Jump to content

εξεΤασεις?????????


nkt

Recommended Posts

Είμαι απο αυτούς που ούτε οι εξετάσεις δεν με ενοχλούν αλλά ούτε και με την αναμονή έχω κάποιο ιδαίτερο πρόβλημα...έτσι για να μην παρεξηγηθώ.

Οταν πρωτοξεκίνησε να θίγεται το θέμα με τις εξετάσεις για ειδικότητα περίπου το 1999 με 2000 άρχισαν στην αρχή να το ζητάν και να το συζητάνε οι καθηγητές της ιατρικής παρακαλώ,όμως δεν υπήρχε πρόβλημα με τις αναμονές (προσωπικό σχόλιο:άρα δεν είχαν και νόημα οι εξετάσεις τότε που πρωτοξεκίνησε το θέμα).

Τότε όποιος τελείωνε πήγαινε στο καπάκι για αγροτικό και μετά περίμενε λίγο και ξεκινούσε ειδικότητα.Λέγανε λοιπόν οι μεγαλοκαθηγητάδες από τότε για να πείσουνε,οτι και καλά θα είναι με το σύστημα τον Πανελληνίων,οτι θα είναι αδιάβλητες,αξιοκρατικές (όσο και τα Αγγλικά φέτος σα να λέμε...),οτι εμείς που είμαστε απο Ελληνικές Σχολές δε θα έχουμε κανένα πρόβλημα,αντίθετα οι άλλοι του Εξωτερικού θα έχουν και στην ουσία για αυτούς θα γινότανε το μέτρο αυτό και ένα κάρο άλλες αερολογίες!

Στο διαταύτα τώρα,όταν έθεταν οι φοιτητές κάποια αιτήματα,πάντα οι υποστηρηκτές των εξετάσεων έκαναν πίσω και μετά απο κάνα χρόνο δειλά δειλά επανερχόντουσαν στο ίδιο θέμα!

Ποιά ήταν τα αιτήματα αυτά;

Ποιοί θα είναι υπεύθυνοι για τις εξετάσεις αυτές;Το υπουργείο;Το πανεπιστήμιο;Αλλος φορέας;Ποιοί θα βάζουν τα θέματα των εξετάσεων;Ποιός θα τους ορίζει αυτούς;και ΠΡΟΣΟΧΗ, με τί κριτήρια θα επιλέγονται αυτοί που θα βάζουν τα θέματα;Ποιοί θα τα διορθώνουν;Πώς θα επιλέγονται αυτοί;Απο ποιόν θα επιλέγονται και με τί κριτήρια;Ολοι αυτοί θα ελέγχονται;

Πολλά τα ερωτήματα ε;...υπήρχαν(υπάρχουν) και άλλα πάρα πολλά ακόμα...Σε κανένα απο αυτά, τόσα χρόνια δεν δόθηκε μιά απάντηση ποτέ και απο κανέναν!Γιατί άραγε;Και ποτέ δεν πρόκειται να δοθεί πιστέψτεμε!Για αυτό πιστεύω οτι οι εξετάσεις απέχουν πάρα πολύ...σχεδόν αδύνατον να γίνουν για κάποια χρόνια ακόμα τουλάχιστον.

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος...Αν αποκαλυφθεί ποτέ λαμογιά(δυσκολότατο,αλλά λέμε...ΑΝ), ο καθηγητής που θα εμπλέκεται, θα χάνει οριστικά και αμετάκλητα την έδρα του;Αξιοπίστία δεν υπόσχονταν;γιατί μόλις άκουγαν αυτό, πάντα σταματούσε η κουβέντα για τις εξετάσεις;Γιατί άραγε;

Επαναλαμβάνω,είμαι απο αυτούς που δεν τον χαλάνε οι εξετάσεις!!!Αλλά με τους όρους τους δικούς μας, να μην απόφάσίσουν άλλοι για εμάς...Εμείς (οι γιατροί) πρέπει να καθορίσουμε τους κανόνες του παιχνιδιού, και όταν λέω κανόνες, εννοώ, ότι έχει σχέση μετην αξιοπιστία, αδιαβλητότητα, εγκυρότητα, τιμιότητα και όλες τις δικλείδες ασφαλείας και ΤΙΜΩΡΙΑΣ που υπάρχουν για να γίνει κάτι τέτοιο....στο κάτω κάτω της γραφής εμάς αφορά αυτό το θέμα!Ετσι δε είναι;ή κάνω λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Last Reply
Όποιος είναι κοντά στο πτυχίο και βλέπει το κ@υλί της αναμονής να ρχεται θέλει (ή υποκρινεται ότι θέλει) εξετάσεις.

