Jump to content

Χρωστουμενα μαθηματα


Rapsodos

Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΓΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ, ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ 9ΑΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ...ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΑΠΛΟΙΚΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ...ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΞΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΠΕΡΝΙΩΝΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΛΟΥΚΟΜΑΘΗΜΑΤΑ...ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΗΔΗ ΣΤΑ ΠΡΟΚΛΙΝΙΚΑ ΕΤΗ,ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΑ ΚΛΙΝΙΚΑ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ...

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply
αλλα κυριως ιδιοσυγκρασιας

-πως εχεις συνηθισει να ζεις(αν εχεις πραγματικη ζωη με λιγα λογια :P )και ποσα απο αυτα που σε ικανοποιουν εισαι διατεθειμενος να θυσιασεις(στη δικη μου περιπτωση τιποτε :P )

ας μην εμενες σπιτι με γονεις πραγμα που θα σημαινε ενα χιλιαρικακι στον αερα αμεσως αμεσως το λιγοτερο το μηνα κι ας ησουν τεκνο καμιας οικογενειας που μετα βιας τα βγαζει περα και θα σου λεγα γω τι εστι θυσια και τι ικανοποιηση

κι εσυ κι εγω και πολλοι αλλοι μπορουμε και το καθυστερουμε.αν δε μπορουσαμε δε θα καθυστερουσαμε.το να καθυστερεις ειναι προνομιο πολυτελεια που διαθετεις ντουκουλου και τιποτα αλλο.ειναι πολλοι αυτοι που τους γινεται ο κωλος να να τελειωσουν στην ωρα τους οχι γιατι ειναι φυτουκλες οι γιατραροι οι τρομερα φιλοδοξοι αλλα απλως και μονο επειδη δεν υπαρχει σαλιο στη φαμιλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 τελειώνοντας το 6ο έτος κλινικές (Μάιο). Τα 12 τα έδωσα από Ιούνιο μέχρι Νοέμβριο και το 1...με κράτησε ενάμισι χρόνο (με 2 εξεταστικές Ιουνίου και Σεπτεμβρίου) μέχρι να το περάσω :D (ιατρική Ιωαννίνων)

Ακόμα θυμάμαι να δίνω 2 φαρμακολογίες στην εξεταστική του Ιουνίου...πόνος όχι αστεία :P

Ποιό ήταν το "1", αγαπητή Suave? Πες το μόνο με το μαλακό... Κανένα Βιο, Δέρμα...?

Καλά εννοείται ότι Βιοχημεία 2 έπαιξε μαζί με τις φαρμακολογίες σε μια εξεταστική :D Δερματολογία τότε που ήμουν εγώ την περνούσαμε πολύ εύκολα (ούτε θυμάμαι να είχα διαβάσει δέρμα μέσα στην σχολή...για να καταλάβεις παραλία). Με καθυστέρησε η χειρουργική του 6ου (πτυχιακό)

Αυτό το πράγμα πάλι που για να πάρεις πτυχίο πρέπει στα Γιάννενα να είσαι προφέσορας στη Βιολογία και στη Βιοχημεία, ενώ σε άλλα (του κλάδου... Helloooooooo! "Ιατρική" δε λέγεται η σχολή?) μπορείς να είσαι άσχετος, ακόμη αδυνατώ να το καταλάβω...

Υ.Γ. Δερματολογία τώρα είναι... άστα-βράστα... Ας όψεται o Van Gogh κι η παρέα του...:P

ποσο πονεμενη ιστορια αυτες οι βιοχημειες στα γιαννενα..αχ και γω με αυτες πηρα πτυχιο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μια ερώτηση:

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που:

1. δεν χρωστούσε ποτέ μάθημα στα 6 χρόνια της σχολής

2. αναγκάστηκε να δώσει ένα μάθημα δύο φορές, χωρίς να έχει κοπεί ή να ζητά αναβαθμολόγηση

3. έχει δώσει συνολικά στη σχολή (μισό να κοιτάξω την τρέχουσα) 65 μαθήματα;

Αν ναι, θα ήθελα πολύ να τον/την γνωρίσω, και ίσως να ξεκινήσουμε και σύλλογο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ξέρω αρκετούς από αυτούς... θες τηλέφωνα; :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μια ερώτηση:

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που:

1. δεν χρωστούσε ποτέ μάθημα στα 6 χρόνια της σχολής

2. αναγκάστηκε να δώσει ένα μάθημα δύο φορές, χωρίς να έχει κοπεί ή να ζητά αναβαθμολόγηση

3. έχει δώσει συνολικά στη σχολή (μισό να κοιτάξω την τρέχουσα) 65 μαθήματα;

Αν ναι, θα ήθελα πολύ να τον/την γνωρίσω, και ίσως να ξεκινήσουμε και σύλλογο...

