Jump to content

[εμπειρίες] Αγροτικό: στραβή στο ασθενοφόρο...


run_lola

Recommended Posts

Μου έκατσε στραβή στο ασθενοφόρο. Σε καρδιογενές σοκ, πν οίδημα, νεφρ ανεπ και δε συμμαζεύεται..Είχα κάνει την μαλακία να αφήσω να κάτσουν οι συγγενεις πίσω κι εγώ μπροστά αλλα αμέσως όταν είδα οτι αρχίζει η ασθενής να δυσπνοεί άσχημα πήγα πίσω. Στην ανακοπη που επήλθε λύνω τη γυναίκα για να της κανω κάρπα, σε μια στροφή η γυναίκα πέφτει κάτω. Τραγελαφικό σκηνικό! Την ξαναμαζεύω και συνεχίζω. φυσικά μάταια.. Ασε που έζησα και τη φρίκη της καρπα για 50 λεπτα μέχρι να φτάσουμε στο νοσοκομείο.

Τώρα οι συγγενείς ζητούν ευθύνες. Εχουν ενοχές γιατι η γυναίκα είχε εξεταστεί απο γιατρο 4 μερες πριν πεθάνει και η γενική γιατρος τους είπε να πάνε στον καρδιολόγο (είδε μπλοκ δεξιου σκελους, ακουσε και κάτι υγρους αλλα το πέρασε για βρογχίτιδα) αλλα δεν την πήγαν, αντιθέτως η γυναίκα τις επόμενες μέρες πήγαινε και μάζευε ελιές.. Επειδη έχουν ενοχές ψαχνουν τρόπους να ανακουφιστούν. Η γενική γιατρός βέβαια βγήκε λάδι..!

Το δικό μου σφάλμα είναι πως δεν είχα καθίσει πίσω απο την αρχή , αλλα εκείνη την ημέρα είχα επιμελήτρια και δε μου είπε να καθίσω πίσω. Επίσης λένε πως μπορεί να έπαθε εγκεφαλική αιμορραγία απο το χτύπημα και να πέθανε απο αυτο. Γι'αυτο δε με νοιάζει, ας κάνουν εκταφή να τα βρούνε. Μου την είπαν όμως γιατι δεν κάθισα πίσω μαζί της.

Αυτό που έμαθα ειναι: ΠΟΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΣΘΕΝΟφΟΡΟ!

...και να σκεφτείτε πως ήταν μία απο τις τελευταίες μου εφημερίες και οτι 1 χρόνο τώρα δεν μου είχε κάτσει ουτε μία στραβή.. !

Αν το συνεχίσουν, τί ευθύνες έχω εγώ ως αγροτικός?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply

Συγνώμη αν η ερώτηση φανεί χαζή, αλλά η θέση του ιατρού δεν είναι δίπλα στον ασθενή? Δλδ στο πίσω μέρος? Εσύ γιατί καθόσουνα από την αρχή μπροστά? Και ο συγγενής γιατί υπήρχε μέσα στο ασθενοφόρο? Σε τί θα χρησίμευε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη αν η ερώτηση φανεί χαζή, αλλά η θέση του ιατρού δεν είναι δίπλα στον ασθενή? Δλδ στο πίσω μέρος? Εσύ γιατί καθόσουνα από την αρχή μπροστά? Και ο συγγενής γιατί υπήρχε μέσα στο ασθενοφόρο? Σε τί θα χρησίμευε?

Καλά τα λες, αλλα επειδή οι επιμελήτριες έχουν προσωπικές σχεσεις με τους ασθενείς (δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ), συνήθως δεν τους χαλούν το χατίρι όταν θέλουν να συνοδέψουν οι συγγενείς. Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως ο γιατρός θα κάτσει μπροστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλω να φανώ εξυπνάκιας, πραγματικά καταλαβαίνω τη θέση σου, αλλά ΠΟΤΕ δεν έκανα αυτό που μου ζήτησαν επιμελητές, διευθυντές, βουλευτές και διάφοροι άλλοι σε ό,τι είχε να κάνει με διακομιδή. Για τα νομικά ας μιλήσει κάποιος άλλος. Θα ήταν λάθος να πέσουμε να σε φάμε εδώ μέσα για το ότι δεν έκατσες δίπλα σε ασθενή υψηλού κινδύνου (παραδέχομαι ότι το έχω κάνει σε σπασμένο πόδι ας πούμε, αλλά ...καρδιογενές σοκ;!;!;!) αλλά ηθικό δίδαγμα: MHN AKOYTE ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να κατσεις μπροστα σε τοσο βαρυ περιστατικο ειναι σα να μην εισαι μεσα.

