Jump to content

Και καθίστε εσείς να παιδεύεστε!!!!!


dookedooke

Recommended Posts

εσείς πιστεύετε ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη νατάσσα;μήπως θα ακήσει ποτέ το επάγγελμά αυτό στα σοβαρά;

Βεβαίως θα το ασκήσει. Θα γίνει καθηγήτρια της χειρουργικής, θα την πληρώνουμε όλοι από την τσέπη μας (κάτι που ήδη κάνουμε τώρα που παίρνει μισθό ως ειδικευόμενη), και επιπλέον θα είναι η καθηγήτρια που...θα εξετάζει τις επόμενες γενιές γιατρών, οι οποίες θα είναι υπεύθυνες για την ιατρική μας φροντίδα όταν θα έχουμε γεράσει.

- ή τουλάχιστον αυτά τα σενάρια φαντάζομαι εγώ, που έχω μεγάλη φαντασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Last Reply
εσείς πιστεύετε ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη νατάσσα;μήπως θα ακήσει ποτέ το επάγγελμά αυτό στα σοβαρά;

Βεβαίως θα το ασκήσει. Θα γίνει καθηγήτρια της χειρουργικής, θα την πληρώνουμε όλοι από την τσέπη μας (κάτι που ήδη κάνουμε τώρα που παίρνει μισθό ως ειδικευόμενη), και επιπλέον θα είναι η καθηγήτρια που...θα εξετάζει τις επόμενες γενιές γιατρών, οι οποίες θα είναι υπεύθυνες για την ιατρική μας φροντίδα όταν θα έχουμε γεράσει.

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ?Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗς ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Κ.Λ.Π.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΝ ΜΙΟΑ ΝΥΚΤΙ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΧΑΡΙΣ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΟΝΕ Η ΝΑΤΑΣΣΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ?Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗς ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Κ.Λ.Π.Ο

Τι στοίχημα βάζεις; ΟΚ, δεν είμαι και μέσα στο μυαλό της να ξέρω τι θα κάνει, εγώ πάντως στη θέση της θα γινόμουν λέκτορας αμέσως μετά τη λήψη της ειδικότητας και μετά θα ακολουθούσα όλη την καθηγητική βαθμίδα. Γιατί όχι; Ποιός λέει ότι είναι τιμητικός ένας ΝΟΜΙΜΟΣ τίτλος; Είναι απολύτως νόμιμο, όταν θα πάρει τον τίτλο, και να χειρουργεί και να εξετάζει και να είναι καθηγήτρια και να γνωμοδοτεί και ό,τι άλλο της επιτρέπει ο τίτλος της. Οπως τώρα νόμιμα, νομιμότατα, παίρνει 1000 ευρώ το μήνα μισθό και εφημερίες. Και πολύ καλά κάνει, εφ' όσον νομιμότατα μπορεί να το κάνει. Κι εσείς το ίδιο δεν θα κάνατε;

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ?Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗς ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Κ.Λ.Π.Ο

Τι στοίχημα βάζεις; ΟΚ, δεν είμαι και μέσα στο μυαλό της να ξέρω τι θα κάνει, εγώ πάντως στη θέση της θα γινόμουν λέκτορας αμέσως μετά τη λήψη της ειδικότητας και μετά θα ακολουθούσα όλη την καθηγητική βαθμίδα. Γιατί όχι; Ποιός λέει ότι είναι τιμητικός ένας ΝΟΜΙΜΟΣ τίτλος; Είναι απολύτως νόμιμο, όταν θα πάρει τον τίτλο, και να χειρουργεί και να εξετάζει και να είναι καθηγήτρια και να γνωμοδοτεί και ό,τι άλλο της επιτρέπει ο τίτλος της. Οπως τώρα νόμιμα, νομιμότατα, παίρνει 1000 ευρώ το μήνα μισθό και εφημερίες. Και πολύ καλά κάνει, εφ' όσον νομιμότατα μπορεί να το κάνει. Κι εσείς το ίδιο δεν θα κάνατε;

:bloodomen:

πιστεψε με οχι.απλα δεν υπαρχει ουτε μια τοις χιλιοις να συμβει.μια τετοια θεση εχει εκτος των αλλων που αναφερεις τρεξιμο και ενασχοληση ολη τη μερα.δεν νομιζω οτι ειναι διατεθειμενη να το κανει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ εγω δε νομιζω οτι θα ασκησει ποτε την ιατρικη η οτι θα διεκδικησει θεση καθηγητικη.απλα της εδωσαν το πτυχιο για να ανεβει στα ματια του κοσμου κ ολοι να λενε---->εξυπνη κ ομορφη η γυναικα του πρωθυπουργου(τπτ δεν ισχυει απο τα δυο.τι χαλια μαλλι ειναι αυτο που εχει? :P )ωστοσο ειναι πολυ εκνευριστικο αλλο ενα τουβλο να γινεται γιατρος κ να πουλαει κ μουρη ενω καποιοι φτυσαμε αιμα για το τιμημενο :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γω εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι κατι που εγραψε καποιος παραπανω

οτι δηλ. ο τιτλος ειναι "τιμητικος"

ας με βοηθησει λιγο καποιος,

ποιος οφειλε τιμες στην εν λογω κυρια,

και ποιες ειναι ακριβως οι τιμες που πιστευετε οτι της αρμοζουν???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και χρονια πολλά.διαβασα προσεκτικά όλα τα παραπάνω και ήθελα απλά να κάνω ένα σχόλιο.εσείς πιστεύετε ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη νατάσσα;μήπως θα ακήσει ποτέ το επάγγελμά αυτό στα σοβαρά;μήπως θα την βάλει κανείς να σώσει κανέναν άνθρωπο;για τους σφάχτες που έρχονται από χώρες του ανατολικού μπλοκ και ασκούν αυτή τη ριμαδοιατρική χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους δεν έχετε να πείτε τίποτα;

και κάθεστε και ασχολείστε με το αν η νατάσσα πήρε το πτυχίο της νόμιμα;

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΑ ΑΡ.....ΙΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΠΗΡΕ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΩΛΟΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΗ ΤΗ ΘΕΣΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ(δεν εχω προβλημα με τν ανθρωπο απεναντιας τον θεωρω ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσωπικότητα).

Επειδή έχω γράψει σε αυτό το thread θα σου απαντήσω

Και εμένα δεν με νοιάζει προσωπικά το τι κάνει η κυρία.