Aν κάνεις μια βόλτα στη σχολή, φαίνονται. Φωνάζει απο μακριάαααααα... :splaaaats:

Πάντως κι εγώ γνωρίζω κάμποσους. Τους θεωρείς σπάνιους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη Νυχτεριδα εισαι ενας απ'αυτους και θελεις να κανετε συλλογο ?

παντως σιγουρα φαινονται τα φυτουκλακια απο χιλιομετρα μακρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να σας πω ρε παιδιά, δε με θεωρώ φυτουκλάκι. Απλώς, αντίστοιχα 1. στάθηκα τυχερός, 2. χάθηκε το γραπτό μου στην Ανατομία 3. έδωσα παραπάνω επιλογής.

Τελειώνοντας πια, αναλογίζομαι τι μου έχει συμβεί τα 6 αυτά χρόνια στη σχολή, και θυμήθηκα το σκηνικό με την Ανατομία που έδωσα δύο φορές. Δεν ξαναέτυχε να δώσω δεύτερη φορά ένα μάθημα, οπότε ήταν μια εμπειρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

......χάθηκε το γραπτό μου στην Ανατομία

..... :blink: .....ξερω μερικα παραδειγματα γνωστων και φιλων που χαθηκε ή μπερδευτηκε ο προφορικος τους βαθμος....

.......αλλα οτι χαθηκε γραπτο...... emdots ...και μαλιστα στην Ανατομια που θεωρειται απο τις πιο οργανωμενες εδρες...... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νυχτεριδα δωσε μας κανενα tip γι αυτη σου την επιτυχια στα μαθηματα

κατα βαση η ιατρικη ειναι παπαγαλια ε?

δε χρειαζονται οι εμβαθυνσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νυχτεριδα δωσε μας κανενα tip γι αυτη σου την επιτυχια στα μαθηματα

κατα βαση η ιατρικη ειναι παπαγαλια ε?

δε χρειαζονται οι εμβαθυνσεις

Όταν μιλάω εγώ... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νυχτεριδα δωσε μας κανενα tip γι αυτη σου την επιτυχια στα μαθηματα

κατα βαση η ιατρικη ειναι παπαγαλια ε?

δε χρειαζονται οι εμβαθυνσεις

Νομίζω ότι παραγενικεύεις. Ο καθένας βλέπει και αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά. Για κάποιους π.χ. η ιατρική είναι παπαγαλία, για άλλους είναι επιστήμη (=>προϋποθέτει κατανόηση και εμβάθυνση εκτός από αποστήθιση)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιπποκρατη εκει πραγματικα υπαρχει προβλημα!!!!!

παντως melian διαφωνω καθετα

οσες φορες εχω εμβαθυνει πολυ σε ενα κομματι ,γραφωντας ακομα και δικες μου θεωριες και αναζητωντας και αλλη βιβλιογραφια με ατελειωτες ωρες διαβασμα ανταμοιφθηκα με ενα ωραιοτατο 3 και οι αλλοι που τα χαν μαθει παπαγαλια κυριως περασανε σχετικα ευκολα

Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας ,γιατι μας ακουνε και πρωτακια,η ιατρικη κατα βαση ειναι ΔΙΑΒΑΣΜΑ +ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ οτιδηποτε αλλο ειναι ρομαντικο και οδηγει στο να χανουμε τις διακοπες μας και την προσωπικη μας ζωη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κοίτα, εγώ έχω άλλες εμπειρίες... Δλδ αποδίδω μόνο όταν έχω πραγματικά κατανοήσει κάτι κι όχι όταν το έχω απλώς παπαγαλίσει...βσκ δεν έχω καν την ικανότητα να παπαγαλίζω πράγματα κι αυτό το έχω διαπιστώσει γτ το έχω προσπαθήσει 1-2 φορές προκειμένου να ξεφορτωθώ κάτι "χαζομαθήματα"...αλλά αποδεικνύεται ότι την ικανότητα του παπαγαλίζειν δεν την κατέχω... :wacko: Βέβαια δικές μου θεωρίες δεν αναπτύσσω και δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς.... :blink: Νταξει είπαμε να εμβαθύνουμε, αλλά μήπω υπερβάλλεις λίγο;;; :huh::lol: Επίσης, για 'μενα χάσιμο χρόνου είναι η παπαγαλία...καλύτερα να σου πάρει λίγη περισσότερη ώρα αλλά να το κατανοήσεις αυτό που διαβάζεις και να σου μείνει και κάτι μετά, παρά να το παπαγαλίσεις και μετά από κανένα 2ήμερο να μη θυμάσαι τπτ και γενικά να μην έχεις κερδίσει τπτ σε γνώσεις...

