Jump to content

εξεΤασεις?????????


nkt

Recommended Posts

Καταρχήν όλες οι Πανεπιστημιακές κλινικές και όσες έχουν αυξημένη ζήτηση πρέπει να θεσπίσουν εξετάσεις, τα θέματα των οποίων να μπαίνουν σε συνεργασία των αρμόδιων καθηγητών. Η λογική λέει πώς όπου υπάρχει προσφορά εργασίας, υπάρχει κ η ανάλογη αξιολόγηση. Στην τελική ο κάθε καθηγητής πρέπει να επιζητά ειδικευόμενους υψηλής ποιότητας. Αλλά θα μου πείτε ότι κάθε καθηγητής έχει λερωμένη τη φωλιά του. Τί να βγεί να διεκδικήσει... γκουχ γκουχ.

Πάντως αυτό το σενάριο είναι λίγο φρικιαστικό. Προσωπική αξιολόγηση + θέματα μέσα από τις κλινικές + θέματα από καθηγητές?

Εκτός:

αν υπάρχουν standby π.χ. 200 καθηγητές πανελληνίως, από τους οποίους με κλήρωση θα επιλέγονται ορισμένοι, οι οποίοι πάλι με αστυνομική συνοδεία και χωρίς κινητά, λαπτοπ κλτπ θα πηγαίνουν όλο το βράδυ σε π.χ. ένα ξενοδοχείο, όπου υπό αυστηρή παρακολούθηση θα βάζουν τα θέματα. Και εννοείται δε θα φεύγουν μέχρι τα θέματα να σταλούν στα εξεταστικά κέντρα.

Μπορεί να ακούγεται λίγο σενάριο πανελληνίων κτλπ, αλλά οτιδήποτε λιγότερο είναι για τα ελληνικά - ιατρικά δεδομένα επίφοβο και παντελώς διατρητό / αναξιόπιστο.

Αξιοκρατικές εξετάσεις θέλουν τουλάχιστον 1 χρόνο προετοιμασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Last Reply

Τι έγινε ρε παιδιά;

Πάλι topic για εξετάσεις άνοιξε; :P

Εκλογές 2007: ...Και εξετάσεις ΘΑ σας κάνουμε (για όσους θέλουν δηλαδή - για τους άλλους δεν ΘΑ τις κάνουμε)

Από την πόλη έρχομαι και στην κορυφή κανέλλα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι έγινε ρε παιδιά;

Πάλι topic για εξετάσεις άνοιξε; :P

Όχι για εξετάσεις, για ''εξεάσεις''. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

Κουβέντα να κάνουμε οι από δω του Ατλαντικού. Μην ασχολείσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητώ συγγνώμη. Κάπου μπερδεύτηκα...

Έχεις δίκιο! :rolleyes:

Εκεί κάτω δεξιά στον χάρτη στην δική σας πλευρά του ατλαντικού,

αν ποτέ εφαρμοστούν οι ρημάδες,

μάλλον "εξεασεις" θα είναι... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ρωτησω οι εξετασεισ εχουν μπει ηδη ή προκειται να μπουν στο μελλον? Γιατι κατι μαλακισμενα διαδιδουν οτι εχουν μπει ηδη?Ετσι μου ειπαν ισχυει αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχαν μπει, καλέ μου φίλε, θα ήταν λίγο δύσκολο να συζητάμε για το αν και πότε θα μπουν. Ποια είναι τα μαλακισμένα που σου είπαν ότι έχουν μπει ήδη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε με το καλό και εξετάσεις ΑΣΕΠ-style για τις θέσεις των επιμελητών ΕΣΥ, των διευθυντών των νοσοκομείων και eventually των καθηγητών ΑΕΙ ...

καλό χειμώνα και καλή ψήφο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα δεν καταλαβαινετε οτι με το να θεσπιζεις εξετασεις για ειδικοτητα ειναι σαν να απαξιωνεις τις προπτυχιακες σπουδες?Ειναι η μεγαλυτερη ξεφτιλα για το συστημα των πανεπιστημιων.Ειναι σαν να βγαινει το επισημο κρατος και να ανακοινωνει οτι το επιπεδο των πτυχιων που αυτο πιστοποιησε ειναι ανεπαρκες και γι αυτο βαζει το φραγμο των εξετασεων!

