Jump to content

εξεΤασεις?????????


nkt

Recommended Posts

01/08/2007

Πάλι εξετάσεις για τους αποφοίτους Ιατρικής(ΑΠΕ)

Την αμφιλεγόμενη πρόταση για καθιέρωση εξετάσεων προκειμένου οι απόφοιτοι των Ιατρικών σχολών της χώρας να ξεκινούν την εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα περιλαμβάνει εν νέου η εισήγηση για την προσεχή συνδρίαση της επιτροπής Εκπαίδευσης του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ).

Την πρόταση καταθέτει ο πρόεδρος του Συμβουλίου Κυρ. Στριγγάρης, ο οποίος αρνείται να δεχθεί σε συνάντηση την επιτροπή ειδικευομένων γιατρών της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αθηνών - Πειραιώς (ΕΙΝΑΠ), η οποία ζητεί να αποσυρθούν τα σχέδια περί εξετάσεων.

Η πρόταση εισάγεται εν μέσω θέρους προκειμένου να παρακαμφθούν οι έντονες αντιρρήσεις των φοιτητών των Ιατρικών σχολών της χώρας, αλλά είναι σίγουρο ότι εάν το ΚΕΣΥ επιμείνει στην καθιέρωση των εξετάσεων θα έχουμε νέο γύρο κινητοποιήσεων των φοιτητών Ιατρικής. Β.Β.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Last Reply

Το παρουσιάζει περίπου όπως θα το παρουσίαζε κάποιος εκπρόσωπος των ΕΑΑΚ (που τελείωσε και τώρα διαβάζει για usmle ένα πράμα): Σαν μια αυθαιρεσία του Στριγγάρη με αντιλαϊκό χαρακτήρα που θα κάνει τους φοιτητές να βγουν στους δρόμους.

Αν έχει κάνει μία αυθαιρεσία ο Στριγγάρης με τον φίλο του τον Κακλαμάνη είναι ότι "έθαψαν" το ν/σ Στεφανή. Κι έτσι έρχονται τώρα, το 2007, να συζητήσουν (!) τις εξετάσεις, ενώ η πρόταση υπάρχει από το 2003 και προέβλεπε έναρξη των εξετάσεων από το 2007...

Περσινά ξινά σταφύλια και πληρωμένα άρθρα. Αυτοί είναι οι συνδικαλιστές μας και οι ΕΙΝΑΠ μας και τα ΕΑΑΚ μας και τα σουξουμουξου μας.

ΥΓ: Όπως "πληρωμένη" είναι και η συνεδρίαση του ΚΕΣΥ για τις εξετάσεις. Ποιο είναι το target group της ΝΔ; Πάντως όχι οι σκληροπυρηνικοί της ΕΙΝΑΠ, ούτε οι αριστεροί των σχολών. Οπότε, πώς θα πιάσουμε αυτούς που έχουμε απογοητεύσει και πρόσκεινται στον κεντροδεξιό χώρο; Θα ρίξουμε μια φήμη περί εξετάσεων. Αν ήταν μάγκες όμως τις 1200 καινούριες θέσεις θα τις δίνανε με εξετάσεις. Και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ότι αυτό το τελευταίο ήταν πριν 2 χρόνια ιδέα του Προέδρου της ΕΙΝΑΠ, που πρόσκειται στον χώρο της ΝΔ, αλλά όταν βγήκε και το είπε έπεσε το υπόλοιπο ΔΣ να τον φάει. Πίσω από κάθε δημοσίευμα κρύβεται πάντα μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να καθιερωθούν εξετάσεις όταν μπαίνεις για ειδικότητα, κατα τη διάρκεια και όταν τελειώνεις. Πρέπει να σταματήσει αυτό το μπάχαλο όπου η κουτσή μαρία μπορεί να κάνει ειδικότητα. Έλεος ρε γμτ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το παρουσιάζει περίπου όπως θα το παρουσίαζε κάποιος εκπρόσωπος των ΕΑΑΚ (που τελείωσε και τώρα διαβάζει για usmle ένα πράμα): Σαν μια αυθαιρεσία του Στριγγάρη με αντιλαϊκό χαρακτήρα που θα κάνει τους φοιτητές να βγουν στους δρόμους.

