Jump to content

Εισήγηση


v1ss1

Recommended Posts

Τι να πω, δεν έχω πάει ούτε Τσεχία να ξέρω πως είναι τα πανεπιστήμια. Μόνο σε ένα θα κάνω αίτηση, αυτό του Καρόλου αν το έχει κανείς από σας ακουστά. Μου το σύστησαν πάρα πολλοί γιατροί μαζί με άλλα της Ουγγαρίας. Κάποιος διδάκτορας πανεπιστημίου στη Μινεσότα μου είπε πως πράγματι αυτό της Πράγας έχει πολύ καλή φήμη στα αμερικανικά πανεπιστήμια. Δε τα λέω αυτά για να δικαιολογηθώ, κι εγώ άκουσα περιπτώσεις πληρωμής κτλπ, κι όχι μόνο από Τσεχία, άλλοι μου έχουν πει πως αυτά είναι μεμονομένες περιπτώσεις.. τι να πω.. δε ξέρω τι να πιστέψω απ τα όσα ακούω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά κακά τα ψέματα... Γυναίκα καριέρας και ειδικά γιατρός δεν συμβιβάζεται με οικογένεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμβιβάζεται αρκεί να ασχοληθεί με κάτι που θα της αφήνει χρόνο. Μια εργαστηριακή ειδικότητα είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω, δεν έχω πάει ούτε Τσεχία να ξέρω πως είναι τα πανεπιστήμια. Μόνο σε ένα θα κάνω αίτηση, αυτό του Καρόλου αν το έχει κανείς από σας ακουστά. Μου το σύστησαν πάρα πολλοί γιατροί μαζί με άλλα της Ουγγαρίας. Κάποιος διδάκτορας πανεπιστημίου στη Μινεσότα μου είπε πως πράγματι αυτό της Πράγας έχει πολύ καλή φήμη στα αμερικανικά πανεπιστήμια. Δε τα λέω αυτά για να δικαιολογηθώ, κι εγώ άκουσα περιπτώσεις πληρωμής κτλπ, κι όχι μόνο από Τσεχία, άλλοι μου έχουν πει πως αυτά είναι μεμονομένες περιπτώσεις.. τι να πω.. δε ξέρω τι να πιστέψω απ τα όσα ακούω

Μην μπερδεύεις το "αγοράσεις πτυχίο" που είπα πριν με τις "περιπτώσεις πληρωμής" που λες πως άκουσες.

Μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. :rolleyes:

Το πτυχίο από την Τσεχία το "αγοράζεις" αφού τους πληρώνεις δίδακτρα.

Θα πρέπει λοιπόν να αναρωτηθείς τι θα το κάνεις και ποια είναι η αξία του όταν τελικά το αποκτήσεις μετά από προσωπικό κόπο με διάβασμα και θυσίες. :)

Oι "περιπτώσεις πληρωμής" που άκουσες δεν σε αφορούν εσένα αφού αναφέρονται σε ανθρώπους που κάνουν τα πάντα για το χαρτί και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν. emno

Η φήμη που λες πως έχει το πανεπιστήμιο της Πράγας αφορά κυρίως τους Τσέχους που μπαίνουν με εξετάσεις και όχι το αγγλόφωνο τμήμα. Μην φοβάσαι και ξέρουν όλοι τι παζάρι γίνεται. <_<

Σου μιλάω λοιπόν έχοντας σαν δεδομένο πως θέλεις πραγματικά να γίνεις γιατρός και όχι απλά να λες πως έχεις ένα πτυχίο. Και ενώ πιστεύω πως αν είσαι καλή και το έχεις μέσα σου τελικά θα τα καταφέρεις από όποιο πανεπιστήμιο και αν αποφοιτήσεις, από την άλλη (και στο λέω από προσωπική πείρα :P ) θα το σκεφτόμουνα πολύ να πάω κάπου που δεν μου διασφαλίζει μια λογική θέση ειδίκευσης μετά το πτυχίο.

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμβιβάζεται αρκεί να ασχοληθεί με κάτι που θα της αφήνει χρόνο. Μια εργαστηριακή ειδικότητα είναι ότι πρέπει.