Όταν έχει φάει το μισο όμως, αλλάζει γνώμη, και έτσι προκειμένου να το φανε και οι άλλοι προτιμάει να φάει και το άλλο μισό.

έτσι ακριβώς είναι.Υπάρχουν αυτοί που θέλουν και αυτοί που δεν θέλουν.Ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

Προσωπική μου γνώμη είναι,ναι να μπούνε οι εξετάσεις.

Το ιατρικό επάγγελμα δε χωρά συναισθηματισμούς και θα πρέπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα να βλέπουμε μέσω των εξετάσεων τις όποιες εξελίξεις.

Θα μου πείτε για αυτό το λόγο είναι τα σεμινάρια,όμως με τις εξετάσεις θα σου μείνει κάτι και θα έχεις τη δυνατότητα να καλύψεις ότι κενά έχεις μέχρι το χέρι,το μάτι,το αυτί μα πάνω απο όλα το μυαλό,να κοντεύον το τέλειο.

Αν μπορέσει μέσω αυτών των εξετάσεων να αναβαθμιστεί ο Έλληνας γιατρός,τότε να γίνουν και να σταματήσει επιτέλους η ξενιτιά με ότι αυτό συνεπάγεται.

υ.γ. Ακόμα και σε αυτές τις εξετάσεις θα "περάσουν" κάποιοι ανώδυνα.Τπτ δεν είναι αδιάβλητο σε αυτήν την χώρα αρκεί να ξέρεις το "pin-code".Μια του κλέφτη όμως,δυο,τρείς και η κακή του λέει ο (σοφός) λαός!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

anyway επειδή η συζήτηση τείνει να χαθεί προς πράγματα που έχουν λεχθεί κατ'επανάληψη , το point μου ήταν ότι ενώ η θέσπιση εξετάσεων στις ήδη υπάρχουσες θέσεις είναι κάτι τι πολύπλοκο με πολλά αντικρουόμενα συμφέροντα ( κ ναι εξακολουθώ να αμφισβητώ το αδιάβλητό τους ) θα μπορούσαμε τουλάχιστον να απαιτήσουμε οι νέες θέσεις να δίνονται με εξετάσεις (οι οποίες θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κ ως πιλότος ) ως πακέτο όπου ΟΛΟΙ οι πτυχιούχοι ιατρικής θα έχουν δικαίωμα να διαγωνιστούν χωρίς καμία άλλη υποχρέωση.αυτό είναι εφικτό.

Αυτός ειναι ο μόνος τρόπος να θεσπιστούν εξετάσεις και να δοκιμαστούν σε όλα τα ζητήματα που αναφερόμαστε εδώ(ενα είδος crash test). Δεν θα ανοίξει μύτη παρακαλώ υπό αυτές τις συνθήκες γιατί δεν διακυβεύεται το συμφέρον κανενός "υπο την στενή έννοια" όπως καποιων συναδέλφων στην παρούσα συζήτηση. Κατά την γνώμη μου ουτε και αυτή ειναι η λύση αλλά από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή ρε παιδί....Αλλά φευ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να λοιπόν τι φταίει με τον κλάδο. Δεν προλαβαίνω καν να κάνω quote. Εξέθεσα τα πραγματικά προβλήματα που αντιμετωπίζω τόσο εγώ όσο και άλλοι συναδελφοί μου και με χλεύασαν. Ζήτησα να δουν κάποιοι το θέμα και από τη δική μου σκοπιά και με ειρωνεύτηκαν.

Δε μου προξένησε εντύπωση που αρκετές απαντήσεις ήταν της νοοτροπίας "αφού δεν είσαι superman δεν αξίζεις να είσαι γιατρός" γιατί έτσι μας έχουν μάθει οι καθηγητές μας να σκεφτόμαστε εδώ και πολλά χρόνια. Έτσι εξηγείται γιατί είμαστε ο μόνος κλάδος που αφήνει τα εργασιακά του δικαιώματα να καταπατώνται βάναυσα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Ειλικρινά sleepwalker δεν περίμενα από moderator τέτοια αντιμετώπιση. Ίσως να φταίει όπως λες σε άλλα posts το πόσο εύκολα επιδιώκεις και επιτυγχάνεις ακρόαση από τον Αβραμόπουλο, ή ότι μία από τις απορίες σου είναι αν επιτρέπεται νομικά η εκπόνηση 2 παράλληλων διατριβών!!!! You are simply out of my league :P