Είχαν κάνει και οι άλλοι τέτοια, παρόμοια (και ίσως και χειρότερα), και θα τα ξανακάνουν αν ποτέ ξανάρθουν στην εξουσία.

Ο λόγος που ενοχλούν τα καμώματα της είναι επειδή δείχνουν με τον πιο κρυστάλλινο το που γράφει η πολιτεία τους δικούς σου τους κόπους…

Εκεί ακριβώς που γράφεις εσύ τον τρόπο που πήρε το πτυχίο της η λεγάμενη <_<

Το τι κάνουν οι άλλοι (που ενδιαφέρουν εσένα) είναι απλά ένα φυσικό επακόλουθο της στάσης της πολιτείας :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα με νοιάζει προσωπικά, γιατί το μισθό της τώρα που είναι ειδικευόμενη και πιο πριν που ήταν αγροτικός τον πληρώνουμε όλοι εμείς από τη φορολογία μας.

Αν ήταν "τιμητική" η θέση (που κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι θα πει αυτό) να ήταν και άμισθη τουλάχιστον.

ΥΓ: Να μην σχολιάσω ότι κρατεί μια θέση ειδικευόμενου και έτσι πάει πίσω όλη τη λίστα χειρουργικής στο Λαϊκό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ?Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗς ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Κ.Λ.Π.Ο

Τι στοίχημα βάζεις; ΟΚ, δεν είμαι και μέσα στο μυαλό της να ξέρω τι θα κάνει, εγώ πάντως στη θέση της θα γινόμουν λέκτορας αμέσως μετά τη λήψη της ειδικότητας και μετά θα ακολουθούσα όλη την καθηγητική βαθμίδα. Γιατί όχι; Ποιός λέει ότι είναι τιμητικός ένας ΝΟΜΙΜΟΣ τίτλος; Είναι απολύτως νόμιμο, όταν θα πάρει τον τίτλο, και να χειρουργεί και να εξετάζει και να είναι καθηγήτρια και να γνωμοδοτεί και ό,τι άλλο της επιτρέπει ο τίτλος της. Οπως τώρα νόμιμα, νομιμότατα, παίρνει 1000 ευρώ το μήνα μισθό και εφημερίες. Και πολύ καλά κάνει, εφ' όσον νομιμότατα μπορεί να το κάνει. Κι εσείς το ίδιο δεν θα κάνατε;

:bloodomen:

πιστεψε με οχι.απλα δεν υπαρχει ουτε μια τοις χιλιοις να συμβει.μια τετοια θεση εχει εκτος των αλλων που αναφερεις τρεξιμο και ενασχοληση ολη τη μερα.δεν νομιζω οτι ειναι διατεθειμενη να το κανει.

HELLOOOOO.....ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ? ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΒΟΗΘΟΣ ΕΣΥ???ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ-ΚΟΛΛΕΓΙΑ ΟΠΩς ΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ (π.χ) ΠΟΥ Η ΝΑΤΑΣΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΘΕΤΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΦΗΜΕΡΙΕς ΕΧΟΥΝ , ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΝ....ΜΙΑ ΧΑΡΑΑΑΑ! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.youtube.com/watch?v=KhMY3_LhEKE...feature=related

Ορίστε πώς έγινε η Νατάσσα γιατρός από νηπιαγωγός τόσο σύντομα..Μέσα σε μία εξεταστική ( το 2004 ) πέρασε όχι ένα ούτε δύο αλλά.. δεκατέσσερα ( 14 ) μαθήματα!! Τέτοια επίδοση δεν είχε ούτε ο μεγάλος Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή, ούτε καν ο κορυφαίος Μαθηματικός της ανθρωπότητας ο Gauss..Επίσης έγινε διδάκτωρ της Ιατρικής 2 χρόνια προτού πάρει το πτυχίο της!! Έλεος.. Αυτά δεν γίνονται ούτε στα χειρότερα πανεπιστήμια του κόσμου..

Κορόϊδο Έλληνα..

Κύριε Σιώρα εσείς του ΔΗΠΑΚ εκεί στον Ευαγγελισμό,τι μας μιλάτε για αγώνες και θυσίες εμείς δεν θέλουμε τέτοια.Εμείς είμαστε <<τυχεροί>>.Εμείς έχουμε μάθει να γλείφουμε να υποκρινόμαστε και να αναρριχώμαστε σαν τον κισσό στον τοίχο.

Εμείς είμαστε <<τυχεροί>> και τα παίρνουμε όλα σερί λέγοντας ψέμματα στους συναδέλφους μας και κάνοντας σχέσεις υποκρισίας με τις συναδέλφισσες μας.Όπως ο Λεωνίδας τον Οκτώμβριο του 2006 μπροστά στην νομαρχία της Θεσσαλονίκης που πουλούσε το παραμυθάκι του ότι ήρθε δήθεν να κάνει τον ένα χρόνο της ειδικότητάς του και μέτα να φύγει στην Αγγλία.Μα σε ποιον τα λέει αυτά;Τι νομίζει ότι είμαστε τα κορό'ι'δα οι νεοδημοκράτες που τρώγανε τα παραμύθια του Δαπίτη Τρύφωνα;

Εμείς κινούμαστε κύριε Σιώρα σαν τον Αλέκο το φιλαράκο του Τρύφωνα που έκανε ένα εξάμηνο η εννιάμηνο σε κάτι Μεσολόγγια και ήρθε μετά πέρσι την μεγάλη Πέμπτη στις 4 τα ξημερώματα και περίμενε να ανοίξει η νομαρχία Θεσσαλονίκης για να πάρει σερί την ειδικότητά του χωρίς κενό μέσοδιάστημα.

Και μετά είχε το θράσος και έβγαινε και έλεγε-Είμαι τυχερός!Είμαι τυχεροοοοοός!

Συνάδελφοι βγείτε όλοι στους δρόμους την Πέμπτη στη γιορτή της εργατικής Πρωτομαγιάς για ένα και μόνο λόγο αξίζει να κατεβείτε στις συγκεντρώσεις και αυτός είναι:ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Τον ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗ κανένας!!! Τίποτα!!!

Γιατί ρε παίδες με πληγώνετε...Τι στην οργή...μόνο εγώ τα ξέρω...

Αντε μπράβο για ξεκινήστε να λέτε τίποτα,μήμπως και με ''φτιάξετε'' και σας τα πώ όλα χαρτί και καλαμάρι!!!

Σας περιμένω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γω εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι κατι που εγραψε καποιος παραπανω

οτι δηλ. ο τιτλος ειναι "τιμητικος"

ας με βοηθησει λιγο καποιος,

ποιος οφειλε τιμες στην εν λογω κυρια,

και ποιες ειναι ακριβως οι τιμες που πιστευετε οτι της αρμοζουν???

