Jump to content

Προαιρετικά τα θρησκευτικά...


Leviathan

Recommended Posts

οταν κανεις ζει δρα που σημαινει οτι αφηνει ενα ''ενεργειακο αποτυπωμα'' στον κοσμο.

δηλ. ο μπαμπας μου με αγαπα==>νιωθω την αγαπη του==> μεταβαλονται τα νευρωνικα συστηματα στο μυαλο μου(ναι εχω)==>οταν ο μπαμπας πεθανει θα εχει μετατρεψει σημαντικο μερος της υλης του(δικο του νευρωνικο κυκλωμα) σε ενεργεια(αγαπη) που θα επιδραει στη δικη μου υλη και μετα το θανατο του.

προφανως ο μπαμπας μου θα επιδρασει και σε αλλους.

σ αυτο συμφωνω κι επαυξανω.και το εθεσες πολυ ομορφα.και ισως περα απ ολα αυτα που εμμεσα αφησε σε σενα και τους ανθρωπους με τους οποιους συνανασττρεφοταν ισως να αφησε και λεφτα και σπιτια και συγγραφικο καλλιτεχνικο επιστημονικο εργο κλπ,δεκτον!

οπως και να χει ομως στο συγκεκριμενο παραδειγμα,ο μπαμπας σου,το ον μπαμπας σου δεν παυει να..."μπαι μωρο μου μπαι..." :rolleyes: που λεει και η δημοφιλης βυζαρους με ωραια μπουτια αηδος κοκκινου :D:D αν δεν απατωμαι.

θελω να πω οτι δηλαδη τι;να αρκεστουμε σ αυτην την ιδεα;στο οτι γεννιομαστε ζουμε,μπλα,μπλα,μπλα για να δουμε-ακουσουμε-μυρισουμε-αγγιξουμε-γευτουμε-νιωσουμε οσα προλαβουμε οσο ειμαστε εν ζωη,για να επηρρεασουμε οσο εν ζωη ειτε εσκεμμενα ειτε ασυναισθητα ως φυσικο αποτελεσμα της υπαρξης μας τον υπολοιπο κοσμο και για να αφησουμε οταν θα χουμε φυγει αυτα τα πεντε δεκα εικοσι πραματα,σημαντικα η ασημαντα σχετικο ειναι,που θα αφησουμε;αλλα κατα τ αλλα εμεις που θα τα κανουμε ολα αυτα απαξ και σταματησει να λειτουργει το brain κι η καρδια εχουμε τελειωσει;;;;it s over????δε μ αρεσει ουτε με ικανοποιει μια τετοια λογικη.θελω να πιστευω οτι απαξ και ξεννηθηκα δεν τελειωνω επειδη ετυχε να κοπω στα δυο σ ενα αυτοκινητικο η επειδη με αποκεφαλισε ενας ψυχακιας(για να ειμαια επικαιρη :P )η επειδη κατι γαμημενα κυτταρα μου τρελλαθηκαν και γεμισα καρκινο η επειδη λογω φθορας γαμηθηκε γενικως η υλη μου...

κι εδω κολλαει κατι τι που μ αρεσει να πιστευω γιατι μου δινει απαντησεις σε ερωτηματα μου και δεν ανεφερα πιο πανω.

αν και γνωριζουμε καλα οι σχετικοι με ιατρικη βιολογια κλπ οτι τα παντα ακομη και οι σκεψεις τα συναισθηματα κλπ εχουν να κανουν με κυτταρα και χημικες ουσιες ,πιστευω οτι μεσα σε καθε ανθρωπο υπαρχει και μια...πνοη να το ονομασω;;;μια πνοη μεταφυσικη.μεταφυσικη υπο την εννοια οτι δε μπορουμε να την αντιληφθουμε επακριβως η να την εξηγησουμε.μια θεικη πνοη...-ελατε οσοι βγαζετε σπυρια στη λεξη θεος και καθε παραγωγο της ριχτε ντοματουλες τωρα :lol:

κι ισως αυτη η πνοη...να ειναι ο κρικος αναμεσα στη ζωντανη υλη μας και σ αυτο που ειμαστε αφου πεθανουμε.

