Jump to content

Προαιρετικά τα θρησκευτικά...


Leviathan

Recommended Posts

Καλά..Σήλια..τείνεις να αγγίξεις την παγκόσμια τελειότητα με τα ποστ σου. Κάτι σου γραψα πριν μέρες σε πμ.. Για πήγαινε κανε του μια επαναληψη γιατί ξεχνάς γρήγορα..εκτός απ το βρακί σου όπως διατείνεσαι, και το μυαλό σου.

ΚΑΙ ΜΠΑΙ ΔΕ ΓΟΥΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ.ΔΕΝ ΔΙΑΤΕΙΝΟΜΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕ ΦΟΡΑΩ ΒΡΑΚΙ Ο ΣΛΙΠ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕ ΦΟΡΑΩ ΒΡΑΚΙ :anavwfwties::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Ρε Σήλια το αποφάσισα να μπαίνω πιο συχνά έτσι για να σε διαβάζω.Είσαι θεά κορίτσι μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

shlia μου θυμίζεις μια συνάδελφο που έγραφε όπου ήθελε, ότι ήθελε, όπως ήθελε στο άλλο forum.

Την μπάναρα μία, δύο, ξέχασα τον αριθμό πλέον....εκείνη εκεί. Τώρα που άρχισε ειδικότητα ηρέμησε. Εύχομαι να αρχίσεις αύριο κιόλας ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την Ανατολική Φραγκίστα Ευρυτανίας όπου περιοδεύει, μιλώντας αποκλειστικά σήμερα το πρωί στην εφημερίδα «Ευρυτανικά Νέα» και στον δημοσιογράφο Ηλία Τσώνη, ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος, χαρακτήρισε «λάθος» την εγκύκλιο του υπουργείου για το θέμα των θρησκευτικών.

Τόνισε ότι μετά από επικοινωνία που είχε με τον Υπουργό Παιδείας κ Ε. Στυλιανίδη, του είπε ότι θα υπάρξει νέα διευκρινιστική εγκύκλιο ότι το μάθημα των θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό. "Μόνο όποιος δηλώσει κατά συνείδηση αντίθετος με τον χριστιανισμό θα μπορεί να μην παρακολουθεί το μάθημα!" πρόσθεσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Υπνοβάτη για το αν είμαι έλληνας ή όχι δεν ξέρω (δεν έχω ψάξει τα γονίδια μου) αλλά ψωνάρα δεν είμαι να νομίζω ότι όλα ξεκινήσαν από την Ελλάδα. Αυτά μόνο ο Λιακό και οι Ε.

Για το ξερόλας νομίζω ότι εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια. Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι μπορεί κάποιος που σου ρίχνει μία δεκαετία να έχει δεί, ακούσει, κάνει, διαβάσει κάτι περισσότερο από σένα. Τουλάχιστο γνωρίζεις ότι θήτευσα στην Ύπατη Αρμοστεία Ελλήνων Εθνικών πριν εσύ ακόμα σταματήσεις να φοράς κοντα παντελονάκια. Δεν διάβασα ένα βιβλίο του Λιαντίνη και νομίζω ότι βρήκα το φώς μου. Οπαδός δεν ήμουν κανενός. Το έψαχνα και όπως λέει ο Μέγας Βασίλειος σαν την μέλισσα μάζευω γύρη από πολλά άνθη.

Ινβίτρω μου να σε αρχίσω με τα ιστορικά. Το εγω ο Κλαύδιος αποτελεί fiction ή μυθιστόρημα στα Ελληνικά και σαν τέτοιο δεν μπορεί να είναι πηγή. Είναι σαν να λές ότι ο μεσσήνιος επαναστάτης στο Ασπίδα της Σπάρτης είναι υπαρκτό πρόσωπο γιατί το έχει γράψει ιστορικός.

Κάποτε το βατικανό, επειδή οι δυτικοί κολλάν στο δέντρο και χάνουν το δάσος, προσπάθησε να αποδείξει με τα απομνημονεύματα του ποντίου πιλάτου και με την απογραφή του ηρώδη ότι ο Χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο μάλιστα έδωσε και ημερομηνίες ότι γενήθηκε το 14 κλπ αλλά τα στοιχεία του έχουν αμφισβητηθεί.

Η θρησκεία αποτελεί ένα σύστημα αξιών το οποίο προσπαθεί να περάσει μέσω του παραδείγματος ενός ιδρυτή/ήρωα. Σαν τέτοιο το αν ο Χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο δεν έχει και καμία σημασία. Είναι γεγονός ότι η ύπαρξή του αμφισβητήθηκε από τα πρωτοχριστιανικά χρόνια πραγμα που δεν θα το περίμενες από ανθρώπους που πιθανόν θα γνωρίζαν την ύπαρξή του και θα είχαν τα στοιχεία να το αποδείξουν. Ο απόστολος Παύλος δεν δίνει στοιχεία και αριθμούς απλά αναφέρει στις αμφισβητίσεις το πίστευε και μη ερεύνα τονίζοντας την ασημαντότητα να είναι υπαρκτό πρόσωπο ο Χριστός αλλά τη σημαντικότητα να αποτελεί πρότυπο ήρωα. Στην τελική ακόμα και αληθηνοί ήρωες ακόμα και στις μέρες αποκτούν μυθικές ιδιότητες και συμπεριφορές απλά για να αποτελούν ορθό παράδειγμα.