Όπως θα καταλάβατε τέτοια άτομα φοβάμαι και δε θέλω να μπούν εξετάσεις. Αλλά από την άλλη όταν χρειάστηκε στις Πανελλήνιες, και στο πτυχίο μια χαρά σας κανόνισα :)

Αν κάποιος εμπιστεύεται αυτούς που ανακοινώνουν θέσεις μεγαλοβδομαδιάτικα και δίνουν θέσεις στο Ντυναν, για να στήσουν αδιαβλητο σύστημα εξετάσεων για ειδικότητα είναι δικό του πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πρόταση να εφαρμοστούν εξετάσεις για τις καινούργιες θέσεις είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Ωστόσο, από ότι καταλαβαίνω οι θέσεις αυτές αποσκοπούσαν σε καλυψη αναγκών της περιφέρειας για να μπορεί να εφαρμοστεί η κοινοτική οδηγία για το ωράριο. Όσες είχα δει αφορούσαν κυρίως Παθολογία, Χειρουργική, Καρδιολογία, Παιδιατρική ακόμη και σε νοσοκομεία που μέχρι πριν δεν έδιναν ειδικότητα.

Δεν είναι παράλογο να στείλουμε τους καλύτερούς μας να επανδρώσουν τα χειρότερα νοσοκομεία της χώρας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον curgan και τον SPINDOCTOR. Είμαι στο πτυχίο και θεωρητικά με βολέυουν οι εξετάσεις. Πολύ θα ήθελα να μπορούσαμε όλοι μέσα από αδιάβλητες και αξιοκρατικές διαδικασίες να δοκιμαζόμαστε ώστε να στελεχώνεται το ΕΣΥ μόνο με τους καλύτερους, ασχέτως σε ποια ιατρική σχολή μπήκε ο καθένας και ποια σχολή τέλειωσε. Ωστόσο είναι προφανές ότι οι πλέον επιθυμητές θέσεις θα καταληφθούν από τους λίγους και εκλεκτούς και ό,τι περισσέψει μονάχα θα δοθεί στους υπόλοιπους.. Επειδή λοιπόν δε θα μας ρωτήσει κανείς για το πώς θέλουμε να μας κρίνουν (αφού έτσι θα τεθούν περισσοτερο αντικειμενικά κριτήρια και δεν θα ευνοηθούν όσοι πρόκειται να ευνοηθούν), με τις δεδομένες συνθήκες δημόσιας διοίκησης οι εξετάσεις μόνο περισσότερο κακό θα μας κάνουν. Όσο για τις αντιδράσεις, ελπίζω αυτή τη φορά οι σύλλογοι των φοιτητών να είναι πιο ευρηματικοί και να μην οδηγηθούμε σε ατέλειωτες καταλήψεις αυτοκτονίας αλλά να σε πιο ενεργητικές μεθόδους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...

2 χρονιά μετά τη λήψη πτυχίου και έχοντας δηλώσει ειδικό κομμάτι.

1. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι χρειάζονται εξετάσεις

2. Οι εξετάσεις μόνο για να εφαρμοστούν, θέλουν τουλάχιστον 1,5 χρόνο προετοιμασία.

Πρέπει να καθοριστούν αρκετά πράγματα όπως πολύ σωστά ανέφερε ο spindoctor. Και δυστυχώς αν αυτό γίνει άρπα κόλα εν μία νυκτί μόνο κακό θα είναι. Αν οι εξετάσεις οργανωθούν σωστά και εξασφαλισθεί η στατιστική τουλάχιστον αδιαβλητότητά τους, τότε ναι πρέπει να μπουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι εξηγείται γιατί είμαστε ο μόνος κλάδος που αφήνει τα εργασιακά του δικαιώματα να καταπατώνται βάναυσα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Ε, ναι, τώρα μιλάς λογικά συνάδερφε! Αν θέλεις να μιλήσουμε καθαρά για εργασιακά δικαιώματα και την έλλειψη συνδικαλισμού στο χώρο μας, μην αναφέρεις δακρύβρεκτες ιστορίες για τα 2 παιδιά που πρέπει να θρέψεις και την έλλειψη χρόνου να διαβάσεις επειδή δουλεύεις σε κατασκηνώσεις και ινστιτούτα. Η προσωπική σου ζωή είναι δικό σου θέμα κι εσύ την επέλεξες.