πςςςςς τι λεω παλι βραδυατικα εεε;;;την κοβω την ινβιτρο να την πηρε ο υπνος μετα τα κατ αυτη μαλλον παραμυθακια μου :rolleyes::P

εεε τεσπα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Μετα απο μαθηματικους υπολογισμους(ολοκληρωματα,ημιτονα και αλλα διαφορα ανωτερα για το επιπεδο των κοινων θνητων μαθηματικα) απεδειξα[το λεω και μου σηκωνεται η τριχα] οτι αυτοι που στη ζωη:

ειναι κακοι γινονται μετα θανατον VIPs

danity.jpg

ενω οι καλοι...

Jennifer-Lopez.jpg

τελικα ο Μεγαλος ειναι και πολυ Larg!

embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκανα εντιτ τραβα ξαναδιαβασε το τελειωμα

Το διόρθωσα, με διέκοψαν πριν και δεν πρόλαβα. Οσο για το νόημα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο νόημα ζωής, πέραν του να καταλάβουμε κάποια πράγματα, αν προλάβουμε, όσο ζούμε.

Να στο πω κι αλλιώς, μόνο με τον Hegel ταυτίστηκα, στη φράση: "Ο άνθρωπος δεν γεννιέται ελεύθερος, γεννιέται για να ελευθερωθεί".

ΥΓ: Αγγελος197, θα τρίζουν τα κόκαλα του Αριστοτέλη και του Πυθαγόρα, δεν πας να τα γράψεις στο Κοσμοπόλιταν που τα δέχονται και σου λένε και μπράβο (όπως και για την "ποίησή" σου; --> να 'ναι καλά το google που σε μαρτυράει).

Εδώ υπάρχουν και 5-10 διαβσαμένοι άνθρωποι που προσπαθούν να συζητήσουν σοβαρά, βλέπεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβιτρο να σε ρωτησω κατι;

εισαι ντοκ.

κι ως ντοκ υποτιθεται γνωριζεις καλυτερα απο καποιον αλλο,το μεγαλειο του ανθρωπινου οργανισμου,τα μυριαδες διαφορετικα κυτταρα,τις μυριαδες διαφορετικες ουσιες,απειροελαχιστες ποσοτικες η ποιοτικες μεταβολες των οποιων ειναι δυνατο να γινουν αυτοματα αντιληπτες απο το σωμα σου και να προκαλεσουν διαφορετικα αποτελεσματα

και γενικοτερα ρε παιδι μου για να μην πλατειαζω εσυ ως γιατρος υποτιθεται γνωριζεις καλα ολ αυτη τη θαυμαστη εξειδικευση και οργανωση που συνιστουν αυτο που λεμε ανθρωπο...

για να μη μιλησω για το νευρικο συστημα ετσι;;νομιζω ειναι οτι πιο εκστατικο εχω γνωρισει ως σημερα...οσο τελοσπαντων μπορω να το γνωριζω.

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

Αυτό είναι, σε κάπως ελεύθερη απόδοση, το επιχείρημα του Leibniz στο οποίο έχει ήδη απαντήσει ο Βολταίρος (με χαρακτηριστική ειρωνεία) στο βιβλίο του Candide.Αν ξέρεις γαλλικά θα το βρεις τζάμπα στο διαδύκτιο.Πριν από 5 χρόνια νομίζω κυκλοφόρησε και σε πολύ καλή ελληνική μετάφραση.

Σε κάθε περίπτωση, η επίκληση του ανθρώπινου οργανισμού είναι ατυχής για το επιχειρημα σου - δεδομένων των αρκετών ατελειών που υπάρχουν σε αυτόν.

Παραδείγματα είναι η σκωλικοειδής απόφυση που δεν κάνει τίποτα (μπορεί όμως να οδηγήσει στον θάνατο), η ανατομία του φάρυγγα που επιτρέπει την είσοδο τροφών στην αναπνευστική οδό (πνίξιμο που λέμε) κ.ά.

Τέλος, αν μπορούσε να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού, δεν θα είχε νόημα η πίστη - σε μια τέτοια περίπτωση θα είχαμε γνώση θεού.

