Jump to content

[εμπειρίες] Αγροτικό: στραβή στο ασθενοφόρο...


run_lola

Recommended Posts

Αυτή λοιπόν ήταν η εμπειρία μου. Ο καθένας μπορεί να την κάνει ό,τι θέλει: ....

Απ’ τη μεριά μου εξετάζω προσεκτικά και προσπαθώ να κατανοήσω, όσο γίνεται, τις παραμέτρους που οδηγούν σε μια τέτοια κατάσταση. Προσωπικά το βρίσκω αρκετά υγιές. Γίνεται κάτι, το ψάχνεις -αν θες- μαθαίνεις, πας παρακάτω. Δε θα το έβρισκα λογικό να χτυπηθώ στα πατώματα, να αυτομαστιγωθώ, να πάω να παραδώσω την άδειά μου και να πάω να πιάσω δουλειά σε μια καφετέρια. Έχω ακόμα πολλά να μάθω για την ιατρική, να δώσω, να πάρω, να χαρώ και να λυπηθώ. Ακριβώς όπως και ο καθένας από σας. Εκτός αν κάποιος από σας είναι ο Γιακούμπ.

Αντιθέτως, το ψάχνω: Το ψάχνω από ιατρικής άποψης, από ηθικής, από νομικής.

Λόλα (παρεπιπτόντως η ταινία της οποίας το όνομα φέρεις είναι φοβερή) .. αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση τέτοιων περιστατικών. Το σωστότερο βέβαια θα ήταν το σύστημα να αξιοποιούσε τέτοια περιστατικά για να δει πως να αποτρέψει να ξαναεμφανιστούν και όχι για να βρει αποδιοπομπαίους τράγους που θα επιτρέψουν την ατέρμονη και κακοδαίμονη πορεία μας. Είναι πιο εύκολο για

  • τους συγγενείς να πουν "ότι την έφαγε τη γυναίκα ο γιατρός"
    το διευθυντή να πει: "την έφαγε τη γυναίκα η άσχετη αγροτικός"

από το να δουν τι πραγματικά έφταιξε:

  • έλλειψη υποδομών για αντιμετώπιση ενός καρδιολογικού περιστατικού,
    ελλειψη υποδομών για την διακομιδή ενός βαρέα πάσχοντος (τα ασθενοφόρα των ΚΥ σε καμία πολιτισμένη χώρα δεν θα θεωρούνταν τέτοια)
    πλημελλής και ανεύθυνη αντιμετώπιση από τον ειδικευμένο

Για το ιατρικό σκέλος του πράγματος, και επειδή ειπώθηκαν πράγματα , θα ήθελα αν γίνεται κάποιος που έχει εμπειρία να με διαφωτήσει:

Αναρωτιέμαι λοιπόν Πώς γίνεται σε ένα καρδιογενές σόκ να ξεχωρίζονται οι νόσοι?

Όχι δεν ξεχωρίζονται .. ένα καρδιογενές σοκ οδηγεί σε πολυσυστηματική/πολυοργανική ανεπάρκεια. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν μπορείς να αντιμετωπίζεις το φαινόμενο μέσα από μια αφελή ρεντακτιονιστική σκοπιά. Αν δεν αντιμετωπισθεί το πρωτογενές αίτιο τότε η υπόλοιπη αγωγή έχει υποστηρικτικό χαρακτήρα. Π.χ. αν η ασθενής είχε σήψη από gram(-) όση αιμοκάθαρση και να της έκανες, όσο καλή μηχανική υποστήριξη της αναπνοής και να είχε χωρίς αντιβιοτικά θα πέθαινε.

«Η νεφρική ανεπάρκεια δεν είναι λόγος για να πεθάνει ασθενής στη διακομιδή» είπε κάποιος. Όχι, αν το δούμε απομονωμένα δεν είναι λόγος. Βέβαια νομίζω πως παίζει σημαντικό ρόλο ο βαθμός της ανεπάρκειας. Μέσα σε ένα καρδ. σοκ (χαμηλή πίεση εννοείται),με πνευμ οίδημα αν οι νεφροί δε λειτουργούν, το ίδιο τo πν. οίδημα αποτελεί πολύ μα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Βέβαια, εγώ αγροτικός είμαι και δεν τα ξέρω καλά, γι’ αυτό θα ήθελα να μου πει κάποιος πώς χειρίζεστε εσείς μια τέτοια κατάσταση.