Αν έχει κάνει μία αυθαιρεσία ο Στριγγάρης με τον φίλο του τον Κακλαμάνη είναι ότι "έθαψαν" το ν/σ Στεφανή. Κι έτσι έρχονται τώρα, το 2007, να συζητήσουν (!) τις εξετάσεις, ενώ η πρόταση υπάρχει από το 2003 και προέβλεπε έναρξη των εξετάσεων από το 2007...

Περσινά ξινά σταφύλια και πληρωμένα άρθρα. Αυτοί είναι οι συνδικαλιστές μας και οι ΕΙΝΑΠ μας και τα ΕΑΑΚ μας και τα σουξουμουξου μας.

ΥΓ: Όπως "πληρωμένη" είναι και η συνεδρίαση του ΚΕΣΥ για τις εξετάσεις. Ποιο είναι το target group της ΝΔ; Πάντως όχι οι σκληροπυρηνικοί της ΕΙΝΑΠ, ούτε οι αριστεροί των σχολών. Οπότε, πώς θα πιάσουμε αυτούς που έχουμε απογοητεύσει και πρόσκεινται στον κεντροδεξιό χώρο; Θα ρίξουμε μια φήμη περί εξετάσεων. Αν ήταν μάγκες όμως τις 1200 καινούριες θέσεις θα τις δίνανε με εξετάσεις. Και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ότι αυτό το τελευταίο ήταν πριν 2 χρόνια ιδέα του Προέδρου της ΕΙΝΑΠ, που πρόσκειται στον χώρο της ΝΔ, αλλά όταν βγήκε και το είπε έπεσε το υπόλοιπο ΔΣ να τον φάει. Πίσω από κάθε δημοσίευμα κρύβεται πάντα μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία...

όντως ενώ το θέμα εξετάσεις για τις υπάρχουσες θέσεις είναι ένα δύσκολο ζήτημα με αντικρουόμενες απόψεις , για τις καινούριες όμως θέσεις που δεν τίθεται θέμα λίστας κτλ. θα ήταν κάτι παραπάνω από εφικτό η προκήρυξη εξετάσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηταν εφικτο μεν αλλα θα δημιουργουσε κακο προηγουμενο για το υφισταμενο αδιαβλητο και αξιοκρατικο συστημα της λιστας

(οι ειδικευομενοι γιατι αντιδρουν στις εξετασεις? :rolleyes: )

για να ξαναζεσταινουν τα λασπωμενα μακαρονια των εξετασεων φαινεται οτι θα εχουμε εκλογες τον Σεπτεμβρη :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ γιατί φοβάστε το αδιάβλητο των εξετάσεων. Τόσες εξετάσεις γίνονται (ασεπ,πανελλήνιες...), χωρίς να ακουστεί το παραμικρό. Ειδικά στη χώρα μας, όπου έρχονται ορδές αμβιβόλου ποιότητας απόφοιτοί θα έπρεπε να γίνεται ένα ξεσκαρτάρισμα. Κακώς υπάρχει το δοαταπ. Είναι μια ψευαίσθηση αξιολόγησης. Κανονικά πρέπει να καταργηθεί και να θεσπιστούν εξετάσεις για όλους ανεξαιρέτως οι οποίες να είναι δύσκολές και χωρίς βάση ερωτήσεων.

Δε συζητώ πως οι απόφοιτοί ελληνικών πανεπιστημίων θα έπρεπε να τυγχάνουν ευννοϊκότερης αντιμετώπισης όπως σε Αμερικη,Αγγλία κτλ...

Δυστυχώς η ΝΔ σκέφτεται βραχυπρόθεσμα και ψηφοθηρικά. Αν ήθελε να έχει ποιοτικότερους ειδικευόμενους, θα είχε βάλει εξετάσεις αλλά θα δυσαρεστούσε τόσους ψηφοφόρους....

Με τις υγείες μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που πρεπει να ρωτησεις ειναι:

απορω γιατι δεν φοβαστε το διαβλητο και αναξιοκρατικο της λιστας...

η απαντηση ομως ειναι προφανης γιαυτο και δεν κουνιεται βλεφαρο εναντιον της λιστας και ανεχονται ολοι την ξεφτιλα της κληρωσης για την ουρα στη νομαρχια και το κυνηγητο των ΦΕΚ και και και...