χμμε γω νομιζω οτι προκειται για καιτ αναλογο με τούς τίτλους που μπαινουν στο προφιλ μασ!εγω πχ μετραω αντίστροφα για τον τιτλο του "γιατρού" εννεα οκτω επτα χε χε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι οτι όποιος κατέληγε στο νηπιαγωγικό(σχολή με βάση 10) επειδή δεν μπορούσε να περάσει στις καθηγητικές σχολές(που είχαν επίσης χαμηλές βάσεις) θεωρούταν απλώς για τον πούτσο.Ο,τι και να κάνει από εκεί και πέρα η αρχική εκτίμηση δεν αλλάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Τον ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗ κανένας!!! Τίποτα!!!

Γιατί ρε παίδες με πληγώνετε...Τι στην οργή...μόνο εγώ τα ξέρω...(απο spindoctor)

SPINDOCTOR περιμενουμε να τα πεις για τον ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗ. Προσωπικα δεν τον ξερω,αλλα αν ειναι λαμογιο ΠΕΣ ΤΑ ΟΛΑ ειμαι μαζι σου,μη φοβασαι τίποτα.

ΜΙΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!Ρε παιδια μη φοβαστε να μιλησετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε χρυσό μου παιδί δεν τον ξέρουμε τον κατσαργύρη! Εσύ γιατί δεν τα λες και όλο λες στους άλλους "πείτε για τον Κατσαργύρη, μην φοβάστε". Mέντες ε; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα με νοιάζει προσωπικά, γιατί το μισθό της τώρα που είναι ειδικευόμενη και πιο πριν που ήταν αγροτικός τον πληρώνουμε όλοι εμείς από τη φορολογία μας.

Αν ήταν "τιμητική" η θέση (που κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι θα πει αυτό) να ήταν και άμισθη τουλάχιστον.

ΥΓ: Να μην σχολιάσω ότι κρατεί μια θέση ειδικευόμενου και έτσι πάει πίσω όλη τη λίστα χειρουργικής στο Λαϊκό.

Εδώ είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου μετά από 6 μήνες.

Εάν δεν ήταν στο Λαϊκό δεν θα άνοιγαν θέσεις, οπότε η λίστα αναμονής θα ήταν πολύ πιο πίσω!001shiny[1].gif

Ευχαριστούμε Νατάσσα που βοηθάς στην πτώση της αναμονής! :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε απάντηση ορισμένων συναδέλφων που δεν έχουν πεί τίποτα και με προκαλούν να πώ για το «ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ» Κατσαργύρης και μου πετάνε και σπόντες ότι δήθεν φοβάμαι να μιλήσω (suave για εσένα χτυπάει η καμπάνα!!!) έχω να πώ το εξής….Είπα ότι κάποια στιγμή θα τα πώ φτάνει να έχω όρεξη και κέφια για να τα γράψω!!!

Στην πραγματικότητα δεν έχω να πώ τίποτα πιο διαφορετικό από αυτά που είναι ήδη δημοσιευμένα και γραμμένα σε ότι πιο έγκυρο και πιο ισχυρό υπάρχει στην Ιατρική Επιστήμη, καθώς και στον Ημερήσιο Τύπο….γι’αυτό Παρακαλώ πολύ τους Mods και τους Adms να μην αφαιρέσουν ονόματα και τις φάτσες που θα δείτε.(άλλωστε τα ίδια τα άτομα τις έχουν δημοσιευμένες στο Διαδίκτυο ο SPINDOCTOR θα τους φταίει;…Δεν το νομίζω!!!)

Έχουμε και λέμε λοιπόν…ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗΣ (Και όχι μόνο!!!) Γιός Καθηγητού του Μαθηματικού Αθηνών με πολλές γνωριμίες!!! Πήρε αγροτικό την Κυπαρισσία και τον έφεραν με απόσπαση στο «Λαικό»!!! Κατ’ αρχάς ο τύπος είναι έτοιμος Λέκτορας, δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση γι’αυτό! Εχει μέχρι στιγμής 13 ξενόγλωσσες Δημοσιεύσεις!!!

Το σκανδαλώδες, η 1η προέρχεται από Γαλλία (και εσείς κατακαημένοι συνάδελφοι παλεύετε για μία από Ελλάδα και ο άλλος βαράει με το καλημέρα Γαλλία!!!). Στις περισσότερες Δημοσιεύσεις δημοσιεύει με τον ΚΛΩΝΑΡΗ (ψηλός περίπου 2 μέτρα, καραφλός, αγγειοχειρουργός στον ΜΠΑΣΤΟΥΝΗ).

Η 2η πιο πρόσφατη δημοσίευση του Κατσαργύρη, είναι μαζί με τον ΒΛΑΣΣΗ (Αρχισυνδικαλιστής στην Ιατρική Αθήνας με την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ, Λέκτορας της Ορθοπεδικής στο ΚΑΤ σήμερα, γύρω στα 35, ίσως και πιο κάτω, και εσείς ακόμα ειδικεύεστε και ψάχνετε που να βάλετε τα χαρτιά σας για Ορθοπεδική….έρε κατακαημένη Αράχωβα!!!)

Στις Δημοσιεύσεις του Κατσαργύρη με τον Κλωνάρη, για να έχουν κύρος, έχει μπεί «τσόντα» και ο ΤΣΙΟΝΤΡΑΣ (καθηγητής Λοιμοξιολόγος στη Γιαμαρέλου, με πολύ ισχυρές γνωριμίες στους κόλπους της εκκλησίας, αυτός αξίζει πραγματικά, και ήταν να πάρει αυτός την έδρα της, αλλά έλα όμως που η Γιαμαρέλου θα την «δώσει» στον Γιό της…οχί χαζή είναι η γριά!!!)

Στις Δημασιεύσεις που είναι ο Κατσαργύρης βρίσκεται και ο *****(Γιός του ***** που είναι Τακτικός στην Κλινική του Μπαστούνη...με την αξία του και αυτό το παλληκάρι!!!)

Για την τύπισσα θα σας τα πώ κάποια άλλη φορά…..(έχω και γι’ αυτή!!!)

