Jump to content

[εμπειρίες] Αγροτικό: στραβή στο ασθενοφόρο...


run_lola

Recommended Posts

Επειδή και εγώ την έχω πάθει...κάπως έτσι και χειρότερα--καταρχάς υπάρχουν νόμοι για το ΕΚΑΒ ,θα ψάξω να σου τους βρω,αλλά αν θυμάμαι καλά εξαρχής ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνει αγροτικός τέτοιες διακομιδές,οπότε το βάρος πέφτει στην επιμελήτρια από την αρχή.όσο για εσένα να ξέρεις ότι έχεις δικαίωμα να αρνηθείς να κάνεις διακομιδή,ότι και να είναι,και για αυτό υπάρχει νομοθεσία,ειδικά αν δεν είναι σταθερός ο ασθενής και αν δεν έχεις παραπεμπτικό με σφραγίδα ειδικού.Αλλά αν το ξανατολμήσεις μετά από αυτό να ξέρεις ότι ,ότι και να σου λέει ο καθένας ειδικός που δεν τολμάει να ανέβει στο ασθενοφόρο ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ δίνεις εντολές για το τι γίνεται πάνω στο ασθενοφόρο.Και μην ξανακάτσεις μπροστά διότι στην νομοθεσία του ΕΚΑΒ αν πάθεις κάτι εσύ μπροστά σε ένα τροχαίο π.χ δεν είσαι ασφαλισμένη.Πάντως αν έχεις καλές σχέσεις με κάποιον από το ΕΚΑΒ έχουν κι αυτοί μια εγκύκλιο που μας αφορά ζήτα την .Θα βρω την εγκύκλιο που είχα χρησιμοποιήσει και θα σου την στείλω,μην φοβού ,δεν θα τολμήσουν να σε ακουμπήσουν διότι εξαρχής απαγορεύεται να κάνουν διακομιδές σε τέτοια περιστατικά αγροτικοί ασχέτως που εμείς καθόμαστε και την τρώμε από την άγνοιά μας,και αυτό το ξέρουν και αυτοί φοβούνται περισσότερο!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply
Επειδή και εγώ την έχω πάθει...κάπως έτσι και χειρότερα--καταρχάς υπάρχουν νόμοι για το ΕΚΑΒ ,θα ψάξω να σου τους βρω,αλλά αν θυμάμαι καλά εξαρχής ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνει αγροτικός τέτοιες διακομιδές,οπότε το βάρος πέφτει στην επιμελήτρια από την αρχή.όσο για εσένα να ξέρεις ότι έχεις δικαίωμα να αρνηθείς να κάνεις διακομιδή,ότι και να είναι,και για αυτό υπάρχει νομοθεσία,ειδικά αν δεν είναι σταθερός ο ασθενής και αν δεν έχεις παραπεμπτικό με σφραγίδα ειδικού.Αλλά αν το ξανατολμήσεις μετά από αυτό να ξέρεις ότι ,ότι και να σου λέει ο καθένας ειδικός που δεν τολμάει να ανέβει στο ασθενοφόρο ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ δίνεις εντολές για το τι γίνεται πάνω στο ασθενοφόρο.Και μην ξανακάτσεις μπροστά διότι στην νομοθεσία του ΕΚΑΒ αν πάθεις κάτι εσύ μπροστά σε ένα τροχαίο π.χ δεν είσαι ασφαλισμένη.Πάντως αν έχεις καλές σχέσεις με κάποιον από το ΕΚΑΒ έχουν κι αυτοί μια εγκύκλιο που μας αφορά ζήτα την .Θα βρω την εγκύκλιο που είχα χρησιμοποιήσει και θα σου την στείλω,μην φοβού ,δεν θα τολμήσουν να σε ακουμπήσουν διότι εξαρχής απαγορεύεται να κάνουν διακομιδές σε τέτοια περιστατικά αγροτικοί ασχέτως που εμείς καθόμαστε και την τρώμε από την άγνοιά μας,και αυτό το ξέρουν και αυτοί φοβούνται περισσότερο!!!!!!!!!!

Nelli, αν μπορείς, ότι έχεις σχετικό ανέβασέ το στο φόρουμ να μπορούμε να το δούμε όλοι!!

Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η θέση του αγροτικού γιατρού προσδιορίζεται ως εξής:

'γιατρός-που-δεν-έχει-εκπαιδευτεί-ως-τώρα-και-ούτε-πρόκειται-αλλά-δεν-έχουμε-τι-να-τον-κάνουμε'...