Αν και φιλολογίζων διακρίνω ότι αμφισβητείς τις λέξεις θεουργία και μέθεξη. Για μένα αποτελούν πολύ σημαντικό κομμάτι στην πορεία του ανθρώπου σε αυτή τη γή. Κάθε θρησκεία πέρα από ένα σύστημα διαβίωσης προσπαθεί να διδάξει τον τρόπο στη θεουργία και αυτό είναι και το ζητούμενο μέσα από αυτή. Ίσως και για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και την Αθεϊα. Δεν μπορώ να καταλάβω έναν άνθρωπο που δεν αποζητά να ανεβάσει το επίπεδό του. Σαν τέτοιο κάθε παιδί πρέπει να διδάσκεται κάποια θρησκεία ώστε να διαμορφώσει το τρόπο προς τη θεουργία. Και για αυτο θεωρώ τα θρησκευτικά σημαντικά. Πρεπει να διδάσκεται το σύνολο ηθικών κανόνων, τελετουργικών και ασκήσεων ωστε να μπορεί να πλησιάσει το θείο. Το δόγμα που θα διαλέξει είναι άσχετο. Την αγιοσύνη μπορείς να την πετύχεις μέσα από οποιοδήποτε δόγμα.

Και αυτό διδάσκεται μέσα από το ορθόδοξο δόγμα. Και για να εμπλέξω και τον εν χριστώ αδελφό και να δώσουμε μία απάντηση για δύο τοποθετήσεις, το πρόβλημα της διαφοράς ανάμεσα στις θρησκείες δεν γίνεται με το να τις καταργήσουμε όλες αλλά γίνεται αν κάνουμε συνείδηση αυτό που διδάσκουν οι πατέρες και το αποδεχόμαστε στην Ορθοδοξία. Οτι δηλαδή ένας ινδουιστής που διάγει ενάρετη ζωή σύμφωνα με την θρησκεία του έχει θέση στον παράδεισο εν αντιθέση με έναν χριστιανό που έχει αμαρτάνει και δεν έχει μετανοήσει. Εν αντιθέση με την δογματικές θρησκείες που διδάσκουν εμείς έχουμε την αλήθεια και οι άλλοι στην πυρά (πχ καθολικισμός, προτεσταντισμός, σουνίτισμος, ιουδαϊσμός).

Η διαφορετικότητα είναι σημαντικό πράγμα. Και θα έπρεπε να ενθαρύνεται. Η ομοιομορφία είναι μπορεί να μην προκαλεί προβλήματα μέσα στο σύνολο, αλλά το καταστρέφει, το κάνει άβουλο, άχρωμο. Σαν τον κόσμο του όργουελ στο 1984 που απαγορευόταν κάθε διαφορεκό συναίσθημα, κάθε χρώμα παρα μόνο αυτό που ενέκρινε ο μεγάλος αδελφός.

Να σου συστήσω εν χριστώ αδελφέ να διαβάσεις το πόνημα του Όργουελ και ίσως και να δείς την ταινία Equilibrium και ίσως να βρείς πολλές ομοιότητες με αυτό που οδεύουμε να γίνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ενδιαφέρουσα η λαϊκό-ποπ κοσμοθεωρία σου (αν και δεν περιλαμβάνει την -απαραίτητη κατά την γνώμη μου- καταστροφολογία περί "τέλους του ελληνισμού επειδή θα γίνουν προαιρετικά τα θρησκευτικά" που απλόχερα μας χαρίζουν άλλα μέλη), δεν βλέπω όμως που κολλάει με το θέμα.

Όσοι πιστεύουν ότι η αποστήθιση του τρόπου με τον οποίο άνοιξε η θάλασσα για να περάσουν οι εβραίοι είναι απαραίτητη για την κατανόηση του δυτικού πολιτισμού, μπορούν να τον διδαχθουν (αν και από ό,τι διαβάζω εδώ, η μέθοδος τους δεν φαίνεται να έχει μεγάλη επιτυχία... )

Παρεπιπτόντως, η μπάλα σίγουρα αποτελεί αποτελεσματικότερη άσκηση στην ηθική από τα κυρήγματα περί ηθικής των θρησκευτικών που προκαλούν χασμουρητά και ειρωνείες συνήθως.

Όπα, τώρα διάβασα και το απίστευτο:

ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος, χαρακτήρισε «λάθος» την εγκύκλιο του υπουργείου για το θέμα των θρησκευτικών.

Τόνισε ότι μετά από επικοινωνία που είχε με τον Υπουργό Παιδείας κ Ε. Στυλιανίδη, του είπε ότι θα υπάρξει νέα διευκρινιστική εγκύκλιο

ΟΚ, τώρα μάθαμε ποιος κανονίζει τα της παιδείας στην χώρα.

Στην επόμενη τηλεφωνική επικοινωνία δεν θα εκπλαγώ αν διαβάσω ότι ο Αρχιεπίσκοπος είπε στον υπουργό να φέρει και κανά-δύο σουβλάκια καθώς θα έρχεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπα, τώρα διάβασα και το απίστευτο:

ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος, χαρακτήρισε «λάθος» την εγκύκλιο του υπουργείου για το θέμα των θρησκευτικών.