η νουδουλα δεν σκεφτεται καθολου βραχυπροθεσμα παρολο που οντως σκεφτεται και τους ψηφους και τους λογης λογης κουμπαρους της: μια χαρα εβαλε φετος τα επικοινωνιακα θεμελια για την καταργηση των πανελληνιων! και μην ξεχναμε και την προσωπικη συνεντευξη... (περα απο δοαταπ και λοιπα και ολα αυτα με διακομματικες συναινεσεις και λοιπα και λοιπα βασει προδιαγεγρμμενου σχεδιου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup σωστό κ αυτό. Δε με νοιάζουν δυό -τρεις που έχουν τα μέσα και θα κάνουν τη λαμογιά. Έτσι κ αλλιώς θα βρούν τον τρόπο, είτε υπάρχουν εξετάσεις, είτε υπάρχει η λίστα αναμονής. Με ενδιαφέρει η μεγάλη μάζα των απόφοιτητων που δεν αξίζουν να πάρουν θέσεις ειδικότητας και προφανώς δεν έχουν το κατάλληλο βύσμα. Αυτοί είναι που ανεβάζουν τις αναμονές στα ύψη.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί με πειράζουν οι εξετάσεις;

Γιατί σιχαίνομαι να παίζω ένα παιχνίδι με συγκεκριμένους όρους και να μου τους αλλάζουν στην πορεία.

Γιατί επειδή θέλω να γίνω καρδιολόγος έχω κάνει τόσες θυσίες στην προσωπική και επαγγελματική ζωή που δε θα επιτρέψω σε κανέναν να μου πει πως πάνε στράφι.

Αφού ήξερα ότι για Καρδιολογία θα έχω αναμονή για ένα καλό νοσοκομείο της Αθήνας, αποφάσισα να δήλωσω Παθολογία σε ένα μπουρδέλο-νοσοκομείο της περιφέρειας για να μπορέσω να δηλώσω πριν από άλλους το ειδικό μέρος.

Έτσι μένω μακριά από γυναίκα και οικογένεια και χαλάω ένα σημαντικό μέρος των εσόδων μου για νοίκια κλπ

Ακόμη μέσα σε αυτό το μπουρδέλο έχω ξεχάσει οτιδήποτε ήξερα κάποτε σε σχέση με Ιατρική άρα θέλω ξανά τρελοοοό διάβασμα για εξετάσεις που τις κόβω να είναι τόσο ανταγωνιστικές όσο και οι πανελλήνιες. Πως λοιπόν εγώ που κάνω 12 εφημερίες το μήνα (χωρίς να είναι καμία εσωτερική) θα ανταγωνιστώ παιδιά που εδώ και 2 χρόνια παρακολουθούν αμισθί σε Καρδιολογικές κλινικές επειδή έχουν την οικονομική δυνατότητα;

Πως θα μπορέσω να ανταγωνιστώ συναδέλφους που μόλις αποφοίτησαν όταν εμένα το σύστημα με έχει κάψει μέσα από αγροτικά, ινστιτούτα αισθητικής, κατασκηνώσεις, ομάδες κλπ;

Πως θα μπορέσουμε εγώ και η γυναίκα μου στα 30 μας να αφιερώσουμε τον απαιτούμενο χρόνο για τις εξετάσεις όταν και οι δύο πρέπει να δουλεύουμε για να ζήσουμε;

Πώς θα μπορέσει η γυναίκα μου, να διαβάσει για εξετάσεις όταν έκανε αυτό που κάνουν όλες οι γιατροι στην αναμονή τους και έχει τώρα ένα σπίτι με 2 μωρά;

Στη θεωρία όλοι συμφωνούμε, αλλά εμένα όταν τέλειωσα μου έπεσε η πραγματικότητα κατακέφαλα και οι απόψεις μου άλλαξαν λιγάκι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Διαφωνώ......εγώ δεν είδα καμιά μεταγραφη εξωτερικου συναδέλφου"μεσοαστού"......Το 90% είχαν γονιό γιατρό, για να μην πω για πόσα τούβλα -τεκνα καθηγητών μας είχαμε. Αντίθετα η πλειοψηφία όσων περάσαμε με πανελλήνιες δεν είχαμε μπαμπακομαμάδες γιατρούς, πολλοι είχαμε και γονιούς ανέργους.........Όπως μπορείς να πάρεις πτυχίο με βύσμα, άλλο τόσο μπορείς να περάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ με βύσμα και να πάρεις ειδικότητα με βύσμαΣορρυ, το διαφωνω πήγαινε στον Alternative
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