Βλέπεις, λοιπόν, πως εγώ τα βλέπω τα πράγματα διαφορετικά από 'σενα... (προς το παρόν τουλάχιστον, που τελειώνω μόλις το 2ο έτος...) Γι' αυτό και είπα από την αρχή ότι καλό είναι να μην κάνεις γενικεύσεις γτ δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι... ;):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κακό είναι ότι όσοι έχουν το ταλέντο της ταχείας αποστήθισης και μόνο αυτό, κρίνονται απόλυτα επαρκείς από το υπάρχον εξεταστικό σύστημα στη σχολή.

Εντούτοις υπάρχουν και φοιτητές, που και γνώσεις έχουν και το πτυχίο στην ώρα τους πήραν, χωρίς απαραιτήτως να αφήσουν πίσω τους άλλους τομείς της ζωής. Ας μη γινόμαστε πικρόχολοι βάζοντας ταμπέλες του τύπου 'φυτό-θερμοκήπιο-παπαγάλος'.

Στην τελική, ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς, τις δικές του αντοχές και εφεδρείες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κοίτα, εγώ έχω άλλες εμπειρίες... Δλδ αποδίδω μόνο όταν έχω πραγματικά κατανοήσει κάτι κι όχι όταν το έχω απλώς παπαγαλίσει...βσκ δεν έχω καν την ικανότητα να παπαγαλίζω πράγματα κι αυτό το έχω διαπιστώσει γτ το έχω προσπαθήσει 1-2 φορές προκειμένου να ξεφορτωθώ κάτι "χαζομαθήματα"...αλλά αποδεικνύεται ότι την ικανότητα του παπαγαλίζειν δεν την κατέχω... :wacko: Βέβαια δικές μου θεωρίες δεν αναπτύσσω και δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς.... :blink: Νταξει είπαμε να εμβαθύνουμε, αλλά μήπω υπερβάλλεις λίγο;;; :huh::lol: Επίσης, για 'μενα χάσιμο χρόνου είναι η παπαγαλία...καλύτερα να σου πάρει λίγη περισσότερη ώρα αλλά να το κατανοήσεις αυτό που διαβάζεις και να σου μείνει και κάτι μετά, παρά να το παπαγαλίσεις και μετά από κανένα 2ήμερο να μη θυμάσαι τπτ και γενικά να μην έχεις κερδίσει τπτ σε γνώσεις...

Βλέπεις, λοιπόν, πως εγώ τα βλέπω τα πράγματα διαφορετικά από 'σενα... (προς το παρόν τουλάχιστον, που τελειώνω μόλις το 2ο έτος...) Γι' αυτό και είπα από την αρχή ότι καλό είναι να μην κάνεις γενικεύσεις γτ δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι... ;):)

Σε δικαιολογώ ΜΟΝΟ γι' αυτό που έχω επισημάνει... :splaaaats: Εννοείται πως επικροττώ την "ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ"..., έλα όμως να μού το πεις όταν θα χρωστάς 30 στο 6ο :splaaaats: Γιατί για να τελειώσεις κάποτε και σε λογικά πλαίσια και να εκπληρώσεις παράλληλα το ουτοπικό όνειρο της εργασίας εντός της 4ης δεκαετίας της ζωής σου, κάποια πράγματα είναι μονόδρομος... Θα με θυμηθείς κάποτε...

Remember, Remember the fifth of November! :P

Το κακό είναι ότι όσοι έχουν το ταλέντο της ταχείας αποστήθισης και μόνο αυτό, κρίνονται απόλυτα επαρκείς από το υπάρχον εξεταστικό σύστημα στη σχολή.

Σωστό.

Εντούτοις υπάρχουν και φοιτητές, που και γνώσεις έχουν και το πτυχίο στην ώρα τους πήραν, χωρίς απαραιτήτως να αφήσουν πίσω τους άλλους τομείς της ζωής. Ας μη γινόμαστε πικρόχολοι βάζοντας ταμπέλες του τύπου 'φυτό-θερμοκήπιο-παπαγάλος'.

Στην τελική, ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς, τις δικές του αντοχές και εφεδρείες.