Τόνισε ότι μετά από επικοινωνία που είχε με τον Υπουργό Παιδείας κ Ε. Στυλιανίδη, του είπε ότι θα υπάρξει νέα διευκρινιστική εγκύκλιο

ΟΚ, τώρα μάθαμε ποιος κανονίζει τα της παιδείας στην χώρα.

Στην επόμενη τηλεφωνική επικοινωνία δεν θα εκπλαγώ αν διαβάσω ότι ο Αρχιεπίσκοπος είπε στον υπουργό να φέρει και κανά-δύο σουβλάκια καθώς θα έρχεται...

......η αληθεια ειναι πως ο Geronimo με χαλασε .....τον ειχα για πιο προοδευτικο..... emconfused

......σε καθε περιπτωση παντως δεν ειχα την παραμικρη αμφιβολια πως σε τετοια θεματα

κυβερνητικη πολιτικη ασκει η Εκκλησια...... emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι ηλιθιοτητα να φερεις στην σημαια ως συμβολο τον σταυρο και στην συνεχεια να αφαιρεις το ''συμβολο'' αυτο απο την παιδαγωγια...απλα αντιφατικο....

για να ειμαστε λοιπον προοδευτικοι και μορφωμενοι και...και....ας αλλαξουμε και την σημαια....να πουμε στον versage να μας σχεδιασει μερικα ''μοντελακια σημαιας''.....

αληθεια ε?τι αλητεια τα θρησκευτικα.....για ολα τα σκατα της χωρας μας τα θρησκευτικα φταινε....

για ολα τα κακα φταινε τα θρησκευτικα,η εκκλησια , οι παπαδες κτλ..αυτο δεν μας διδασκουν τα τελευταια χρονια τα μμε και οι χορηγοι τους προοδευτικοι πολιτικοι?

οσοι παντως το παιζετε αθεοι,αθρησκοι και δεν ξερω τι αλλο δεν πιστευω στις δυσκολες σας στιγμες να κανετε τον σταυρο σας και να λετε παναγια μου βοηθα ετσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τοτε να καταργησουμε την ιστορια και τα νεοελληνικα και αρχαια....

'η οχι για να ειμαστε και προοδευτικοι να διαβαζουμε κορανι και τουρκικη ιστορια για να εχουμε σημειο συγκρισης.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο τα καλυτερα που διαβασα..

Είναι αδιανόητο Έλλην να μην διδάσκεται και να μην γνωρίζει τα των πατρώων παραδόσεων, πολιτισμού, ηθών και εθίμων, ιστορίας, γεωγραφίας, φυσικής ιστορίας, ό,τι τέλος πάντων εμπεριέχεται στην λέξη «πατριδογνωσία» (που κάποτε ήταν και μάθημα). Πρόσεξε, δεν ασχολούμαι καν με το τι πιστεύεις! Μέσα στην ψυχή σου δεν μπορώ να μπω, ούτε και στην δική μου δηλαδή! Στέκομαι απλώς στο ότι ζεις σε μια κοινωνία, σε μια χώρα με έναν πολιτισμό και μια Ιστορία, και οφείλεις να γνωρίζεις αυτήν την χώρα.

Εάν δηλαδή, υποθετικέ κύριε Χ, δεν γνωρίζεις τίποτε για την χριστιανική θρησκεία και την Ορθόδοξη παράδοση, για μένα είσαι για φτύσιμο. Όχι δεν θα σε πω... αντίχριστο. Θα σε πω αμόρφωτο και βλάκα! Αμόρφωτο, και απροσάρμοστο στην κοινωνία επομένως. Γι' αυτό και σε φτύνω, για την αμορφωσιά σου, όχι για τις ιδέες σου, ούτε για την πίστη σου.

Μπορείς να πεις «εγώ δεν θέλω να διδάσκομαι την Γεωγραφία της Ελλάδος, αλλά την Γεωγραφία του Μεξικού;» ή «Εγώ δεν θέλω να διδάσκομαι την Ιστορία της Ελλάδος, αλλά την Ιστορία του Βελγίου;» Ομοίως, είναι αδιανόητο να μην γνωρίζεις για την θρησκεία των Ελλήνων, τον πολιτισμό, τα ήθη και της παραδόσεις τους. Όχι Ελλην, αλλά και ξένος μετανάστης να είσαι ακόμη, και αλλόδοξος μάλιστα λέω εγώ, οφείλεις να διδαχθείς για τον τόπο και τους ανθρώπους που σε φιλοξενούν, αλλιώς θα είσαι απροσάρμοστος.