Το ολο συμβαν ειναι ο,τι τρεμει ο καθε αγροτικος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καθόταν πίσω εξαρχής, τί διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει από αυτό που ήδη έκανε?

(να έβλεπε πιο γρήγορα τη δύσπνοια? και να έκανε τί? να έδινε πιο γρήγορα ασπιρίνη-οξυγόνο-β-blockers-νιτρώδη? )

Στην απάντηση αυτής της ερώτησης έγκειται αυτό το στοιχείο όπου θα μπορούσαν να "πατήσουν" για να αποδώσουν αμέλεια...

( Υ.Γ. Δεν λέω ότι ήταν σωστό να καθήσει μπροστά. Αλλά ρωτάω, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τί κέρδος θα υπήρχε αν καθόταν πίσω. )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπροστα σε ασθενοφορο εχω κατσει μονο σε : σε εναν καρκινοπαθη με γενικευμενο οιδημα (με συγγενη πισω) , σε ενα παροδικο ΑΕΕ ( με συγγενη πισω) , και σε εναν νεκρο εργατη (χωρισ συγγενη πισω)

Μαλακια ειναι να το κανεις , αλλα εκτιμας και την κατασαση βρε παιδι μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καθόταν πίσω εξαρχής, τί διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει από αυτό που ήδη έκανε?

(να έβλεπε πιο γρήγορα τη δύσπνοια? και να έκανε τί? να έδινε πιο γρήγορα ασπιρίνη-οξυγόνο-β-blockers-νιτρώδη? )

Στην απάντηση αυτής της ερώτησης έγκειται αυτό το στοιχείο όπου θα μπορούσαν να "πατήσουν" για να αποδώσουν αμέλεια...

( Υ.Γ. Δεν λέω ότι ήταν σωστό να καθήσει μπροστά. Αλλά ρωτάω, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τί κέρδος θα υπήρχε αν καθόταν πίσω. )

θα ήταν νομικά κατοχυρωμένος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αγωγή είχε δωθεί από την επιμελήτρια πρίν μπουμε στο ασθενοφόρο. Ακόμα κι αν καθόμουν δίπλα δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα. Ηδη απο το ΚΥ δεν είχα καρδια, δεν είχα πνευμόνια, ούτε νεφρα για να δουλέψω κατα τη διάρκεια της μεταφοράς, όλα τα είχαν ήδη φτύσει.. Ευκολο είναι να λεμε "επρεπε να κατσεις μπροστα" Πουθενα δεν έπρεπε να κατσω γιατι θα έπρεπε κανονικα να αρνηθω να συνοδέψω μια τόσο βαριά κατάσταση. Με εφαγε το φιλοτιμο και η καλη πιστη.

Το οτι δεν κάθισα δίπλα στην ασθενή ήταν κακό ΓΙΑ ΜΕΝΑ και όχι για την ασθενή, απ΄οτι κατάλαβα μετα.

Προς γνωση και συμμόρφωση...!

αυτο που με βασανίζει τωρα είναι το οτι δυσκολευομαι να καταλάβω το μερίδιο της ευθυνης μου ως αγροτικος και τι επιπτωσεις θα υπαρξουν για μενα.

Σε κανέναν σας δεν έχει τυχει τετοια στραβη? Καποιος να δωσει μια ιδεα το τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις βρε παιδια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω πως το νομικο τμημα του ιατρικου σου συλλογου θα μπορουσε να σε ενημερωσει, αν δε κανω λαθος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην αγχωνεσε δεν μπορούν να σ ακουμπήσουν , έκανες οτι μπορούσες.

δεν είσαι ειδικευόμενος καν είσαι αγροτικός γιατρός , η ευθύνη σου δεν είναι δικια σου , τόσες οι γνώσεις και έκανες τα πάντα στον ασθενή , αυτοί θα κινηθούν κατά των επιμελητηρίων και του νοσοκομείου εκεί είναι το χρήμα και οι δικηγόροι το ξέρουν καλά.

αν πάει εκεί το θέμα φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλή μου Λόλα,

δεν πρόκειται νομικά να πάθεις κάτι, κρίνοντας κι από αυτά που γράφεις.

ας το τραβήξουν οι ενίοτε συγγενείς όσο θέλουν.