Εξαλλου το πτυχιο μιας σχολης δεν πρεπει να σου εξασφαλιζει και επαγγελματικα δικαιωματα?Θελετε δηλαδη να καταντησει δηλαδη ενα απλο πιστοποιητικο τυπου Προφισενσυ που θα μπαινει στο βιογραφικο καθε υποψηφιου?

Καταλαβαινω οτι ολη αυτη η αποψη που επικρατει οφειλεται στις τεραστιες ως απαγορευτικες αναμονες.Και γι αυτο η μονη αυτονοητη λυση ειναι η εξης:

Το ελληνικο κρατος οφειλει λογικα να προστατεψει την επενδυση που εκανε οπως και σε καθε αλλο τομεα της οικονομικης και κοινωνικης ζωης.Σωστα;Λογαριαστε τα ποσα που δαπανουνται στα πλαισια της ιατρικης εκπαιδευσης καθε χρονο στην Ελλαδα (μισθοι,κτιρια,εργαστηρια,βιβλια,προσωπικο κτλ)Μιλαμε για ιλιγγιωδη ποσα ολα απο τις τσεπες του Ελληνικου λαου.Και ολα αυτα γιατι?Μα φυσικα για να εκπαιδευσει ιατρικο προσωπικο που θα καλυψει τις αναγκες του.Και αφου πληρωσει ολα αυτα τα λεφτα τι κανει το κρατος?Βαζει τη δικη του επενδυση στην ιδια μοιρα με τους ιδιωτες που σπουδασαν σε αλλες χωρες με δικα τους λεφτα!Παραλογο και εξωφρενικο!

Το πιο σωστο θα ηταν να προηγουνται οι αποφοιτοι της Ελλαδας για τις θεσεις ειδικοτητας και οσες περισσευουν να διατιθενται στους αποφοιτους εξωτερικου.Οσοι πηγαν εξωτερικο με ποια λογικη το επραξαν;Μα φυσικα στα πλαισια της ελευθερης αγορας και της ιδιωτικης πρωτοβουλιας.Γιατι λοιπον τωρα αναζητουν θεσεις στα πλαισια του δημοσιου κρατικου τομεα;

Θα μπορουσα να αναλυσω κι αλλο τη θεση αυτη μα ειναι πολυ αχαρο να γραφεις στον υπολογιστη.

Υ.Γ.1.Μιλαω στο πνευμα της συγχρονης επικρατουσας οικονομικης και πολιτικης αποψης αν και ειμαι τελειως αντιθετος!Τι να κανουμε στον κοσμο αυτο ζουμε!

Υ.Γ.2.Σαν φοιτητης ημουν απο αυτους που επεμεναν οτι οι μετεγγραφες εξωτερικου και τα παιδια που ερχονται απο εξω δε φταινε για τις αναμονες.Τωρα ομως βλεπω καθαρα πως χωρις να ευθυνονται στη βαση τους για το προβλημα αυτο απο την αλλη συμβαλλουν στη μεγεθυνση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι δεν συμφωνώ, αλλά το θέμα έχει υπεραναλυθεί σε δεκάδες posts στο forum.

Για να συνοψίσω την άποψή μου, θεωρώ πως η γραπτή αξιολόγηση για την έναρξη ειδίκευσης ή την άδεια άσκησης επαγγέλματος δεν υποβαθμίζει το πτυχίο. Για την ακρίβεια, αναβαθμίζει την ειδικότητα. Η αξιολόγηση για την έναρξη ή τη συνέχιση της ειδικότητας, η οποία μπορεί να πάρει διάφορες μορφές, αποτελεί ΑΝΑΠΟΣΤΑΣΤΟ χαρακτηριστικό της ιατρικής εκπαίδευσης χωρών που μόνο υποβαθμισμένα πτυχία Ιατρικής δεν έχουν. Πιστεύει πραγματικά κανείς ότι τα αμερικάνικα πτυχία είναι υποβαθμισμένα; Τα αγγλικά; Τα γαλλικά; Τα καναδικά; Τα αυστραλέζικα; Πιστεύει κανείς ότι υπάρχει έστω και μία χώρα με πτυχία Ιατρικής με κάποια αξία, στην οποία να εφαρμόζεται η επετηρίδα; Παρακαλώ να την υποδείξει.