Το πώς μπορεί να βελτιωθεί το μάθημα των θρησκευτικών (διότι παλαιότερα ακολουθούντο ορισμένες εισαγόμενες ηθικιστικές πρακτικές προτεσταντικού τύπου, οι οποίες έκαναν το μάθημα αντιπαθές, αλλά και διαστρέβλωναν την Ορθόδοξη παράδοση) είναι συζητήσιμο. Άλλο αυτό, όμως, και άλλο να λες ότι δεν θέλεις να μάθεις τίποτε για την κεντρική θρησκευτική παράδοση των τελευταίων δυο χιλιετιών του Γένους μας. Μα, αμόρφωτος θα μείνεις, κοινωνικά απροσάρμοστος; Αντικοινωνική συμπεριφορά και πνευματική οκνηρία είναι αυτό. Μάθε, και το τι πιστεύεις θα σού το πει η ψυχή σου. Μάθε όμως, να ξέρεις τουλάχιστον τι πίστευαν και πιστεύουν τόσες γενιές οι συμπατριώτες σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τοτε να καταργησουμε την ιστορια και τα νεοελληνικα και αρχαια....

'η οχι για να ειμαστε και προοδευτικοι να διαβαζουμε κορανι και τουρκικη ιστορια για να εχουμε σημειο συγκρισης.....

Αυτά που λες πρέπει να γίνουν, αλλά είναι λίγα.

Επίσης σημαντικά είναι η αντικατάσταση των εικόνων το Χριστού με αυτές του Ατατούρκ στις αίθουσες, η κατάργηση Χριστουγένων και του σταυρού στην σημαία καθώς και η εκμάθηση τουρκικών και αλβανικών.

Όλα αυτά όμως δεν θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (= την ένταξη μας στην νέα τάξη πραγμάτων), αν δεν θεσμοθετηθεί το πλέον σημαντικό μέτρο:

υποχρεωτική χρήση ναρκωτικών από όλους τους μαθητές και διενέργεια παρτουζών στο μάθημα της φυσικής αγωγής.

Καταλάβετέ το σύντροφοι συνωμότες, αν δεν διαλύσουμε την οικογένεια δεν θα καταστρέψουμε τον ελληνισμό.Τα προαιρετικά θρησκευτικά είναι το πρώτο βήμα - εδώ δεν έχουμε καν χαράξει το 666 στα κούτελα μας - πότε θα γίνουμε Ευρώπη επιτέλους;

AGGELOS197

Θα σε πω αμόρφωτο και βλάκα! Αμόρφωτο, και απροσάρμοστο στην κοινωνία επομένως. Γι' αυτό και σε φτύνω, για την αμορφωσιά σου, όχι για τις ιδέες σου, ούτε για την πίστη σου....Μα, αμόρφωτος θα μείνεις, κοινωνικά απροσάρμοστος;

Ο πτυελορίπτης που συνέταξε το κείμενο (πες μου ότι είναι η Λουκά) προφανώς ζει σε άλλο γαλαξία αν νομίζει ότι οι αμόρφωτοι είναι απροσάρμοστοι στην κοινωνία επομένως (sic).

Είναι νομίζω κάτι παραπάνω από σαφές ότι οι μορφωμένοι και ηθικοί στην ελλάδα είναι περιθωριακοί και όχι το αντίθετο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι νομίζω κάτι παραπάνω από σαφές ότι οι μορφωμένοι και ηθικοί στην ελλάδα είναι περιθωριακοί και όχι το αντίθετο.

:)

ΥΓ: Τώρα θα δεις τι θα πάθεις που κάθεσαι και απαντάς σοβαρά στον ποιητή Αγγελο με τις γνώσεις του κατηχητικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ινβίτρω μου να σε αρχίσω με τα ιστορικά. Το εγω ο Κλαύδιος αποτελεί fiction ή μυθιστόρημα στα Ελληνικά και σαν τέτοιο δεν μπορεί να είναι πηγή.

Αν και φιλολογίζων διακρίνω ότι αμφισβητείς τις λέξεις θεουργία και μέθεξη. Για μένα αποτελούν πολύ σημαντικό κομμάτι στην πορεία του ανθρώπου σε αυτή τη γή. Κάθε θρησκεία πέρα από ένα σύστημα διαβίωσης προσπαθεί να διδάξει τον τρόπο στη θεουργία και αυτό είναι και το ζητούμενο μέσα από αυτή. Ίσως και για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και την Αθεϊα. Δεν μπορώ να καταλάβω έναν άνθρωπο που δεν αποζητά να ανεβάσει το επίπεδό του.

1) Εμένα προσωπικά με βολεύει να μην υπάρχει ιστορικό πρόσωπο Ιησούς -ταιριάζει περισσότερο στις αντιλήψεις μου αυτή η εκδοχή. Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο ένας ιστορικός να κάτσει να γράψει ιστορικό μυθιστόρημα (όχι δοκίμιο, αλλά πάντως ιστορικό κείμενο και όχι απλό μυθιστόρημα) και να βάλει μέσα φήμες. Δεν μιλάμε για βιβλία του Νταν Μπράουν εδώ.

2) Αφού πρώτα σε ευχαριστήσω για το "φιλολογίζων", που το παίρνω ως κομπλιμάν, θα σου πω ότι δεν διαφωνώ με τη "θεουργία", όπως τη θέτεις, θα προτιμήσω όμως να την ονομάσω "πνευματική αναζήτηση/υπέρβαση" και να σου υποδείξω το δρόμο της τέχνης προς αυτήν. Ενα δρόμο που τον γνωρίζουν και οι φιλολογίζοντες άθεοι, ενίοτε.

:mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβιτρο να σε ρωτησω κατι;

εισαι ντοκ.

