Jump to content

[εμπειρίες] Αγροτικό: στραβή στο ασθενοφόρο...


run_lola

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply
demetrius,πες την ιστορια.Βγαλτο κι εσυ απο μεσα σου!

καταρχαν δεν ενεπλακην εγω

μασ τη διηγηθηκε διευθυντησ σχολειου!

καθομασταν λεει εγω και ο υποδιευθυντής σε ενα παραθυρο του σχολειου και παρατηρουσαμε μια μαθητρια που εκανε μονοζυγο στο χωροτου προαυλιο }

αίφνης πεφτει απο το δοκο του μονοζυγου με την πλάτη πισω χτυπαει με το κεφάλι στο τσιμεντο και μενει στον τοπο!

ποιος να παει να πιει τα θλιβερα μαντατα στη χαροκαμενη μανα

αν θυμαμαι καλα πηγαν και οι δυο στο σπιτι της νεκρής και μόλις η μανα μαθαινει το χμαο του παιδου της ορμα στο διευθυντη φωνάζοντας "δολοφονοι! μου σκοτωσατε το παιδί" του σκιζει το πουκαμισο και μπηγει τα νυχια βαθια στο κρέας! απο τοτε εχει μεινει σημαδι στο θωρακα του διευθυντή!

και δεν ρωτησα τοτε ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΚΡΕΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΔΝΕ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑΝ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να φωνάξουν σε ένα παιδί στο προαύλιο να φύγει από το μονόζυγο...μάλιστα...

Αν μου πεις ότι είσαι επί πτυχίω ρε συ Δημήτριε και τρως το πακέτο όπως εγώ, να σε δικαιολογήσω...

Αλλιώς...θες και τα λες ή σου πέφτουν αγόρι μου; :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πςςς...έχει μάθει όλα τα ψυχολογικά κολπάκια για να αποπροσανατολίζει τη συζήτηση η κυρία (ή κύριος; στο προφίλ λέει και τα δύο). Ψυχίατρος θα γίνεις, ε;

:anavwfwties:

μπα, οι ψυχίατροι έχουν μια τάση να αυτενοχοποιούνται και μετά να το αναλύουν μέχρι εκεί που δεν παίρνει

για να το εκλογικεύσουν...

εξαρτάται απ'το δόντι, αν δεν έχει, μικροβιολόγος, δερματολόγος, ενδοκρινολόγος καλά είναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το έξω οι συγγενείς από το ασθενοφόρο, το δωμάτιο κλπ. είναι μέρος της σημερινής αμυντικής ιατρικής...

Πρώτα φυλάμε τον πισινό μας και έπειτα οτιδήποτε άλλο...

Και όσο ο γιατρός έχει μεγαλύτερο στάτους π.χ. επιμελητής, καθηγητής κλπ. τόσο αμύνεται περισσότερο με διάφορους τρόπους...

Εδώ γιατροί αφήνουν ανεγχείρητους ασθενείς που παίζεται η ζωή τους γιατί λόγω των συνθηκών κρίνουν ότι μπορεί να έχουν πιθανές δικαστικές εμπλοκές... και αυτά γίνονται κάθε μέρα, ναι εδώ στην Ελλάδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να φωνάξουν σε ένα παιδί στο προαύλιο να φύγει από το μονόζυγο...μάλιστα...

Αν μου πεις ότι είσαι επί πτυχίω ρε συ Δημήτριε και τρως το πακέτο όπως εγώ, να σε δικαιολογήσω...

Αλλιώς...θες και τα λες ή σου πέφτουν αγόρι μου; :splaaaats:

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ!

ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ!

ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΜΙΑ ΙΔΕΑ! ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ! ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ! παιδι για το οποιο ειχαν την ευθυνη μαζι με αλλουσ για την επιβλεψη του!ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΑΥΛΙΑ!!

πιστευω να εγινα αντιληπτός!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το έξω οι συγγενείς από το ασθενοφόρο, το δωμάτιο κλπ. είναι μέρος της σημερινής αμυντικής ιατρικής...

Πρώτα φυλάμε τον πισινό μας και έπειτα οτιδήποτε άλλο...