Και για να μην νομίζετε ότι όλα αυτά είναι λόγια, μια ματιά στο www.google.com και ιδίως στο www.pubmed.com θα σας πείσει…Πατήστε στο Shearch …Katsargyris….στη Δεύτερη δημοσίευση κάντε click στο δεξί πάνω μέρος (τετράγωνο μπλέ-πορτοκαλί του γράφει full text article) και θα δείτε τις αφεντομουτσουνάρες τους μές την τρελή χαρά όλοι τους….(και γιατί να μην είναι;)

Ή γιά πατήστε εδώ, http://www.rrh.org.au/articles/subviewnew.asp?ArticleID=739

Και όλα αυτά που γίνονται παίδες; Στο «Λαικό» εκεί που κάνει όλως τυχαίως ειδικότητα και η συνάδελφος που έχει άνδρα Πρωθυπουργό…Και ποιος έχει βάλει φαρδύ – πλατύ το ονομά του σε όλες τις δημοσιεύσεις; Ο πρώην Υφ.Υγείας….

Από το 1993 μέχρι σήμερα ο κ. Αθ. Γιαννόπουλος εκλέγεται συνεχόμενα βουλευτής Φθιώτιδας της ΝΔ. Από το 2004 μέχρι τις περασμένες εκλογές υπηρέτησε ως υφυπουργός Υγείας. Ταυτόχρονα είναι και αναπληρωτής καθηγητής στην Ιατρική Αθηνών (από το 1996). Με αυτήν του την ιδιότητα ο κ. Γιαννόπουλος δημοσίευσε τον περασμένο ΜΟΝΟ χρόνο 11-13 εργασίες, (όσοι ενδιαφέρονται,ας ψάξουν στο Web of Science).

Απορία: πού βρίσκει το χρόνο ένας Υφυπουργός Υγείας να συμβάλει στη εκπόνηση και συγγραφή 11-13 εργασιών μέσα σε ένα χρόνο μόνο; Εδώ πλήρους απασχόλησης πανεπιστημιακοί και μετά δυσκολίας γράφουν 4 - 5 εργασίες το χρόνο. Θυμίζω ότι από το 2001 ισχύει - άσχετα αν είναι ορθό ή όχι - το ασυμβίβαστο μεταξύ της βουλευτικής ιδιότητας και οποιασδήποτε άλλης επαγγελματικής ασχολίας.

Αν ρίξετε μιά ματιά στις υπόλοιπες εργασίες του κ. Γιαννόπουλου θα δείτε ότι οι περισσότερες δημοσιεύτηκαν μετά το 1993, δηλαδή ΑΦΟΥ ο κ. Γιαννόπουλος έγινε βουλευτής. Σας φαίνεται αυτό φυσιολογικό;

Πέρυσι «Το Βήμα» είχε γράψει ότι ο κ. Γιαννόπουλος διεκδικούσε, ενόσω ήταν Υφυπουργός Υγείας, την εξέλιξή του στη βαθμίδα του Καθηγητή και βεβαίως αυτό είναι παράνομο.

Φέτος «Το Πρώτο Θέμα» αναφέρθηκε στην προαγωγή του κ. Γιαννόπουλου:

«όλως τυχαίως και οι τρεις εισηγητές που θα κρίνουν την αίτησή του προέρχονται από το «Λαϊκό», εκεί όπου κατοικοεδρεύει ο κ. Γιαννόπουλος ως Αναπληρωτής Καθηγητής Χειρουργικής. Ο κ. Ηλίας Μπαστούνης είναι διευθυντής της Α΄ Πανεπιστημιακής Κλινικής - πρόκειται, όπως λένε στο «Λαϊκό», και όχι μόνο, για τον γιατρό που άφησε στη θέση του ο κ. Γιαννόπουλος, ενόσω τελεί υπό αναστολή των καθηκόντων του. Ο κ. Αλκιβιάδης Κωστάκης είναι πρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων από τον Μάιο του 2004 και θεωρείται επιλογή του πρώην υφυπουργού Υγείας. Ο κ. Ιωάννης Μπράμης είναι διευθυντής του τομέα Χειρουργικής στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, θέση εξ ορισμού σημαντική η οποία τον καθιστά ex officio διοικητικό όργανο της Ιατρικής Σχολής.»

«Η σύνθεση του εκλεκτορικού σώματος στη διαδικασία εκλογής τακτικού καθηγητή είναι η δεύτερη πράξη του έργου. Εκλέκτορες που την τελευταία στιγμή δηλώνουν κώλυμα ώστε να αναπληρωθούν από άλλους, «καταλληλότερους», απειλές του τύπου μην αντιδράσετε γιατί θα τους βρείτε μπροστά σας ιδίως προς αναπληρωτές καθηγητές που αναμένουν στήριξη για τη δική τους προαγωγή ή την Λεκτοροποίηση των παιδιών τους και όχι μόνο, μυστικές συμφωνίες και ανταλλάγματα είναι «λεπτομέρειες» που προσθέτουν ενδιαφέρον στην πλοκή της υπόθεσης. Βάσει του νόμου, το εκλεκτορικό σώμα που θα κρίνει - και αναμένεται να εκλέξει με πλειοψηφία - τον κ. Γιαννόπουλο αποτελείται από 30 εκλέκτορες, Καθηγητές Χειρουργικής από τις ιατρικές σχολές της χώρας και εάν δεν επαρκούν οι καθηγητές Χειρουργικής, θα κληθούν καθηγητές άλλων συναφών ειδικοτήτων.

Εκλογή με ανταλλάγματα

Οι πανεπιστημιακοί επωνύμως τηρούν σιγήν ιχθύος. Στις κατ’ ιδίαν συνομιλίες τους είναι διχασμένοι. Κάποιοι δεν κρύβουν την ικανοποίησή τους για τις «παράπλευρες ωφέλειες» της προαγωγής: Θεωρείται βέβαιο ότι μέχρι τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα έχει δοθεί παράταση του χρόνου συνταξιοδότησης των πανεπιστημιακών, έτσι ώστε το όριο ηλικίας να ανεβεί από τα 67 στα 70 έτη, κάτι που επιθυμούσαν διακαώς. Αλλοι πάλι ισχυρίζονται ότι δεν είναι ο μόνος πολιτικός που ακολούθησε την πεπατημένη - ο τελευταίος ήταν ο κ. Παναγιώτης Σκανδαλάκης, πλέον καθηγητής Ανατομίας.

