφωνήσω!

Ο όρος catfight νομίζω είναι δόκιμος.

Όμως ο πλούτος της ελληνικής είναι 5 κλάσεις πιο πάνω..

Θα προτιμήσω την παραλλαγή ενός φίλου μου που το ονομάζει μαδομ@@νι!

Είναι πιο εύηχο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασχετο, αλλα στον Ομιλο, ενιοτε, παιζει πολυ καλες μουσικες...Dcool...Εσυ πρεπει να εισαι τεκνον της Ζευξιδος...σωστα; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

bitchfight ή μ@@νομάδημα λέγεται

Α α α δεν θα συμφωνήσω!

Ο όρος catfight νομίζω είναι δόκιμος.

Όμως ο πλούτος της ελληνικής είναι 5 κλάσεις πιο πάνω..

Θα προτιμήσω την παραλλαγή ενός φίλου μου που το ονομάζει μαδομ@@νι!

Είναι πιο εύηχο!

α τον φιλο σου τον συμπαθω γιατι κι εγω το μ@δομ@@νι προτιμω!

πιο ευηχο indeed!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάξιμουμ να πάνε στα μπουζούκια να πιούνε μπόμπες για €50/άτομο και "φάτε μάτια ψάρια" με υπόκρουση τούρκικα κλαξψομούνικα τραγούδια.

emlmfao

(ενώ από την άλλη είναι γεμάτη με μαγαζιά που τραγουδάνε διάφοροι αλογομούρηδες λαϊκόποπ σταρ που είναι σαν να βγήκαν από το bollywood)

420_E3V7965_medium.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασχετο, αλλα στον Ομιλο, ενιοτε, παιζει πολυ καλες μουσικες...Dcool...Εσυ πρεπει να εισαι τεκνον της Ζευξιδος...σωστα; :rolleyes:

ναι,αν εχει κανεναν guest dj :rolleyes:

κι αυτα τα events γινονται συνηθως καθημερινες,

οχι παρασκευη και σαββατο βραδυ, που μαζευεται η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα

και η μουσικη ειναι κακη mainstream/

οι πεμπτες ειναι οι καλυτερες/

και ο cayetano πολυ αγαπημενος :)

οσο για τη ζευξιδος,τη θυμαμαι απο την προ-urban και σπιρτου εποχη που μονο το pasta flora ειχε λιγο κοσμο/

εχει ομως παραγινει το κακο τα τελευταια 3 χρονια,αλλα και που αλλου να πας το καλοκαιρι?

προχτες κατεβηκα απο την αγ.σοφιας να παω στο 35 ,

και στα ελαχιστα μετρα που περπατησα στη νικης μεχρι να φτασω επαθα την πλακα μου

η πολη εχει μεταλαχθει emconfused

πολυ χαιρομαι που μιλαμε για το βορρα! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ni-me

Στο θέμα της απελευθερωμένης Αγγλιδούλας Φαληρακίου, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο.

Μια γυναίκα που γουστάρει το sex δεν χρειάζεται απαραίτητα να υιοθετήσει την συμπεριφορά της Αγγλιδούλας που εσύ χαίρεσαι αλλά σ’εμένα γεννάει την επιθυμία να της δωρίσω vibrator -που θα έχει και σίγουρα αποτελέσματα εκτός των άλλων...

Δεν μιλάω για ηθική, μιλάω όμως για κοριτσάκια που στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τί να κάνουν την σεξουαλικότητά τους και βρίσκουν στο stand ένα ημίμετρο.

Εγώ από την άλλη νομίζω ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν την σεξουαλικότητά τους οι ελληνίδες που ντύνονται σέξυ και προσεγμένα, αλλά έχουν υφάκι 1000 καρδιναλίων και δεν φλερτάρουν ούτε χορεύουν...

Οι αγγλίδες μου φαίνεται μια χαρά ξέρουν τι να κάνουν την σεξουαλικότητά τους: κάνουν έντονο σεξ.Τι άλλο να την κάνουν δηλαδή;

Σωστό όμως αυτό που λες, ότι ο (κιτς) τρόπος τους δεν είναι ο μόνος για να απολαύσει κάποιος την σεξουαλικότητά του.Υπάρχουν και άλλοι, πιο ήρεμοι ή διακριτικοί.