Προσωπικά είμαι υπέρ των εξετάσεων όχι εξαιτίας των αναμονών. Ήμουν, είμαι και θα είμαι υπέρ της αξιολόγησης για την αναβάθμιση του συστήματος εκπαίδευσης. Τα περί διαβλητότητας είναι άλλη συζήτηση, φαντάζομαι τώρα μιλάμε επί της αρχής.

ΥΓ: Και επί της αρχής και πάλι, στο μόνο που συμφωνώ με τον spylar είναι ότι το ελληνικό κράτος οφείλει να δίνει προτεραιότητα στους αποφοίτους του. Αλλά δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην ξανακρίνονται μετά το πτυχίο οι απόφοιτοι αυτοί. Στην τελική, και ποιος μου λέει εμένα ότι ο τάδε απόφοιτος Αθήνας δεν είναι απλά ένα μεγάλο λαμόγιο που με την λαμογιά του και μόνο πήρε παράνομη μεταγραφή από το εξωτερικό; Στο έτος μου μπήκαμε 250 και τελειώσαμε 800. Για ποιο λόγο να μου δίνεται εμένα η ίδια προτεραιότητα που δίνεται και σε άλλα εκατοντάδες λαμόγια; Γι' αυτό θέλω να αποδείξω την αξία μου όσες φορές χρειαστεί (θεωρητικά μιλάμε, δεν με αφορούν οι εξετάσεις πλέον).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η άποψη του spyler με βρίσκει και μένα 100% αντίθετο, αλλά εκτιμώ που την εξέφρασε με κόσμιο τρόπο.

Ο Sovereign με προλαβε και εγραψε αυτο που ηθελα να γραψω: οτι οι εξετάσεις θα ανεβάσουν το επίπεδο της ειδικότητας.

Είναι προφανές ότι ένας ειδικευόμενος που έχει περάσει usmle step 1 και 2 αξίζει να λάβει την καλύτερη εκπαίδευση. Δεν ισχύει όμως το ίδιο με τον βουλγαροαπόφοιτο με το Μ.Ο. του 12 στο Λύκειο. Γιαυτο δεν την παίρνει κιόλας. Και ειναι ευχαριστημένος που κρατάει τα άγκιστρα στο χειρουργείο. Μετά από 2 steps usmle όμως, λογικό ειναι να έχεις απαιτήσεις.

Στο μπουρδέλο της Ελλάδας (απαπα κακές λέξεις καλοκαιριάτικα) για να φτάσουμε στο σημείο να μπουν εξετάσεις, πρέπει

-πρώτον να σταματησει να υπάρχει αυτή η ανοχή στη μετριότητα, που φυσικά είναι αυτή που δεν υπαρχει αλλού κάνει τη διαφορά από τα άλλα κράτη και

-δευτερον να δουμε πιο υπεύθυνα τη φοιτητική ιδιότητα και να την αποσυνδέσουμε από την έννοια της καλοπέρασης και του φραπέ επί 2ν χρόνια (όπου ν τα προβλεπόμενα ανά σχολή χρόνια σπουδών)

επειδή όμως όπως καταλαβαίνετε αυτά δεν πρόκειται να γίνουν (αφού εξάλλου πάντα θα υπάρχουν αριστεροί :lol:) όσοι φοβούνται μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι ότι εξετάσεις δεν πρόκειται να μπουν.

Όταν όμως μας χτυπήσει το καμπανάκι η Ε.Ε. και μας υποχρεώσει να τις βάλουμε, τότε θα ιδρώσουν πολλοί κώλοι.

Και για κάτι τέτοιες μέρες αξίζει να ζεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα δεν καταλαβαινετε οτι με το να θεσπιζεις εξετασεις για ειδικοτητα ειναι σαν να απαξιωνεις τις προπτυχιακες σπουδες?Ειναι η μεγαλυτερη ξεφτιλα για το συστημα των πανεπιστημιων.Ειναι σαν να βγαινει το επισημο κρατος και να ανακοινωνει οτι το επιπεδο των πτυχιων που αυτο πιστοποιησε ειναι ανεπαρκες και γι αυτο βαζει το φραγμο των εξετασεων!

Εξαλλου το πτυχιο μιας σχολης δεν πρεπει να σου εξασφαλιζει και επαγγελματικα δικαιωματα?Θελετε δηλαδη να καταντησει δηλαδη ενα απλο πιστοποιητικο τυπου Προφισενσυ που θα μπαινει στο βιογραφικο καθε υποψηφιου?