«Όντας βουλευτής της αντιπολίτευσης ακόμη, ο κ. Aθανάσιος Γιαννόπουλος «ξεσκόνισε» το βιογραφικό του, συγκέντρωσε το επιστημονικό, κλινικό και διδακτικό έργο του και υπέβαλε στη γραμματεία της Ιατρικής Σχολής Αθηνών το αίτημά του να γίνει τακτικός καθηγητής Χειρουργικής. Η ανάληψη καθηκόντων στο υπουργείο Υγείας, τον Απρίλιο του 2004, δεν εμπόδισε τη συνέχιση της διαδικασίας. Ορίστηκε η τριμελής επιτροπή για να γνωμοδοτήσει σε ό,τι αφορά την αίτησή του και συγκροτήθηκε εκλεκτορικό σώμα. Τότε, και για λόγους που οι παροικούντες το Πανεπιστήμιο χαρακτηρίζουν κομψά ως «ελεγχόμενη κωλυσιεργία» στη σχετική διαδικασία των προαγωγών, το ζήτημα της εκλογής του κ. Γιαννόπουλου «πάγωσε». ∆εν είναι σπάνιο φαινόμενο, καθώς οι ενδιαφερόμενοι αναζητούν την καλύτερη συγκυρία προκειμένου να διασφαλίσουν την… εκλογή-περίπατο. Ο κ. Γιαννόπουλος είχε έναν επιπλέον λόγο να… πατήσει το pause στη διαδικασία ανέλιξής του: τον θώκο που κατείχε στο υπουργείο Υγείας. Τα μηνύματα που ελάμβανε δεν ήταν ενθαρρυντικά. Ακόμη και οι πιο θερμοί υποστηρικτές του έθεταν ζήτημα δεοντολογίας για την εκλογή του στην ανώτερη καθηγητική βαθμίδα όσο ήταν υφυπουργός. Αντελήφθη ότι θα προκαλούσε, όντας οιονεί προϊστάμενος των εισηγητών και των κριτών ως υφυπουργός Υγείας. Ετσι καθυστερούσε τη διαδικασία επί μήνες σχολιάζει γνωστός πανεπιστημιακός.

Τώρα το timing είναι καλύτερο. Είναι μόνο βουλευτής. Το ότι ζητά την εξέλιξή του βασιζόμενος στο κλινικό έργο, δηλαδή στις χειρουργικές επεμβάσεις που έχει κάνει στο «Λαϊκό» πριν από το 2001(!) οπότε και ίσχυσε το ασυμβίβαστο, μάλλον αποτελεί ήσσονος σημασίας ζήτημα. Αυτό που δεν πρέπει να παραβλεφθεί πάντως είναι ο ερευνητικός ζήλος του. Παρότι φορτωμένος με βουλευτικά και κυβερνητικά καθήκοντα, δεν διέκοψε το ερευνητικό έργο του - από το 1996 που εξελέγη Αναπληρωτής Καθηγητής μέχρι σήμερα δεν προλάβαινε να συνυπογράφει εργασίες. Με το «όπλο» των επιστημονικών δημοσιεύσεων ανά χείρας αισθάνεται σίγουρος για την εξέλιξη της κρίσης του.»

Ο… πολυγραφότατος κύριος Γιαννόπουλος!!!

Ο θώκος του υφυπουργού Υγείας όχι &micro;όνο δεν περιόρισε τον ελεύθερο χρόνο του (και) πανεπιστη&micro;ιακού κ. Αθανάσιου Γιαννόπουλου , αλλά ως φαίνεται τον ενέπνευσε αφού, όπως προκύπτει από τη &micro;εγαλύτερη βάση δεδο&micro;ένων όπου παρουσιάζονται ιατρικές δη&micro;οσιεύσεις σε παγκόσ&micro;ιο επίπεδο, ο κ. Γιαννόπουλος έχει δη&micro;οσιεύσει κατά την τριετία 2005-2007 συνολικά 26 εργασίες!Μάλιστα, κατά το προαναφερθέν διάστη&micro;α, τετραπλασίασε τον όγκο του ερευνητικού έργου του σε σύγκριση &micro;ε το διάστη&micro;α 1996 - 2004, οπότε ήταν απλός βουλευτής και λογικά είχε άπλετο χρόνο για να ασχοληθεί &micro;ε την έρευνα. Εν τούτοις, τη συγκεκρι&micro;ένη οκταετία ο κ. Γιαννόπουλος (συν)υπογράφει &micro;όλις έξι εργασίες! Το «όπλο» των επιστη&micro;ονικών δη&micro;οσιεύσεων δεν είναι βέβαιον ότι θα του προσφέρει την αναγκαία κάλυψη εν όψει της κρίσης του. Και αυτό διότι, όπως εξηγούν πανεπιστη&micro;ιακοί στο «ΘΕΜΑ», οι εργασίες έχουν «εγνωσ&micro;ένη αξία και επιστη&micro;ονικό κύρος», &micro;ε βάση δύο κριτήρια: τις αναφορές (citations) που γίνονται στις εργασίες από άλλους επιστή&micro;ονες, και τον λεγό&micro;ενο παράγοντα επιρροής κάθε εντύπου (impact factor) στα επιστη&micro;ονικά δρώ&micro;ενα. Aλλος είναι λόγου χάρη ο αντίκτυπος της επιστη&micro;ονικής επιθεώρησης «Lancet» και άλλος, πολύ χα&micro;ηλότερος, εκείνος του εντύπου «Journal Vascular Surgery» όπου έχει δη&micro;οσιεύσει εργασίες του ο υποψήφιος καθηγητής κ. Γιαννόπουλος. Πάντως, η απάντηση του κ. Γιαννόπουλου στο δη&micro;οσίευ&micro;α του «ΘΕΜΑτος» κάποια προηγούμενη Κυριακή, το οποίο αναφερόταν στις ηθικά και δεοντολογικά κατακριτέες διαδικασίες της ανέλιξής του στην κορυφαία καθηγητική βαθ&micro;ίδα, είναι ότι απαιτεί να στα&micro;ατήσει οποιαδήποτε αναφορά στην επικεί&micro;ενη κρίση του για την πρώτη καθηγητική βαθ&micro;ίδα…

Και επειδή καμιά φορά και οι καλύτεροι δημοσιογράφοι μπορεί να μην κάνουν πλήρη έρευνα….