κι ως ντοκ υποτιθεται γνωριζεις καλυτερα απο καποιον αλλο,το μεγαλειο του ανθρωπινου οργανισμου,τα μυριαδες διαφορετικα κυτταρα,τις μυριαδες διαφορετικες ουσιες,απειροελαχιστες ποσοτικες η ποιοτικες μεταβολες των οποιων ειναι δυνατο να γινουν αυτοματα αντιληπτες απο το σωμα σου και να προκαλεσουν διαφορετικα αποτελεσματα

και γενικοτερα ρε παιδι μου για να μην πλατειαζω εσυ ως γιατρος υποτιθεται γνωριζεις καλα ολ αυτη τη θαυμαστη εξειδικευση και οργανωση που συνιστουν αυτο που λεμε ανθρωπο...

για να μη μιλησω για το νευρικο συστημα ετσι;;νομιζω ειναι οτι πιο εκστατικο εχω γνωρισει ως σημερα...οσο τελοσπαντων μπορω να το γνωριζω.

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

ασε που θυμαμαι κι εκεινο το δευτερο θερμοδυναμικο νομο απο το λυκειο που πρακτικα ελεγε

οτι ολα τα κλειστα φυσικά συστήματα οδεύουν φυσιολογικά προς την αταξία (το χάος).ειναι συζητησιμο βεβαια το αν μπορει να θεωρηθει ο κοσμος κλειστο συστημα,αλλα αν μπορει που γιατι να μη μπορει(γαμω τα επιχειρηματα ε??? :P) τοτε ολη αυτη η εξειδικευση κι η οργανωση που παρατηρειται στο ανωτερο υποτιθεται emcolgate εμβιο ον (ανωτερo απο τα γνωστα στη γη τουλαχιστον :rolleyes: δεν εχω επαφες με εξωγηινους:P ) ερχεται σε αντιθεση με τους φυσικους νομους.

για πες μ τι εχεις να πεις γι αυτα τα απλα πραματακια που σε ρωταω

υγ δεν εχω κατσει να διαβασω ολη τη συζητηση σας παραπεφτουν βαρια για το καλοκαιρινο μου μυαλο τα οσα γραφετε :rolleyes:

ετσι απλως ειπα να σφηνωσω... :D στη συζητηση επειδη σας κοβω ετσι μερικους πολυ αθεους υπερανω και μαγκιτσες κι ιστοριες και θα ηθελα να μου απαντησετε στα πανω μπας και γινω κι εγω αθεη που ναι της μοδος γενικοτερα.

ασε που νομιζω απο μια αποψη βολευει κιολας να μην πιστευεις σε τιποτα.απο μια μονο ομως.απ την αλλη ειναι τραγικο.

θα μου πειτε δεν ειπατε δεν πιστευετε σε τιποτα ειπατε δεν πιστευετε στο θεο τυπου χριστος μπαμπας του κλπ..οκ τοτε προσδιοριστε μου αυτο στο οποιο πιστευετε.αδημονω να το βαλετε σε λεξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

ασε που θυμαμαι κι εκεινο το δευτερο θερμοδυναμικο νομο απο το λυκειο που πρακτικα ελεγε

οτι ολα τα κλειστα φυσικά συστήματα οδεύουν φυσιολογικά προς την αταξία (το χάος).ειναι συζητησιμο βεβαια το αν μπορει να θεωρηθει ο κοσμος κλειστο συστημα,αλλα αν μπορει που γιατι να μη μπορει(γαμω τα επιχειρηματα ε???

1) όχι, χρειάστηκαν εκατομμύρια χρόνια εξάλιξης

2) για την εντροπία δεν ξέρω, δεν νομίζω να μπορεί να θεωρηθεί ο άνθρωπος κλειστό σύστημα, μην ξεχνάς ότι γερνάει και πεθαίνει. Ρώτα κάποιον που να κατέχει καλύτερα τη φυσική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

προφανώς δεν είναι θέμα τύχης. να σου πω πως έγιναν τα πράγματα:

Ο Θεός, ένας παππουλης με άσπρα γένια που είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών (και ο οποίος σε βλέπει και όταν κατουράς ακόμα και αν έχεις κλειστή την πόρτα και μόλυβδο στους τοίχους) επειδή μας αγαπάει, έστειλε το Άγιο πνεύμα να βοηθήσει μία παρθένα να φέρει στον κόσμο το σωτήρα μας (και η οποία παρέμεινε παρθένα και μετά τη γέννηση του υιού της).

Τη συνέχεια την ξέρεις. Ο Χριστιανισμός καλλιεργεί την αγάπη. Ετσι, πουθενά στον κόσμο δεν επικρατεί κακία, μίσος, αναξιοκρατία και αδικία,, αφού ο Θεός ρίχνει κεραυνούς σε όσους κάνουν ατιμίες.