Η οξεία νεφρική ανεπάρκεια ΠΟΤΕ δεν είναι λόγος να πεθάνει κάποιος (εκτός από υπερκαλιαμία και υπερφόρτωση όγκου). Στην περίπτωση σου το πρωτογενές πρόβλημα ήταν το καρδιογενές σοκ .. η ΟΝΑ ήταν προνεφρικών αιτίων και άρα ότι και να έκανες, όσο λασιξ και να έδεινες δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα. Απουσία επαρκούς αιματικής ροής το νεφρό δεν παράγει ούρα =>δεν μπορείς να "ξεφορτώσεις" την αριστερή κοιλία=> επιδείνωση του πνευμονικού οιδήματος. Το πως χειρίζεσαι τώρα αυτή την κατάσταση εξαρτάται σε τι οφείλεται το καρδιογενές σοκ. Αν υποθέσουμε ότι η ασθενής σου το ανέπτυξε επί ενός οξέως στεφανιαίου τότε η θεραπεία είναι αυτά που λένε τα βιβλία:

  • μείωση προφόρτιου
    μείωση μεταφορτίου
    ινότροπα +/- ενδοαρτική αντλία
    επείγουσα ηχωκαρδιογραφική εξέταση για να δεις που οφείλεται το καρδιογενές σοκ (ώστε να επιλέξεις αγωγή):
    • εκτεταμένη βλάβη μυοκαρδίου
      οξεία ανεπάρκεια μιτροειδούς
      οξύ έλλειμα μεσοκοιλιακού διαφράγματος

επαναιμάτωση (επείγουσα στεφανιογραφία για πιθανή αγγειοπλαστική η bypass)

Το μόνο που μπορούσες να κάνεις εσύ εκεί που είσουν ήταν να δώσεις ένα συνδυασμό από:

  • διουρητικά
    νιτρώδη
    ασπιρίνη
    λασίξ
    μορφίνη
    ινότροπα
    αγγειοσυσπαστικά

Κάποιος θα έπρεπε να είχε πάρει την ευθύνη να ζητήσει άμεση διακομιδή με ΕΚΑΒ σε νοσοκομείο που να μπορεί να στηρίξει όλα αυτά. Αυτό είναι δουλειά του ειδικευμένου σου όχι δικιά σου.

Πραγματικά θα ήταν χρήσιμο για όλους νομίζω.

Ειπώθηκε επίσης ότι Το καρδιογενές σοκ είναι λόγος να μη φύγει καθόλου (μέχρι να αναταχθεί). Πώς ανατάσσεται μια τόσο περιπλεγμένη εικόνα σε ένα ΚΥ με τα ελάχιστα διαθέσιμα? (ούτε καν οξύμετρο δεν υπάρχει). Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, πραγματικά με ενδιαφέρει η απάντηση.

Τσου ... φεύγει έτσι όπως είναι αφού μπουν κάποια από τα παραπάνω σαν γέφυρα μέχρι να να βρεθεί ο ασθενής σε κέντρο που να μπορεί να αντιμετωπισθεί. Για τέτοια περιστατικά αυτό συνήθως σημαίνει αεροδιακομιδή με ελικόπτερο εξοπλισμένο με τα απαραίτητα + αντίστοιχο γιατρό όχι με ντάτσουν που του έχουν ζωγραφίσει για μόστρα ένα σταυρό και όχι εσένα.

Όντως δεν έπρεπε να φύγει το περιστατικό, όχι με τη δική μου συνοδεία τουλάχιστον.