Αν αυτή είναι η περίπτωση στην ελλάδα, κανένα πρόβλημα.Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι εμείς είμαστε πιο σφιγμένοι και στερημένοι.

Δύο παραδείγματα, ένα για άνδρες και ένα για γυναίκες:

1. όταν περνάει μια ωραία γυναίκα, θα αρχίσει ο γραικός τα καραγκιοζιλίκια και "πω πω μια κωλάρα" και δεν συμμαζεύται.Αντίθετα εδώ, οι άνδρες είναι πιο χαλαροί.Αυτό δεν είναι επειδή είναι ξενέρωτοι (όπως λανθασμένα πιστεύουμε), αλλά επειδή έχουν ικανοποιητική σεξουαλική ζωή και δεν τρελαίνονται κιόλας να κάνουν τον πίθηκο επειδή πέρασε μια όμορφη κοπέλα.Όσο λιγότερο κάνεις σεξ, τόσο περισσότερο το σκέφτεσαι όπου σταθείς και βρεθείς.

2. Οι πολύ όμορφες κοπέλες στην ελλάδα συνήθως έχουν περισσότερες νευρώσεις και από τον Woody Allen των 70ς.Όταν τις βλέπω, θυμάμαι μια κυριακή πρωί σε μια βορειοευρωπαϊκή πλατεία που με πήρε από το χέρι μία πανέμορφη (κυριολεκτικά όμως) κοπέλα που φορούσε ένα καπέλο με μεγάλα αυτιά σαν του bugs bunny μαζί με την παρέα της και χορεύανε.Αφου χορέψαμε λίγο, που έδωσε ένα φιλάκι στο μάγουλο, με ρώτησε πώς με λένε και από πού είμαι και μετά μου είπε, πολύ φυσιολογικά γειά.Τέτοια ακομπλεξάριστη συμπεριφόρα υπάρχει περίπτωση να συναντήσει κανείς στην ελλάδα; Όταν προσπαθώ να φανταστώ ελληνίδα με τα αντίστοιχα με αυτήν looks, συνειρμικα έρχεται στο νου μια ξινισμένη και ξενερωμένη φάτσα.Δεν το κάνω επίτηδες, αλλά αυτήν την σύνδεση έχω κάνει.Μπορεί να πέφτω και έξω βέβαια.

Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα, μα αν αξιωθείς και κάνεις κόρη (ίσως έχεις ήδη, βέβαια) αμφιβάλλω αν θα διατηρήσεις την ίδια στάση για απελευθερωμένα κοριτσάκια που τα χαίρεσαι (κι ασφαλώς θα χαίρονται κι άλλοι σαν εσένα).

1ον: Εντάξει, έβαλα στίχους Jethro Tull πριν, όχι όμως και να είμαι σε ηλικία για κόρη emeleos

2ον: Στο υποθετικό σενάριο, θα θεωρήσω φυσιολογικές τις ανάγκες της νομίζω.

Το βρήκα άκρως φυσιολογικό να πάω στο Sage στο Βερολίνο κι αντίστοιχα εξίσου φυσιολογικό να πάω Island/Guzel και μετά αν θέλει η παρέα Αστέρια Γλυφάδας να ακούσω αμανέδες στην Αθήνα.

:blink:

Πού να ακούσεις αμανέδες;

Τι δουλειά έχουν στην σημερινή Αθήνα; (και, ακόμα χειρότερα, στα Αστέρια)

Τα μπουζούκια, όπως είναι σήμερα, δεν έχουν καμία απολύτως πολιτιστική αξία - είναι απλά η έκφραση της νεοπλουτίστικης ελληνικής καφρίλας, μπακουροσύνης και λιγουροσύνης.

Οι αμανέδες είναι αξιόλογο μέρος της κοινής παράδοσης μας με την τουρκία, αλλά σήμερα δεν υπάρχουν πια στην κανονική μορφή τους (που φυσικά είναι και αυτή που έχει αισθητική αξία).

Το Island/Guzel τι είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρεντομάγαζα, με πόρτα, θεόξινες γκόμενες και αγόρια με απλανές καμακόβλεμμα βοδιού. Όταν λένε εκεί χορεύω, κουνάω κεφάλι, πόδι πάνω κάτω, είτε είναι Ντιζέλης είτε βυζαντινές ψαλμωδίες. Άραγμα σε καναπέ κ άφθονη πόση βομβών σε τέτοια ποσότητα που μόνο στην Οσετία  θα βρεις.