Δε νομίζω το σενάριο αυτό να μην ικανοποιεί την επιστημονική σου υπόσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Αριστοτέλης με τον αυστηρά επαγωγικό τρόπο σκέψης κατέληξε σ’ ένα πολύ ισχυρό κοσμολογικό-τελολογικό επιχείρημα. Επισήμανε ότι ο οιοσδήποτε λογικός άνθρωπος αν παρατηρήσει τη φύση και τα έργα και τα αποτελέσματα των λειτουργιών της, δεν μπορεί να καταλήξει στην αυθυπαρξία ή στην αιωνιότητα του κόσμου, αλλά στο ότι δημιουργήθηκε ο κόσμος από έναν καλλιτέχνη δημιουργό. Είπε επί λέξει: «Λογιείται δήπον (ο άνθρωπος) ότι πάντα ουκ άνευ τέχνης παντελούς δεδημιούργειται, αλλά και ην και εστίν ο τούδε του παντός δημιουργός» (Απόσπ.Αριστ. 12, Ρόζε). Αξιοπαρατήρητο είναι ότι ο Αριστοτέλης εδώ, τονίζει όχι μόνον ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε, όχι μόνο ήν δημιουργός, αλλά και εστίν, δηλ. συνεχίζει να υπάρχει, απαντώντας έτσι σ’ αυτούς που θα είχαν διάφορη γνώμη και τονίζοντας την συντήρηση του κόσμου από ένα δημιουργό που ενδιαφέρεται για τα έργα του. Την πρόνοια και κυβέρνηση του Θεού στον κόσμο, πολύ εύστοχα ο Αριστοτέλης την παρομοιάζει σαν την διακυβέρνηση ενός πλοίου από τον κυβερνήτη του, ή τον ηνίοχο ενός άρματος: «΄Οπερ εν νηί μεν κυβερνήτης, εν άρματι δε ηνίοχος, πόλει δε νόμος, εν στρατοπέδω δε ηγεμών, τούτο Θεός εν κόσμω».

Ο Αριστοτέλης διαβλέπει σκοπιμότητα (τέλος=σκοπός) στη φύση και στα όσα γίνονται μέσα στη φύση και όχι τυχαιότητα και ακαταστασία ή χάος. Γι’ αυτό και καταλήγει στον περίφημο αφορισμό «Ο Θεός και η φύσις ουδέν μάτην ποιούσιν» (Περί Ουρανού Α, 4). Ο Αριστοτέλης χρησιμοποίησε και τον όρο ‘εντελέχεια’ = εν αυτώ έχειν το τέλος, για να δείξει μ’ αυτήν, την σκοπιμότητα που εκδηλώνεται στη φύση, αλλά και την ικανότητα ανάπτυξης των ιδιοτήτων του ανθρώπου που βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση. Τελικά, δεν μπορεί κανείς παρά να εκπλαγεί, διαβάζοντας τα επόμενα λόγια του Σταγηρίτη σοφού, που χωρίς κάποια θεία αποκάλυψη, με μόνο τη λογική του σκέψη και την παρατήρηση, κατέληξε στο να πει ακριβώς αυτό που είπε ο απ.Παύλος στην προς Ρωμαίους επιστολή× ό,τι θα μπορούσε να συναγάγει περί Θεού ένας εχέφρων άνθρωπος, δηλ. ότι ο Θεός αποκαλύπτεται ο ίδιος και οι ιδιότητές του από τα έργα του. Λέει ο Αριστοτέλης: «΄Εχουμε χρέος να θεωρούμε τον Θεό σαν πανίσχυρο πνεύμα, αθάνατο και τέλειο. Γιατί, μολονότι, είναι αόρατος στα μάτια των ανθρώπων, φανερώνεται στα έργα του»!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι ερχόμαστε αμέσως στο να δούμε τι άλλα είπε ο ξακουστός σοφός-μαθηματικός της αρχαιότητας Πυθαγόρας (580-490 πΧ), περίφημος για το πυθαγόρειο θεώρημά του και για άλλες μαθηματικές ανακαλύψεις. Ο Πυθαγόρας, μελετώντας τη φύση και τον κόσμο γενικώτερα, κάνοντας χρήση των μαθηματικών και της πρακτικής σκέψης, έφθασε στο συμπέρασμα όχι μόνον ότι υπάρχει Θεός, αλλά ότι Αυτός είναι και Κύριος, δηλ. Εξουσιαστής όλων. Και ότι όλη η ζωή μας είναι έτσι δομημένη, ώστε να στρεφόμαστε σ’ Αυτόν και να τον ακολουθούμε. Παραθέτω επί λέξει το απόφθεγμα του Πυθαγόρα: «Πας ο βίος συντέτακται προς το ακολουθείν τω Θεώ. Επειδή γαρ εστί τε Θεός και ούτος πάντων Κύριος».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι ερχόμαστε αμέσως στο να δούμε τι άλλα είπε ο ξακουστός σοφός-μαθηματικός της αρχαιότητας Πυθαγόρας (580-490 πΧ), περίφημος για το πυθαγόρειο θεώρημά του και για άλλες μαθηματικές ανακαλύψεις. Ο Πυθαγόρας, μελετώντας τη φύση και τον κόσμο γενικώτερα, κάνοντας χρήση των μαθηματικών και της πρακτικής σκέψης, έφθασε στο συμπέρασμα όχι μόνον ότι υπάρχει Θεός, αλλά ότι Αυτός είναι και Κύριος, δηλ. Εξουσιαστής όλων. Και ότι όλη η ζωή μας είναι έτσι δομημένη, ώστε να στρεφόμαστε σ’ Αυτόν και να τον ακολουθούμε. Παραθέτω επί λέξει το απόφθεγμα του Πυθαγόρα: «Πας ο βίος συντέτακται προς το ακολουθείν τω Θεώ. Επειδή γαρ εστί τε Θεός και ούτος πάντων Κύριος».