Καταλαβαινω οτι ολη αυτη η αποψη που επικρατει οφειλεται στις τεραστιες ως απαγορευτικες αναμονες.Και γι αυτο η μονη αυτονοητη λυση ειναι η εξης:

Το ελληνικο κρατος οφειλει λογικα να προστατεψει την επενδυση που εκανε οπως και σε καθε αλλο τομεα της οικονομικης και κοινωνικης ζωης.Σωστα;Λογαριαστε τα ποσα που δαπανουνται στα πλαισια της ιατρικης εκπαιδευσης καθε χρονο στην Ελλαδα (μισθοι,κτιρια,εργαστηρια,βιβλια,προσωπικο κτλ)Μιλαμε για ιλιγγιωδη ποσα ολα απο τις τσεπες του Ελληνικου λαου.Και ολα αυτα γιατι?Μα φυσικα για να εκπαιδευσει ιατρικο προσωπικο που θα καλυψει τις αναγκες του.Και αφου πληρωσει ολα αυτα τα λεφτα τι κανει το κρατος?Βαζει τη δικη του επενδυση στην ιδια μοιρα με τους ιδιωτες που σπουδασαν σε αλλες χωρες με δικα τους λεφτα!Παραλογο και εξωφρενικο!

Το πιο σωστο θα ηταν να προηγουνται οι αποφοιτοι της Ελλαδας για τις θεσεις ειδικοτητας και οσες περισσευουν να διατιθενται στους αποφοιτους εξωτερικου.Οσοι πηγαν εξωτερικο με ποια λογικη το επραξαν;Μα φυσικα στα πλαισια της ελευθερης αγορας και της ιδιωτικης πρωτοβουλιας.Γιατι λοιπον τωρα αναζητουν θεσεις στα πλαισια του δημοσιου κρατικου τομεα;

Θα μπορουσα να αναλυσω κι αλλο τη θεση αυτη μα ειναι πολυ αχαρο να γραφεις στον υπολογιστη.

Υ.Γ.1.Μιλαω στο πνευμα της συγχρονης επικρατουσας οικονομικης και πολιτικης αποψης αν και ειμαι τελειως αντιθετος!Τι να κανουμε στον κοσμο αυτο ζουμε!

Υ.Γ.2.Σαν φοιτητης ημουν απο αυτους που επεμεναν οτι οι μετεγγραφες εξωτερικου και τα παιδια που ερχονται απο εξω δε φταινε για τις αναμονες.Τωρα ομως βλεπω καθαρα πως χωρις να ευθυνονται στη βαση τους για το προβλημα αυτο απο την αλλη συμβαλλουν στη μεγεθυνση του.

γιατί μιλάς για υποβάθμιση απο τις στιγμή που οι εξετάσεις θα σε κάνουν να είσαι πιο ενεργός-άρα να τα έχεις όλα μέσα στο κεφάλι σου- και να φρεσκάρεις κάποια πράματα που έκανες στην αρχή της σταδιοδρομίας σου ή και να καλύψεις τυχόν "φθορές".Γιατί υπάρχει αυτός ο φόβος της αξιολόγησης? Άμα είσαι αλανιάρης και τα πιάνεις αμέσως τότε δεν κολλάς σε εξετάσεις και όλα τα σχετικά.

Και ναι το πτυχίο μας υπό τις παρούσες συνθήκες είναι μια κουκίδα στο βιογραφικό μας,όπου το προφίσιενσι είναι ανώτερο σε περίπτωση που θέλουμε να βρούμε κάποια παρα-δουλειά μέχρι να φύγουμε για αγροτικά/ειδικότητες.Ποιά είναι τα επαγγελαμτικά δικαιώματα που έχω τώρα στην αναμονή αγροτικού?Εδώ κοιτάμε μην πάθουμε τπτ και χρειαστούμε ασφάλιση.

ΑΝ το ελληνικό κράτος ήθελε να προστατέψει την επένδυσή του όπως λές θα φρόντιζε να βάλει ένα όριο στην ιατρική γενικά.Τόσο το % των αποφοίτων,τόσο το % των μεταγραφών,τόσο το % των ερχόμενων απο έξω.Αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις και ανθρώπους υπεύθυνους και σοβαρούς που να ξέρουν τη δουλειά τους και τι μέτρα πρέπει να κάνουν.