Τα μπουζούκια θα έπρεπε να μπουν στον Άξονα του Κακού.

ΥΣ: Να είστε αγαπημένες, να μην τσακώνεστε. Αυτό θα ήθελε κ ο Τζίσους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τις βλέπω, θυμάμαι μια κυριακή πρωί σε μια βορειοευρωπαϊκή πλατεία που με πήρε από το χέρι μία πανέμορφη (κυριολεκτικά όμως) κοπέλα που φορούσε ένα καπέλο με μεγάλα αυτιά σαν του bugs bunny μαζί με την παρέα της και χορεύανε.Αφου χορέψαμε λίγο, που έδωσε ένα φιλάκι στο μάγουλο, με ρώτησε πώς με λένε και από πού είμαι και μετά μου είπε, πολύ φυσιολογικά γειά.

Κατάλαβα, πάλι λάστιχο την έκανες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ni-me

Με τους αμανέδες στην πραγματικότητα ήθελα να αποδώσω την παντελή έλλειψη αισθητικής αξίας των μπουζουκίων δεδομένου ότι κατά βάση δεν ανήκουν στα ακούσματά μου πλην εξαιρετικών περιπτώσεων νοσταλγίας που το κορίτσι θέλει να χορέψει τσιφτετέλι, κατανάλωσης αλκοολούχων και διεφθαρμένης μπουζουκοφιλοπαρέας.

Πιθανότατα ατυχής η επιλογή μου, δεκτό.

Σ'αυτό το σημείο...

Το βρήκα άκρως φυσιολογικό να πάω στο Sage στο Βερολίνο κι αντίστοιχα εξίσου φυσιολογικό να πάω Island/Guzel και μετά αν θέλει η παρέα Αστέρια Γλυφάδας να ακούσω αμανέδες στην Αθήνα.

..στην πραγματικότητα εξετάζω συγκριτικά την μορφή διασκέδασης που προσφέρουν δυο εντελώς διαφορετικές πόλεις.

Από τη μια, στο Sage (τουλάχιστον όταν πήγα εγώ), ήταν μέσα trans, gothic, gay, bi, straight, freaks, φευγάτοι, "normal", ό,τι μπορείς να φανταστείς -κόσμος που δεν υπάρχει περίπτωση να δεις σε ένα Island (και καλά πιο glamour και ήρεμη κατάσταση, για να δώσω μια περισσότερο ήπια ερμηνεία από τον Born.)

Από την άλλη, επίσης δεν θα δεις τα Αστέρια να έχουν δουλειά κάθε βράδυ στην Γερμανία με τον Νίνο κεντρικό τραγουδιστή -αν μη τι άλλο, είμαι ενημερωμένη και δεν θέλω σχόλια. :D

Σωστό όμως αυτό που λες, ότι ο (κιτς) τρόπος τους δεν είναι ο μόνος για να απολαύσει κάποιος την σεξουαλικότητά του.Υπάρχουν και άλλοι, πιο ήρεμοι ή διακριτικοί.

Μ'ενδιαφέρει ότι κατάλαβες το βαθύτερο νόημα. Εσύ έκανες μια συζήτηση για ν'απενοχοποιήσεις πιθανότατα το sex, ενώ εγώ ξεκινώ από την βάση ότι είναι ήδη απενεχοποιημένο, εξ ου και δεν δέχομαι ως πρότυπο συμπεριφοράς την ξελιγωμένη.

Είμαι της άποψης ότι ο αισθησιαμός εκπέμπεται κι αν παρατηρήσεις, οι πραγματικά αισθησιακές γυναίκες πολύ σπάνια κυκλοφορούν ασυνόδευτες για να έχουν ανάγκη τα 30 stands του καλοκαιριού.

Όσον αφορά την κεντρική διαμάχη, διακριτική και φιλική προσέγγιση νομίζω ότι έχουν όλοι οι Βορειοευρωπαίοι, γιατί έχουν περισσότερο ευρεία αίσθηση της φιλίας αγαπητέ ni-me. Δεν νιώθουν ότι καμακώνουν όπως ο μέσος Ελληνάρας του παραδείγματός σου ή επίτρεψέ μου να προσθέσω τον μέσο Ιταλό --> βλέπε latin lover/μπήχτης για όσους δεν γνωρίζουν το είδος.