Αν θέλεις όμως να μιλήσουμε για την έλλειψη συνδικαλισμού που μας οδηγεί στο να δεχόμαστε να κάνουμε δουλειές με ελάχιστη αμοιβή πχ αγώνες 5χ5, κατασκηνώσεις, τουριστογιατροί και δεν συμμαζεύεται, και που σαφώς μας έχει οδηγήσει στο να γίνουμε γιατροί δύο ταχυτήτων -όσοι έχουν γνωριμίες βολεύονται σε διάφορες κλινικές ή/και στο δημόσιο και οι λοιποί βολοδέρνουμε και είμαστε στο έλεος του κάθε εργοδότη/κλινικάρχη, σε αυτό το θέμα θα μιλήσω. Αλλά άσε απέξω τα παιδιά και την οικογένεια, ΟΚ?

Με την ευκαιρία, παλιά ήμουν κατά των εξετάσεων γιατί σαφώς και δεν θα είναι αδιάβλητητες, αλλά τώρα που η κατάσταση έχει φτάσει πια στο απροχώρητο, τείνω να αλλάξω γνώμη, δεν μπορώ όμως να τοποθετηθώ σαφώς γιατί είναι πολύπλοκο το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη βλεπω οτι επανερχεται στο προσκηνιο το θεμα των ''εξετασεων'' το ιδανικο για μενα που ειμαι αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου θα ηταν το εξης :

1)80% των θεσεων για ειδικοτητα να διδονται σε αποφοιτους ιατρικων σχολων της Ελλαδας υστερα απο εξετασεις

2)20% των θεσεων για ειδικοτητα να διδονται σε αποφοιτους ιατρικων σχολων του εξωτερικου υστερα απο εξετασεις

Κ για να μην ακουω περι ισων εργασιακων δικαιωματων και ευρωπαικης νομοθεσιας, το παραπανω μοντελο ειναι αυτο που εφαρμοζεται στην Γαλλια,διορθωστε με αν κανω λαθος.Τωρα αν θα ειναι οι εξετασεις διαβλητες η οχι αυτο ειναι αλλη κουβεντα...πιστευω οτι το βασικο ειναι να αρχισει εστω και πιλοτικα ο θεσμος των εξετασεων,δεν υπαρχει αλλη λυση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μεγάλο ποσοστό δίνει στους απόφοιτους εξωτερικού. Για πήγαινε στην Αμερική να δείς με τί ποσοστά μπαίνει ο αλλοδαπός και μετί ο Αμερικάνος. Δεν είναι μόνο στη Γαλλία, αλλά σε όλες τις χώρες του κόσμου. Στην τελική ας το εφαρμόσει κ ρουμανία-βουλγαρία και τα παιδιά που τελειώνουν εκεί να έρχονται με την ειδικότητα πίσω. Γιατί ντε κ καλά να ειδικευτούν εδώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντελει η σχολη θα πρεπει να "κολλησει" καπως την ειδικοτητα στη συνεχεια..μια που δεν υπαρχει οπως παλια ο γιατρος χωρις ειδικοτητα.

Δεν μπορει να σε πεταει εξω η σχολη χωρις την απαραιτητη ειδικευση.Και λεγοντας σχολη εννοω τα πανεπιστημιακα νοσοκομεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω που τα λεμε κακως αφαιρεθηκαν επαγγελματικα δικαιωματα απο τον γιατρο ανευ ειδικοτητας!

με αυτον τον τροπο υποτιμηθηκε το πτυχιο ιατρικης για το οποιο χυθηκαν ποταμια καταληψιακου αιματος (μεθ' υψηλης συγκεντρωσεως αιθυλικης ου μην αλλα και μεθυλικης αλκοολης) και ο πτυχιουχος ιατρικης κατεληξε σχεδον-γιατρος

emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά sleepwalker δεν περίμενα από moderator τέτοια αντιμετώπιση. Ίσως να φταίει όπως λες σε άλλα posts το πόσο εύκολα επιδιώκεις και επιτυγχάνεις ακρόαση από τον Αβραμόπουλο, ή ότι μία από τις απορίες σου είναι αν επιτρέπεται νομικά η εκπόνηση 2 παράλληλων διατριβών!!!! You are simply out of my league :P

Όπως θα καταλάβατε τέτοια άτομα φοβάμαι και δε θέλω να μπούν εξετάσεις. Αλλά από την άλλη όταν χρειάστηκε στις Πανελλήνιες, και στο πτυχίο μια χαρά σας κανόνισα :)

curgan θα σου ξαναπω αυτα πω εχω πει επανειλημμένως:

η ιδιότητα του moderator δεν εχει καμία απολύτως σχέση με την ανοχή μου όταν ακούω βλακείες.