Απο τη στιγμή όμως που υπάρχει ελεύθερη αγορά χωρίς όρια και ιδιωτική πρωτουβουλία και όλα τα σχετικά ο κάθενας θα την ψάξει όπου νομίζει και μπορεί,πιστεύοντας ότι (εφόσον δεν υπάρχει όριο και κανόνες) γυρνώντας πάλι πίσω θα μπορέσει να διεκδικήσει μια θέση και αυτός στον ήλιο.Για ποιο λόγο να υπάρχει λοιπόν αυτός ο "ρατσισμός" των έσω και των έξω? Για ρωτήστε και τα παιδιά που πάνε έξω για ειδικότητα τι λούκι τραβάνε σε κράτη που υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι και ξέρουν το αντικείμενο της δουλειάς τους.Γιατί σε αυτές τις χώρες που ξενιτεύονται πρέπει να δίνουν εξετάσεις και εδώ όχι?Υποβαθμίζουν το πτυχίο τους εκεί?Θα πούνε στους καθηγητές τους,όχι εγώ είμαι the greek way και δε δίνω εξετάσεις για να μην υποβαθμιστώ?Πάρε τα μπογαλάκια στην ψωροκώσταινα θα τους πούνε.

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι στα παιδιά που αναζήτησαν την τύχη τους αλλού και φτάσαμε σήμερα να κάνουμε αέναες συζητήσεις,αλλά στο κράτος που δεν θέσπισε κανόνες για να προλάβει αυτό το πρόβλημα που διαφενόταν στον ορίζοντα.Το ίδιο το κράτος έβαλε τη θηλιά στο λαιμό του και το ίδιο το κράτος τράβηξε την καρέκλα και τώρα πνίγεται.

Εαν όμως βάλει εξετάσεις με πολύ αυστηρά κριτήρια εισαγωγής,τότε να δούμε ποιοι και πόσοι θα μείνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Στεντορα επειδη μιλησα με εντελως αλλο πνευμα και δεν καταλαβες προφανως τι ειπα,θα σου απαντησω ως εξης τοσο για τις εξετασεις οσο και για τα παιδια που πανε εξωτερικο:

1)Αφου οπως λες με τις εξετασεις θα φρεσκαρω τις γνωσεις μου οπως λες, τοτε προτεινω αυτες να γινονται καθε 3 χρονια απο τοτε που παιρνουμε πτυχιο ωστε να διατηρουμε "καλο" επιπεδο.Δεν πιστευω να διαφωνεις ουτε και στο χρονικο διαστημα γιατι πες μου ποση απο την υλη της Βιοχημειας εσυ θυμασαι οταν εισαι στο 6ο ετος!Και μη μου πεις οτι δεν ειναι βασικη γιατι ολη η φυσιολογια και η φαρμακολογια αλλα και η παθολογια εν μερει στηριζονται πανω της.

2)Αφου μιλας κι εσυ για ελευθερη αγορα και τα τοιαυτα πες μου εσυ σε ποια επιχειρηση ειδες ποτε να επενδυει ενα κεφαλαιο για να αγορασει μηχανηματα για την παραγωγη της και μετα να αγοραζει αλλα μηχανηματα της ιδιας αν θες ποιοτητας και τα δικα της να τα ριχνει στη χωματερη!Υπεραπλουστευμενο αλλα αρκετο για να σε βαλει στην ουσια του θεματος.

3)Οταν εσυ ή καποιοι αλλοι υποστηριζουν οτι το συστημα των πανελληνιων εξετασεων τους αδικησε και ετσι αναγκαστηκαν να φοιτησουν εξω (σε ενα ποσοστο ισως αληθινο) πως εχεις την αναιδεια και την ανεντιμοτητα να εισαι υπερμαχος των εξετασεων για ειδικοτητα;Μηπως αυτες ειναι πιο δικαιες απο τις αλλες;(Οταν λεω εσυ δεν το προσωποποιω σε εσενα,αλλωστε δεν ξερω ποιος εισαι,εννοω αυτους που υιοθετουν τη συγκεκριμενη αποψη)

Οσο για τα αλλα παιδια που απαντησαν θελω να πω πως εγω αναφερθηκα στο παραλογο του πραγματος.Δηλαδη δεν μπορει εγω απο τη μια να θεωρουμε ικανος να παρω πτυχιο και επαρκης να κανω αγροτικο εξεταζοντας επειγοντα περιστατικα χωρις τη βοηθεια ειδικου (γιατι αυτο στην πραγματικοτητα συμβαινει) και απο την αλλη να πρεπει να δωσω εξετασεις για πιστοποιηθει η επαρκεια μου ωστε να παρω ειδικοτητα!Καταλαβατε τι εννοω;Οτι στην Ελλαδα θα επρεπε να διδασκεται η Λογικη του Αριστοτελη απο το δημοτικο μπας και προκοψουμε λιγο...