curgan emrockon

δεν θα μπορουσες να τα πεις καλλυτερα.μπραβο ετσι ειναι δυστυχως τα πραγματα στην πραγματικοτητα περα απο την ρομαντικη εικονα που εχουν οσοι δεν αντιμετωπισαν ακομη τη σκληρη πραγματικοτητα της μετα πτυχιου εποχης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ με strychnine κατανοώ τον curgan...αλλά εξακολουθώ να θέλω εξετάσεις...

απλά είναι μάταιο και αρκετά απογοητευτικό για να το συζητήσω εδώ, έτσι... emconfused

αν περάσει αυτό το μέτρο από πότε θα αρχίσει να ισχύει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

curgan με μπερδεψες. Ενώ το ξεκίνησες ωραία, μου τα χάλασες στη συνέχεια. Μίλησες ότι αναγκάζεσαι να μένεις μακριά από την οικογένεια σου για να κάνεις γο γενικό μέρος. Θα σε χάλαγε αν με λίγο διάβασμα (ένας αξιοπρεπής απόφοιτος, δεν χρειάζεται τρελό διάβασμα) έκανες το γενικό+ειδικό κομμάτι της καρδιολογίας στο καλυτερο νοσοκομείο και κοντά στο σπίτι σου? Νομίζεις ότι η κατάσταση με τις αναμονές το λύνει αυτό? Μόνο οι εξετάσεις μας έχουν μείνει. Στην τελική η ιατρική δεν είναι κάποιο ευαγές ίδρυμα για να βοηθήσεις όσους έχουν ανάγκη. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη να επανδρωθούν τα νοσοκομεία με άξιους ειδικευόμενοςυς και αυτό θα το εξασφαλίσουν οι εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επικαλουμενοι κοινωνικα κριτηρια και προσωπικα προβληματα σε ενα θεμα αντικειμενικης αξιολογησης οπως οι εξετασεις για ιατρικη ειδικοτητα οδηγουμαστε με μαθηματικη ακριβεια στην νοθευση της αντικειμενικοτητας του.

με τον ιδιο τροπο νοθευτηκε και η επετηριδα η οποια στον βαθμο που δεν ακυρωνεται με τον υπερκορεσμο ειναι πραγματι σε ικανοποιητικο βαθμο αντικειμενικη ( = οποιος παρει πτυχιο πρωτος κανει ειδικοτητα πρωτος)

.

εφοσον βεβαια η επιλογη γενικου μερους σε μπουρδελο της επαρχιας ξεπληρωθηκε με προτεραιοτητα στην λιστα (κατ' ευφημισμον επετηριδα) εναντι αλλων προς τι τα παραπονα?

και για να μιλησουμε σκληρα και χωρις γλυκερους συναισθηματισμους, αν καποιος απαιτει να προηγηθει σε θεματα εκπαιδευσης επειδη εχει δυο παιδια θα μπορουσαμε να του απαντησουμε: εμεις θα πληρωσουμε τα γαμησιατικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που το λέω αλλά η κυνική προσέγγιση της κικίτσας με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για να μιλησουμε σκληρα και χωρις γλυκερους συναισθηματισμους, αν καποιος απαιτει να προηγηθει σε θεματα εκπαιδευσης επειδη εχει δυο παιδια θα μπορουσαμε να του απαντησουμε: εμεις θα πληρωσουμε τα γαμησιατικα?

Συγγνώμη δηλαδή, αλλά η Κικίτσα έχει δίκιο σε αυτή την πρόταση. Πάντα με εκνευρίζανε και με εκνευρίζουν όσοι προτάσσουν τα παιδιά, που οι ίδιοι επέλεξαν να κάνουν, ως δικαιολογία γενικά. Και όχι, δεν έχουν όλες οι γιατρίνες στα 30 δύο παιδιά. Εγώ έχω περάσει τα 30 και δεν έχω κανένα παιδί, αν και παντρεμένη. Διότι (χελόου!) πριν και αν φέρω ένα παιδί στον κόσμο θα σκεφτώ 10000 φορές αν μπορώ να το θρέψω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μπουν εξετασεις.Τι ειναι αυτα να τρεχει κανεις εξω γιατι εδω δεν εχει ουτε καν την ευκαιρια να αλλαξει την τυχη του παρα μονο αν φιλησει κατουρημενες ποδιες-κι ουτε καν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