Θα της αφήνει χρόνο για τα παιδιά και θα δουλεύει ο άντρας ο κουβαλητής, ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμβιβάζεται αρκεί να ασχοληθεί με κάτι που θα της αφήνει χρόνο. Μια εργαστηριακή ειδικότητα είναι ότι πρέπει.

Θα της αφήνει χρόνο για τα παιδιά και θα δουλεύει ο άντρας ο κουβαλητής, ε?

ελπίζω να μην το λες ειρωνικά ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμβιβάζεται αρκεί να ασχοληθεί με κάτι που θα της αφήνει χρόνο. Μια εργαστηριακή ειδικότητα είναι ότι πρέπει.

Θα της αφήνει χρόνο για τα παιδιά και θα δουλεύει ο άντρας ο κουβαλητής, ε?

ελπίζω να μην το λες ειρωνικά ?

Δεν το λέω ειρωνικά για τις εργαστηριακές ειδικότητες, αλλά για το ότι θεωρούμε πάντα δεδομένο ότι η γυναίκα θα πρέπει να συμβιβάζεται και να αφήνει καριέρα και όνειρα για να κάτσει στο σπίτι με τα παιδιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλλα, τώρα είσαι 19 ετών και δεν το καταλαβαίνεις, όταν περάσεις τα 30 και έρθεις στη θέση τη δική μου, της Clemence και της Μαριανινί (εργαστηριακή ειδικότητα και οι τρεις), θα καταλάβεις ότι απλά δεν γίνεται αλλιώς. Εκτός κι αν σκοπεύεις να το φορτώσεις (το παιδί, ή το σπίτι ή και τα δύο) σε μάνα ή πεθερά ή ξένη γυναίκα....Μια φορά να ασχολείται κυρίως ο άντρας σου κι εσύ να είσαι στα χειρουργεία, είναι περίπου επιστημονική φαντασία... emconfused

....επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει άντρας που να το δεκτεί αυτό! (και κατά κάποιο τρόπο, εφόσον οι άντρες ακόμα εξουσιάζουν τον κόσμο, καλά κάνουν. Κι εμείς αν μπορούσαμε να κάνουμε το ανάποδο θα το κάναμε πιστεύω....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλλα, τώρα είσαι 19 ετών και δεν το καταλαβαίνεις, όταν περάσεις τα 30 και έρθεις στη θέση τη δική μου, της Clemence και της Μαριανινί (εργαστηριακή ειδικότητα και οι τρεις), θα καταλάβεις ότι απλά δεν γίνεται αλλιώς. Εκτός κι αν σκοπεύεις να το φορτώσεις (το παιδί, ή το σπίτι ή και τα δύο) σε μάνα ή πεθερά ή ξένη γυναίκα....Μια φορά να ασχολείται κυρίως ο άντρας σου κι εσύ να είσαι στα χειρουργεία, είναι περίπου επιστημονική φαντασία... emconfused

....επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει άντρας που να το δεκτεί αυτό! (και κατά κάποιο τρόπο, εφόσον οι άντρες ακόμα εξουσιάζουν τον κόσμο, καλά κάνουν. Κι εμείς αν μπορούσαμε να κάνουμε το ανάποδο θα το κάναμε πιστεύω....)

Συμφωνώ στο είμαι μικρή και δεν καταλαβαίνω, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει το να κάνω οικογένεια αυτή τη στιγμή. Και προς θεού δεν σνομπάρω καθόλου τις εργαστηριακές ειδικότητες...

Και αν θελήσω ποτέ να κάνω παιδί, σίγουρα δεν θα θέλω να το φορτώσω σε πεθερές και νταντάδες....Και ναι είναι λίγο επιστημινική φαντασία να το κρατάει ο άντρας το παιδί...

ΑΛΛΑ μου την βαράει τόσο πολύ που λέω ότι με ενδιαφέρει η γεν. χειρουργική και οι καθηγητάδες στις εφημερίες μου λένε " κάνε καμιά μικροβιολογία, γιατί γυναίκα είσαι θα γίνεις μάνα..."

Μου ζητάνε δηλαδή να κάνω σκόντο στα όνειρα μου και τις βλέψεις μου για μια καριέρα στην χειρουργική (εκτός Ελλάδας εννοείται γιατί εντός...), και με αποτρέπουν από τους στόχους μου απλά και μόνο γιατί είμαι γυναίκα και "πρέπει" να κάνω παιδιά!