η παράθεση της προσωπικής μας άποψης συνεπάγεται και διάθεση να ακούσουμε και τον αντίλογο.

Σχετικά με τα άλλα που γράφεις:

-πρέπει να καταλάβεις οτι δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες και το ίδιο μυαλό. Κάποιοι είναι πιο έξυπνοι και αυτοί πρέπει να βγαίνουν στην πρώτη γραμμή, μιλώντας για ενα αγαθό όπως η δημόσια υγεία. Μέσω της λίστας αυτό είναι αδύνατο, αφού κανείς δεν είναι τόσο αλτρουιστής. Γιαυτο λοιπον πρεπει να μπουν εξετάσεις, και οι αποτυχόντες να αποδέχονται σιωπηλά το αποτέλεσμα, παραχωρώντας τη θέση τους στους καλύτερους τους.

Ειναι γνωστή τακτική άμυνας η επίκληση του μέσου και η απόδοση των όποιων επιδόσεων των άλλων σε τυχόν γνωριμίες που μπορεί να έχουν. Δεν ειναι όμως πολύ έξυπνη σαν κίνηση.

Στις πανελλήνιες και το πτυχίο, δεν κατάλαβα πως ακριβώς με κανόνισες. :) .

(ειναι γνωστό άλλωστε ότι εγω ειμαι ΔΙΚΑΤΣΑΣ, αποφοιτήσας από το σπουδαίο Πανεπιστήμιο της Σόφιας)

Σου εύχομαι ολόψυχα στα 45 σου να είσαι ακόμα ειδικευόμενος γιατί σου αξίζει :)

Κάποιοι άλλοι θα έχουν τελειώσει 10 χρόνια νωρίτερα. Μπορείς όμως να θεωρείς ότι ΟΛΟΙ τα κατάφεραν επειδή είχαν βύσμα. Κατά βάθος μπορείς να πιστεύεις ότι εσυ εισαι πιο έξυπνος από όλους.

Μια φιλική συμβουλή: Ασχολήσου με κάτι άλλο στη ζωή σου και άσε την ιατρική για αυτούς που μπορούν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια φιλική συμβουλή: Ασχολήσου με κάτι άλλο στη ζωή σου και άσε την ιατρική για αυτούς που μπορούν :)

:antegeia:

Και εμείς ως απλοί μη moderators δε μπορούμε να σχολιάζουμε / ανεχόμαστε κάποιον που όχι μόνο την έχει δει μεγαλοεπιστήμονας αλλά κρίνει και ποιοι κάνουν για γιατροί και ποιοι όχι.

Να φανταστώ sleepwalker ότι αναφέρεις ότι κάνεις για γιατρός γιατί πήγες να κάνεις ειδικότητα κάπου όπου αξιολογήθηκες αντικειμένικά με διάφορες δοκιμασίες και στο τέλος ο supervisor σου, σου είπε πως είσαι άξιος κτλπ?

Γιατί φίλε μου οι 55 παράλληλες διατριβές και ένα πτυχίο ιατρικής δεν καθιστούν κάποιο καλύτερο γιατρό από άλλους. Ίσα ίσα ανευθυνότητα και άρπα κολα δείχνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια φιλική συμβουλή: Ασχολήσου με κάτι άλλο στη ζωή σου και άσε την ιατρική για αυτούς που μπορούν :)

:antegeia:

Και εμείς ως απλοί μη moderators δε μπορούμε να σχολιάζουμε / ανεχόμαστε κάποιον που όχι μόνο την έχει δει μεγαλοεπιστήμονας αλλά κρίνει και ποιοι κάνουν για γιατροί και ποιοι όχι.

Να φανταστώ sleepwalker ότι αναφέρεις ότι κάνεις για γιατρός γιατί πήγες να κάνεις ειδικότητα κάπου όπου αξιολογήθηκες αντικειμένικά με διάφορες δοκιμασίες και στο τέλος ο supervisor σου, σου είπε πως είσαι άξιος κτλπ?

Γιατί φίλε μου οι 55 παράλληλες διατριβές και ένα πτυχίο ιατρικής δεν καθιστούν κάποιο καλύτερο γιατρό από άλλους. Ίσα ίσα ανευθυνότητα και άρπα κολα δείχνουν.