01/08/2007Πάλι εξετάσεις για τους αποφοίτους Ιατρικής(ΑΠΕ) Την αμφιλεγόμενη πρόταση για καθιέρωση εξετάσεων προκειμένου οι απόφοιτοι των Ιατρικών σχολών της χώρας να ξεκινούν την εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα περιλαμβάνει εν νέου η εισήγηση για την προσεχή συνδρίαση της επιτροπής Εκπαίδευσης του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ). Την πρόταση καταθέτει ο πρόεδρος του Συμβουλίου Κυρ. Στριγγάρης, ο οποίος αρνείται να δεχθεί σε συνάντηση την επιτροπή ειδικευομένων γιατρών της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αθηνών - Πειραιώς (ΕΙΝΑΠ), η οποία ζητεί να αποσυρθούν τα σχέδια περί εξετάσεων. Η πρόταση εισάγεται εν μέσω θέρους προκειμένου να παρακαμφθούν οι έντονες αντιρρήσεις των φοιτητών των Ιατρικών σχολών της χώρας, αλλά είναι σίγουρο ότι εάν το ΚΕΣΥ επιμείνει στην καθιέρωση των εξετάσεων θα έχουμε νέο γύρο κινητοποιήσεων των φοιτητών Ιατρικής. Β.Β.
Ε ναι ρε αλήτες...εξετάσεις εδώ και τώρα!!! Η μόνη λύση

Να μπουν εξετασεις.Τι ειναι αυτα να τρεχει κανεις εξω γιατι εδω δεν εχει ουτε καν την ευκαιρια να αλλαξει την τυχη του παρα μονο αν φιλησει κατουρημενες ποδιες-κι ουτε καν.
emgoalembored:antegeia:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι έρχονται μεγάλες μέρες για συνδικαλιστές και φοιτητοπατέρες από Σεπτέμβριο;

Αν ετοιμάζουν ετοιμάζουν εξετάσεις για ειδικότητα θα τις περάσουν. Τουλάχιστον η Ν.Δ. έδειξε ότι στο θέμα των Πανεπιστημίων δεν κάνει έύκολα πίσω σε αυτά που θέλει να περάσει.

Καλός ο περίφημος νόμος Στεφανή, αλλά δυστυχώς τον είχε θάψει το ίδιο του το κόμμα.

Η μόνο φορά που είχε τεθεί θέμα εξετάσεων για την αξιολόγηση των αποφοίτων ήταν το '93 επί Μητσοτάκη, αλλά δυστυχώς για όλους μας τότε εν μέσω γενικευμένων καταλήψεων το είχε πάρει πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκει που καθονται ολοι και διαβαζουν τα σουηδογερμανοισπανικα, ας διαβασουμε τα γνωστα.Σε μερικους μπορει να ειναι κι απολυτα απαραιτητο.Αντε μπας και ξυπνησουμε λιγακι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο Βίκη. Πολύ σωστή. Μακάρι να σκεφτόνταν όλοι έτσι. Τώρα θα ήταν παράδεισος η ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί με πειράζουν οι εξετάσεις;

Γιατί σιχαίνομαι να παίζω ένα παιχνίδι με συγκεκριμένους όρους και να μου τους αλλάζουν στην πορεία.

Γιατί επειδή θέλω να γίνω καρδιολόγος έχω κάνει τόσες θυσίες στην προσωπική και επαγγελματική ζωή που δε θα επιτρέψω σε κανέναν να μου πει πως πάνε στράφι.

Αφού ήξερα ότι για Καρδιολογία θα έχω αναμονή για ένα καλό νοσοκομείο της Αθήνας, αποφάσισα να δήλωσω Παθολογία σε ένα μπουρδέλο-νοσοκομείο της περιφέρειας για να μπορέσω να δηλώσω πριν από άλλους το ειδικό μέρος.