Είναι ασφαλές να λέμε ότι το πνευμονικό οίδημα χρειάζεται ανάταξη πριν φύγει? Τεχνητό νεφρό δεν έχουμε στο Κ.Υ. δεν ξέρω στα άλλα ΚΥ τι γίνεται πάντως στο δικό μας δεν έχουμε. Ντοπαμίνες έχουμε, λασίξ έχουμε, νεφρό όμως δε μας έχουν φέρει. Το δυστύχημα ήταν που και ο ασθενής είχε χάσει και τα δικά του… όμως για να ειπώθηκε, όλο και κάποια λύση θα υπάρχει που ούτε εγώ ούτε η επιμελήτρια τη σκεφτήκαμε. Αν έχει κάποιος υπόψη του ας το πει για να το κάνω πράξη την επόμενη φορά.

Πως θα κάνεις ΑΚ γιατρέ μου? Ποιος θα έβαζε αγγειακή προσπέλαση για αιμοκάθαρση? Με ποια πίεση θα μπορούσες να τον βάλεις με ασφάλεια και να αφαιρέσεις όγκο ? Η σκέψη ότι με μια συνεδρία ΑΚ θα είχε λυθεί το πρόβλημα είναι αφελής. Θα είχατε χάσει χρόνο και θα σας είχε πεθάνει στο μηχάνημα. Η αντιμετώπιση είναι η ΑΜΕΣΗ διακομιδή σε ένα κέντρο με μονάδα στεφανιαίων, αιμοδυναμικό και δυνατότητα Bypass. Η κατάσταση αυτή δεν είναι ανατάξιμη στη μέση του πουθενά.

Ίσως να θεωρήθηκε ότι διάφορα δεν έγιναν (πχ foley, σωστοί οροί, ασθενής καθιστός, οξυγόνο στα σωστά λίτρα, σωστά φάρμακα κλπ).

Αρνούμαι να φανταστώ πως κάποιος γιατρός δε θα έβαζε ουροκαθετήρα, δε θα έβαζε τον άρρωστο καθιστό ή δε θα έδινε οξυγόνο. Τα φάρμακα τα έβαλε η επιμελήτρια και δε νομίζω να μην ήταν τα σωστά. Ξέρει κάποιος ποια φάρμακα είναι εκείνα που εξασφαλίζουν την επιβίωση μιας τέτοιας κατάστασης σε ένα ΚΥ?

«κλπ» Ποια είναι αυτά τα λοιπά που θα πρότεινε κανείς τα οποία θα έσωζαν μια τόσο κρίσιμη κατάσταση?

Συγνώμη δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική εδώ ... 2-4 λίτρα Ο2 (το λέει και ο Χάρισον), νιτρώδη (10 μικροσταγόνες για αρχή εφόσον επιτρέπει η πίεση), ασπιρίνη (μασώμενη), μορφίνη (1-2 μιλιγκράμ) και μετά ένας συνδυασμός ινότροπων (εσείς ινοτρέξ θα είχατε στο ΚΥ) και αγγειοσυσπαστικών (συνήθως ντοπαμίνη) στην ελάχιστη δυνατή δόση να κρατήσεις μια ΜΑΠ >70 ώστε να δουλέψει το λασιξ. Αυτά γίνονται όσο κανονίζεται η διακομιδή σε κέντρο που μπορεί να αντιμετωπίσει τον άρρωστο αντί για τη διακομιδή στο πλησιέστερο μέρος όπου βρίσκονται άλλοι να αναλάβουν την ευθύνη.

Εκεί θα έπρεπε να είναι η έμφαση στην ιατρική εκπαίδευση και όχι στις ομφαλοσκοπήσεις διαφόρων άχρηστων επιλεγόμενων και διάφορα σύνδρομα. Το φόλευ, η καθιστή θέση, η σανίδα, ο σταυρός που ήταν ζωγραφισμένος στο ντάτσουν που είχε βαφτιστεί ασθενοφόρο και το που βρισκόσουνα εσύ δεν θα έσωζαν τη γυναίκα (όπως και δεν την έσωσαν).

Για το ιατρικό του πράγματος δεν ξέρω και δεν μπορώ να πω τίποτε παραπάνω. Υποψιάζομαι πως ο γιατρός δεν είναι Θεός και όποιος το πιστέψει αυτό ίσως να απογοητευτεί κάποτε. Εγώ πάντως απογοητεύτηκα.

Φυσιολογική αντίδραση ... το ξεπερνάς με τον καιρό. Μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω.