ΑΡΕΣ ΜΑΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΕΣ

Καλά ρε πουστη μου. Πως πηρατε απολυτήριο δημοτικού μερικοί; Γραφή και ανάγνωση ξέρετε;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν ειπα ποτέ ότι ξερω ιατρική.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΊΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΘΕΛΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΟΥ.

Τα υπόλοιπα που λετε είναι πίπες...ετσι απλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως θέλω εξετάσεις για ειδικότητα. Και διαβλητές να' ναι πάλι τις θέλω.

Θα μου πείτε, μεγάλη κουβέντα. Γιατί όχι; Κατά τη διάρκεια των σπουδών μας με διαβλητό σύστημα εξεταστικών παλεύουμε. Όμως τα καταφέρνουμε. Κοβόμαστε, ξαναδιαβάζουμε, περνάμε. Μας προπονεί το πανεπιστήμιο για να είμαστε οι καλύτεροι σε συνθήκες 'real life'!

Ο δρόμος για τους άξιους είναι λίγο πιο μακρύς, πιο ανηφορικός, αλλά γι' αυτό είμαστε άξιοι. Γιατί τον επιλέξαμε συνειδητά και τον βαδίζουμε με τσαμπουκά... Οπότε όσο υπεραπλουστευμένο και αν ακούγεται, θέλουμε εξετάσεις, γιατί μας ταιριάζουν και γιατί τις αντέχουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμα εισαστε τοσο εξυπνοι και καπατσοι... τοτε να τις επιβαλετε!!!

δε βαρεθηκατε ακομα να τις περιμενετε να πεσουν απο τον ουρανο?

emdevil2emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμα εισαστε τοσο εξυπνοι και καπατσοι... τοτε να τις επιβαλετε!!!

δε βαρεθηκατε ακομα να τις περιμενετε να πεσουν απο τον ουρανο?

emdevil2emcolgate

ποτε θα κανω το πραξικόπημα δεν ξερω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμα εισαστε τοσο εξυπνοι και καπατσοι... τοτε να τις επιβαλετε!!!

Εντάξει, θα κάνουμε κατάληψη μετά τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρεπει πρωτα να αναγνωρισετε το γεγονος πως εχοντας μεγαλη εμπιστοσυνη στον εαυτο σας και στις ικανοτητες σας δεν ειστε ικανοι για μαζικη δραση ωστε να επιβαλλετε αυτο που θελετε (εν προκειμενω τις εξετασεις) σε πεισμα των αντιτιθεμενων δυναμεων οι οποιες εχοντας επιγνωση των προσωπικων τους αδυναμιων και ελλειψεων συνασπιζονται και συμμαχουν σε πολυ αποδοτικες για τα συμφεροντα τους δρασεις...

αλλα γιατι δεν το βλεπετε επιστημονικα το θεμα? τι πρεπει να κανετε? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο δρόμος για τους άξιους είναι λίγο πιο μακρύς, πιο ανηφορικός, αλλά γι' αυτό είμαστε άξιοι.

Εσύ δε βαδίζεις σε τέτοιο δρόμο; Δεν κουράζεσαι να περάσεις μαθήματα; Να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις των κλινικών; Και πριν απ'αυτά δεν κουράστηκες με τις πανελλήνιες; Δε θα κουραστείς να περιμένεις να αρχίσει η ειδικότητά σου; Εσύ δλδ δεν ανήκεις στους άξιους;

Μιλούσα γενικά με όσα είπα σ' αυτό το τόπικ. Δεν προσωποποίησα το θέμα. Επομένως οι προσωπικές σου επιθέσεις δεν έχουν νόημα. Παρέθεσα απλά τη γνώμη μου περί εξετάσεων επισημαίνοντας ότι είναι υπεραπλουστευμένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν όλες οι Πανεπιστημιακές κλινικές και όσες έχουν αυξημένη ζήτηση πρέπει να θεσπίσουν εξετάσεις, τα θέματα των οποίων να μπαίνουν σε συνεργασία των αρμόδιων καθηγητών. Η λογική λέει πώς όπου υπάρχει προσφορά εργασίας, υπάρχει κ η ανάλογη αξιολόγηση. Στην τελική ο κάθε καθηγητής πρέπει να επιζητά ειδικευόμενους υψηλής ποιότητας. Αλλά θα μου πείτε ότι κάθε καθηγητής έχει λερωμένη τη φωλιά του. Τί να βγεί να διεκδικήσει... γκουχ γκουχ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.