Τίθεται λοιπόν θέμα κουλτούρας, όχι λιγούρας.

Για τις Ελληνίδες δεν θα πω τίποτα, μου τις έχεις βάλει στο στόχαστρο -άσε που θα πέσουν να με πλακώσουν... :unsure:

Αυτά τα ολίγα..

ζήτω τα Ελληνάκια (περιμένω Αμερικάνους στην απάντηση..), make love not war, καληνύχτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο γενικό αυτό το "βορειοευρωπαίοι", θέλετε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι; Η αισθητική του Άγγλου δεν έχει καμία σχέση με αυτή του Νορβηγού και αυτή με τη σειρά της ουδεμία σχέση με αυτή του Ελβετού πχ. Εδώ και μέσα στην ίδια χώρα διαφέρουν απίστευτα το επίπεδο, η κουλτούρα, οι συνήθειες.

Τι θέλω να πω; Ότι όλες αυτές οι συζητήσεις τελικά καταλήγουν σε μια αντιπαράθεση στερεοτύπων από την εντύπωση που έχει ο καθένας μας για τον κάθε λαό.

πχ είμαι Έλληνας αλλά η επαφή μου με τα μπουζούκια είναι όσο μεγάλη είναι η σχέση του γερμανικού power metal με τον ήχο του Τερλέγκα (στους πρώτους δίσκους, μετά ξεπουλήθηκε κι αυτός). Δε βλέπω να ανήκω σε κάποια από τις κατηγορίες σας και ανησυχώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρεντομάγαζα, με πόρτα, θεόξινες γκόμενες και αγόρια με απλανές καμακόβλεμμα βοδιού. Όταν λένε εκεί χορεύω, κουνάω κεφάλι, πόδι πάνω κάτω, είτε είναι Ντιζέλης είτε βυζαντινές ψαλμωδίες. Άραγμα σε καναπέ κ άφθονη πόση βομβών σε τέτοια ποσότητα που μόνο στην Οσετία θα βρεις.

Τα μπουζούκια θα έπρεπε να μπουν στον Άξονα του Κακού.

ΥΣ: Να είστε αγαπημένες, να μην τσακώνεστε. Αυτό θα ήθελε κ ο Τζίσους.

α ρε μπορν emiloveyou emiloveyou emiloveyou emiloveyou emiloveyou emiloveyou

νιμε εκει που μου την εσπαγες κι εσυ ενιοτε για τους ιδιους λογους που φωναζα και προχθες στον iris t,μετα τα ποστ σου τα πανω εγινες ο ανθρωπος μου! :D

υγ δκουλ πιασαμ ετο πρωτο μας λιμανι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ξεκίνησα το topic δεν ήθελα, σε καμία περίπτωση, να φτάσουμε σε αντιπαράθεση του τύπου "εμείς είμαστε πιο ωραίοι ή πιο σικάτοι και οι άλλοι είναι χύμα ή οι γυναίκες τους είναι ξέκωλα και σιγά τις γκόμενες και τους γκόμενους κλπ. κλπ.", αλλά μου δημιουργήθηκε το ερώτημα αν τελικά ξέρουμε να διασκεδάζουμε γιατί κατά καιρούς έχω ακούσει ατάκες: "που θα βρεις καλύτερα από εδώ; έξω είναι όλοι ξενέρωτοι." ή "έξω μαζεύονται στα σπίτια τους από τις 9, είναι καταθλιπτικοί" και άλλα τέτοια ωραία.