Δεν είναι πικρόχολο - είναι ρεαλιστικό. Για μένα, το πράγμα είναι απλό: Αυτοί που μπαίνουν ιατρική - ΔυΣτΥχΩς - κατά 75% είναι παπαγάλοι - αυτοί που τα πάνε καλά, όντας στη σχολή, είναι κατά 95% παπαγάλοι...

240px-Pyrrhura_frontalis.jpg

Πάρτε ένα παράδειγμα από τους Pyrrhura Frontalis. emarup Κάποιοι μπορεί να δουν μόλις τα ξαδέλφια τους... (Μην βιαστείτε να το αρνηθείτε! Ξέρει ο τρελός ότι είναι τρελός? Συνήθως όχι...) :P Με τα ζωντανά δεν έχω τίποτα - οι δίποδες απομιμήσεις μού τη δίνουν στα νεύρα... :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties: Κι αυτή η *$%#$-σχολή έχει την ικανότητα να μετατρέπει το ΤΙΠΟΤΑ σε προτέρημα... :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties: Πότε επιτέλους θα καταλάβετε ότι κι ένας ηλίθιος μπορεί να αποστηθίσει? :antegeia: Εδώ, θυμάμαι τύπο, να αραδιάζει σε προφορική σελίδες-επί-σελίδων απ' εξώ κι όταν ρωτάται πως πάει το σκιαγραφικό στο στομάχι σε βαριούχο γεύμα να μένει μ@λ@κ@ς, σκέφτεται, σκέφτεται, σκέφτεται κι ύστερα κοπανάει το βαρύγδουπο ιατρικό : "per os". Είμαι σχεδόν βέβαιως ότι ακόμη δεν έχει ιδέα τι σημαίνει...! Έλεος δηλαδή... Άμα δεν βάλει κανείς το ρημάδι να δουλέψει, καλά κρασιά...001diepig[1].gif

γεια σου valentina!! emrose

ναι ρε παιδια...ας πουμε εγω την ιατρικη που ειναι 6 χρονια την τελειωσα στα 5!!!!!!!!!! :blink::wacko::blink:

:D

:lol:

Άσε μας ρε... Εγώ σκεφτόμουν να την τελειώσω σε ένα μόλις εξάμηνο... Τελικά την ταλαιπωρώ (με ταλαιπωρεί?) ακόμη... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτα με τον Χαμαιλεοντα!

Αγαπητη μου melian εισαι πολυ μικρη ακομα και σου ευχομαι να μην το διαπιστωσεις απο την αναποδη αυτο που σου λεω

Δεν ειναι μαθηματικα η σχολη ,ειναι ιατρικη και θελει διαβασμα οχι σκεψη...καθομουν ωρες επι ωρων για να κατανοησω πχ για τον ασκιτη τις underfill overfill και διπλες underfill θεωριες η ολοκληρη την αρτηριακη και φλεβικη κυκλοφορια της χολερυθρινης κτλ κτλ και πηρα μη σου πω τι...και ο αλλος αποστηθισε ενα απλο μηχανισμο και τη δ.δ. και το περασε αερα το μαθημα

Εξαλλου και οι ιδιοι οι καθηγητες ετσι εξεταζουν,δεν καθονται να διαβαζουν δικες σου αναλυσεις εκτος βιβλιου κτλ θελουν fix θεματακια

Την εχω πατησει πολλες φορες ετσι ,αλλα πλεον θα συμμορφωθω με το συστημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτα με τον Χαμαιλεοντα!

Αγαπητη μου melian εισαι πολυ μικρη ακομα και σου ευχομαι να μην το διαπιστωσεις απο την αναποδη αυτο που σου λεω

Δεν ειναι μαθηματικα η σχολη ,ειναι ιατρικη και θελει διαβασμα οχι σκεψη...καθομουν ωρες επι ωρων για να κατανοησω πχ για τον ασκιτη τις underfill overfill και διπλες underfill θεωριες η ολοκληρη την αρτηριακη και φλεβικη κυκλοφορια της χολερυθρινης κτλ κτλ και πηρα μη σου πω τι...και ο αλλος αποστηθισε ενα απλο μηχανισμο και τη δ.δ. και το περασε αερα το μαθημα

Εξαλλου και οι ιδιοι οι καθηγητες ετσι εξεταζουν,δεν καθονται να διαβαζουν δικες σου αναλυσεις εκτος βιβλιου κτλ θελουν fix θεματακια

Την εχω πατησει πολλες φορες ετσι ,αλλα πλεον θα συμμορφωθω με το συστημα

Άμα πια... Κάποια πράγματα να λέγονται! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.