εκτος απο το συμπερασμα στο οποιο καταληγει ο πυθαγορας, θα μπορουσες να παραθεσεις κατι σε σχεση με αποδειξη της υπαρξης Θεου με χρηση μαθηματικων.Παρακαλω στειλτω μου με MAIL γιατι νομιζω οτι αν το δημοσιευσω μπορει να μου δωσουν και το νομπελ(με ενδιαφερει κυριως το $ που δινεται μαζι).

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

προφανώς δεν είναι θέμα τύχης. να σου πω πως έγιναν τα πράγματα:

Ο Θεός, ένας παππουλης με άσπρα γένια που είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών (και ο οποίος σε βλέπει και όταν κατουράς ακόμα και αν έχεις κλειστή την πόρτα και μόλυβδο στους τοίχους) επειδή μας αγαπάει, έστειλε το Άγιο πνεύμα να βοηθήσει μία παρθένα να φέρει στον κόσμο το σωτήρα μας (και η οποία παρέμεινε παρθένα και μετά τη γέννηση του υιού της).

Τη συνέχεια την ξέρεις.

Πες ότι τα βρήκες σκούρα με την συνέχεια κ γι αυτό το σταμάτησες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄Ενας από τους αρχαίους σοφούς - μάλιστα από τους επτά λεγόμενους σοφούς της Ελλάδας - , ήταν ο Θαλής ο Μιλήσιος, που έζησε τον 6ο αιώνα π.Χ. Ο Θαλής που ήταν μαθηματικός, παρατηρώντας τους αστέρες και τον κόσμο γενικώτερα, και τη φύση, κατέληξε όχι μόνο να παραδεχθεί ότι υπάρχει Θεός, αλλά να τον ορίσει ορθώς, ότι είναι πρεσβύτατος των όντων, και Αυτός που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος: «Πρεσβύτατον των όντων Θεός, αγέννητον γαρ× μήτε αρχήν έχον μήτε τελευτήν». Συνέλαβε δηλ. ο Θαλής πολύ ορθά με μόνη τη λογική σκέψη, ότι ο Θεός για να είναι Θεός, είναι άναρχος και αίδιος αλλά και αθάνατος. Ιδιότητες δηλ. του Θεού που αποκαλύπτονται από τον ίδιο, μέσα στην Ιερή Βίβλο των χριστιανών. Κάνοντας δε ένα βήμα παραπάνω κατέληξε στο να πει: «Κάλλιστον κόσμος× ποίημα γαρ Θεού» δηλ. ο κόσμος είναι άριστος, ο καλύτερος δυνατός, διότι είναι δημιούργημα του Θεού. Κάτι ανάλογο μ’ αυτό μας λέει η Γένεσις, ότι όσα δημιούργησε ο Θεός ήσαν «καλά λίαν»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

προφανώς δεν είναι θέμα τύχης. να σου πω πως έγιναν τα πράγματα:

Ο Θεός, ένας παππουλης με άσπρα γένια που είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών (και ο οποίος σε βλέπει και όταν κατουράς ακόμα και αν έχεις κλειστή την πόρτα και μόλυβδο στους τοίχους) επειδή μας αγαπάει, έστειλε το Άγιο πνεύμα να βοηθήσει μία παρθένα να φέρει στον κόσμο το σωτήρα μας (και η οποία παρέμεινε παρθένα και μετά τη γέννηση του υιού της).

Τη συνέχεια την ξέρεις. Ο Χριστιανισμός καλλιεργεί την αγάπη. Ετσι, πουθενά στον κόσμο δεν επικρατεί κακία, μίσος, αναξιοκρατία και αδικία,, αφού ο Θεός ρίχνει κεραυνούς σε όσους κάνουν ατιμίες.

Δε νομίζω το σενάριο αυτό να μην ικανοποιεί την επιστημονική σου υπόσταση.

αθεοι,αθρησκοι ή και εγω δεν ξερω τι αλλο λιγο σεβασμος στο προσωπο της Παναγιας δεν βλαπτει..

ειδικα οταν γνωριζετε ποσο μεγαλη αξια εχει για τον ελληνικο λαο και με ποσο σεβασμο την πιστευει..

την οποια ακομα και οι μουσουλμανοι σεβονται και πιστευουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα αυτα που λες,με τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοση τεραστια λεπτομερεια φτιαγμενα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ;ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΙΝΑΝ;

ασε που θυμαμαι κι εκεινο το δευτερο θερμοδυναμικο νομο απο το λυκειο που πρακτικα ελεγε

οτι ολα τα κλειστα φυσικά συστήματα οδεύουν φυσιολογικά προς την αταξία (το χάος).ειναι συζητησιμο βεβαια το αν μπορει να θεωρηθει ο κοσμος κλειστο συστημα,αλλα αν μπορει που γιατι να μη μπορει(γαμω τα επιχειρηματα ε???