Οι θρησκευόμενοι που επικαλούνται αυθεντίες για την ύπαρξη του Θεού (!!) ή προσπαθούν να βρουν εμπειρική τεκμηρίωση των πιστεύω τους με βάζουν σε υποψίες σχετικά με το πόσο σοβαρά τους έχει απασχολήσει το θέμα, το οποίο - κατά τα άλλα- οι ίδιοι θεωρούν σοβαρότερο απ'όλα..

Μάλλον δεν θα πρόσεχαν στα θρησκευτικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για το νόημα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο νόημα ζωής, πέραν του να καταλάβουμε κάποια πράγματα,αν προλάβουμε, όσο ζούμε.

Να στο πω κι αλλιώς, μόνο με τον Hegel ταυτίστηκα, στη φράση: "Ο άνθρωπος δεν γεννιέται ελεύθερος, γεννιέται για να ελευθερωθεί".

και για ποιο λογο ρε συ να καταλαβω μερικα πραγματα η να ελευθερωθω αφου λιγο μετα καπακι,θα γινω απλως ενα με τα θυμαρακια,αν ειναι οπως τα λες και τιποτα παραπανω;;;

για να βιωσω και! την αισθηση του "καταλαβα" η του "ελευθερωθηκα";;;την εζησα δεν την εζησα ενα και το αυτο. λιγο μετα οταν θα με χωσουν στα θυμαρακια δε θα υπαρχει τιποτα!,καταλαβα δεν καταλαβα ελευθερωθηκα δεν ελευθερωθηκα.

θα μου πεις "γιατι ρε σηλια τι θες να μας πεις δηλαδη,οτι κατα τη δικη σου θεωρια εσυ προσπαθεις να καταλαβεις αυτα τα καποια πραγματα η να ελευθερωθεις, επειδη αφου πεθανεις θα υπαρχεις στη νεα σου εκδοση για παντα οποτε κι ολα αυτα τα ωραια που καταφερες να "αποκτησεις" εν ζωη,θα τα εχεις επισης για παντα;"

κι επισης θα μπορουσες να προσθεσεις οτι "στο κατω κατω αφου θα υπαρχεις για παντα,μην αγχωνεσαι απο τωρα :lol::P υπαρχει παντα... :P η δυνατοτητα να τα αποκτησεις ακομη κι αφου πεθανεις"

Σ αυτο το δευτερο θα σου απαντουσα οτι μαλλον αυτα τα ωραια μπορει καποιος να τα αποκτησει μονο εδω,ενω εχει την ανθρωπινη υποσταση κι οχι μετα...στο παντα.Ετσι με βολευει καλυτερα :rolleyes::P -ε ναι να μη το μπερδεψουμε κι αλλο το πραμα,αρκετα μπλεγμενο ειναι. :rolleyes:

σε μπερδεψα; :D γιατι εγω ψιλομπερδευτηκα :lol::P ελα αστειυομαι δεν μπερδευτηκα,ελπιζω να καταλαβες κι εσυ τι λεω.το κατα δυναμιν τουλαχιστον γιατι ηταν οντως οπως το γραψα λιγο...μπερδευτικο :lol: που θα λεγε και μια ξανθια φιλη μου :D:lol:

η αληθεια ειναι οτι οχι.δεν ξερω τι υπαρχει μετα,οποτε δε μπορω να κατσω να ασχολουμαι με το τι θα μαζεψω εδω(ακομη κι αν αυτα μαζευονται μονο εδω κι οχι μετα) για να τα εχω μετα και για παντα.

οποτε τι κανεις θα μου πεις;

κανω μαλλον ακριβως το ιδιο μ αυτο που κανεις εσυ.προσπαθω να καταλαβω καποια πραγματα,αν προλαβω ,οσο ζω,προσπαθω να ελευθερωθω συν αλλα πολυ πιο απλα και καθημερινα πραγματα χωρις απολυτως κανενα ισως νοημα αλλα που μου δινουν ευχαριστηση οταν τα κανω.