Να σας βάλω και ένα quiz;

Ποια η σχέση του Πολιτευτή της Νέας Δημοκρατίας Γιάννη Κατσαργύρη που κατέβηκε υποψήφιος στην Κυπαρισσία με το «ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗΣ»;

Υ.Γ Αν κάποιος από τους Mods ή Adms θέλει να το βάλει σε ένα ξεχωριστό topic με τον τίτλο «ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ» ας το βάλει…(μακάρι να μπεί δηλαδή), ώστε όποιος γνωρίζει και για διάφορα άλλα «ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ» να γράφει (για να ξέρουμε σε ποιους θα πάμε εμείς οι ίδιοι, οι γονείς μας και τα παιδιά μας να εξεταστούμε αύριο μεθάυριο,κούφια η ώρα. Δεν είναι για την δημόσια ξεφτίλα αυτών που κάνουν ότι κάνουν και «ανεβαίνουν» με γεωμετρική πρόοδο (…δεν ιδρώνει το αυτί τους!). Ας είναι κάτι σαν φόρος τιμής, για όλους αυτούς που παλεύουν με νύχια και με δόντια να πετύχουν κάτι στην ζωή τους…και τις περισσότερες φορές δεν το πετυχαίνουν!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε απάντηση ορισμένων συναδέλφων που δεν έχουν πεί τίποτα και με προκαλούν να πώ για το «ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ» Κατσαργύρης και μου πετάνε και σπόντες ότι δήθεν φοβάμαι να μιλήσω (suave για εσένα χτυπάει η καμπάνα!!!) έχω να πώ το εξής….Είπα ότι κάποια στιγμή θα τα πώ φτάνει να έχω όρεξη και κέφια για να τα γράψω!!!

Στην πραγματικότητα δεν έχω να πώ τίποτα πιο διαφορετικό από αυτά που είναι ήδη δημοσιευμένα και γραμμένα σε ότι πιο έγκυρο και πιο ισχυρό υπάρχει στην Ιατρική Επιστήμη, καθώς και στον Ημερήσιο Τύπο….γι’αυτό Παρακαλώ πολύ τους Mods και τους Adms να μην αφαιρέσουν ονόματα και τις φάτσες που θα δείτε.(άλλωστε τα ίδια τα άτομα τις έχουν δημοσιευμένες στο Διαδίκτυο ο SPINDOCTOR θα τους φταίει;…Δεν το νομίζω!!!)

Έχουμε και λέμε λοιπόν…ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗΣ (Και όχι μόνο!!!) Γιός Καθηγητού του Μαθηματικού Αθηνών με πολλές γνωριμίες!!! Πήρε αγροτικό την Κυπαρισσία και τον έφεραν με απόσπαση στο «Λαικό»!!! Κατ’ αρχάς ο τύπος είναι έτοιμος Λέκτορας, δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση γι’αυτό! Εχει μέχρι στιγμής 13 ξενόγλωσσες Δημοσιεύσεις!!!

Το σκανδαλώδες, η 1η προέρχεται από Γαλλία (και εσείς κατακαημένοι συνάδελφοι παλεύετε για μία από Ελλάδα και ο άλλος βαράει με το καλημέρα Γαλλία!!!). Στις περισσότερες Δημοσιεύσεις δημοσιεύει με τον ΚΛΩΝΑΡΗ (ψηλός περίπου 2 μέτρα, καραφλός, αγγειοχειρουργός στον ΜΠΑΣΤΟΥΝΗ).

Η 2η πιο πρόσφατη δημοσίευση του Κατσαργύρη, είναι μαζί με τον ΒΛΑΣΣΗ (Αρχισυνδικαλιστής στην Ιατρική Αθήνας με την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ, Λέκτορας της Ορθοπεδικής στο ΚΑΤ σήμερα, γύρω στα 35, ίσως και πιο κάτω, και εσείς ακόμα ειδικεύεστε και ψάχνετε που να βάλετε τα χαρτιά σας για Ορθοπεδική….έρε κατακαημένη Αράχωβα!!!)

Στις Δημοσιεύσεις του Κατσαργύρη με τον Κλωνάρη, για να έχουν κύρος, έχει μπεί «τσόντα» και ο ΤΣΙΟΝΤΡΑΣ (καθηγητής Λοιμοξιολόγος στη Γιαμαρέλου, με πολύ ισχυρές γνωριμίες στους κόλπους της εκκλησίας, αυτός αξίζει πραγματικά, και ήταν να πάρει αυτός την έδρα της, αλλά έλα όμως που η Γιαμαρέλου θα την «δώσει» στον Γιό της…*****)

Στις Δημασιεύσεις που είναι ο Κατσαργύρης βρίσκεται και ο *****(Γιός του ***** που είναι Τακτικός στην Κλινική του Μπαστούνη...με την αξία του και αυτό το παλληκάρι!!!)

Για την τύπισσα θα σας τα πώ κάποια άλλη φορά…..(έχω και γι’ αυτή!!!)

Και για να μην νομίζετε ότι όλα αυτά είναι λόγια, μια ματιά στο www.google.com και ιδίως στο www.pubmed.com θα σας πείσει…Πατήστε στο Shearch …Katsargyris….στη Δεύτερη δημοσίευση κάντε click στο δεξί πάνω μέρος (τετράγωνο μπλέ-πορτοκαλί του γράφει full text article) και θα δείτε τις αφεντομουτσουνάρες τους μές την τρελή χαρά όλοι τους….(και γιατί να μην είναι;)

Ή γιά πατήστε εδώ, http://www.rrh.org.au/articles/subviewnew.asp?ArticleID=739

Και όλα αυτά που γίνονται παίδες; Στο «Λαικό» εκεί που κάνει όλως τυχαίως ειδικότητα και η συνάδελφος που έχει άνδρα Πρωθυπουργό…Και ποιος έχει βάλει φαρδύ – πλατύ το ονομά του σε όλες τις δημοσιεύσεις; Ο πρώην Υφ.Υγείας….

Από το 1993 μέχρι σήμερα ο κ. Αθ. Γιαννόπουλος εκλέγεται συνεχόμενα βουλευτής Φθιώτιδας της ΝΔ. Από το 2004 μέχρι τις περασμένες εκλογές υπηρέτησε ως υφυπουργός Υγείας. Ταυτόχρονα είναι και αναπληρωτής καθηγητής στην Ιατρική Αθηνών (από το 1996). Με αυτήν του την ιδιότητα ο κ. Γιαννόπουλος δημοσίευσε τον περασμένο ΜΟΝΟ χρόνο 11-13 εργασίες, (όσοι ενδιαφέρονται,ας ψάξουν στο Web of Science).