Επισης φιλε Sov η ληψη ειδικοτητας δεν ειναι αιτηση για εργασια αλλα εκπαιδευτικη διαδικασια που το κρατος ειναι υποχρεωμενο να στην παρεχει ως συνεχεια των σπουδων σου και δικο σου δικαιωμα.Οπως ακριβως στη σχολη σου παρακολουθουν τα ιδια μαθηματα ολοι οι φοιτητες αναξαρτητως της βαθμολογιας που συγκεντρωσαν στις πανελληνιες.Αυτη ειναι η βαση στην οποια μιλησα και ισως παρερμηνευτηκε.

Τελος μιλησα και σε πολιτικο επιπεδο γιατι ολα στη ζωη εν τελει ειναι πολιτικη!Αν εμεις συνεχισουμε να μιλαμε και να επιχειρηματολογουμε πανω στη βαση που αλλοι βαζουν και αρχισουμε να συζητουμε για τα αυτονοητα δικαιωματα μας τοτε κλαφ' τα Χαραλαμπε!Γιατι οπως ισως ξερεις στη διπλωματια οταν αρχιζεις να διαπραγματευεσαι μεσα στα πλαισια που σου θετει ο αλλος εχεις χασει ηδη το παιχνιδι.Λεπτες διαφορες αλλα πολυ πολυ ουσιαστικες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν,

προσωπικά πιστεύω ότι σε μία αγγελικά πλασμένη Ελλάδα, ο τρόπος επιλογής των ειδικευομένων θα έπρεπε να στηρίζεται σε αξιοκρατικές διαδικασίες, όχι υποχρεωτικά με εξετάσεις.

Και εξηγώ. Π.χ ένας γιατρός που θέλει να γίνει καρδιολόγος, και έχει κάνει courses/ presentations / exams/distinctions , έχει δείξει δηλαδή ενδιαφέρον για την καρδιολογία σίγουρα θα είχε προτεραιότητα έναντι κάποιου που μετά από 10 χρόνια αποφοίτησε και αποφάσισε να γίνει καρδιολόγος επειδή έχει μία θεία καρδιολόγο.

Σε μία τέτοια επαναλαμβάνω αγγελικά πλασμένη διαδικασία θα είχε ρόλο και μία προσωπική συνέντευξη από πάνελ.

Πάμε όμως τώρα στην πραγματικότητα....

Οι αναμονές δεν πρόκειται να πέσουν, όσες θέσεις και να ανοίξουν. Ίσα ίσα σταδιακά θα ανεβαίνουν. Και αυτό θα γίνεται όσο ακόμα ένα συνεχώς αυξανόμενος αριθμός παιδιών πάει έξω για σπουδές ιατρικής.

Σημείωση, ότι αν ανοίξουν πολλές θέσεις υποβαθμίζεται και το επίπεδο εκπαίδευσης. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Αγγλία μόνο στο νοσοκομείο μου υπήρχαν 3 Έλληνες που αφού τελειώσαν Ελλάδα και αναγνωρίστηκαν υποχρεωτικά στην Αγγλία με βάση την ΕΕ, ήρθαν σε θέσεις staff grade για να εκπαιδευτούν 1 χρόνο και μετά να ξαναγυρίσουν Ελλάδα (καρδιολόγος - γαστρεντερολόγος - ορθοπαιδικός).

Χρειάζονται λοιπόν εξετάσεις, όπου όμως ένας μεγάλος αριθμός γιατρών θα μείνει χωρίς ειδικότητα. Ίσως αυτό χρειάζεται για να σταματήσει η παρανοική εξαγωγή φοιτητών στις ιατρικές σχολές κάθε εμπόλεμης ζώνης.