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχουν εκλείψει τα μέρη στην Ελλάδα που πας για να χορέψεις σαν να μην υπάρχει αύριο. Θυμάμαι γνωστό club στο Καρλόβασι της Σάμου πριν τουλάχιστο 6-7 χρόνια που ήταν μικρότερο από ό,τι είναι τώρα, ελαφρώς σκοτεινό και με μουσική που δε σε άφηνε να καθήσεις! Τώρα είναι ένα δήθεν κυριλέ club σαν όλα τα άλλα, χωρίς την παραμικρή πρωτοτυπία και με κόσμο που απλά κοιτάει ο ένας τον άλλο. Αν είναι έτσι πάω και σε καφετέρια. Θυμάμαι ένα μικρό club-bar που είχα πάει πριν 8 χρόνια στου Ζωγράφου (στη Γεωργίου Παπανδρέου) και ήταν τέτοια η διάθεση όλων εκεί μέσα που και χορός υπήρχε και δεν ξενερώσαμε μέσα στο πρώτο δίωρο. Θυμάμαι πριν 3 χρόνια, που είχαμε πάει σε ένα club στην Αλεξανδρούπολη με συμφοιτητές στο οποίο -ως συνήθως- ο κόσμος απλά κοιτούσε αριστερά δεξιά και είπαμε να ανεβάσουμε λίγο τα πράγματα. Ε, μας κοιτούσαν σαν να ήμαστε εξωγήινοι! Το ίδιο και στα μπουζούκια, σιγά το γλέντι ρε παιδιά, που κάθονται όλοι οι κοστουμάτοι και πίνουν napalm. Κάποτε που ήμουν με παρέα σε ένα μαγαζί, είδαμε τουρίστες από κάπου βόρεια να χορεύουν συνεχώς για 2-3 ώρες και ακούω την ατάκα από ένα φίλο μου: "Αυτοί κάτι πρέπει να έχουν πάρει, ε;" emeleos

Τώρα σε ότι αφορά το flirt και τη σεξουαλικότητα, νομίζω είναι στον άνθρωπο και δεν κατηγοριοποιείται.

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ότι πλέον βαριέμαι να βγω (εκτός κι αν είμαι διακοπές ή με άτομα που έχω καιρό να δω), να πάω σε ένα μαγαζί, να πιω το ποτό μου και να φύγω και συνήθως περνάω καλύτερα σπίτι με παρέα. ;) Δεν ξέρω, αν ζήσω στο εξωτερικό μπορεί να αλλάξω γνώμη αλλά προς το παρόν, these are just my 2 cents!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. όταν περνάει μια ωραία γυναίκα, θα αρχίσει ο γραικός τα καραγκιοζιλίκια και "πω πω μια κωλάρα" και δεν συμμαζεύται.Αντίθετα εδώ, οι άνδρες είναι πιο χαλαροί.Αυτό δεν είναι επειδή είναι ξενέρωτοι (όπως λανθασμένα πιστεύουμε), αλλά επειδή έχουν ικανοποιητική σεξουαλική ζωή και δεν τρελαίνονται κιόλας να κάνουν τον πίθηκο επειδή πέρασε μια όμορφη κοπέλα.Όσο λιγότερο κάνεις σεξ, τόσο περισσότερο το σκέφτεσαι όπου σταθείς και βρεθείς.

καλα εεε εεεεετσι δωσε.με συγκλονιζεις που αν και ελληνας και αντρας εντοπιζεις το σουριελε-παραλογο της ολης φασης στο μεγαλειο της

εγω παντως δεν πιστευω οτι το κανουν επειδη ντε και καλα ειναι πεινασμενοι.

οφειλεται η συμπεριφορα αυτη σ εμεγαλο ποσοστσο στο οτι ετσι εχουν γαλουχηθει πως να στο πω ρε παιδι μου ετσι εχουν μαθεισε

καταρχην ρε συ οι ελληνες δεν εχουν αποδεχτει και οικειοποιηθει τη γυμνια του ανθρωπινου σωματος.

σωμα ειναι ρε πουστη,σωμα...το σωμα μας...το σωμα μας δεν υπαρχει μονο για να γαμηθει,το σωμα μας ειναι εμεις και το εμεις δεν εμπεριεχει μονο τη σεξουαλικοτητα μας και την αναπαραγωγη μας περιεχει απειρα πραματα.

τους βλεπεις κοιταν σαν χανοι αν δουν ποδια γυμνα χερια γυμνα καμπυλες να διαγραφονται,στηθος να φαινεται,πλατη να φαινεται ο,τι κι αν φαινεται κατευθειαν στο σεξουαλικο το μυαλο

και τα ιδια και οι γυναικες για τους ανδρες

δεν ξερω η πολυ καυλιαρηδες ειμαστε ως λαος η πολυ πρωτογονοι δε μπορω να το εξηγησω αλλιως ειλικρινα!

καραενοχοποιημενο το σεξ...κατ εμε αυτο που δεν κανουν οι ελληνες ειναι να αποσυνδεσουν το σεξ κι οτι συμβαινει εκεινα τα λεπτα εκεινες τις ωρες τις μερες:D:P που πηδιουνται με ολα τα υπολοιπα.