προσωπικά αν θες, ποτέ δεν έβαζα συνοδό στο ασθενοφόρο (ακόμη κι όταν επέμενε ο διευθυντής)

αν θέλουν να έρθουν οι άνθρωποι, ας έρθουν από πίσω με ένα αυτοκίνητο.

υπάρχουν μερικά πράγματα που εννοούνται όταν σοβαρό περιστατικό πέφτει σε εμάς που δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία,

δεν αφήνουμε τον ασθενή απ'τα μάτια μας, (αυτό το καρδιογενές shock πολύ με ιντριγκάρει),

κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε γι'αυτόν, όσο μπορούμε και με όσα μέσα μπορούμε.

εννοείται πως δε φταις εσύ , ούτε οι συγγενείς, ούτε και η επιμελήτρια για το ό,τι έπαθε η γυναίκα.

ποιος έκανε 50 λεπτά αμπού?

δε σε φοβάμαι πάντως, θα περάσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον στο κεντρο υγειας που ημουν ηταν αρκετα μαχημο πολλα περιστατικα με 50 χιλιομετρα αποσταση απο το νοσοκομειο και εκανα πολλες διακομηδες.Το να παει κατι στραβα ειναι ευκολο οταν μαλιστα οι επιμελητες δεν σταθεροποιουν το περιστατικο.Ειναι απλο παιδια σε αυτες τις περιπτωσεις δεν πατε.Κρανιοεγκεφαλικη κακωση πχ λεω στην επιμελητρια δεν θα το ραψουμε εδω για να χασουμε χρονο παμε κατευθειαν μεσα μου λεει μια χαρα ειναι αφου μας μιλαει σε 15 λεπτα βυθιζεται με γλασκωβη 5 της απαντησα εγω δεν το παω εκτος κι αν το διασωληνωσεις το περιστατικο.( το λεει κ το ΑΤΛΣ).Τελικα την αναγκασα να το παει μονη της και φυσικα σε 5 ωρες ο ασθενης πεθανε στη μοναδα.ΕΙναι απλο παιδια ζητατε μοναδα αν ειναι ασταθες,θα τους μεταφερετε ολους με μονιτορ κορεσμο οξυγονο αμπου,απινιδωτη με τα φαρμακα ολα πανω σας.Οι συγγενεις να πανε με τα ποδια τα ασθενοφορα δεν ειναι ταξι.

Στην περιπτωση σου το μονο σου λαθος ειναι οτι πηγες μπροστα.Αλλα μην τρελενεσαι την ευθυνη παντα την εχει ο επιμελητης.Δεν νομιζω στην τελικη να παθεις κατι.Καλα ο μαλακας ο ασθενοφορας δεν την ειχε πιασει με τη ζωνη ασφαλειας?πως επεσε?Αυτο ειλικρινα δεν το καταλαβα.

Παιδια κ κατι αλλο καντε ολοι σας ασφαλειεσ αστικης ευθυνης τη στιγμη που θα τη χρειαστειται θα σας φανει χρυσαφι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου έκατσε στραβή στο ασθενοφόρο. Σε καρδιογενές σοκ, πν οίδημα, νεφρ ανεπ και δε συμμαζεύεται..Είχα κάνει την μαλακία να αφήσω να κάτσουν οι συγγενεις πίσω κι εγώ μπροστά αλλα αμέσως όταν είδα οτι αρχίζει η ασθενής να δυσπνοεί άσχημα πήγα πίσω. Στην ανακοπη που επήλθε λύνω τη γυναίκα για να της κανω κάρπα, σε μια στροφή η γυναίκα πέφτει κάτω. Τραγελαφικό σκηνικό! Την ξαναμαζεύω και συνεχίζω. φυσικά μάταια.. Ασε που έζησα και τη φρίκη της καρπα για 50 λεπτα μέχρι να φτάσουμε στο νοσοκομείο.

Τώρα οι συγγενείς ζητούν ευθύνες. Εχουν ενοχές γιατι η γυναίκα είχε εξεταστεί απο γιατρο 4 μερες πριν πεθάνει και η γενική γιατρος τους είπε να πάνε στον καρδιολόγο (είδε μπλοκ δεξιου σκελους, ακουσε και κάτι υγρους αλλα το πέρασε για βρογχίτιδα) αλλα δεν την πήγαν, αντιθέτως η γυναίκα τις επόμενες μέρες πήγαινε και μάζευε ελιές.. Επειδη έχουν ενοχές ψαχνουν τρόπους να ανακουφιστούν. Η γενική γιατρός βέβαια βγήκε λάδι..!