Πολυ καλο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά θα ψάξω είναι σε κάτι κούτες είχα σιχαθεί τόσο πολύ στο αγροτικό και να μαλώνω και να τους ακούω,με πέρασαν από Ε.Δ.Ε και την έφαγαν καλά οι ειδικοί γιατί μας έβαζαν να κάνουμε τα απίστευτα,ώσπου έπεσε στα χέρια μου και εμένα η εγκύκλιος του ΕΚΑΒ πρώτα και μετά την έψαξα.Και μετά έγινε το έλα να δεις κόβαν βόλτες οι ειδικοί με τα ασθενοφόρα!!!!!!!Μόλις το βρω κατευθείαν να αρχίσετε να μιλάτε γιατί ότι πέρασε ένας μας δεν χρειάζεται να το περάσουν κι άλλοι...(κάτι σε 3 σωματοφύλακες μου θύμισε τώρα αυτό.....!!)Πάντως σταμάτα να φοβάσαι δεν έπρεπε καν να είσαι μέσα στο ασθενοφόρο όχι τώρα που καθόσουν!!!!!Και κάνε αστικής ευθύνης....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι απαράδεκτο συνάδελφος να στρέφεται εναντίων συναδέλφου.

Ακόμα πιο απαράδεκτο όταν γίνεται εκ του ασφαλούς.

Μπράβο σου που το ανέφερες για να προστατέψεις συναδέλφους.Σε παρόμοιες περιπτώσεις που έχω ακούσει,ο αγροτικός δεν είχε νομικές κυρώσεις.Άκουσα και για κάποια περίπτωση που πήγε στα δικαστήρια και ο αγροτικός αθωώθηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και δεν ρωτησα τοτε ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΚΡΕΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΔΝΕ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑΝ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ??

Μην τρελαθούμε τώρα, δεν φταίνε οι καθηγητές, φταίει αυτός που ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΧΩΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ. Εμ βάζεις μονόζυγο στο σχολείο, εμ το βάζεις και στο τσιμέντο;

ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΑΙ ΔΥΣΤΗΧΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ!!

παραπανω εγραφη κατι για πλημμελη ενημερωση νεων γιατρων!

δυστυχωσ ετσι ειναι εν γενει!

ακομα και στα σχολειο προβλεπεται βασει νομου ο διευθυντής να ενημερωνει τούς νέους καθηγητές για τα καθηκοντα τουσ και τη σχετικη νομοθεσια αλλα πωσ να γινει κάτι τετοιο με τοσα καθηκοντα που εχει ο προϊστάμενος?

και στο στρατο μια απο τα ιδια!!

ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ: ΑΓΝΟΙΑ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Psssss

Sorry for the english (no greek font in this computer), but do people know the mortality rate in case of an acute coronary syndrome with a new right bundle branch block and cardiogenic shock (this is what the patient likely had)?

I hope they fry your attending lola .. she should have known better (when she sent the patient home without asking her to come back the next day (if she thought the RBBB was age related) or admit her to the nearest hospital).

Hope it works out for you

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ ότι κατάλαβα δεν πρόκειται να πάνε νομικά οι συγγενείς. Τους έχουν πιάσει στο ψηστήρι οι επιμελήτριες – κυρίως εκείνη που είδε πρώτη το περιστατικό (γιατί άραγε ?!)

Νεώτερα θα έχω σε λίγες ώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αφήνετε τις μαλακίες; Παριστάνετε τους ευαίσθητους ηθικολόγους; Έκανε μια μαλακία η κοπέλα. Σε όλους μπορεί να συμβεί. Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος. Ζητάει συμβουλή γιατί αγχώνεται μήπως βρει το μπελά της, όπως θα κάναμε όλοι. Το πώς αισθάνεται και αν έχει ή όχι ενοχές περιμένετε να το λέει στο φόρουμ, σε ένα κάρο άγνωστους παπάρες;

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον , οι συγγενεις ( ενας , οχι ολοι ) μπορουν να μπουν μαζι με το γιατρο διπλα στον ασθενη , αν συντρεχει λογος και συμφωνησει ο αγροτικος και ο επιμελητης .

Ειναι αρκετα συνηθες , ιδιως στην παιδιατρικη και το εχω κανει με ολα τα " βαρια " περιστατικα που εχω συνοδεψει.

Εχει να κανει με την ανασφαλεια του γιατρου και το γεγονος οτι ο συγγενης ειναι εκει και βλεπει τι κανεις ( αν χρειαστει να κανεις ) , και πιστευω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου , οτι οι συγγενεις , ακομα και οι πιο υστερικοι ποτε δε δημιουργουν προβλημα στο γιατρο , οταν αυτος εχει δειξει σοβαροτητα και ενδιαφερον.