Ε, όχι δεν είναι δυνατόν όλες η γυναίκες που σπουδάζουν Ιατρική να κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες...Γιατί πολύ απλά σε κάποιες δεν πάει....Τέλος....

Αυτού του ειδους την εξουσία καλώς ή κακώς δεν την δέχομαι...Και πρέπει να σταματήσουν και οι άντρες να νομίζουν ότι μπορούν να την ασκούν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ στο είμαι μικρή και δεν καταλαβαίνω, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει το να κάνω οικογένεια αυτή τη στιγμή. Και προς θεού δεν σνομπάρω καθόλου τις εργαστηριακές ειδικότητες...

Και αν θελήσω ποτέ να κάνω παιδί, σίγουρα δεν θα θέλω να το φορτώσω σε πεθερές και νταντάδες....Και ναι είναι λίγο επιστημινική φαντασία να το κρατάει ο άντρας το παιδί...

ΑΛΛΑ μου την βαράει τόσο πολύ που λέω ότι με ενδιαφέρει η γεν. χειρουργική και οι καθηγητάδες στις εφημερίες μου λένε " κάνε καμιά μικροβιολογία, γιατί γυναίκα είσαι θα γίνεις μάνα..."

Μου ζητάνε δηλαδή να κάνω σκόντο στα όνειρα μου και τις βλέψεις μου για μια καριέρα στην χειρουργική (εκτός Ελλάδας εννοείται γιατί εντός...), και με αποτρέπουν από τους στόχους μου απλά και μόνο γιατί είμαι γυναίκα και "πρέπει" να κάνω παιδιά!

Ε, όχι δεν είναι δυνατόν όλες η γυναίκες που σπουδάζουν Ιατρική να κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες...Γιατί πολύ απλά σε κάποιες δεν πάει....Τέλος....

Αυτού του ειδους την εξουσία καλώς ή κακώς δεν την δέχομαι...Και πρέπει να σταματήσουν και οι άντρες να νομίζουν ότι μπορούν να την ασκούν!

Μακάρι να νιώθεις το ίδιο και σε 10 χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ στο είμαι μικρή και δεν καταλαβαίνω, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει το να κάνω οικογένεια αυτή τη στιγμή. Και προς θεού δεν σνομπάρω καθόλου τις εργαστηριακές ειδικότητες...

Και αν θελήσω ποτέ να κάνω παιδί, σίγουρα δεν θα θέλω να το φορτώσω σε πεθερές και νταντάδες....Και ναι είναι λίγο επιστημινική φαντασία να το κρατάει ο άντρας το παιδί...

ΑΛΛΑ μου την βαράει τόσο πολύ που λέω ότι με ενδιαφέρει η γεν. χειρουργική και οι καθηγητάδες στις εφημερίες μου λένε " κάνε καμιά μικροβιολογία, γιατί γυναίκα είσαι θα γίνεις μάνα..."

Μου ζητάνε δηλαδή να κάνω σκόντο στα όνειρα μου και τις βλέψεις μου για μια καριέρα στην χειρουργική (εκτός Ελλάδας εννοείται γιατί εντός...), και με αποτρέπουν από τους στόχους μου απλά και μόνο γιατί είμαι γυναίκα και "πρέπει" να κάνω παιδιά!

Ε, όχι δεν είναι δυνατόν όλες η γυναίκες που σπουδάζουν Ιατρική να κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες...Γιατί πολύ απλά σε κάποιες δεν πάει....Τέλος....

Αυτού του ειδους την εξουσία καλώς ή κακώς δεν την δέχομαι...Και πρέπει να σταματήσουν και οι άντρες να νομίζουν ότι μπορούν να την ασκούν!

Μακάρι να νιώθεις το ίδιο και σε 10 χρόνια...