Απορία: πού βρίσκει το χρόνο ένας Υφυπουργός Υγείας να συμβάλει στη εκπόνηση και συγγραφή 11-13 εργασιών μέσα σε ένα χρόνο μόνο; Εδώ πλήρους απασχόλησης πανεπιστημιακοί και μετά δυσκολίας γράφουν 4 - 5 εργασίες το χρόνο. Θυμίζω ότι από το 2001 ισχύει - άσχετα αν είναι ορθό ή όχι - το ασυμβίβαστο μεταξύ της βουλευτικής ιδιότητας και οποιασδήποτε άλλης επαγγελματικής ασχολίας.

Αν ρίξετε μιά ματιά στις υπόλοιπες εργασίες του κ. Γιαννόπουλου θα δείτε ότι οι περισσότερες δημοσιεύτηκαν μετά το 1993, δηλαδή ΑΦΟΥ ο κ. Γιαννόπουλος έγινε βουλευτής. Σας φαίνεται αυτό φυσιολογικό;

Πέρυσι «Το Βήμα» είχε γράψει ότι ο κ. Γιαννόπουλος διεκδικούσε, ενόσω ήταν Υφυπουργός Υγείας, την εξέλιξή του στη βαθμίδα του Καθηγητή και βεβαίως αυτό είναι παράνομο.

Φέτος «Το Πρώτο Θέμα» αναφέρθηκε στην προαγωγή του κ. Γιαννόπουλου:

«όλως τυχαίως και οι τρεις εισηγητές που θα κρίνουν την αίτησή του προέρχονται από το «Λαϊκό», εκεί όπου κατοικοεδρεύει ο κ. Γιαννόπουλος ως Αναπληρωτής Καθηγητής Χειρουργικής. Ο κ. Ηλίας Μπαστούνης είναι διευθυντής της Α΄ Πανεπιστημιακής Κλινικής - πρόκειται, όπως λένε στο «Λαϊκό», και όχι μόνο, για τον γιατρό που άφησε στη θέση του ο κ. Γιαννόπουλος, ενόσω τελεί υπό αναστολή των καθηκόντων του. Ο κ. Αλκιβιάδης Κωστάκης είναι πρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων από τον Μάιο του 2004 και θεωρείται επιλογή του πρώην υφυπουργού Υγείας. Ο κ. Ιωάννης Μπράμης είναι διευθυντής του τομέα Χειρουργικής στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, θέση εξ ορισμού σημαντική η οποία τον καθιστά ex officio διοικητικό όργανο της Ιατρικής Σχολής.»

«Η σύνθεση του εκλεκτορικού σώματος στη διαδικασία εκλογής τακτικού καθηγητή είναι η δεύτερη πράξη του έργου. Εκλέκτορες που την τελευταία στιγμή δηλώνουν κώλυμα ώστε να αναπληρωθούν από άλλους, «καταλληλότερους», απειλές του τύπου μην αντιδράσετε γιατί θα τους βρείτε μπροστά σας ιδίως προς αναπληρωτές καθηγητές που αναμένουν στήριξη για τη δική τους προαγωγή ή την Λεκτοροποίηση των παιδιών τους και όχι μόνο, μυστικές συμφωνίες και ανταλλάγματα είναι «λεπτομέρειες» που προσθέτουν ενδιαφέρον στην πλοκή της υπόθεσης. Βάσει του νόμου, το εκλεκτορικό σώμα που θα κρίνει - και αναμένεται να εκλέξει με πλειοψηφία - τον κ. Γιαννόπουλο αποτελείται από 30 εκλέκτορες, Καθηγητές Χειρουργικής από τις ιατρικές σχολές της χώρας και εάν δεν επαρκούν οι καθηγητές Χειρουργικής, θα κληθούν καθηγητές άλλων συναφών ειδικοτήτων.

Εκλογή με ανταλλάγματα

Οι πανεπιστημιακοί επωνύμως τηρούν σιγήν ιχθύος. Στις κατ’ ιδίαν συνομιλίες τους είναι διχασμένοι. Κάποιοι δεν κρύβουν την ικανοποίησή τους για τις «παράπλευρες ωφέλειες» της προαγωγής: Θεωρείται βέβαιο ότι μέχρι τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα έχει δοθεί παράταση του χρόνου συνταξιοδότησης των πανεπιστημιακών, έτσι ώστε το όριο ηλικίας να ανεβεί από τα 67 στα 70 έτη, κάτι που επιθυμούσαν διακαώς. Αλλοι πάλι ισχυρίζονται ότι δεν είναι ο μόνος πολιτικός που ακολούθησε την πεπατημένη - ο τελευταίος ήταν ο κ. Παναγιώτης Σκανδαλάκης, πλέον καθηγητής Ανατομίας.

«Όντας βουλευτής της αντιπολίτευσης ακόμη, ο κ. Aθανάσιος Γιαννόπουλος «ξεσκόνισε» το βιογραφικό του, συγκέντρωσε το επιστημονικό, κλινικό και διδακτικό έργο του και υπέβαλε στη γραμματεία της Ιατρικής Σχολής Αθηνών το αίτημά του να γίνει τακτικός καθηγητής Χειρουργικής. Η ανάληψη καθηκόντων στο υπουργείο Υγείας, τον Απρίλιο του 2004, δεν εμπόδισε τη συνέχιση της διαδικασίας. Ορίστηκε η τριμελής επιτροπή για να γνωμοδοτήσει σε ό,τι αφορά την αίτησή του και συγκροτήθηκε εκλεκτορικό σώμα. Τότε, και για λόγους που οι παροικούντες το Πανεπιστήμιο χαρακτηρίζουν κομψά ως «ελεγχόμενη κωλυσιεργία» στη σχετική διαδικασία των προαγωγών, το ζήτημα της εκλογής του κ. Γιαννόπουλου «πάγωσε». ∆εν είναι σπάνιο φαινόμενο, καθώς οι ενδιαφερόμενοι αναζητούν την καλύτερη συγκυρία προκειμένου να διασφαλίσουν την… εκλογή-περίπατο. Ο κ. Γιαννόπουλος είχε έναν επιπλέον λόγο να… πατήσει το pause στη διαδικασία ανέλιξής του: τον θώκο που κατείχε στο υπουργείο Υγείας. Τα μηνύματα που ελάμβανε δεν ήταν ενθαρρυντικά. Ακόμη και οι πιο θερμοί υποστηρικτές του έθεταν ζήτημα δεοντολογίας για την εκλογή του στην ανώτερη καθηγητική βαθμίδα όσο ήταν υφυπουργός. Αντελήφθη ότι θα προκαλούσε, όντας οιονεί προϊστάμενος των εισηγητών και των κριτών ως υφυπουργός Υγείας. Ετσι καθυστερούσε τη διαδικασία επί μήνες σχολιάζει γνωστός πανεπιστημιακός.