η διαφορα μας εγκειται ομως στο οτι για μενα που πιστευω σε αντιθεση με σενα οτι δεν ΚΑΠΟΥΤ ΟΛΑ με το που φυτευτω στα θυμαρακια,αλλα υπαρχω και μετα ως κατι-δεν ξερω τι-παντως αυτο το κατι ειναι μια αλλη εκφανση αυτου που υπηρξα εν ζωη.

που λες,για μενα και μονο η υπαρξη αυτου του μετα,κανει εκ των πραγματων,αυτοματα,πιο σημαντικο το "να καταλαβω" και "να ελευθερωθω" απ οτι για σενα που το "καταλαβα" και το "ελευθερωθηκα" πιστευεις οτι ειναι πεπερασμενα αφου τελειωνουν στα θυμαρακια.

καταλαβες τι λεω;;;;

παντως αυτη τη φραση του χεγκελ που ανεφερες "Ο άνθρωπος δεν γεννιέται ελεύθερος,γεννιέται για να ελευθερωθεί" τη θεωρω αποοοοοοοοολυτα υπεεεεεεεεεεεεεροχη φραση

με τη διαφορα οτι εγω δεν την ταυτιζω με το νοημα της υπαρξης του ανθρωπου αλλα με μια απο τις πιο ανεκδιηγητες αισθησεις που μπορει να βιωσει ενας ανθρωπος εν ζωη.

και στην τελικη, οκ καλα ολα αυτα που λες περι νοηματος της ζωης αλλα δε μου απαντησες σ αυτο που σε ρωτησα στην αρχη.πως φτιαχτηκε η ζωη,εν προκειμενω αυτο το ανωτατο εμβιο ον που λεγεται ανθρωπος.

σαφως και δεν περιμενω να μου απαντησεις,πως να ξερεις αλλωστε πως φτιαχτηκε.

αλλα τουλαχιστον δωσε μου μια αλλη εξηγηση περαν αυτου που πρακτικα υποστηριζεις βασει των λεγομενων σου,οτι δηλαδη απλως συνεβη."ω ηταν τυχαιιιιιιιοοο!"

αυτο το τελευταιο ατακα παλιου ελλην κινηματογραφου ηταν;;;ποιος το χε που ;;δε μπορω να θυμηθω.ασχετο! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις την εντύπωση πως διαβάζονται τα σεντόβια που γράφεις κάθε φορά στις 1 τα μεσάνυχτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις την εντύπωση πως διαβάζονται τα σεντόβια που γράφεις κάθε φορά στις 1 τα μεσάνυχτα;

και ποιος σε υποχρεωσε να τα διαβασεις ρε συ τασος να ουμε;;;;

ιν ινβιτρο οταν θα μπει θα το διαβασει.μου φτανει :D

ασε που τα χω παρει με τα γαμωπισι γραφεις γραφεις μετα πατας κατα λαθος ενα γαμωκουμπο και σβηνονται ολα!

εγραφα τοση ωρα απαντηση στο νιμε -ελεος ρε νιμε να πουμε εχεις βραχυκυκλωσει μου φαινεται απο το πολυ το διαβαζειν και το σκεπτεσθαι :P ,αντιλογος σε οσα λεω ηταν τωρα αυτο με τη σκωληκοειδιτιδα και το πνιξιμο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;μερσι!βαριεμαι και να κατσω να τα ξαναγραψω τωρα.

ηταν ΑΣΧΕΤΑ ΛΕΜΕ το 2 παραδειγματα που εφερες μ αυτο που λεω.μαλλον οχι απλως ασχετα,ανυπαρκτα δεν υφιστανται ως επιχειρηματα για να αντιλογησεις σ αυτα που ρωτησα.εγω ρωταω πως και γιατι χτιστηκε το ερεχθειο το πιο ιδιομορφο απο τα οικοδομηματα της ακροπολης κι εσυ μου λες οτι μιας καρυατιδας το βυζι ηταν "κακαφτιαγμενο"!