Αλλωστε το ταξιδι , σου δινει την ευκαιρια να πλησιασεις τον συγγενη , να του εξηγησεις την κατασταση και ηρεμα να του αναλυσεις τις πιθανοτητες .

Ειτε ειχα παιδια με μηνιγγιτιδα , ειτε με status , ειτε με βαρια καρδιοαναπνευστικη ανεπαρκεια , οι συγγενεις ηταν εκει.

Αυτο που πειραζει τους συγγενεις ειναι παντα η αδιαφορια και η κακη συμπεριφορα του γιατρου .Οσοι το καταλαβετε , θα εχετε μια ομαλη πορεια , χωρις προβληματα .

Φυσικα , το πραγματικο ενδιαφερον για τον ασθενη σας ( που δεν κρυβεται ) , θα σας δωσει ακομα περισσοτερους ποντους και θα σας γλυτωσει απο πολλα απροοπτα.

Κατα τα αλλα , ποτε , ακομα και για γελοια , σταθερα περιστατικα που εχω μεταφερει , δε σκεφτηκα να κατσω μπροστα.Δεν ειναι φυσικα η θεση του γιατρου εκει.Το εκαναν που και που κατι αποτυχημενοι ειδικευομενοι παθολογιας στο νοσοκομειο που ημουνα , αλλα οκ ,αυτοι ηταν γενικως για τα μπαζα ( φωναζαν στους ασθενεις και τους ζητουσαν το λογο που τους ξυπνησαν βραδιατικα και ηταν φυσικα ασχετοι απο ιατρικη ) , οποτε το ασθενοφορο , ηταν το λιγοτερο απ ΄ολα .

Οσον αφορα για την ευθυνη του αγροτικου , δε νομιζω οτι στην προκειμενη περιπτωση υπαρχει κατι τετοιο.Προφανως και η επιμελητρια ηταν ασχετη και δεν ενημερωσε σωστα τον αγροτικο για το περιστατικο που μετεφερε και δνε τον προετοιμασε ωστε να μπορει να αντιμετωπισει τα πιθανα προβληματα .Αν δε, θεωρουσε οτι ο αγροτικος , δε ηταν ικανος να τα αντιμετωπισει , θα επρεπε να το συνοδεψει η ιδια.

Παντως , σα να μου φαινεται οτι χαλια μαυρα σταθεροποιησατε την ασθενη , για να σας πεθανει μεσα στο ισιωμα σε μια ωρα δρομο.

Ευχομαι ολα να πανε καλα ( πιστευω οτι ολα καλα θα πανε και καταλαβαινω το αγχος σου ) , αλλα θα πρεπει στο μελλον να εισαι σοβαρη με το ρολο σου και την ευθυνη σου και να προσεχεις ωστε να κρινεις αν πρεπει να κανεις αυτο που σου λενε ή οχι.Εχεις και δικη σου σκεψη , χρησιμοποιησε τη.

Την περασμενη βδομαδα , εκανα αυτο που θεωρουσα εγω σωστο για μια ασθενη με βαρια αναπνευστικη δυσχερεια και αλλα προβληματα υγειας , οταν ο γενικος γιατρος με τον οποιο εφημερευα στο αγροτικο , μου εδωσε εντολη να κανω μ..... Δεν υπαρχει περιπτωση σοβαρος γιατρος να κανει οτι του λεει ο επιμελητης του , οταν ο τελευταιος ειναι ασχετος και επικινδυνος και ο αγροτικος ξερει τι του γινεται σε βασικα πραγματα .

Πρεπει να χρησιμοποιεις το μυαλο σου και να εισαι σταθερη σε αυτο που λες ( ακομα και οι νοσηλευτριες θα προσπαθησουν να σε 'διορθωσουν" μερικες φορες )

καλη τυχη και προσοχη αλλη φορα , σκεφτομαστε πριν κανουμε κατι και ειματσε παντα κοντα στον ασθενη μας , δεν ειναι ουτε ζωο , ουτε για πεταμα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω κι εγώ λοιπόν μια άποψη, και τη γράφετε όπου νομίζετε βεβαίως.

α) Θέμα αστικής ευθύνης δεν τίθεται για αγροτικό γιατρό. Για να τεθεί, πρέπει (1) οι συγγενείς να πάρουν πρώτα λεφτά από το νοσοκομείο, μετά (2) το νοσοκομείο να αποφασίσει να στραφεί ("αναγωγικά" θα το λέγαμε) κατά του γιατρού και τέλος (3) να αποδείξει δόλο ή βαριά αμέλεια του γιατρού. Το (1) δεν είναι απίθανο, όμως το (2) δεν έχει γίνει ποτέ γιατί για να γίνει το (3) πρέπει να κατέβει τουλάχιστον ο Θεός επί της γης. Άρα: μην κάνετε ασφάλιση αστικής ευθύνης, είναι απλώς πεταμένα λεφτά.