Thank you! Μου το εύχομαι κι εγώ να μην αλλάξω αυτή την άποψή μου...και να κάνω τελικά αυτό που γουστάρω πραγματικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω μερικές κοπέλες που όντως έκαναν γενική χειρουργική και είναι και αστέρια στον τομέα τους. Καμία από αυτές δεν είναι παντρεμένη όμως. Δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό να κάνουμε όλες οι γυναίκες οικογένεια. Λέω απλώς ότι δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να τη συνδυάσεις με χειρουργική ειδικότητα. Όσο για την εξουσία των αντρών....και γιατί να μην την ασκήσουν; Κι εμείς το ίδιο δεν θα κάναμε αν μπορούσαμε να έχουμε κάποιον άντρα πρόθυμο να αναλάβει δουλειές σπιτιού και παιδιά; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ στο είμαι μικρή και δεν καταλαβαίνω, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει το να κάνω οικογένεια αυτή τη στιγμή. Και προς θεού δεν σνομπάρω καθόλου τις εργαστηριακές ειδικότητες...

Και αν θελήσω ποτέ να κάνω παιδί, σίγουρα δεν θα θέλω να το φορτώσω σε πεθερές και νταντάδες....Και ναι είναι λίγο επιστημινική φαντασία να το κρατάει ο άντρας το παιδί...

ΑΛΛΑ μου την βαράει τόσο πολύ που λέω ότι με ενδιαφέρει η γεν. χειρουργική και οι καθηγητάδες στις εφημερίες μου λένε " κάνε καμιά μικροβιολογία, γιατί γυναίκα είσαι θα γίνεις μάνα..."

Μου ζητάνε δηλαδή να κάνω σκόντο στα όνειρα μου και τις βλέψεις μου για μια καριέρα στην χειρουργική (εκτός Ελλάδας εννοείται γιατί εντός...), και με αποτρέπουν από τους στόχους μου απλά και μόνο γιατί είμαι γυναίκα και "πρέπει" να κάνω παιδιά!

Ε, όχι δεν είναι δυνατόν όλες η γυναίκες που σπουδάζουν Ιατρική να κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες...Γιατί πολύ απλά σε κάποιες δεν πάει....Τέλος....

Αυτού του ειδους την εξουσία καλώς ή κακώς δεν την δέχομαι...Και πρέπει να σταματήσουν και οι άντρες να νομίζουν ότι μπορούν να την ασκούν!

Μακάρι να νιώθεις το ίδιο και σε 10 χρόνια...

Thank you! Μου το εύχομαι κι εγώ να μην αλλάξω αυτή την άποψή μου...και να κάνω τελικά αυτό που γουστάρω πραγματικά...

Καλά...αυτές οι απόψεις θα αλλάξουν 10 φορές μέχρι να γίνεις 30....καριέρες στη χειρουργική και π@π@ριές στα 19 σου χρόνια! Ας σοβαρευτούμε! :rolleyes::withstupid:

Υ.Γ.Μαυτές τις απόψεις που εκφράζεις εδώ άντρα δεν πρόκειται να βρεις! Γι αυτό σου εύχομαι να τις αλλάξεις γρήγορα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως κι εγώ στα 19 τα ίδια έλεγα: δεν παντρεύομαι, δεν κάνω, δεν δείχνω (βέβαια είχα αποφασίσει εργαστηριακή ειδικότητα από νωρίς)....Τώρα λέω πάλι καλά που παντρεύτηκα και που ο άντρας μου μαγειρεύει καμία φορά, αν έχει όρεξη!

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ στο είμαι μικρή και δεν καταλαβαίνω, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει το να κάνω οικογένεια αυτή τη στιγμή. Και προς θεού δεν σνομπάρω καθόλου τις εργαστηριακές ειδικότητες...

Και αν θελήσω ποτέ να κάνω παιδί, σίγουρα δεν θα θέλω να το φορτώσω σε πεθερές και νταντάδες....Και ναι είναι λίγο επιστημινική φαντασία να το κρατάει ο άντρας το παιδί...

ΑΛΛΑ μου την βαράει τόσο πολύ που λέω ότι με ενδιαφέρει η γεν. χειρουργική και οι καθηγητάδες στις εφημερίες μου λένε " κάνε καμιά μικροβιολογία, γιατί γυναίκα είσαι θα γίνεις μάνα..."

Μου ζητάνε δηλαδή να κάνω σκόντο στα όνειρα μου και τις βλέψεις μου για μια καριέρα στην χειρουργική (εκτός Ελλάδας εννοείται γιατί εντός...), και με αποτρέπουν από τους στόχους μου απλά και μόνο γιατί είμαι γυναίκα και "πρέπει" να κάνω παιδιά!