αυριο αν δε βαριεμαι να τα ξαναγραψω,θα γινω πιο αναλυτικη :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από λόγο του Αγίου Λουκά Αρχιεπισκόπου Κρημαίας

Γνωρίζουμε ότι πολλοί και μεγάλοι επιστήμονες ήταν ταυτόχρονα και πολύ πιστοί άνθρωποι. Τέτοιος ήταν για παράδειγμα ο Πολωνός αστρονόμος Κοπέρνικος που έθεσε το θεμέλιο όλης της σύγχρονης αστρονομίας. Ο Κοπέρνικος δεν ήταν μόνο πιστός αλλά ήταν και κληρικός. Ένας άλλος μεγάλος επιστήμονας, ο Νεύτων, πάντα όταν έλεγε τη λέξη Θεός έβγαζε το καπέλο του. Ήταν πολύ πιστός άνθρωπος. Ένας μεγάλος βακτηριολόγος της εποχής μας και σχεδόν σύγχρονός μας, ο Παστέρ, που έθεσε τις βάσεις της σύγχρονης βακτηριολογίας, όλα τα επιστημονικά του έργα άρχιζε με τη θερμή προσευχή στον Θεό. Πριν 10 χρόνια άφησε αυτή τη ζωή ένας μεγάλος επιστήμονας και συμπατριώτης μας, ο φυσιολόγος Παύλοβ, που ήταν δημιουργός της καινούριας φυσιολογίας του εγκεφάλου. Ήταν και αυτός πολύ πιστός άνθρωπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος ο οποίος απολαμβάνει τα αγαθά της επιστήμης χωρίς να γνωρίζει το Δημιουργό, χάνει ένα πολύ μεγάλο μέρος της ωφέλειας την οποία θα μπορούσε να λάβει. Διότι αυτά που θέλει ο Θεός να προσφέρει στον άνθρωπο δεν είναι μόνο όσα προσφέρονται μόνο μέσω της δημιουργίας· σκοπός Του είναι επιπλέον να γιατρέψει την ψυχή και να της δώσει αιώνια ζωή.

Το γεγονός ότι η πηγή κάθε επιστήμης είναι ο Θεός (βλ. και Έξοδος λα’ 3), είναι μια μεγάλη αλήθεια που είτε αγνοείται λόγω απροσεξίας ή παραμερίζεται σκόπιμα. Ο Κύριος δίνει στον άνθρωπο την επιστήμη για να γνωρίσει τα όσα Αυτός έχει δημιουργήσει με σκοπό τελικά ο άνθρωπος να γνωρίσει τον Θεό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασε που τα χω παρει με τα γαμωπισι γραφεις γραφεις μετα πατας κατα λαθος ενα γαμωκουμπο και σβηνονται ολα!

εγραφα τοση ωρα απαντηση στο νιμε -ελεος ρε νιμε να πουμε εχεις βραχυκυκλωσει μου φαινεται απο το πολυ το διαβαζειν και το σκεπτεσθαι :P ,αντιλογος σε οσα λεω ηταν τωρα αυτο με τη σκωληκοειδιτιδα και το πνιξιμο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;μερσι!βαριεμαι και να κατσω να τα ξαναγραψω τωρα.

ηταν ΑΣΧΕΤΑ ΛΕΜΕ το 2 παραδειγματα που εφερες μ αυτο που λεω.μαλλον οχι απλως ασχετα,ανυπαρκτα δεν υφιστανται ως επιχειρηματα για να αντιλογησεις σ αυτα που ρωτησα.εγω ρωταω πως και γιατι χτιστηκε το ερεχθειο το πιο ιδιομορφο απο τα οικοδομηματα της ακροπολης κι εσυ μου λες οτι μιας καρυατιδας το βυζι ηταν "κακαφτιαγμενο"!

αυριο αν δε βαριεμαι να τα ξαναγραψω,θα γινω πιο αναλυτικη :D

Σήλια και φίλοι η αναλογία σου είναι ατυχής γιατί αφορά αισθητικά φαινόμενα, όπου δεν έχει νόημα η τελειότητα (δηλαδή δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο τέτοιας).

Αντίθετα, στην φύση που επικαλέστηκες (= τέλειος κόσμος) υπάρχει.Π.χ. για την περίπτωση του φάρυγγα, λέμε ότι ό,τι μπαίνει από το στόμα πρέπει να καταλήγει στον ΓΕ σωλήνα (δεν θέλω σχόλια emblush ) και όχι στην αναπνευστική οδό. Με βάση αυτό το κριτήριο κρίνουμε την ανατομική δομή του οργάνου και λέμε ότι δεν είναι τέλεια, αφού μπορεί ένα κόκκαλο να με πνίξει.