β) Η ποινική ευθύνη του αγροτικού γιατρού, δηλαδή το αν θα πάει φυλακή, είναι άλλο ζήτημα. Ακόμα και με τα στοιχεία αμέλειας της περιγραφής:

Σε καρδιογενές σοκ, πν οίδημα, νεφρ ανεπ και δε συμμαζεύεται..

Η νεφρική ανεπάρκεια δεν είναι λόγος για να πεθάνει ασθενής στη διακομιδή. Το καρδιογενές σοκ είναι λόγος να μη φύγει καθόλου (μέχρι να αναταχθεί). Το πνευμονικό οίδημα επίσης χρειάζεται ανάταξη πριν φύγει. Θεωρώ μάλλον βέβαιο ότι διάφορα δεν έγιναν (πχ foley, σωστοί οροί, ασθενής καθιστός, οξυγόνο στα σωστά λίτρα, σωστά φάρμακα κλπ). Δεν είναι όμως σημαντική απόκλιση από το μέσο αγροτικό γιατρό όλα αυτά.

Είχα κάνει την μαλακία να αφήσω να κάτσουν οι συγγενεις πίσω κι εγώ μπροστά αλλα αμέσως όταν είδα οτι αρχίζει η ασθενής να δυσπνοεί άσχημα πήγα πίσω.

Το να διακομίζει κανείς δίπλα στο περιστατικό είναι μάλλον αυτονόητο, και το χωρίς συγγενείς (πιάνουν χώρο) επίσης. Δεν είναι όμως σημαντική απόκλιση από το μέσο αγροτικό γιατρό.

Στην ανακοπη που επήλθε λύνω τη γυναίκα για να της κανω κάρπα, σε μια στροφή η γυναίκα πέφτει κάτω. Τραγελαφικό σκηνικό! Την ξαναμαζεύω και συνεχίζω. φυσικά μάταια.. Ασε που έζησα και τη φρίκη της καρπα για 50 λεπτα μέχρι να φτάσουμε στο νοσοκομείο.

Το να λύσει κανείς τις ζώνες για να κάνει ΚΑΡΠΑ το βρίσκω τουλάχιστον ακατανόητο, και τραγικό το να πέσει η γυναίκα. Ασφαλώς, το να μη μπει σκληρή σανίδα από κάτω, να μη γίνουν φάρμακα/απινιδώσεις κλπ είναι αμέλεια: Δεν είναι όμως σημαντική απόκλιση από το μέσο αγροτικό γιατρό.

Τώρα οι συγγενείς ζητούν ευθύνες. Εχουν ενοχές...

Το δικό μου σφάλμα είναι πως δεν είχα καθίσει πίσω απο την αρχή , αλλα εκείνη την ημέρα είχα επιμελήτρια και δε μου είπε να καθίσω πίσω.

Επίσης λένε πως μπορεί να έπαθε εγκεφαλική αιμορραγία απο το χτύπημα και να πέθανε απο αυτο. Γι'αυτο δε με νοιάζει, ας κάνουν εκταφή να τα βρούνε. Μου την είπαν όμως γιατι δεν κάθισα πίσω μαζί της.

Αυτό που έμαθα ειναι: ΠΟΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΣΘΕΝΟφΟΡΟ!

...και να σκεφτείτε πως ήταν μία απο τις τελευταίες μου εφημερίες και οτι 1 χρόνο τώρα δεν μου είχε κάτσει ουτε μία στραβή.. !

Αν το συνεχίσουν, τί ευθύνες έχω εγώ ως αγροτικός?

Η ευθύνη του αγροτικού στο περιστατικό αυτό είναι από την ανάληψη του κινδύνου. Ενώ για όλα θα πει "δεν ήξερα, αγροτικός είμαι" (στο οποίο η πολιτική αγωγή - δικηγόρος των συγγενών στην ποινική δίκη - θα πει: μα είναι 1 χρόνο αγροτικός, αν δεν ήξερε ας έφευγε, τώρα το κατάλαβε; ), πήρε το περιστατικό πάνω του/της και η κατάληξη βεβαίως δεν ήταν η καλύτερη (δεν ήξερες; ας το διακόμιζε ο επιμελητής!). Η επιμελήτρια αποκλείεται να πει ότι είπε να κάτσεις μπροστά και οι συγγενείς πίσω: το κωλαράκι της θα πάει να καλύψει και να τα φορτώσει σε σένα.