Ε, όχι δεν είναι δυνατόν όλες η γυναίκες που σπουδάζουν Ιατρική να κάνουν εργαστηριακές ειδικότητες...Γιατί πολύ απλά σε κάποιες δεν πάει....Τέλος....

Αυτού του ειδους την εξουσία καλώς ή κακώς δεν την δέχομαι...Και πρέπει να σταματήσουν και οι άντρες να νομίζουν ότι μπορούν να την ασκούν!

Μακάρι να νιώθεις το ίδιο και σε 10 χρόνια...

Thank you! Μου το εύχομαι κι εγώ να μην αλλάξω αυτή την άποψή μου...και να κάνω τελικά αυτό που γουστάρω πραγματικά...

Καλά...αυτές οι απόψεις θα αλλάξουν 10 φορές μέχρι να γίνεις 30....καριέρες στη χειρουργική και π@π@ριές στα 19 σου χρόνια! Ας σοβαρευτούμε! :rolleyes::withstupid:

Υ.Γ.Μαυτές τις απόψεις που εκφράζεις εδώ άντρα δεν πρόκειται να βρεις! Γι αυτό σου εύχομαι να τις αλλάξεις γρήγορα! :P

1ον ας κρατήσουμε ένα επίπεδο κι ας εκφραζόμαστε πιο ευγενικά...

2ον εγώ μπήκα στην ιατρική και αφού είδα πως είναι η ειδικότητα και τι θυσίες απαιτεί αποφάσισα να κάνω χειρουργική, γιατί πολύ απλά με πορώνει... Τωρα αν σε 10 χρόνια την δω χαρωπή νοικοκυρά και μάνα βλέπουμε, αλλά δεν δέχομαι το σχόλιο π@π@ριές για κάτι που για μένα είναι στόχος...

3ον ας κουνήσουμε λίγο τα κεφάλια μας μερικοί για να καταλάβουμε ότι δεν ονειρεύονται όλες οι γυναίκες να βρουν έναν άντρα να παντρευτούν, να κάνουν παιδιά και να αλλάζουν πάνες!!!

Δεν σκοπεύω να αλλάξω απόψεις για να βρω άντρα! Αυτό θα ήταν τραγικό! Να αλλάξω αυτό που είμαι για κάποιον άλλον?

Ας σοβαρευτούμε όπως λες κι εσύ αγαπητέ μου!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε βέβαια...στα 19 ( 1ο έτος ή 2ο το πολύ ) έχεις δει όλες τις ειδικότητες κι έχεις διαλέξει! :lol:

Αν ήσουν τόσο διάνοια δε θα σπούδαζες ιατρική, και σίγουρα όχι στην Ελλάδα!

Τεσπα, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι γουστάρει...Η ζωή είναι δικιά σου και άμα δεν θέλεις γνώμες ή "συμβουλές" μεγαλύτερων, μπορείς και να τις αγνοείς!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε βέβαια...στα 19 ( 1ο έτος ή 2ο το πολύ ) έχεις δει όλες τις ειδικότητες κι έχεις διαλέξει! :lol:

Αν ήσουν τόσο διάνοια δε θα σπούδαζες ιατρική, και σίγουρα όχι στην Ελλάδα!

Τεσπα, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι γουστάρει...Η ζωή είναι δικιά σου και άμα δεν θέλεις γνώμες ή "συμβουλές" μεγαλύτερων, μπορείς και να τις αγνοείς!

:antegeia:

2ο έτος με την διαφορά ότι 2 χρόνια τώρα έχω λιώσει στις εφημερίες και ναι έχω δει πολλές ειδικότητες και χειρουργικές και παθολογικές...

Και απλώς για να ξέρεις θα μπορούσα τώρα να είμαι στον Καναδά αλλά επέλεξα να μείνω εδώ (βλακεία μου). Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου διάνοια... ούτε το έθεσα ετσι το θέμα...