Επίσης να σας πω πως η 1η γιατρός που είδε τη γυναίκα 4 μέρες πριν πεθάνει, την ημέρα της κηδείας ζητούσε από τους συγγενείς το ΗΚΓ που της είχε κάνει. Μετά το εξαφάνισε…

Δεν περίμενα ότι θα έκανε κάτι άλλο. Απλή αλητεία και έλλειψη αξιοπρέπειας (να αναλάβει τις ευθύνες της).

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλύτερη τύχη στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη απάντηση. Επιβεβαίωσες όσα είχα στο μυαλό μου για το θέμα και ξεκαθάρισες με απόλυτη σαφήνεια τη θέση του αγροτικού σε μια τέτοια κατάσταση.

Μέσα στα πλαίσια του λογικού πολλές αμφιβολίες για τη διαχείρηση της κατάστασης, απο φαρμακολογικής αποψης, δέν έχω. Τα φάρμακα μπήκαν όπως είπες (εκτός απο νιτρώδη μιας και η πίεση δεν το επέτρεπε). Δυστυχώς τα ινότροπα και η ντοπαμίνη δεν μας έκαναν τη χάρη...

Συμφωνώ επίσης απόλυτα μαζί σου πως ακόμα κι αν υπήρχε τεχνιτό νέφρό κανείς δε θα μπορούσε να το δουλέψει. Ασε που θα ήταν μάλλον επιβλεβες για τον ασθενη (για τους λόγους που ανέφερες)

Όπως και να το κάνουμε, η δουλειά μας χρειάζεται εγρήγορση, υποδομή και τύχη.

Αν τώρα η "εγρήγορση" από πλευράς μου ταλαντεύεται σε σχέση με το γεγονός οτι δεν κάθισα πίσω από την αρχή, δεν έχω άλλη επιλογή από το να αναλάβω την ευθύνη της πράξης μου. Το σίγουρο είναι πως δε θα το ξανακάνω...

ΚΑΝΕΙΣ όμως, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να με πείσει πως η γυναίκα πέθανε επειδή δεν κάθισα πίσω μαζί της από την αρχή.

Η αλήθεια είναι πως το ζώ κάπως άσχημα γιατί κανείς μέχρι τώρα δεν είχε φύγει στα χέρια μου (ο παραγοντας "τυχη" που λέγαμε..). Πιστεύω όμως πως θα το ξεπεράσω.

Είμαι τυχερή που απο χθές τελείωσε η θητεία μου και μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να πάω στο νοσοκομειο για ειδικότητα οπότε θα μπορέσω να το δω από απόσταση και να ανασυγκρωτηθώ.

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Νομίζω πως κάτι μάθαμε όλοι μας από αυτή την ιστορία και νιώθω πολύ καλά που τη μοιράστηκα μαζί σας.