Την εγκεφαλική αιμορραγία από το χτύπημα θα ήθελα ως γιατροί να την αποκλείσουμε αμέσως ως αίτιο θανάτου. Ας μη γίνουμε τελείως ανέκδοτο. Ότι μπορεί να συνετέλεσε το χτύπημα, δεν είναι απίθανο - αλλά με άλλους τρόπους.

Η ουσία του θέματος είναι ότι η ανθρωποκτονία από αμέλεια είναι πλημμέλημα. Ως 5 χρόνια φυλακή (αφού μάλλον δεν έχεις προλάβει να καθαρίσεις κανέναν άλλον πάει συνήθως μια ποινή με αναστολή αν καταδικαστείς), και 5 χρόνια παραγραφή. Οπότε για τα επόμενα 5 χρονάκια θα μπορούν οι συγγενείς να το καλοσκεφτούν αν θα κάνουν μήνυση, κι εσύ να καλοσκεφτείς για το αν το λάθος ήταν πραγματικά οι συγγενείς ή τα υπόλοιπα που είπαν όσοι έγραψαν πριν από μένα στο θέμα. Αν αποφασίσεις να κάνεις μια ασφάλιση, να κάνεις για νομική προστασία, δηλαδή για να πληρώσει η ασφαλιστική τα έξοδα των δικηγόρων σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά τις διακομιδές τις πηγαίνουν σύμφωνα με το νόμο οι ειδικοί και ιδίως οι αναισθησιολόγοι. Το πρόβλημα είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Γιαυτό και έχουν ενημερωθεί οι ΔΥΠΕ γιαυτό. Στη δική μας ΔΥΠΕ έχουν στείλει απλά ένα χαρτί που λέει ότι τελικά μπορούν να πάνε κατόπιν εντολής του ειδικού και οι αγροτικοί και οι ειδικευόμενοι. Αυτό όμως το χαρτί δεν καταργεί το νόμο και δεν τον τροποποιεί κι έτσι συνεχίζει να ισχύει.

Αν είχε κάποιος γνώσεις νομικές και χρόνο-διάθεση, θα μπορούσε να ζητήσει εγγράφως την εντολή για την διακομιδή και μετά να κινηθεί δικαστικά εναντίον τους.

Αν γίνει πάντως μήνυση θα γίνει δίωξη και εναντίον σου. Θα χάσεις χρόνο και χρήμα, αλλά στο τέλος θα απαλλαγείς.

ΥΓ. Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά δικαστικά (και ιατρικά) έχεις σοβαρό πρόβλημα με το ότι κάθησες μπροστά. Θα υποστηρίξουν, όσο παράλογο και αν σε ακούγεται, πως θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερη εξέλιξη του περιστατικού, αν ήσουν στο πίσω μέρος.

Και μην περιμένεις να σε υποστηρίξει η ειδικός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ α)ΓΙΑΤΙ ΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ

β)ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΗΓΕΣ ΠΙΣΩ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ(ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΛΑΣΙΞ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΦΡΕΝΑΡΕ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΚΑΡΦΩΘΗΚΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΖΩΝΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΘΕΣΗ)

γ)ΓΙΑΤΙ ΗΣΟΥΝ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΣΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΡΠΑ ΚΤΛ...ΜΟΝΟ ΑΝ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΜΕΝΟΣ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΜΑΧ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΦΤΥΣΕΙΣ).ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΣΟΥΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ Κ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ.ΜΟΝΟ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 10 ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΡΠΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΙΝΙΔΩΣΗ(ΕΦΟΣΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΜΠΟΥΛΑΤΖΑ,ΜΗΝ ΣΕ ΤΙΝΑΞΕΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ)

δ)ΓΙΑΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ Η' ΤΗΣ ΜΙΣΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ

ε)ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ(ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ)

στ)ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΘΑΥΜΑ...ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ Ν ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΙ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ

ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ-->ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙΡΟΥΝ

--->ΖΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΞΕΡΝΑΝΕ

--->ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΞΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ(ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΚΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥΣ)

---->Η ΑΜΟΥΛΑΤΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙ Η΄ ΚΤΕΛ.ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ...