Και δεν είναι συμβουλή το να αποκαλείς το δικό μου όνειρο -ακόμα κι αν είναι- π@π@ριά... emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το όνειρό μου είναι να πάω στο φεγγάρι...και μπορούσα να πάω μια μέρα αλλά βαρέθηκα....τι λες μωρέ;;; :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το όνειρό μου είναι να πάω στο φεγγάρι...και μπορούσα να πάω μια μέρα αλλά βαρέθηκα....τι λες μωρέ;;; :antegeia:

Δεν καταλαβαίνω τι σου κάνει εντύπωση? Είχα δώσει εξετάσεις για premeds στο McGill. Και όσο για τις εφημερίες το ξέρουν αρκετοί να στο επιβεβαιώσουν...

Τώρα για σενα και το φεγγάρι δεν ξέρω...Απευθύνσου στον Αρναούτογλου, οργανώνει κάτι σχετικό...

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το όνειρό μου είναι να πάω στο φεγγάρι...και μπορούσα να πάω μια μέρα αλλά βαρέθηκα....τι λες μωρέ;;; :antegeia:

Πραγματικά την εριστικότητα κάποιων εδώ μέσα δεν την καταλαβαίνω, αν δεν κάνουν ένα topic μπ...λο δεν το ευχαριστιούνται. Τι πρόβλημα μπορείς να έχεις όταν ένα νέο παιδί εκφράζει τα όνειρά του? Σε έθιξε κανείς? Μπορεί να έχεις απογοητευτεί από την ιατρική, αλλά δεν υπάρχει καν νόημα να ρίχνεις τους άλλους στην μιζέρια, πόσο μάλλον, όταν δεν είναι καν συμβουλή. Συνήθως οι συμβουλές δεν εκφράζονται έτσι ακριβώς. Όσον αφορά το συγκεκριμένο topic, νομίζω οτι αφενός είναι έμφυτη η ανάγκη της γυναίκας να κάνει παιδιά και να αφιερωθεί στην οικογένεια, αλλά και ο συμβιβασμός είναι πολύ χειρότρο από μία αποτυχημένη οικογένεια. Πάντα υπάρχει μία μέση λύση......ίσως χειρουργός και παιδιά αρκετά χρόνια μετά την ειδικότητα. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με είχε καλέσει η NASA τότε το 92 αλλά δεν πήγα για προσωπικούς λόγους...τώρα είμαι μεγάλος για να πάω... :P

Λοιπόν δε γνωριζόμαστε και η προσωπική "κόντρα" που δημιουργήθηκε δε με εκφράζει, δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε!

Ok εσύ πιστεύεις ότι δεν έχεις τίποτα να μάθεις από τους άλλους, και μακάρι να είναι έτσι!

Δε θα ασχοληθώ άλλο...καλή τύχη σου εύχομαι ό,τι κι αν κάνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με είχε καλέσει η NASA τότε το 92 αλλά δεν πήγα για προσωπικούς λόγους...τώρα είμαι μεγάλος για να πάω... :P

Λοιπόν δε γνωριζόμαστε και η προσωπική "κόντρα" που δημιουργήθηκε δε με εκφράζει, δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε!

Ok εσύ πιστεύεις ότι δεν έχεις τίποτα να μάθεις από τους άλλους, και μακάρι να είναι έτσι!

Δε θα ασχοληθώ άλλο...καλή τύχη σου εύχομαι ό,τι κι αν κάνεις!

Τίποτα από αυτά που λες πάντως δεν έχουν σχέση με αυτά που είπα εγώ...Σαφώς και έχω να μάθω...Σαφώς και δεν δημιουργήθηκε κόντρα...

Τώρα το ειρωνικό σου ύφος αν θεωρείς ότι σε βοηθάει στο να μεταλαμπαδευσεις τις γνώσεις και την πείρα σου, μάλλον κάνεις λάθος...

Δεν θα συνεχίσω κι εγώ διότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε ο ένας την γνώμη του άλλου και δεν έχει νόημα να συζητάμε...

Ο χρόνος θα δείξει τι θα αλλάξω στις επιλογές μου.

Ευχαριστώ για την ευχή σου... Θα τα καταφέρω σ' αυτό που θα κάνω γιατί θα το έχω αποφασίσει εγώ και όχι τρίτοι για μένα!

Καλό βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2ο έτος με την διαφορά ότι 2 χρόνια τώρα έχω λιώσει στις εφημερίες και ναι έχω δει πολλές ειδικότητες και χειρουργικές και παθολογικές...