Το δικό μου σφάλμα είναι πως δεν είχα καθίσει πίσω απο την αρχή , αλλα εκείνη την ημέρα είχα επιμελήτρια και δε μου είπε να καθίσω πίσω. Επίσης λένε πως μπορεί να έπαθε εγκεφαλική αιμορραγία απο το χτύπημα και να πέθανε απο αυτο. Γι'αυτο δε με νοιάζει, ας κάνουν εκταφή να τα βρούνε. Μου την είπαν όμως γιατι δεν κάθισα πίσω μαζί της.

Αυτό που έμαθα ειναι: ΠΟΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΣΘΕΝΟφΟΡΟ!

...και να σκεφτείτε πως ήταν μία απο τις τελευταίες μου εφημερίες και οτι 1 χρόνο τώρα δεν μου είχε κάτσει ουτε μία στραβή.. !

Αν το συνεχίσουν, τί ευθύνες έχω εγώ ως αγροτικός?

Συνάδελφε πραγματικά δεν έχω καταλάβει κάποια πραγματάκια.

Σου έκατσε στραβή στο ασθενοφόρο, στραβή που δεν συμμαζευόταν, αλλά εσύ την "μαλακία" σου την είχες κάνει από την στιγμή που άρχισες την διακομιδή.

Τραγελαφικό σκηνικό δεν είναι η κατάσταση στην οποία επείλθε η ασθενής σου (αυτό ονομάζεται τραγικό) αλλά η όλη αντιμετώπιση του περιστατικού.

Το ασθενοφόρο δεν είναι ταξί και αν η επιμελήτρια επέτρεψε να γίνει ταξί έχει και αυτή τις ευθύνες της (και φυσικά ο οδηγός του Ε.Κ.Α.Β.), θα μπορούσες όμως να κάτσεις δίπλα στον ασθενή σου και ο συγγενής μπροστά, στην προεδρική θέση που επέλεξες εσύ.

Έζησες την φρίκη της κάρπα για 50 ολόκληρα λεπτά; Σου εύχομαι οι φρίκες που θα σε ακολουθήσουν να είναι τόσο "ευχάριστες" και όχι τέτοιες που να ξαναμιλήσεις για τραγελαφικά γεγονότα.

Χαίρομαι που κατάλαβες πως έκανες κάποιο "σφάλμα".

Η επιμελήτρια δεν θα σου έλεγε που να κάτσεις, αυτό όφειλες να το γνωρίζεις πριν αναλάβεις την συμμετοχή σου σε διακομιδές.

Το αν ο θάνατος επείλθε από εγκεφαλική αιμορραγία από το χτύπημα το οποίο εξαιτίας σου έγινε δεν σε αφορά και αφορά τους συγγενείς (που θα το βρουν στην εκταφή) είναι μάλλον τραγελαφικό και μόνο που το αναφέρεις.

Αν αυτό που έμαθες, από το τραγικό περιστατικό, ήταν ΠΟΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ, πραγματικά φοβάμαι πως δεν έμαθες τίποτα.

Την άλλη φορά στείλε τους συγγενείς με ταξί κι εσύ κάτσε πάλι μπροστά να απολαύσεις την βόλτα σου.

Εγώ πάντως θα έριχνα τις ευθύνες στον οδηγό του Ε.Κ.Α.Β. που πήρε απότομα την στροφή. Εσύ ξεναγός ήσουν, τι ευθύνες ζητούν από σένα οι συγγενείς δεν καταλαβαίνω.

Συγγνώμη για το εριστικό ύφος αλλά δεν μπορώ την ανευθυνότητα ορισμένων που ακόμα και μετά από κάποια γεγονότα δεν καταλαβαίνουν και συνεχίζουν να μιλούν με ένα απαξιωτικό τρόπο για τον ασθενή τους και τους συγγενής τους. Και ακόμα είναι αγροτικός......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α συγνωμη δεν ειχα δει οτι την ελυσες.Παντως δεν πρεπει να ανησυχεις την ευθυνη τη φερει ο επιμελητης παντα και μονο αυτος.ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τραγελαφικό σκηνικό δεν είναι η κατάσταση στην οποία επείλθε η ασθενής σου (αυτό ονομάζεται τραγικό) αλλά η όλη αντιμετώπιση του περιστατικού.