Με αυτό θέλω να πω ότι η διαπίστωση σου ότι ζούμε σε ένα τέλεια φτιαγμένο κόσμο δεν ισχύει (ανέφερα 1-2 παραδείγματα, υπάρχουν πολλά ακόμα) - παρόλο που φυσικά υπάρχουν φορές και φαινόμενα που μας αφήνουν άφωνους.

Συνολικά πάντως, η δομή του κόσμου δεν οδηγεί με ασφάλεια στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θεός.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας πιστεύει ό,τι νομίζει.

Τα άλλα επιχειρήματα που γράφεις δεν τα σχολίασα διότι είναι ψυχολογικής φύσης και ως τέτοια αφορούν εσένα μόνο (και όσους έχουν ψυχολογικό προφίλ/ανάγκες αντίστοιχες με αυτές που περιγράφεις).Δεν έχουν καθολική αξία, όπως το επιχείρημα περί τέλειο κόσμου.

Πάρε και έναν

αφιερωμένο εξαιρετικά.

Και μιας που έπιασα τα βιντεάκια, εδώ πώς οραματίζομαι το σχολείο του μέλλοντος, με τα λόγια και (κυρίως) την αισθητική ενός αγαπημένου μου συγκροτήματος.

ΥΓ.Πώς βάζω άνω τελεία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ.Πώς βάζω άνω τελεία;
πατημένο αριστερό alt και συγχρώνως το νούμερο 0183 από το δεξί μέρος του πληκτρολογίου. :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ.Πώς βάζω άνω τελεία;
πατημένο αριστερό alt και συγχρώνως το νούμερο 0183 από το δεξί μέρος του πληκτρολογίου. :)

emthanx

Τα ποστ μου αποκτούν άλλον αέρα τώρα· ελπίζω να δουλέυει και στον Macintosh.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήλια και φίλοι η αναλογία σου είναι ατυχής γιατί αφορά αισθητικά φαινόμενα, όπου δεν έχει νόημα η τελειότητα (δηλαδή δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο τέτοιας).

Αντίθετα, στην φύση που επικαλέστηκες (= τέλειος κόσμος) υπάρχει.Π.χ. για την περίπτωση του φάρυγγα, λέμε ότι ό,τι μπαίνει από το στόμα πρέπει να καταλήγει στον ΓΕ σωλήνα (δεν θέλω σχόλια emblush ) και όχι στην αναπνευστική οδό. Με βάση αυτό το κριτήριο κρίνουμε την ανατομική δομή του οργάνου και λέμε ότι δεν είναι τέλεια, αφού μπορεί ένα κόκκαλο να με πνίξει.

Με αυτό θέλω να πω ότι η διαπίστωση σου ότι ζούμε σε ένα τέλεια φτιαγμένο κόσμο δεν ισχύει (ανέφερα 1-2 παραδείγματα, υπάρχουν πολλά ακόμα) - παρόλο που φυσικά υπάρχουν φορές και φαινόμενα που μας αφήνουν άφωνους.

Συνολικά πάντως, η δομή του κόσμου δεν οδηγεί με ασφάλεια στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θεός.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας πιστεύει ό,τι νομίζει.

ποιος διαπιστωσε οτι ζουμε σε ενα τελειο κοσμο ρε συ νιμε πας καλα;;;;;ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ,ΤΙ θες διαβαζεις ΛΕΜΕ!

ποιος μιλησε για τελειο κοσμο και τελειοτητα κι ιστοριες βρε ανθρωπε-ΩΧ ΘΕΕΕ ΜΟΥ ΘΕΕΕΕΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙ Η ΔΑΜΑΝΑΚΗ ΔΗΛΑΔΗΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!

FOR GOD S SHAKE ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ. :blink: :blink: :blink: :blink:

ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙΣ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΟΣΩν ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙα ΔΥΟ ΠΟΣΤ ΩΣ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΕΛΕΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ,ΑΛΑΘΗΤΟ,ΑΦΘΑΡΤΟ ΚΙ ΑΙΩΝΙΟ?εσυ??????