Μήπως είναι λίγο νωρίς να λιώνεις στις εφημερίες; Έχεις χρόνια πολλά μπροστά σου να εφημερέψεις, θα σιχάθεις τις νύχτες, θα τις αγαπήσεις, θα τις ξανασιχαθείς και θα τις ξανα-αγαπήσεις δεκάδες φορές. Διάβασε βέβαια, και διάβασε πολύ για να έχεις καλές βάσεις αλλά ... εκεί που είσαι ήμασταν, κάτι θα ξέρουμε, αν με πιάνεις ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω μερικές κοπέλες που όντως έκαναν γενική χειρουργική και είναι και αστέρια στον τομέα τους. Καμία από αυτές δεν είναι παντρεμένη όμως. Δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό να κάνουμε όλες οι γυναίκες οικογένεια. Λέω απλώς ότι δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να τη συνδυάσεις με χειρουργική ειδικότητα. Όσο για την εξουσία των αντρών....και γιατί να μην την ασκήσουν; Κι εμείς το ίδιο δεν θα κάναμε αν μπορούσαμε να έχουμε κάποιον άντρα πρόθυμο να αναλάβει δουλειές σπιτιού και παιδιά; emconfused

Αγαπητή μου in vitro που πολύ σε έχω συμπαθήσει!!! Κάνω παρέα με 3-4 κοπέλες ου κάνουν γενική χειρουργική. Ξέρω τισ δυσκολίες. Εγώ πρώτη είπα ή καριέρα ή παιδιά, γιατί το να τρέχεις όλη μέρα στα χειρουργεία μπας και μάθεις τίποτα και μετά να γυρνάς κομμάτια και να κοιμάσαι σίγουρα δεν μπορεί να συνδυαστεί με την μητρότητα. Τώρα αυτό περί εξουσίας, αν πρόκειται γι'αυτούς που λένε η γυναίκα είναι καλή για μικροβιολογία για να πάει να γίνει μάνα μετά και να μαγειρεύει εγώ τους λέω σεξιστές... Δεν είναι θέμα αγκαρίας το μαγείρεμα και τα παιδιά, αλλά επιλογής!

Αν αποφάσιζα να γίνω μάνα θα έμενα κοντά στο παιδί μου, χωρίς να μου το ζητήσει κανένας, και βέβαια θα περίμενα και ο άντρας μου να συμμετέχει σ'αυτό, κρατώντας το παιδί και μαγειρεύοντας κλπ.

Η μητέρα μου είναι αεροσυνοδός και έλειπε από το σπίτι ακόμα και 15 μέρες. Ο πατέρας μου- υποδιευθυντής σε γυμνάσιο- μας έπαιρνε από τον παιδικό μαγείρευε, μας τάιζε, έεφτιαχνε το σπίτι και άλλα τέτοια.... Είναι κι αυτός γονιός, η μάνα μου δεν τα έκανε μόνη της τα παιδιά...ούτε φυσικά επέβαλε κάποιου είδους εξουσία...απλά συνειδητά κάνανε παιδιά, αλλά ξέρανε ότι οι ευθύνες θα μοιραστούν γιατί και οι 2 δουλεύουν...Αλλά θα μου πεις η μάνα μου δεν έκανε καριέρα οκ...Είναι δικήγόρος, απλά επέλεξε κάτι πιο προσοδοφόρο για να μπαίνουν στο σπίτι 2 αρκετά μεγάλοι μισθοί και να μεγαλώσουμε εμείς πριγκηπόπουλα...

Τελικά αν βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος όλα γίνονται και παιδιά και καριέρες και όχι ανατροφή με νταντάδες, αλλά με τους γονιούς...

Πάντως σαφώς και δεν είμαι απόλυτη, γιατί όταν και αν κουδουνήσει ποτέ το βιολογικό μου ρολόι θα το κάνω το πιτσιρίκι-ανάλογα με τις τότε συνθήκες στη ζωή μου-, αλλά μέχρι τότε είναι άλλες οι προτεραιότητες μου και θέλω να πιστεύω -επειδη επενδύω στις σπουδές μου και σε τόσα χρόνια κόπων και θυσιών-ότι αυτές οι προτεραιότητες δεν θα αλλάξουν λόγω του τικ τακ ενός βιολογικού ρολογιού ή απλά για έναν άντρα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.