Επιτέλους, να κι ένας άλλος που γράφει αυτά που σκέφτομαι. Επίσης, το γεγονός ότι οι συγγενείς "έχουν ενοχές" που δεν την πήγαν στον καρδιολόγο, αλλά ο αγροτικός δεν βρίσκει λόγο να "έχει ενοχές" για ένα μικρό "σφάλμα", το πρόσεξε κανείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια αφελησ ερωτηση:

ασχετα τι ειπε η επιμελητρια

δεν μου φαινεται λογικο να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΠΛΑ στον ασθνη!

δεν ειναι θεμα τι θα μπορέσεις να κάνεις αλλα του να εισαι στο σωστο μεροσ!

ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΤΡΟΒΟΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΙΑΤΡΟ!!

αναλογα ευθυνη εχει αν και με πολυ πιο ανωδυνα ενδεχομενα

και ο εφημερευων καθηγητής σε σχολεια

ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΛΕΝ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ!!ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ!!

σε μια ανκριση θα βγειτε λαδι αν ειστε διπλα και αποδειχθει πως ταν ανεφικτο να προλαβετε το κακο!ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΣΤΕ ΜΑΚΡΥΑ (ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!!)ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΣΑΣ!!

μια φορα μου ανεφερθη περιστατικο σε σχολειο δεκα φορεσ πιο οδυνηρο απο αυτοσ που εξετεθη εδω!!

ειναι φοβερο και να το αναφερει κανεισ!!

αν θελετε το πειργραφω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13noe, για να μιλας με τόσο "εριστικό ύφος" μάλλον κάποιο δικό σου ευαίσθητο σημείο βγαίνει στην επιφάνεια με την ιστορία μου. Ο θυμός είναι ένα τρομερά εποικοδομητικό συναίσθημα για εκείνον που τον βγάζει αλλα όχι για εκείνον που τον δέχεται. Για το λόγο αυτο, σ' ευχαριστώ για το τόσο προσωπικό δώρο που μου προσφέρεις, αλλα δε θα το δεχθώ.

Αντίθετα, δέχομαι με μεγάλη ευχαριστηση την όποια ουσιαστική παραίνεση μου κάνει το μήνυμά σου.Χαίρομαι επίσης και για την ευαισθησία που δείχνει κατα βάθος.

Επετρεψέ μου να σου κάνω κι εγώ μια παραίνεση με τη σειρά μου:

Αν θυμώνεις με την αδιαφορία - γενικώς, ψάξε να βρεις την αδιαφορία μέσα σου. Τότε θα πάψεις να θυμώνεις με την αδιαφορία-γενικώς και θα αρχίσεις να κάνεις κάτι ουσιαστικό γι΄αυτη.

υ.γ. "τραγελαφική" ήταν η κατάσταση η δική μου εκείνη την ώρα. Δε θα τολμούσα να μιλήσω έτσι για τον ασθενή μου, ουτε που θα μου περναγε ποτε απο το μυαλο, κάποιοι το σκέφτηκαν όμως. Δεν ξερω τελικα με τι γνώμονα κρίνονται τα αλλότρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πςςς...έχει μάθει όλα τα ψυχολογικά κολπάκια για να αποπροσανατολίζει τη συζήτηση η κυρία (ή κύριος; στο προφίλ λέει και τα δύο). Ψυχίατρος θα γίνεις, ε;

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τραγελαφικό σκηνικό δεν είναι η κατάσταση στην οποία επείλθε η ασθενής σου (αυτό ονομάζεται τραγικό) αλλά η όλη αντιμετώπιση του περιστατικού.

Επιτέλους, να κι ένας άλλος που γράφει αυτά που σκέφτομαι. Επίσης, το γεγονός ότι οι συγγενείς "έχουν ενοχές" που δεν την πήγαν στον καρδιολόγο, αλλά ο αγροτικός δεν βρίσκει λόγο να "έχει ενοχές" για ένα μικρό "σφάλμα", το πρόσεξε κανείς;

invitro, δεν έγραψα την ιστορία για να διαπραγματευτώ τα συναισθηματά μου. Αυτα είναι δικά μου και τα επεξεργάζομαι χωρίς να χρειάζομαι βοήθεια. Αν χρειαστώ βοήθεια σ' αυτο το θεμα και κρίνω πως εδώ μπορω να τη βρω, θα το κάνω, δε θα ντραπώ.