πηδιεσαι ριχνεις τα καντηλια σου γινεσαι και βιαιος και προστυχος ενιοτε αλλα μεχρι εκει.οταν τελειωσει αυτο ο αλλος ειναι κι ενα σωρο αλλα εκτος του της τυπου τυπισσας με τον την οποιο α γαμηθηκες σκληρα και προστυχα πριν λιγο η χθες η προχθες.

πχ το οτι η αλλη γαμηθηκε προστυχα μαζι σου δε σημαινει οτ το κανει με ολους ετσι οτι ειναι πουτανα η προστυχη ως ανθρωπος ξερω γω

ενας ανδρας η μια γυναικα με εντονη εκδηλη σεξουαλικοτητα δε σημαινει ειναι φθηνος φθηνη ντε και καλα και ως ανθρωπος γενκοτερα

το οτι πηδηχτηκατε δε σημαινει οτι εφυγε τωρα καθε ιχνος αθωοτητας απο τη σχεση σας ουτε το οτι δε μπορειτε να συνυπαρχετε ως μη εραστες απο δω και περα ουτε οτι θα παντρευετιε

χμμμμ πως να το πω αλλιως

με ποναει το χερι μου και δε μπορω να σκεφτω τωρα :anavwfwties:

τεσπα με απλα λογακια οι ελληνες για να μην πω οι ανθρωποι γενικοτερα,δεν εχουμε αποδεχτει τη γυμνια μας και τη σεξουαλικοτητα μας ως κατι ακρως φυσιολογικο οπως και ειναι αλλα το χουμε αναγει σε ολοκληρο θεμα και τους βλεπεις ολους καθονται κι ασχολουνται και συνηθως βασανιζονται μ αυτο νυχθημερον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ο,τι αφορα τις εξοδους και τη διασκεδαση

θεωρω δε μπορεις να πεις εμεις η αυτοι ειναι πιο ξενερωτοι η πιο γλεντζεδες σε μια φραση

ειναι πιο περιπλοκο το θεμα

οταν εδω ο καθενας κανει ο,τι του καπνισει και το αλκοολ κι η νυχτερινη διασκεδαση ειναι ελευθερα σε απαντες παντου 24 ωρες το 24ωρο 365 μερες το χρονο ενω στη πχ γερμανια στι 12 καθημερινες το πολυ ειναι κλειστα ολα κι ολη τη βδομαδα εο γερμανος ειναι συνεπης στα παντα του,δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

στανταρ οταν βγει ο γερμανος θα ξεδωσει περισσοτερο,κι ειναι και λογικο κι επομενο

απο την αλλη εδω οι ελληνες στανταρ μπεκροπινουμε αλλα δεν εχουμε ταυτισμενη τη διασκεδαση μας απαραιτητα με το να γινουμε ντιρλα ψυχαναγκαστικα σχεδον.

για τους περισσοτερους βορειοευωπαιους βγαινω εξω σημαινει γινομαι ντιρλα,τελεια και παυλα.και στανταρ παρασκευοσουκου.

και λογικο ειναι οσο ειμαι ντιρλα να μην εχω συναισθηση και να χορευω σαν μουρλο ολη την ωρα .

κι η διασκεδαση κι η ντιρλα παει για να μην ξεχνιομαστε σετακι με το ξερναμε κατουραμε πεφτουμε για υπνο οπου να ναι!τρελλη μπιχλα λεμε...

αν χορευαν ετσι με ενα ποτακι μονο,τους εβγαζα το καπελο ελα ομως που μιλαμε για ντιρλα...

απο την αλλη αυτοι δεν ειναι κομπλεξες σαν εμας.

ντιρλα ξεντιρλα,δε θα καθονται σχολιαζουν τον αλλο τι φοραει η πως χορευει!!ο καθενας κουνιεται οπως γουσταρει!!!!!!!!!!!!!

ο ελληνας εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ κατα την ταπεινη μου αποψη

κι επειδη πρεπει να την κανω θεωρω οτι σαφως στην ελλαδα μπορεις να διασκεδασεις πιο σουπερ απ οτι σε παμπολλα αλλα μερη του κοσμου

αρκει εσυ κι η παρεα σου να μην ανηκετε στον τυπο του μεσου κομπλεξα,δηθεν ελληνα! emcolgate

που και που κανα απο αυτα τα τεραστια αχανη κλαμπιδια που δεν εχω πετυχει ποτε εν ελλαδει κι οπου μεχρι κι οι τειχοι χτυπιουνται σαν τρελλοι στους ρυθμους της μουσικης δεν ειν κακαααα βεβαια :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωμα ειναι ρε πουστη,σωμα...το σωμα μας...το σωμα μας υπαρχει οχι μονο για να γαμηθει,το σωμα μας ειναι εμεις και το εμεις δεν εμπεριεχει μονο τη σεξουαλικοτητα μας και την αναπαραγωγη μας περιεχει απειρα πραματα.