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ...ΣΑΝ ΠΟΡΔΕΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΞΕΡΟΛΕΣ :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΗΓΕΣ ΠΙΣΩ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
Οχι φαντάσου να μην πήγαινε καθόλου πίσω. Τα σκέφτεστε πριν τα γράψετε ήθελα να ήξερα;

:anavwfwties:

Την επόμενη φορά μάλιστα προτείνω όχι μόνο να κάθονται όλοι οι αγροτικοί μπροστά, αλλά επίσης αν στραβώσει κάτι να ανοίγουν το παράθυρο και να φωνάζουν: "ένα γιατρό παρακαλώ, ένα γιατρό, έχουμε άρρωστο πίσω!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΗΓΕΣ ΠΙΣΩ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
Οχι φαντάσου να μην πήγαινε καθόλου πίσω. Τα σκέφτεστε πριν τα γράψετε ήθελα να ήξερα;

:anavwfwties:

Την επόμενη φορά μάλιστα προτείνω όχι μόνο να κάθονται όλοι οι αγροτικοί μπροστά, αλλά επίσης αν στραβώσει κάτι να ανοίγουν το παράθυρο και να φωνάζουν: "ένα γιατρό παρακαλώ, ένα γιατρό, έχουμε άρρωστο πίσω!"

Βρε το θέμα είναι σοβαρό, μην το γελοιοποιείς! Αμάν πια! :anavwfwties:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΗΓΕΣ ΠΙΣΩ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
Οχι φαντάσου να μην πήγαινε καθόλου πίσω. Τα σκέφτεστε πριν τα γράψετε ήθελα να ήξερα; :anavwfwties: Την επόμενη φορά μάλιστα προτείνω όχι μόνο να κάθονται όλοι οι αγροτικοί μπροστά, αλλά επίσης αν στραβώσει κάτι να ανοίγουν το παράθυρο και να φωνάζουν: "ένα γιατρό παρακαλώ, ένα γιατρό, έχουμε άρρωστο πίσω!"
ΧΑ ΧΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟΣ/Α!ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ :splats:ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΙΝΒΙΤΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΕΣΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ,ΣΤΗ ΔΕ ΠΙΣΩ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΑΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ,ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΝΑ "ΚΟΙΤΑΕΙ" ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΠΡΟΣ.ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΥΝΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΑΤΣΟΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστοτατο το vatraxaki και πολυ δοκιμος και παραστατικος ο τροπος με τον οποιο περιγραφει την κατασταση σχετικα με τους λυσσαλεους δικηγορισκους που σε περιμενουν διαρκως στη γωνια...ευγε και παλι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά από όλες τις σελίδες που γράφτηκαν για αυτό το θέμα, προτιμώ να κρατήσω μόνο δύο posts: το αρχικό και του Σαράντου.

Λυπάμαι μα τα υπόλοιπα είναι χοντρικά background noice :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά από όλες τις σελίδες που γράφτηκαν για αυτό το θέμα, προτιμώ να κρατήσω μόνο δύο posts: το αρχικό και του Σαράντου.

Λυπάμαι μα τα υπόλοιπα είναι χοντρικά background noice :)

ποιο είναι το ποστ του Σαραντου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλο μου συμφωνω μαζι σου οτι το πιο διαφωτιστικο και ουσιαστικο ποστ ειναι του Σαραντου. Αλλα ας τον επαιρνες τηλεφωνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή λοιπόν ήταν η εμπειρία μου. Ο καθένας μπορεί να την κάνει ό,τι θέλει: Άλλος μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για να μην κάνει τα ίδια λάθη. Άλλος μπορεί να την εκλάβει ως μια θαυμάσια ευκαιρία για να αναλογιστεί πόσο καλός γιατρός είναι ο ίδιος τελικά και τι μπάζα κυκλοφορούν στον κόσμο αυτό. Άλλος για άλλους λόγους και πάει λέγοντας…

Απ’ τη μεριά μου εξετάζω προσεκτικά και προσπαθώ να κατανοήσω, όσο γίνεται, τις παραμέτρους που οδηγούν σε μια τέτοια κατάσταση. Προσωπικά το βρίσκω αρκετά υγιές. Γίνεται κάτι, το ψάχνεις -αν θες- μαθαίνεις, πας παρακάτω. Δε θα το έβρισκα λογικό να χτυπηθώ στα πατώματα, να αυτομαστιγωθώ, να πάω να παραδώσω την άδειά μου και να πάω να πιάσω δουλειά σε μια καφετέρια. Έχω ακόμα πολλά να μάθω για την ιατρική, να δώσω, να πάρω, να χαρώ και να λυπηθώ. Ακριβώς όπως και ο καθένας από σας. Εκτός αν κάποιος από σας είναι ο Γιακούμπ.

Αντιθέτως, το ψάχνω: Το ψάχνω από ιατρικής άποψης, από ηθικής, από νομικής.