Ηταν μια δυσάρεστη κατάσταση. Το ίδιο δυσάρεστη που θα ήταν για σενα, για τον Α, για τον Β κλπ. Ωφείλω όμως να παω παρακάτω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, για μένα και για τους ασθενείς μου. Το να ζητήσω μια νομική συμβουλή εδω μέσα, μπορεί να μου δώσει το χώρο να το κάνω αυτο.

Αν έχεις λοιπόν κάποια διάθεση να βοηθήσεις, θα ήταν πολυ ευχάριστω για μένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν κάποιος μιλάει με εριστικό τρόπο δεν σημαίνει πως βγάζει κάποιο προσωπικό ευαίσθητο σημείο του (αυτή είναι προσωπική σου άποψη και την αποδέχομαι ως άποψή σου).

Ούτε με θυμό μίλησα, απλά μίλησα για την ανευθυνότητα και αυτό που φάνηκε να σε νοιάζει είναι η νομική κάλυψη του "σφάλματός σου".

Ο θυμός δεν είναι συναίσθημα το οποίο δωρίζεται, οπότε καλά κάνεις και δεν το αποδέχεσαι (να δέχεσαι μόνο ότι σου προσφέρουν).

Ευαισθησία δείχνω στο θέμα πρώτα ως άνθρωπος και μετά ως ιατρός.

Έκρινα την αντιμετώπιση του γεγονότος και όχι εσένα (οπότε τα περί ψαξίματος τα αφήνω ασχολίαστα).

Αν πραγματικά ήθελες να μάθεις ποιες είναι οι ευθύνες του αγροτικού ιατρού κατά την διακομιδή του ασθενούς στο νοσοκομείο θα μπορούσες να τις αναζητήσεις χωρίς την παρουσίαση του περιστατικού, με την παρουσίαση όμως του "τραγελαφικού" περιστατικού σε ένα δημόσιο forum να περιμένεις και τις απαντήσεις-απόψεις-αντιδράσεις των συνομιλητών σου.

Σε ευχαριστώ και καλό βράδυ, δεν σκοπεύω την διαφορετική άποψη να την κάνω αντιπαράθεση σε ένα forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μια (ένας , δεν ξέρω φύλο) νομικός στην παρέα μας που μπήκε πρόσφατα . Γιατί δεν της στέλνεις pm ; Επειδή δεν θυμάμαι username κτλ , διάβασε τα ποστ της τελευταίας εβδομάδας και θα την (τον) εντοπίσεις . Εκτός και αν θυμάται κάποιος άλλος τα στοιχεία .

Το βρήκα λέγεται : queenifa .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα δημόσιο forum να περιμένεις και τις απαντήσεις-απόψεις-αντιδράσεις των συνομιλητών σου.Σε ευχαριστώ και καλό βράδυ
, Τις περιμένω και είναι πραγματικά πολύτιμες
δεν σκοπεύω την διαφορετική άποψη να την κάνω αντιπαράθεση σε ένα forum.
Τελικά να που τα συμφωνήσαμε!καλο σου βράδυ κι ευχαριστώ
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μια (ένας , δεν ξέρω φύλο) νομικός στην παρέα μας που μπήκε πρόσφατα . Γιατί δεν της στέλνεις pm ; Επειδή δεν θυμάμαι username κτλ , διάβασε τα ποστ της τελευταίας εβδομάδας και θα την (τον) εντοπίσεις . Εκτός και αν θυμάται κάποιος άλλος τα στοιχεία .
οκ θα ψάξω! θενξ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηταν μια δυσάρεστη κατάσταση. Το ίδιο δυσάρεστη που θα ήταν για σενα, για τον Α, για τον Β κλπ. Ωφείλω όμως να παω παρακάτω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, για μένα και για τους ασθενείς μου.

Εγώ βασικά όπως διαβάζω όλες σου τις απαντήσεις μαζεμένες εύχομαι να μην πέσω στα χέρια σου κατά λάθος, ως ασθενής εννοώ, γιατί το μόνο που σε νοιάζει είναι πως να βγεις "λάδι" όπως είπες και για τη γενική γιατρό και τπτ άλλο. Και όχι, ο 13Νοε δεν συμφώνησε καθόλου μαζί σου, απλώς βαρέθηκε και έκρινε άσκοπο να το συνεχίσει. Ελπίζω πραγματικά να μην είσαι τόσο ανάλγητη όσο αφήνεις να διαφαίνεται μέσα από τα ποστ σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.