Σας χαιρετώ (μιας και δεν ξέρω πότε θα ξαναμπώ στο νετ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μερικές συμβουλές(δεν διάβασα όλο το ποστ και θα μιλήσω γενικά για διακομιδές)1. δεν κάθεσαι ποτέ μπροστά στο ασθενοφόρο. χάνεις πολύτιμο χρόνο μέχρι να καταλάβεις ότι στράβωσε το περιστατικό, να σταματήσει το ασθενοφόρο και να πας πίσω και να ξαναξεκινήσει και σε βαρύ περιστατικό αυτό το χρονικό διάστημα είναι πολύτιμος χρόνος για τον ασθενή.2. δεν μπαίνουν ποτέ συνοδοί μέσα. αν θέλουν με το αυτοκίνητο από πίσω. παρεμποδίζουν την επείγουσα ιατρική πράξη και καθώς δεν εχεις χρόνο να εξηγείς μπορεί παρεξηγήσουν οτιδήποτε και να μεταφέρουν ό,τι θέλουν μετά.3. αν δεν μπορείς να την βγάλεις την διακομιδή δεν πας. καλύτερα να πας αναφορά παρά να χεις 1 άνθρωπο στο λαιμό σου. αν δεν μπορείς μόνο σου ζητάς και 2. στα νοσοκομεία συνήθως δίνουν και 2 βοηθό στο ασθενοφόρο.4. ετοιμάζεις από πριν τα φάρμακα που μπορεί να σου χρειαστούν ώστε να μην ψάχνεις εκείνη την ώρα. τα έχεις αναροφημένα στις σύρριγες και ταμπελες επανω τι έχει η κάθε σύρριγα (adrenaline, lasix, stedon κτλ) και ενημερώνεις όταν φτάσεις τι έδωσες στο δρόμο και τα συμπληρώνεις στο παραπεμπτικό μόλις παραδώσεις τον ασθενή ώστε να ξέρουν το είδος και την ποσότητα των φαρμάκων που έχουν χορηγηθεί.5. ελεγχεις συνεχώς μονιτορ και φλεβοκαθετήρες αν λειτουργούν.6. αν βαρυνει το περιστατικό εκείνη την ώρα δίνεις εντολή στον οδηγό να ενημερώσει το κέντρο αναφοράς ότι βαραίνει και να είναι έτοιμοι στο νοσοκομείο (να καλέσουν επιμελητές κτλ) ή ακόμα και για οδηγίες όσο είσαι στο δρόμο.7. ρωτάς πάντα τι πρέπει να προσέξεις στην διακομιδή κάποιον παλαιότερο. και θα έχετε μια λίστα στο νου από τις ενδεχόμενες επιπλοκές και τι πρέπει να γίνει κατά νου για όλα τα βαριά περιστατικά.8. μαθαίνετε από τα λάθη των προηγούμενων. το έπαθαν άλλοι δεν χρειάζετε να τα μάθετε και εσείς. δεν είναι κουτσομπολιο. σημασία δεν έχει το ποιος αλλά το τι εγινε και πως αντιμετωπίστηκε.9. προσπαθείς να προσφέρεις το καλύτερο αλλά καλύπτεις πάντα τα νώτα σου. αποφεύεγις να ενημερώσεις ως ανειδίκευτος και αφήνεις τους επιμελητές να ενημερώσουν.10. μπορείς πάντα να κάνεις το καροιδο και να ασπαστείς το ρητό "τα λάθη των άλλων λέγονται των ιατρών θάβονται" οπότε τα ανωτέρω αναιρούνται