για μενα τελεια ειναι η Kristen Wilson :D:anavwfwties: τι σχεση εχει αν ειναι δυνατο να αρρωστησει κι αν θα γινει γιαγια και θα πεθανει?NOW SHE IS η επιτομη της τελειοτητας!και μη μου πεις παλι ειναι ασιθητικης φυσεως η τελειοτητα αυτη που επικαλεισαι οποτε ειναι ρευστη γιατι ρε συ νιμε η τελειοτητα δεν οριζεται!

δε μπορεις εσυ η ο οποιοσηποτε να τη στριμωξετε μεσα στα ορια μιας χωρις το ελαχιστο ελαττωμμα αφθαρτης μηχανης.

η τελειοτητα περα απο απτα πραματα ειναι αισθηση! ειναι feeling! ειναι ιδεα! πως να στο πω???!!!!!!!!!!!??!

λες η δομη του κοσμου απο μονη της οσο αφωνο κι αν σ αφηνει ενιοτε,δεν οδηγει με τιποτα αυτοματα στο συμπερασμα οτι υπαρχει θεος.

ουτε αυτο ισχυριστηκα ουδεποτε.δεν ξερω τι σημαινει θεος ποσο μαλλον αν υπαρχει.

αυτο που ισχυριστηκα ειναι οτι βλεποντας ολο αυτο το μεγαλειο του ανθρωπινου οργανισμου και της πλασης γενικοτερα βλεποντας ολη αυτη την ομορφια την πικοιλια και την πολυπλοκοτητα τοσο ανεπιτηδευτα να στεκεται γυρω σου, βλεποντας ολη αυτη τη σοφια με την οποια φτιαχτηκαν οοοοοοοολα ωστε να συνυπαρχουν σε μια το κατα δυναμιν κατασταση ισορροπιας ε! βλεποντας ολα αυτα αν δεν εισαι τοσο εγωιστης οσο μερικοι ανρωτιεσαι θες δε θες μηπως υπαρχει κατι παραπανω απο σενα και δεν υποστηριζεις με υπεροπτικο υφακι οτι ειναι τυχαια συμβαντα που οπως εκατσε να γινουν ετσι μπορει να καθοταν η φαση και να μη γινουν!

ΑΥΤΟ ΛΕΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πστ νιμ τα περισσοτερα απο τα κεφαλαια στην αρχη δε δηλωναν και καλα την αγανακτιση μου ,γραφε κατα λαθος...

και σε ο,τι αφορα την κριστεν γουιλσον οποιος θελει να δει τι εννοω,ας δει μια μαπα ταινια στην οποια την ανακαλυψα το "στην κοιλαδα του τρομου" ετσι νομιζω λεγοταν,δεν ξερω αγγλικο τιτλο

το στορι εχει να κανει με μια γιατρο που παει σε μια φυτεια κλπ

ε σ αυτη την ταινια δεν παιρνεις τα ματια σου απο πανω απο τη γουιλσον λες θε μου! τι μαγικο πλασμα ειν αυτο!!!! πως κι απο που ξεφυτρωσε στη γη!!!!

ειναι δηλαδη νιμε αυτο που εννοουμε οταν λεμε ΤΕΛΕΙΑ! :anavwfwties:;):lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωωωωωωωωωωω τι μου λες??!!!rammooooones????!

αααααααααααλα τις ροκαααρει κιοοοολας ο νιιιμε περα απ το να διαβαζει να σκεφτεται και να φιλοσοφει? :D

interesting!... :) χεχε

(ε πστ αυτο ειναι αληθινο σμαιλ οχι σαν τα σμαιλ του σλιπ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι εκτός μάχης, δεν κατάφερα να διαβάσω τα τελευταία σεντόνια της Σήλιας και αποχαιρετώ το παρόν θέμα πριν ξαναγράψει ο Κοτ..

emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις την εντύπωση πως διαβάζονται τα σεντόβια που γράφεις κάθε φορά στις 1 τα μεσάνυχτα;