Μέσα στην όλη εξέταση του πράγματος ρώτησα και πολλούς γιατρούς με εμπειρία για το ιατρικό σκέλος της κατάστασης. Όχι μόνο σε σχέση με το δικό μου ενδεχόμενο ιατρικό λάθος, αλλά και γενικώς. «Άστο ρε συ» μου είπαν «αυτά τα περιστατικά έχουν συνήθως άσχημη πορεία»

Για το ιατρικό σκέλος του πράγματος, και επειδή ειπώθηκαν πράγματα , θα ήθελα αν γίνεται κάποιος που έχει εμπειρία να με διαφωτήσει:

Αναρωτιέμαι λοιπόν Πώς γίνεται σε ένα καρδιογενές σόκ να ξεχωρίζονται οι νόσοι?

«Η νεφρική ανεπάρκεια δεν είναι λόγος για να πεθάνει ασθενής στη διακομιδή» είπε κάποιος. Όχι, αν το δούμε απομονωμένα δεν είναι λόγος. Βέβαια νομίζω πως παίζει σημαντικό ρόλο ο βαθμός της ανεπάρκειας. Μέσα σε ένα καρδ. σοκ (χαμηλή πίεση εννοείται),με πνευμ οίδημα αν οι νεφροί δε λειτουργούν, το ίδιο τo πν. οίδημα αποτελεί πολύ μα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Βέβαια, εγώ αγροτικός είμαι και δεν τα ξέρω καλά, γι’ αυτό θα ήθελα να μου πει κάποιος πώς χειρίζεστε εσείς μια τέτοια κατάσταση. Πραγματικά θα ήταν χρήσιμο για όλους νομίζω.

Ειπώθηκε επίσης ότι Το καρδιογενές σοκ είναι λόγος να μη φύγει καθόλου (μέχρι να αναταχθεί). Πώς ανατάσσεται μια τόσο περιπλεγμένη εικόνα σε ένα ΚΥ με τα ελάχιστα διαθέσιμα? (ούτε καν οξύμετρο δεν υπάρχει). Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, πραγματικά με ενδιαφέρει η απάντηση. Όντως δεν έπρεπε να φύγει το περιστατικό, όχι με τη δική μου συνοδεία τουλάχιστον.

Είναι ασφαλές να λέμε ότι το πνευμονικό οίδημα χρειάζεται ανάταξη πριν φύγει? Τεχνητό νεφρό δεν έχουμε στο Κ.Υ. δεν ξέρω στα άλλα ΚΥ τι γίνεται πάντως στο δικό μας δεν έχουμε. Ντοπαμίνες έχουμε, λασίξ έχουμε, νεφρό όμως δε μας έχουν φέρει. Το δυστύχημα ήταν που και ο ασθενής είχε χάσει και τα δικά του… όμως για να ειπώθηκε, όλο και κάποια λύση θα υπάρχει που ούτε εγώ ούτε η επιμελήτρια τη σκεφτήκαμε. Αν έχει κάποιος υπόψη του ας το πει για να το κάνω πράξη την επόμενη φορά.

Ίσως να θεωρήθηκε ότι διάφορα δεν έγιναν (πχ foley, σωστοί οροί, ασθενής καθιστός, οξυγόνο στα σωστά λίτρα, σωστά φάρμακα κλπ).

Αρνούμαι να φανταστώ πως κάποιος γιατρός δε θα έβαζε ουροκαθετήρα, δε θα έβαζε τον άρρωστο καθιστό ή δε θα έδινε οξυγόνο. Τα φάρμακα τα έβαλε η επιμελήτρια και δε νομίζω να μην ήταν τα σωστά. Ξέρει κάποιος ποια φάρμακα είναι εκείνα που εξασφαλίζουν την επιβίωση μιας τέτοιας κατάστασης σε ένα ΚΥ?

«κλπ» Ποια είναι αυτά τα λοιπά που θα πρότεινε κανείς τα οποία θα έσωζαν μια τόσο κρίσιμη κατάσταση?

Αυτές τις ερωτήσεις έχω και πραγματικά πολύ θα ήθελα να μάθω τον τρόπο τον οποίο θα σωζόταν ο ασθενής μου οποίος ήταν σε μια κατάσταση για την οποία τα βιβλία δίνουν 70 με 90% θνητότητα (σε μονάδα)

Τέλος πάντων, καλώς ή κακώς, το περιστατικό διακομίζεται. Η γυναίκα είναι σταθερή κι εγώ παρακολουθώ από το τζαμάκι. Μόλις αρχίζει να δυσπνοεί (μεσα σε ελαχιστα δευτερόλεπτα) πάω πίσω. Μετά από λίγο κάνει ανακοπή. Δεν ξέρω σε τι ασθενοφόρα δουλεύετε εσείς, άλλα κάρπα με δεμένο ασθενή δε γίνεται: τα χέρια χτυπάνε πάνω στη ζώνη.