Αν καθόταν πίσω εξαρχής, τί διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει από αυτό που ήδη έκανε? (να έβλεπε πιο γρήγορα τη δύσπνοια? και να έκανε τί? να έδινε πιο γρήγορα ασπιρίνη-οξυγόνο-β-blockers-νιτρώδη? ) Στην απάντηση αυτής της ερώτησης έγκειται αυτό το στοιχείο όπου θα μπορούσαν να "πατήσουν" για να αποδώσουν αμέλεια...( Υ.Γ. Δεν λέω ότι ήταν σωστό να καθήσει μπροστά. Αλλά ρωτάω, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τί κέρδος θα υπήρχε αν καθόταν πίσω. )
διαβαζοντας το ποστ απο την αρχήαν εβλεπε πιο γρήγορα τη δύσπνοια και είχε αναρροφήσει τουλάχιστον 8 lasιx θα ξεκίναγε αμέσως να δίνει i.v. 2-2 τις αμπούλες μέχρι να βελτιωθεί η γυναίκα και να προλάβει την καρδιακή κάμψη. βαριά πνευμονικά γλυτώσαν με την άμεση επέμβαση και ελαφρύτερα κατέληξαν λόγω μικρότερης η αργοπορημένης φαρμακευτικής αγωγής μέχρι να φτάσει στο νοσοκομείο. και σε περίπτωση που δεν έχετε ι.v. κάντε i.m. κερδίζετε χρόνο σε βαρύ περιστατικό όσο κάποιος άλλος ψάχνει για φλέβα
Με εφαγε το φιλοτιμο και η καλη πιστη. Το οτι δεν κάθισα δίπλα στην ασθενή ήταν κακό ΓΙΑ ΜΕΝΑ και όχι για την ασθενή, απ΄οτι κατάλαβα μετα. Προς γνωση και συμμόρφωση...!αυτο που με βασανίζει τωρα είναι το οτι δυσκολευομαι να καταλάβω το μερίδιο της ευθυνης μου ως αγροτικος και τι επιπτωσεις θα υπαρξουν για μενα.Σε κανέναν σας δεν έχει τυχει τετοια στραβη? Καποιος να δωσει μια ιδεα το τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις βρε παιδια!
ένα περιστατικό που καταλήγει δεν είναι ποτέ τραγελαφικό.το ότι δεν κάθησες δίπλα στην ασθενή ήταν πρώτα κακό για εκείνη (απεβίωσε) και μετά για σένα (ενδεχομένως δικαστήριο). δυστυχώς το ψάχνεις μόνο από νομικής άποψης. για μένα πρέπει να το δεις αμιγώς ιατρικά ώστε αν συνεχίσεις σε μάχιμη ειδικότητα να αποφύγεις κάτι ανάλογο.
Η αγωγή είχε δωθεί από την επιμελήτρια πρίν μπουμε στο ασθενοφόρο. Ακόμα κι αν καθόμουν δίπλα δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα. Ηδη απο το ΚΥ δεν είχα καρδια, δεν είχα πνευμόνια, ούτε νεφρα για να δουλέψω κατα τη διάρκεια της μεταφοράς, όλα τα είχαν ήδη φτύσει.. Ευκολο είναι να λεμε "επρεπε να κατσεις μπροστα" Πουθενα δεν έπρεπε να κατσω γιατι θα έπρεπε κανονικα να αρνηθω να συνοδέψω μια τόσο βαριά κατάσταση. Με εφαγε το φιλοτιμο και η καλη πιστη. Το οτι δεν κάθισα δίπλα στην ασθενή ήταν κακό ΓΙΑ ΜΕΝΑ και όχι για την ασθενή, απ΄οτι κατάλαβα μετα. Προς γνωση και συμμόρφωση...!αυτο που με βασανίζει τωρα είναι το οτι δυσκολευομαι να καταλάβω το μερίδιο της ευθυνης μου ως αγροτικος και τι επιπτωσεις θα υπαρξουν για μενα.Σε κανέναν σας δεν έχει τυχει τετοια στραβη? Καποιος να δωσει μια ιδεα το τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις βρε παιδια!
ένας ιατρός δεν πάει διακομιδή για τα 9 ευρώ. και πάει με ασθενοφόρο η διακομιδή και όχι με datsun γιατί έχει εξοπλισμό για πρώτες βοήθειες. να μην λέω τα ίδια για το τι μπορεί και τι πρέπει να κάνει 1 γιατρός που συνοδεύει περιστατικό...και κάτι ακόμα για το τέλος. δυστυχώς ή ευτυχώς όταν ξεκινάμε να δουλέψουμεόλοι έχουμε διαμορφώσει ένα χαρακτήρα και δουλεύουμε ανάλογα με την συνειδησή μας αποκτώντας με το χρόνο κάποιες δεξιότητες επιπλέον. σε όλους θα χρειαστεί να ενημερώνονται νομικά. είναι δικαίωμα και δυστυχώς τελευταία υπχρέωση όλων. αλλά όχι για να αποποιούμαστε των ευθυνών μας. δεν γράφουμε διαγώνισμα στο σχολείο. μηδενιστήκαμε θα ρθεί ο επόμενος. μπορεί να έρθουν και άλλοι ασθενείς αλλά δυστυχώς ο αγροτικός γιατρός και ο ειδικευόμενος στα έκτακτα μπορεί να σκοτώσει πολύ πιο εύκολα από έναν μεθυσμένο στην εθνική. και όλοι μας θα αντιμετωπίσουμε τέτοια περιστατικά. το μετά έχει σημασία.να σας πω και γω 1 ιστορία... αγροτικός βλέπει περιστατικό με πόνο στο στήθος στο κ.υ. άντρας, 40 ετών, ελεύθερο ιστορικό, δεν βγάζει καρδιογράφημα κάνει 1 amp Voltaren i.m. και τον στέλνει σπίτι. μετά 1 ώρα τον βρίσκουν νεκρό. άφησε 1 χήρα άνεργη και 4 ανήλικα παιδιά στο δρόμο. ποτέ δεν αποδόθηκαν ευθύνες ο γιατρός έφυγε στο εξωτερικπό με άδεια από τη σημαία για 1 μήνα και όταν επέστρεψε και είδε ότι δεν έγινε τίποτα ξεσάλωσε ιατρικώς.... δεν χρειάζεται να φτάνουμε στις μηνύσεις για να αναθεωρούμε κάποιες πρακτικές.... ακόμα και ανεξάρτητα από το αν κάποιος δεν είχε κάποιον που του πέθανε ότι τον προβληματίζει πρέπει να το συζητά και να λέει έκανα αυτό...τι θα μπορούσα να κάνω καλύτερο? και αυτό είναι που θα μας κάνει καλύτερους να ρωτάμε συνεχώς τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάπου είδα κάτι για ινότροπα. Πόσοι θα χορηγούσαν ινότροπα χωρίς monitor εδώ μέσα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια αναρωτιέμαι αν αυτοί που συζητάνε για ινότροπα στο κέντρο υγείας και μεσα στο ασθενοφόρο τα λένε σοβαρά ή μας δουλεύουν. Και επιπλέον πόσοι θα δόσουν ενδοφλέβια φουροσεμίδη ή θα κάνουν CPAP σε συστολική 90? Αναρωτιέμαι αν οι προτάσεις έρχονται από άτομα που έχουν δουλέψει ποτέ σαν παθολόγοι ή από τεταρτοετείς φοιτητές που ανακάλυψαν τον Χάρισον και νιώθουν υπερ-γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το ποστ του Σαράντου που εξήγησε την νομική προσέγγιση και βεβαίως συμφωνώ με το απίθανο να φτάσει ποτέ σε ακροατήριο η υπόθεση, θέλω να επισημάνω ότι