Με βάση λοιπόν τις αναμενόμενες συνέπειες από τις εξετάσεις, θα πρέπει να είναι ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΕΣ απέναντι στις βέβαιες προσπάθειες παρεμβολής - παράκαμψης που θα γίνουν. Για αυτό έχω ξαναπεί πως αξιόπιστες εξετάσεις θέλουν προετοιμασία 1,5 έτος τουλάχιστον.

ΥΓ. Σόρυ για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποιο λόγο να υπάρχει λοιπόν αυτός ο "ρατσισμός" των έσω και των έξω? Για ρωτήστε και τα παιδιά που πάνε έξω για ειδικότητα τι λούκι τραβάνε σε κράτη που υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι και ξέρουν το αντικείμενο της δουλειάς τους.Γιατί σε αυτές τις χώρες που ξενιτεύονται πρέπει να δίνουν εξετάσεις και εδώ όχι?

Ως προς αυτόν, μάλλον αστείο είναι αφού η συντριπτική πλειοψηφία των Ευρωπαικών Χωρών, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ - ΠΡΟΩΘΕΙ τους εγχώριους απόφοιτους.

Και φίλε χωρίς να σε ξέρω προσωπικά, από κάτι λαμόγια σαν αυτά που πηγαίνανε εν γνώση τους σε εμπόλεμες ζώνες και μετά ζητούσαν μεταγραφές οφείλουν να προστατευτούν οι εξετάσεις.

Τυπικό παράδειγμα: Συμμαθητής μου, κουμπούρας στο γυμνάσιο / λύκειο. 3η λυκείου δεν έμεινε μετά από παρακάλια της μάνας του. Τον στέλνουν ιατρική στην κλασσική εμπόλεμη ζώνη και μετά βλέπω τη μάνα του στα κανάλια να κλαίει που το παιδί της κινδυνεύει και να ΑΠΑΙΤΕΙ τη μεταγραφή του σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Ευτυχώς δεν έγινε ποτέ.

Οι εξετάσεις πρέπει να προστατευτούν από ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ που μπροστά στο φάσμα της ανεργίας και της ΜΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ (ήδη οι περισσότεροι είναι 30+, οπότε δύσκολο να αλλάξουν καριέρα), θα επιστρατεύσουν λυτούς και δεμένους προκειμένουν να τις παρακάμψουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν όμως μας χτυπήσει το καμπανάκι η Ε.Ε. και μας υποχρεώσει να τις βάλουμε, τότε θα ιδρώσουν πολλοί κώλοι.

Και για κάτι τέτοιες μέρες αξίζει να ζεις :)

Τα bold δικα μου.Ολα τα λεφτα να δω συγκεκριμενα ατομα για πρωτη φορα στη ζωη τους να ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ για σοβαρο διαβασμα...(για να μπορεσουν αμφιβαλλω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην προκαλειται πολυ για εξετασεις γιατι αν μπουν οι περισσοτεροι θα κλαιτε..

ΔΙΚΑΤΣΑΚΟΣ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην προκαλειται πολυ για εξετασεις γιατι αν μπουν οι περισσοτεροι θα κλαιτε..
ΔΙΚΑΤΣΑΚΟΣ;
οχι φιλε μου,αποφοιτος παν.αθηνων εδω κ 2 χρονια που περασα κ με πανελληνιες.εσυ????
μην προκαλειται πολυ για εξετασεις γιατι αν μπουν οι περισσοτεροι θα κλαιτε..
ΔΙΚΑΤΣΑΚΟΣ;
γιατι εχεις την λανθασμενη αποψη οτι οι δικατσαδες δε θελουν εξετασεις και εμεις οι αποφοιτοι ελλ πανεπιστημιων θελουμε?ξερεις ποσες καταληψεις καναμε στην ιατρικη αθηνας για να μην απαξιωθει το πτυχιο μας κ μπουν εξετασεις?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α δικός μας είσαι. ΟΚ

Οι δικατσάδες σίγουρα δεθέλουν εξετάσεις. Όσοι λένε ότι θέλουν προφανώς δεν έχουν συναίσθηση.

Στο ότι ούτε οι εγχώριοι θέλουν δεν έχεις άδικο. Μη συγχέεις όμως τον απλό και αδέσμευτο απόφοιτο ελληνικού πανεπιστημίου (εγω σαν τετοιος μιλαω) με τα κομματόσκυλα του ΣΦΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.