και ποιος σε υποχρεωσε να τα διαβασεις ρε συ τασος να ουμε;;;;

ιν ινβιτρο οταν θα μπει θα το διαβασει.μου φτανει :D

δεν κατάφερε λέει η invitro να διαβάσει τα σεντόνια σου......να απλώνεις μονά σεντόνια πλέον και όχι διπλά :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι εκτός μάχης, δεν κατάφερα να διαβάσω τα τελευταία σεντόνια της Σήλιας και αποχαιρετώ το παρόν θέμα πριν ξαναγράψει ο Κοτ..

emoops

εεεεεεεμ αφου δε σε συμφερει,φευγεις! :rolleyes::lol: γνωστο το κολπο!:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επιστολή για τα Θρησκευτικά από την Ιεραρχία

Την αποστολή επιστολής δια της οποίας θα εκφράζονται τα αισθήματα ανησυχίας και αγωνίας των γονέων και κηδεμόνων για την διατήρηση της διδασκαλίας του μαθήματος αποφάσισε η Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος, η οποία ολοκλήρωσε τις 4ημερες εργασίες της το Σάββατο.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ 4/10/2008

Επιστολή στον υπουργό Παιδείας, με την οποία θα εκφράζονται τα αισθήματα ανησυχίας και αγωνίας των γονέων και κηδεμόνων για την διατήρηση του υποχρεωτικού χαρακτήρα της διδασκαλίας των θρησκευτικών, αποφάσε να στείλει η Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος κατά τη συνεδρίασή της το Σάββατο.

in.gr 4/10/2008

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιστολή για τα Θρησκευτικά από την Ιεραρχία

Την αποστολή επιστολής δια της οποίας θα εκφράζονται τα αισθήματα ανησυχίας και αγωνίας των γονέων και κηδεμόνων για την διατήρηση της διδασκαλίας του μαθήματος αποφάσισε η Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος....

......ολων των γονεων και κηδεμονων emquestionB)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βγαλανε το ηλιθιο μαθημα απο τα σχολεια? τι θελουνε μωρε και κραζουνε??? αιντε να κανουνε καμια λιτανεια και να ξεβρωμισουν καμια μονη :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: οι γονεις ας κοιταξουνε τα χαλια του σπιτιου τους--αιντε μην πω καμια κουβεντα :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα κανουμε υπομονη μεχρι το 2010 για να μαθουμε αν υπαρχει θεος ... emblush

In 2008, it was reported that Relativity Media had obtained the rights to produce a new film adaptation of I, Claudius. Jim Sheridan was named as director.

http://en.wikipedia.org/wiki/I_Claudius

μεχρι τοτε ελπιζω ειλικρινα να μή γινουν προαιρετικα τα θρησκευτικα στα σχολεια ... δεν υπαρχει ασφαλεστερος τροπος να ψυλλιαστει ο μεσος μαθητης για το τί παιζεται με το ολο θεμα και να γινει σιγουρα αν οχι αθεος, τουλαχιστο σκεπτικιστης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_23/10/2013_524409

Με υπογραφή γονέων η απαλλαγή από τα Θρησκευτικά

Στο περιθώριο της συζήτησης που προκλήθηκε προ μηνός για το μάθημα των Θρησκευτικών και το αν θα έπρεπε να επικρατήσει η θρησκειολογική προσέγγιση, όπως υποστήριξαν βουλευτές της ΔΗΜΑΡ και του ΣΥΡΙΖΑ, ή η ομολογιακή (κατηχητική), η οποία ισχύει σήμερα, το υπουργείο Παιδείας προχώρησε σε αλλαγή του τρόπου απαλλαγής από το μάθημα για τα παιδιά όλων των βαθμίδων.

Σύμφωνα με εγκύκλιο που στάλθηκε στα σχολεία στις 19/9, οποιοσδήποτε μαθητής μπορεί να πάρει απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών, αρκεί να δηλώσει ότι τη ζητεί για λόγους θρησκευτικής συνείδησης και καταθέσει την αίτηση κατά την πρώτη εβδομάδα της σχολικής χρονιάς, με επικυρωμένη υπογραφή και των δύο γονέων.

.........

........

.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.