α) η απόκλιση που ο Σαράντος κρίνει ότι δεν είναι σημαντική μένει να αποδειχθεί και σηκώνει συζήτηση τι θα βγεί από αυτή τη διαδικασία (σαν την έγγυο κάλπη).

β) μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε (ή το έχασα) στην ευθύνη ανάληψης και στην υπερεκτίμηση των ιδίων ικανοτήτων, που πλέον αποτελεί το δεδικασμένο που στριμώχνει περισσότερο πλέον τους νέους γιατρούς καθώς η απόκλιση επί σειρά δεκαετιών ήταν πάντα δύσκολη στην αποδεικτική διαδικασία.

Για την συνάδελφο που έχει το πρόβλημα να επισημάνω ότι ασφαλώς και είναι υπεύθυνη αλλά για καλή της "τύχη" (και ατυχώς για τον άρρωστο) ένα τέτοιο μπλεγμένο περιστατικό σπάνια καταλήγει σε καταδίκη. Τα δύσκολα σημεία είναι η ανάληψη της διακομιδής (υπερκτίμησε τις δυνατότητές της), η αμέλεια (επουσιώδες πιθανώς για την κατάληξη του ασθενούς αλλά δεν μπορεί να αγνοηθεί ότι κάθονταν μπροστά) και παραμένει να εξακριβωθεί πως ζήτησε βοήθεια ή οδηγίες κατά τα 50 (!!) λεπτά της ΚΑΡΠΑ (κέντρο ΕΚΑΒ, πλησιέστερο κέντρο με ειδικό ιατρό κλπ).

Από περιέργεια είσαι σίγουρη ότι θέλεις να υποστηρίξεις σε μια πχ. ΕΔΕ ότι έκανες 50 λεπτά ΚΑΡΠΑ? Θα υπάρξουν πολλοί αναισθησιολόγοι ως μάρτυρες/πραγματογνώμονες της οικογένειας που θα υποστηρίξουν ότι κανένας δεν μπορεί να κάνει ΚΑΡΠΑ για τόση ώρα. Ακόμη και εγώ απορώ που έχεις δύναμη να πληκτρολογείς και δεν σε πονάς παντού (τόσο γυμνασμένη είσαι???)