Δεν είναι έτσι. Για πρακτικούς λόγους βγάζουμε τους συγγενείς έξω. Σκέψου να θέλεις να γδύσεις τον ασθενή και να είναι 10 περιέργα μάτια να κοιτάνε... emdribble Πανικός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ βασικά όπως διαβάζω όλες σου τις απαντήσεις μαζεμένες εύχομαι να μην πέσω στα χέρια σου κατά λάθος, ως ασθενής εννοώ, γιατί το μόνο που σε νοιάζει είναι πως να βγεις "λάδι" όπως είπες και για τη γενική γιατρό και τπτ άλλο. Και όχι, ο 13Νοε δεν συμφώνησε καθόλου μαζί σου, απλώς βαρέθηκε και έκρινε άσκοπο να το συνεχίσει. Ελπίζω πραγματικά να μην είσαι τόσο ανάλγητη όσο αφήνεις να διαφαίνεται μέσα από τα ποστ σου.

emypoklinomaiemypoklinomaiemypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά, πέσαμε να την φάμε την κοπέλα. Όλοι μπορεί να βρεθούμε στη θέση της, η μαλακία εύκολα γίνεται. Και εδώ απευθύνθηκε για το νομικό του πράγματος, και μένα θα με απασχολούσε. Τουλάχιστον δεν συνεισέφερε στο να πάει στο χώμα πιο γρήγορα ο ασθενής.

Και ευτυχώς που βγαίνει και ρωτάει αυτά τα πράγματα, ωστέ να βλέπουμε οι μη έχοντες εμπειρία που μπορεί να την πατήσουμε, και να προσέχουμε όταν βρεθούμε στη θέση της. Γιατί ποιός ανώτερος ενημερώνει τους αγροτικούς για καθήκοντα, ευθύνες, κτλ.? Εδώ δεν υπάρχει καν σαφές νομοθετικό πλαίσιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά, πέσαμε να την φάμε την κοπέλα.

Σημασία δεν έχει μόνο το τι λες αλλά και το πως το θέτεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις δεν σου χρεωνει κατι που δεν εκανες λογο εμπειριας αλλα κατι που εκανες λογο αγνοιας.δεν εβαλες δα και τον ασθενη κατω να τον εκτελεσεις.ασε τους ανωτερους σου να τρεχουν.εσυ το εκανες το καθηκον σου κοπελα μου.απλα παντα να εισαι πισω και... καρπα ..δωσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ποιός ανώτερος ενημερώνει τους αγροτικούς για καθήκοντα, ευθύνες, κτλ.? Εδώ δεν υπάρχει καν σαφές νομοθετικό πλαίσιο...

Οντως δεν υπαρχει; δηλαδη η θεση του αγροτικου πως προσδιοριζεται; εκπαιδευτικη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η θέση του αγροτικού γιατρού προσδιορίζεται ως εξής:

'γιατρός-που-δεν-έχει-εκπαιδευτεί-ως-τώρα-και-ούτε-πρόκειται-αλλά-δεν-έχουμε-τι-να-τον-κάνουμε'...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μόνο που ρωτάει η κοπέλα,πιστεύω πως προβληματίζεται κι αυτό δείχνει υπευθυνότητα και ωριμότητα γιατρού.

Απο εκεί και πέρα,αν ένας προδεδικασμένος θάνατος μπορεί να χαρακτηριστεί τραγικός,τραγελαφικός ή γελοίος εξαρτάται.Μπορώ να καταλάβω όμως(θεωρώ) πως το εννοεί,δηλαδή ως 'όχι ρε γαμώτο,ΤΩΡΑ βρήκε να μου πέσει το σώμα????' και τα λοιπά.Η κοπέλα εν τέλει έκανε κι ότι καλύτερο μπορούσε.Έχω δει γιατρούς με διάφορες αντιδράσεις μπροστά στις πιο τραγικές καταστάσεις-και δεν ήταν απαραίτητα στεναχωρημένοι.Είναι θέμα άποψης και αισθητικής του καθενός.Αν μη τι άλλο θα έπρεπε να κάθεται πίσω πάντως-το μόνο που αναγνωρίζω ως λάθος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ βασικά όπως διαβάζω όλες σου τις απαντήσεις μαζεμένες εύχομαι να μην πέσω στα χέρια σου κατά λάθος, ως ασθενής εννοώ, γιατί το μόνο που σε νοιάζει είναι πως να βγεις "λάδι" όπως είπες και για τη γενική γιατρό και τπτ άλλο. Και όχι, ο 13Νοε δεν συμφώνησε καθόλου μαζί σου, απλώς βαρέθηκε και έκρινε άσκοπο να το συνεχίσει. Ελπίζω πραγματικά να μην είσαι τόσο ανάλγητη όσο αφήνεις να διαφαίνεται μέσα από τα ποστ σου.

ελεος ρε ινβιτρο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιο πάνω είπα ότι δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο.

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ποιός κάνει ποιές διακομιδές, διότι το σαφές νομοθετικό πλαίσιο δεν συμφέρει. Έτσι κινούνται όλα με βάση το φιλότιμο του κάθε "μακάκα".