Δεν ξέρω τι σημαίνει «Ασφαλώς, το να μη μπει σκληρή σανίδα από κάτω,» Το ασθενοφόρο έχει σκληρό κρεβάτι, για τέτοιες περιπτώσεις νομίζω. Δεν έχω δει ασθενοφόρο με πουπουλένιο στρώμα. Σανίδα πάντως δεν έχει το αυτοκίνητο. Επίσης νομίζω πως ακόμα κι αν έβαζα μια σκληρή σανίδα από κάτω πάλι δε θα σωζόταν η ασθενής. Αλήθεια, υπάρχει κανείς που σώζει τις ανακοπές με σανίδα? Διότι εμείς τις σώζουμε με κάρπα απινίδωση και πολύ τύχη!

Βέβαια το ασθενοφόρο είναι του ΚΥ και όχι του ΕΚΑΒ και δεν έχει απινιδωτή μέσα. Ούτε τύχη. Είχε όμως τα χέρια μου, αμπού, αδρεναλίνη και όλα τα συναφή. Έκανα καρπα για 50 λεπτα. Δεν μου πήγαινε η καρδια να το αφήσω.

Για το ιατρικό του πράγματος δεν ξέρω και δεν μπορώ να πω τίποτε παραπάνω. Υποψιάζομαι πως ο γιατρός δεν είναι Θεός και όποιος το πιστέψει αυτό ίσως να απογοητευτεί κάποτε. Εγώ πάντως απογοητεύτηκα.

ΥΓ αν γίνει καμια ΕΔΕ το ξέρω πως ίσως θα έχω πρόβλημα με το ότι δεν κάθισα πίσω εξ΄αρχής , όμως δε νομίζω πως είναι αυτός ο λόγος που η γυναίκα δεν τα κατάφερε.

Επίσης να σας πω πως η 1η γιατρός που είδε τη γυναίκα 4 μέρες πριν πεθάνει, την ημέρα της κηδείας ζητούσε από τους συγγενείς το ΗΚΓ που της είχε κάνει. Μετά το εξαφάνισε…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O Σαραντος ειναι ο Rā's al Ghūl

Απο τις 4 σελιδες που εχουν γραφτει εδω μεσα λιγα ειναι τα ποστ που αξιζουν να παραμεινουν και αρκετα αυτα που πρεπει να πανε στα ΧΥΤΑ.Νταξ μερικοι εδω μεσα δεν εχουν ακομα καταλαβει οτι δεν πρεπει να μπαχαλευουν.

Κριμα παντως η ειρωνια μερικων,δεν ειμαστε τοσο αφιλοξενοι πια!

Μην ξεχναμε οτι εδω μεσα μπορουμε να γραφουμε για θετικα και αρνητικα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη δική μου άποψη και καθαρά απο τη σκοπιά αντιμετώπισης περιστατικού δεν μπορεί κανείς να περιμένει ένα αγροτικό ιατρό να μπορεί να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο ασθενή μόνος του και ειδικά σε κέντρο υγείας και σε ασθενοφόσο που αποτελεί βασικά ταξί. Οι ευθύνες πρέπει να αναζητηθούν από το σύστημα υγείας που επιτρέπει τέτοιες καταστάσεις να συμβαίνουν στην Ελλάδα του 2007. Τώρα όσον αφορά τη θλίψη και την οργή των συγγενών δεν μπορώ να πω ότι είναι αδικαιολόγητη αλλά δεν πρέπει να στρέφεται κατά του αγροτικού. Στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ ότι τα σφάλματα που έκανε η αγροτικός προέρχονται άπο έλλειψη εμπειρίας και όχι αμέλεια και δεν θα έπρεπε να είχε τοποθετηθεί σε αυτή τη θέση από τους επιμελητές τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως το ποστ του Σαραντου ήταν πολύ κατατοπιστικό από νομικής άποψης και νομίζω πως τώρα που εξήγησα στο προηγούμενο μου ποστ το πώς έγιναν τα πράγματα από πρακτικής πλευράς, όπως και τις απορίες που μπορεί να έχει ένας αγροτικός (λόγω απειρίας), ίσως να αποκόμισε κάποια παραπάνω στοιχεία και να μπορέσει να βοηθήσει λίγο περισσότερο

…αν θέλει βέβαια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.