Εν πάσει περιπτώσει, είτε σε ΕΔΕ είτε σε προκαταρκτική εισαγγελική έρευνα πρέπει να πας οπωσδήποτε με δικηγόρο γιατί ίσως έχεις πρόβλημα. Επειδη ειδικά οι προκαταρκτικές αργούν πολύ (εγώ είχα κληθεί ως μάρτυρας σε μια τέτοια σχεδόν δύο χρόνια μετά ένα περιστατικό) φρόντισε να βρεις άμεσα νομική συμβουλή και να καταθέσεις υπόμνημα στην δ/ση του νοσοκομείου με την άποψή σου (φιλτραρισμένη από τον δικηγόρο σου) γιατί μετά από λίγο καιρό ο καθένας θα λέει ότι θέλει για να καλύψει τα νώτα του.

Τέλος, όσοι συνάδελφοι υποστήριξαν ότι "βγάζουμε τους συγγενείς για να μην υπάρχουν μάρτυρες" ελπίζω να καταλαβαίνουν πόσο λάθος είναι και πόσο υποσκάπτουν την αξιοπιστία του επαγγέλματος με τέτοιες ανοησίες. Διδασκόμαστε την απουσία συγγενών ώστε απερίσπαστοι να αφοσιωθούμε στον άρρωστο χωρίς υστερίες, κλάμματα, απειλές κλπ όχι για να εξαφανίσουμε αποδεικτικά στοιχεία. Αντίθετα, όπως είπε και το παπάκι, αν ο συγγενής είναι συνεργάσιμος και δυνητικά μπορεί να βοηθήσει ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παραμείνει (όπως π.χ. συγγενής γονέας μικρού παιδιού, μεταφραστής από ...κογκολέζικα, γιατρός, νοσηλευτής κλπ). Έλεος!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Πρώτα απ'όλα να σε διαβεβαιώσω ότι ο συγκεκριμένος ασθενής αν μου τύχαινε στο αγροτικό μου είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα πέθαινε. Άλλωστε παρόμοιοι ασθενείς έχουν πεθάνει και στα ΤΕΠ παρουσία παθολόγου και καρδιολόγου.

2. Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να πείς εύκολα όχι σε μία διακομιδή γιατί συχνά οι επιμελητές με τον τρόπο τους φέρνουν τους συγγενείς απέναντι σου. Έτσι κάνουν να φαίνεται τη δική σου άρνηση ως απώλεια κρίσιμου χρόνου.

3. Έπειδή στο αγροτικό ήμουν τόσο ψάρι, ποτέ δε θα καθόμουν μπροστά σε τέτοιο περιστατικό. Ίσως αυτό να στοιχειοθετεί αμέλεια εκ μέρους σου.

4. Το να συζητάμε ιατρικά για ένα περιστατικό για το οποίο δεν έχουμε όλα τα στοιχεία είναι μάλλον άτοπο. Μας δίνεις λίγες πληροφορίες, πάντως κι εγώ πιστεύω ότι αφου δοκιμάζατε Lasix χωρίς αποτέλεσμα, θα ήταν καλό να προχωρούσατε με Inotrex και νιτρώδη. Εγω Sov με την τωρινή μου εμπειρία θα χορηγούσα Inotrex αν χρειαζότανε αλλά δε θα το ξεκινούσα στο ασθενοφόρο παρά στο κέντρο υγείας. Άλλωστε εγώ προσωπικά μέσα στο ασθενοφόρο δεν μπορώ να μετρήσω ούτε πίεση.

5. Όταν γίνεται μία διακομιδή (ή αμέσως μετά μερικές φορές) ο επιμελητής υπογράφει ένα χαρτάκι που λέει "κρίνω ότι ο τάδε ασθενής είναι κατάλληλος για μεταφορά ή κάπως έτσι" και σημειώνει πάνω συνοδεία ιατρού ή άνευ συνοδείας ιατρού. Πιστέυω ότι αυτό δηλώνει πως αναλαμβάνει την ευθύνη της διακομιδής.

Κουράγιο είναι τέτοιο το επάγγελμα που και οι καλύτεροι εξ ημών μπορούν να κάνουν τραγικά λάθη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.