1) όχι, χρειάστηκαν εκατομμύρια χρόνια εξάλιξης

2) για την εντροπία δεν ξέρω, δεν νομίζω να μπορεί να θεωρηθεί ο άνθρωπος κλειστό σύστημα, μην ξεχνάς ότι γερνάει και πεθαίνει. Ρώτα κάποιον που να κατέχει καλύτερη τη φυσική.

1. εκανα εντιτ τραβα ξαναδιαβασε το τελειωμα :P

2. το οτι χρειαστηκαν εκατομμυρια εξελιξης δεν απαντα στο ερωτημα μου αν εγιναν τυχαια.αλλο το ποσο χρονο θα παρει κατι για να γινει κι αλλο το πως και γιατι γινεται.

3. το οτι γερναει και πεθαινει ο ανθρωπος νομιζω δεν ερχεται σε αντιθεση με το 2ο θερμοδυναμικο νομο.

εκει που ο ανθρωπος ηταν μια χαρα οργανωμενο ον που λειτουργουσε φινα :rolleyes: ,σταδιακα αποδιοργανωνεται "χαλαει" κι οταν δεν αντεχει αλλο χαλασμα :P τα κακαρωνει!! :lol::D.so simple.κατι οργανωμενο εγινε περισσοτερο ανοργανωτο και τελικα γαμηθηκε εντελως.μια χαρα συμβαδιζει αυτο με το 2ο νομο νομιζω.

το ερωτημα ειναι πως επιτευχθηκε αυτη η once upon a time οργανωση και πολυπλοκοτητα που ειχε ο now γερασμενος η νεκρος.

4 το οτι ρωταω οσα ρωταω δε σημαινουν οτι εγω πιστευω οτι υπηρξε χριστος που εκανε θαυματα αναστηθηκε κλπ η δεν υπηρξε κλπ

δεν το χω ψαξει να σου πω την αληθεια emconfused

παντως σιγουρα βλεποντας το τι εστι ανθρωπος τοσο σωματικα οσο και πνευματικα και βλεποντας και τον κοσμο γυρω μου τη γη τα φυτα τα ζωα τον ουρανο τη θαλλασα πιστευω οτι κατι υπαρχει στανταρ πανω απο μενα δυστυχως ομως ειμαι ανικανη να εξηγησω τι και πως και γιατι-δε το χω ψαξει ακομη κιολας ιδιαιτερα οπως ξαναειπα-

κι επισης πιστευω ακραδαντα οτι δε μπορει να ειναι it s all about αυτα τα 60-70-80 (αλλωτε λιγοτερα αλλωτε περισσοτερα)χρονια που ζει καποιος και μετα επειδη το σωμα του τα φτυνει ΚΑΠΟΥΤ τα παντα.

μου φαινεται ματαιο αυτο γιατι να συνεβαινε αν ηταν ετσι;

για ποιο λογο να γεννηθεις να ζησεις να αποκτησεις εμπειριες γνωση σοφια να καταληγεις αργα αργα στο τι εστι αληθινη ομορφια και ουσια;;ετσι επειδη ετυχε;;;;

και για να μηδενιστουν λιγο μετα ολα αυτα αυτοματα επειδη το σωμα σου τα φτυσε;;δεν το πιστευω.οπως ομως επισης δεν πιστευω σ αυτα τα σεναριακια περι κολασης και παραδεισου.δηλαδη τι;παιχνιδακι ειμαι καποιου;με εφτιαξε ενας και μου δωσε αυθαιρετα καποια χρονια ζωης για να με παρατηρει στο εν τω μεταξυ και να περναει την ωρα του και βασει της διαγωγης μου στο χρονο που μου δινει να με κανει τελικα ντα η να με επιβραβευσει;;;;;

anyway.

i don t know emconfused .ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω το σενάριο αυτό να μην ικανοποιεί την επιστημονική σου υπόσταση.

ειρωνεια φουλ γι ακομη μια φορα να υποθεσω.

γεια σου ρε σλιπ μεγαλε και τρανε υπερεπιστημονα!

εχεις δικιο αγαπη μου emcolgate αν εξαιρεσουμε γιου αντε και καναν κανταβερ emcolgate ολ δε ρεστ ειμαστε για τα μπαζα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν κανεις ζει δρα που σημαινει οτι αφηνει ενα ''ενεργειακο αποτυπωμα'' στον κοσμο.

δηλ. ο μπαμπας μου με αγαπα==>νιωθω την αγαπη του==> μεταβαλονται τα νευρωνικα συστηματα στο μυαλο μου(ναι εχω)==>οταν ο μπαμπας πεθανει θα εχει μετατρεψει σημαντικο μερος της υλης του(δικο του νευρωνικο κυκλωμα) σε ενεργεια(αγαπη) που θα επιδραει στη δικη μου υλη και μετα το θανατο του.

προφανως ο μπαμπας μου θα επιδρασει και σε αλλους.και αν ειναι π.χ. ο πυθαγορας ή ο χριστός θα επιδράσει σε εκατοντάδεσ ατομα σαν τον αγγελο197.

αρα η υπαρξη σου μπορει να εχει και καποιο νοημα,με την εννοια οτι αλλη επιδραση ειχε ο μπαμπας του hitler και αλλη του Koch.

embluesbrother

B0000676YW.02.LZZZZZZZ.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.