(κοιτάξτε εδώ : http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...60&start=60 όπου με πολύ κόπο βγαίνει ένα ζουμί ότι τα πολύ σοβαρά περιστατικά δεν πρέπει να τα συνοδεύουν αγροτικοί)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αφήνετε τις μαλακίες; Παριστάνετε τους ευαίσθητους ηθικολόγους; Έκανε μια μαλακία η κοπέλα. Σε όλους μπορεί να συμβεί. Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος. Ζητάει συμβουλή γιατί αγχώνεται μήπως βρει το μπελά της, όπως θα κάναμε όλοι. Το πώς αισθάνεται και αν έχει ή όχι ενοχές περιμένετε να το λέει στο φόρουμ, σε ένα κάρο άγνωστους παπάρες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με Degrelle.

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα.

΄Εχει σίγουρα δικαίωμα ο αγροτικός να μην επιτρέψει σε συγγενείς να μπουν στο ασθενοφόρο(πίσω ή μπροστά);

Ξέρει κάποιος σίγουρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως, η στραβη μπορει να κατσει σε οποιονδηποτε...Το θεμα ειναι να μην συμβει...Αφου ομως συνεβη, θεωρω ασκοπο και αντιπαραγωγικο να κρινουμε την/τον συναδελφο και να προσπαθουμε να αξιολογησουμε την ικανοτητα/ηθικη/συναισθηση ευθυνης κτλ...

Παρακληση για νομικη εκτιμηση και ενδεχομενη αντιμετωπιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και δεν ρωτησα τοτε ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΚΡΕΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΔΝΕ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑΝ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ??

Μην τρελαθούμε τώρα, δεν φταίνε οι καθηγητές, φταίει αυτός που ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΧΩΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ. Εμ βάζεις μονόζυγο στο σχολείο, εμ το βάζεις και στο τσιμέντο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το έξω οι συγγενείς από το ασθενοφόρο, το δωμάτιο κλπ. είναι μέρος της σημερινής αμυντικής ιατρικής...

Πρώτα φυλάμε τον πισινό μας και έπειτα οτιδήποτε άλλο...

Δεν είναι έτσι. Για πρακτικούς λόγους βγάζουμε τους συγγενείς έξω. Σκέψου να θέλεις να γδύσεις τον ασθενή και να είναι 10 περιέργα μάτια να κοιτάνε... emdribble Πανικός

Όχι μόνο γι' αυτό... η λέξη μάρτυρες σου λέει κάτι?

Πρόσφατα έβαλα στενό συγγενή μου για στεφανιογραφία σε δημόσιο νοσοκομείο... δε μου επέτρεψαν να καθίσω στο καταγραφικό και μου έδωσαν να υπογράψω χαρτί ότι γνωρίζω τις πιθανές επιπλοκές και επιτρέπω την πράξη κλπ. κλπ. παρότι ο γιατρός ήταν γνωστός μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρυ για το off topic, αλλά αν είσαι συνάδελφος, δεν το βρίσκω σωστό που δεν σε άφησαν να είσαι μέσα-κάτι βρωμάει.

Εγώ τον πατέρα μου είχα πάει για στεφανιογραφία, και όταν είπα στον γιατρό ότι είμαι φοιτητής ιατρικής (1ετής τότε), μου είπε "θα ρθεις μέσα οπωσδήποτε", χωρίς να του πω τίποτα.

(το χαρτί που λες είναι ρουτίνα, αν και το υπογράφει ο ασθενής, από όσο ξέρω, όχι ο συγγενής)

Όσον αφορά τους συγγενείς στο ασθενοφόρο, άλλο ο άσχετος-συγγενής, και άλλο ο ιατρός-συγγενής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Δεν επρεπε να κατσεις μπροστα. Εχω ακουσει πολλους συναδελφους να καθονται μπροστα και το θεωρω απαραδεκτο.

2. Δεν επρεπε να επιτρεψεις στο συνοδο να ερθει με το ασθενοφορο ακομα και αν επεμενε. Αν δεχοσουν τοσες πιεσεις αν καθοσουν εσυ πισω και αυτος μπροστα θα ηταν καλυτερα.

3. Οχι, δεν θα εχεις νομικες ευθυνες η κυρωσεις.

4. Το ολο περιστατικο ειναι λογικο να σε απασχολει και πιθανο να σε απασχολει για πολυ καιρο ακομα. Αλλα ειναι αρχη. Πολλοι (ολοι μαλλον) καναμε λαθη. Αλλοι απο αγνοια, αλλοι απο απερισκεψια, αλλοι απο απειρια. Το θεμα ειναι ποσοι εμαθαν απο αυτο. Μην αγχωνεσαι τοσο. Κανεις συνοδος δε θα κρινει ποσο καλος γιατρος εισαι. Απλα να εισαι πιο προσεκτικη την επομενη φορα. Και καθε φορα. Αυτα συμβαινουν για να μας υπενθυμιζουν ποσο σοβαρη ειναι η δουλεια που κανουμε και ποσο υπευθυνοι πρεπει να ειμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.