Έτσι μένω μακριά από γυναίκα και οικογένεια και χαλάω ένα σημαντικό μέρος των εσόδων μου για νοίκια κλπ

Ακόμη μέσα σε αυτό το μπουρδέλο έχω ξεχάσει οτιδήποτε ήξερα κάποτε σε σχέση με Ιατρική άρα θέλω ξανά τρελοοοό διάβασμα για εξετάσεις που τις κόβω να είναι τόσο ανταγωνιστικές όσο και οι πανελλήνιες. Πως λοιπόν εγώ που κάνω 12 εφημερίες το μήνα (χωρίς να είναι καμία εσωτερική) θα ανταγωνιστώ παιδιά που εδώ και 2 χρόνια παρακολουθούν αμισθί σε Καρδιολογικές κλινικές επειδή έχουν την οικονομική δυνατότητα;

Πως θα μπορέσω να ανταγωνιστώ συναδέλφους που μόλις αποφοίτησαν όταν εμένα το σύστημα με έχει κάψει μέσα από αγροτικά, ινστιτούτα αισθητικής, κατασκηνώσεις, ομάδες κλπ;

Πως θα μπορέσουμε εγώ και η γυναίκα μου στα 30 μας να αφιερώσουμε τον απαιτούμενο χρόνο για τις εξετάσεις όταν και οι δύο πρέπει να δουλεύουμε για να ζήσουμε;

Πώς θα μπορέσει η γυναίκα μου, να διαβάσει για εξετάσεις όταν έκανε αυτό που κάνουν όλες οι γιατροι στην αναμονή τους και έχει τώρα ένα σπίτι με 2 μωρά;

Στη θεωρία όλοι συμφωνούμε, αλλά εμένα όταν τέλειωσα μου έπεσε η πραγματικότητα κατακέφαλα και οι απόψεις μου άλλαξαν λιγάκι

λίγο ακόμα και θα κλάψω...

Εσύ και ο Γιάννης Αγιάννης τόσα βάσανα...

Λοιπόν,

να σου πω εγώ γιατί δε θες εξετάσεις;

Γιατί ξέρεις ότι είσαι χαμένος από χέρι.

Ετσι γίνεται με όλους τους ειδικευόμενους που θα κάνουν σύντομα το ειδικό μέρος.

Πάντως ρε παιδιά έχει πλάκα αυτή η ιστορια.

Όποιος είναι κοντά στο πτυχίο και βλέπει το κ@υλί της αναμονής να ρχεται θέλει (ή υποκρινεται ότι θέλει) εξετάσεις.

Όταν έχει φάει το μισο όμως, αλλάζει γνώμη, και έτσι προκειμένου να το φανε και οι άλλοι προτιμάει να φάει και το άλλο μισό.

Είναι όπως οι πολιτικές πεποιθήσεις: αν ξεκινήσεις αριστερός στα νιάτα σου, είναι σιγουρο με μαθηματική ακρίβεια ότι στα 50 σου θα είσαι κομματόσκυλο της δεξιάς :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σλιπγούοκα μακάρι να ήθελαν εξετάσεις όσοι είναι κοντά στο πτυχίο. Θα είχαν θεσπιστεί προ πολλών ετών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Πώς μπορουμε να οργανωθουμε? Στη σχολη σε ολα τα ετη η πλειοψηφια θελει τις εξετασεις! (ασχετα τι λενε οι παραταξεις εννοειται!) Οσες φορες ειπαν να γινει κατι, μεσα ημουν αλλα μονο στη συλλογη υπογραφων μενουμε. emsleepingemsleepingemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

anyway επειδή η συζήτηση τείνει να χαθεί προς πράγματα που έχουν λεχθεί κατ'επανάληψη , το point μου ήταν ότι ενώ η θέσπιση εξετάσεων στις ήδη υπάρχουσες θέσεις είναι κάτι τι πολύπλοκο με πολλά αντικρουόμενα συμφέροντα ( κ ναι εξακολουθώ να αμφισβητώ το αδιάβλητό τους ) θα μπορούσαμε τουλάχιστον να απαιτήσουμε οι νέες θέσεις να δίνονται με εξετάσεις (οι οποίες θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κ ως πιλότος ) ως πακέτο όπου ΟΛΟΙ οι πτυχιούχοι ιατρικής θα έχουν δικαίωμα να διαγωνιστούν χωρίς καμία άλλη υποχρέωση.αυτό είναι εφικτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.