Τώρα το timing είναι καλύτερο. Είναι μόνο βουλευτής. Το ότι ζητά την εξέλιξή του βασιζόμενος στο κλινικό έργο, δηλαδή στις χειρουργικές επεμβάσεις που έχει κάνει στο «Λαϊκό» πριν από το 2001(!) οπότε και ίσχυσε το ασυμβίβαστο, μάλλον αποτελεί ήσσονος σημασίας ζήτημα. Αυτό που δεν πρέπει να παραβλεφθεί πάντως είναι ο ερευνητικός ζήλος του. Παρότι φορτωμένος με βουλευτικά και κυβερνητικά καθήκοντα, δεν διέκοψε το ερευνητικό έργο του - από το 1996 που εξελέγη Αναπληρωτής Καθηγητής μέχρι σήμερα δεν προλάβαινε να συνυπογράφει εργασίες. Με το «όπλο» των επιστημονικών δημοσιεύσεων ανά χείρας αισθάνεται σίγουρος για την εξέλιξη της κρίσης του.»

Ο… πολυγραφότατος κύριος Γιαννόπουλος!!!

Ο θώκος του υφυπουργού Υγείας όχι μόνο δεν περιόρισε τον ελεύθερο χρόνο του (και) πανεπιστημιακού κ. Αθανάσιου Γιαννόπουλου , αλλά ως φαίνεται τον ενέπνευσε αφού, όπως προκύπτει από τη μεγαλύτερη βάση δεδομένων όπου παρουσιάζονται ιατρικές δημοσιεύσεις σε παγκόσμιο επίπεδο, ο κ. Γιαννόπουλος έχει δημοσιεύσει κατά την τριετία 2005-2007 συνολικά 26 εργασίες!Μάλιστα, κατά το προαναφερθέν διάστημα, τετραπλασίασε τον όγκο του ερευνητικού έργου του σε σύγκριση με το διάστημα 1996 - 2004, οπότε ήταν απλός βουλευτής και λογικά είχε άπλετο χρόνο για να ασχοληθεί με την έρευνα. Εν τούτοις, τη συγκεκριμένη οκταετία ο κ. Γιαννόπουλος (συν)υπογράφει μόλις έξι εργασίες! Το «όπλο» των επιστημονικών δημοσιεύσεων δεν είναι βέβαιον ότι θα του προσφέρει την αναγκαία κάλυψη εν όψει της κρίσης του. Και αυτό διότι, όπως εξηγούν πανεπιστημιακοί στο «ΘΕΜΑ», οι εργασίες έχουν «εγνωσμένη αξία και επιστημονικό κύρος», με βάση δύο κριτήρια: τις αναφορές (citations) που γίνονται στις εργασίες από άλλους επιστήμονες, και τον λεγόμενο παράγοντα επιρροής κάθε εντύπου (impact factor) στα επιστημονικά δρώμενα. Aλλος είναι λόγου χάρη ο αντίκτυπος της επιστημονικής επιθεώρησης «Lancet» και άλλος, πολύ χαμηλότερος, εκείνος του εντύπου «Journal Vascular Surgery» όπου έχει δημοσιεύσει εργασίες του ο υποψήφιος καθηγητής κ. Γιαννόπουλος. Πάντως, η απάντηση του κ. Γιαννόπουλου στο δημοσίευμα του «ΘΕΜΑτος» κάποια προηγούμενη Κυριακή, το οποίο αναφερόταν στις ηθικά και δεοντολογικά κατακριτέες διαδικασίες της ανέλιξής του στην κορυφαία καθηγητική βαθμίδα, είναι ότι απαιτεί να σταματήσει οποιαδήποτε αναφορά στην επικείμενη κρίση του για την πρώτη καθηγητική βαθμιδα…

Και επειδή καμιά φορά και οι καλύτεροι δημοσιογράφοι μπορεί να μην κάνουν πλήρη έρευνα….

Να σας βάλω και ένα quiz;

Ποια η σχέση του Πολιτευτή της Νέας Δημοκρατίας Γιάννη Κατσαργύρη που κατέβηκε υποψήφιος στην Κυπαρισσία με το «ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΤΣΑΡΓΥΡΗΣ»;

Υ.Γ Αν κάποιος από τους Mods ή Adms θέλει να το βάλει σε ένα ξεχωριστό topic με τον τίτλο «ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ» ας το βάλει…(μακάρι να μπεί δηλαδή), ώστε όποιος γνωρίζει και για διάφορα άλλα «ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ» να γράφει (για να ξέρουμε σε ποιους θα πάμε εμείς οι ίδιοι, οι γονείς μας και τα παιδιά μας να εξεταστούμε αύριο μεθάυριο,κούφια η ώρα. Δεν είναι για την δημόσια ξεφτίλα αυτών που κάνουν ότι κάνουν και «ανεβαίνουν» με γεωμετρική πρόοδο (…δεν ιδρώνει το αυτί τους!). Ας είναι κάτι σαν φόρος τιμής, για όλους αυτούς που παλεύουν με νύχια και με δόντια να πετύχουν κάτι στην ζωή τους…και τις περισσότερες φορές δεν το πετυχαίνουν!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που έγραψες...μια περιήγηση στο medline αποδεικνύει του λόγου το αληθές...

Όλα τα λεφτά το λίνκ που δείχνει τις μουτσούνες των παλικαριών που έγραψαν αυτήν την τρομακτική εργασία για το ερωτηματολόγιο στους φοιτητές(φαντάζομαι έσκαγαν μύτη τις ώρες των εξετάσεων+υποχρέωναν μαζί με το γραπτό να καταθέτουν συμπληρωμένο και το ερωτηματολόγιο-διαφορετικά οι πιο πολλοί φοιτητές θα προσπέρναγαν)...

όλα τα λεφτά και ο γιός του θωρακοχειρουργού *****..στο 2007 4 δημοσιεύσεις..άλλαξαν τελικά πολλά πράγματα στο Λαικό από τότε που ήμουν...Σεμνά και ταπεινά πάντα..και πάνω από όλα αξιοκρατικά....

Κ.Βλάσσης λέκτορας ανατομίας...και ειδικευόμενος ορθοπαιδικής στο Λαικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα τρελλαθώ, ρε παιδιά! Και ο Βλάσσης λέκτορας; Και ο διάδοχος του λέκτορας βιοχημείας; Μπουρλότο θέλει η Ιατρική Αθήνας! Άει σηχτήρ... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.