Μυαλό περιέχει;Δεν το βλέπω

'Nuff said

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωμα ειναι ρε πουστη,σωμα...το σωμα μας...το σωμα μας υπαρχει οχι μονο για να γαμηθει,το σωμα μας ειναι εμεις και το εμεις δεν εμπεριεχει μονο τη σεξουαλικοτητα μας και την αναπαραγωγη μας περιεχει απειρα πραματα.

Μυαλό περιέχει;Δεν το βλέπω

'Nuff said

το δικο μου φυσικα και δεν εχει,το δικο σου φυσικα και ξεχειλιζει...:anavwfwties::lol::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωμα ειναι ρε πουστη,σωμα...το σωμα μας...το σωμα μας υπαρχει οχι μονο για να γαμηθει,το σωμα μας ειναι εμεις και το εμεις δεν εμπεριεχει μονο τη σεξουαλικοτητα μας και την αναπαραγωγη μας περιεχει απειρα πραματα.

Μυαλό περιέχει;Δεν το βλέπω

'Nuff said

το δικο μου φυσικα και δεν εχει,το δικο σου φυσικα και ξεχειλιζει...:anavwfwties::lol::splats:

Ο έχων τη emfly παρακαλείται να την φέρει πίσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά δεν τίθεται θέμα, σε ξενερωσιά είμαστε πρώτοι. Πας στο Cavo Paradiso και ο Έλληνας κάνει μπαμ από μακριά. Ο Γάλλος, ο Ολλανδός έχει ξεβιδωθεί στο χορό και ο άλλος κουνάει το κεφάλι του με το ρυθμό πάνω κάτω και στην καλύτερη χτυπάει και κανένα παλαμάκι. Το πρόβλημα είναι το κόμπλεξ κατωτερότητας. Φοβάται οτι με το παραμικρό θα δώσει λαβές για σχόλια, οπότε προτιμάει να κάθεται σε μία γωνιά και να κάνει τα σχόλια ο ίδιος εκ του ασφαλούς. ΄

Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από το να πηγαίνεις σε club με electro μουσική και να βλέπεις άτομα να κάθονται ακίνητα με βλέμμα δήθεν σνομπ και βαρεμάρας. Και αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι οτι πάντα υπάρχει μία δικαιολογία του τύπου "έλα μωρέ το Space μόνο κάγκουρες μαζεύει", "η μουσική του ήταν για τα μπάζα", "ξενέρωσα με τον κόσμο, ήταν λίγο δεύτερος".

Γιατί στη Σύρο, που πέταξα λίγο νερό στον αέρα και ήρθε ένας από το μαγαζί, με έπιασε από τον ώμο και μου είπε "Μην τολμήσεις να ξαναπετάξεις νερό!"

Εγώ ξέρω μια φορά, οτι αν υπάρχει καλή παρέα, φυσικά άφθονο αλκοόλ και καλή μουσική (με αυτή τη σειρά) περνάς πάντα καλά.

Πάντως μην περιμένει κανείς να βρεί κόσμο που δεν είναι δήθεν σε mega-clubs και μπουζούκια (άσε που και τα δύο τα έχω συνδέσει με τους παράγοντες στη σχολή, και μου φέρνει εμετό και μόνο η ιδέα, να συναντήσω κανένα ΔΑΠίτη με κοστούμι) emanakatevomaiemanakatevomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί στη Σύρο, που πέταξα λίγο νερό στον αέρα και ήρθε ένας από το μαγαζί, με έπιασε από τον ώμο και μου είπε "Μην τολμήσεις να ξαναπετάξεις νερό!"

καλά ρε μανάρι μου εσύ το νερό γιατί το πετούσες στον αέρα?

αχαχααχαχαχα σκεφτομαι σκηνικό πάντως!!!

είσαι θεός!!!

emiloveyou emiloveyou emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.